Wekelijkse centrale training in Haarlem voor 800-meter loopsters Laman en Van Eyck-Vos Bueno met moeite in halve finale van de Franse tennisstrijd ILJA LAMAN seizoen richten op Europees kampioenschap in Boedapest I een nieuwe fiets! Weinig opvallende daden in langste etappe (267 km) van Giro Rob Rensenbrink Jong Oranje dat in uitblinker weer verloor Petrosjan weer dichter bij prolongatie van wereldtitel m Ervaring opdoen in wedstrijden in het buitenland Kruyer op eigen verzoek op de transferlij st mÊm Astrid Suurbeek en Ada Bakker halve finalistes T af eltennisteam tegen Engeland Tsjechen met 2-1 de sterksten Telstar-jeugd ook in Alkmaar weer flink op schot 21 8 C DONDERDAG 2 JUNI 1966 - Rust Wmm Gestaagd of naar 'n hogere klas? De mooiste beloning: (Van onze sportredactie) Haar gestalte is klein; de lichaamsbouw bepaald niet overdreven stevig •n niet te verklaren is de kracht, die door het 22-jarige IJmuidense meisje Hja Laman desondanks kan worden ontwikkeld. Waar schuilt die kracht, die zo aanwjjshaar wordt ontwikkeld op de langste atletiekafstand voor dames, de 800 meter. De vraag is niet actueel het resultaat wel maar dringt zich wel regelmatig op. Regelmatig doordat Ilja Laman, sinds vorig Jaar definitief de opvolgster van Gerda Kraan, nationaal stevig aan de top staat, met als enige concurrente de van veel meer souplesse voorziene Janny van Eyck-Vos, en Internationaal best de eerste kan blijken, die de 800 meter als eerste dame onder de 2 minuten kan lopen of in ieder geval Europees kampioene kan worden tijdens de strijd in Boedapest dit jaar augustus. Tot dusver zijn dat geen belastende ideeën geweest voor Ilja La man, assistente bij de dienst voor lichamelijke opvoeding in Velsen. Zij is „gewoon doodnerveus voor iedere wedstrijd", hoe simpel of belangrijk ook van aard; maar die nervositeit valt voor een belangrijk deel van haar af. wanneer zij de eerste honderden meters van de totale 800 heeft afgelegd. Na die eerste vierhouderd meter mag nervositeit bij haar ook geen rol meer spelen, aangezien Ilja dan te dikwijls in zo hopeloos lijkende posities is gemanoeuvreerd. Dan wordt het tijd voor dat krachtige atletiekwerk, waarbij het hoofd iets opzij buigt en wilskracht die genadeloos harde gang over de laatste honderden meters begeleidt. Ilja Laman heeft pas vorig jaar grond gegeven voor angst bij toekomstige tegenstandsters in Boedapest tijdens de E.K. Angst voor de slotfase van de 800 meter, aangezien zij dan pas haar grootste kracht ontwikkelt. In Parijs (halve finale voor Europa Cup) en Kassei (finale) ontmoette zij voor de eerste maal de internationale troeven en zij schotelde haar eindsprint kwaliteiten voor. Die waren voldoende, maar onvoldoende haar inzicht in het begin. Dat was pover en zodanig, dat het eindresultaat niet winst gevend was. Tactisch veel leren is Ilja's belangrijkste taak dit seizoen. Vrij blijvend initiatief nemen op de eerste ronde van 400 meter lijkt niet in haar aard te liggen. Nauwlettend en van dichtbij volgen wat de veranderingen aan de leiding zijn is daardoor de taak voorafgaande aan een liefst zo ver nietigend mogelijke eindsprint. Ilja moet vooral veel leren In buiten landse wedstrijden. De technische com missie van de KNAU, veel verguisd ook door moeilijkheden binnenskamers, be seft dat. Laman was met de pinksterda gen daarom in Oost-Duitsland (en liep de 800 meter in 2.06.7, de op een na beste wereldtijd van dit seizoen) en zal daar om deze maand nog in West-Duitsland lopen. Voorts wordt er een keus gemaakt uit andere uitnodigingen. Ilja's Nederlandse concurrente, dertig- Jarige getrouwde Hilversumse correspon dente Janny van Eyck-Vos lijkt daardoor wat naar de achtergrond te worden ge schoven. Eén, centrale, trainingsmiddag in Haarlem, wekelijks^op donderdag in het Pim Muiier sportpark, leert anders. Daar is Janny van Eyck-Vos, in Tokio net tekort komend voor de finale, maar wel haar beste tijd tot dusver lopend van 2.05.7 dikwijls een leidraad voor haar jon- gecollega. Daar zijn zij samen nijver oefenende en blijde atleten. Janny als de meest ervarene en bijn feilloos volgens trainingsschema's lopende en Ilja als de volstrekt geen gevoel voor tijd hebbende jonge atleet. Daar genieten zij samen van die gezamenlijke training, onder lei ding van TC-lid. oud-sprinter en oud- Haarlemmer G. Rinkel, en wisselen ge gevens uit over trainingschema's, zoals hun club trainers Van Gog (Suomi-La- man) en De Jong (GAC-Van Eyck-Vos) die uitpluizen en voorschrijven. Voor Janny van Eyck-Vos bestond dat uit een het gehele jaar doorlopende trai ning, voor Ilja uit een rustperiode na vo rig seizoen (vanaf oktober) tot begin ja nuari. Op Ilja's rustperiode bestaat kri tiek, maar Ilja voelt er zich wel bij, „ik kan niet het hele jaar doorgaan; ik moet uitrusten" en terzijde zijn dan geschoven de voordelen, die buitenlandse atleten door indoortraining en -wedstrijden, in Nederland zo goed als onbekend, zouden hebben kunnen krijgen. Relatief klein is in ieder geval voor bei den het aantal wedstrijden, dat de trai ningsresultaten moet bewijzen. Vooral voor Janny van Eyck-Vos is het wed strijdterrein een te schuwen gebied. De Hilversumse, royaal met vreugdevol lachen, heeft een hekel aan wedstrij den. Vorig jaar stond zij daarom slechts vijf maal aan de start voor een 800 me ter. Voor Ilja Laman was dat anders, voornamelijk omdat Janny van Ecyk-Vos riek werd voor een interland tegen Tsje- cho-Slovakije en zij moest invallen, Ilja liep in die interland schitterend en was Nederlands sterkste sindsdien. Zij brak er in door; een doorbraak na een jaar van vergeefs hopen op een snellere komst naar de top, in haar eerste seniorensei «oen (1964). Vergeefs was toen die hoop, want Ilja onderging de overgang van ;eugd (een onbedreigd steeds maar win nende 600 meter loopster) naar de senio ren (met Gerda Kraan en Janny van Eyck-Vos als snellere dames op de 800 meter) normaal en niet als dat geweldi ge talent, dat het vorig jaar bewees te zijn. In 1965 werd ze echter dus toch een van de zo weinige parels, die op de Ne derlands atletiekterreinen voorkwamen. Eén, die de schittering van een Europees kampioene ook een Nederlandse, Gerda Kraan (1962 in Belgrado) kan overnemen. Eén die verder kan reiken, naar Mexico City, al zijn dat voor dat IJmuider meis je zelf dan nog voomamelijke wel aan lokkelijke, maar geen alleen zaligmaken de gedachten. Vooralsnog is het vooral het plezier in sportbeoefening, dat voorop staat. Zonder enige weemoed over even tuele opofferingen, die getroost moeten worden, omdat er vijf maal per week ge traind moet worden. Ilja is het enthou siaste atletiekmeisje, het ook na bijzon der grote successen slechts vruchtensap (Van onze