Twee nieuwe initiatieven tot herstel van vrede in Vietnam Advertentie in N Y Times 0 Rondreis van Sainteny ELDO-leden betreuren het Britse terugtreden E NAVO bijeen in Brussel mm Van dag tot dag I Kennedy ie Brandt herkozen als partijleider Strengere straffen voor misdadigers in de Sovjet-Unie Ex-minister Duncan Sandys: Blunder Verhuizing wordt belangrijkst punt van gesprek Welkom in Brussel ramm Met of zonder. Met of zonder slagroom... uiteindelijk maken speciale samenstelling èn zoig- vuldige toebereiding van uw,,ijsje een verfijnde tractatie! Zo ook maken vak manschap èn kostelijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders, de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder tilter: geniet van uw MAANDAG 6 JUNI 1966 Drie Britse vrouwelijke gevangenen ontsnapt Beroep op Ho (Van onze correspondent) LONDEN. Het besluit van de Britse regering om zich vooral wegens te hoge kosten, die de wankele be talingsbalans moeilijk kan dragen, terug te trekken uit de ELDO, de or ganisatie, die de Europese raketten voor het lanceren van communicatie satellieten bouwt, heeft ook in Groot- Brittannië een storm van verontwaar diging gewekt. De conservatieve oud minister Duncan Sandys verklaarde dat als de Europese deelnemers aan het project zónder Groot-Brittannië doorgaan, het land binnen onbepaalde tijd op technisch-wetenschappelijk ge bied een derde klas mogendheid zal worden. Hij noemde het een monu mentale blunder van een regering die zoveel over modernisering spreekt en Groot-Brittannië door technologische prestaties weer in de wereld wil laten meetellen. T eleurstelling 4 Vrijheid van gedachte Kongolese leger paraat na critiek op Moboetoe Voor rokers met een eigen stijl! -W^MW— Da Amerikaans* senator Robert Ken nedy, broer van de overleden president en ook na diens dood nog een van de moedigste verdedigers van diens politie ka inzichten, is in Zuid-Afrika. Er be hoort een zeker dosis moed toe, als open hartig bestrijder van de rassenwaan en als in functie zijnde Amerikaanse poli ticus, naar Zuid-Afrika te gaan en de duidelijke antipathie van de Zuidafri kaanse regering te trotseren. Premier Verwoerd heeft geweigerd met de Amerikaanse senator te praten en de ze motie van wantrouwen geldt uiteraard namens alle leden van de Zuidafrikaan' se regering. Robert Kennedy is uitgeno digd door de Unie van Zuidafrikaanse studenten, wier voorzitter Ian Robertson huisarrest is opgelegd en die aldus niet in staat is met Kennedy te spreken. De Engelssprekende studenten van Johannesburg en Pretoria hebben Ro bert Kennedy enthousiast verwelkomd waarmee zij een onmiskenbaar gebaar van verachting tegenover de regering heb ben gemaakt. De oppositie tegen de apart heidspraktijken is op deze wijze duide lijk aan het licht gekomen, maar Kenne dy is daarmee uiteraard in een tamelijk delicate positie gekomen. Alleen het feit dat hij de Verenigde Staten achter zich heeft, is waarschijnlijk de reden waar om de Zuidafrikaanse regering zijn komst duldt Kennedy heeft zich voor en tijdens zijn aankomst diverse vraaggesprekken moe ten laten welgevallen, waarin hij zeer di plomatiek een rechtstreekse aanval op het apartheidsbeleid heeft vermeden. De gelijkheid aller mensen ongeacht geloof, ras of huidskleur heeft hij duidelijk ge noeg als de basis van zijn persoonlijk denken onderstreept, maar hij heeft er aan toegevoegd dat het probleem van de rassentegenstelling in Zuid-Afnka hetzelf de is als in zijn eigen land. Men kan daarin een poging zien om bij voorbaat het argument van zijn tegenstanders te ontzenuwen dat Amerika eerst maar eens zijn eigen huis op orde moet zien te brengen, voordat het zich