Tijdelijk akkoord in Vietnam tussen boeddhisten en junta Vliegtuigen op autoweg Gemini bleef op de grond CHRISTEN DEMOCRATEN UNIE Grot-experiment van half jaar vleesconserven Einde confrontatie betekent bezuiniging voor de Britten Aardrijkskunde Nieuwe spanning op Cyprus NAVO-bevel voor Midden-Europa naar ons land? Bonn wil praten met Parijs over Franse troepen Otto von Habsburg kan terug naar Oostenrijk Bezoek? Babbeltje, borreltje en borrelhapje! Is uw 'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes en eg amm DONDERDAG 2 JUNI 1966 13 Morgen nieuwe poging Natuurlijk had u die borrelworstjes al in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven klaar staan. Dat winkeltje van u is trouwens helemaal zo plezierig welgevuld met blikjes smakelijke vleesconserven. Met zorg bereid (dat proeft u), hygiënisch verpakt (dat ziet ui). Enu haalt er zo véél uit 'n blikje! V verf 'ï:-vr Advertentie NICOSIA (AP) De Cyprische rege ring heeft vanochtend bekendgemaakt dat een reeks bomaanslagen in de Griek se sectoren van het eiland haar heeft ge dwongen de Turkse sektor van Nicosia te isoleren. De order daartoe werd uitgege ven kort nadat zich woensdagavond twee explosies hadden voorgedaan in de Griek se sector van de stad. De bekendmaking luidde dat ondanks herhaalde waarschuwingen aan de lei ding van de Turkse gemeenschap via de vredesmacht van de VN om een einde te maken aan „systematische pogingen om bommen te plaatsen op verschillende de len van het eiland, en ondanks ernstige waarschuwingen over preventieve maat regelen die de regering zou moeten ne men, de Turks-Cyprische leiding is door gegaan met het plegen van bomaansla gen". BRUSSEL De Belgische minister van SAIGON (AP) De militaire regering van Zuid-Vietnam en de opstandige boed dhisten zijn het gisteren eens geworden over een tijdelijke oplossing. Maar een deel van de boeddhisten is nog steeds op roerig en dreigt met nieuwe zelfmoorden. Na twee conferenties met vertegenwoor digers van de boeddhistische kerk stem de de regering erin toe tien burgers aan het huidige tien man sterke militaire be wind toe te voegen. In het boeddhistisch instituut protes teerde een woelige menigte tegen het ver gelijk. Toen twintig monniken en nonnen zich in brand wilden steken werd er in gegrepen. Het is duidelijk dat de boeddhisten on derling verdeeld zijn, wat de pogingen om tot een blijvende oplossing te komen wel eens zou kunnen laten mislukken. Volgende week zal het nieuwe bestuurs lichaam worden gevormd. Artsen in Saigon vertrouwen, dat de boeddhistische leider Thich Thien Minh de aanslag met een naar zijn auto ge gooide handgranaat zal overleven. Van morgen is hij tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is nog steeds ernstig, maar de artsen zeggen, dat hij goed vooruit gaat. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt dat er gebruik is gemaakt van een nieuwe geheime bom om Noord - vietnamees luchtafweergeschut het zwij gen op te leggen bij een aanval op de Yen baai in Noord-Vietnam. Achttien vluchten waren ondernomen naar de Yen baai, die 128 kilometer ten noordwesten van Ha noi ligt. Over de aard van het nieuwe wapen zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Bij de aanval waren pakhuizep vernie tigd en beschadigd. Het terrein was één vlammenzee toen de Amerikanen zich te rugtrokken. Piloten van de Westduitse lucht macht zijn opgestegen en geland op een stuk autoweg bij Bremen om vast te stellen in hoeverre de weg geschikt is als noodvliegveld. De drie toestellen die de autovjeg heb ben gebruikt waren een transport toestel, een verkenningsmachine en een Fiat 9-91 straaljager. KAAP KENNEDY (AFP en Reuter) Thomas Stafford en Eugene Cernan, de Amerikaanse kosmonauten van de Gemi ni-9, moesten gistermiddag voor de twee de keer onverrichterzake uit hun ruimte voertuig komen toen, drie minuten voor de vastgestelde vertrektijd, de vlucht moest worden uitgesteld, omdat de com puter in het voertuig niet goed werkte, De controleurs zagen tussen de duizen den groene lampjes op hun monitors één rood lampje branden. De betrokken com puter werd