Velsense fractieleiders gaven commentaar Geen winst voor grote partijen in de IJmond Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20 premie bij. PREMIE SPAARPLAN Aantal partijen tevreden, andere zijn teleurgesteld Zo zouden de raadszetels in nieuwe gemeente IJmuiden zijn verdeeld Raadsleden met naam en politieke toenaam Student gekozen in Wageningen Overslag weer de vlugste gemeente OP GROND VAN VERKIEZINGSUITSLAG DONDERDAG 2 JUNI 1966 5 Echternach BHFJRS BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Beverwijk Gekozen raadsleden in IJmondgemeenten mmm H. G. Beek (KVP) E. J. Wortel (KVP M. J. Verouden-v. d. Mijl (KVP) J. de Groot (PvdA) De verkiezingsuitslagen konden woensdagavond in Velsen geanimeerd en openhartig door de plaatselijke vertegenwoordigers van de verschillende politieke partijen worden besproken, omdat de uitgever van het „Velser Weekjournaal'' in samenwerking met de afdeling van de K.V.P. in het Pa tronaatsgebouw een forum had georganiseerd, waar een onverwacht grote belangstelling voor bestond. Ter algemene informatie stonden in het mid den van de zaal twee televisietoestellen opgesteld en nadat de aanwezigen via dit medium eerst van een aantal landelijke uitslagen hadden kennis genomen, namen onder leiding van de heer A. Toonen, directeur van de V.V.V. Velsen-IJmuiden, mevrouw A. S. H. HoekFeenstra en de heren J. G. Kolkman (Prot.-Chr.), J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.), A. J. Schotman (V.V.D.) en mr. G. J. van Roozendaal (K.V.P.) achter de forum tafel plaats. Alleen het G.P.V. ontbrak in dit gezelschap, terwijl ook de fractieleider van de C.P.N., de heer T. Kruisman, wegens vakantie niet aanwezig was. Uit het oogpunt van „Honneur aux da mes" mocht mevrouw A. S. H. Hoe k- Feenstra als eerste haar voldoening over deze uitslag onder woorden brengen, waarbij zij vaststelde dat de P.S.P.-winst bij de Statenverkiezing thans ook in Vel sen tot uitdrukking is gekomen. Voorts meende spreekster uit de totaalcijfers te mogen concluderen dat de stemmen van de Boerenpartij, die zij afkomstig achtte van „rechtse ontevredennen", in ieder ge val niet bij de P.S.P. terecht waren ge komen. Mr. G. J. van Roozendaal tilde niet zo zwaar aan het zetelverlies van (Van onze correspondent) De student H. Hemmes, die 701 stem men verwierf te Wageningen (kiesdeler 648) heeft de verhoudingen in de gemeen teraad dooreen geworpen, want de K.V.P. en de V.V.D., die altijd konden rekenen op bijstand uit studentenkringen, verloren elk een zetel, doordat de studenten die deze richtingen vanwege ouderlijke tra dities waren toegedaan nu op de student Hemmes stemden. zijn partij, vooral omdat de restzetel slechts met een klein verschil aan de P.v.d.A. ten goede kwam. Overigens stel de spreker vast dat de kleine veranderin gen in de zetelbezetting de politieke par tij strijd in Velsen ongetwijfeld zullen ver levendigen, waarbij de K.V.P. zich heeft voorgenomen haar beleid te blijven vol gen. Uiteraard was ook de heer A. J. Schotman bijzonder content met de door de V.V.D. heroverde zetel, hoewel hij het aan de andere kant merkwaardig noemde dat de kiezers twee extreme par tijen in de gelegenheid hebben gesteld zich scherper op te stellen. Desondanks bleef spreker vertrouwen in de mogelijk heden voor een goede en sonstructieve samenwerking. De heer J. vanOsvandenAbee- 1 e n trok een geestige vergelijking tussen de P.v.d.A. en de befaamde processies in het Luxemburgse Echternach, waarvan de deelnemers zich zowel voor- als achter waarts voortbewegen. Overigens was de uitslag in Velsen spreker nog meegeval len, omdat zijn partij zich sedert de Sta tenverkiezingen in zoverre heeft hersteld, dat de negen zetels die de P.v.d.A. vol gens deze uitslag zouden zijn toebedeeld in ieder geval nu weer tot elf zijn geste gen. Wethouder J. G. Kol kman gaf ten slotte ruiterlijk toe op een zetel winst te hebben gehoopt, maar