sportredactie) De Haarlem-speler Kruyer is niet op verzoek van de vereniging, Haarlem, op de transferlijst geplaatst, maar op eigen verzoek. Kruyer, die vorig sei zoen voor RCH speelde, wil thans op nieuw van vereniging veranderen. :V r Ilja Laman en Eyck-Vos. Janny van drinkende meisje, en wil dat blijven, net zoals Janny van Eyck-Vos de atleet wil zijn, die vooral om het buitengewone ge noegen van de training actief wil blijven. Voor de Nederlandse atletiek- en sport wereld zijn zij echter troeven voor Boe dapest 1966. „Ik moet daar wel in de fi nale knnnen komen en misschien wel der de worden", vindt Ilja daarvan en „ach, misschien mag ik ook nog wel naar Boe dapest", oordeelt Janny. Anders klinken al de woorden van de toch ook zo voor zichtige TC-man Rinkel: „Ik acht het niet onmogelijk, dat Ilja in Boedapest gaat winnen" én „Janny kan als ideale tempo loopster in Boedapest nog wel tot de finale doordringen" én ook „dit seizoen kan er bij de dames onder de 2 minuten worden gelopen en dat kan net zo goed door een Nederlandse worden gedaan als door ieder ander." Theo Reitsma Het wereldrecord op de 800 meter voor dames staat op naam van de Engelse atlete Ann Packer, die dat in Tokio 1964 bij de Olympische Spelen vestigde: 2.01.1. Zij won er goud mee. Het Nederlandse record is van Gerda Kraan: 2.02.8, hetgeen in Belgrado in 1962 goed was voor een Europees kampioenschap. Ilja Laman liep vorig jaar haar beste persoonlijke tijd: 2.04.6. Janny van Eyck-Vos liep in Tokio tijdens de Olympische Spelen haar beste persoonlijke tijd: 2.05.7. Dit seizoen liep Ilja Laman al 2.06.7 (met Pinksteren in Erfurt) en kwam Janny van Eyck-Vos pas één maal in actie op de 800 meter (in een clubwedstrijd zonder enige tegenstand). De Hilversumse kwam tot een tijd boven de 2.10.-, maar daaraan kan geen enkele beoor deling worden vastgeknoopt. Maria Bueno, het door blessures geplaagde Braziliaanse tennissterre- tje, heeft woensdag moeite gehad zich te plaatsen voor de halve finales van de internationale kampioenschappen van Frankrijk. De ex-Wimbledon- kampioene die haar come-back maakt na een maandenlange afwezigheid door een knie-operatie en een auto ongeluk, versloeg de taai volhouden de Franqaise Franqoise Durr met 3-6 6-4 6-4. Het spel van de 26-jarige Bueno over tuigde niet. Slechts bij vlagen zag men de artistieke balbehandeling en de geplaatste volley, waarmee zij wereldberoemd is ge worden. Maria Bueno had een gamepoint om in de eerste set een 4-1 voorsprong te bereiken. Zij faalde echter en Fran- goise Durr won vijf games achtereen om daarmee de set te veroveren. Het Brazi liaanse meisje, dat nog nooit de Franse titel heeft gewonnen, had ook in de twee de set de leiding. Ditmaal met 4-2, maar weer kwam Durr terug (4-4). Beide meis jes hadden grote moeite de service ga mes te winnen. De bijna knielend geno men lage backhands van de Frangaise waren een geducht wapen, waartegen Bueno vrijwel geen verweer had. De uitslagen waren in het dames enkel spel kwart finales: Margaret Smith (Austr.)-Julie Heldman (VS) 6-2 6-2; Nan cy Richey (VS)-Annette van Zijl (ZA) 3-6 6-3 6-2; Maria Bueno (Braz.)-Fran- goise Durr (Fr.) 3-6 6-4 6-4; Ann Jones (Gb.)