Voorstelling door PAL VU moest worden afgelast CA 0^! J. Welmers winnaar van het Orgelconcours-Bolsward Superieure Russische deelneming aan het Tsjaikofsky-concours Symposion over taalsociologie NEGEN MUZEN NATU-TONEELDAG 1966 MAANDAG 6 JUNI 1966 7 Uit Nederland Emmy Ver hey en Christiaan Bor Jan Mul voorzitter van de Federatie Russische delegatie naar PEN-congres J. Mosmans overleden „Heerlijk duurt het langst" Beschuit met muisjes Gouden kothurns De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Kort nieuws (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU. Dank zij de unieke service-verlening van het Novosti Pers agentschap in Moskou en de Sovjet-ambassade in Den Haag is het mogelijk via een rechtstreekse verbinding op telex verslag uit te brengen van wat er zoal gebeurt tijdens de eerste ronde van het Tsjaikofsky-muziekcon- cours waarin 35 violisten uit de gehele wereld zich aan de jury en het zeer critische en deskundige publiek voorstellen. Het is opvallend, hoe fanatiek het Moskouse publiek is om een toegangskaartje te krijgen. Toen wij om half zeven bij de Tsjaikofsky-concertzaal aankwamen, werden wij door tal van Russen besprongen met de vraag of wij soms voor een kaartje konden zorgen. Blijkbaar maakten de lijvige aktentas en het persinsigne op onze revers de indruk van een grossier in entreebiljetten. Het belangrijkste nieuws tot nu toe is dat de Haarlemse violiste Emmy Verhey met 21 andere deelnemers tot de tweede ronde is toegelaten. Ook de 16-jarige violist Christian Bor is tot de tweede ronde toegelaten. TOEN WIJ DOOR DE CONTROLE WA REN heenengeworsteld ontstond er ruzie bij de loketten. Er was blijkbaar iemand, die met een bewijs van de vorige avond naar binnen probeerde te komen, wat hem op uiterst krachtdadige wijze werd ver hinderd. Er ontstond een geweldig ge drang waar plotseling een groep van 12 meisjes en jongens zich uit wist los te maken. Het waren leerlingen van het Conservatorium, compleet met vioolkis ten onder de arm, die brullend van ple zier de trappen naar de zaal opstoven. Onvergetelijk waren de beduusde blikken der suppoosten, die tegen dit jeugdig en thousiasme niets konden uitrichten. Het was dan ook een belangrijke avond want twee Russische violisten, een Japanner, een Pool en de Nederlander Christiaan Bor, die de jonste deelnemer is, zouden zich laten horen. De jury bestaat uit David Oistrach (ju ry-president) Efrem Zimbalist, Joseph Szigeti, Aram Katsjatoerian, Leonid Ko- gan, Alexander Plocek en Frederick New man om slechts de meest markante na men te noemen, want in totaal bestaat de jury uit 17 leden uit 12 landen. De Japanner Inoue beet de spits af met het adagio en fuga uit de eerste solosonate van Bach. Het programma van de eerste ronde laat de deelnemers kiezen uit een der solosonates van Bach, een deel uit een Mozart-concert of een Beethoven-so nate en twee Paganini caprices, en ten slotte dienen zij als verplichte opgave de Serenade Melancholique en het Valse- Scherzo van Tsjaikofsky te spelen. De Ja panner was niet indrukwekkend in tegen stelling tot de twee Japanse meisjes, die wij dinsdag en woensdag hoorden en die naar ons idee zeker in de tweede ronde zullen belanden. Over de derde en laatste ronde durven wij nog niets te voorspellen omdat wij tot nu toe pas 18 van de 35 deelnemers hebben gehoord. Dat er op zo'n concours enkele voldragen meesterviolisten in schrijven bewees het optreden van twee Russen, Victor Tretyakov en Oleg Kagan. Er moeten wel heel vreemde dingen ge beuren als deze twee de finale niet halen. Zij zijn beiden twintig jaar en ook al is hun temperament anders geaard, de ma nier waarop deze jongens vioolspelen is ontmoedigend voor de anderen. Het poly fone Bachspel, de flitsend virtuoze Paga- nini-caprices, de volmaakt geaccentueer de Mozart en de zoete melancholie van Tsjaikofsky, het was alles van een perfec te technische beheersing en een indrin gende muzikaliteit. CHRISTIAAN BOR bleek uit het juiste concours-hout te zijn gesneden. Hij blikte koeltjes de zaal in alsof het welkomst- applaus hem niet welkom was. Aan zijn Bachspel kon men zijn jonge