tweemaal gecontroleerd, waarna de vlucht 48 uur werd uitgesteld. Ruim anderhalf uur tevoren was een Atlas-raket gelanceerd, waarmee de ruim tevaarders in de ruimte contact zouden maken. Cernan zou twee en een half uur buiten de capsule in de ruimte „wande len." Voor Stafford en Cernan was het de tweede teleurstelling in vijftien dagen tijd. Op 17 mei werd him vlucht afgelast nadat een Agena-raket niet zijn baan had bereikt. De lancering is nu vastgesteld op mor genmiddag om 14.39 uur Nederlandse tijd. Er is dan een speling van zes minuten. Als het dan niet lukt, zijn er nog 35 mi nuten op dezelfde dag en wel om 16.15 Nederlandse tijd, voor een nieuwe po ging. BONN (Reuter) - West-Duitsland heeft Frankrijk woensdag gevraagd onverwijld onderhandelingen te beginnen over de status van de Franse troepen in West- Duitsland na 1 juli, als zij uit het geïnte greerde NAVO-opperbevel zijn terugge trokken. De Franse regering heeft, nog niet ge antwoord op het voorstel. De woordvoer der van de Westduitse regering Von Ha- se, zei te verwachten dat de besprekin gen parallel zullen lopen met de onder handelingen tussen Frankrijk en de ande re veertien NAVO-leden over de toekom stige taak van de NAVO. Een NAVO-voorstel om besprekingen te openen over de taak en de hoedanigheid van de Franse troepen in Duitsland is door de Franse regering koel ontvangen. De NAVO-raad benoemde een commis sie van vijf om die besprekingen te voe ren. De NAVO-raad, waarin onder ande re West-Duitsland, Groot-Brittannië de Verenigde Staten, Italië en de Benelux zitting hebben, is van mening dat Parijs de plaats is voor dergelijke besprekin gen. Advertentie Hoe vindt u deze verkiezingsuitslag? Anders dan u wellicht gedacht had Maakt u zich zorgen voor de toekomst van Nederland Voortaan zal ook de CHRISTEN DEMOCRA TEN UNIE een geduchte „partij" meeblazen in dit verkiezingstoernooi en dan kunt u die zorgen voorgoed aan de kant zetten! Als u nog geen lid bent, WORD HET DAN VANDAAG NOG Want CHRISTEN DEMOCRAAT ZIJN IN NEDERLAND staat vanaf VANDAAG reeds gelijk met 1. Werkelijk Europees denken. 2. Practisch oecumenisch handelen. 3. Ons dierbaar Oranjehuis handhaven. 4. Nederland weer voor allen leefbaar maken. 5. Uw kinderen een goede toekomst garanderen. 6. Rood dirigisme definitief stoppen. 7. Zodoende ons geld gezond houden. 8. De fiscale druk eerlijker verdelen. 9. Lonen en prijzen werkelijk in de hand houden. 10. Ons land weer snel een krachtige christelijke regering geven. 11. Het aantal kansloze partijen verminderen. 12. Nooit meer een „schandaal van Wassenaar" en als gevolg daarvan een „kabinet"-Cals en dit soort verkiezings-uitslagen Voortaan dus allereerst de CHRISTEN DEMOCRATEN UNIE voor geheel jong en vooruitstrevend christelijk-oecumenisch Nederland Geen woorden, maar daden Stuur vandaag nog een briefkaart van 12 cents naar het Landelijk Secretariaat van de CHRISTEN DEMOCRATEN UNIE, van Speyckstraat 120 huis, AMSTERDAM-WEST en vraag om nadere inlichtingen of geef u direct op als lid Wilt u voorlopig alleen ons verkiezingsfonds nog maar steunen met een kleine of grote gift, dat kan natuurlijk ook op POSTGIRO 42223 van de Ned. Middenstandsbank N.V. te HILVERSUM t.n.v. Penningmeester C.D.U.-Nederland. Ook daarmee helpt u Nederland weer regeerbaar makenMaar in elk geval DOE IETS Want u heeft toch zeker ook wel een oordeel over deze verkiezings-uitslag C.D.U. Nü Buitenlandse Zaken, Harmei, heeft in Brussel verklaard dat „vele" van de veer tien NAVO-partners van Frankrijk ervoor voelen het NAVO-bevel voor Midden- Europa naar Nederland te brengen. De minister zei dit tijdens de behande ling van zijn begroting in de commissie van Buitenlandse Zaken uit de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De SHAPE het geallieerde opper bevel zou naar België dienen te wor den overgeplaatst door de Franse beslis sing de militaire installaties van de NAVO uit Frankrijk te verwijderen. Het commando geallieerde strijdkrach ten Midden-Europa omvat zowel land- en luchtstrijdkrachten als marine-eenheden en is gevestigd in Fontainebleau. (Van onze