Kees Pels liet zich niet ontmoedigen Muriranja Mwa kwam toch naar Beverwijk haar journaal Oud-marineman bouwde waterlandkruiser t\ li i r ubknnnn i VIETNAM, CHINA EN AJAX Êr v ii i n 6 r i V/nu V uilnisbakgarderobe Prijzenliniaal Ra-ra-telslang Blijvend bruin Staat krijgt niets van „Walvisvaart" Geen excessen bij luilakviering in Veisen Amerikaanse recepten BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN A.s. Bruidspaar! BEATRIX Bloemsierkunst Edel hout BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK ZATERDAG 28 MEI 1966 4 Drukkerij P. W. Nijssen Enthousiast Druk programma Zelfs een Verolme kan moeilijk trotser zijn geweest op het grootste zee kasteel dat ooit zijn werven verliet dan de heer C. A. van der Ven uit IJmuiden (Gijzenveltplantsoen), toen hij hedenmorgen zijn fraaie en eigen handig gebouwde waterlandkruiser van de scheepshelling aan de Oude Strandweg te water liet. Met deze handeling voltooide hij het resultaat van drie jaar bijzonder hard werken, waarmee niet alleen alle vrije avond uren, maar dikwijls ook zijn vakantie- en verlofdagen gemoeid zijn geweest. Zelfs kon men hem soms des nachts, of met Kerstmis en andere feestdagen aantreffen in een loods achter de garage van Joh. van der Horst bij de vishallen, waarvan de eigenaar de heer Van der Ven spontaan in de gelegenheid heeft gesteld hier een miniatuur-scheepswerf in te richten. Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten Kahrs Zweeds Parket SPREEKUUR VAN WETHOUDERS A fax Plan vuilvermaling moest vijf trap pen op voor 't zover was. Advertentie GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKS KAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN - TEL 2029 Do drukker die er tevens woont, ook 'savonds geopend Muriranja Mwangi heet de 33-jarige neger uit Kenya, die sinds gistermiddag in Beverwijk verblijft. Hij arriveerde met een chartervliegtuig, dat onder anderen veel missionarissen en nonnen naar ons land vloog. Muriranja zal drie maanden de gast zijn van de 30-jarige vrijgezel Kees Pels, die aan de Parallelweg 93 woont. Muriranja en Kees leerden elkaar in 1961 in Nairobi kennen, waar beiden als hand- zetter op een drukkerij werkzaam waren. Kees arbeidde daar, teneinde zijn zwerf tocht van achttien maanden door Afrika te kunnen bekostigen. Muriranja verdiende er de kost voor zijn vrouw en vier kinderen, die in stamverband op het platteland woonden. De twee konden buitengewoon goed met elkaar overweg. Hij was een fijne colle ga en kameraad, zegt Kees. Dank zij hem heb ik het leven van de inlanders leren kennen. Ik werd al gauw door de familie van Muriranja die tot de Kikoejoe-stam behoort als zoon des huizes opgeno men. Bovendien waakte mijn zwarte vriend als een lijfwacht over me. Dat was overigens ook wel nodig. Als een van de weinige blanken in de hoofdstad van Kenia, was ik nogal een opvallende verschijning in Nairobi. Tal van bede laars bij voorbeeld, probeerden me daar het leven lastig te maken. Evenals de meeste jonge Afrikanen bleek ook Muriranja ons Europa te ver afgoden. Vandaar dat de Beverwij ker reeds in Kenia met plannen rondliep zijn vriend en beschermer tijdelijk naar Ne derland te halen. Muriranja bleek enthou siast. Eenmaal teruggekeerd van zijn avon tuurlijke reis ging Kees links en rechts informeren hoe hij zijn plan kon uitvoe ren. Dat bleek evenwel niet eenvoudig. Muriranja die overigens goed Engels spreekt kwam niet voor een studiereis in aanmerking aangezien zijn schooloplei ding onvoldoende was. Kees liet zich ech