ETAPPEZEGE IN ZWAARSTE BERGRIT VOOR TOUR-WINNAAR GIMONDI Gianni Motta kan triomf in ronde van 'Italië niet ontgaan WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL Santana uitgeschakeld in het tennistoernooi van Beckenham Zilverberg leider af Russen plaats zijn al blij met een in de halve finales - Scheidsrechtersdag in Heemstede Duits tennisteam voor Wimbledon Van der Lippe voor zaterdagelftal matchwinnaar Ryun liep 1500 m in 3.39.3 HPC kansloos tegen Het IJ Betty Stöve ronde verder in Bristol Darlin' Jill eerste in Dodo-prijs Eerste zware bergetappe in Dauphiné Libéré veranderde algemeen klassement volkomen Rusland verloor veel van zijn luister op toernooi door Zuid-Amerika Handbalteam heren tegen West-Berlijn Kennemerland heeft punt nodig Feijenoord moet voor Dullens 500.000 betalen WOENSDAG 8 JUNI 1966 17 Ook Den Hartog Zelfvertrouwen Haarlems softbalteam tegen Haags negental De blonde Italiaan Gianni Motta, kan de eindoverwinning in de wieler ronde van Italië niet meer ontgaan. De stijlvolle coureur, vorig jaar ach ter Gimondi en Poulidor derde in de Ronde van Frankrijk, stelde zijn eer ste plaats in het algemeen klassement zo goed als veilig door in de zwaarste etappe met een achterstand van, 26 seconden op de winnaar Felice Gi mondi, maar gelijk met al zijn con currenten, na 215 kilometer in Bel- luno als vijfde te finishen. Niet minder dan vijf zware Dolomieten cols moesten dinsdag worden beklommen: de Pordoi (2239 meter), Falzarego (2105 meter) Tre Croci (1814 meter) Forzella Cibbiana f1536 meter) en de Fomo (1601 meter) waarbij de sterke, maar niet altijd constante Italiaan Franco Bitossi zich het meest onderscheidde door een lange vlucht, die hem op vier van de vijf cols als eerste boven bracht. In de eind fase werd hij echter ingelopen door een groepje met alle favorieten, waaruit Gi mondi nog ontsnapte en met 26 secon den als eerste finishte hetgeen hem daar mee van de zevende naar de vijfde plaats in het algemeen klassement bracht. De concurrenten van Motta hebben het hem overigens niet al te moeilijk ge maakt. Geen moment hebben Anquetil, Jimenez of Zilioli een ernstige aanval ondernomen. Zelfs toen Motta bij de af daling van de laatste berg tot tweemaal toe een val maakte slaagde geen van hen erin daarvan profijt te trekken. Opvallend in deze bergritten is voorts het rijden van de jonge Belg Jos Huysmans, die zich na een teleurstellend begin met de grootsten heeft kunnen meten: Het was overigens jammer dat de grandioos rij dende Bitossi, die op de top van de col de Fomo nog een voorsprong van bijna drie minuten had op de groep Motta-An- quetil, door een pijnlijke val die marge niet kcfn behouden. Op de door de regen glad geworden wegen kwamen vele ren ners ten val (ook Gimondi die als door een wonder ongedeerd bleef en enkele se- konden later weer kon doorfietsen), maar de meesten maakten hun achterstand weer snel goed. Voor de Italiaan Guido de Rosso, lange tijd bij de eersten in de ze Giro, kwam het eind in het stadion van de beroemde wintersportplaats Corti na d'Ampezzo. Geplaagd door een aan val van bronchitis gaf hij op. De Nederlander Jan Hugens, die maan dag buiten de toegestane tijdslimit was (Van een medewerker) Door de Haarlemse Scheidsrechters- vereniging wordt in samenwerking met de afdeling Haarlem KNVB zaterdag 11 juni op het terrein van de voetbalvereniging HBC aan de Cruquiusweg in Heemstede een scheidsrechtersdag gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: 8.45 uur: ontvangst; 9.00 uur: opening door de heer H. W. van Turnhout .