Bankiershuis schort de betalingen op Gebr. Teixeira de Mattos verkeren in moeilijkheden HET WEER Gemini-9 woensdag de ruimte in OMEGA Zonnig tentenmozaïek aan de kust m t Verkeer op hoofdwegen liep maandag vast Optimisme in Bangkok Indonesische missie in ons land morris UST f VS-„Surveyor" op weg naar de maan Huisvrouw stak 5300 in brand Files van 20 km. kwamen slechts stapvoets vooruit Zelfverbrandingen in Zuid-Vietnam 0 Voor modieuze dames- en teenerkleding IJmuider Courant Me JAARGANG NUMMER 175 Kantoor: Lange Nieuwrtraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 31 MEI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Weerrapporten 4, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgveing4, 5, 6 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton3 Beeldverhalen3 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 SPORTIEF 11-17 Topsy43 Ferdinand49 Luidsprekers M Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Veel bewolking O Omega-Seamaster. Waterproof tot op 60 meter diepte. Vanaf f 140,-, Met datumaanwijzing vanaf f165,-. JUWELIERS AMSTERDAM KALVERSTRAAT 123 ROTTERDAM STADHUISPLEIN 24-26 COOLSINGEL 50 DEN HAAG LANGE POTEN 11 Het woord is aan Twee Amerikanen van zes moorden verdacht van vijf boeddhisten Maleisisch-Indonesisch vredesoverleg ANTIC A-JASJES LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant Het Amsterdamse bankiershuis gebr. Teixeira de Mattos, dat bij het publiek vooral bekendheid heeft ver kregen door zijn bemoeienissen met de REM-affaire, is in betalingsmoei lijkheden geraakt. Besloten is om surséance van betaling aan te vragen, zowel voor het bankiershuis zelf als voor de daarmede verwante vennoot- ichappen. Gedurende het afgelopen weekend hebben bij de Nederland sche Bank uitvoerige besprekingen plaatsgevonden met leden van de Bankiersvereniging en de Vereeniging voor den Effectenhandel teneinde te zoeken naar een uitweg om te voor komen dat teveel particuliere belan gen zouden worden geschaad. Het aanvragen van surséance betekent dat de arrondissementsrechtbank uitstel van betaling verleent voor een bepaalde periode, terwijl het bestuur onder toe- richt van een curator wordt gesteld. De curator wordt door de rechtbank aange wezen. Van de zijde van de firma gebr. Teixei ra de Mattos wilde men nog geen nadere inlichtingen verstrekken, doch in financië le kringen verluidt dat de moeilijkheden zijn ontstaan door het financieren van langlopende objecten met kortlopend geld. Tengevolge van de aanhoudende schaars te op de geldmarkt slaagde het bankiers huis er niet in kasmiddelen te lenen. Een der firmanten, drs. J. M. Fehmers, werd in de vorige week gehouden verga dering van aandeelhouders in de Volks KAAP KENNEDY (Reuter en AFP) Gisteren is een Surveyor-ruimteschip op Kaap Kennedy gelanceerd. Het is de be doeling, dat hiermee een televisiecamera op de maan wordt gebracht. Het is de eerste Amerikaanse poging om een „zach te landing" te maken. De „Onderzoeker" is gelanceerd met behulp van een Atlas- Centaurraket. Kort na de lancering wa ren er moeilijkheden met de antennes. De „Onderzoeker" moet donderdag, na een reis van 63 uur, de „Oceaan der Stor men" op de maan bereiken. De Russen hebben op drie februari een achtste landing op de maan gemaakt met hun Loena-9, die een reeks televisiebeel den van het maanlandschap naar de aar de heeft gezonden. Deze Russische poging was door een aantal mislukkingen voor afgegaan. De Amerikanen verwachten, dat hun „Surveyor" een kans van 25 percent heeft om te slagen. Het Amerikaanse ruimtecentrum ver klaarde dat het niet zeker is dat een van de antennes niet naar buiten is gekomen, maar dat alle radioinlichtingen wel daar op wijzen. De twee antennes zijn van belang voor het opvangen van een manoeuvre-order die vandaag wordt