Amerikaanse racisten in het gezicht getroffen retourtje inet Gold'Spurl De Gaulle is geen opportunist r Van dag tot dag ,ord Haw Haw bij Dublin overleden James Meredith is een moedig man 9 Kennedy bezoekt Albert Loethoeli Europees gesprek in het verschiet? NYLON REGENJASSEN 19.75 29.75 £3 WOENSDAG 8 JUNI 1966 3 in Examens Wakker geschud al is het dan moeilijk roken in zo'n pak, tóch wil je wel een trekje doen na zo'n reis. Ook mensen met hun benen op de grond kunnen van Gold-Spur genieten, één gulden en 'n zachte landing in de winkel om de hoek is voldoende... onbegrijpelijk goed! Kern Niet plotseling De Gaulle's Europa Evenwicht Warschaupact'landen DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL maakt MOLENDIJK voor U amm V— Niet alleen de burgerij van Amsterdam, maar ook die van de om de hoofdstad ge legen gemeenten kijkt met grote belang stelling uit naar de nota's van het Amster damse Bureau Stadsspoorwegen, die nog steeds niet volledig zijn gepubliceerd. Het is een publiek geheim dat het Amsterdamse gemeentebestuur besloten heeft de mogelijkheid van een ondergronds railvervoer met preferentie te onderzoe ken, ofschoon uit Rotterdam geluiden ko men die doen vermoeden dat men daar de consequenties van de metro-aanleg danig heeft onderschat. Amsterdam wil een metro, maar als men bedenkt wat er mee gemoeid zal zijn, vraagt men zich af of er geen andere mogelijkheden de moeite waard zijn te worden overwogen. De aanleg van een metro in de Amster damse ondergrond is een ontstellend kostbare en technisch gecompliceerde aangelegenheid, die de stad jarenlang zal chaotiseren. Wat het bedrijfsleven aan schade en ongerief zal moeten verduren, om nog niet te spreken van de verzwaring der toch al zo ernstige verkeerscompli- caties, is niet bij benadering te overzien. Intussen gaar in Amsterdam stemmen op die erop aandringen, de vervoersverbe- tering voor Amsterdam niet als een stede lijke, maar als een gewestelijke aangele genheid te beschouwen. Er is een nauwe samenhang tussen het openbaar vervoer in de hoofdstad en de regionale situatie Het forensenvervoer is een aangelegenheid waarmee omliggende gemeenten sterk te maken hebben. Het toekomstige stads spoorwegstelsel moet worden ingepast in de ruimtelijke ordening van een gebied dat groter is dan de Amsterdamse ge meentegrenzen. Wonen en werken in Amsterdam is eigenlijk in zijn gehele pro blematiek identiek met wonen en werken in westelijk Nederland van Purmerend tot Bennebroek en van de zee tot Hilver sum. Binnen dit gebied slaat Amsterdam zijn vleugels uit, al is het dan niet in de feitelijke zin van uitbreiding zijner stads grenzen maar in indirecte betekenis van beïnvloeding van het leef-comfort. Op het ogenblik hebben besprekingen plaats tussen het Amsterdamse gemeente bestuur en de Nederlandse Spoorwegen over een nieuwe planning van vervoer volgens de eisen van de nabije toekomst Het is niet duidelijk of dit overleg zich ook uitstrekt over de gemeenten die om Amsterdam heen liggen. Met andere woor den: het is de vraag of er een agglomera tie-plan uit de bus zal komen, dat het ver- voerstelsel in de gehele streek moderni •eren en effectueren kan. Als men denkt aan de rol van bijvoor beeld het busvervoer in deze streek, dan zou een agglomeratie-overleg onvermijde lijk lijken. De spoorwegen, de busonderne mingen en de Amsterdamse stedelijke ver voersdiensten zullen immers in de toe komst niet afzonderlijk en ongecoördi neerd kunnen werken, wil men voor het hart van de randstad een vervoerssane- ring bereiken die chaotische ontwikke lingen voorkomt. De voorzitter van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel heeft begin van dit jaar gepleit voor een overkoepeling van de streekvervoersorganen door middel van een lichaam, dat enigzins zou kunnen lij ken op wat men in de