jaren horen, Mozart was heel gaaf en stijlzuiver, maar Paganini en Tsjaikofsky kampten met wat intonatie-rafeltjes. Niettemin was de in druk die hij maakte in vergelijking met AMSTERDAM „Een wijze van taal onderzoek, die de laatste jaren steeds meer aandacht krijgt, geeft de voorkeur aan de studie van de spraak boven die van de taal. Het uitgangspunt is de func tie die spraak heeft als communicatiemid del, en deze wordt bestudeerd in samen hang met de situatie waarin ze wordt ge bruikt." Zo begon mevrouw dr. Jo Daan, hoofd van de afdeling Dialectologie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, haar voordracht voor het zaterdagmiddag in het Trippenhuis te Amsterdam onder voorzitterschap van prof. dr. K. Heeroma gehouden symposion over taalsociologie. DE INLEIDSTER VERVOLGDE: als benaming van deze methode zijn noch taalsociologie noch sociologische taalkunde bevredigend. Bruikbaar kan zijn commu- nicatie-taalkunde. Het is niet voldoende dat taalkundigen en sociologen samenwer ken; er moet ander materiaal worden ver zameld dan tot nu toe door de taalkundi gen is gedaan. Onderwerp van studie kun nen zijn: verschijnselen van wederzijdse beïnvloeding in streken waar meer dan één taal als omgangstaal wordt gebruikt, zoals bijvoorbeeld in België en Zwitser land, oï waar een cultuurtaal en een dia lect naast elkaar in verschillende situa ties voorkomen. Aan de verschillende wij zen waarop de cultuurtaal, afhankelijk van milieu en situatie wordt gerealiseerd is tot nu toe weinig of geen aandacht be steed. Het onderzoek van de sociale en regionale taalniveaus, vooral van de grote steden, kan een duidelijker inzicht geven in de verschillen en de vaak emotionele waardeoordelen. Het zal, besloot de spreekster, ook vruchten afwerpen voor het taalonderwijs, in het bijzonder voor het onderwijs in het spreken. PROF. DR. A. WEIJNEN, hoogleraar In de Nederlandse en Indogermaanse taalkunde aan de Universiteit te Nijme gen, hield een voordracht over het „socio dialectologisch onderzoek in Limburg" Onder zijn leiding wordt dat (in 1959 be gonnen) onderzoek verricht in de vorm van enquêtes. Deze zijn reeds door een vijf tal medewerksters en medewerkers inge steld in elf grotere en kleinere plaatsen Beoogd wordt een antwoord te krijgen op de vr-ag: hoe staat het in Limburg, lo caal en sociaal onderscheiden, met de verhouding tussen dialect en cultuurtaal? Naar de resistentie der dialect-kenmer ken is >eluus prof. Weij nen nog nau welijks een systematisch onderzoek inge steld. De Haarlemse violiste Emmy Verhey. de andere (niet Russische) deelnemers bepaald hoopgevend tot dusverre. De Pool, die na hem kwam was zeker niet imposanter ook al was hij 11 jaar ouder wat in een dergelijke wedstrijd toch wel belangrijk is. In ons volgend verslag zullen wij schrij ven over het optreden van de Haarlemse violiste Emmy Verhey, die vrijdagavond is gearriveerd en die de zaal binnen kwam toen de Rus Tretyakov zijn onge looflijke Paganini-kunsten vertoonde Haar optreden heeft haar zoals hier boven vermeld in de tweede ronde ge bracht. De componist Jan Mul uit Haarlem is tot voorzitter gekozen van de Nederland se Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars. Tot leden van het bestuur werden be noemd: mevr. Cora Canne Meyer namens de Beroepsvereniging voor Muziekdrama tische Kunst; J. Diederen namens de Be roepsvereniging van Beeldende Kunste naars; E. van Paridon, namens de Ne derlandse Beroepsvereniging van toneel kunstenaars; W. Povel, namens de Neder landse Beroepsvereniging van Filmers A. Hiltmann namens de Nederlandse Be roepsvereniging van Danskunstenaars; J Schrofer namens de Vereniging van Be oefenaars der Gebonden Kunsten GKF G. Stuiveling namens de Vereniging van Letterkundigen; J. Mul namens het Ge nootschap van Nederlandse Componisten C. E. Havelaar namens het Verbond van Verenigingen van leden der Nederlandse Symfonie-orkesten „Orkestenverbond" en D. Koning namens de Beroepsvereni ging ,van Creatieve Televisiemedewer kers „Groep 73". De culturele raad voor Gelderland is voornemens om in samenwerking met de stichting „De Gelderse