ter niet ontmoedigen, ook niet toen hij het definitieve „neen" te horen kreeg. Hij schreef zelfs aan de minister van Justitie. Bovendien zocht hij contact met de pa ters Trappisten missionarissen die hij in Kenia had leren kennen. Pas na vieren eenhalf jaar kreeg hij de toezegging dat Muriranja naar Nederland kon komen. Dankzij de pater maar vooral dankzij Kees die het grootste deel van de reis- som op tafel legde. Overigens geeft Kees, die inmiddels redacteur van de maandbla den van de katholieke verkenners is ge worden, dat laatste na veel aandringen en met tegenzin toe. De jonge Beverwij ker, die o.a. hopman is van de plaatselijke katholieke verken ners, heeft een heel programma opge- rrarvuvMMinmnuuinnnnnnnnnnjij De heer H. Voorn van de Lorentzka- de in Haarlem, die beroepshalve aller lei curiosa op papiergebied verzamelt, kwam onlangs in het bezit van een pa pieren weg-gooi-jurk van Amerikaanse makelij. Het papier van de jurk ziet er uit als katoenen cloqué en is met een speciale stof behandeld, waardoor hij onbrandbaar is. Zodra de jurk met water in aanraking komt verdwijnt echter deze onbrandbare laag. In de Verenigde Staten zijn de pa pieren jurken verkrijgbaar in de ma ten small, medium en large. Men kan kiezen tussen een bloemendessin, een op-art motief en een Cashmir-dessin met groene ondergrond. Het model is eenvoudig: een recht mouwloos hemd- jurkje met een ronde hals. Als de draagster erin gepick-nickt heeft, er mee op vakantie is geweest of erin ge tuinierd heeft kan ze hem eenvoudig in de vuilnisbak gooien. De Nederlandse Huishoudraad heeft in zijn streven om de consument meer prijsbewust te maken een prijzenliniaal uitgeven. Met be hulp can deze 16 cm lange liniaal is het op eenvoudige wijze mogelijk om van elk artikel de prijs vast te stellen per eenheid van 100 gram of 100 cL De lineaal is te bestellen bij de NHR, Anna Paulownaplein 7, Den Haag, door overmaking van 0.50 op giro rekening 228950 t.n.v. penningmeester Stichting Nederlandse Huishoudraad Den Haag. De rekenliniaal bestaat uit een vast en een verschuifbaar gedeelte. Op het vaste gedeelte is een schaalver deling aangebracht, waarop prijzen vermeld staan van ƒ0.10 tot en met 10,-. Op het verschuifbare gedeelte is een schaalverdeling aangebracht met inhoudsmaten in eenheden van 10-1000 (grammen of centiliters). Door de opgegeven prijs en inhoudsma ten van een artikel tegenover elkaar te schuiven, leest men bij 100 gram (door een rode pijl gemarkeerd) de prijs per 100 eenheden af. Bananen-roompudding Vz kg bananen, 2 citroenen, 1 eiwit, 50 g suiker, 1/ 8 liter slag room, 4 blaadjes gelatine, gecon- fijte vruchten. Vet de puddingvorm in met slaolie en zet deze omgekeerd weg. Week de gelatine in ruim koud water. Verwarm de banen in de schil 5 10 minuten in ruim water. Klop de slagroom met de suiker stijf. Pers de citroenen uit. Schil de bananen en maak ze met een vork fijn. Giet het citroensap er over. Klop het eiwit stijf met 1 lepel water en een paar korreltjes suiker. Knijp de gelatine uit en los ze op in heel weinig heet water, laat dit iets afkoelen. Leg op de slagroom de bananenpuree en het eiwit, voeg de gelatine toe en schep alles luchtig 1 oor een. Doe alles over in de pud dingvorm, als de massa niet meer uit zakt. Keer de pudding en gameer de ze met geslagen room en geconfijte vruchtjes. De Haarlemse Marianne Voorn in een Amerikaanse weg-gooi- jurk met cashmir-dessin. De jurk ging moeiteloos aan en uit: hij is scheurbestendig. Met huilende sirenes kwamen de