Staatssecretaris Th. J. Westerhout: „Samenvoeging IJmondgemeenten kan vóór Kamerverkiezingen feit zijn" Agglomeratiebestuur geen middel tegen alle kwalen ..onze uw man man KOLKMAN L 1 Verenigingsnieuws uit de IJmond Eén pot nat wie U kiest NEE, er IS verschil! PARTIJ VAN DE ARBEID A. D. Dijkstra Iter aarde besteld voor iedereen |jg|i? 1 mr gj.v. roozendaa I Prijzen van bloemen liepen deze week op - KIEST DAAROM LIJST 1 Waterloo voor beslissend duel Goed idee met 1850 beloond Wat za ij opkijken Groenteveiling Kennemerland ■zxm ZATERDAG 28 MEI 1966 5 SééI Niet alleen op papier Men heeft aan de bloemenveling 't Cen-1 A ggloHlevatiebestUU t trum te Beverwijk deze week geen reden Dicht verweven Gé van Berkel ROOD lijst TAXI 6200 Christelijk Politieke Groepering m Velsen-IJ mniden U ZOUDT HET WAARLIJK WEL MERKEN, er rijn zóveel aparte geschenken in de Beverwijk stoutenbeek OP 2 JUNI A.S. loopt de in de gemeentewet gestelde termijn van drie maanden af, waarbinnen de gemeenteraden van Velsen, Beverwijk en Heemskerk zich ten aanzien van het door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, drs. Th. J. Wes terhout, aangekondigde wetsontwerp tot samenvoeging van deze drie lJmond- gemeenten moeten hebben uitgesproken. Dit laatste is gebeurd en de betrokken raden hebben hun kaarten op tafel gelegd. Zoals min of meer voorspeld kon worden heeft zich alleen de gemeenteraad van Velsen met grote stemmenmeerderheid achter het „plan-Westerhout" geschaard. Beverwijk en Heemskerk hebben even duidelijk de door de staatssecretaris gewenste bestuurlijke indeling van het IJmondgebied afgewezen. De raad van Beverwijk houdt vast aan een samenvoeging van alleen Beverwijk en Heemskerk, zoals door de voormalige minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus in een daartoe strekkend wetsontwerp is vastgelegd. De gemeente raad van Heemskerk heeft de voorkeur gegeven aan de instelling van een agglo- meratiebestuur voor het IJmondgebied met in de wet vastgelegde bevoegdheden. De drie gemeenteraden zullen nu via Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun standpunten ter kennis brengen van de staatssecretaris. Wederom zal dus de sinds 1951 slepende bestuurlijke verdeeldheid in het IJmondgebied door de Haagse ambtelijke molen gaan. Welke beslissing er uiteindelijk voor de drie IJrncnd- gemeenten uit de bus zal komen is vooralsnog een groot vraagteken. Het laatste en beslissende woord hierover heeft de Staten-Generaal. Zoals bekend is, is de Tweede Kamer I maakt, worden de raden in de gelegen- nog altijd niet toegekomen aan de be- heid gesteld tijdens een openbare bijeen- handeling van het door minister Toxopeus Gedeputeerde Staten te beleggen bijeen- ingediende wetsontwerp tot opheffing van komst hun gevoelens over het wetsontwerp de gemeenten Beverwijk en Heemskerk toe te lichten. Het verslag van deze „hear- en vorming van een nieuwe gemeente ing" wordt ter kennis van de staatssecre- Beverwijk. Het ligt in de bedoeling dat bij taris gebracht. Daarna zal drs. Wester- de eventuele aanbieding van een wetsont- hout zijn eindstandpunt over het ontwerp werp-Westerhout aan de Tweede Kamer bepalen, het wetsontwerp-Toxopeus gelijktijdig wordtingetrokken. Vooropgezet althans y olld pOtld dat het zover komt. Zowel binnen- als buiten-Kamers zal de door staatssecreta- Staatssecretaris Westerhout is er de ris Westerhout voorgestelde samensmel- man niet naar om over één nacht ijs te van de gemeenten Velsen, Beverwijk en