Angelsaksische lan den een „Transport Board" noemt: een boven-gemeentelijk instituut, waarin alle betrokkenen samenwerken. Gegeven de voor de hand liggende moei lijkheden en ontwikkelingen in en om Amsterdam waarbij plaatsen als Haar lem, Velsen, Hilversum en Zandvoort di rect betrokken zullen zijn zou de op richting van zo'n agglomeratief vervoers orgaan mogelijkheden bieden die voors hands door de versnippering nog onmoge lijkheden zijn. Dat genoemde plaatsen er belang bij hebben, niet straks voor vol dongen Amsterdamse feiten te worden ge plaatst, maar nu al mee te praten over wat er op het gebied van verkeer per rail in deze agglomeratie zal moeten worden georganiseerd, spreekt vanzelf. Zij zullen daartoe, voor zover dat nog niet gebeurd is, gezamenlijke initiatieven moeten ontwikkelen, willen zij niet hun belangen in de Amsterdamse planning zien opgaan. DUBLIN (AP) Kapitein Norman Baillie-Stewart. lord Haw Haw uit de tweede wereldoorlog, heeft dinsdag op straat in Rahely een beroerte gekregen. Zonder tot bewustzijn teruggekomen te zijn is hij in een ziekenhuis in Dublin ge storven. De 57-jaar kapitein, die als spion en verrader veroordeeld werd, heeft sinds hij tien mei 1949 uit de gevangenis werd ontslagen in afzondering geleefd in de voorstad Raheny bij Dublin. Baillie-Stewardt werd in januari 1933 gearresteerd, toen hij als officier was in gedeeld bij de Seaforth Highlanders. Tot zijn proces, in maart 1933, werd hij inge sloten in de Tower van Londen. Hij werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld voor het verstrekken van Britse militaire geheimen aan een Duitse agent. Hij werd 1937 voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Vrijwel onmiddellijk daarna vertrok hij naar Hitler-Duitsland. Bij het naoorlogse proces werd hem ten laste gelegd dat hij nazi-propaganda naar GroQt-Brittannië heeft uitgezonden vanuit Bremen. De in de VS geboren William Joyce heeft later de Lord Haw Haw uitzendin gen overgenomen. De naam Lord Haw Haw werd door de Britten uitgevonden om de geaffecteerde manier van spreken van de omroeper ter beschrijven. rWWWWWWWWMWWItWWIIMIIWWIIMIIIIIflIWIlWWWWWWIIW Aft Advertentie GEN. CRONJESTRAAT 40-44 HAARLEM GEN. CRONJÉSTRAAT 40 - 44 HAARLEM - TEL. 54679 Promotor was prof. dr. K. C. Winkler, gewoon hoogleraar in de besmettingsleer. Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON. Iedere keer dat een wild geworden racist geweld pleegt tegen strijders voor rassen integratie in de Verenigde Staten wint de beweging voor gelijkheid der negers en andere radicale minder heden aan sympathie, steun en tempo. Het schot hagel dat Aubrey James Norvell, een 41-jarige blanke werk loze aannemer maandag loste op de Dominee Martin Luther King mar cheert door Mississippi. Hij vervangt Meredith die maandag werd gewond door een schietende blanke ex tremisttoen hij in de Amerikaanse staat negers opwekte gebruik te ma ken van hun stemrecht. King (mid den m.et bril) en andere negerleiders zullen nu Merediths missie voltooien. De politie maakte het de demon stranten heel moeilijk. Ze gelastte hen naast de weg te gaan lopen. Toen dat bevel niet snel werd op gevolgd, werdeh de negerleiders van de weg afgeduwd. (Telefoto). neger James Meredith, trof dan ook niet alleen deze 32-jarige student in de rechten, die nationaal bekend werd omdat hij als eerste neger de staats universiteit van Mississippi bezocht hetgeen tot relletjes leidde waarhij twee doden vielen, maar raakte ook alle blanke racisten van het zuiden midden in het gezicht. Hun ideeën over de superioriteit van het blanke ras kreeg met de aanslag op Meredith een nieuwe dolkstoot, omdat op nieuw bleek hoe dergelijke denkbeelden uitmonden in laaghartige moorden of po gingen daartoe. Zelfs gouverneur Johnson van Mississippi zei ditmaal dat de aan slag op Meredith