patrouille-auto's van de politie in Los Angeles aanstormen, toen de melding binnenkwam dat een ratelslang in mevrouw's weekendtas wakker was geworden. Mevrouw vertelde paniekerig dat zij juist van een reis naar Mexico was teruggekeerd. Zij opende haar tas en hoorde iets ratelen. Zij sloot de tas onmiddellijk en wierp hem via het openstaande raam op het trottoir. De agenten openden de tas met be zems. De inhoud werd op het trottoir, uitgespreid. Zij sprongen terug toen zij een luid zoemen hoorden. Zij on derzochten de kledingstukken. Het zoemen werd luider. Toen rolde er iets glimmends tussen de kleren vandaan. De agenten rapporteerden mevrouw, die voor het open raam stond,: „me vrouw, het is geen ratelslang. Uw elektrische tandenborstel is gaan wer ken." Een gezond gebruinde huid is ieders Ideaal. Als het deze zomer een beetje meezit met de zonnschijn, is er alle kans dat dit ideaal verwezenlijkt wordt. Met een minder mooie zomer kan men toch gebronsd zijn. Daar zorgt de cosmetische industrie wel voor. Nieuw is de kleurloze crème „Bron- ze permanent" van Harriet Hubbard Ayer in Parijs. De crème wekt de na tuurlijke pigmentreaktie van de huid op. Iedereen zal er dus volgens haar of zijn eigen huidtype op reageren. De crème houdt de huid soepel en gaaf en kan zowel voor het gezicht als over het hele lichaam gebruikt worden. steld voor de komende drie maanden. Vanzelfsprekend gaat hij met Muriranja op bezoek bij de paters Trappisten in Ne derland. De agenda vermeldt voorts rei zen naar Engeland (Kenia is een voor malige Britse kolonie), Frankrijk en Bel gië. Daarnaast neemt Muriranja deel aan het zomerkamp van de verkenners in het Limburgse Well. De Afrikaan is ook al door de kweekschool van Beverwijk uitge nodigd om de leerlingen te vertellen over zijn land. Voor Muriranja breekt een ongelooflijk interessante tijd aan. Temeer daar zijn manier van leven nogal verschilt met die Direct na aankomst van de Afri kaanse gast maakte onze fotograaf dit plaatje van de twee boezem vrienden voor het huis van de fa milie Pels aan de Parallelweg 93 te Beverwijk. Links Kees, rechts Muri ranja. van de Europeaan. Hij raakte gistermid dag al niet uitgekeken in het huis aan de Parallelweg, dat eveneens de naam Muri ranja draagt. Begrijpelijk overigens, want zijn vrouw en kinderen bewonen nog een hut. Welnu, hij heeft thans alle reden met trots en voldoening op z'n originele vrije tijdsbesteding terug te zien, want de heer Van der Ven is op deze wijze de benij denswaardige eigenaar geworden van een kloeke, acht meter lange waterlandkrui ser, die als volkomen zeewaardig kan wor den beschouwd. Het scheepje heeft een in houd van vier b.r.t; met een actieradius van 600 km. Het is uitgerust met een 42 pk. Mercedes-dieselmotor, waarmee een snelheid van 16 km. per uur kan worden bereikt en wanneer deze in opdracht zou zijn gebouwd, dan had de eigenaar minstens over 35.000 moeten beschikken Dank zij zijn handigheid en vakkennis komt het scheepje hem nu op ongeveer een derde van de prijs. Zijn vakkennis vergaarde hij als baas- constructiebankwerker bij Hoogovens en als oud-marineman bezit hij nog voldoen de liefde voor het water om zijn plannen voor de bouw van een eigen schip door te zetten. De heer Van der Ven heeft hier bij van alle zijden zoveel medewerking ondervonden, dat hij in staat werd ge steld betrekkelijk goedkoop te bouwen. Veel van zijn materialen werd hem te gen kostprijs door Hoogovens verstrekt en daarbij bleef hij voortdurend attent op opruimingen en andere