Uitbreiding zeeliedenstaking inbreuk op Wilsons loonbeleid Britse regering probeert catastrofe te voorkomen HET WEER Pamflet voor de minister Dominee King marcheert weer NKV wil beperking onder nemer s vrij heid Voorlichtingsambtenaar voor Soestdijk wens van Kamer DERBY UP (S> DRINK morris UST Tien jaar voor moord geëist Ontgroening in kazerne loopt uit op bloedig drama Pandbrieven a 7% Kamer stemt over afschaffing van belastingkaarten PTT'ers wjjjen vrije zaterdag de nieuwste de fijnste SALONKASTEN Met hoepel en hoes op mars naar het stadion 51e JAARGANG NUMMER 182 WOENSDAG 8 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiHen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Zijlstra baart zorgen economie pagina 15 W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2,7, 9 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: De Gaulle3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Ferdinand8 Weg en Wiel9 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsy16 Sport 17 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Warm weer Aan het strand Twintig percent Het woord is aan HERNANDO (Reuter). Nobelprijswinnaar dr. Martin Luther King en andere Ameri kaanse negerleiders zijn op weg gegaan om de mars naar Jack son, die de neergeschoten James Meredith was begonnen, te vol tooien. Zij kregen het direct aan de stok met een politiepatrouille, die hen gelastte naast de weg te gaan lopen. „Als u achter elkaar loopt en van de rijbaan afblijft, kunt u wat ons betreft naar China marcheren", zei een politieman tegen King. C. BOERSMA Bedrijfskoeling -v Ipuur of met 'n tic I 1 PANTALONS LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant LONDEN (Reuter en AP). De Britse zeeliedenbond heeft besloten de drie weken geleden begonnen sta king uit te breiden. Het stakingsparool geldt van nu af voor alle Britse schepen waar ook ter wereld. Buitenlandse tankschepen, die olie naar Groot-Brittannië vervoeren, welke gewoonlijk door Britse schepen wordt vervoerd, zullen op een zwarte lijst worden geplaatst. Aan de Internationale Federatie voor Transportarbeiders zal wor den gevraagd haar leden een ver bod op te leggen om op Britse Advertenti In sapeli mahonie, 175 cm breed, hoogglans v.a. 535.— Deze kasten geven uw ka mer een rijk aanzien; tevens hebben ze een zee van berg ruimte. Glazenkast en Bar zijn ook aanwezig. Queen Anne salonkasten kunt u bij ons zien v.a. 343.— jneubelen l.dcrt 1849 DOOI HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Warm weer met zonnige perioden maar van het zuiden uit toenemen de kans op een regen- of onweers bui. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zomers strandweer met voornamelijk morgenmiddag of -avond een versprei de onweersbui. Zwakke wind, in de middag lichte zeewind. Overdag ruim 20°, zeewater 13°. VOORUITZICHTEN: Nog een zomers karakter, maar wat onstabiel met een buienkans. schepen in buitenlandse havens te werken. De maatregel tegen buitenlandse schepen zal vooral gericht zijn tegen Nederlandse, Belgische en Duitse schepen, die sinds het begin van de staking Britse havens aandoen. Door deze maatregel kan de Britse olie voorziening ernstig in gevaar komen. De onder niet-Britse vlag varende tankers, die ook voor de staking Brit se havens aandeden, zullen niet op de zwarte lijst worden geplaatst. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Tien jaar gevangenis straf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam vanmorgen tegen een 31-jarige chauffeur. De verdachte stond terecht, omdat hij in de nacht van 18 oktober van het vorig jaar in een woning aan het Dapperplein in Amsterdam-Oost een ongeveer één jaar oud jongetje heeft doodgestoken. De man was kort voor zijn daad vrij gelaten na een vonnis van drie jaar we gens inbraak te hebben uitgezeten in de gevangenis in Haarlem. Tijdens zijn de tentie was zijn vrouw van hem geschei den en samen gaan wonen met een taxi chauffeur, die de vader van het jonge tje was. Na het kind te hebben doodge stoken dreigde de man ook zijn eigen kin deren, twee meisjes, te zullen doden. Na dat de politie hem enkele uren lang aan de praat gehouden had gaf hij zich ech ter over. De officier van Justitie achtte moord bewezen. De Britse regering zal vandaag met de reders en de leiders van de stakende zee lieden spreken in een poging een mogelij ke catastrofe in de steeds verder om zich