Teveel kandidaten voor studie geneeskunde en tandheelkunde 129 A VOOR H DRAKACEL tl f A V Kort en bondig Capaciteit nu al ver overschreden Van 31 juli tot en met 12 augustus met vakantie Weer bodemvondsten in Vlaardingen KVP-monopolie in Limburgse G.S. verbroken Treinverkeer bij Hedel hersteld Weer rookbommen bij botsing provo's-politie Overval was in scène gezet Twee kleuters bij brand gewond Brand bedwongen in St. Olofskapel Doden in het verkeer Dobbelen met de prins op de „Rotterdam" reinigt niet alleen snel maar ook veilig al uw wol, mjlon, perion, draion, en alles wat de uiterste zorg eist! Droog weer WINKELCENTRUM „Jan v. Goyensfraat" HEEMSTEDE Is DONDERDAG 2 JUNI 1966 15 Nu al advies voor '67 Brandschade in Ridderkerk op recordhoogte zo'n snoek-snurkje.... ...gaat erin als koek na een week van werken-werken-werken. Wie moe is slaapt overal. Alleen: hoe wordt men wakker? Een tikje uit geslapen misschien. Maar: uitge rust? Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras. Herstelwerkzaamheden k Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN ■So z Voor de studie der geneeskunde en der tandheelkunde hebben zich reeds thans aanzienlijk meer adspirant- studenten aangemeld dan de capaci teit aan de Nederlandse universitei ten toelaat. Voor het studiejaar '66/'67 nebben zich voor de medicijnen 1829 adspirantstu- denten gemeld, terwijl er plaatsingsmo gelijkheid is voor maximaal 1410. Daarmee is de capasiteit overschreden met bijna 29,75 percent. Voor de tandheelkundestu- die meldden zich 392 kandidaten aan. Voor hen zijn er evenwel maar 280 plaat sen, zodat hier de opnamecapaciteit is overschreden met precies veertig per cent. Deze cijfers heeft het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen desge vraagd verstrekt met de mededeling, dat het voorlopige cijfers zijn. Aan de vooravond van de sluitingsda tum 1 juni zijn bij de commissies plaat sing eerstejaarsstudenten geneeskunde en eerstejaarsstudenten tandheelkunde tele fonisch nog aanmeldingen binnen geko men. Deze adspirant-studenten is het aan meldingsformulier toegezonden. Hun aantallen zijn niet opgenomen in de voorlopige cijfers, die hierboven zijn ge geven. Wel zijn er in opgenomen degenen die zich aanmeldden en nog moesten deel nemen aan de examens die toegang ge ven tot de universitaire examens in de studierichtingen geneeskunde en tandheel kunde. Zoals bekend is heeft minister prof. mr. A. Diepenhorst van Onderwijs en We- Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een schema voorgelegd met een aanbeveling voor de vakantiespreiding 1967. Volgens dit sche ma, opgesteld na overleg met de betrok ken bedrijfstakken, zouden de vakanties in het noorden en oosten van het land, èn in de bouw- en nevenbedrijven èn in de textielindustrie vallen in de periode 3 tot en met 15 juli. Voor Nederland bezuiden de grote rivieren wordt voorgesteld de pe riode 17 tot en met 29 juli en voor het wes ten van het land en de metaalindustrie van 31 juli tot en met 12 augustus. Zoals bekend is een dergelijk advies voor collectief sluitende bedrijven ook reeds voor 1966 gedaan. In verband daarmee is de aanvangsdatum voor vele schoolvakan ties reeds nu naar begin juli verschoven. Verwacht wordt dat in 1967 de schoolva kanties in het algemeen op 3 juli zullen beginnen. Inmiddels wordt het beraad voortgezet om te komen tot een beleid op langere ter mijn, van bijvoorbeeld drie jaren, waar? door de wenselijkheid van roulering waartoe alle betrokken bedrijfstakken hun medewerking hebben toegezegd beter tot haar recht kan komen. De regering heeft haar medewerking ten aanzien van de verwezenlijking van de aanbevelingen van de Stichting van de Arbeid toegezegd. Zij zal o.m. er bij de verschillende overheidsinstanties op aan dringen, dat zoveel mogelijk medewerking