gelegenheden, waar hij zich van bepaalde benodigdheden kon voorzien. Dit alles werd door hem eigenhandig en ten koste van ontelbare werkuren voor het doel geschikt gemaakt en op deze wijze is langzamerhand een ideale waterlandkruiser ontstaan, com pleet met kombuisinrichting, zonnedek en dagverblijf, waarvan zelfs de bekleding van de comfortabele zitplaatsen door hem is vervaardigd. Met de heer Van der Ven is ook zijn echtgenote buitengewoon met de voltooi ing van de boot ingenomen, want dit scheepje is voor haar bijna drie jaar een obsessie geweest, omdat het alle aandacht en belangstelling van haar man heeft op geëist. Terwille van de lieve vrede is het dan ook meermalen voorgekomen dat hij het moment afwachtte tot zij sliep, om dan des nachts de woning in alle stilte te verlaten om de werkzaamheden aan zijn geliefde schip voort te zetten. Maar nu is dan eindelijk alle leed geleden en beschikt het echtpaar over een rijk bezit, waar mee de vakanties geen problemen meer zullen opleveren. BEVALLEN: M. DekkerBruin, z„ Van Dalenlaan 280, Santpoort; A. M. Löke— Reker, d., Scheldestraat 190, IJmuiden; Th. G. van der Aart—Harkema, d., Van Dalen laan 141, Santpoort; A. HauerVerbeek, d., De Genestetlaan 4, Driehuis; M. J. Bou- ma—Ruijter, d„ Planetenweg 194, IJmui den. ONDERTROUWD: G. J. de Graaf, Vel perweg 158, Arnhem en B. G. Werdekker, Willebrordstraat 31, IJmuiden, t.a. Gronin gen, Radijsstraat 16A; T. Alderliesle, M. K. Hofstedestraat 18, IJmuiden en T. M. Stam Vinkenstraat 51, Haarlem, t.a. IJmuiden, Cederstraat 34; F. M. B. van Westerop, Edisonstraat 36, IJmuiden en G. Dijkstra, Schoonoortstraat 10, Velsen-N., t.a. Hoog- karspel. Parklaan 2; J. H. Prinsen, Tollens laan 4, Driehuis en G. J. Jansen, Da Costa- laan 27, Driehuis; J. J. Snijders, W. van Velsenstraat 5, Heemskerk en C. M. A. J. v. d. Zwet Slotenmaker, Ahornstraat 2, IJmuiden, t.a. Heemskerk, W. van Velsen straat 5; R. Boonstra, Kerkerinklaan 6, Santpoort en M. J. Galavazi, Rijksweg 307 Santpoort, t.a. Santpoort, Rijksweg 307; T. Marinus, Meerweidenlaan 23, Velsen-N. en J. P. v. d. Braber, Merwedestraat 10, IJ muiden, t.a. IJmuiden, Merwedestraat 10; D. v. d. Noort, Kennemerlaan 125, IJmui den en M. H. Wijker, Frans Naerboutstraat 11 rd., IJmuiden, t.a. IJmuiden, Frans Nae- reboutstraat 11 rd.; A. Slotboom, Noorder laan 43, Velsen-Noord en A. Post, Burg. Weertsplantsoen 12, Santpoort, t.a. Velsen- N., Oosterstraat 14; N. Boot, Trompstraat 174, IJmuiden en E. C. Klitsie, Trompstraat 174, IJmuiden; F. J. G. van Ravesteijn, Stephensonplein 1, IJmuiden en E. Zonne veld, Hunzestraat 30, IJmuiden, t.a. Heems kerk, Simon van Haerlemstraat 132; J. A. Tiems, Adriaan Pauwstraat 51, Delft en A. Groot, Wijkerstraatweg 241, Velsen-N., t.a. Delft, Bosboom Toussaintplein 133; J. Post, Rijnstraat 193, IJmuiden en J. P. Schouten, Van Diepenstraat 4, Velsen-N. GETROUWD: W. J. M. Landwehr-Johan A. M. P. Sschellevis, IJmuiden, Dieze- straat 13; J. KistE. A. Bakker, Amster dam, Jacob v. Lennepstraat 97 III; B. Bak kerG. H. Geerlofs, Velsen-N., Schulpweg 55; J. C. de ZwaanH. M. Bosman, Sant poort, Patriciuslaan 14; C. J. van Loon A. A. Goossen, IJmuiden, Stolstraat 11; M. A. PellegriniC. S. Eberle, IJmuiden, Ka naaldijk 238; N. C. M. Hovinga—P. A. G. Koomen, Haarelm, IJsselstraat 4; B. C. HilbersA. M. Schenk, Heemskerk, Voor weg 31; J. GroenC. M. Schipper, Bever wijk, Plantage 8d; L. H. J. BootJ. v. d. Meulen, IJmuiden, Ahornstraat 13; W. A. MoniharaponK. Jaspers, IJmuiden, Rijn straat 10; G. J. v. d. WieleM. J. Kalkman, IJmuiden, Platanenstraat 38; B. Lourens G. T. Koning, IJmuiden, Lange Nieuwstr. 