heen grijpende staking te voorkomen. De toestand in Groot-Brittannië begint nu te lijken op een blokkade in oorlogs tijd. De Labourregering hoopt dat de aange kondigde uitbreiding van de staking kan worden vermeden door voorstellen, die door een officiële commissie van onder zoek zullen worden bekendgemaakt. Verwacht wordt, dat de commissie een aanzienlijk beter aanbod van de reders aan de zeelieden zal aanbevelen. In het commissierapport zou worden aanbevolen een loonsverhoging van twin tig percent toe te kennen, een percentage dat ver uit gaat boven de 3Vz percent per jaar, waarop de regering heeft aange drongen. Uit de naaste omgeving van minister president Wilson werd gisteravond echter vernomen dat van regeringszijde druk op de reders zal worden uitgeoefend om elk voorstel, dat een ernstige inbreuk op de regeringspolitiek zou betekenen, te ver werpen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Hevig bloedend uit drie wonden in de borst en armen is de 21-jarige soldaat Han Roeloffzen, naar pas nu bekend is geworden, zaterdag avond naar het ziekenhuis in Eindhoven gebracht. De jongeman was bij een ont groeningspoging in de legerplaats Oir- schot met een mes toegetakeld door de soldaat, die de ontgroening had moeten ondergaan. De leiding van de compagnie waarm Han zit, liet de jongen pas twéé dagen later naar zijn vader, een textielfabrikant in Sas van Gent, telefoneren om te ver tellen wat er aan de hand was. De plaats vervangend compagniescommandant, een eerste luitenant, had de ouders niet in kennis gesteld van het gebeurde, omdat „het zo'n moeilijke jongen is". Mark Twain: Voor men om regen bidt, moet men eerst het weerbericht lezen. Aubry Norvell, de man die het vuur op Meredith opende, is in staat van beschul diging gesteld wegens mishandeling, met de opzet Meredith te vermoorden. Hij zal voor de rechter worden geleid. (Zie ook pagina 3) Advertentie Ged Oude Gracht 70 - Haarlem Telefoon 0 2500 - 20903 SERVICE 0 2510-32115 Tijdens de stemming in de Eerste Kamer over de motie-Van der Spek ontstond er deining op de publieke tribune. De herrieschoppers werden met de sterke arm verwijderd. De foto toont hoe minister Vondeling, die toevallig passeert, een pamflet wordt overhandigd door de student Hein Vink. In het midden de stu dente Avne van der Zande. Tt Het NKV wil de vrijheid voor de ondernemers zoveel mogelijk afgren zen. Dit heeft de algemeen secretaris van het vakverbond, de heer P. J. J. van Hout, vanochtend betoogd op de bondsraadsvergadering van de Neder landse Katholieke Bond van Werk nemers in de Bouwnijverheid, Sint Joseph (ruim 80.00(1 leden) in Utrecht. De heer Van Hout maakte deze op merkingen naar aanleiding van het pleidooi voor zoveel mogelijk vrijheid van de ondernemers en de recente be drijfssluitingen, waarby door een ver keerd bedrijfsbeleid werknemers de straat werden opgestuurd. Het NKV wenst de begrenzing niet om de on derneming in een slagvaardig beleid te belemmeren, maar om de mensen die zich voor de onderneming inzet ten en ervan afhankelijk zijn, te be schermen en vooral te grote risico's te besparen. Het blijkt volgens de heer Van Hout, in ons land als ondernemingsleiding nog mogelijk zodanig te handelen, dat de ge volgen ervan voor zeer velen kwalijk kun nen zijn. Door scherpe wettelijke nor men moet dit worden voorkomen. In dit verband zei de heer Van Hout, dat het N.K.V. nog steeds wacht op een herzie ning van het ondernemingsrecht. De re cente bedrijfssluiting maken een grote re openheid van de ondernemingen en meer mogelijkheden voor de werknemers tot het krijgen van inzicht in het bedrijfs beleid, meer dan ooit en met spoed nood zakelijk. De vakbeweging wordt doodeenvoudig gedwongen meer aandacht aan het beleid de afzmderlijke ondernemingen te besteden. Er staat voor de werknemers te veel op het spel. Er is toch geen enke le garantie, dat alle ondernemers zo'n verantwoord gebruik van hun vrijheid maken,dat de betrokken werknemers er alleen maar wel bij varen. De meesten van hen doen hun best, maar de heer Van Hout heeft wel de indruk, dat bij veel ondernemers het „alles draait om vader" nog steeds opgeld doet. De Veenkoloniale Bank N.V. te Sappe- meer is voornemens over te gaan tot de afgifte van Pit percent pandbrieven tegen de koers van 100 percent. De pandbrieven zullen een looptijd hebben van vijftien jaar. De uitloting zal beginnen na vijf