een „tragedie" was en dat schuldigen vervolgd en bestraft zou den worden. Woorden die hij niet sprak tijdens de andere rassentragedies in Mis sissippi in. afgelopen jaren, zoals in 1964 na de moord op de drie activisten van burgerrechtenorganisaties Chaney, Good man en Schwerner, een misdaad die nog altijd onbestraft is gebleven. DE BESCHIETING van Meredith heeft verder tot gevolg gehad dat de hele Ame rikaanse natie weer wakker is geschud inzake de nog altijd voortdurende neger discriminatie in vele zuidelijke staten. Toen Meredith drie dagen geleden zijn 350 kilometer lange mars van Memphis in Tennessee naar Jackson in Mississippi begon, was de publiciteit vrij ge^ng en slechts een klein deel van de Amerikaan se bevolking zal zich bewust zijn ge weest, dat Meredith zijn wandeling maak te om Mississippi's 450.000 nog niet als kiezers geregistreerde negers tot inschrij ving in de kiezersregisters te manen en om er bovendien de aandacht op te vesti gen hoe beknot in hun rechten vele negers in de diep-zuidelijke staten nog zijn. Maar door de schoten uit de hinderlaag weet heel Amerika nu van Meredith's mars en de ogen van de Verenigde Sta ten zullen op Mississippi gericht blijven, nu in de komende dagen negerleiders als dominee Martin Luther King en Floyd Mckissick de wandeltocht voor Meredith voortzetten. Toen ds. King en zijn groep gisteren hun tocht begonnen op de plaats waar Meredith deze had moeten onder breken, werden zij al na een paar hon derd meter door de politie van Mississippi van de weg gejaagd, met de mededeling dat zij alleen over de (modderige) berm verder mochten gaan. OMDAT HET waarschijnlijk is dat Me redith binnen enige dagen genoeg opge knapt zal zijn om zelf ook weer mee te doen, is het heel goed mogelijk dat de de monstratie vormen gaat aannemen die herinneringen zullen oproepen aan de be faamde wandelmars van ruim een jaar ge leden in Alabama, de zogenaamde mars van Selma, waaraan toen ook een groot aantal negerleiders deelnam. Het commentaar van minister van Jus titie Katzenbach was veelzeggend: „Ja mes Meredith is niet slechts een vriend maar ook een moedig man. Dat een man moedig moet zijn om over een openbare weg te wandelen, zelfs met federale agen ten en de plaatselijke politie dichtbij, geeft te denken hoever wij nog hebben te gaan." DURBAN (Reuter) Senator Robert Kennedy, die een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, heeft dinsdagavond in Durban ge zegd te geloven, dat er grote crises zullen uitbreken als de toestand in Zuid-Afrika niet verandert. Kennedy ging vandaag een bezoek brengen aan de Nobelvredesprijswinnaar Albert Loethoeli, wiens bewegingsvrijheid beperkt is tot Groutville. Loethoeli is zie kelijk en terneergeslagen als gevolg van zijn beperkte bewegingsvrijheid. (Van onze redactie buitenland) Veertien januari 1963 is een belangrijke datum in de geschiedenis van Europa. Toen immers lanceerde president De Gaulle zijn aanval op de Amerikaanse visie over de toekomst van de Atlantische gemeenschap. Hij deed dat op een van zijn sporadische persconferenties. „Met twee scherpe en elegante slagen sloeg hij de economische en militaire pijlers weg onder de Atlantische gemeenschap". Dat schrijft de Amerikaanse historicus Arthur Schlesinger in zijn onlangs in de Nederlandse taal ver schenen tweede deel van zijn omvangrijke en scherpzinnige studie ooggetuige verslag over „De duizend dagen" van president Kennedy. Schlesinger weet, waarover hij schrijft. Hij was een van Kennedy's naaste medewerkers en, waarschijn lijk, diens voornaamste politieke advi seur. Het verslag dat hij geeft over de wijze waarop men in Washington De Gaulle's Europese politiek „onderging" is belangwekkend. Het maakt duidelijk dat De Gaulle met betrekking tot Europa niet oppor tunistisch te werk is gegaan. Dat