gaan. Tijdens een gesprek dat wij ,,ten Heemskerk, zijnde dè manier om einde- departemente" met hem mochten hebben lijk tot de oplossing van het IJmondpro- Zei hij: „Hoeveel er in het verleden al bleem te komen, nog heel wat tongen en zeer uitgebreid en diepgaand over de ge- pennen in beroering brengen.a meentelijke indeling van het IJmondge- De verdere gang van zaken is als volgt. I bied van gedachten is gewisseld wil ik Nadat de staatssecretaris de raadsbeslui- de gemeenten en de Kamer graag het ten van de drie betrokken gemeenten volle pond geven om nogmaals deze pro- heeft bestudeerd en zijn voorlopig stand- blematiek uit de doeken te doen. Dit is punt heeft bepaald gaat het uitgewerkte een ingrijpende zaak en de bevolking wetsontwerp met een toelichting van Ge- heeft het volste recht zo uitvoerig moge- deputeerde Staten naar de drie gemeen- lijk over alles wat met de kwestie samen- teraden. Nadat de raden schriftelijk hun hangt ingelicht te worden mening aan G. S. hebben kenbaar ge- Advertentie Nochtans speet het de bewindsman dat de voorbereiding van zijn wetsontwerp niet zo vlug is verlopen als hij wel had ge hoopt. Met name doordat de gemeente raad van Beverwijk er op stond dat de in de gemeentewet omschreven procedure werd gevolgd, waardoor de raden drie maanden de tijd kregen zich over het voorontwerp van wet uit te spreken. De heer Westerhout wil zijn inzichten over de bestuurlijke indeling van de IJ- mond niet alleen op papier aan de drie gemeenten voorleggen. Voordat hij een definitief wetsontwerp bij de Tweede Ka mer indient is hij voornemens de IJmond - gemeenten in de gelegenheid te stellen tegenover hem persoonlijk hun standpunt uiteen te zetten. De staatssecretaris waagde zich niet I aan een voorspelling van het tijdstip waarop de door hem voorgestane gemeen telijke eenwording van de IJmond haar beslag zal hebben gekregen. „Aan mij zal het in ieder geval niet I liggen wanneer het toch weer op de lan ge baan zal worden geschoven," zegt hij lachend. „Maar dat hoeft ook niet. Ik I stel me zelfs voor dat de zaak nog vóór de Kamerverkiezingen van volgend jaar beklonken zal kunnen worden. Maar dan moeten we ook alles mee hebben. Het laatste woord in deze aangelegenheid heeft natuurlijk de Staten-Generaal. Ik ben er echter van overtuigd, dat men daar het belang van een beslissing op korte termijn over de bestuurlijke inde ling van het IJmondgebied terdege inziet en daarnaar zal handelen. Er is al te veel tijd verloren gegaan." tot klagen gehad over het prijsverloop. pje staatssecretaris wijst in dit verband Ook de aanvoeren vielen niet tegen. Door 0p arKjere gemeentelijke grenswijzigingen het koele weer was de aanvoer van irissen je jn vrjj kort bestek tot stand konden niet zo groot, maar de prijzen liepen iedere worcjen gebracht onder meer in Zuid-Hol- marktdag op. land. Hij is van oordeel dat de problema- Zo noteerde vrijdag een bos Imperator' tjek van jje ijm0nd wel anders, maar tot 1,50. De meeste kas-irissen kwamen njet moeiiijker op te lossen is dan elders, ruim boven een gulden per bos. Van bui- Qver het instellen van een zogenoemd ag- ten kwamen de Wedgwood en Ideaal, g[omeratiebestuur voor het IJmondgebied waarvoor van 55 tot 85 cent per bos werd zegt jk ben bepaald geen tegenstan- betaald. I (jgr van een bovengemeentelijk bestuurs- Anjers beginnen nu ook los te komen, orgaan maar het is niet het geneesmid- maar ook hier lagen de prijzen heel goed. del tegen alle kwalen. Voor de IJmond