(voor zitter van de afdeling Haarlem KNVB); 9.15 uur: causerie door de heer W. Roo- zen oud-international en tegenwoordig af delingssecretaris van de KNVB in Haar lem; 9.45 uur: inleiding door de heer D. van Male; 11.00 uur: eerste voetbalwed strijd met commentaar van de heer W. H. A. van Duuren; 13.30 uur: lezing door de heer D. J. Kappenburg, (lid scheids rechterscommissie afdeling Den Haag KNVB), 14.50 uur: tweede voetbalwed strijd met commentaar van de heer D. van Male en om 16.40 uur: sluiting door de heer G. W. H. de Korte, (voorzitter Haarlemse Scheidsrechtersvereniging) De Westduitse tennisbond heeft vier da mes en twee heren aangewezen voor de All-England kampioenschappen, die van 20 juni t.m. 2 juli op Wimbledon worden gehouden. Het team bestaande uit: Edda Buding, Helga Niessen, Helga Schultze, Kora Schediwy, Ingo Buding en Wilhelm Bun- gert staat onder leiding van non-playing captain dr. Heinrich Kleinschroth. Gimondi: etappewinst. gearriveerd, mocht gisteren wel starten. De Limburger stapte onderweg echter van de fiets. Uitslag: 1. Gimondi (It.) 6.53.15, 2. Adorni (It.) 6.53.41, 3. Huysmans (B), 4. Anquetil (Fr.), 5. Motta (It.), 6. Bitossi (It.), zilioli (It.), 8. Balmanion (It.), 9. Jime nez (Sp.) allen z.t., 10. Maurer (Zwits.) 6.47.25. Algemeen klassement: 1. Motta 101.23.49, 2. Zioli op 3.46, 3. Anquetil op 4.29, 4. Jimenez op 5.53, 5. Gimondi op 6.36, 6. Balmanion op 6.46, 7. Adorni op 7.49, 8. Bitossi op 9.29. 9. Tac- cone (It.) op 10.40, 10. Maurer op 20.17. Het Nederlandse zaterdagvoetbalelftal heeft dinsdagavond voor 3000 toeschou wers in Noordwijk een geflatteerde over winning met 3-1 behaald op de amateurs van Saarland, nadat bij de rust de stand nog gelijk was: 1-1. De technisch zwak spelende Nederlanders, die het voorna melijk van hard werken moesten hebben, begonnen aarzelend. Reeds in de derde minuut namen de Saarlanders door de mee naar voren gekomen rechtsachter Czernotzci de leiding. Nadat linksbuiten Gerrit Slagboom in de 27e minuut de ge lijkmaker had gescoord, kwam ook de strijd in het veld in evenwicht. Er was na de rust weinig krachtsverschil tussen de ploegen, maar de grotere schotvaar digheid van de Nederlandse aanvalslinie zou de doorslag geven. Met twee doel punten in de 56e en 83e minuut werd de Noordwijker Piet van der Lippe, die za terdag een contract tekent met de Bel gische club La Gantoise, matchwinner: 3-1. Na zijn uitstekende tijd op de mijl (3.53.7) zondag in Los Angeles heeft de negentienjarige Amerikaanse atleet Jim Ryun dinsdag in dezelfde stad de 1.500 meter in 3.39.3 gelopen, de beste tijd op deze afstand dit jaar tot dusver gemaakt. (Van onze zwemmedewerker) In het verwarmde water van het zwem bad De Waterakkers in Heemskerk speel de het Heemsteedse HPC uit tegen Het IJ uit Amsterdam. HPC verscheen met n invaller voor bruidegom Enthoven. Ook nu heeft HPC het niet tot een over winning kunnen brengen. In de tweede periode bij de stand 30 werd door Rudi Prins de eer gered waarna Het IJ de score opvoerde tot 9—1. Overige uitslagen in de eerste klasse B waterpolocompetitie KNZB: EscaMer- wede 6—3; PSV—ZIAN 4—4; LZC— Nereus 12. PSV 6 5 1 0 11 37 13 Nereus 6 5 .0 1 10 24 10 Het IJ 6 4 0 2 8 28 15 ZIAN 5 3 1 1 7 23 12 LZC 6 2 1 3 5 15 13 Esca 6 1 1 4 3 17 26 Merwede 6 1 0 5 2 12 52 HPC 5 0 0 5 0 10 25 De Rotterdamse Betty Stöve