het gaf hem aan de andere kant toch een zekere voldoening dat de inwoners van Velsen via de stem bus te kennen hebben gegeven, zich in grote trekken met het huidige beleid van B. en W. te kunnen verenigen. Advertenti Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw f 100, aan premie krijgen. Hoe? Door middel van effectenbewijzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal 500, jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouw na vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar 500,aan ef fectenbewijzen koopt, en deze omzet in effecten, t) Per deelnemer maximaal f 250, 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs in effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! Ook in Beverwijk en Heemskerk hebben wij direct na het bekend worden van de verkiezingsuitslagen vertegenwoordigers van diverse partijen ge vraagd naar hun commentaar. Enkelen waren niet bereikbaar, van hen die wij wel spraken geven wij hierbij hun mening weer. Deels klonken woor den van tevredenheid, anderzijds werd ook uiting gegeven aan de teleur stelling over de resultaten, die de stembussen gisteren hebben opgeleverd. De heer W. J. Vessies was van mening dat de K.V.P.-kiezers goed heb ben gestemd. Wel vond hij het erg jam mer dat de winst juist iets te gering was om een zetel extra te krijgen. Naar de mening van de heer Vessies lag de winst van de V.V.D. en de P.S.P. in de lijn der verwachtingen. Maar wij zijn toch tevreden, luidde samènvattend het oordeel van de K.V.P.-fractievoorzitter. De heer E. Gerritse, fractie-voor zitter van de P.v.d.A. lieten eveneens een tevreden geluid horen. Hij was na melijk blij dat de P.v.d.A. het aantal ze tels (7) had behouden. Wel speet het hem erg. dat zijn partij in Beverwijk procen tueel achteruit was gegaan. Deze gang van zaken betekent naar zijn smaak, dat we landelijk gezien de crisis nog niet te boven zijn. We zullen nog meer de tan den op elkaar moeten zetten. Aldus de heer Gerritse. Zeer content toonde zieh de heer C. Berghuis. fractievoorzitter van de C.P.N. Hij had een kleinere stemmen winst verwacht. Dat de C.P.N. geen twee de zetel in de wacht heeft gesleept vond de heer Berghuis geen ramp. Het gaat ons primair om de stemmen, aldus spreker. Hij had bovendien wel verwacht, dat de V.V.D. winst zou boeken van de Koe koek-aanhangers. De heer Berghuis zei dat de P.S.P. en de C.P.N. kennelijk stemmen van de P.v.d.A. hadden gekre gen. Overigens betreurde hij het, dat de P.v.d.A. teruggelopen was. Mevrouw A. Bolt e-P rent was bijzon der opgetogen, dat de P.S.P. in de gehele IJmond vooruit was gegaan. Zij had die winst echter ook verwacht. Mevr. Nolte vindt het erg prettig dat de P.S.P. er een tweede raadslid bij heeft gekregen in de persoon van de heer G. L. Heersink, die momenteel met vakantie is. Daardoor kunnen we wat gemakkelijker werken, en tevens meer aandacht aan de repre sentatieve zaken besteden. Aldus mevr. Bolte. Te Heemskerk toonde mevr. Boon stra (V.V.D.) zich blij met het vertrou wen dat de kiezers in haar partij en in haar hadden gesteld. De heer A H. Koet (Welvaart, Democratie en Vrij- De ANP-verkiezingsdienst, gisteren on dergebracht in de grafelijke zalen op het Binnenhof in Den Haag, heeft een vlot verloop gehad. Nog eerder dan was ver wacht waren de verkiezingscijfers „bin nen", althans van het merendeel der deel nemende gemeenten. Voor de „primeurs" op deze avond zorgden de gemeenten Overslag in Zeeuws-Vlaanderen, Katwoude en Rijnsa- terwoude. De „hekkesluiters" waren de gemeenten Gronsveld, Heerlen en Maas tricht. Opvallend was het, dat, evenals bij de vorige verkiezingen op 23 maart voor de Provinciale Staten, thans ook weer Overslag als eerste gemeente te voorschijn kwam. heid) noemde de uitslag teleurstellend. Hij zei dat hij zeker op 400 stemmen voor de W.D.V. had gerekend. De heer T. Wen tink (Prot. Chr.) vond dat de verkiezingsuitslag overeenkomstig de ver wachtingen was uitgevallen. Bijzonder te vreden was de heer H. J. M. R o o z e n (K.V.P.). Hij was trots op de K.V.P.