104; S. KistemakerA. C. Prins, IJmui den, Lange Nieuwstraat 590. OVERLEDEN: H. Veenstra, 79 j„ echt genote van B. Bouman, Broekbergenlaan 18, Santpoort. Advertentie KENNEMERLAAN 56- 58 - TEL. 6083 De kans op een uitkering van de Ne derlandse Maatschappij voor Walvisvaart N.V. aan de staat als terugbetaling van de ongeveer ƒ33,4 miljoen, die het rijk als garantieverplichtingen had moeten bijdragen, kan thans gevoeglijk op nihil worden gesteld, aldus de accountants dienst van het ministerie van landbouw en visserij. In het rapport over 1965 van de Alge mene Rekenkamer waarin dat vermeld staat, wordt meegedeeld dat het verlies van de n.v. op 30 juni 1964 in totaal 5.573.000 bedroeg. Door de verkoop van de vangstrechten heeft de n.v. sedert 30 ;uni 1964 de walvisvaart niet meer uitge oefend. De „Willem Barentsz" is aan een Zuidafrikaanse maatschappij verkocht. Advertentie Prachtig Zweeds eiken Vele jaren geen onderhoud Geluiddempend Kan op elke ondervloer worden gelegd. Vraagt een folder en inlichtingen bij de dealer voor Noord-Holland ZIJLSTRAAT 96 - HAARLEM TEL. 0 2500 - 20340 GEBOREN: Mariangela E. d. v. G. B. Pirinu en J. M. G. Schoorl; Leonardus A. z. v. J. C. Berkhout en A. M. Groot; Mario H. z. v. A. Meloni en A. Prins; Johannes C. M. z. v. J. C. V. de Weijer en J. J. Baan- stra; Beatrice de l'Asunción d. v. M. Rey Tormo en V. Mayordomo Perez; Nicilino z. v. P. Romano en A. Esposito; Renate C. d. v. K. J. Siderius en A. M. A. van Dijke; Maria d. v. T. van der Meer en C. A. Dur- ge; Dirkje d. v. T. van der Meer en C. A. Durge; Moniue d. v. H. Put en L. A. Ide- ma; Francisca d. v. F. P. Agterberg en P. C. Amstelbeek. ONDERTROUWD: H. A. van Heerden en F. J. M. Post; J. G. de Nijs en J. L. Schenk; L. Th. de Reus en M. A. van der Meij; P. van der Veen en A. F. de Vries; M. M. W. Dekker en C. M. M. Vessies; R. R. Dumas en E. M. M. Müller. GEHUWD: J. W. van Tunen en M. a Al; J. C. Cordes en M. S. M. Pronk; J. F. Polman en E. H. Vitalis; A. P. Adrichem en C. C. P. M Luttikhuizen: J. G. Hamers en M. E. Hommes; L. Oldenburg en E. Scheepstra. OVERLEDEN: D. C. C. Roeien, 64 j.; A. C. de Kloe, 75 j.; M. C. de Zwart, 83 j.; J. H. Last, 75 j. De Velsense jeugd heeft zich vanoch tend bij de traditionele luilakviering vrij rustig gehouden. Nergens deden zich ex cessen voor. De baldadigheden beperk ten zich hoofdzakelijk tot het gebruike lijke bekrijten van ramen, het stoken van een vuurtje op het strand, het op werpen van versperringen op de rijweg gen en andere brooddronken activiteiten. De politie heeft dan ook weinig klachten over het optreden van de luilakvierders ontvangen. Ook in Beverwijk is het ner gens tot een buitensporige luilakviering gekomen. Wethouder W. J. Vessies (openbare wer ken) Beverwijk zal zijn spreekuur dit maal niet op dinsdag a.s. houden, maar donderdag 2 juni, van 10.30 tot 12.00 uur. Wethouder A. J. Hermes (onderwijs) van Beverwijk, houdt woensdag 1 juni geen spreekuur. De kwestie-Vietnam blijft in het middel punt van de belangstelling staan. In de FRIESE KOERIER wordt premier Ky gehekeld. Men citeert de verklaring van de generaal, dat hij zou vechten als de verkiezingen een neutralistische of com munistische regering aan het bewind zou den brengen: „Of dat een gekozen rege ring is of niet laat me koud". Het blad vervolgt: Minister Rusk zei daar niets over maar gaf integendeel als zijn mening dat de stoot tot het houden van vrije verkiezin