Droomzvagen van Chrysler AUTO ZONDER STUURWIEL Give a man a Lucky Dag vader, een cadeau VAN NELLE Technische verbeteringen bevorderen comfort en de verkeersveiligheid Televisie 9 Zonder stuurwiel Steun voor bestuurder Stoelen 'n Pracht boek voor vaderdag, met 130 foto's van Toon Hermans. Koop "Toon" bij uw Van Nelle leverancier a f 3,45. Of bestel per giro 620300 t.n.v.Algemene Cadeau Centr. Rotterdam, f 3,45 (franco huis). eertToon' WOENSDAG 8 JUNI 1966 mmmmm Kerkelijk nieuws ■V Kort nieuws Het stuurmechanisme van de 300 X: licht draaibare handgrepen geven een nauwkeurige wieluitslag. Boven het paneel met de knoppen het t.v.-scherm, waarop de situatie achter de wagen wordt weerge geven. Auto's bouwen betekent vooruit kijken. De experi mentele Chrysler 300 X is een voorbeeld van een dergelijke toekomstvisie. In de serie „dream cars" die de Amerikaanse auto-industrie zo langzamer hand heeft ontworpen, neemt deze experimentele auto, waarbij de technische vernieuwingen vooral in het interieur moeten worden gezocht, een belang rijke plaats in. Chrysler Corporation heeft er na melijk voor gezorgd, dat deze toekomstwagen niet alleen is volgestopt met technische snufjes die het comfort ten goede komen, maar in even grote mate de veiligheid van inzittenden en het overige verkeer dienen. Een korte opsomming: de levensgevaarlijke stuurkolom Is vervangen door een elektrohydraulisch systeem, waarhij handvaten het stuurwiel vervangen; deursloten die slechts bediend kunnen worden door het onderbreken van een spanningscircuit: een ingebouwd televisiescherm waarop zich het achteropkomend verkeer aftekent: zetels van een volkomen nieuw ontwerp. Hoewel deze vernieuwingen zeer futuristisch aandoen en bovendien een bijzonder kostbaar wetenschappelijk onderzoek vergden is het lang niet denkbeeldig dat we over niet al te lange tijd sommige van deze ontwerpen in de eigen auto aantreffen. En dit is dan tevens de groot ste drijfveer achter de ontwikkeling van dergelijke droom auto's. Want zo groeien we langzaam naar de „auto van overmorgen" toe, die én door de omstandigheden op de weg én door de gestegen vraag naar comfort aan heel wat meer eisen zal moeten voldoen dan de huidige automobiel. ZO'N EIS is bijvoorbeeld de vervanging van stuurwiel en stuurkolom. Door een druk op de knop schuift onder De stoel naast de bestuurder kan 180 graden draaien, zodat de passagier een blik kan werpen op het t.v.-scherm achter de bestuurder. Dit t.v.- toestel is verstelbaar op een rails die over de console loopt. het dashboard van de 300 X een zwaar gepolsterd paneel naar voren, met aan weerskanten twee handgrepen. Op het paneel zijn drukknoppen aangebracht via welke- ver lichting, schijnwerpers, vergrendeling van de portieren be diend kunnen worden. Daarnaast bezit het paneel waar schuwingslampjes en -signalen die onder meer oplichten als de portieren niet goed gesloten zijn, de brandstof is verbruikt, of als de inzittenden hebben vergeten hun veiligheidsgordels om te doen. Met een draaibeweging aan de handgrepen kan zeer nauwkeurig de stand van de wielen worden bepaald. Boven dit stuurmechanisme is een klein televisiescherm aangebracht. Een klein kussen, dat met lucht kan worden gevuld, blijkt een uitkomst te zijn voor de vele automobilisten die klachten hebben over moe heid of pijn in de rug. Het rubber kussen, ont wikkeld door de Duitse chirurg Helmut Schmir- ler, kan deze moeheid of pijn voorkomen. Ge legen achter de rug van de bestuurder geeft het een welkome aanvullende steun in de lendenen. Met behulp van een kleine gummibal kan het worden opgepompt, een ventiel stelt de bestuur der in staat met een lichte beweging van de duim de lucht te laten ontsnappen. Het kus sentje vangt eveneens eventuele schokken op. Het wordt in ons land vervaardigd door de handelsonderneming Bonita in Schiedam. im—n EEN T.V.