-Helga Schultze (Did.) 6-4 6-4. In het heren dubbelspel bereikten de Amerikanen Graebner en Ralston de hal ve finales door een 6-3 9-7 6-0 overwin ning op de Zuidafrikaans-Australische combinatie Drysdale-Mulligan. De Rus sen Metreveli en Likhatchev kwalificeer den zich door een overwinning: 6-3 6-4 6-2 op de geplaatste Britten Sangster en Wil son eveneens voor de halve finales van het heren dubbelspel. Newcombe en Ro che (Austr.) plaatsten zich door een 9-7 4-6 6-1 3-6 10-8 zege op Diepraam en Mc- millan (ZA.). De resterende uitslagen van de woens dag gespeelde wedstrijden luiden: ge mengd dubbelspel: achtste finales: Jani- ne Lieffrig Contet (Fr.)-Maria Darmon/ Pierre Darmon 9-7 6-3; Frangoise Durr/ Ralston (Fr./VS)-Fay Toyne/Moore (Aus tr.) 6-3 4-6 6-3; Gourlay/Guzman (Astr/ Ec)-Norma Bavlon/Stolle (Arg./Austr.) 3- 6 6-3 6-2. De Nederlandse meisjes Astrid Suur beek en Ada Bakker zijn woensdag een ronde verder gekomen in het Lowther tennistoernooi, dat in Londen wordt ge houden. Astrid Suurbeek versloeg de Brit se Joan Thirwell met tweemaal 6-0 en Ada Bakker won met 6-1 6-2 van Pam Haycock (eveneens G-B). De Nederland se meisjes kwalificeerden zich hiermee voor de kwartfinales. Betty Stöve, de Nederlandse nummer twee, bereikte woensdag in Manchester de derde ronde van het enkelspel van het Noordengelse tennistoernooi. Zij zegevier de in drie sets: 4-6 14-12 6-3 over de Amerikaanse Rosemary Casals. Els Spruyt werd in de derde ronde door de Schotse Winnie Shaw met 6-4 6-3 uitge schakeld. Het Nederlandse tafeltennisteam, dat op 4 juni in Blackpool tegen Engeland zal uitkomen, bestaat uit Ria Bogmans, Annemarie Wijnants, Bert Schoofs en Frans Schoofs. Als leider van het team gaat mee Ton Hoefnagel. Advertentie In de langste etappe van de ronde van Italië (Parma-Arona 267 km) hebben de renners zich gisteren rustig gehouden. Er was, een dag na de enige rustdag, weinig animo tot het verrichten van opvallende daden. De belangrijkste reden hiervan was de aanwezigheid van de in de verte opdoemende alpenreuzen, waarop in de komende dagen de giro zal worden be slist. Het geluk is niet met Jong Oranje. Verloren de Nederlanders zaterdag in Halle zij het verdiend door arbitra le fouten, die twee treffers opleverden, van de Oostduitse jeugd, twee zwakke momenten van scheidsrechter Riedel wa ren er woensdag in Pilsen de oorzaak van dat de tweede wedstrijd van de twaalfdaagse tournee eveneens in een nederlaag eindigde. Ook in de ontmoe ting met Jong Tsjecho-Slowakjje, die in het kleine, gezellige stadion Pilsen werd gespeeld, waren drie aanvechtbare beslis singen oorzaak van twee doelpunten. Ge heel tegen de verhouding in triomfeerden de Tsjechen met 2-1. Oranje kon, vooral door het teleurstel lende spel van international Miel Pijs, wiens acties op het middenveld te veel tijd kostten, zijn meerderheid slechts in een vroeg gescoord doelpunt uitdrukken. Rob Rensenbrink, die als rechtsbuiten een ware heldenrol vervulde, heeft zijn medespelers daarna alle kansen gebo den. De 18-jarige professional uit Amster- Wereldkampioen Petrosjan staat op de drempel van een nieuwe regerings periode in Caissa's rijk. Hjj behoeft uit nog drie partijen slechts 1 punt te scoren, teneinde dit te bewerkstel ligen. De woensdag gespeelde 21ste partjj eindigde na 39 zetten in een puntendeling. De wereldkampioen leidt thans met 1110. Het werd in Moskou als „moedig" ge kwalificeerd, dat Petrosjan op 1. e4, van de uitdager opnieuw de Franse verdedi ging koos, waarmee hij in de 19de partij het onderspit had moeten delven. Spasski sloeg andere wegen in, doch dat die na 9. Ld3, begaanbaarder zouden zijn was twijfelachtig. Petros jan haalde met 15. Pe4: en 16. Lg4! elk gif uit de stand. Zijn remise- aanbod op de 20ste zet was dan ook alles zins gerechtvaardigd. Dat Spasski verkoos door te spelen was begrijpelijk met het oog op de stand op de tweekamp, doch hij kon dit bezwaarlijk „bewijzen" in het vervolg van de partij. Wit: Spasski. Zwart: Petrosjan. 