Overeenstemming in Brussel tussen veertien NAVO-landen Benelux zal zich beraden over vestiging van Shape HET WEER Zes arrestaties wegens verduistering in Haarlem Jean Arp overleden Nieuwe haring goedkoper Boete betalen aan agent wordt duurder Gedupeerden van Teixeira samen actiecomité in morris ST Geen t.v.-omroepsters en omroepers meer bij VARA Negerleider James Meredith gewond Bedrijf benadeeld voor 30.000 NS ruimt op Een der stichters van Dada Dieven actief te Beverwijk Staking bij Air France algemeen Vragen over verhoor mevrouw Donner Vragen over explosie bij „De Krijgsman" Ai Voor modieuze dames- en teenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 181 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 7 JUNI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, pei kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mne Chef van de redac tie: H. Landre Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks woord Beeldenexpositie Sonsbeek '66 pagina Kans op duurder brood pagina 11 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4. 5, 6 Radio en tv 7 Kunst7 Topsy8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Rustig weer Aan het strand Frankrijk wèl in de N A V O-T aptoe Schoten in Mississippi Dicht hij elkaar §|J|il V Ook zes processen- verbaal voor schuldheling Autos opengebroken HAARLEM Dr. Holtrop A NT1CA-JASJES LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant (Van onze correspondent) BRUSSEL. Tijdens hun infor mele beraad van gisteren hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de veertien NAVO-landen zonder Frankrijk méér belangrijke beslis singen kunnen nemen dan werd ver wacht. Minister Luns, op grond van zijn dienstjaren voorzitter van de ver gadering, zei getroffen te zijn door de mate van eensgezindheid die zich deze dag onder de veertien had gemanifes teerd. Hoewel er aanvankelijk contro versiële standpunten bestonden, vooral ten aanzien van de houding tegenover Frankrijk, hebben de mi nisters elkaar snel weten te vinden. Het besluit van voorzitter Luns om aan het eind van de ochtendzitting enkele uren uitsluitend de ministers en staatssecretarissen te laten onder handelen, heeft daar veel toe bij gedragen. Het gemeenschappelijke standpunt van de veertien, dat vandaag ter discussie met Frankrijk in de NAVO-raad is ge bracht, houdt in: Met ingang van 1 oktober zal de VARA geen televisie-omroepsters en omroepers meer op het scherm brengen. In navol ging van het in Engeland gevolgde sys teem zullen de aankondigingen buiten het beeld geschieden. Dit acht men bij de VARA een snellere en zakelijker metho de, die met zich brengt, dat men meer informatie kan geven. De programma's zullen voortaan wor den aangekondigd door mannelijke leden van de VARA-radio. Dit betekent niet een definitief afscheid van Elles Berger en Jetta van Leeuwen, omdat beiden wèl betrokken blijven bij het VARA-aandeel aan de N.T.S. Joop Smits zal men via de televisie kunnen blijven beluisteren, daar hij deel uitmaakt van de radiosectie. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Fraai en zonnig strandweer. Zwakke tot matige zuidoostenwind. In de mid dag 22-24°, zeewater 13°. VOORUITZICHTEN: Hoge druk nekt van Frankrijk naar Centraal-Europa met aanvoer van warmere lucht. De onweerkans blijft hierbij nog klein. het formele besluit om na de Franse verlangens de militaire commando's van de NAVO uit Frankrijk te ver wijderen; een unanieme uitnodiging aan de Bene- lux-landen om zich te beraden op de mogelijke vestiging van het geallieer de hoofdkwartier in Europa (Shape) in een van deze landen; Naast Engeland, België, Amerika, Ca nada en Nederland zal ook Frankrijk aan de negende NAVO-taptoe (23 juni tot 2 juli) deelnemen. De Franse republiek stuurt het 55 man sterke korps van de Franse marine .L'Orchestre Maritime de la France", een der meest populaire korpsen in het land. Het aantal deelnemende landen is thans zes, een record ten opzichte van de acht vorige NAVO-taptoes. HERNANDO (AP) James H. Mere dith, de student die als eerste neger op de universiteit van Mississippi werd in geschreven is gisteren tijdens een pro testmars in Hernando vanuit een hinder laag neergeschoten. Meredith, die in zijn rug en benen door kogels werd getroffen, is in een ziekenhuis opgenomen. James Meredith, destijds