-CAMERA achterin de wagen, die middels een gat in de carrosserie uitzicht heeft op de weg achter de auto, brengt dit beeld over naar het schermpje voorin. Een binnenspiegel is daardoor overbodig geworden. De 300 X bezit nog een tweede televisiescherm, en wel in het ach terste passagierscompartiment. Door middel van drukknop pen kan het scherm over een console naar voren en naar achteren worden gesteld, zodat zelfs de passagier naast de bestuurder als de zetel 180 graden wordt gedraaid rustig een t.v.-programma kan volgen. In de console is een radiotelefoon aangebracht en een zogenoemde „automatische piloot" die mits ingesteld de wagen een constante snelheid geeft. Toppunt van com fort: asbakjes worden automatisch leeggezogen, het vuil verzamelt zich in een speciale bak achterin. De voornaamste technische vernieuwing is naast het stuurmechanisme, de wijze waarop de portieren worden ontsloten en de wagen wordt gestart. Geen portierkruk- ken, geen conventionele sloten, maar een eenvoudige gleuf in de portieren waarin een soort ponskaart gestoken moet worden. De kaart onderbreekt een spanningscircuit en het portier gaat open. Op dezelfde wijze wordt gestart', kaart in de gleuf duwen en de motor loopt. Zelfs kan men met de kaart bepaalde radioprogramma's kiezen op de „boord- radio" die eveneens voorzien is van een dergelijke gleuf. DE STOELEN in deze experimentele auto. vormen een hoofdstuk apart. Het is de General Tire and Rubber Com pany in Acron geweest die deze zetels heeft ontworpen. Het zijn fauteuils geworden met zeer dunne, veerkrachtige zitkussens en rugleuningen. Voor de bestuurder zijn rub ber elementen ingebouwd, die met lucht opgeblazen kun nen worden en aldus op vereiste zithoogte afstelbaar zijn. Armleuningen zijn verstelbaar, hoofdsteunen zijn aan wezig. Er is door de Chrysler-ontwerpers gestreefd naar een zo groot mogelijke veiligheid voor de inzittenden. Het ge hele passagierscompartiment is net zoals we dat gezien hebben bij de Sigma gepolsterd. Uitstekende delen zijn voor een groot deel weggewerkt, het dashboard bezit een dikke stootrand. Hoewel in het interieur de wijzigingen nogal ingrijpend zijn, gelijkt deze experimentele 300 X. wat de buitenzijde aangaat, op de Chrysler 300 cabriolet. Met dit verschil, dat er enige detailwijzigingen zijn aangebracht aan onder meer front en kofferdeksel. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Tweetal te Edmonton (Ontario, Canada) H. J. Nijenhuis te Bunschoten-Spaken burg en P. Wulffraat te Amsterdam-C. Be roepen te Krommenie K. B. Holwerda te Zalk. Bedankt voor Winschoten A. C. Haitsma te Heerde. Tweetal te Kromme nie K. B. Holwerda te Zalk en J. H. Ka merbeek te Velp. Beroepen te Zwijn- drecht O. J. Douma te Overschie; te Dalf- sen M. Brandes te Meppel. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven (Oosterwijk) Th. Vollenhoven, luchtmachtpredikant al daar; te Rotterdam-Pendrecht en te Wolf- heze H. Peper te Slootdorp; te Antwerpen' (Belgische Christelijke Zendingskerk) mr. B. C. Carp, evangelisatiepredikant te Brussel. Beroepen te Gouda (vac. J. Hen- geveld) D. W. Dondorp te Antwerpen (België): te Weesp (vac. J. N. Nammers- ma) L. Herlaar te Rockanje; te Weesp (vac. W. v. d. Zwan) M. Hiensch te berg J. van Eijk te Willemstad (N.B.); Nieuwkoop. Aangenomen naar Soester- berg J. v. Eyk te Willemstad (N.B.), naar Paramaribo H. G. Boswijk te De Glind (Gld.). Beroepen te Waarder (Z.H.) H. J. Diekema te Monnikendam; te Ölden- zaal Tj. Ausma, kand. te Maarn; te Slie- drecht (vac. R. Oosterhoff) G. Haaksma te Nieuw-Amsterdam; te Hoogersmilde J. v. d. Linde, kand. te Huizen. Aangenomen naar H. I. Ambacht (vac. R. van Reenen) C. Brilman te Treebeek; naar Barendrecht (vac. H. J. Riphagen) N. Wijngaarden te Idskenhuizen, die bedankte voor Lands meer. Bedankt voor Zaamslag C. J. v. d. Meulen te Tiel. Geref. Gemeenten Beroepen te Toronto (Ontario, Canada) A. W. Verhoef te Barneveld. Beroepen te Leerdam A. W. Verhoef te Barneveld. Be dankt voor Ridderkerk A. Hofman te Zeist. Tweetal te Vlissingen A. Hofman te Zeist en J. Karens te Nieuwerkerk, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Wolphaartsdijk J. Karens te Nieuwer kerk. Bedankt voor Vlissingen A. Hof man te