gen in Zuidvietnam afkomstig was van Ky en de zijnen. Dat is wel iets anders dan Ky's vechtlustigheid en het verschil is zo groot dat eigenlijk maar één conclu sie mogelijk is. Washington, waar de Zuid Vietnamese dienst toch al lang wordt uit gemaakt, opent de deur waardoor Ky en de zijnen buiten gezet kunnen worden. De man, die enkele maanden geleden op Hawaii nog de rol mocht spelen van de grote vriend en betrouwbare bondgenoot van president Johnson, mag nu niet eens zelf meer uitleggen wat hij had behoren te bedoelen. Washington lijkt te hebben gekozen voor de harde dressuur. Het zal interessant worden om te zien hoe de hond daarop reageert. Zal hij in het ver volg de stem van zijn meester herkennen of probeert hij te bijten? We weten het al: hij heeft gebeten. In HET VRIJE VOLK wordt gesproken over de kloof die er gaapt tussen de oor logsinspanning die de Verenigde Staten zich in Zuidoost-Azië menen te moeten getroosten en het begrip dat leidende mi litaire kringen in Saigon hiervoor opbren gen. En zo rijst de stroom al meer en meer. Ook de Socialistische Internationale heeft zich thans geschaard achter het verlan gen naar een snelle beëindiging van deze verschrikkelijke oorlog een proces dat zou moeten worden ingeleid met een on middellijke staking der vijandelijkheden. Hoe meer nieuws we horen over Viet nam, des te heviger wordt dit verlangen. Razend Ter afwisseling eens een stuk uit het blad van de Noordvietnamese werkers- partij NHAN DAN: In de afgelopen jaren hebben de Ame rikaanse heersende kringen steeds razen der dreigementen tegen China geuit, van wege het vastberaden standpunt, dat Chi na inneemt bij de ondersteuning en hulp voor het Vietnamese volk in zijn strijd tegen de Amerikaanse agressie. De Chi nese regering heeft in haar resoluut ver zet haar vastbeslotendheid uiteengezet om de duistere plannen van het Ameri kaanse imperialisme en zijn handlangers te weerstaan, het Chinese grondgebied van Taiwan te bevrijden en voort te gaan het Vietnamese volk te helpen." In HET PAROOL vindt men dat het bij na hysterisch aandoend propagandaver- toon in China waarschijnlijk daardoor wordt verklaard dat het China in allerlei opzicht niet voor de wind gaat. In betrekkelijk korte tijd heeft het land een hele serie diplomatieke nederlagen geleden, met als hoogtepunt de afval van Indonesië. Binnenslands zijn er de moei lijkheden op landbouwgebied, maar boven al de teleurstellingen bij de industriële ontwikkeling, die verre achterblijft bij de eens zo hooggespannen verwachtingen. „Maar", zegt het blad, Achter de nogal vervaarlijke tekenen van ongerustheid lijken intussen geen we reldschokkende voornemens schuil te gaan. Men zou zelfs de vraag kunnen stellen of heel het gedoe niet een poging is, een alibi te verkrijgen voor de eigen dadenloosheid, speciaal waar het betreft de strijd tegen Amerika. Malinowski's leugen zou zijn geweest zijn bewering, dat China de transporten van oorlogsmate riaal voor Noord-Vietnam niet of niet vlot zou doorlaten; maar de officiële verkla ring van Peking voegt er allerlei hoon aan toe over het beetje dat de Sovjet-Unie zendt, en het vermijden van de zeeweg voor het vervoer. Eigenlijk verwijt China Rusland, dat het nalaat die oorlog tegen de VS te voeren, die het zelf voortgaat zorgvuldig te vermijden. Mao In de NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT wordt aandacht besteed aan de campagne tot bestudering van de wer ken van Mao Tse toeng. HET GEVAAR voor de leiders in Pe king is, dat op een ogenblik