Bloem" een bloemlezing te publiceren van de belang rijkste cultuur-politieke essays, artikelen en redevoeringen van de op 4 juni vorig jaar overleden cultuur-politicus Bernhard Verhoeven, die de eerste voorzitter van de raad is geweest. Het voorbereidend werk wordt gedaan door prof. A. Assel bergs (Anton van Duinkerken). De Sovjet-schrijversbond heeft zes waarnemers benoemd om het 34ste con gres van de Internationale PEN-club in New York bij te wonen ondanks de waarschuwing dat de Russen scherpe kri tiek kunnen verwachten wegens het ge vangen zetten van twee Moskouse schrij vers in februari jl. David Carver, secretaris van de Inter nationale PEN-club, is in april naar Mos kou gegaan om clementie te vragen voor de veroordeelde schrijvers Sinjavski en Daniel, die respectievelijk zeven en vijf jaar gevangenis kregen. De Russen is al aangezegd dat een verzoek om tot de PEN te worden toegelaten waarschijnlijk zal worden afgewezen wegens de maat regelen tegen de twee schrijvers. In het Groot Ziekengasthuis in 's Her togenbosch is in de leeftijd van 96 jaar overleden den heer Jan Mosmans, histo riekenner van Den Bosch en met name van de Bossche Sint Jan. Als archivaris van de Sint Jan heeft hij in 1931 een standaardwerk uitgegeven, getiteld „De St Janskerk te 's Hertogenbosch". Daar naast heeft hij zich veel verdiensten ver worven voor de topografie van zijn ge boortestad. Samen met wijlen zijn broer Alphons publiceerde hij in 1907 een boek werk onder de titel „Oude namen van hui zen en straten te 's Hertogenbosch". Over de in Den Bosch geboren schilder Je roen Bosch gaf hij in 1947 een boek uit „Jheronymus Anthoniszaaon van Aken, alias Jheronymus Bosch". Het stadsbe stuur van Den Bosch verleende hem in 1931 de zilveren erepenning van de stad De heer Mosmans was ridder in de orde van Oranje-Nassau en werd ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaardag begif tigd met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice". De musical „Heerlijk duurt het langst1 van Annie M. G. Schmidt en Harry Ban nink is zaterdagavond in de opnieuw tot theater ingerichte bioscoop Odeon in Den Haag begonnen aan een tournee door ons land. Het publiek bracht aan het eind van de uitvoering een minutenlang ovatio neel applaus, een schat van bloemen werd het podium opgedragen. Nadat de hoofdrolvertolkers, Conny Stuart en An- dré van den Heuvel ,een uitbundige hul de was toegezwaaid kwamen ook de schrijfster Annie M. G. Schmidt en de componist Harry Bannink voor het voet licht. DE ZATERDAG IN APELDOORN door de Nederlandse Amateur Toneel Unie NATUgehouden „Toneeldag", heeft voor de arbeiderstoneelvereniging „PALVU" uit IJmuiden een enigszins teleurstellend besluit gehad. Zoals bekend mochten de Velsenaren destijds van het NATU-bestuur de vererende uitnodiging ontvangen, deze landelijke bijeenkomst des avonds af te ronden met een opvoering voor het Apéldoornse publiek van Herman Heijermans' tragi-komedie „Beschuit met muis jes", welke opvoering zou worden gegeven in de moderne en bijzonder fraaie schouwburg „Orpheus". Door een hiaat in de organisatie van de Apeldoornse NATU-afdeling, waar men zich met de kaartverkoop had belast, was van deze voorbereiding echter zo weinig werk gemaakt, dat het Velsense ensemble voor nauwelijks vijftig toeschouwers zou moeten optreden. Om de vereniging dit échec te besparen, werd dan ook in de loop van de dag besloten deze voorstelling maar af te gelasten. Deze maatregel was voor de leden van „PALVU die zich gedurende de laatste weken onder regie van Jan Velzeboer geducht op deze voorstelling hadden voorbereid, uiteraard een moeilijk te verwerken teleurstelling. Nederland 1: 13.00-14.00 Early Bird reportage terugkeer van de Gemini-9. Een reportage van een optreden van het New York City Ballet. Uitgevoerd wordt het ballet „Episodes" in de choreografie van George Balanchine. De hoofdfilm van vanavond is getiteld „Lost weekend".van Billy Wilder met in de hoofdrollen Ray Milland en Jane Wyman. Milland speelt de rol van een jongeman die een goede carrière had kunnen maken als hij niet verslaafd zou zijn geraakt aan alcohol. De