Ondanks bevroren ruimtehelm record-,,wandeling" van Cernan Ransel als ruimtevod ach tergelaten Zuiveringen in Peking HET WEER Dode en elf gewonden bi. botsing in Poortvliet Drietanden topconferentie -- ■- „Teixeira gaf effecten in onderpand zonder toestemming eigenaren' Veiling gaat door" België biedt de NAVO onderdak UST morris Goedkoop Koper uit Zambia voortaan via Kongo Muiden doet beroep op rampenfonds Guerrilla-vrouwen w/ m Toespraken van mgr. Bekkers op de plaat Lening BNG van 7 pet a 99x/2 Amsterdamse officier van justitie: Vannacht lancering van OGO-satelliet EERSTE ZEESCHIP IN BEVERWIJK 4 51e JAARGANG NUMMER 180 MAANDAG 6 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks *5 Het schijnt een gewoonte van door de ruimte wandelende Amerikaanse astronauten te worden, aldus onze ruimtevaartmedewerker, geleidelijk aan op driehonderd kilometer hoogte boven de aarde een soort dump van ruimte-uitrustingsstukken aan te leg gen. De eerste Amerikaan die een uitstapje maakte liet een jaar ge leden in de lege ruimte een dure werkhandschoen in de baan om de aarde achter. Cernan en Stafford voegden daar gisteren een heel wat kostbaarder stuk aan toe: een gloed»- nieuwe nog nooit gebruikte ruimte ransel compleet met gevulde zuurstof cilinders, raketmotortjes met brand stof en een radiozendertje. Dat was het gevolg van het besluit dat Cernan tijdens zijn record-ruimtewandeling (twee uur en vijf minuten) deze ran sel niet kon gebruiken. Enthousiaste kreten W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4. 5, 13 In de Vishal en op zee5 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs 6 Radio en tv 7 Kunst7 Topsy8 Sport 9-13 Ferdinand14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Wisselend Aan het strand Schakelaar In herfst van dit jaar - A" V; t /"A Het woord is aan Hittegolf in New York VELSER SPORTSTICHTING 55 President rechtbank: Dwangsom van 1 min LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN REGENKLEDING IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN KAAP KENNEDY (Reuter, AP en AFP). „Alles in orde", seinden de Amerikaanse astronauten van de Gemini-9, Thomas Stafford en Eugène Cernan, kort voor de landing. De spanning steeg. In het controlestation te Houston. Op de wachtende vloot ten zuidwesten van Bermuda. En in het ruimteschip, dat aan de laatste van de zesenveertig omwentelingen om de aarde was begonnen. Halfdrie moest de Gemini-capsule in de dampkring terugkeren. Negen uur vanochtend waren Stafford en Cernan gewekt. Ze ontbeten, voordat ze voorbereidingen troffen voor hun terugkeer naar de aarde. „Vooral veel drinken", maanden de artsen, die de astronauten contro leerden en die niet tevreden waren over de hoeveelheid water door het ruimtetweetal tot dusver opgedronken. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Cernan zaterdagmiddag zijn ruimtewan deling zou maken. In het grondstation in Houston besloot men de wandeling echter uit te stellen omdat Cernan vermoeid was. Om drie minuten over vier gistermid dag tijdens de 32ste omwenteling om de aarde opende Cernan het rechterluik van de Gemini-9 om vijf minuten later de lege ruimte in te stappen. Hij was toen nog met een navelstreng van zeven meter aan de Gemini verbonden. Door deze slang werd hij van zuurstof voorzien, werd de atmosfeer in zijn ruimtepak op tempera tuur en vochtigheid geregeld en kon een telefoonverbinding tussen de beide ruim tevaarders in stand worden gehouden. Cernan beschikte niet over een ruimte pistool, zoals White indertijd hanteerde om zich naar believen te kunnen ver plaatsen. Hij was daardoor meer in zijn bewegingsvrijheid beperkt. Het was de bedoeling dat hij die vrijheid later dubbel en dwars zou inhalen wanneer hij een maal zijn ruimteransel met voortstuwings- raketjes had aangegord. In de eerste periode van zijn ruimte wandeling maakte Cernan, die enthou siaste kreten slaakte over zijn onvoorstel bare ervaringen, filmopnamen van de capsule, de aarde en de sterrenhemel. Hij reikte door het luik een volgeschoten film aan Stafford over en kreeg er een nieuwe voor in de plaats die hij ook vol schoot. Ook Stafford filmde zijn ruimte- broeder. Cernan scheen nogal last te hebben van de navelstreng die zich af en toe over hem heen kronkelde. Bovendien begon het gla PEKING (Reuter en AFP) Radio- Peking heeft gemeld, dat de redactielei ding van drie Pekingse bladen is gereor ganiseerd. De