hij, integendeel, gestalte geeft aan opvat tingen die hij al jaren koestert en dat hij bij zijn, de Franse, vormgeving aan die ideeën de politieke en militaire constellatie in de wereld knap bespeelt. De Gaulle stelde op die persconfe rentie dat toelating van Groot-Brittan- nië tot de EEG het karakter van de economische gemeenschap zou verande ren. Hij constateerde dat die gemeen schap zou worden tot een „kolossale Atlantische gemeenschap onder Ame rikaanse heerschappij en leiding." Met betrekking tot de kernwapen-politiek van het Westen zei de Franse presi dent: „Frankrijk is van plan zijn eigen nationale verdediging te hebben. Voor ons is integratie, in de tegenwoordige omstandigheden, iets onvoorstelbaars". Op dezelfde dag zei Kennedy in zijn boodschap over de toestand van de VS aan het Congres: „Vrij Europa komt thans in een nieuw stadium van zijn lange en briljante geschiedenis en be weegt zich ih de richting van een een heid van doel en macht en politiek op elk gebied van activiteit." Dat is nog geen drie en half jaar geleden! Schle singer wijst erop dat de visie van een verenigd democratisch Europa als on- Charles de Gaulle derdeel van een vrije Atlantische ge meenschap een fundamenteel element was in Kennedy's wereldstrategie The Grand Design. „Het niet zo grootse plan" noemt Schlesinger het nu in zijn boek. Hij haalt wat meewarig zijn schou ders op over de mening van vooran- staande politici dat De Gaulle op die gedenkwaardige januaridag in 1963 plotseling met zijn aanval zou zijn gekomen. Hij stelt dat er steeds dui delijk sprake is geweest van twee Europa's, het Europa van Kennedy en het Europa van De Gaulle. „Ik poogde de president ervan te overtuigen dat die politiek (van De Gaulle) diep ge worteld was in De Gaulle's opvatingen over Europa en de wereld, die hij ge durende zijn carrière steeds opnieuw had herhaald." In een uitvoerig rapport van zijn hand voor president Kennedy zei Schlesinger letterlijk: „We hadden vrijwel niets kunnen doen om hem te weerhouden van wat duidelijk een lang-gekoesterd doel is van zijn le ven." Schlesinger verwerpt zonder meer het „sprookje" dat vooral de laatste tijd nogal eens wordt gebruikt door de tegenstanders van de politiek van de Franse president dat hij keer op keer van gedachten verandert. Niets is min der waar. Zijn Europa-politiek van nu is de praktische verwezenlijking van gedachten die hij reeds in 1940 koes terde. In zijn memoires (derde deel) weidt De Gaulle uit over „het grote plan dat ik voor mijn land heb ont worpen." Schlesinger somt de punten van dit plan op. Engeland en de Verenigde Staten wilden ons verwijzen naar een tweede plaats onder de naties die verantwoordelijk zijn voor de op bouw voor de vrede. Maar ik was niet van plan dat toe te staan, ft Ik was van plan de Franse supre matie in Europa te verzekeren. Ik was van plan de opkomst van een nieuw Reich dat opnieuw een bedreiging zou kunnen vormen oor Frankrijk's veiligheid te ver hinderen. rk was van plan samen te werken met Oost, zowel als West, en, als dat wenselijk zou zijn, de nodige allianties aan te gaan, aan onver schillig welke zijde, zonder ooit enige vorm van afhankelijkheid te accepteren. Ik was van plan om de staten langs de Rijn, Alpen en Pyreneeën te overreden tot de vorming van een politiek, economisch en stra tegisch blok, om dat blok de positie te geven van een derde wereld macht, en als het nodig mocht zijn, op te treden als scheidsrechter tus sen het Russische en Anglo-Ame- rikaanse kamp. De reis die De Gaulle binnekort naar Moskou maakt, is - zou zou men kunnen zeggen reeds in 1940 voorbereid door de man die nu Frans president is. Die reis immers verhoogt het aanzien van Frankrijk. Bovendien kan zij ertoe bij dragen dat er in Europa een machts evenwicht en vrede ontstaan door een „verbond van Slaven, Germanen, Gal