gegeven om de „Sur veyor" in de juiste koers naar de maan te brengen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met veel bewolking, maar ook enkele verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aandelen Trust (VAT), de houdster van de aandelen der Reclame Exploitatie Mij., benoemd tot lid van de raad van bestuur. Dit werd noodzakelijk geacht wegens het gewijzigde karakter van de VAT, die als beleggingsmaatschappij behoefte had aan een financieel deskundige. Er werd toen over gesproken dat een deel van het ka pitaal van de VAT zou worden terugbe taald. Aangenomen mag worden dat de daarvoor benodigde middelen bij Teixeira waren gedeponeerd, zodat zij voorlopig bevroren zijn. Behalve de belangen van de vele kleine aandeelhouders bij de VAT is het niet waarschijnlijk dat een groot aantal parti culieren door de betalingsmoeilijkheden van het bankiershuis wordt getroffen. Voor zover het zich op het ogenblik laat aanzien is er geen parallel te trekken met indertijd zoveel opzien barende affaire van Kerkhoven en Co, waar een debficle ontstond doordat een van de firmanten ver boven zijn stand had geleefd. Een vraagpunt blijft het, naar men ons zeide, waarom de Nederlandsche Bank niet eer der heeft ingegrepen. Krachtens de wet Toezicht Kredietverlening heeft de centra le bank voortdurend inzicht in de liquidi teitspositie van de aangemelde instellin gen. Hieruit zou men kunnen afleiden dat de moeilijkheden van recente datum zijn. De heer C. Verolme, voorzitter van de raad van bestuur van de V.A.T., heeft la ten weten, dat het bericht over de sursé ance van Teixeira voor hem geheel onver wachts is gekomen. „Aangezien de V.A.T. zover ik weet geen schulden heeft bestaat er geen reden om voor de V.A.T. surséance aan te vragen", aldus de heer Verolme, die geen verder commentaar wilde leveren. De gevraagde tijdelijke surséance van betaling is vanmiddag door de Amster damse rechtbank verleend. De rechtbank heeft mr. R. Korthals Al- tes, advocaat te Amsterdam, en de heer H. M. Burghard, oud-vice-president-di recteur van de Nederlandsche Midden stands Bank, wonende te Bussum, be noemd tot bewindvoerders. Vrijdagmiddag 14 oktober zal de ver gadering van crediteuren worden gehou den in het paleis van justitie te Amster dam. KAAP KENNEDY (AP) Woensdagmid dag' om acht minuten over half zes West europese tijd zal de ruimtereis van de Gemini-9 beginnen. Aan boord bevinden zich de astronauten Stafford en Cernan, Anderhalf uur vroeger moet een Atlas- Agena-raket een onbemand ruimtevaar tuig in een baan om de aarde hebben ge bracht. Stafford en Cernan hebben, onder andere, de opdracht dit vaartuig te en teren. De Nederlandse televisie zendt de start van de bemande Gemini-9 uit van 17.25 tot 17.55 uur. Er zal tijdig bekend gemaakt worden, of dat gebeurt over het eerste of het tweede net. Ook de terugkeer van de astronauten en de berging van him capsu le zullen door de NTS rechtstreeks via Early Bird worden uitgezonden. Dat ge schiedt zaterdag 4 juni op het tweede net van 16 tot 17 uur. De film die de astronau ten van hun vlucht moeten maken, wordt zondag 5 juni over het eerste net van 18.45 tot 19 uur uitgezonden. Advertentie L Nietzsche: De rijpheid van de volwassen man is: de ernst terug te vinden, die hij als kind had bij het spel. Van de lucht uit gezien strekt dit overvolle kampeerterrein in Zand- voort zich uit als een zonnig mozaïek van tenten en auto's. Eenzelfde beeld boden ook de andere campings langs de kust. Of het pinksterkamp op deze wijze nog een onverdeeld ge noegen oplevert, kunnen de mensjes die zich tussen de rijen tentdoek op houden, zelf het beste beoordelen. Deze luchtfoto van ANP-Foto geeft in ieder geval een fraaie indruk van hoe zonnig het was en hoe druk. Het echtpaar Martens-Vogels uit Hel mond heeft een nare Pinksteren gehad. Mevrouw Martens had vrijdag 5300 in huis gehaald om 's avonds enige leverac- ciers te betalen, 's Middags ruimde zij wat oude papieren op. Zij deed deze in een papieren zakje, dat ze verbrandde en waarvan ze de as in de vuilnisemmer wierp. 