heeft dinsdag de derde ronde bereikt van het toernooi om de Westengelse ten niskampioenschappen, dat in Bristol wordt gespeeld. Zij versloeg de Argen tijnse Moran met 61, 61. In Nottingham volgden twee jonge Ne derlandse meisjes het goede voorbeeld van Betty Stöve. Ada Bakker won gemakke lijk van de Australische Sara (6-0, 6-1) en Astrid Suurbeek versloeg de Zweedse Sundquest, al kostte dat haar enige moei te (7-5, 10-8). In de strijd om de tennistitels van Kent, tri Beckenham, werd de Rotterdamse El- ly Krocké in de tweede ronde uitgescha keld door de Amerikaanse Casals. In het heren enkel zweefde de Amerikaan Ar thur Ashe, in zijn partij tegen de jonge Engelsman Peter Curtis op de rand van een sensationele nederlaag. In de derde en beslissende set stond Curtis met 5-4 voor en kreeg drie matchpoints. Ashe slaagde erin deze dreiging af te weren en won ten slotte met 11-9, 4-6, 7-5. Ashe zal dit jaar niet aan Wimbledon deelne men. Hij moet zondag in militaire dienst. Behalve Peter Curtis zorgde in Becken ham ook de Indiër Premjit Lall voor sen satie door de als nr. 2 geplaatste Span jaard Manuel Santana in twee sets te ver slaan: 6-2, 7-5. Ofschoon Santana kortge leden veel last had van een schouderbles sure, was zijn nederlaag hieraan toch niet te wijten. „Mijn schouder is o.k." zei San tana na afloop, „maar ik ben toch te lang van de baan geweest. Ik moet veel spe len om mijn achterstand in te halen." In de eerste set had Lall voortdurend het ini tiatief en won deze via 4-1 en 5-2 met 6-2. In de tweede set maakte Santana minder fouten, maar door in de 12e game door Santana's service te breken, trok Lall de set en de partij tot zich. In het nieuwe zwembad in Bergam bacht heeft de Haarlemse zwemvereni ging Njord '59 van de BZC de eerste ne derlaag toegediend gekregen. Njord ver scheen met invallers voor Sohl en Grup- pelaar. Al snel keken de Haarlemmers te gen een achterstand van 3-0 aan. G. Wild schut drong daarna met succes door de BZC-verdediging heen. Ruud van Weenen en Gé Wildschut werkten ieder ook een maal de bal in het BZC-doel maar de gastheren waren met 5 doelpunten pro- kuktiever (8-3). De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden draverijen luiden: Aalscholver-prijs (2000 meter), met autostart: 1. Ever Queen (W. Hauber) 2.58.4, 1.29.2; 2. Eros Hollandia; 3. Essai du Coq d'Or. Toto: win. 2,50, pi. 1,20, 1,10, 1,30, cov. 3,—, koppel 4, Dodo-prijs (2000 meter), met autostart: 1. Dar- lin' Jill (B. de Vries) 2.49.0, 1.24.5; 2. Ch. van Rood en Noot; 3. Dean Hollandia. Toto: win. f 2,70, pi. 1,60, ff 3,50, 2,10, cov. 11,40, koppel 5,trio 191,30. Beo-prijs (2040 meter): 1. Enterprise Hollan dia (M. Vergay) 2.56.4, 1.27.3; 2. Donna Hanna; 3. Bohemien. Toto: win. 2,10, pL 1,40, 2,40, 9,30, cov. 6,80, koppel 8,10 Casuaris-prljs (2020 m), voor leerling-pikeurs en rijders met een B-vergunning): 1. Dorothea (J. Scholten) 2.53.9, 1.26.1; 2. Cisca Scotch; 3. Dox van Rood en Noot. Toto: win. 6,60, pl. 2,—, 3,20, 2,20, cov. 14,10, koppel f 5,20 Gaai-prijs (2000 m): 1. Bemadine (M. Ver gay) 2.50.9, 1.25.5; 2. Zaita Hanover: 3. Zephyr Magowan. Toto: win. f 1,70, pl. 1,50, 2,50 4,40, cov. 6,90, koppel 4,60, trio 307,30. Fazant-prijs (2400 meter): 1. Azalea Hanover (J. Wagenaar Jr.) 3.21.2, 1.23.8; 2. Z the Saint; 3. Winston Spencer. Toto: win. 2,pl. 1,60, f 1,90, 4,50, cov. 4,10, koppel 3,10. Eend-prijs (2400 meter): 1. Beloma F (M Bouwhuis) 3.26.1, 1.25.9; 2. Dyveke D.; 