wordt verleend, opdat de door de Stich ting van de Arbeid bedoelde spreiding tot haar recht komt. In dit verband kan ge dacht worden aan het vaststellen van tijd stippen van kermissen, uitverkopen, lokale vakantiefestiviteiten e.d. Nooit is de brandschade in Ridderkerk in een jaar zo groot geweest als in het jaar 1965. De totale brandschade bedroeg meer dan het tienvoudige van het vooraf gaande jaar en kwam op een totaal van 1.100.000, de brand op de scheepswerf Boele van Bolmes meegerekend. Deze ongehoord hoge schade is het gevolg van het optreden van „de Ridderkerker pyro maan". Men schat zijn aandeel op 900.000. Bij graafwerk in de nieuwe Vlaarding- se stadswijk „Holy" zijn opnieuw sporen gevonden van menselijke bewoning uit de ijzertijd (omstreeks 2000 jaar voor Chris tus). Eerder waren in een andere stads wijk resten van een woning, aardewerk en gereedschappen gevonden, die beho- ren tot een cultuur, waaraan de naam Vlaardingen-cultuur" is gegeven. Advertentie De „harde" matras' met alle comfort van een „zachte". De verkiezingen van de leden der Ga- deputeerde Staten door Provinciale Sta ten hebben gisteren alleen in Limburg een verschuiving opgeleverd. Daar heeft voor het eerst een PvdA-afgevaardigde, wethouder J. van der Woude uit Heerlen, het KVP-monopolie doorbroken. Tot nu toe bestond het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Limburg uit sluitend uit KVP-afgevaardigden. In 's-Gravenhage wees de voorzitter van Provinciale Staten, mr. J. Klaasesz, Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de 83 Statenleden op hun belangrijkste daad in hun zittings periode: het kiezen van Gedeputeerden, De woorvoerder van de PSP, de heer J Brandsen, deelde mee, dat zijn vijf leden tellende fractie, evenals andere kleine fracties, buiten het overleg en beraad is gehouden over de voordracht voor be noeming voor gedeputeerden. Hij ver weet de „oude partijen" de rechten van de minderheid niet volledig te hebben erkend. De PSP'ers namen niet deel aan de benoeming van de gedeputeerden. Toen de commissaris der Koningin de verga dering met gebed opende verlieten ze de monstratief de vergaderzaal. tenschappen bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een ontwerp ingediend voor een machtigingswet om eventueel een studentenstop in te voeren voor de medi sche en tandheelkundige faculteiten. Voor een doelmatige verdeling van het aantal beschikbare plaatsen voor eerstejaarsstu denten moesten de kandidaten zich voor 1 juni aanmelden bij daarvoor ingestelde plaatsingscommissies. HEDEL Iets meer dan 24 uur na de treinramp bij Empel reed gisteravond om twee minuten over zes weer een per sonentrein met matige snelheid over de Maasbrug. De passagiers van Geldermal- sen naar Den Bosch zagen nog duidelijk de sporen van het ongeluk met de snel trein Haarlem-Venlo, een ramp, die de Nederlandse Spoorwegen enkele tonnen schade bezorgde, maar die wonder boven wonder geen mensenlevens eiste. De trein lag nog grotendeels in de spoor sloot en de rails staken nog wijkend in de lucht. Daar over de brede brug slechts enkel spoor loopt kon de N.S. in 24 uur een noodlijntje leggen, zodat het verkeer van gisteravond af weer normaal doorgang kon vinden. De officier van justitie in Den Bosch heeft een onderzoek gelast naar de oor zaak van het ongeluk, dat vermoedelijk is ontstaan door een defect in het onderstel van een der rijtuigen. Gistermorgen begonnen spoorman- nen aan herstelwerkzaamheden aan de beschadigde rails en bovenleiding op de plaats, waar de sneltrein Haarlem-Venlo was ontspoord. +j%,y (Van onze correspondent) AMSTERDAM Enkele honderden provo's en aanhangers hebben gister avond met hun toekomstige raadslid B. de Vries bij het huis van bewaring aan de Amstelveense weg te Amsterdam ge demonstreerd tegen de gevangenhou ding