- duinkant, die nu kennelijk duidelijk heeft gestemd op de eigen partij. De heer Nijdeken (P.v.d.A.) zei te hebben gehoopt dat zijn partij van 4 op 5 zetels was gekomen. Hij betreurde de uitslag en dacht dat de stemmen op de W.V.D. de oorzaak zijn geweest dat de P.v.d.A. de vijfde zetel niet heeft gehaald. In het Stadskantoor te Beverwijk kwamen de uitslagen van de 28 stern- districten zeer vlot binnen. Reeds om 7.35 uur meldde het stembureau in het St. Jozefrustoord zich als eerste, op de hielen gevolgd door het bureau in het gasbedrijf. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die na een lange ziekte periode vanaf de kerstdagen dinsdag weer de werkzaamheden heeft hervat, was ook gisteravond present. De foto toont de eerste burger tijdens de con trol e van de tellingen, die door de chef afdeling bevolking, de heer A. Blank water, werden verricht. In de IJmondgemeenten Velsen, Beverwyk en Heemskerk zijn voor de komende zittingsperiode van de onderscheiden gemeenteraden de hier na volgende personen gekozen. VELSEN Partij van de Arbeid: H. de Boer, C. Ockeloen, J. van Os van den Abeelen, J. W. Meijer, L. Munnikes, mevr. Schaar- Sanders, K. H. Marks, drs. M. Roes- singh, W. van Eijk, W. D. Wiljouw, H. Koster. K.V.P.: mr. G. H. van Roozendaal. J. van Leeuwen, Th. C. Witte, A. P. Der riks, W. N. Koopman, J. A. Andriesma, drs. J. W. M. van Geffen. V.V.D.: A. J. Schotman, W. Gorter, ir. G. A. Schoonkind, mevr. Van Heel- Montijn. Prot. Chr. Gr.: J. G. Kolkman, E. Al- gra, J. Visser, K. Tijssen, ir. P. van Rijn, D. Tanis. P.S.P.: mevr. Hoek-Feenstra, J. F. Jollie, W. Buist. C.P.N.: T. Kruisman, G. Hoorn. Beverwijk P.v.d.A.: E. Gerritse, mevr. Schmohl- Heijnes, F. R. W. Kaebisch, B. Buiten huis, dr. M. Albrecht, M. F. Menist, D. J. Joustra. K.V.P.: W. J. Vessies, A. J. Hermes, G. P. M. Langendijk, J. de Weijer, M. J. J. Stelder, S. P. Bol, F. A. Numan, P. J. Stam, ir. J. Camfferman, drs. M A. J. Boelen, J. W. G. Reijkers. V.V.D.: A. Klomp, A. J. Oort jr., A. W. Lindeman. Prot. Chr. Gr.: M. A. de Ruiter, D. Ko- ger, mevr. Vos-Muller. P.S.P.: mevr. Bolte-Prent, G. L. Heer sink. C.P.N.: C. Berghuis. Heemskerk P.v.d.A.: J J. Nijdeken, P. de Graaf, M. J. de Groot, S. Husslage. K.V.P.: H. J. M. Roozen, A. F. M. van Herpen, H. J. Boerée, P. J. Ver duin, E. J. Wortel, mr. drs. H. G. van Beek, C. J. F. Weber, B. C. Beentjes, mevr. Verouden- van der Mijl, J. S Duin. V.V.D.: mevr. Boonstra-Belgraver. Prot. Chr. Gr.: T. Wentink, P. Vos, G. Petersen. P.S.P.: P. Veth. De zetels in de gemeenteraden van Vel sen, Beverwijk en Heemskerk zijn voor lopig voor de komende vier jaar weer verdeeld. Afgezien van het verdere ver lies van de Partij van de Arbeid hebben zich in de politieke verhoudingen geen ai te schokkende feiten voorgedaan. Nu de uitslagen van de raadsverkiezingen in de IJmond bekend zijn Is het verleidelijk eens na te gaan hoe in de eventueel te vormen nieuwe IJmondstad, bestaande uit de samen te voegen gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, de raadszetels over de diverse partijen verdeeld zouden zijn. Vooropgezet dient te worden dat een dergelijke prognose op grond van de hui dige cijfers geen enkele waarborg biedt dat de raad van de „gemeente IJmuiden" er inderdaad over een X aantal jaren zo uit zal zien. Gaan we ervan uit dat de samenvoeging van de drie IJmondgemeen ten tot één gemeente IJmuiden doorgang zal vinden dan zou de raad van deze nieuwe gemeente op grond van *de ge meentewet 39 zetels tellen. De zogenaamde kiesdeler verkrijgt men door het totaal uitgebrachte stemmen te delen door 39. Door vervolgens de kies deler te delen op het aantal per partij uitgebrachte stemmen komt een eerste zetelverdeling tot stand, waarbij een aan tal restzetels zal overblijven. Het