Namelijk van 12 tot 33 cent per stuk. acht ik het niet bruikbaar. Het is bijvoor- Vooral vrijdag was er een grote vraag beeld zee), dg vraag 0f het met zo'n over- naar rozen. De trosroos Nymph liep op tot 67 ct per stuk, terwijl de kleine Carol en Carnet het tot 22 cent per stuk brachten. Fresia's liepen in prijs op tot 1,35 per bosje, terwijl ook voor anemonen en ra nonkels zeer goede prijzen werden ge maakt. Er gaan nu ook wat meer lelies ko men. De Longilflorum kwam tot 22 cent per kelk. Voor de Enchantement werd tot een gulden per tak betaald. Chrysanten varieerden van 200 tot 450 cent per bos. Pyretrums waren ook duur en kwamen nog 1,90 per bos, terwijl Duizenschonen en Margrieten ook boven de gulden per bos kwamen. Violieren en lathurus gingen voor veel geld van de hand. Advertentie hoepelend bestuursorgaan nog verant woord is de daaronder vallende gemeen ten te laten voortbestaan. Bovendien be hoef ik maar te herinneren aan de vele mislukte pogingen die in het IJmondge bied zijn ondernomen om tot een effectie vere intergemeentelijke samenwerking te komen. Ik zie het IJmondgebied als een duidelijke eenheid. De bestuurbaarheid van de nieuw te creëren gemeente IJmui- den acht ik alleszins mogelijk. Grote ge meenten als Amsterdam en Rotterdam zijn immers ook uitstekend bestuurbaar? Het hangt er alleen maar van af hoe het gemeentebestuur zijn bestuurlijke taken in het gebied in praktijk brengt. Drs. Westerhout onderstreept zijn op vatting dat de nauwe relatie van het IJ mondgebied ten opzichte van het Noord zeekanaal en waarmee de gemeenschap pelijke belangen van de gemeenten Be verwijk, Velsen en Heemskerk dicht ver weven zijn als het ware schreeuwt om een krachtig bestuurde gemeente. Hij zegt: „In mijn brief aan de gemeen teraden van de drie gemeenten heb ik duidelijk genoeg gesteld dat het in de IJmond er niet alleen om gaat voldoende woningen te bouwen, maar dat een stede lijk geheel tot stand moet worden ge bracht met 'n harmonische samenhang van woon- en werkgebied. Wanneer in de niet eens zo verre toekomst rond 200.000 men sen aan de monding van het Noordzeeka naal zullen wonen, zal voor al deze in woners een rijk geschakeerd stedelijk voorzieningspatroon nodig zijn, dat alleen binnen een het gehele gebied omvattende gemeente kan worden verwezenlijkt. Naar mijn mening zullen de drie IJmond- gemeenten, wanneer zij zelfstandig zouden blijven ,een op de toekomst afgestemd stedelijke geheel van allure niet kunnen realiseren." Ten aanzien van de mutaties die even tueel in het bestuurlijke apparaat van de drie betrokken gemeenten bij een samen voeging zullen plaatsvinden zegt de staats secretaris zich hierin nog niet te hebben verdiept. „De rechtspositie van de ambte naren is uiteraard bij de wet verzekerd. Ik geloof niet dat er iemand zich zorgen behoeft te maken. Er zullen uiteraard nieuwe gemeenteraadsverkiezingen moe ten worden gehouden. En wie de burge meester van de nieuw te vormen gemeen te IJmuiden zal worden weet ik echt niet. Het staat iedere Nederlander vrij bij de minister van binnenlandse zaken naar de ze vacature te solliciteren. Advertentie maak het vakje van de kan didaat van uw keuze rood (slechts één vakje 3 DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. C. J. RADEMAKERS RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200-6285 E. ALGRA Nr. 2 van lijst C.H.U. A.R.P. S.G.P. Drs. Th. J. Westerhout, staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, die voorstander is van een bestuurlijke eenheid in het IJmondgebied door het samenvoegen van de gemeenten Beverwijk, Velsen en Heemskerk. Advertentie IIJBI rm LANGE NIEUWSTRAAT 491 Advertentie als niet Wethouder H. DE BOER zijn strijd tegen lucht-, water- en bodemverontreiniging zou voortzetten - als niet Wethouder C. OCKELOEN zou kunnen voortgaan met zijn beleid inzake planologie en de volkshuisvesting.... als niet een grote P.v.d.A.