van een van hun andere voorman nen. Deze zit een straf van drie maanden uit. Evenals het afgelopen weekeinde wier pen de provo's een aantal rookbommen. Het verkeer werd door de demonstratie ongeveer twee uur bijna geheel lam ge legd. De politie verrichtte twee arrestaties. Nummer 2 op de lijst provo, mevrouw I. Donner-van de Weetering, en een ca meraman van de NTS werden aangehou den omdat zij geen gevolg gaven aan een bevel zich uit een volksoploop te verwijderen. De politie moest tijdens de ongeregeldheden twee keer van de wa penstok gebruik maken. B. de Vries kreeg gelegenheid aan de poort van het huis van bewaring een brief af te geven waarin de gevangene werd meegedeeld dat er een provo in de raad was geko zen. De penningmeester van de spaarclub De Vriendenkring in Schinveld heeft om dat hij het kasgeld tot een bedrag van zeshonderd gulden in eigen zak had ge stoken en verteerd, vorige week vrijdag samen met een vriend een overval in scène gezet. Tijdens een ledenvergadering van de spaarclub, waar het bedrog zeker zou zjjn ontdekt, wachtte men die avond vergeefs op de penningmeester. Laat in de avond werd de man door een passe rend paartje gekneveld en kreunend aan getroffen in de struiken. (Van onze correspondent) BLERICK Woensdagmiddag zijn i Blerick twee kleuters zeer ernstig e een jongen lichtgewond bij een brand. De kinderen hadden in een achter e noodwoning staand schuurtje met lucifers gespeeld. De oudste kon zich, toen de schuur in brand raakte, bijtijds in veiligheid stel len. De twee kleinsten, de drie-jarige Gerrit Rood en de vijf-jarige Willy Kuy- pers, kropen angstig in een hoek van de schuur. De kleuters danken er hun leven aan dat het oude, uit hout opgetrokken schuurtje door de brand uit elkaar viel. Een beeld van de brand in de kap van de voormalige St. Olofskapel. De kapel, die de laatste tijd als kaas opslagplaats diende, was in 1940-1945 een geheime ontmoetingsplaats van verzetslieden. Dank zij het krachtdadig ingrijpen van de brandweer is een felle uitslaande brand in de uit de vijftiende eeuw stam mende St. Olofskapel in de oude binnen stad van Amsterdam tot de kap beperkt gebleven. Deze kap werd echter vrijwel geheel verwoest. Een personenauto van de Rotterdamse politie is gistermiddag met grote kracht tegen een spoorwagon gereden op de Sta dionweg in Rotterdam. De 33-jarige ge huwde rechercheur S. de Wolf was op slag dood. De 28-jarige B. Hermsen uit Apeldoorn is om het leven gekomen bij een ver keersongeluk onder Klarenbeek in de ge meente Voorst. Hij reed tegen de achter kant van een aanhangwagen. Een 57-jarige inwoner van Brussel, de heer E. P. Marijn, is woensdagmorgen bij het per bromfiets oversteken van de rijksweg Breskens-Oostburg in de ge meente Groede aangereden door een Bel gische autobus. Hij overleed ter plaatse. Op de Arnhemseweg in Beekbergen (ge meente Apeldoorn) is de 24-jarige vracht wagenchauffeur W. H. Kuiper uit Nijver dal dodelijk verongelukt. Hij zwenkte met zijn vrachtauto plotseling naar links en kwam in botsing met een vrachtwa gen met aanhangwagen. In het academisch ziekenhuis te Gronin gen is de 14-jarige wielrijdster Ietje Bergstra uit Wirdum overleden die twee de pinksterdag bij het oversteken van de rijksweg Leeuwarden-Groningen te Zwar- tewegsend, onder Rijperkerk, werd ge schept door een personenauto en daarbi; zwaar hoofdletsel opliep. Op een viaduct in de Achterambacht seweg in de gemeente Hendrik Ido Am bacht is het zevenjarige meisje Wijk uit deze plaats door een personenauto ge schept en ter plaatse overleden. De 21-jarige Lodewijk Zandstra uit Schiedam is in die plaats met zijn brom fiets tegen een juist passerende auto ge reden. In het ziekenhuis is hij overleden. De tienjarige Annechien Oortwijn uit Stadskanaal is in Gasseltemijveen door een vrachtauto