jaar, terwijl de stukken gedurende de ge hele looptijd niet vervroegd aflosbaar zijn. Turnsters met een hoepel m de eve en een opgerold regenscherm in de andere hand op weg naar het stadion voor de openingsplechtigheid van de Finse Spelen, waaraan 30.000 sport lieden deelnemen. Dit evenement wordt eens in de tien jaar in Hel sinki gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal vanmiddag be slissen over de nieuwe manier van con trole op de motorrijtuigenbelasting. Als de nieuwe methode wordt goedgekeurd zullen met ingang van 1 oktober de be lastingkaarten verdwijnen. Aan de hand van fotografisch opgenomen kentekens zal dan in een centrale administratie wor den nagegaan of de belasting is voldaan. Het fotograferen van de kentekens zal langs de weg steekproefsgewijs geschie den. Staatssecretaris Hoefnagels (Belas tingen) die gisteren in de Tweede Kamer veel lof voor dit plan oogstte, deelde mee dat het controle- en administratieapparaat ongeveer vijftien percent goedkoper zal worden. 3» De voorzitter van de 8.000 leden tellende groep PTT van de Nederlandse Christelij ke Bond van Overheidspersoneel, de heer C. Brinkman, heeft vandaag op de lande lijke vergadering van de groep in Utrecht een beroep gedaan op de bedrijfsleiding van de PTT, alle postinrichtingen op zater dag te sluiten en de vrije zaterdagen te re aliseren voor alle loketambtenaren, kan toorhouders en stationhouders. Voor de expeditie- en besteldienst kan volgens de heer Brinkman een belangrijke stap naar de vrije zaterdag worden gedaan, als alle drukwerken in de zaterdagbestel lingen worden afgeschaft, als de bestellers niet meer grote hoeveelheden brieven die van één afzender afkomstig zijn (bijvoor beeld belastingdienst en giro) hoeven mee te nemen, als het bestellen van pakjes en postpakketten op zaterdag wordt afge schaft en als in de bestelling op zaterdag geen grote aantallen meer worden opgeno men. De heer Brinkman zei, dat er onder het personeel groot onbehagen heerst omdat de vrije zaterdag praktisch nergens in de post dienst is gerealiseerd. In de bestelling wordt in de praktijk op zaterdag normaal dienst verricht, terwijl bij de loketdienst een beperkte openstelling geldt. (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van de Tweede Ka mer wil de voorlichting over het ko ninklijk huis verbeteren door de aanstel ling van een aparte voorlichtingsambte naar voor Soestdijk. De meeste fracties uitten gisteren bij het debat over de mi nisteriële verantwoordelijkheid critiek op de wijze waarop de voorlichting thans wordt verzorgd. Zij bleken voorts van mening dat het begrip koninklijk huis duidelijker omschreven moet worden zo dat ministeriële verantwoordelijkheid ten opzichte van de leden van het ko ninklijk huis beter tot haar recht komt. Verder werd gepleit voor een scherpere afbakening tussen het openbare en het particuliere optreden van de leden van het koninklijk huis. De discussies over de ministeriële ver antwoordelijkheid werden gisteren ge voerd aan de hand van de nota, die in 1964 na de Irenekwestie werd opgesteld door het kabinet-Marijnen. In deze nota, later vrijwel geheel overgenomen door het kabinet-Cals, worden ten aanzien van de ministeriële verantwoording en het daaronder vallende voorlichtingsbeleid geen bijzondere maatregelen in het voor uitzicht gesteld. Van de Kamerfracties die het gisteren met het regeringsstandpunt niet eens ble ken te zijn wilde die van de Partij van de Arbeid het verste gaan. De socialisti sche woordvoerder prof. Patijn bepleit te de aanstelling van een soort ambtelijke vertrouwensman die het hele „ongeregel de" terrein tussen koninklijk huis en minister-president zou moeten gaan ver zorgen. Deze ambtenaar zou bijvoorbeeld het contact tussen de verschillende secreta riaten van de leden van het koninklijk huis moeten gaan verzorgen. De vertrouwensman zou op voorlich- tingsgebied kunnen optreden als een as sistent van de directeur van de RVD, die volgens de huidige regeling voorlichtings adviseur is van het koninklijk huis. Daar door zouden voorlichtingsdrama's zoals zich bij de Irene-zaak hebben voorgedaan kunnen worden voorkomen. (Zie verder pagina 2). Advertentie 'n Hero produkt Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15351 Leidsestraat (bil Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Telef. 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1