gaat bemoeien met andere landen. Dat argument is uiteraard niet erg houdbaar. Het grote verschil tussen Ame rika en Zuid-Afrika op het hoofdstuk der rassendiscriminatie is, dat Amerika geen apartheidswetgeving heeft en van de federale regering uit alle mogelijke wettelijke maatregelen heeft genomen om aan de discriminatie een einde te ma ken, terwijl in Zuid-Afrika de officiële re- geringspolitiek op apartheid is gebaseerd. In feitelijke lokale situaties ligt de prak tijk wel ongeveer gelijk, maar de ver drukte kleurlingen in Amerika kunnen zich beroepen op de federale wetgeving, al wordt de toepassing daarvan in de zuidelijke staten vaak gesaboteerd. In Zuid-Afrika echter is de discriminatie wettelijk uitgangspunt, waardoor de hoop op verbetering daar betrekkelijk gering moet zijn. Het valt te verwachten dat de Zuid afrikaanse Unie van studenten zich te genover de regering zwaar gecompromit teerd heeft, vooral ook door de enthou siaste manier waarop de Engelssprekende studenten Robert Kennedy hebben toe gejuicht. Toch is het feit dat Kennedy ge legenheid heeft zich in het openbaar te uiten en contact te hebben met de opposi tionele groeperingen onder de Zuidafri kaanse jongeren een aanwijzing, dat de Zuidafrikaanse regering zich nog niet aan het uiterste tot onderdrukking der meningen waagt. Voorshands is er voor de tegenstanders der apartheids wetten nog gelegenheid zich te laten horen. Het ligt echter in de lijn van Verwoerds po litiek om steeds strenger tegen deze uitingen op te treden en ook de bezoe ken uit het buitenland te beperken tot figuren, van wie zij verwachten kan dat zij de regeringspolitiek onderschrijven Robert Kennedy heeft echter nu nog de gelegenheid, de feiten te toetsen en een persoonlijke indruk mee te nemen van de toestand, waarin de burgerlijke vrij heid zich in Zuid-Afrika momenteel be' vindt. CHESTER (Reuter) Drie vrouwelijke gevangenen, van wie een veroordeeld is tot levenslange gevangenisstraf wegens moord, zijn gisteren uit een gevangenis in Chester ontsnapt. De moordenares, de 38-jarige Norma Rose Everson, had in 1961 een vrouw met een keukenmes gedood. De anderen zijn een 21-jarige en een 41- jarige vrouw die beiden vorig jaar tot vijf jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. DORTMUND (Reuter) De voorzitter van de Westduitse socialistische opposi tiepartij, de Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, is herkozen voor een nieu we termijn van drie jaar. Brandt kreeg 324 van de 326 uitgebrachte stemmen. NEW YORK (ANP). Vieren zestighonderd Amerikaanse burgers hebben zich geschaard achter een pro gramma dat in vier punten een al gehele herziening van de Amerikaan se politiek inzake Vietnam verdedigt» Onder hen bevinden zich geleerden, kunstenaars en schrijvers. Volgens het zaterdag in de „New York Timesge publiceerde programma hebben de gebeurtenissen van de afgelopen maanden nieuwe bewijzen doen op stapelen tegen officiële beweringen MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft plannen bekendgemaakt voor een straffere bestrijding van de misdaad. De nieuwe campagne is vooral gericht te- I gen de jeugdcriminaliteit en tegen ge woontemisdadigers. Volgens het regerings blad „Izvestia" moet een speciale commis sie een wetsvoorstel opstellen, dat tegen november aan de Opperste-Sovjet zal worden voorgelegd. De autoriteiten willen vooral het voor waardelijk op vrije voeten stellen beper ken, als het om ernstige misdrijven gaat. Beklaagden die al eerder terecht hebben gestaan, zullen hogere straffen krijgen dan zij die voor het eerst met de justitie in aanraking komen. als zouden de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam zijn om de Vietua- mezen te verdedigen. De verklaring bedroeg drie pagina's en was onder meer ondertekend door Nobelprijswinnaar professor Albert Szent-Gyorgyi, de schrijvers Allen Ginsberg, Robert Lowell, Norman Maier en Arthur Miller en de beeld houwers Alexander Calder en Isamu Noguchi. In de rondreis die de ex-minister van de oudstrijders, Jean Sainteny van 15 juni tot 15 juli op last van het Franse staats hoofd door het Verre Oosten zal maken ziet men in Parijs het voorteken van een nieuwe poging van de kant van pre sident De Gaulle de vrede in Vietnam te herstellen. Dit meldt onze correspondent in Parijs. Sainteny die bij het begin van de tweede ambtsperiode van de president der republiek in januari niet als minister werd herbenoemd, verloor zijn portefeuil le, zo is achteraf gebleken, om nu een belangrijke miss;e langs de hoofdsteden van India, Thailand, Birma maar ook van China en Noord-Vietnam te onderne SAINTENY heeft in de laatste jaren dat Frankrijk in het Verre Oosten nog belan gen had, zijn land als resident in twee Indochinese deelstaten vertegenwoordigd. Met de huidige president van communis tisch Noord-Vietnam Ho Sji Minh moet Sainteny toen goede persoonlijke betrek kingen hebben aangeknoopt, waarop hi; nu een nieuw beroep hoopt te zullen kun nen doen. Sainteny werd in 1954 door de toenmalige Franse minister-president Pier re Mendes France ook al eens als zijn ver tegenwoordiger naar Hanoi gezonden. OORSPRONKELIJK lag deze reis van Sainteny pas voor oktober in De Gaulle's bedoelingen. De president meent echter dat de oorlog in Vietnam in versneld tempo nu de hele wereldvrede in gevaar dreigt te brengen, reden waarom hij Sainteny deze maand al naar het Verre Oosten stuurt. De reis heeft voorlopig slechts een informatief karakter. Indien het Franse staatshoofd bij Sainteny's te rugkeer in Parijs de resultaten van zijn tournee als positief zou menen te kunnen beoordelen, is hij van plan eventueel met medewerking van de Russen, die hij dan zelf in Moskou zal hebben ontmoet een nieuw vredesvoorstel inzake de Vietnam- oorlog te lanceren. In het verleden placht de Franse presi dent de oud-premier Edgar Faure met dit soort vertrouwensboodschappen naar het buitenland te sturen. Nu Faure minister van Landbouw is geworden, heeft de Fran se president zijn oog klaarblijkelijk op Jean Sainteny laten vallen, die in geval van succes bestemd zou zijn later Frank- rijks ambassadeur in Peking te worden. Daartegenover staat de mening van hen die beweren dat ELDO voornamelijk een prestigeproject is, zonder economische of commerciële grondslag en een poging om achter de reuzen aan te rennen door te kopiëren wat zij vijf of tien jaar gele den deden. Toegegeven wordt dat de Britse bij drage voor het ELDO-project namelijk 38.79 percent veel hoger is dan van de andere deelnemers, maar deze zouden bereid zijn een meer aanvaardbare oplos sing te vinden, juist om Groot-Brittannië in de organisatie te houden. Het Britse antwoord daarop is, dat het voor Engeland toch onbetaalbaar blijft. Op de deze week, donderdag en vrijdag, in Parijs te houden ELDO-bijeenkomst, mag worden verwacht dat de Britten een nadere opheldering zullen geven. ELDO was destijds hoofdzakelijk op Brits initiatief tot stand gekomen. De Britten hadden reeds om financiële rede nen hun militaire Blue Streak-raket moe- ten opgeven en probeerden deze onder te brengen in een Europese ruimtevaart project. Blue Streak werd daarop aan vaard als deel van een drietraps-draagra- ket, die verder uit een Franse en een Duitse raket zou bestaan. ELDO wordt gevormd door Groot-Brittannië, Frankrijk