film vertelt van een weekend'waarin de man in zijn eenzaamheid, opnieuw naar de alcohol grijpt na aan de aandacht van zijn medemensen te zijn ontsnapt. In het programma voor het Journaal ziet men onder meer de kerkelijke rubriek .Kenmerk" en een avontuur van Flipper. AFGEZIEN VAN dit mislukte onder deel, kan deze NATU-Toneeldag over het geheel genomen weer als geslaagd wor den beschouwd. De vele honderden ama teurtonelisten, afkomstig uit vrijwel alle delen van Nederland, waren des morgens in het riante Apeldoornse Cultureel Cen trum waar de schouwburg „Orpheus" een 'fraai onderdeel van vormt op de gebruikelijke wijze begroet door NATU- voorzitter mr. P. Cleveringa. Spreker maakte hierbij o.m. het bestuursbesluit bekend voortaan geen landdagen, maar toneeldagen te organiseren, omdat men van mening is dat niet het amateurto neel afzonderlijk, doch het toneel in zijn geheel centraal moet worden gesteld. Van daar dat deze eerste „Toneeldag" in het teken was gesteld van de herdenking van Herman Heijermans. EEN EN ANDER kwam tot uitdruk king in een kleine, maar daarom niet minder interessante tentoonstelling over leven en werken van deze vermaarde Ne derlandse toneelschrijver en voorts omdat alle stukken, die deze dag nog zouden worden gespeeld, door hem waren ge schreven. Dit waren onder meer de drie eenakters „Ahverus", „Pitten" en „Sal- timbank", die respectievelijk onder re gie van Herman Sternheim, Peter Brands ma en Ad van de Ven in een „open scène" werden opgevoerd. Een interes sant experiment, waar na afloop telkens bijzonder geanimeerd over werd gedis cussieerd en waarbij voor- en tegenstan- Advertentie ders van deze vorm van toneelspelen in de gelegenheid werden gesteld hun dik wijls uiteenlopende opvattingen te verde digen. HET AANDEEL van „Palvu" in deze toneeldag bestond des morgens uit de op voering van drie fragmenten uit Herman Heijermans' „genoeglijk spel van de huiselijke haard": „Beschuit met muis jes" in de grote schouwburgzaal, welke voorstelling door alle bezoekers van de ze toneeldag werd bijgewoond. Dit uit de aard der zaak deskundige publiek toonde zich daarbij bijzonder enthousiast over de spelprestaties der Velsenaren, waar van het „open doekje" aan het adres van Lilian de Vente, voor haar ontroerende vertolking van de geslagen Pollie, een overtuigend bewijs vormde. Het succes van deze fragmenten wekte de beste ver wachtingen voor de opvoering van het ge hele stuk, welke des avonds nog zou vol gen, maar zoals reeds vermeld werden de spelers daar niet meer toe in de ge legenheid gesteld. NA AFLOOP van deze korte voorstel ling mocht „Palvu" nog enige tot haar gerichte complimenten beluisteren van mr P. Cleveringa, die alle spelers daarbij een boekenbon in het vooruitzicht stelde. IN AANSLUTING hierop inviteerde de NATU-voorzitter de heren J. Ruiter, dr, A. J. F. Stakenburg en mr. Th. E. van Schaik nog op het toneel, waar hij hen de „gouden kothurn" op de borst speld de, de hoogste onderscheiding welke de NATU kent. De beide eerstgenoemde he ren werd dit insigne toegekend op grond van hun grote verdienste voor deze or ganisatie, terwijl mr. Van Schaik deze onderscheiding werd uitgereikt, omdat hij als voorzitter van het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel steeds de promo tor is geweest voor goede betrekkingen tussen beide organisaties. In het programma „Spectacle Fou- pée", dat de KRO vanavond op Nederland 2 uitzendt, presenteert Bert Brugman met zijn marionetten theater het eerste bedrijf van de opera „Faust". Nederland 2: In het KRO-programma „Waauw" is de jonge Nederlandse zan ger Jerry Rix te gast. Voorts twintig mi nuten voor „Spectacle Poupée". Hierin presenteert Bert Brugman met zijn ma rionettentheater het eerste bedrijf van de opera „Faust" van Charles Gounod. Hoofdschotel van vanavond is een Bava- riaproduktie van „De heethoofdige jonge man" van Tsjechov. In de jonge student Nikolai Nikolajewitsj ontmoeten we een van de rare potsierlijke gestalten van Tsjechovs korte verhalen. Vertroeteld door zijn moeder, achtervolgd door een majoor en gevangen in de netten van een lieftallige