waarop Chi na geïsoleerder is dan ooit en terwijl Mao Tse-toeng, de onbetwiste leider van de Chinese partij, zoal niet ziek, dan toch langzamerhand te oud is, er in het bin nenland een onderstroom bestaat die de voortdurende revolutie moe is en die het accent meer wil leggen op de opbouw. De aanhangers van deze opvatting geloven dat het langzamerhand tijd wordt eens aan de huidige generatie te denken en niet langer alleen maar te werken voor de nakomelingen. Pekingse leiders, die al len nog behoren tot de generatie van Mao Tse-toeng, vinden deze opvatting zui ver revisionistisch en zeker on-Chinees (in China pleegt men in eeuwen te den ken, zeggen zij). De verbinding van het revisionisme van Moskou enerzijds met de binnenlandse critici van Peking en anderzijds met het Amerikaanse „imperialisme" stempelt Moskou tot de gevaarlijkste tegenstander die ongrijpbaar geworden is sinds hij de ideologische polemiek (waar Peking het van moet hebben) op een laag pitje houdt. De verplichte bestudering van Mao's leer moet in China het binnenland se front tegen dit gevaar versterken. Bom En dan de Chinese bom. Dit schreef DE VOLKSKRANT: Communistisch China blijft zijn eigen weg volgen; het is reeds zeer dicht bij de vervaardiging van de waterstofbom, het nog onovertroffen hoogtepunt van vernie tigingskracht. De volksrepubliek streeft er naar om militair en technologisch de gelijke te worden van Amerika en Rus land. Deze ontwikkeling voltrekt zich niet zonder politieke consequenteis. De voor naamste hiervan is dat blijvende isolering van China in de UNO en diplomatiek steeds zwakker te verdedigen is. Het grootste gevaar dat voor de toekomst van uit China dreigt is niet zozeer kernbom- geweld dat zichzelf geleidelijk onmo gelijk maakt dan wel de systematsche ontkenning van het feit, dat dit land de derde grote mogendheid is. Guernica Dit felle stukje schreef HET VRIJE VOLK onder de titel „Kinderen van Guer nica geven Franco medaille". Generaal Franco heeft de briljanten medaille van de stad Guernica gekregen ter gelegenheid van het zeshonderd jarig bestaan van deze Baskische stad. Negenentwintig jaar geleden gooide het beruchte Duitse „Condor Legionen", deze onverdedigde stad, in puin in dienst en in opdracht van Franco een moorddadige actie die Picasso heeft vastgelegd in zijn missche wel beroemdste werk: de kin deren van Guernica. Wat luchtigers tot slot. Eerst dit raad seltje uit een stuk van Hans Mulder in het PAROOL: Klaas Nuninga, onderwijzer aan de Ma- rius Bauerschool in Amsterdam, 25, ge huwd, geen kinderen; benjamin tevens topscorer (15 keer); Johan Cruyff (19 jaar, ongehuwd, studerend voor midden standsdiploma) en tenslotte Piet Keizer, eens door trainer Michels „een wereld voetballer" genoemd, 23 jaar, ongehuwd, volledig beroepsvoetballer. Wat is nu precies een benjamin? Zo is nu Kootje Prins: De wonderlijke krachten over en weer, de deskundige Michels, de medisch-psy- chische begeleiding, hebben in korte tijd van een aantal individuele, soms humeu rige talenten, een homogene ploeg ge maakt. Een goed voorbeeld is de vroeger zo treiterige Kootje Prins. De twee jaar in FC Kaiserslautern hadden de kleine bleke halfspeler al wat getemperd, maar lief desschijnbewegingen (een huwelijk met een blondharige Duitse schone) én het rustige overwicht van gezette oud-inter national Michels, maakten van Kootje een gentleman in korte broek. Hoe is hij in lange broek? En nog even dit kopje uit HET VRIJE VOLK:

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4