3. Zingly Sister. Toto: win. t 16,50, pl. 3,10, 1,40, cov. 3,70. koppel 9,80 Totalisator-omzet 152.156, Zoals verwacht heeft de eerste grote bergetappe in de Dauphiné Libéré. die dinsdag werd gereden tussen Saint Etien- ne en Allevard, het algemeen klassement volkomen op zijn kop gezet. Kees Pelle- naars, leider van de Nederlandse ploeg, stamelde na afloop: „Ik heb nog zelden zo'n zware koers meegemaakt." Zeer stei le hellingen op vrijtvel onbegaanbare weg getjes maakten de vijfde rit inderdaad tot een hel voor de meeste renners. De Span jaarden, gewend aan deze omstandighe den, voelden zich op hun gemak. De ta melijk onbekende Spanjaard Conzales won de rit met tien seconden voorsprong op zijn landgenoot Francisco Gabica en de Franse favoriet Raymond Poulidor, waar door Gabica, vorige maand winnaar van de Ronde van Spanje, de leiding in het algemeen klassement heeft. Gabica nam de leiding over van Huub Zilverberg, die het overigens bepaald niet slecht deed. De Brabander, evenals de Ne derlanders niet gewend aan het ritme van de bestijgingen, beperkte de schade tot een achterstand van ruim vijf minuten en hij kwam gelijk binnen met Kees Haas en Gerben Karstens, die aangenaam ver raste. De overige Televizieren verging het minder. Jo de Roo, die zijn inzinking van de Ronde van Spanje maar niet te boven kan komen, Kees van Espen en Huub Ha- rings moesten ontredderd opgeven. Een zware val van de jonge Jos van der Vleu ten, waarbij hij zelfs even het bewustzijn verloor, noopte Pellenaars Henk Nijdam en Bart Zoet ter assistentie achter te la ten. Het drietal slaagde er daarna toch nog in binnen de toegestane tijdslimiet te arriveren. Door deze resultaten duikelde Zilverberg naar de negende plaats. Haast is elfde. In deze etappe hadden overigens meer favorieten last van de moeilijkheden waarvoor zij zich zagen geplaatst. Arie den Hartog en de Fransman René Pingeon liepen aanzienlijke achterstand op. Jan Janssens ploeggenoot Henri Anglade stap te zelfs in de bezemwagen. De col de Chat was de eerste hinder nis, die de Spanjaard Jose Momene als eerste nam. Zijn voorsprong op Francisco Gabica en Raymond Poulidor bedroeg 1.55, Zilverberg had een achterstand van 8.20 minuten. Op de Granier bleek dat Pouli- on- Het Russische voetbal heeft, danks enkele succesjes in de vriend schappelijke wedstrijden in Europa, veel van zijn luister verloren tijdens de tournee door Zuid-Amerika. Na afloop van de reeks wedstrijden wa ren de Russische insiders, gesteund door de sportpers, van mening dat Rusland bljj mag zijn wanneer het tijdens het wereldkampioenschap in juli in Engeland tot de halve fi nales zou doordringen. Het Nederlandse heren-handbalteam zal zaterdag onder de naam „Antilopen" als voorbereiding op het toernooi om het we reldkampioenschap. in West-Berlijn een oefenwedstrijd spelen tegen een selectie team uit deze stad. Het team, waarin alle spelers zijn opgenomen van de ploeg die de Nederlandse kleuren in Oostenrijk tijdens het wereldkampioenschap gaat verdedigen, ziet er als volgt uit: doel: Van Noessel (Swift Arnhem) en Masten broek (Olympia Hengelo). Veld: Berkhout Budding, Vennik (allen ESCA), Janssen (Micrometers), Gijsbers van Wijk (Swift Arnhem), Ter Horst (Swift Arnhem). Can- telberg (Sittardia), van Dal (WLC/DES), Kaakebeen, Visscher (beiden Operatie '55), P. en E. Storm, Swart (allen AHC '31) en Meinen (Olympia Hengelo). (Van een medewerker) De derdeklassers in het zaterdagvoet bal hebben