-fractie, aangevoerd door haar bekwame voorzitter J. v. OS v. d. ABEELEN hun beleid met kracht zou steunen voor een BEKWAAM, REDELIJK en STRIJD BAAR BESTUUR. ZONDAG 29 MEI Zaal „De Griffioen", hoek Trompstraat, IJmuiden, 20 uur: Dansavond van De Smurf, met medewerking van „The Hangman". MAANDAG 30 MEI Velserbeek, 11-15 uur: Evangelisatie landdag. Du Commerce, Marktplein, 20 uur: Dansavond Arosa; muziek van „The Mo- kum Beat Five". Zaal „De Griffioen", hoek Trompstraat, IJmuiden, 20 u.: Dansavond van De Smurf, met medewerking van „Bob Rewel and The A-ones". Beverwijk Verenigingsnieuws ..9enE G Nadat vrijdagmiddag in de Engel- munduskerk in Oud-Velsen, met ds. L. Brink als voorganger voor de over ledene eerst een rouwdienst werd ge houden, is op de begraafplaats „Duin hof" vervolgens onder een bijzonder grote belangstelling het stoffelijk overschot teraardebesteld van de heer A. D. Dijkstra, die voor zijn pensio nering gemeente-archivaris van Vel sen is geweest. Vandaar dat deze plechtigheid onder meer werd bijge woond door de beide wethouders J. G. Kolkman en J. van Leeuwen, die het gemeentebestuur vertegenwoor digden. Ook vele hoofden van dienst en hun ambtenaren waren in de aula aanwezig, terwijl voorts de oud-bur gemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en oud-wethouder R. Verbeek door hun aanwezigheid eveneens van medeleven blijk gaven. Toen de kist, overdekt met talrijke fraaie bloemstukken, waaronder die van het gemeentebestuur en het personeel van het raadhuis in de aula stond opgebaard, werd de overledene door wethouder J. v. Leeuwen herdacht als een beminnelijk mens en een goed collega, die na zijn pen sionering de activiteit nog wist op te bren gen om zich met de inrichting van het nieuwe raadhuis te belasten. Een taak welke hij overigens op een voortreffelijke wijze heeft uitgevoerd. Voorts heeft de heer Dijkstra zich bui tengewoon verdienstelijk gemaakt door zijn grote liefde voor de historie van Vel sen, van welke kennis hij door middel van talloze lezingen ook anderen gaarne liet profiteren. Door dit alles stond hij in de gemeente bekend als een markante figuur, die de benaming „Geheugen van Velsen" als een eretitel toekwam. De overledene wist zich in zijn vele functies talrijke vrienden te verwerven, waarvan de wet houder er hier thans de meeste aanwe zig wist. Namens hen bedankte hij de heer Dijkstra voor alles wat hij voor hen heeft betekend, dank zij zijn bescheiden persoonlijkheid, zijn grote hart en zijn ve le gaven. Wethouder v. Leeuwen besloot zijn toespraak met de weduwe van de heer Dijkstra aller gevoelens van intens medeleven te betuigen, waarbij hij er haar van hoopte te overtuigen, dat zijn herinnering bij allen zal blijven voortle ven. Nadat vervolgens de heer J. Huisman namens de hervormde diakonie van Vel sen-Zuid een kort dankwoord had gespro ken voor de steun, welke de kerk steeds van de overledene heeft mogen ondervin den, werd de kist naar de groeve over gebracht, waar door ds. L. Brink een kort gebed werd uitgesproken. Na afloop van deze plechtigheid