totaal in de drie IJmondgemeenten uitgebrachte geldige stemmen is 69.035. De kiesdeler is dus 69.035:39 1811,1. Volgens de eerste verdeling der zetels krijgt men de volgende uitkomst: Partij van de Arbeid 10; KVP 11; VVD 4; Prot. Chr. Groep 6; PSP 2; en CPN 2. Totaal 35 zetels. Er blijven derhalve 4 restzetels te verdelen. Op grond van de hoogst ge middelden zullen deze restzetels toeval len aan de PvdA. 1, KVP 2, en PSP 1 De uiteindelijke zetelverdeling in de „ge meente IJmuiden" zou dan als volgt zijn PvdA 11 KVP 13; Prot. Chr. Groep 6 VVD 4; PSP 3 en CPN 2. Volledigheidshalve geven wij hierbij ter vergelijking nog de verdeling der raads zetels zoals deze zou zijn geweest op grond van de laatste verkiezingen voor de Pro vinciale Staten; PvdA 10; KVP 12; Prot Chr. Groep 6; VVD 4; PSP 3 en CPN 1. Opmerkelijk is dat de PvdA op grond van de raadsverkiezingen van gisteren ten opzichte van de Statenverkiezingen 1 zetel winst zou hebben geboekt. Ook de KVP en de CPN zouden er 1 zetel in de raad van „Groot-IJmuiden" bij hebben gekregen. (Vervolg van pagina 4) De heer van Beek, die 7 mei 1932 in Lisse werd geboren, groeide op in Am sterdam. Hij bezocht het St. Ignatius-gymnasium in Amsterdam en de kweekschool, waar aan hij in 1954 slaagde. In 1956 behaalde hij de hoofdakte en in 1957 de akte MO (B) geschiedenis. Aan de universiteit in Leiden studeerde de heer Van Beek oude geschiedenis en sociale en economische wetenschappen. In de juridische faculteit bestudeerde hij on der andere de wetenschap van de politiek. De heer van Beek werd in 1958 benoemd tot docent aan het Pius X-college. De heer van Beek heeft bijzonder veel belangstelling voor politiek. Vanaf 1952 was hij bestuurslid van de afdeling Am sterdam van de KVP en vanaf 1958 is hij bestuurslid van de afdeling Heems kerk van de KVP, eerst als secretaris, later als voorzitter. Bovendien maakt hij deel uit van de statenkring Velsen en van het kringbestuur Haarlem, waarvan hij tweede secretaris is. uit een zakengezin van tien kinderen en heeft een gereformeerde opvoeding gehad. Sinds 1947 echter is hij lidmaat van de Ned. Hervormde kerk. In 1947 woonde de heer de Groot in Goes, waar hij in zijn vrije tijd leider van een CJMV-groep was. Bovendien is hij gewestelijk voorzitter en lid van het hoofdbestuur van „Nieuwe Koers" ge weest, in welke functie hij zijn aktivitei- ten over geheel Zeeland uitstrekte. In 1948 werd hij lid van de P.v.d.A. Sinds 1953 is de heer de Groot beheer der van een jeugdherberg, eerst in Axel en vanaf 1958 van slot Assumburg in Heemskerk. Hij neemt actief deel aan de organi satie van cultureel werk in Heemskerk en hij beschouwt zichzelf als behorende tot de linkervleugel van de P.v.d.A. Hij is voorstander van desnoods één zijdige ontwapening op grond van geloofs overtuiging. De heer Wortel werd op 9 maart 1914 in Soest geboren. Na de lagere school bezocht hij de lts, waar hij opgeleid werd tot timmerman. In zijn vrije tijd behaalde hij het diplo ma van de vijfjarige avondvakschool, het middenstandsdiploma, en het praktijkdi ploma boekhouden. In 1953 werd hij aangesteld als districts bestuurder voor Noord-Holland van de Nederlandse Katholieke Bond voor werknemers in het bouwnijverheid. De heer Wortel heeft onder andere ge woond in Wormerveer, Krommenie en As sendelft, in welke laatste gemeente hij gedurende 14 jaar deel uitmaakte van de gemeenteraad. Mevrouw J. Verouden- v.d. Mijl werd op 1 juni 1915 in Dordrecht geboren; sinds 1954 woont zij in Heemskerk. Gedurende negen jaren was zij be stuurslid van het katholiek vrouwengilde, in welke periode zij vier jaren de functie van presidente vervulde. Voorts is zij voorzitster van de vrouwen adviescommissie inzake de woningbouw De heer de Groot, die op 21 januari en tevens is zij lid van de werkgroep van 1922 in Heerde (Gld) geboren werd, stamt de KVP.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5