Voorwaarden van regering Winst Noordzeegas voor 75 percent naar de schatkist HET WEER Minder gas naar Duitsland TREIN ONTSPOORDE, ZES GEWONDEN morris Fatale fout in Lambarene Ex-SS'er leidt in Jülich een belangrijk reactorcentrum Vrede tussen Indonesië en Maleisië Bankwereld in beroering Lading goud verdwenen uit een KLM-toestel UST Stembureauleden klommen over hek Kerngeleerde roofde in Nederland Damdoorbraak in Houtrakpolder Surveyor-1 landt donderdagochtend Vragen in Kamer over surséance van Teixeira Willy Lages in levensgevaar TUINMEUBELEN 7 .X; 1.98 IJmuider Courant 51e JAARGANG NUMMER 176 WOENSDAG 1 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. TeL adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewgks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Wij hebben er maar één. Handig is ie zeker. Voor balcon, terras, tuin enhuiskamer OPVOUWBAAR in blank beuken of teakkleur ƒ54.50 bij eubelen BOOT Laatste gongslag in Kennedy-ronde II pagina 13 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Radio en tv 9 Kunst9 Topsyio Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 23 Sport 25 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Noordwestelijke wind Aan het strand SCH0KBREKER met automatische 3 traps instelling voor snelheid, wegdek en gewicht verkrijgbaar bij uw garagehouder of service-station 1:1 1MB PANTALONS (Van een medewerker) Het ook voor Euratom wer kend reactorcentrum van Jülich in West-Duitsland staat sinds zes jaar onder leiding van een voormalige officier van Heinrich Himmler: de 53-jarige S.S.- Hauptsturmführer professor dr. Alfred R. Böttcher. Dit meldt vanochtend het Duitse dagblad Neue Rhein/Ruhr Zeitung. als alles goed gaat PASADENA (AP). De Ameri kaanse „Surveyor-1" die een zachte landing op de maan moet maken, is iets van koers veranderd en gaat nu af op een ander deel van het maan oppervlak. De 997 kilo wegende en op een spin lijkende satelliet zal, zo hoopt men, landen in de „zee der stormen", 32 kilometer ten noorden van zijn eer ste doelgebied. Het woord is aan Liquidatie SUPERMALSE PAARDEBIEFSTUK SCHOUDERKARBONADE O 40 SUPERSLAGERIJ „DE IJMOND" iï dameskapsalon LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant (Van onze parlementaire redactie) Van de winsten, die de oliemaatschappijen gaan maken b(j de winning van aardgas op het continentale plat in de Noordzee, zal ongeveer drie kwart moeten worden afgedragen aan de staat. De schatkist zal 75 percent van de winsten moeten verweven die ontstaan uit de exploitatie van eventuele oliebronnen op de Noordzee. Dat valt af te leiden uit de voor waarden die de minister van Economische Zaken drs. Den Uyl, conform de vorig jaar aanvaarde „natte mijnwet" de gegadigden voor een olie- of gas- concessie wil stellen. De voorwaarden staan in een vertrouwelijk stuk aan de Kamercommissie voor Economische Zaken, die vandaag zijn uitgelekt. De minister wil verkenningsvergunnin gen afgeven voor de tijd van drie jaar tegen 1 per vierkante meter per jaar. Voor een opsporingsvergunning, die 15 jaar geldig blijft, zal de eerste 5 jaar 50 per vierkante meter moeten worden Advertentie /Gimr»iraat\ V62-94-50/ Verwachting tot morgenavond: Opklaringen afgewisseld door wolkenvelden en geen regen van betekenis. Zwakke tot matige over wegend noordwestelijke wind. Vrij koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wolkenvelden van de Noordzee staan het strandzonnetje nog in de weg. Morgen overwegend droog met enkele opklaringen. Een nog te frisse zeewind. Overdag 13 a 14°, zeewater 12°. Vooruitzichten: Na een frontje meer opklaringen, maar nog te fris. opgebracht, daarna 100 per jaar voor de volgende vijf jaar en 150 voor de laat' ste vijf jaar. Voor een winningsvergun- ning, die voor 40 jaar wordt afgegeven zal 300 per vierkante meter per jaar worden gevraagd. Het oppervlakterecht dat jaarlijks moet worden opgebracht, zal waardevast worden gemaakt en dus oplo pen met de ontwikkeling van lonen en prijzen. De royalties die de maatschappijen verschuldigd zijn, variëren naar gelang de staatsdeelneming