's Avonds, nog voor de leveranciers wa ren gekomen, bemerkte zij tot haar schrik, dat het geld, dat zij in een plastic zakje had opgeborgen, niet meer in de dressoirla lag. Het hele huis werd over hoop gehaald, maar zonder resultaat. Toen herinnerde mevrouw Martens zich plotseling de aangestoken papieren zak, maar het leed was al geschied. De vuil nisemmer was juist geleegd en de vuil nisauto had reeds gelost op de gemeen telijke vuilnisbelt. Tot overmaat van ramp bleek een bulldozer het vuil reeds te heb ben verspreid. Vrijdagavond nog werd een helderzien de geraadpleegd, die bevestigde dat het geld op de vuilnisbelt was. Familie, vrien den en kennissen hebben tijdens het pink- sterweekeinde de vuilnisbelt intensief af gezocht, maar zonder resultaat. De 5300 waren en bleven weg. RICHMOND (AFP) Beschuldigd van moord, poging tot moord en geweldple ging zijn in Richmond in de Amerikaan se staat Virginia twee negers gearres teerd, de broers Thomas en William Penn. Hun vier slachtoffers werden, doorzeefd met kogels, in de omgeving van Rich mond gevonden. Een veertienjarig meisje dat door Thomas Penn was verwond en verkracht, zei, dat deze had opgeschept over het „executeren" van twee blanken. De lijken van deze slachtoffers werden op 21 mei gevonden. Zaterdag en zondag is de drukte op de wegen volgens de ANWB niet veel groter geweest dan op een drukke zondag. Twee de pinksterdag ontstonden echter op vele hoofdwegen enorme stagnaties, waarbij hier en daar files van 15 tot 20 kilometer lengte ontstonden, die niet sneller vooruit kwamen dan 15 kilometer per uur. Dat was o.m. het geval bij Rotterdam, bij het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht, tus sen Alkmaar en Haarlem en tussen Aals meer en Haarlem en tussen Aalsmeer en Vreeland. Er waren veel gestrande auto's en de ANWB-wegenwacht heeft op tweede pinksterdag in acht uur tijd 800 pech ge vallen behandeld. Naar schatting zijn 450.000 buitenlan ders per auto naar ons land gekomen, 150.000 minder dan vorig jaar. Ongeveer de helft kwam hier kamperen. Vooral de Duitsers gingen naar de badplaatsen. De spoorwegen hebben het druk gehad, maar de drukte was niet overstelpend. De belangstelling voor het strandvervoer was groot. Er werden 18.000 reizigers van Amsterdam naar Zandvoort vervoerd en 3500 van Rotterdam naar Hoek van Hol land. De grootste drukte kregen de spoorwe gen gisteravond tussen zes en acht uur te verwerken. Maar met voortreinen kon men de drukte goed verwerken. Vermaakinrichtingen, dierentuinen en be zienswaardigheden hebben deze pinkster dagen meer bezoekers getrokken dan ver leden jaar. Musea waren echter veel min der in trek. De Efteling spande de kroon met 50.000 bezoekers, evenveel als verleden jaar Pinksteren. De pier was met 41.000 gas ten, ook evenveel als verleden jaar, de op één na grootste trekpleister. Naar Avi fauna kwamen 40.000 mensen, 8000 meer dan verleden jaar. Blijdorp zag een drom van 35.000 dierenvrienden binnen zijn poor ten, 10.000 meer dan verleden jaar. Naar Artis togen er 17.500 (5.000 meer) en naar het dierenpark in Wassenaar 27.000 (2.000 meer). Vermeldenswaard zijn voorts de scharen die naar Schiphol (30.000) en naar de Linnaeushof (20.000) togen, res pectievelijk 3.000 en 5.000 meer dan vorig jaar Pinksteren Madurodam zag zijn be zoekertal met 1.000 stijgen tot 33.500. Er kwamen 55.000 mensen naar het graf van mgr. Bekkers in St. Oedenrode. Pas toor Janssens van de St. Martinusparo- chie heeft twaalf ordecommissarissen aangestéld om mensen te weren, die