de eerste negerstudent in Mississippi. een vereenvoudiging in de centrale Europese commandostructuur: de drie afzonderlijke staven voor land macht, luchtmacht en de geïntegreer de strijdkrachten in Midden-Europa (respectievelijk Landcent, Aircent en Af cent) zullen tot één commmando worden samengesmolten; de verhuizing siecollege uit van het NAVO-defen- Parijs naar Italië; de opheffing van de „Standing Group" dagelijks bestuur uit het militaire comité in Washington. De politieke raad is niet door Frank rijk uitgewezen, en van dat lichaam blijft Frankrijk ook lid. Verscheidene grote landen in de NAVO, zoals de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, vinden ech ter dat Frankrijk de NAVO-raad niet kan houden als president De Gaulle het mili taire apparaat wegjaagt. Zij betoogden dat Shape en NAVO-raad dicht bij elkaar moeten blijven. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, P. Harmei, sprak volgens het ANP na de vergadering met nadruk te gen dat al plaatsen als mogelijke nieu we zetel in België waren genoemd. Hij doelde daarmede kennelijk op de geruch ten, dat de „veertien" het oog hadden la ten vallen op Waterloo of Waveren, onge veer vijftien kilometer ten zuiden van Brussel. Minister Harmei zei, dat eerst de Benelux klaarheid moet hebben over de financiering van de kosten, die aan de overbrenging naar en de huisvesting in Benelux van Shape zijn verbonden. Met grote kranen is de NS bezig met het optakelen van de ontspoorde en gekantelde wagons bij Hedel. In drie a vier weekeinden hoopt men het karwei te klaren. De foto toont hoe een van de wagons, die is ontspoord, weer op de rails wordt getild. President Johnson heeft opdracht ge geven aan de minister van Justitie, Ni cholas Katzenbach, om geen mogelijkheid ongebruikt te laten om de dader of da ders van de aanslag voor de rechter te brengen. Een zekere Aubry James Nor veil, een blanke die in Memphis woont, heeft aan de politie bekend dat hij op Meredith heeft geschoten. Hij had zich verborgen aan de kant van de weg en had vandaar uit drie maal op de neger gevuurd. De 32-jarige Meredith, die uit New York naar Memphis was gekomen, had op een persconferentie verklaard dat hij besloten had het risico te aanvaarden dat hij zou lopen door terug te keren naar zijn geboortestaat Mississippi zonder be geleid te worden door federale agenten. Toen hij nog aan de universiteit van Mississippi studeerde werd hij voortdu rend bewaakt door federale politie. Vijf personeelsleden en een vroegere fi liaalchef van een textiel- en beddenma gazijn in Haarlem hebben bekend in de loop van negen jaar goederen van hun werkgever te hebben verduisterd voor een totaalbedrag van ruim dertigduizend gul den. De Haarlemse politie is op 2 mei met het onderzoek in de zaak begonnen en heeft een 67-jarige koffiezetster, een 24-jarige verkoopster, twee 51-jarige chauf feurs, een 33-jarige vertegenwoordiger en een 35-jarige filiaalchef gearresteerd. Te gen zes andere personen is wegens schuld heling proces-verbaal opgemaakt. De zes aangehouden personen zijn al voorgeleid voor de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank. De koffiezetters was al die jaren ook werkzaam in de winkel. Als er gelegen heid voor was nam zij telkens goederen zoals lakens, slopen en handdoeken, mee naar huis en verkocht de textiel met 20 percent korting aan kennissen of familie. Het is gebleken dat deze kopers niet wis ten dat de goederen van verduistering af komstig waren. De vrouw verkocht tevens bedden en matrassen. Zij kreeg daarvoor de hulp van de twee chauffeurs. De chauffeurs kregen later eveneens een eigen „klantenkring". Zij zouden tot ze venduizend gulden hebben verduisterd. Van hun klanten zijn zes mensen ver dacht van schuldheling. De 24-jarige verkoopster gaf toe voor ongeveer vijfhonderd gulden te hebben weggenomen. Zij werd op 23 mei aange houden. Op die dag werden ook de 33- jarige vertegenwoordiger en de 35-jarige filiaalchef gearresteerd. Deze twee ver duisterden in de jaren van 1956 tot 1962 in het filiaal van het bedrijf in Zandvoort elk voor drieduizend gulden. De filiaal- (Van onze kunstredactie) De Franse beeldhouwer en auteur Jean Arp is hedenmorgen in een zie kenhuis te Bazel aan een hartinfarct overleden. Arp, een der stichters van de Dada-beweging, is 88 jaar