in het projekt. (Voor de winning van het Slochterense aardgas geldt een soortgelijk percentage). De staatsdeelneming zal maximaal 50 per cent kunnen bedragen, maar voorlopig is het niet de bedoeling van de regering om daadwerkelijk deel te nemen. Dat gebeurt hooguit als er grote hoeveelheden aard gas of olie op het continentale plat wor den aangetroffen en dan nog pas na over leg met de Tweede Kamer, zoals inder tijd bij de behandeling van de natte mijn wet is afgesproken. De vinder krijgt dan een deel van de gemaakte opsporings kosten terug. Bij het verlenen van de opsporingsver gunning zal een éénmalige betaling van 1000 per vierkante meter worden geëist. Het schijnt in de bedoeling te liggen het Nederlandse deel van het continentale plat niet in één keer geheel uit te geven, maar bij stukken die overeenkomen met de structuur van het plat. Aan de opsporings regeling wordt een reductieregeling gekop peld volgens welke het vergunningsgebied na 10 jaar met de helft kan worden ver kleind. De NAM-gasexport voert momenteel besprekingen met drie Westduitse gas maatschappijen. Südgas in Stuttgart, Gas-Union in Frankfort en Saarferngas in Saarbrücken om binnen het raam van het voor de export bestemde volume van zes miljard kubieke meter, aardgas aan Zuid- Duitsland te leveren. In een voorverdrag was zoals bekend de NAM met Südgas en Gas-Union over eengekomen vanaf 1975 jaarlijks zes mil jard kubieke meter aardgas aan beide on dernemingen te leveren. Dit verdrag zou deze maand worden geratificeerd maar de beide maatschappijen hadden om be denktijd gevraagd aangezien de transport kosten hoger zouden uitvallen dan aan vankelijk berekend was. Beide maatschap pijen willen thans tezamen drieëneenhalf miljard kubieke meter afnemen in plaats van de aanvankelijk gecontracteerde 6 miljard kubieke meter. De NAM-gasex port is daarna ook besprekingen begon nen met Saarferngas om toch tot een to tale export van zes miljard kubieke meter aardgas naar Zuid-Duitsland te komen. Advertentie voor u met de De sneltrein van Haarlem naar Venlo is gisteravond om tien over half zes juist voorbij de spoorbrug over de Maas bij Empel (Noord-Brabant) ontspoord. De locomotief en enkele rijtuigen belandden onderaan de spoordijk. Zes personen moesten met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen, de schade be draagt enkele tonnen. Men verwacht dat er vanavond tegen zes uur weer spoorwegverkeer tussen Utrecht en Den Bosch mogelijk zal zijn. Meer over de ontsporing op pagina 7. Advertentie Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bii Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam LIBREVILLE (AFP) In het Albert Schweitzer-ziekenhuis te Lambarene heb ben door een vergissing van een verpleeg ster drie mensen het leven verloren. Volgens in Libreville ontvangen berich ten zou een Nederlandse verpleegster drie weken geleden drie patiënten een veel te grote dosis kinine hebben toegediend. Toen de fout werd ontdekt, werd alles in het werk gesteld om de patiënten te redden. De hulp mocht echter niet meer baten. De prefect van Lambarene heeft een onderzoek gelast. De leden van stembureau 81 in Haarlem, gevestigd in de prot. chr.- school in de Luxemburgstraat zijn van morgen over het schoolhek geklom men om het stembureau te kunnen betreden. De voorzitter meende name lijk slechts in het bezit te zijn van de sleutel van de school en niet die van het hek. Zenuwachtig telefoneren met het stadhuis leverde op, dat er perso neel van openbare werken naar de school werd gedirigeerd om desnoods het hek te forceren. Inmiddels was het al acht uur geworden en ofschoon het stembureau was geopend kon niemand het betreden. De kiezers over het hek laten klimmen vond de voor zitter toch echt wel te veel gevraagd. Vooral voor de vele bejaarden die hier moesten verschijnen. Personeel van openbare werken bracht de oplossing, die bijzonder eenvoudig bleek. De sleutel van de school paste namelijk ook op het hek. Om tien minuten over acht was de toegang vrij en konden de inmiddels morrende kiezers van hun democratisch recht gebruik maken. In hoeverre het wachten voor het hek nog van invloed is geweest op de partij keuze is uiteraard niet bekend, maar men was nogal ontstemd. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in Amsterdam heeft van Bött cher een dossier. Böttcher, directeur van de Kernforschungsstelle van de bondsstaat Noordrijn-Westfalen, is in de oorlog hoofd geweest van het S.S.-Mannschaftshaus aan het Rapenburg in Leiden. Hij heeft kost bare instrumenten uit het Kamerlingh Onnes Laboratorium voor natuurkundig onderzoek naar Duitsland laten vervoeren. Professor Böttcher is een van de best- betaalde kerngeleerden van de Bondsrepu bliek. Bij zijn benoeming heeft de toen malige „Kulturminister" Schütz critische verwijzingen naar het politieke verleden van Böttcher onderschat. De, op basis van de reeds toen bekende feiten voor de hand liggende navraag in Amsterdam is achterwege gebleven. Van Oostduitse zij de wordt voortdurend beweerd dat in Jü lich .voormalige nazi-geleerden de Duitse kernbom construeren." De Reichskommissar voor Economische Zaken, dr. Fischböck, gaf hem in de oor log toestemming wetenschappelijke instru menten en apparaten uit Nederlandse re search-centra te halen. Böttcher heeft later tot zijn verdediging aangevoerd dat hij in Nederland geen po litieke ambities heeft gehad. Zijn functie in het S.S.-Mannschaftshaus van Leiden beschreef hij als „leiding van een studen- Hedenmorgen om half twaalf brak tij dens de werkzaamheden voor de verbre ding van het Noordzeekanaal in de Hout rakpolder ter hoogte van zijkanaal F, een werkdam door. Dit had tot gevolg, dat een aanzienlijke hoeveelheid brak water uit het Noordzee kanaal de polder instroomde. De weg langs het kanaal kwam onder water te staan. Het niveau van de sloten werd door de watermassa aanzienlijk verhoogd, maar het gemaal kon de overlast gemak kelijk verwerken. De doorbraak ontstond toen een defect ontstond in de installatie, waarmee zand uit het kanaal op het ach ter de kaden gelegen stuk land wordt ge spoten. tenhuis". Ook het wegvoeren van de in bruikleen ontvangen wetenschappelijke apparaten naar Thüringen leek hem een „bagatel". Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie is echter van mening dat Böttcher een „enthousiaste medewerker van het nazi-systeem" is geweest. Hij heeft in 1948-'48 anderhalf jaar in voorarrest ge zeten. Na eerst door het Bijzonder Ge rechtshof in 's-Hertogenbosch te zijn vrij gesproken, werd zijn geval op last van het Bijzondere Hof van Cassatie in twee de instantie door het B.G. van Den Haag behandeld. Professor Böttcher werd op 12 mei 1949 wegens economische misdrijven in dienst van de vijand tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. BANGKOK (AP) Indonesië en Ma leisië zijn overeengekomen een einde te maken aan Indonesische confrontatiepoli tiek die bijna drie jaar geduurd heeft. Beide landen zullen ernaar streven diplo matieke betrekkingen aan te knopen. Het besluit werd genomen bij onder handelingen tussen de Maleisische vice- premier, Tengkoe Abdoel Razak, en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, De koersverandering is maandagavond aangebracht door een twee seconden du rende ontsteking van drie kleine bestu ringsraketten aan boord van de „Sur veyor". Zonder deze verandering zou de Surveyor buiten het landingsgebied zijn geland op 402 kilometer van het oorspron kelijk vastgestelde doelgebied. Als de landing van de Surveyor-1 lukt zal de Nederlandse televisie donderdag morgen van kwart over zes tot ongeveer half negen via Nederland 1 rechtstreeks beelden van de landing en van het maan oppervlak uitzenden, 's Avonds wordt van zes uur tot half zeven een samenvattende reportage gegeven. De beelden zullen Europa bereiken via de communicatie-sa telliet Early Bird. E b n e r-E schenbach: De zwakkeling is zelfs bereid zijn goe de eigenschappen te verloochenen, in dien die aanstoot zouden kunnen geven. De aanvraag tot surséance van beta ling door het bankierskantoor Gebr. Tei xeira de Mattos in Amsterdam heeft in alle belanghebbende kringen grote be roering gewekt. In een verklaring van de Nederlandsche Bank wordt gezegd dat de firma herhaaldelijk is gewezen op de gevaren die schuilden in haar eenzij dige structuur en het feit dat de passieve financiering voor een groot deel afhanke lijk was van een klein aantal grote de posanten. De firma was hierdoor belang rijk kwetsbaarder dan andere banken. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid de heer Scholten van de CHU de rege ring gevraagd of er geen mogelijkheden zijn om de belangen der schuldeisers zo veel mogelijk veilig te stellen. Ook vraagt hij of het niet mogelijk was geweest de gang van zaken zoals die zich heeft voor gedaan te voorkomen. Vanmorgen hebben de directie van de Nederlandsche Credietbank en de N.V. Kas-Associatie laten weten dat hun vor deringen op Teixeira de Mattos ten volle zijn gedekt door haar in pand gegeven effecten. De Vereeniging voor den Effec tenhandel heeft tenslotte vanmorgen ver klaard dat, voorzover uit ter beschikking staande gegevens is op te maken de ver plichtingen van Teixeira c.s. tegenover beursteden ter zake van nog te leveren en te ontvangen officieel genoteerde fond sen van relatief beperkte omvang zijn. Naar wij vanmorgen nog vernamen is liquidatie van het bankierskantoor Teixei ra op het ogenblik de enige aangewezen weg om de schuldeisers tevreden te stel len. De surséance is niet tot Teixeira be perkt gebleven. De dochteronderneming Forum Bank in Amsterdam heeft even eens uitstel van betaling verkregen. Dit zelfde geldt voor de effectenfirma Dunlo en Co NV. Een aanvraag voor de Haagse dochter het kantoor Burlage en Co is nog in bespreking. Voor de Amsterdamse fir ma de Weduwe Gerbert Rebel moet nog surséance worden aangevraagd. Daga- raad N.V. een dochter van Dunlop zal waarschijnlijk buiten de surséance blij ven. Oorlogsmisdadiger in ziekenhuis (Van onze correspondent) BREDA Willy Lages, een van de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die in de Bredase „kooepel" verblijven, is overge bracht naar het centrale ziekenhuis van het gevangeniswezen te Vught. De oor logsmisdadiger is door een hartaanval en een ernstige longontsteking in levensge vaar. De toestand van de 64-jarige Lages, die tijdens de bezettingstijd commandant was van de Sicherheitsdienst in Amsterdam en als zodanig heeft meegewerkt aan de deportatie van zeventigduizend joden, is zo ernstig, dat zijn vrouw, de zestigjari ge Martha Lages, uit Duitsland is overge komen. Advertentie 250 gram 500 gram PLEIN 1945 no. 53 N. RES Blijkens berichten van Reuter en AFP uit Singapore is tijdens Pinksteren een lading goud zoek geraakt, die per DC-8 van de KLM van Schiphol naar Singapo re werd verzonden. Ditmaal betreft het een zending van zes colli met gouden staven voor een totale waarde van circa een kwart miljoen gulden en een gewicht van 65 kg. Het goud was afkomstig uit Londen en was op Schiphol overgeladen. Volgens de politie in Singapore werd de vermissing van het goud ontdekt, toen het vliegtuig daar zondag arriveerde en ge lost werd. De KLM neemt aan dat het goud onderweg moet zijn uitgeladen. Een lid van de KLM-bedrijfsbeveiliging heeft vrijdagmiddag toezicht gehouden op het inladen van de goudzending op Schip hol in de DC-8 voor vlucht KL 833 naar Singapore. Hij heeft gisteren verklaard met eigen ogen precies te hebben gezien waar het werd ingeladen en hoe. Er mag dus worden aangenomen dat het goud be slist niet op Schiphol is verdwenen. Evenals de KLM heeft ook de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol per politie-telex via Interpol boodschappen verzonden naar alle tus senstations langs de route (Frankfort, Ro me, Beiroet, Karachi en Bangkok) met het verzoek een onderzoek in te stellen. Al vaker is in de laatste jaren goud tijdens verzending per KLM zoek geraakt of gestolen. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■mm, Ook aan het STRAND is de weer verkrijgbaar bij „DE TOKO", C. v. d. Meer. Losse nummers voor onze abonnees 15 cent per exemplaar. 1 Telef. 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1