tegen de partij gerichte groep onder leiding van Teng To, voor malig hoofdredacteur van het „Volksdag blad", had de drie kranten voor haar doel einden gebruikt. De drie bladen het „Dagblad van Peking", het „Avondnieuws" en „Voorste Linie" zullen door andere mensen wor den geleid. Het radiostation meldde voorts dat Teng To ontslagen is als plaats vervangend wetenschappelijk hoofd van de universiteit van Peking. Verwachting tot morgenavond: Wolkenvelden, afgewisseld door opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid. Over het algemeen iets hogere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ock morgen droog met flinke opkla ringen. Frisse zuidwestenwind. Over dag ongeveer 18°, zeewater 13°. VOORUITZICHTEN: De hoge druk blijft een rol spelen, waardoor vrij sta biel en geleidelijk weer iets warmer strandweer zal optreden. zen vizier van Cernans ruimtehelm te beslaan en te bevriezen, waarschijnlijk door een combinatie van de felle kou en de duistere ruimte (ongeveer 150 graden onder nul) en het zware transpireren van Cernan door de onverwacht grote inspan ning die voor zijn manoeuvres nodig was. Deze moeilijkheden en een gebrekkige radioverbinding tussen de ruimtevaar ders toen op de zender van de ransel werd overgeschakeld leidde ertoe dat Stafford besloot de ruimtewandeling met behulp van de ransel aan een koord van 38 me ter te laten vervallen. Dit was een bit tere teleurstelling voor Cernan en voor de vluchtleiding in Houston, waar men echter volledig met de beslissing instemde. Er waren zondag meer benauwde ogen blikken, toen de Gemini-9 opeens begon te tollen. Stafford trachtte het ruimte schip door het uitschakelen van een der kleine voortstuwingsraketten, weer onder controle te krijgen. Toen dit niet lukte, pleegde hij koortsachtig overleg met het controlestation in Houston. Men ontdekte dat een tussenschakelaar verkeerd stond. Dit was waarschijnlijk gebeurd bij de voorbereidingen van de ruimtewandeling" van Cernan. Nadat de schakelaar in de juiste stand was ge plaatst, hield de draaiende beweging op. Stafford slaakte een zucht van verlich ting en bedankte het controlestation uit bundig. Een 32-jarige koopman uit Rotterdam is zaterdag op het Noordplein in de Maasstad in zjjn juist gekochte oude automobiel aangehouden. Hjj was dron ken, bezat geen rijbewijs en de voet- remmen van zijn voertuig werkten niet. Voor de auto had hij 100 gulden betaald. Het uitstapje zal hem vermoedelijk meer kosten (Van onze correspondent) THOLEN. Twee personenauto's zijn op een polderweg bij Poortvliet op het eiland Tholen tegen elkaar gebotst. De bestuurder van een van de volgestouwde auto's overleed ter plaatse. De elf ge wonden zijn overgebracht naar het katho liek ziekenhuis in Roosendaal en het Burgerziekenhuis in Bergen op Zoom. Het ongeval gebeurde op de kruising Lange ZandwegSchoondorperweg in de gemeente Poortvliet. Volgens de politie verleende de bestuurder van een volks wagen, waarin drie volwassenen en twee kinderen zaten, geen voorrang aan een andere auto, waarin zich zes mensen be vonden, de bestuurder en vijf kinderen. Na de botsing belandden beide auto's in een vrij diepe sloot. De vijf inzittenden De minister van handel van Zambia heeft bekend gemaakt, dat met Kongo een overeenkomst is bereikt over het spoorwegvervoer van koper uit de Zam- biase mijnen. Zambia was tot dusver voor het ver voer van zijn koper aangewezen op de spoorwegverbindingen via Rhodesië en Portugees Mozambique. Zambia streeft naar volledige economische onafhanke lijkheid van deze twee buurlanden en gaat zijn koper uitvoeren via Kongo en Angola. (Van onze correspondent) MUIDEN Het gemeentebestuur van Muiden zal een beroep doen op het nationaal rampenfonds om voor de inwo ners een bijdrage te krijgen in de kosten die nfet vergoed worden, hetzij door de verzekeringen hetzij door de directie van de kruitfabriek. De kans daarop is echter niet zo groot omdat de doelstelling van het rampenfonds inhoudt dat alleen finan ciële steun verleend wordt ingeval van natuurrampen. Zaterdagmorgen heeft prins Claus een bezoek gebracht aan het getroffen stadje, evenals de commissaris van de koningin, mr. F. J. Kranenburg. Muiden beleefde gisteren een invasie van wandelaars. Automobilisten moesten namelijk hun wagens buiten de stad par keren. Ook de laatste gewonde, de echtgenote van één van de wethouders, is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. van