oud ge worden. De laatste jaren besteedde hij vrijwel al zijn tijd aan het schrijven van gedichten. Op 30 november 1963 werd hem de grote Franse prijs, de Prix national des arts, toegekend. ARP, DIE AANVANKELIJK met So phie Taüber al in 1912 colleges en wand kleden vervaardigde, publiceerde in 1920 de dichtbundels „Die Wolkenpumpe" en „Der Vogel Selbdritt". In 1924 werkte hij mee aan Theo van Doesburgs tijdschrift „De Stijl". In 1930 exposeerde hij voor het eerst zijn „papiers déchirés", in 1932 i zijn eerste „Rundplastiken' In 1949 maakte hij een reis naar Ame rika (expositie in New York) in 1950 ging hij er wederom heen. Hij maakte er een wandreliëf voor de Harvard University in Cambridge. In Frankrijk was toen on der de titel „Le siège de l'air" zijn ver zameld poëtisch oeuvre verschenen. In 1948 en 1952 publiceerde hij poëzie in het Engels (onder meer „On my way"). In 1953-'54 verbleef hij in Caracas waar hij voor de cité universitaire een ruim drie meter hoog bronzen beeld, „Der Wolken - hirt" maakte. In 1954 werd hem de grote internationale prijs voor beeldhouwkunst van de Biënnale in Venetië toegekend, Sindsdien woonde hij met zijn tweede vrouw, Marguérite Hagenbach, afwisse lend in Meudon en Solduno (Locarno). In 1960 exposeerde hij in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam. Een jaar later ver scheen nog de dichtbundel „Sinnende Flammen", vervolg op „Behaarte Her zen", „Könige der Sintflut" en „Wort- -iraume und sohwarze Steme." chef woont tegenwoordig in Den Haag en werkt bij een andere firma. Hij verkocht in de winkel in Zandvoort goederen zon der kassabon en stak de opbrengst in eigen zak. Ook vervalste hij kassabonnen. De vertegenwoordiger en de filiaalchef haalden uit het magazijn in Haarlem goe deren om in Zandvoort buiten de geregi- reeerd voorraad te verkopen. De eigenaar van het textiel- en bedden magazijn heeft gedurende de negen jaren nooit iets gemerkt van de verduisteringen. Er werd in zijn zaak geen balans opge maakt. De vertegenwoordiger en de filiaalohef maakten destijds het geld aan feesten en café-bezoek op. De koffiezetster, die het grootste deel van de verduisteringen heeft gepleegd, heeft ongeveer 13.000 aan haar huishouding besteed. De Nederlandse reders hebben besloten hun zogenoemde opvangprijzen voor maatjesharing te verlagen met honderd gulden per kantje. Voor de consument be tekent dit ,dat de haring ongeveer tien cent per stuk goedkoper kan worden. Drie automobilisten te Beverwijk een aan de Lindenlaan en twee aan de Creutz berglaan kwamen vanochtend tot de on plezierige ontdekking, dat er voorwerpen uit hun voertuigen waren verdwenen. De drie auto's stonden voor de woningen van de respectieve eigenaars geparkeerd. Uit de auto aan de Lindelaan werden de rijbewijzen van de eigenaar en zijn vrouw ontvreemd, alsmede een legitima tiebewijs, enkele benzinebonnen en een autoradio. De dieven hadden zich toegang tot de wagen verschaft door het forceren van een tochtraam. Dezelfde dieven heb ben waarschijnlijk, wegens gebrek aan brandstof uit een auto aan de Creutzberg- laan dertig liter dieselolie afgetapt. De buit uit de derde auto was slechts ge ring. Ondanks het feit dat de daders kans zagen het linnen autodak op te rollen von den ze niets anders van hun gading dan een zonnebril. Vannacht is dus weer eens gebleken, dat men geen waardevolle voor werpen en-oï papieren in de auto moet la ten liggen. PARIJS. (AFP-DPA) De 48-uurssta king van het vliegend personeel bij de nacht is ingegaan, was vanmorgen alge „Air France" die vannacht om midder- meen. De maatschappij heeft alle vluch ten vanuit Parijs moeten afgelasten. Slechts negen vluchten zullen naar het buitenland met gecharterde vliegtuigen worden uitgevoerd. De vliegers protesteren tegen het feit dat een reeds lang geëiste loonsverhoging van 5,2 percent door de regering niet wordt goedgekeurd. Drie Tweede-Kamerleden, mevroeuw Singer-Dekker (P.v.d.A.), en de heren Van Rijckevorsel (KVP) en Slotemaker de Bruine (PSP) hebben de minister van Justitie schriftelijk gevraagd de Kamer zo spoedig mogelijk in te lichten over de aanhouding en het verhoor van mevrouw Irene Donner-Van de Wetering te Am sterdam, in het bijzonder over de om standigheden, waaronder van mevrouw Donner de ondertekening van een verkla ring is