dame, raakt Nikolai van de ene pijnlijke situatie in de ande re. Alleen zijn veel besproken opvliegend heid kan hem met één slag uit de narig heden helpen, maar Nikolai zou geen ech te Tsjechov-creatie zijn als juist deze karaktertrek hem niet noodlottig zou wor den. ZATERDAGMIDDAG is te Bolsward op het fraaie orgel in de in 1466 gebouwde Martinikerk, die dus dit jaar 500 jaar bestaat, voor de vijfde maal het jaarlijkse Nationale Orgelimprovisatieconcours gehouden. De eerste prijs in de afdeling koraal was voor de organist J. Jansen uit Ermelo en de eerste prijs in de afdeling concer tino voor J. Welmers uit Katwijk aan Zee, concourswinnaar. De heer Welmers had ook verleden jaar reeds aan het concours deelgenomen. Uit onze naaste omgeving nam Adam Waasdorp uit Hoofddorp aan het concours deel, en tenslotte Anco Ezinga uit Haren. Zij bespeelden het fraaie kleine koororgel van de orgelbouwer Vierdag en daarna het imposant grote kerkorgel door Hinsch in 1781 gebouwd. Zij waren onzichtbaar voor de achter oude kerkbanken verborgen opgestelde jury, die dit jaar gevormd werd door de organisten Cor Kee, Albert de Klerk en Johan van Dommele. HET EERST LIET ZICH Adam Waas dorp op het koororgel horen. Hij had tot taak een door prof. Hendrik Andriessen verstrekte koraalmelodie te harmonise ren en daarna drie variaties daarop als een partita te improviseren. Bezonken en in rustig-evenwichtige ontwikkeling klonk de koraal-harmonisatie en in deze zelf de zin werden daarna met eenvoudig ge houden verzorgde registratie de variaties opgebouwd. Een meer geavanceeerd accent bracht hierna Jan JJansen in het koraal en HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Instrumentale operafragmenten. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws.) 12.00 Orkestmuziek. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over heidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 La morte di Abel, oratorium. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Internat, orgeldagen Rijnstreek te Arnhem. 15.30 Avrodite. 16.00 Nws. 16.02 Or kestmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Gram.muziek voor tie ners. 18.00 Nws. 18.15 Aktualiteiten. 18.30 Wijsgerig perspectief. 19.00 gespr. brief uit Parijs. 19.05 Gitaarspel. 19.30 Amateurs mu siceren. 20.00 Nws. 20.05 Vakantietoeslag. 21.05 Metropole-Orkest. 21.30 Kunstkroniek. 22.00 Radio kamerorkest en fluit. 22.30 Nws. 22.40 Aktuatliteiten. 23.00 Romantische mu ziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Gram. mu ziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Gram. muziek. 8.40 Voor de buisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Klassieke orkestmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Grammofoonmuziek. 11.50 Vclaan.vooruit. 12.00 Angelus. 12.03 Instrumentaal kwartet. 12.20 Voor de boe ren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Gram.muziek. 13.35 Voor de plattelands vrouwen. 13.45 Musiësta: muziekprogram ma. 15.10 Lichtbaken, lezing. 15.20 Er was eens.Variaties op het thema Show. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg: program ma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Boekbespreking voor kinderen. 17.50 Overheidsvoorlichting: Voedings-onder- zoek in Suriname en de Nederlandse Antil len. 18.00 Licht instrumentaal septet. 18.20 Uitzending van de P.v.d.A. 18.30 Ned. en Duitse cabaretliedjes. 18.50 Van klanten en wanten weten. 19.00 19.10 Actualiteiten. 19.30 Toonkunstkoor, Kon. Mannenzangvereniging Apollo en Concertgebouworkest. 21.00 Docu mentaire over de vrouw in de kerk van Ne derland in de afgelopen 40 jaar. 21.45 Orgel recital. 22.00 Muzikale vormgeving in een nieuwe liturgie. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Muziek kent geen grenzen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Gram.muziek. 10.00 Nws. 10.02 Muziekprogramma. 12.00 Nws. 12.02 Volksliedjes. 12.30 Gram.muziek. 13.00 Nws 13.02 Electronenklavier met orkestbegelei ding. 13.30 Klanken van eigen bodem. 14.00 Nws. 14.02 Licht vocaal programma. 15.00 Nws. 15.02 Muziekprogramma. 16.00 Nws. 1652 Muziekprogramma. 