correspondent) WENEN Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft aan dr. Otto von Habsburg-Lotharingen, de zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, een paspoort gegeven. Otto von Habsburg kan daardoor naar zijn vaderland terug keren. Otto von Habsburg heeft verklaard, dat hij vooralsnog geen gebruik van zijn recht zal maken. Binnenkort brengt hij met zijn gezin voor lange tijd een vakan tie door in Spanje en daarna zal hij een bezoek aan Japan brengen. NICE, (AP) Jean-Pierre Mairetet, een 25-jarige restaurateur uit Nice, is woensdag een tachtig meter diepe grot binnengegaan. Hij wil er zes maanden blijven. Mairetet zal in verbinding blijven met een wetenschappelijk team. Dit zal zijn reacties op eenzaamheid en gebrek aan licht registereren. Mairetet heeft honderden boeken en schildersgereedschap meegenomen. (Van onze correspondent) LONDEN Het aanstaande einde van de Indonesische confrontatie tegen Malei sië betekent voor Groot-Brittannië een be moedigende ontwikkeling. Er heerst vol doening dat het ijzeren Britse geduld en de grote financiële offers uiteindelijk beloond zijn, al waren misschien andere factoren beslissend, zoals Singapore's breuk met Maleisië en de politieke gebeurtenissen in Indonesië. De confrontatie kost Londen, dat als bondgenoot Maleisië bijstaat, een bedrag van 255 miljoen pond per jaar. Voor het eerst ligt nu een drastische defensiebezui niging in het verschiet. Londen beseft overigens dat tussen Ma leisië en Indonesië nog slechts in begin sel overeenstemming is bereikt. Die moet door de beide regeringen nog worden be krachtigd. Men hoedt zich voor te vroeg tijdige juichkreten, omdat duidelijk is dat er nog heel wat dingen moeten gebeuren voor de confrontatie definitief van de baan is. De nieuwe Indonesische politieke situa tie geeft echter reden tot optimisme. Dit neemt niet weg dat de Britse troe- Men kan niet zeggen dat de gemeenteraadsverkiezingen geen verrassingen hebben op geleverd. In Übach over Worms heeft een wethouder met een biljartkeu een van zijn tegenstanders gevloerd. Waarom deed de wethouder dat? Het antwoord is even eenvoudig als verhelderend: omdat hij juist aan het bil jarten was. Was de notabele toevallig op dat moment bezig geweest een eerste paal te heien, dan zou de tegenstan der waarschijnlijk iets zwaar der zijn getroffen. Het is een misverstand te menen dat Ubach in Duits land ligt. Het is over Worms gelegen. Men zoekt Worms op en vindt dan Ubach vanzelf. Dat Worms Duits is, behoeft geen betoog. De meervouds vorm van kruipend gedierte is bij ons omslachtiger. Intussen, zouden er geen ge meenteraadsverkiezingen zijn geweest, dan zou men niet van Ubach, noch van talrijke an dere kleine woonkernen in Nederland ooit hebben ver nomen. Behalve dus dat deze verkiezingen rijkelijk hebben bijgedragen tot onze vader landse aardrijkskunde, hebben zij er weer eens de aandacht op gevestigd dat zelfs in de kleinste gemeente de be woners het met elkander on eens zijn. Uit deze onenigheid ontstaan de gemeenteraden en het bekvechten is daarmee weer voor vier lange jaren verplaatst naar het gemeente huis, waar het thuishoort. Het boeiendst moet dat discus siëren wel zijn in het Zuid hollandse Zwammerdam, waar men de naam der gemeente heeft aangepast aan de raads vergadering, i ueei De namen van onze ge meenten zijn trouwens vaak ontroerend van eenvoud en expressief vermogen. Hoe schilderachtig nonfiguratief hebben bijvoorbeeld de Frie zen hun nederzettingen be noemd. Hier heb ik de uitslag van Doniawerstal, Menaldu- madeel, Wymbritseradeel, He- melumer Oldefert en Rauwer - derhem. Zij staan als even- zovele voorzichtige vloekjes op de uitslagenlijst en hun namen beginnen steeds meer te lijken op moderne gedich ten, waarmee de progressieve Friese geest zich duidelijk demonstreert. De Friezen heb ben ook een eigen Het Bildt, waar de Friese weerbericht vandaan komt. Een aardig idee van die Friezen is ook ge weest, een plaatsje in de buurt van Leeuwarden aan te dui den met een naam die er geen twijfel over laat bestaan waar men het zoeken moet. Het heet Leeuwarderadeel, zo in de geest van