1. e2-e4 e7-e6. 2. d2-d4 d7-d5. 3. Pbl-c3 Pg8-f6. 4. Lcl-g5 d5xe4. 5. Pc3xe4 Lf8-e7. 6. Lg5xPf6 Le7xLf6. 7. c2-c3 Pb8-d7. 8. Pdl-f3 0-0. 9. Lfl-d3 e6-e5. 10. Ddl-c2 e5xd4. 11. c3xd4 g7-g6. 12. h2-h4 Lf6-g7. 13. h4-h5 Pd7-f6. 14. h5xg6 h7xg6. 15. 0-0-0 Pf6xe4. 16. Ld3xe4 Lc8-g4. 17. Dc2-b3 Dd8- d6. 18. Thl-h4 Dd6-f4 (schaak). 19. Db3-e3 Df4xe3. 20. f2xe3 Lg4xf3. 21. g2xf3 c7-c6. 22. Kcl-d2 Tf8-e8. 23. b2-b4 Lg7-f6. 24. Th4-g4 Te8-e7. 25. Le4-d3 Ta8-e8. 26. Tdl el a7-a6. 27. Ld3-c4 Kg8-g7. 28. Tg4-gl Te8-h8. 29. Tgl-nl Th8xhl. 30. Telxhl Te7-d7. 31. Lc4-b3 Lf6-d8. 32. f3-f4 f7-f5. 33. Kd2-d3 a6-a5. 34. b4xa5 Ld8xa5. 35. Thl-cl Kg7-f6. 36. Tcl-c4 Td7-d8. 37. Kd3- e2 La5-c7. 38. Tc4-a4 g6-g5. 39. f4xg5 (schaak) Kf6xg5. Na deze zet boot Spasski remise aan wat door Petros jan werd aangenomen. dam was ongrijpbaar op de vleugel en speelde op een wijze, die grote beloften voor de toekomst inhoudt. De gewijzigde voorhoede, waarin Wil ly van der Kuylen plaats moest maken voor Venneker en Verdonk zich bijzonder gevaarlijk toonde als linksbuiten, was aanmerkelijk sterker dan de aanvalslinie tegen Oost-Duitsland. Zeer knappe com binaties waren daarvan het gevolg, de stootkracht van het aanvalskwintet bleek echter nog onvoldoende. Jong Oranje startte overtuigend. Al in de vijfde minuut namen de Nederlanders de leiding nadat Klijnjan op fraaie wijze de bal had vrij gespeeld en Lambert Ver donk op de rand van het strafschopge bied een schietkans bood. Hard en hoog schoot de kleine PSV-er in (0-1). Neder land behield het initiatief en als arbiter Riedel in de tiende minuut niet een kar dinale fout had gemaakt de Tsjechi sche officials gaven later ronduit toe dat Moravek buitenspel stond was een ruime zege van Oranje waarschijnlijk ge weest. Moravek, na een vrije trap snel gestart, greep zijn kans. In eerste in stantie keerde de paal het schot. Voordat Tonny van Leeuwen zich kon herstellen had de aanvalsleider van de gastheren al weer ingeschoten (1-1). De Nederlandse jeugd verwerkte de te genslag snel. Gevaarloos waren echter de uitvallen van de harde, weinig tech nische formatie toen Rensebrink een kwartier voor het einde wegens een bles sure moest worden vervangen. Willy van der Kuylen kreeg de ondankbare taak in vijftien minuten matchwinnaar te wor den. Dat gelukte niet en kon ook nauwe lijks gelukken. Pas tien minuten later kreeg de „killer" uit Eindhoven zijn- eer ste speelbare bal. Inmiddels had Moravek zijn ploeg al de leiding bezorgd. In de 33ste minuut be strafte Riedel het feit dat Van Stijn, die sterk speelde, in het gedrang een tegen stander de weg versperde, ten onrechte met een vrije trap. Opnieuw stelde het muurtje zich rond de strafschopstip op. Petras maakte van dit schot gebruik en bood Moravek een schietkans. De Tsjech schoot in en verwierf zich de diepe dank van de 5.000 op de tribunes (2-1). Het ritme was