al leen uit nieuwsgierigheid komen en het kerkhof als een toeristische attractie be schouwen. Er moest, ook bij de boerde rij van de moeder van mgr. Bekkers, te gen souvenir jagers worden opgetreden. WASHINGTON, (Reuter en AP) President Johnson heeft gisteren duidelijk laten blijken, dat hij de rebellie van de Zuidvietnamese boeddhisten tegen de re gering Ky in Saigon, die nu een nieuw hoogtepunt lijkt te bereiken door een serie zelfverbrandingen van boeddhisti sche nonnen, monniken en jonge mensen, een ergerlijke zaak vindt. De slachtoffers van de zelfverbranding noemde Johnson „onnodige verliezen van levens in een staat waarin door de oorlog al zoveel do den zijn gevallen." Dit meldt onze corres pondent in Washington. In de afgelopen drie dagen hebben vijf Zuidvietnamezen uit protest tegen het op treden van het militaire regime van gene raal Cao Ky zelfmoord gepleegd door zich met benzine te overgieten en zich in brand te steken. Het laatste geval van zelfver branding gebeurde vanochtend in Hoeé, waar het 17-jarige meisje Ngoejen Thi Van bezweek aan ernstige brandwonden. Voorts verbrandden zich zondag een mon nik in Dalat, maandag twee vrouwen in Hoeé en Sagion en nog een jongeman in Saigon. Het was in enkele gevallen bij zonder moeilijk de identiteit van de ver brande lichamen vast te stellen. BANGKOK, (Reuter en AP) Maleisië heeft tijdens de besprekingen met Indo nesië in Bangkok een voorstel ingediend voor een regeling ter beëindiging van de strijd. Adam Malik, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, en zijn ambt genoot Abdoei Razak van Maleisië hadden gisteren een gesprek dat een uur duurde. In kringen van de beide delegaties heerst optimisme over de goede afloop van de besprekingen. Radio-Djakarta heeft bekendgemaakt dat Indonesië een van zijn militaire een heden die in Borneo langs de grenzen van Maleisië patrouilleren, heeft ontbonden. Dit is de eerste Indonesische eenheid die naar Djakarta is teruggestuurd. De Philippijnen zullen binnenkort diplo matieke betrekkingen met Maleisië aan knopen. Zo heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Manillt vandaag be kendgemaakt. De aanspraken van de Philippijnen op Sabah zullen op vreedzame wijze worden geregeld. Indonesische soldaten hebben gister avond het vuur geopend op demon strerende studenten in Djakarta. Negen jeugdige Indonesiërs werden gewond en vermoedelijk twee werden gedood. De Indonesische voormalige vice-presi dent Mohammed Hatta heeft gezegd, be reid te zijn de leiding op zich te nemen van een nieuwe Indonesische mohamme daanse partij. President Soekarno van Indonesië heeft gisteren zijn ontevredenheid met de gang van zaken in Indonesië doen blijken door te zeggen: „Ik zwijg nu in duizend talen." Bij een toespraak op een openbare plech tigheid waarschuwde hij echter: „Maar, zo God het wil, zal ik te eniger tijd in de toekomst wel mijn mond open doen. Ik zal al mijn gevoelens uiten en ik zal zeg gen wat ik te zeggen heb als presisent, opperbevelhebber van het leger en grote leider van de revolutie." Om halfacht vanochtend is uit Tokio een Indonesische economische missie in ons land aangekomen, die geleid wordt door de onderminister van Buitenlandse Zaken voor de buitenlandse economische betrekkingen, de heer N. Oemardjadi, vroeger handelsattaché van Indonesië in Bonn. De missie wil in Den Haag een ernsti ge poging ondernemen de onder het vroe gere bewind wat verwaarloosde econo mische betrekkinen met Nederland nieuw leven in te blazen. (Zie verder pagina 9) Advertentie Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3596 Amsterdam Ook aan het STRAND is de weer verkrijgbaar bij „DE TOKO". C. v. d. Meer. Losse nummers voor onze abonnees 15 cent per exemplaar. Telef. 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1