Haarlemmerhatsika- dee, dat tegenwoordig geen zelfstandige gemeente meer is. Genoeg over de Friezen. Varik, Wamel en Wisch liggen in Gelderland en zijn pas on langs ontdekt door studenten van de Nijmeegse universiteit, die van de grote weg waren afgedwaald. Bij die gelegen heid werd ook de oorsprong van de rivier de Di gevonden, waaraan de nederzetting Di- dam nog vaagjes herinnert. Wat Gelderland betreft blijft het nog steeds een netelig probleem, hoe men iemand moet noemen die in Zevenaar woont. Een Zevenaar? Of een Zevenaaraar? Wat een Groen- loer is, weet men u in Gelder land ook te vertellen. In Gro ningen is aan de hand van de verkiezingslijst gebleken dat Aduard niet ver van Bierum ligt, maar dat Eduard van Beinum een Groninger was mag men daaruit niet conclu deren. In deze provincie is men indertijd begonnen met de dorpen heel eenvoudige, logische namen te geven. Helaas is men er niet verder- gekomen dan tot Adorp, maar het idee was aardig. De interessantste en indruk wekkendste plaatsnaam van heel Nederland is in het bezit van een Limburgs dorpje, dat nauwelijks aan zijn eigen be staan kan geloven en waar voor iedere nieuwe dag een verrassing is. Het heet Ohé. Dat de K.V.P. in het Lim burgse Jabeek op volle kracht is gebleven, behoeft nauwe lijks betoog. Maar dat er in de gemeenteraad van Mheer al leen maar stotteraars zitten, is natuurlijk een handicap voor de gang van zaken aldaar. Over de K.V.P. gesproken: in het Zuidhollandse Papekop staat ze er niet bijster goed voor. Haar tegenstanders heb ben zich daar tijdens de ver kiezingscampagne kunnen be palen tot het voortdurend uit roepen van hun eigen plaats naam, waarvan bij de kiezers blijkbaar toch iets is blijven hangen. In het eveneens Zuidhol landse Nieuwland heeft zich in vervlogen dagen een ont stellende dorpsruzie ontwik keld, die leidde tot een massale uittocht van een deel der bewoners. De exodus had de stichting van een nieuwe nederzetting tot ge volg, die Nieuwlekkerland werd gedoopt. De Nieuwlek- kerlanders hebben nog steeds de gewoonte op de 23ste maart, op welke dag zij de stichting van hun dorp herdenken, door de straten te lopen met de gespreide rechterhand aan de neus. Wee de Nieuwlanders, die zich op die heilige datum in Nieuwlekkerland vertonen. Zij worden met gejoel ver dreven en via Nieuwpoort naar Noordeloos en Numans- dorp gejaagd. Soms vindt men dan lichamen van Nieuwlan ders in de rivier de Lex, die vreedzaam langs Lexmond stroomt, om haar water uit te storten in de Dubbel. Van Dubbeldam uit deze provincie latend voor wat zij is, komen wij vervolgens in het goede Brabant, een land van ups en downs, waarvan Op- en Neer-Andel getuigt. De ket tinghond is er nog niet uitge storven, men vindt deze die ren nog in Wouw! Goed en beter kent men in Brabant niet, wel Best. Voor de dorp jes Bladel en Netersel is de uitslag van vandaag een peul schilletje vergeleken bij wat deze nederzettingen in vroe ger tijden aan uitslag hebben beleefd. Zij danken hun naam aan Bladerroos en Netelroos, die in de Middeleeuwen tal van dorpsbewoners ten grave deden dalen. De eenvoudigste Nederlan ders leven in het Limburgse Simpelveld, wat aan de ge meenteraad duidelijk te zien is. Zelfs de heer Koekoek kreeg er geen voet aan de grond en eenvoudiger kan het toch eigenlijk niet. Eenvoud is trouwens vaak een voorwendsel voor gebrek aan verbeeldingskracht. He laas moet de prijs daarvoor naar de provincie Zeeland, waar een dorp ligt waarvan de bewoners nu al eeuwen zitten te zinnen op een plaats naam. Zij komen er niet uit. Deze gemeente heet: Stad aan 't Haringvliet. Zij hebben er zich met een Jantje-van- Leiden afgemaakt, maar het wordt toch tijd dat ze eens in Den Haag komen vertellen hoe ze nu eigenlijk willen he ten. ita- De Brabanders hebben dat opzicht veel meer fanta sie. Als zij niet weten hoe een dorpje heten moet, kij ken zij over de grens van hun provincie. Zo vindt men er het dorpje Zeeland. De Zuid hollanders zijn in dat opzicht eigenwijzer. Die verzinnen hun namen zelf en dan komt hun traditionele pessimisme boven; Monster, Zwijndrecht, Nootdorp, Brandwijk