verkregen. Ambrose Bierce: Een barometer is een vernuftig instru ment, dat aangeeft wat voor weer we hebben. De bedragen voor verkeersovertre dingen, die door politiemannen ter plaatse worden geconstateerd en met de overtreder afgedaan (de zogenoem de transactie in handen der politie) zullen per 1 juli worden verhoogd. Voetgangers en fietsers, die tot dusver 2,50 voor een overtreding betaalden en dus voor een vervolging werden gevrijwaard, zullen 5 moeten gaan betalen. Voor bromfietsers en be stuurders van tweewielige motor voertuigen zal het bedrag van 5 op 7,50 worden gebracht en bestuur ders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen zullen in het vervolg 10 aan de agent moeten overhan digen in plaats van 7,50. Bij de debatten over de begroting van Justitie van de beide laatste jaren is uit de Tweede Kamer opgemerkt, dat de transactiebedragen in deze tijd achter haald zijn. De minister van Justitie heeft het advies ingewonnen van de „commissie transactie in handen der politie" en de kwestie begin mei aan het openbaar mi nisterie voorgelegd, dat de bedragen voor de transactie moet bepalen. Het ministe rie heeft vervolgens tot de verhoging be sloten. De verhoging is afgestemd op de bedra gen, die het openbaar ministerie bij „af doen" pleegt vast te stellen, indien niet aan de politie is betaald. De verschillen zijn in de loop der jaren zo groot ge worden, dat onbillijkheden dreigden te ontstaan. Bovendien is geconstateerd dat de preventieve werking van het aan de politie betalen verminderd is. Aldus heeft mr. dr. A. Mulder, secretaris generaal van het ministerie van Justitie op een gistermiddag in Den Haag gehouden persconferentie meegedeeld. Advertentie De zaterdagmiddag gearresteerde enige beherende vennoot van het Am sterdamse bankiershuis Teixeira de Mattos is gistermiddag met maag klachten opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam. Vandaag zou hij voor de officier van Justitie mr. J. F. Hart suiker worden geleid. De inverzeke ringstelling eindigt nu morgenavond. De beherend vennoot, die verdacht wordt van verduistering van effecten die cliënten hij het bankiershuis in zogenoemde open bewaring hadden gegeven wordt in het ziekenhuis be waakt door een politieagent. Inmiddels is er in Amsterdam een ac tie-comité opgericht van gedupeerde schuldeisers van* de firma Teixeira de Mattos en voormalige eigenaars van ef fecten, wier stukken zijn verduisterd bij het in financiële moeilijkheden verkeren de bankierskantoor. Het doel van het comité is schadeloosstelling te verkrijgen van de Kas-Associatie, de Nederlandsche Bank en van de Nederlandse bankiers vereniging. Maar de initiatiefnemer de Amsterdamse accountant Vos ons mee deelde zal het comité het eerst proberen via de weg van de redelijkheid, maar zal eventueel een gerechtelijke actie niet uit de weg gaan. Het comité omvat op het ogenblik al ongeveer zestig gedupeerden, maar er worden er spoedig meer verwacht. Een grote grief bij hen is vooral dat de Nederlandsche Bank wel gewaarschuwd heeft, maar geen maatregelen heeft ge nomen. Een debacle als dit had dan voor velen voorkomen kunnen worden. Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (PSP) heeft de minister van Defensie schrifte lijk gevraagd te bevorderen dat spring stoffenfabrieken als „De Krijgsman" in Muiden, die gevestigd zijn in of in de na bijheid van steden, dorpen of gehuchten, en die gevaar kunnen opleveren voor om wonenden, te verplaatsen naar een om geving, waar in een voldoende ruimte rond de fabriek geen andere bebouwing aanwe zig is. Volgens de heer Vos zou de vorige week door een vooraanstaand lid van de Nederlandse Bankiersvereniging het af treden zijn geëist van dr. Holtrop, de di recteur van de Nederlandsche Bank. Deze eis zou zijn gesteld, omdat de Neder landsche Bank te kort zou zijn geschoten bij het houden van toezicht op de finan ciële handelingen van het kantoor Teixei ra. De Nederlandsche Bank heeft het bij een enkele waarschuwing aan de directie van Teixeira gelaten. De heer Vos acht op het ogenblik een faillissement de enige weg die tot een zo goed mogelijke oplos sing van de moeilijkheden kan leiden. Advertentie Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3596 Amsterdam Ji eiei. jy DAME! Ju Telef. 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1