de competitie er nog steeds niet opzitten en evenmin zijn de beslis singen over kampioenschap of degradatie gevallen. Dat kan komende zaterdag ech ter zijn beslag krijgen. Als SSVU name lijk voor eigen publiek van IJmuiden (1-0) verliest, dan mag Geinoord dat zelff vrijaf is de kampioensvlag uit steken. Kennemerland gaat op bezoek bij ADM (1-1) en dat heeft aan een nieuwe puntenverdeling voldoende om in veilig heid te komen. Voor SDCP valt er dan niet meer aan degradatie te ontkomen. Voor Kennemerland is het de laatste wed strijd van de competitie. Zandvoortmeeu- wen speelt zaterdag in de badplaats te gen HCSC (0-3) en daarbij staat voor beide elftallen niets meer op het spel. Algemeen is men ervan overtuigd, dat de finale tussen Brazilië en Engeland zal gaan. Trouwens, coach Nikolai Morozov heeft dat hoogstpersoonlijk in een inter view meegedeeld. Morozov zei voorts, dat de tegenvallende resultaten van het Rus sische elftal in Zuid-Amerika hem niet hadden verontrust. Hij wees erop, dat Rusland, hoewel door enkele mindere te genstanders verslagen, aan de andere kant schitterende wedstrijden heeft ge speeld tegen Chili (2-0) en Brazilië (2-2). Bovendien vleit men zich in de Sovjet- Unie met het compliment van de be roemde Braziliaanse trainer Vicente Feo- la, die „Rusland als een van de gevaar lijkste" tegenstanders beschouwt. Morozov ziet de Zuidamerikaanse tour nee als het eerste deel van zijn plan de campagne. De wedstrijden tegen de La tijns-Amerikaanse landen hebben de Rus sen een schat aan ervaringen opgeleverd. Zij wenden aan het ritme van de Argen tijnen, Brazilianen en Chilenen. Fase twee van Morozovs voorbereiding was een uitgebreid aantal wedstrijden tegen Euro pese landen. Ook in die wedstrijden heb ben de Russen niet kunnen overtuigen. Zo wel tegen Oostenrijk als tegen België wer den, na matige vertoningen, 1-0 overwin ningen behaald, maar tegen Zwitserland moest een snel verworven 2-0 voorsprong geheel worden prijsgegeven (2-2). Zondag speelden de Russen met 2-2 gelijk tegen Frankrijk. Na deze wedstrijd zijn de ge selecteerde spelers naar Zweden gegaan. Zij blijven daar drie weken. Volgens Morozov was het ditmaal moei lijker dan ooit om het elftal voor de eind ronden van het wereldkampioenschap voetbal, waarin Rusland is ingedeeld met Italië, Chili en Noord-Korea, voor te be reiden. De Russen zijn uitstekend onder legde voetballers en bovendien zeer ge disciplineerd. Zij spelen volgens strakke lijnen en worden door teams met een min der orthodoxe opvatting van het spel vaak in verlegenheid gebracht. Algemeen wordt verwacht dat de eerste wedstrijd van de Russen, tegen het onbekende Noord-Korea voor hen van groot belang wordt. De ge middelde leeftijd van het elftal is 25 waarbij doelman Lev Jasjin met zijn 37 jaar veruit de oudste is. Overigens kan niet worden ontkend dat de Russen niets hebben nagelaten in hun voorbereiding voor „Engeland". Als lid van de vaste begeleiding maakt namelijk professor Galina Mikhailovna alle wed strijden mee. Haar taak bestaat voorna melijk, heeft Morozov gezegd, hieruit „Geef de jongens een beetje zelfvertrou Lev Jasjin, de bijna legendarische keeper van Rusland, die ook in Engeland weer dé doelverdediger van de Russen zal zijn. Hij is thans 37 jaar oud. dor en Gabica de beste klimmers waren, maar de kleine Gonzales voegde zich tij dens de afdaling toch weer bij hen. In de laatste kilometers veroverde de laatste zelfs nog een tiental