en Lan ge Ruige Weide kunnen er van meepraten. Wat ze met Hei- en Boeicop bedoelen, is nog steeds een raadsel. Het is trouwens ook een raadsel hoe in andere provincies soms de nare instincten van de mens zich in de plaatsnamen hebben kunnen nestelen: Grijpskerk, Goor, Spaubeek, Vuren, Brakel, Zoelen, Kwa- dijk en Vlodrop zijn misschien niet letterlijk bedoeld, maar ze trekken de vreemdelingen toch allerminst. Dan zijn er nog Gieten (voor uw vakan tie!), Klimmen (voor de spor- tievelingen) en Hapert als einddoel voor een reisje met de tweedehandse auto). Zo kan men doorgaan de ver kiezingen raken er echter door op de achtergrond en dat is minder gewenst, op de eerste dag al. Alleen nog dit: de prijs voor de meest kuise gemeente des lands moet nog worden uitgereikt aan Hoens- broek, als u begrijpt wat ik bedoel, die voor de kinder rijkste gezinnen aan Vier lingsbeek en de lekkerbekken moet gewezen worden op Roosteren en Tudderen, waar bij Den Ham als uitgangspunt ian worden genomen. Tenslot te: Haps en smakelijk Eethen! pen nog geruime tijd, misschien wel twee jaar, op Borneo zullen moeten blijven, hoewel hun totale aantal van 50.000 man misschien geleidelijk zal kunnen worden verminderd. Ondanks de agitatie van La bour's linkervleugel, die aandringt op te rugtrekking van de gehele Britse militaire macht ten oosten van Suez, denkt de Britse regering er niet aan in Zuid-Azië plotseling een vacuum te scheppen. Er is dan ook geen reden voor de bezorgd heid van Australië op dit punt. Bedreiging Londen houdt vast aan het kortgeleden in het Britse defensie-witboek uiteenge zette standpunt, dat in de eerstvolgende tien jaar het Verre Oosten en Zuid-Azië de grootste bedreiging voor de vrede vor men. Groot-Brittannië is daarom vastbe sloten te zorgen voor Britse militaire aanwezigheid" in dat gebied. Zodra Sin gapore de Engelsen kwijt wil, zullen zij naar Australië uitwijken. Maar de Britten hebben hun idee, nog langer als hoofd macht te fungeren, opgegeven. Zij zien zichzelf, naast de Verenigde Staten, als hulpagent van politie, vooral ter gerust stelling van het Gemenebest. De Britse regering streeft met alle kracht naar eenheid tussen Koeala Loem- poer en Singapore, in de eerste plaats om een nieuwe, gevaarlijker, confrontatie tussen Maleisiërs en Chinezen te voorko men. Daarnaast wil Londen, samen met de Verenigde Staten, een inwendige sta biliteit in Azië helpen scheppen, waarbij de Aziaten op den duur zelf voor een machtsevenwicht met het communisme zullen moeten zorgdragen. Militaire maat regelen van het Westen vormen hierbij slechts een noodoplossing. De werkelijke oplossing ligt op het gebied van zo snel mogelijke sociaal-economische vooruit gang. Onlusten. De militaire regering van Ni- gerië heeft vandaag bekendgemaakt dat bij de onlusten in het noorden van het land 92 mensen om het leven zijn ge komen. 506 mensen liepen verwon dingen op. Angst. Twee Britse parachutisten die wei gerden uit een vliegtuig te springen zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. Voor de krijgsraad verklaarden ze allebei dat ze niet hadden durven springen. Halssnoer. Bij Kerman in Perzië is bij af gravingswerkzaamheden een tiendui zend jaar oud halssnoer gevonden dat naar men aanneemt heeft toebe hoord aan de Sassanieden-d.ynastie in Perzië. Moordenares. Een Tsjechoslowaakse, moe der van acht kinderen, die haar eerste man heeft doodgeslagen en haar twee de heeft onthoofd, is woensdag voor moord ter dood veroordeeld. Auto's. De vier grote Amerikaanse auto- fabrieken General Motors, Ford, Chrysler en American Motors hebben in mei 794.524 auto's geproduceerd tegen in mei van het vorige jaar 837.166, een vermindering dus van ongeveer 5,1 per cent. Tankboot. De Noorse firma „Det Norske Veritas" heeft de mogelijkheden bestu deerd voor de bouw van een tankschip van 500.000 ton, het grootste schip ter wereld. Dit is gedaan om eventuele vra gen van reders over de bouw van een dergelijk schip te kunnen beantwoor den. Het zou ongeveer 400 meter lang en 65 meter breed moeten worden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13