geschept en omgekomen. Circa 650 vooraanstaande figuren uit het handels- en bedrijfsleven alsmede leden van het corps diplomatique hebben gisteravond aan boord van het Nederland se passagiersschip „Rotterdam" voor een liefdadig doel gedobbeld. Prins Bernhard was eregast op deze vijfde jaarlijkse „cruise to nowhere" met de Rotterdam Er werden 15.000 dollar ingezameld voor de afdeling New York City van de Ame rican Cancer Society. School voor hoger economisch onderwijs. In september van dit jaar zal in Rot terdam een nieuw type onderwijs be ginnen, namelijk een school voor hoger economisch en administratief onderwijs. Kolendamp. Koolmonoxydevergiftiging heeft in Arnhem een tweede slacht offer geëist. De 68-jarige oud werk meester G. F. B. Smolders overleed in. het ziekenhuis, waar zijn 69-jarige vrouw twee dagen eerder was overle den aan de gevolgen van vergiftiging door koolmonoxyde- Mobilofoons voor BB. De organisatie Be scherming Bevolking heeft via de PTT aan Philips bedrijfsapparatuur Neder land N.V. een omvangrijke opdracht verstrekt voor meer dan duizend mo bilofoons ten behoeve van de moderni sering in de nieuwe opzet van de BB- verbindingsdienst. Directeur woningraad. Met ingang van 1 juni is mr. C. M. van den Hoff benoemd tot directeur van de nationale woning raad. Mr. G. M. M. F. van Heur is benoemd tot burgemeester van Posterholt en St. Odilienberg. De heer Van Heur, 42 jaar oud, is sedert 1958 secretaris van de gemeente Horst. Hij is lid van de KVP. Tot burgemeester van Bolsward is benoemd de heer J. M. A. Mulder. De heer Mulder is raadslid en tijdelijk wethouder van de gemeente Bolsward. Hij is 35 jaar oud en lid van de KVP. Brandkast gekraakt: buit 6.000. In Van der Hart's warenhuis (Bijenkorf) te Arnhem is de brandkast gekraakt. Ont vreemd werd een bedrag van ruim zes duizend gulden. Van de daders ont breekt nog elk spoor. Schipper verdronken. Woensdagmiddag om kwart voor zes is het schip „Twee gebroeders" in het Amsterdam-Rijn kanaal te Utrecht gezonken. De schip per sloeg overboord en is volgens de rijkspolitie te water verdronken. Het is de 21-jarige A. Zuiderwijk uit Kwints- heul. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Ken- nemer Kunst Kring met „De man, de vrouw en de moord". Anthoniuskerk (Nieuwe Groenmarkt): vrijdag 20.15 u.: Orgelconcert door Feike Asma. Concertgebouw, vrijdag 20 u.: Toneel voorstelling van twee eenakters door Ro- kato. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De zonen van Katie Elder", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De wereld zonder sluier", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „The bridge on the River Kwai", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De lokvo gels", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „The Knack", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Spion tegen wil en dank", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hercules tegen de zoon van de zon", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Lady L", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van Finse wandtapij ten, ceramiek, glaswerk etc. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondagen en feestdagen van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Expositie „Bijbel Zwart/Wit": Houtsneden van Flip van der Burgt. Tot 13 juni. Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag van 13 tot 16 uur. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassieke grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdag ge sloten. Zomerexpositie van werk van di verse kunstenaars. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Chavalit Soem- prungsuk. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot 1 juli. Museum van Looy (Kamperlaan): Ex positie van cultuur-historische diorama's. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. De Waag (Damstraat/Spaarne)Expo sitie van werk van Janneke Ducro en Hans Ducro. Dagelijks van 13-17 u. Tot 19 juni. DIVERSEN Stadskwekerij Haarlem (Kleverlaan): Vandaag geopend van 14 tot 17 u. en van 18.30 tot 20.30 uur. Linnaeushof (Bennebroek)Tot oktober van 9 tot 18 u. geopend. DONDERDAG 2 JUNI City, 20 uur: „Hij, zij en de derde" (Alta Infedelta). Ruïne van Brederode, Santpoort, geïllu mineerd; 21.30 uur: Klankbeeld „Zingende stenen". De Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Sant poort-zuid, 10-18 en 19-21 uur: Expositie van gouaches, etsen en tekeningen van Chris Tonbreeker. Tot 13 juni. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 3 JUNI City, 20 uur: „Nog wat nieuws, Pussy cat?" Stadsschouwburg, 20 uur: „Sergeants 3". Ruïne van Brederode, Santpoort, 21.30 uur: Klankbeeld „Alsof er geen tijd be stond". De Kastanjeloot en Pieter Vermeulen museum, zie onder donderdag. of DONDERDAG 2 JUNI Luxor, 19 en 21.15 uur: „De legeraan voerder". Kennemer Oudheidkamer, Stumphius straat/Romerkerkweg, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020 Groenelaan 21. VRIJDAG 3 JUNI Luxor, 19 en 21.15 uur: „De legeraan voerder". Kennemer Theater, 19 en 21.15 „Zwendel in de Striptease-club". W.B.-Theater, 20 uur: „Oorlog der we relden". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling Van der Nehmer (plastieken) Aart v. d. Eyssel (plastieken) en Ru van Rossum (grafiek), geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Stumphius straat/Romerkerkweg, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020 Groenelaan 21. Advertentie Advertentie Kom per auto winkelen in het ruime parkeergelegenheid alle winkels binnen 100 meter 2000 m2 verkoopruimte met persoonlijke bediening Ook bereikbaar met buslijn 1. Het front van een depressie boven Scan dinavië bereikte Nederland in de vroege ochtend. Dit ging gepaard met een toe neming van de bewolking, maar er viel geen regen. Het droge weer zal het komende etmaal voortduren, omdat een volgende depressie bij IJsland onze omgeving niet zal kun nen bereiken. Bij zwakke tot matige westelijke win den zal de temperatuur morgen in het binnenland tot iets hogere waarden kun nen oplopen dan vandaag. Maximum-temperaturen 00 I.S Ofi binnen- en buitenland. -3 c d ij E Neerslag: laatste 24 uur. S c bS Den Helder zw. bew. nno 12 0 Ypenburg licht bew. windst. 14 1 Vlissingen geh. bew. no 12 0 Eelde zw. bew. nnw 16 0 De Bilt half bew. nnw 16 0 Twente geh. bew. nw 17 0 Eindhoven zw. bew. w 16 0 Z. -Limburg zw. bew. zzw 16 0 Helsinki zw. bew. zzo 18 0 Stockholm zw. bew. wnw 20 1 Dslo zw. bew. wnw 17 0.1 Kopenhagen zw. bew. wzw 17 0.2 Aberdeen zw. bew. wnw 15 0 Londen zw. bew. nw 24 0 Amsterdam zw. bew. n 15 0 Brussel licht bew. wzw 18 0 Luxemburg half bew. nnw 21 0 Parijs licht bew. windst. 19 0 Bordeaux onbewolkt nno 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 23 0.1 Nice onbewolkt n 21 0 Berlijn regen w 20 0.1 Frankfort half bew. wnw 22 0 München onbewolkt wzw 19 0 Zurich onbewolkt zzo 19 0 Genève onbewolkt w 21 0 Locamo onbewolkt O 21 2 Wenen zw. bew. verand. 20 0 Innsbruck zw. bew. w 19 0 Belgrado zw. bew. wzw 19 1 Athene zw. bew. 26 0.1 Rome onbewolkt n 22 0 Madrid zw. bew. windst. 24 0 Mallorca onbewolkt windst. 23 0 Lissabon half bew. w 0 Vrijdag 3 juni Zon op 4.25 uur; onder 20.52 uur. Maan op 21.36 uur; onder 4.13 uur. Maanstanden Volle maan3 juni 8.41 uur Laatste kwartier 11 juni 5.59 uur Nieuwe maan18 juni 21.09 uur Eerste kwartier25 juni 14.23 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 juni Hoog water 2.39 uur en 15.06 uur. Laag water 10.46 uur en 23.14 uur. Vrijdag 3 juni Hoog water 3.23 uur en 15.51 uur. Laag water 11.34 uur en 23.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15