werden de aan wezigen door een familielid bedankt voor de betoonde belangstelling. Vierdeklasser Waterloo speelt op twee de pinksterdag zijn laatste competitie wedstrijd. Het samen met Onze Gezellen op de laatste plaats staande Waterloo ont moet Renova dat zich de vorige week vei lig stelde. Onze Gezellen speelt uit tegen Kinheim. Een beslissingswedstrijd tussen Waterloo en Onze Gezellen behoort tot de mogelijkheden. Op zondag 29 mei speelt eersteklasser VVB op het Koningsveld een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Engelse amateurclub Vauxhall FC. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Advertentie ZATERDAG 28 MEI Beverwijkse Rennersclub „Kennemer- land": Wielerronden van IJmuiden. Creatief Centrum. Hoflanderweg 104, 14 uur: Schilder- en tekenlessen door het St. Lucasgilde, o.l.v. J. C. Heeck. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-10.15 uur; 10.45-12 uur; 12.30- 13.45 uur en 14.15-15.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 10-12.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat, geopend van 10-1230 uur; Oosterwij k, Amstelstraat 44, geopend van 10-12 uur. ZONDAG 29 MEI Sportfondsenbad. Kuikensweg 84 ge opend van 9 tot 14 uur. MAANDAG 30 MEI De Grenspost, Van Riemsdijklaan, 20 u.: Pinksterbal met volksdans, door Sociëteit 1 „Avanti". sunart de kunst- nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK De heer J. van Eek uit IJmuiden, werk zaam op de bedrijfsadministratie bij Hoogovens, werd vrijdag 1.850 rijker Hij ontving dit sommetje uit handen van ir. A. K. Vroege, hoofd sector ijzer als beloning voor een door hem geopperd idee op het gebied van de produktiemetho de van ruwijzer, waardoor met besparing van kosten toch een produktieverhogin. werdt bewerkstelligd. Advertentie i De héééle kamer is anders door die nieuwe glasgordijnen. Alles lijkt nu fleuriger en gezelliger Kom eens kijken naar onze uitgebreide kollektie VITRAGE. Er is vast iets bij dat ook in uw (k)raam te pas kan komen. WONINGINRICHTING BORST PLANETENWEG 38^2 - TELEFOON 5991 GALERIJ DUINWIJK Nu de grote spinazie-hausse achter de rug is, werd er deze week voor de betere kwa liteit spinazie ook weer belangrijk meer betaald. Er was vrijdag een aanbod van goed 6000 kisten van deze bladgroente, waarvoor van 15 tot 59 cent per kilo werd betaald. De slaprijzen die in het midden van de week omlaag tuimelde herstelde zich. Er werd vrijdag voor de 60.000 aan gevoerde kroppen van 4 tot 18 cent per stuk betaald. Rabarber varieerde van 12 tot 37 cent per bos. De aanvoer hiervan bedroeg ruim duizend kisten. Bloemkool was duur, maar dat is altijd met pinkster, met prijzen tussen 75 en 165 cent per stuk. Wil men nog even duurder eten dan wa ren er asperges waarvoor tot 6,20 per kilo werd betaald. Dat was ruim dertig gulden voor een kistje. Andijvie lag be langrijk goedkoper in de markt, n.l. van 25 tot 56 cent per kilo. Postelein was ook niet duur met 8 tot 30 cent per kilo. Toma ten gingen bij een klein aanbod weg voor 65 tot 140 cent per kilo. Komkommers ble ven onder een kwartje per stuk. De prijzen van de nog schaars aange voerde bonen lagen tussen de vier en vijf gulden per kilo. Prei was goed verkoop baar al liepen de prijzen terug tot 12-35 cent per kilo. Waspeen, nog van de oude oogst, bracht van 47 tot 55 cent per kilo op. Aardbeien trokken weer behoorlijk in prijs aan. Er werd van 62 tot 105 cent per doosje voor betaald.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5