verstoord, wanhopig poogde Jong Oranje nog tenminste een ge lijkspel te bereiken. De ploeg, die met waarlijk modem voetbal zijn tegenstan der zijn wil had pogen op te leggen, viel terug tot weinig constructief spel dat nimmer tot succes kon leiden. Opstelling: Van Leeuwen, Pansier, Van Stijn, Pijlman, Van Dorst., Pijs en Van de Vall, Rensebrink (v. d. Kuylen), Klijn jan, Venneker en Verdonk. (Van een medewerker) In 2 A van het betaalde jeugdvoetbal moest kampioen Telstar woensdagavond een uitwedstrijd spelen tegen Alkmaar en die beslisten de semi-profjes uit Velsen met een score van 6-0 onbedreigd in hun voordeel. Zij handhaafden daarmee in deze competitie hun ongeslagen record. Van de ontmoeting tussen de jeugdploe- gen van Alkmaar en Telstar waren om trent 500 toeschouwers getuige. De gasten misten hun achterspeler Althof (dienst), welke bekwaam vervangen werd door Verschoor. De strijd was nauwelijks vijf minuten aan de gang of Cleeren liet reeds de eerste treffer voor Telstar aantekenen. Door schutter Geels en de opgerukte Van Essen werd het nog in de eerste helft 3-0. Zes minuten na de hervatting had Clee ren weer eens succes en in het laatste kwartier schoten Glas en Geels nog elk eenmaal raak. Men spaarde de krachten. De Italiaanse vrijbuiter Franco Bitossi was de enige uitzondering. Hij bekroonde een solo met een ritoverwinning en steeg door de 32 seconden voorsprong op een groepje met kanshebbers naar de zevende plaats in het algemeen klassement. Gianni Motta be wees nog eens zijn sprintcapaciteiten door voor zijn ploeggenoot Rudi Altig beslag te leggen op de tweede plaats. In de kop van het algemeen klassement veranderde er, behalve de sprong van Bitossi, niets. De uitslag van de veertiende etappe luidt: 1. Bitossi (It.) 7 uur 25 min. en 31 sec., op 32 seconden: 2. Motta (It.), 3. Altig (Did) 4. Maurer (Zwits.), 5. Gimondi (It-), 6. Taccone (It.), 7. Adorni (It.), 8. Zilioli (It.), 9. Anquetil (Fr.) 10. Balmanion (It.) allen z.t. 48. Jan Hugens 7.38.59. Het algemeen klassement: 1. Adorni (It.) 71.50.14 2. Motta (It.) op 47 sec.; 3. Altig (W. Did.) op 2.02; 4. Zilioli (It.) op 2.34; 5. Balmamion (It.) op 2.51; 6/7 Bi tossi en De Rosso (It.) op 3.08; 8. Jime nez (Sp.) op 3.10; 9. Taccone (It.) op 3.12; 10. Gimondi (It.) op 3.26; 11. Anquetil (Fr.) op 3.35; 75. Jan Hugens (Ned.) op 1.35.31. VOETBAL. Dukla Praag heeft gister avond de Tsjechische voetbalbeker gewon nen. Het won in de finale met 4-0 van Tra- tran Presov. Op de renbaan Duindigt heeft de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport nieuwe, uit Engeland af komstige startboxen geïnstalleerd, die reeds in twintig landen worden gebruikt. Elke box heeft voor en achter een deurtje, waarvan de voor ste deurtjes door een druk op de startknop gelijktijdig opengaan. Een gelijke start is nu beter mogelijk dan voorheen. Gistermorgen werden de boxen voor de eerste maal gepro beerd. Enkele paarden bleken nogal een afkeer van het nieuwe apparaat te hebben en zo zullen er nog wel meer volbloeds zijn die aan de nieuwe startmethode zullen moeten wennen, vooral de oudere paarden die geheel op de orthodoxe start methode met een zogenoemd start ing-gate zijn ingesteld. Het ligt in de bedoeling de boxen voor het eerst te gebruiken op de derby-dag voor tweejarigen (12 juni).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21