seconden en won de etappe. Voor vandaag staat de zo moge lijk nog zwaardere rit naar Gap op het programma met de beklimmingen o.a. van de Cote de Laffrey en de Cols du Noyer en Le Bayard. De uitslag van de etappe, die over een afstand van 221 km. van Saint Etienne naar Allevard voerde: 1. Gonzales (Sp.) .00.29, 2. Gabica (Sp.) 7.00.39, 3. Poulidor (Fr.) z.t., 4. Raymond (Fr.) 7.02.28, 5. Theilliere (Fr.) 6. Galera (Sp.) 7. San Miguel (Sp.) 8. Guimbard (Fr.) 9. Aimar (Fr.), 10. Momene (Sp.) allen z.t., 14. Haast (Ned.) 7.06.10, 20. Karstens (Ned.), 23. Zilverberg (Ned.) beiden z.t. Algemeen klassement: 1. Gabica (Sp.) 24.12.59, 2. Raymond (Fr.) 24.13.28, 3. Aimar (Fr.) 24.13.38, 4. Poulidor (Fr.) 24.13.44, 5. Guimbard (Fr.) 24.15.24, 6. San Miguel (Sp.) 24.15.28. 7. Momene (Sp.) 24.15.31, 8. Galera (Sp.) 24.15.33, 9. Zil verberg (Ned.) 24.16.38, 10. Theilliere (Fr.) 24.17.25, 11. Izier (Fr.) 24.19.15, 12. Haast (Ned.) z.t., 24. Karstens (Ned.) 24.22.46. (Van onze sportredactie) Willy Dullens, de 21-jarige voetbal ler uit Sittard, is in onderhandeling met Feijenoord. De voetballer van liet jaar zal door Sittardia worden vrij gegeven indien Feijenoord bereid is een transferbedrag van 500.000 te betalen. Bij Telstar zullen in ieder geval Brom, Van Wooning, Dikstaal, Hendriksen, Van Kampen en Pirovano op verzoek van de vereniging op de transferlijst worden ge plaatst. Aangenomen kan worden, dat Brom, voor zijn verdiensten aan het be taalde voetbal in Velsen bewezen, een vrije transfer zal krijgen. Van Wooning gaat onder andere besprekingen voeren met Zaanstreek en Cambuur. Ruud Geels zal zich vermoedelijk op eigen verzoek op de transferlijst laten plaatsen. De jonge Haarlemmer is in on derhandeling met enkele clubs. Voorts voert Clement besprekingen met DOS. Haarlem plaatste alsnog vier spelers op de transferlijst: Versluis, Boom, Duyster en nu ook op verzoek van de vereniging Nico Jonker. Eerder al werden Kruyer (op eigen verzoek), De Kluiver en Har mes op de lijst gezet. P.S.V. zoekt een doelman en zeer waar schijnlijk wordt dat Peter van der Merwe, de keeper van N.A.C. Als beide clubs tot overeenstemming komen wordt het een van de belangrijkste transfers van dit sei zoen. N.A.C. vraagt het fikse bedrag van 200.000 gulden. Hans Dorjee, de 24-jarige rechtsback van D.H.C., heeft gisteren een contract bij Xerxes getekend. Chiel Jansen, die bij Xerxes veelal in het tweede stond, gaat daarentegen naar D.H.C. Xerxes moet aan D.H.C. 22.500 gulden „bijbetalen". Landskampioen Ajax heeft belangstel ling voor de Duitse doelman Rohloff. Vo rig jaar ging Rohloff over van Bonner SV naar Tasmania Berlin. Het doel van Ajax werd het afgelopen seizoen verdedigd door de oud-PSV-er Gerd Bals. Vanavond zal op het sportpark „Schoo- nenberg" te Velsen in het kader van de Velser Sportweek, een softbalwedstrijd worden gespeeld tussen een Haarlemse „teenerteam" en een Haags negental. De wedstrijd begint om 19.15 uur. Het Haarlems team is voor deze wed strijd als volgt samengesteld: werpsters: Trudy Beelen (HHC) en Ine ke van der Veldt (DSS), catchers: Olga Burga (Bloemendaal) en Lies de Wilde (de Pinguins), binnenveld: Stien Kraay (HHC) Ineke Sloot (Onze Gezellen) Ilonka Creyghton (Terrasvogels) Erna van Ewijk (Onze Ge zellen). buitenveld: Emmy Wals (HCK) Joke van der Putten (Onze Gezellen) Marjolijn Posthumus en Patricia Posthumus (beiden Terrasvogels).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17