liërs en Mediterranen", zoals hij in zijn memoires schrijft. De Gaulle is diep doordrongen van het feit dat de Angelsaksen in de vijfde eeuw hebben gekozen tegen Europa door de zee over te steken en zich in Groot-Brittannië te vestigen. Belache lijk? Misschien! Maar zijn opsomming van Slaven enz. zou het in de tijd van Karei de Grote goed hebben ge daan, meent Schlesinger. De Gaulle wantrouwt de eilandbewoners. Dat wantrouwen kreeg in de oorlog nieuw voedsel. In juni 1944 zei Churchill tegen hem: „Als we ooit moeten kiezen tussen Eu ropa en de open zee, zullen we kiezen voor de open zee. Als ik ooit moet kie zen tussen u en Roosevelt, zal ik Roo sevelt kiezen." De Gaulle wijst de NAVO in haar huidige vorm af, omdat hij meent dat Groot-Brittannië en de VS haar ge bruiken als een middel om de supre matie van de Angelsaksen in Europa te bevestigen. Zijn Europa-koers is geen verrassing. Hij heeft die koers her haaldelijk in het openbaar uitgezet. Hoe kon die dan verbazing wekken? vraagt Schlesinger. Hij geeft het vol gende onthullende antwoord. „Eén re den was, naar ik tot mijn ontsteltenis merkte, dat maar weinig mensen op Buitenlandse Zaken De Gaulle gele zen schenen te hebben." Hebben de Europese politici hem wel gelezen? ,.De duizend dagen", deel II. Arthur M. Schlesinger Jr. (Uitg. H. J. Paris, prijs 18,50). BELGRADO (AFP) De correspondent in Moskou van het Joegoslavische blad Borba meldt dat de ministers van Buiten landse Zaken van de landen, aangesloten bij de verdragsorganisatie van Warschau, in Moskou van gedachten hebben gewis seld over de mogelijkheid van een con ferentie van alle Europese landen, de beide Duitslanden inbegrepen. Nagegaan zou moeten worden, hoe de veiligheid in Europa vergroot kan worden. In diplomatieke kringen in Moskou, werd er volgens Borba de nadruk op ge legd, dat Frankrijk en enkele Scandina vische landen belangstelling hebben ge toond voor een dergelijke conferentie. Men acht het in deze kringen wenselijk dat het initiatief tot bijeenroepen van de ze conferentie van het Westen uitgaat. De mogelijkheid werd echter niet uitgesloten dat de landen, die lid zijn van de ver dragsorganisatie van Warschau, na de bij eenkomst zelf stappen in deze richting zullen ondernemen. Advertentie Haute Coiffeure - Salon de beauté Santpoorterplein I, Haarlem, Tel. 60643 Benauwd. Het personeel dat de ventilatie van ruim honderd wolkenkrabbers in Manhatten (New York) bedient is in staking gegaan. In een aantal gebou wen tracht men de luchtverversing met behulp van ingenieurs aan de gang te houden. Dat is wel nodig want er wor den zeer hoge temperaturen voor de tijd van het jaar verwacht. Sake op.Een distilleerderij van sake rijstbrandewijn in de Japanse plaats Toyama biedt de gebruikers bij elke fles een gratis verzekering tegen verkeersongevallen aan. Bij aankoop van een fles sake in de luxe-kwaliteit is men een weeklang' verzekerd voor 5.000 gulden. Zelfverbranding. In Londen heeft een jonge vrouw zich zelf in brand gesto ken na zich met benzine te hebben overgoten. Een voorbijganger doofde het vuur. De vrouw bleef in leven. Een reden voor haar daad is niet bekend. Analfabetisme. Het aantal volwassen analfabeten in de wereld is in de eer ste helft van de jaren zestig toegeno men, hoewel er percentsgewijze een daling was. Dit staat in een rapport van de UNESCO, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Arrestaties. Na ongeregeldheden in de Panamese plaats Colon, waarbij drie mensen werden gedood en een vijftig tal gewond zijn 123 mensen gearres teerd. Emancipatie. De algemene vergadering van de presbyteriaanse kerk van Cana da heeft met 133 tegen 72 stemmen be- besloten dat vrouwen toegang mogen hebben tot alle kerkelijke ambten, dat van predikant inbegrepen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3