de volkswagen werden uit de wagen geslingerd. De bestuurder en de vijf kin deren van de andere auto zaten in de wagen beklemd en konden niet worden bevrijd. Een passerende automobilist hield de hoofdjes van de kinderen, in afwachting van de komst van de politie en brandweer, in de auto boven water. Met breekijzers werden de slachtoffertjes later uit de wa gen bevrijd. Bij het ongeval is de 45-jarige mevrouw J. P. M. Gaamsde Wild uit Roosendaal om het leven gekomen. Kort na aankomst in het Algemeen Burgerziekenhuis in Bergen op Zoom is zij overleden. (Zie voor andere ongelukken pag. 2) CAIRO (AFP) In de herfst van dit jaar, waarschijnlijk in oktober, zullen president Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek, president Tito van Joe goslavië en premier Gandhi van India voor een conferentie bijeenkomen. Dit heeft de Indische minister van Buiten landse Zaken, Singh, bekend gemaakt. Singh, die op het ogenblik in Cairo is, verklaarde dat deze topconferentie niet zal worden voorafgegaan door een bij eenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken van de drie landen. Deze zwaarbewapende Zuidvietna- mese vrouwen maken deel uit van de Vietcong, de guerrilla-strijd krachten. V- v - m Eugène Delacroix: Middelmatige mensen hebben overal een antwoord op en verbazen zich over niets. Voor het eerst in de geschiedenis van Beverwijk heeft een echt zeeschip lig plaats gekozen in de binnenhaven „De Pijp". Het is de „Bothniaborg" van de rederij Wagenborg uit Delfzijl, die als eerste gebruik maakt van de onlangs ge reed gekomen havenaccommodatie, die omstreeks vier miljoen gulden heeft ge kost. Bij de „Bothniaborg" draagvermogen 2557 ton d.w. is men vanmorgen vroeg al met het lossen van 866 standers ge zaagd hout begonnen. De lading is afkom stig uit het district Hernesand in Midden- Zweden en bestemd voor de firma Van Wessem uit Zaandam. Dat het Delfzijlster zeeschip in Beverwijk is afgemeerd, vindt zijn oorzaak in het feit dat de havens van Amsterdam en Zaandam vol waren. Ter gelegenheid van deze voor Beverwijk zo belangrijke gebeurtenis heette wethou der F. R. W. Kaebisch kapitein S. Bakker en zijn bemanning (18) namens de ge meente welkom. Aangezien de „Bothnia borg" voor een primeur had gezorgd, kwam de wethouder eveneens met een primeur voor de dag: drie kistjes aardbei en, een boekwerkje over de stad Bever wijk, een kist sigaren en voor elk lid van de bamanning een ballpoint. Kapitein Bak ker dankte namens de gehele bemanning voor de vriendelijke ontvangst en de ge schenken. (Van onze correspondent) DEN HAAG Zowel in grammofoon platenzaken als in boekhandels zijn voor 12.50 L.P.'s verkrijgbaar met de be langrijkste toespraken van de onlangs overleden mgr. Bekkers. De opbrengst van deze platenverkoop zal ten goede ko men aan de zielzorg en het sociaal-maat schappelijk werk onder de Nederlandse woonwagenbewoners, waarvoor vooral ook mgr. Bekkers zoveel werk heeft ver zet. De plaat opent en sluit met liederen, die zijn gezongen tijdens de uitvaar- dienst: „Niemand leeft voor zichzelf" en „Barmhartige heer". Voorts zijn de meest opvallende com mentaren van de bisschop over geboor teregeling, over de vrijlating van oorlogs misdadigers en over de „Zo is het toe- vallig"-affaire, gedaan in K.R.O., V.A.- R.A.- en N.T.S.-uitzendingen, op de L.P, verzameld. Bovendien kan men luisteren naar en kele fragmenten uit het interview („de tien vragen"), dat Mies Bouwman in haar televisieprogramma „Mies en Scène" met de bisschop had, alsmede de bijna be roemd geworden kersttoespraak. NEW YORK (AP) In New York heerst een hittegolf. De temperatuur was er gisteren gestegen tot 39 graden Cel ciüs. Zaterdag werd een temperatuur be reikt van 32 graden. De Amsterdamse officier van Jus titie mr. J. F. Hartsuiker vermoedt dat met een deel van de effecten, die bij Teixeira de Mattos waren gedepo neerd strafbare feiten zijn gepleegd. Hij schrijft dit in een brief die van morgen is verzonden aan de directie van de n.v. Kas-Associatie in Amster dam. Uit het onderzoek is, aldus de officier al naar voren gekomen dat de effecten door Teixeira in onderpand zijn gegeven aan de Kas Associatie, terwijl daartoe geen toestemming was gegeven door de eigenaren van deze stukken. Overigens is het met Teixeira de Mat tos dit week-end snel bergafwaarts ge gaan. .Zaterdagmiddag was er de arrestatie De n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten (BNG) geeft een zeven percents 25-jarige obligatielening 1966 uit van 100 miljoen tot de koers van 99Vis percent. De inschrijving is op 17 juni, datum van storting 18 juli. De lening zal worden afgelost in twin tig gelijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende in 1972. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1976 tot en met 1980 alleen mo gelijk tot de koers van IOP/2 percent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 percent. Advertentie DINSDAGAVOND 7 UUR Sportpark Schoonenberg IJmuiden Telstar-jeugd—U.E.F.A.-jeugd Houders seizoenkaarten hebben geen vrije toegang. De executoriale veiling van effecten die de n.v. Kas-Associatie in onderpand had ontvangen tegen aan het bankiershuis Teixeira de Mattos verstrekte kredieten, is vanmiddag normaal doorgegaan. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft om kwart voor één de eis tot opschorting van de executiebeurs voor een termijn van vier weken afgewezen. KAAP KENNEDY (AP) Nadat de astronauten van de Gemini-9 naar de aar de zijn teruggekeerd zal de OGO, een in- sectvormige onbemande satelliet met een ongekend grote massa wetenschappelijke instrumenten aan boord gelanceerd wor den. De OGO heeft de opdracht nieuwe in lichtingen over de verhouding zon-aarde aan de weet te komen. OGO (Orbiting Geophysical Observa tory) zal vannacht in een enorme ellip tische baan rond de aarde worden ge bracht door een krachtige Atlas-Agena raket. Deze satelliet staat al een week gereed voor de lancering, maar moest wachten op het vertrek van de Gemini-9 en de Surveyor. BRUSSEL, (AP) België heeft er van daag mee ingestemd het militaire hoofd kwartier van de NAVO (Shape) op zijn grondgebied te vestigen. Maar de toe komstige vestiging van de politieke raad van de NAVO was nog niet zeker toen de veertien ministers van Buitenlandse Za ken van de NAVO hun ochtendzitting in Brussel beëindigden. van de enige beherend vennoot van Tei xeira onder verdenking van verduiste ring van effecten van cliënten; „Opdracht van de cliënten van Teixei ra tot het voeren vandaag van een kort geding tegen de Kas-Associatie ten einde te voorkomen dat de veiling van effec ten aan de Amsterdamse effectenbeurs vanmiddag wordt voortgezet. .Brief van de Amsterdamse aceou- tant A. Vos, één der vermoedelijk gedu peerden in de surséance van Teixeira, aan mr. Hartsuiker met het verzoek om Teixeira failliet te laten verklaren. Uit de uitlatingen van de heer Vos en nu ook van de officier van justitie blijkt duidelijk, dat zeker een aantal van de door de cliënten van Teixeira in open bewaargeving gegeven stukken door Tei xeira zijn gebruikt om er kredieten op te krijgen. Door belening van effecten heeft Teixeira onder meer elf miljoen gulden van de Kas-Associatieo ntvangen en drie miljoen gulden van de Nederland sche Credietbank. De Kas-Associatie is niet lang na de verlening van de sursé ance overgegaan tot de liquidatie van de effecten-onderpanden. Voor zover bekend heeft de Credietbank deze stap nog niet genomen. Aan het Damrak is vrijdag zoals gemeld al een begin gemaakt met de executie- beurs van effecten met een totaal van 10 tot 12 miljoen gulden. Het ging hier om Amerikaanse stukken. Vanmiddag zouden Nederlandse fondsen aan de beurt komen. De poging van enkele effecten bezitters om beslag te laten leggen op stukken die zij meenden te herkennen, werd zaterdag door de president van de Amsterdamse rechtbank afgewezen, om dat de Kas-Associatie naar zijn mening te goeder trouw de effecten in ontvangst heeft genomen. Vanmorgen om kwart over elf is voor de president van de Amsterdamse recht bank mr. U. W. H. Stheeman het kort geding begonnen, dat dertien particulie ren onder wie de accountant A. Vos hadden aangespannen tegen de Kas-Asso ciatie. Van de president werd gevraagd de Kas-Associatie te gelasten de effecten veiling aan de beurs (die vanmiddag om één uur werd voortgezet) onmiddellijk te stoppen en niet voor 4 juli voort te zetten. Een en ander op straffe van een dwang som van één miljoen gulden. Volgens de dagvaarding moet de goede trouw van de Kas-Associatie in ernstige twijfel worden getrokken. Verder zou de Kas-Associatie een tekort aan zorgvuldigheid hebben be toond. Advertentie Telef. 8166 DAMESKAPSALON Barteljorisstraat Haarlem - Tel 15332 Leidsestraat (bi) Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1