16.30 De Top Tien 17.00 Nws. 17.02-18.00 Verzoekplaten. BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 lm Hofbrauhaus. 12.10 Tuinbouwkroniek. 12.15 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Souvenirs uit Noorwegen. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Grammofoonmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Grammofoonplaat. 14.15 Klassieke muziek. 15.30 Zang. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten 16.09 Duitse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Jazzmuziek. 17.45 Huismuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardensportberichten. 18.30 Gevarieerde muziek. 18.45 Sport. 18.52 Liedjes van het continent. 19.00 Nieuws. 19.40 Vreemd. 19.50 Praatje. 20.00 Orkestmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.13 Ernstige muziek. 22.00 Nws VOOR MAANDAG NEDERLAND I 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.06 Ken merk. 19.35 Flipper. 20.00 Journaal. 20.20 Uit zending van de K.V.P. 20.30 Balletprogram ma. 21.00 Het verloren weekend, film. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Waauw, 20.30 Spectacle poupée. De heethoofdige jongeman, TV-spel. 21.40 Onze man in Parijs. 22.05 Journaal. NEDERLAND I 11.10 Schooltelevisie. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden 19.32 Engelse les. (les 36 en herhaling les 35). 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nws. 20.45 Voordracht. 20.55 De Gouden Roos van Montreux: showprogramma van de Noorse tv. 21.20 Heden en toekomst: Een verdrag tegen spreiding van kernwapens?. 21.55 Mies en scène. 22.45 Journaal. 22.50 Teleac: Logi ca. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Dieren kijken. 20.20 Ame rikaanse Blues- en folksinger. 20.35 Amster dam door de ogen v. 'n Fransman. 21.15 Com posities voor -vioolvirtuozen. 21.50 Attentie. 22.10 Waar zó de liefde viel... religieus pro gramma. 22.40 Journaal. durf in klanktimbre-keuze en een speel- voor deze variaties toonde deze organist se fantasie. Amco Ezinga improviseerde soms wat vervagend van ontwikkeling de variaties, waarvan de laatste echter bewust klonk en recht op het doel afging. Jan Wel mers als vierde bracht weer meer behou dende samenklanken in zijn harmonisatie. Het prij zenwaardige niveau, dat hij met zijn eerste, aantrekkelijke variatie bereik te, kon hij voor de tweede en derde niet handhaven. VOOR HET TWEEDE gedeeelt van de wedstrijd luidde de opdracht: het im proviseren van een „Concertino" een bij zonder veel vrijheid latende muzikale vorm op drie themas, weer van Hendrik An driessen. De vrijheid door de vorm mo gelijk gemaakt, bleek een geschenk waar voor de jeugdige organisten het juiste re cept der beperking niet altijd voor ogen stond. Men hoorde moeilijk op gang ko mende improvisaties, waarbij duidelijk gedacht werd naar een eenheid van ka rakter voor muzikale gedachten, ook ge zocht werd naar een overtuigende func tie van de opgegeven thema's, naar coör dinatie van allerlei invallen. Daarnaast viel het weer op hoe veel verheugend muzikaal talent zich hier op de hoogte punten van de improvisaties manifesteer de, talent, dat nog verdere vorming be hoeft om onvervreemdbare, spontane uit drukkingskracht ten wille van de muzikale structuur met een overwogen opbouw- plan te verenigen. De vierde deelnemer aan dit tweede gedeelte van het concours, de organist Jan Welmers toonde met een vaak voor treffelijk voortgezette improvisatie, ook voor wat contrapunctiek en fantasie be trof, dat deze talent-vorming bij hem al een zeer belangrijk peil heeft verkregen. Zijn improvisatie muntte uit door direct heid en beknoptheid. P. Zwaanswijk Op doorreis naar Tokio was Geral- dine Chaplin gisteren even op Schiphol, lang genoeg om een van 's lands mooiste gebruiken te leren kennen: het nuttigen van een Hol landse Nieuwe. ka, in Addis Abeba, is volledig door vuur verwoest. Goederen ter waarde van honderdduizenden guldens gingen verloren. De politie had grote moeite om de vertwijfelde kooplieden die nog wat van hun handel wilden redden, bij het vuur weg te houden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7