West-Duitsland, Italië, Nederland en Australië, welks lanceerbasis in Woomera nodig was, hoewel de Fransen thans voor stellen hun lanceerplaats in Guyana, dich ter bij de equator, in plaats daarvan te gebruiken. Het opgeven van ELDO door Engeland is een ernstige tegenslag voor de tot nu toe door de Britse regering zo geroemde Brits-Europese technologische samenwer king als een functionele brug voor latere toetreding tot de EEG. Een ander voor beeld daarvan is de Frans-Britse super sonische Concorde, die de Britse regering destijds ook al wilde opgeven. Daarin werd Londen verhinderd toen de Fransen een hoge schadeloosstelling eisten. Het Italiaanse kabinet heeft dit week einde een bijeenkomst gewijd aan het besluit van Groot-Brittannië. In een na afloop uitgegeven communiqué verklaar de het kabinet dat Italië zijn standpunt met betrekking tot ELDO zal herzien als Groot-Brittannië bij zijn besluit blijft. De „Sydney Sun" meldt uit Canberra dat Australië bereid is 40 miljoen gul den te betalen om het ELDO-project te redden na de uittreding van Gr.-Brittan- nië. Dit aanbod zal volgens het blad wor den gedaan op de komende ministersbij eenkomst van de ELDO-landen in Parijs. De woordvoerder van het ministerie I van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft naar aanleiding van het Britse be sluit uit de ELDO te treden de diepe te leurstelling van de Nederlandse regering I uitgesproken. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het Brusselse con- gressenpaleis, waar anders de EEG- ministers krakelen over de melkprij zen en over zoveel andere dingen die liet economisch Europa van de Zes bezighouden, biedt met ingang van gisteravond onderdak aan de grote voorjaarsvergadering van de NAVO- raad. De stad Brussel en de Belgische regering hebben kosten noch moeite gespaard. De droeve, vervallen schut ting, die een deel van het plein waar aan het paleis ligt omzoomt, is blin kend wit geschilderd en ervoor zyn palmbomen en bloeiende planten ge plaatst. De vlaggen van de vijftien landen en die met de witte ster op blauwe grond van de NAVO, wap peren overal van het gebouw. Men heeft tientallen kilometers kabels voor extra telefoon- en televisielijnen aangelegd. Vandaag om half elf zijn de ministers van de veertien, dus die van de NAVO- landen zonder Frankrijk, bijeen gekomen. De veertien zullen het hebben over de gevolgen van Frankrijks besluit zijn troe pen terug te trekken uit de NAVO en de hoofdkwartieren van de organisatie het land uit te wijzen. Dat brengt een bij kans onafzienbare reeks van problemen met zich, waarvan de oplossing natuurlijk niet van de ene dag op de andere kan worden gevonden. NA HETGEEN men gisteren in Brussel heeft vernomen, o.a. uit de mond van de Belgische minister-president Vandenboey- nants en van NAVO-secretaris-generaal Brosio, is het waarschijnlijk dat het ge allieerd hoofdkwartier Shape van Rocg- nencourt bij Parijs naar de omstreken van Brussel zal worden overgebracht, dat het commando van de geallieerde strijdkrach ten in Midden-Europa van Fontainebleau naar het gebied, dat begrensd wordt door de driehoek Aken-Trier-Luik zal verhui zen en dat de NAVO-raad voorlopig in Parijs gevestigd zal blijven. Terwijl gisteren aan het eind van de middag in een zandagsrustig zomers Brussel secretaris-generaal Brosio zijn persconferentie hield werd er op nog geen kilometer afstand van het congressenpa- leis in de buurt van het noorderstation een betoging gehouden tegen het vestigen van onderdelen van de NAVO in België. Er waren ongeveer 500 manifestanten. Er ontstonden kleine schermutselingen met de politie. Maar verder gebeurde er niet veel. In ieder geval was de vrijheid van gedachte in België eens te meer ge waarborgd gebleken. Op het militaire vliegveld van Brus sel kwam dit weekeinde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, aan. Hij zal zijn land vertegenwoordigen op de NAVO-conferentie die vandaag be gint. Rusk werd verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur in België, Ridgway Knight (links). LEOPOLDSTAD (AFP) President Moboetoe heeft de opperbevelhebber van het Kongolese leger, Louis Bobozo, ge last in Leopolds tad alle strategisch be langrijke punten te bezetten en een strikte controle te houden op alle „verdachte elementen". Een partijloos blad in de Kongolese hoofdstad „Le Courrier d'Afrique" heeft gisteren felle critiek geoefend op de te rechtstelling van de vier oud-ministers Kimba, Mahamba, Bamba en Anany vo rige week. Het blad noemde de executie „een zwarte, afschuwelijke bladzijde in de Kongolese geschiedenis". Advertentie Golden Fiction Moederdag. President De Gaulle heeft aan vijftien moeders van grote gezin nen tien tot veertien kinderen on derscheidingen uitgereikt. Dit gebeur de ter gelegenheid van moederdag. I In braille. In Engeland heeft een blinde jongen, de 14-jarige Kevin Francis Carey, een opstelwedstrijd voor leerlin gen van 12.000 scholen gewonnen. Kevin kreeg voor zijn in braille geschreven verhandeling 250 gulden. Bruidjes-leveranciers. Op Sicilië is een bende opgerold die tegen betaling jonge meisjes ontvoerde voor trouwlustige Sicilianen. De uit ongeveer tien man bestaande groep ontvoerde tegen beta ling van ruim 1100 gulden de meisjes voor vrijgezellen in dorpen rondom Pa lermo. j Postzegelbrand. De kleine bergrepubliek San Marino, die haar begroting groten deels dekt uit de verkoop van postze gels heeft voor een waarde van 768.000 dollar aan postzegels verbrand. Het waren zegels van oude uitgaven, dia niet verkocht waren. I Uitnodiging. Paus Paulus VI is uitgeno digd om over twee jaar het internatio naal eucharistisch congres in Columbia bij te wonen. ITU. De internationale telecommunicatie- unie van de Verenigde Naties (ITU) heeft haar betrekkingen met het Rho- desische regime van premier Ian Smith afgebroken. Reis. De Maleisische minister van Handel en Industrie, dr. Lim Swie Aoen, reist binnenkort naar Europa om hulp te vragen voor het industrialisatieprogram van zijn land. Hij zal ook Nederland be zoeken. |Moby Dick. De witte walvis in de Rijn blijft stroomopwaarts zwemmen. Hij was het weekeinde in Düsseldorf te zien. Er wordt niet op hem gejaagd. I Opheffen. Twee Labourleden van het Britse Lagerhuis hebben de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van het Indonesische parlement meegedeeld dat Groot-Brittannië van plan is gelei delijk aan zijn militaire bases ten oosten van Suez op te heffen. Overleden. De Zuidkoreaanse oud-premier John Tsjang is in de leeftijd van 67 jaar in een ziekenhuis in Seoel overleden. Betogingen. Vierhonderd linksgeoriënteer de betogers die protesteerden tegen de geheimzinnige moord op een studenten leider in Panama, zijn door de politie uiteengejaagd en met traangasbommen en schoten in de lucht ervan weerhou den naar het presidentiële paleis op te rukken. De betogers, voor het meren deel studenten, riepen op tot revolutie. Verzoenend. De telefoonverbinding in de residentie van de gouverneur van Rho- desië, sir Humphrey Gibbs, is hersteld. De lijn was op 16 november afgesne den, vijf dagen na de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van Rhodesië. Het herstel van de telefoonverbinding wordt in Salisbury beschouwd als een verzoenend gebaar van de regering- Smith.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3