Zeist. Advertentie Geboorteregeling. Honderdvijftig voor aanstaande rooms-katholieken in Cana da hebben een petitie getekend waarin wordt aangedrongen op opheffing door de katholieke kerk van het verbod op de geboorteregeling. Advertentie y beekenboeKenDoekenboetoe boekenboekenboekenboeke boekenboekenboekenboek boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken till I AklTVIMCPN boekenboeken ff fill Uil I VIH U LH boekenboeken boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboekenj In de serie KOSMOS reisgidsen zijn ver schenen de derde druk van Wallis, de vierde druk van Vogezen en Jura, de vier de druk van het Zwarte Woud, en als nieuw boekje „Spanje's oostkust van Cos ta Brava tot Costa del Sol en de Balea- n. Verschenen zijn bij Kosmos in Amster dam en Antwerpen de tiende (geheel ge wijzigde druk) van „Wat en hoe Spaans", de tweeëntwintigste druk van „Wat en hoe Engels", de eenendertigste druk van Wat en hoe Frans", de tweede druk van Wat en hoe Joegoslavisch" en de twin tigste druk van „Wat en hoe Italiaans". Bij Kosmos is ook de tweede en ge heel herziene druk met 116 foto's en teke ningen verschenen van „Opvoeding en af richting van de hond" door J. R. Toman, chef van de internationale reddingshon den-brigade. Bij Foto- en filmpubliciteit SONJA KALKMAN in Rotterdam is verschenen de pocket „Hobby fotoboek" van Jean Frijns, C. Kelder, Jac. B. Rieder, Mia J. Robé, Rinke Tolman en Jan Stöpetie. In de serie MARKA-boeken (Pocket boeken voor organisatie en bedrijf) zijn verschenen „Kostprijs en budgettering" van Johm Dearden, „Ondernemingsbe- stuur in de moderne samenleving" van dr. D. Horringa, „Ergonomie, mens en werk" van P. A. van Wely en P. J. Wil- lems en „Psycholo'gie van de verkoop" van Meivin S. Hattwick. „Pelgrim project", een roman van Hank Searls is in de LUTINE-reeks bij de n.v. 'Uitgeverij Klaroen in 's-Herto- genbosch verschenen. Het betreft een ver haal van een Amerikaanse astronaut op wie door zijn land een beroep wordt ge daan als eerste mens op de maan te lan den. De Stichting „Donateurs van het Con certgebouw in Amsterdam" biedt de leden als premie aan het geschrift „De instru menten van het symfonie-orkest". Als eerste deel is verschenen de slaginstru menten. In volgende jaren zullen de delen gewijd zijn aan blaasinstrumenten en aan snaarinstrumenten. „Stenen uit het mozaïek" (andermaal twaalf verhalen door M. Revis, met teke ningen van Faber Heeresma) is in de se rie „Stadia van Amsterdam" bij VAN DITMAR in Amsterdam verschenen. De verhalen zijn gewijd aan historische gebeurtenissen tussen 1768 en 1911 in de hoofdstad. Het boek is het tweede deel van de serie. In de serie Van Ditmar Pa perback zijn verschenen „Politieke hu mor" door Milo Dor en Reinard Feder- mann, met een inleiding van Jaap van der Merwe in de vertaling van Jenny Tuin en „Vanavond improviseren wij", een toneel spel van Luigi Pirandello (vertaling Con rad van de Weetering). Th. de Vries schrijft in een ALPHA- boek, uitgegeven met steun van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervor ming over „Erotiek in mode". Verschenen is bij A. W. Sijthoff in Leiden van de tweede druk „Maar.nie mand zag mijn tranen", bladzijden uit een dagboek van H. A. Verhagen. Hij is in de oorlog invalide geworden en vertelt over zijn verpleging van 1945 af. Als „Accolade" zag bij Sijthoff het licht „In hotel Bertram" van Agatha Christie; de vertaling is van H- Tromp. „Drie verhalen" van Abram Terts zijn uit het Russisch vertaald en uitgegeven door POLAK VAN GENNEP in Am sterdam. De vertaler Charles B. Timmer schreef een inleiding over „Abram Terts en het Urbanisme". De Vereniging van Nederlandse ge meenten in Den Haag heeft uitgegeven Gemeentelijk jaarboek 1966", waarin is opgenomen het verslag van de werkzaam heden der vereniging in 1965. Van Bó Yin Ra. van wie een reeks uit gaven bij SERVIRE in Den Haag is ver schenen zag in het Nederlands het licht „Het boek van gene zijde", bevattende een drietal verhandelingen over „De kunst van het sterven" „Van de tempel der eeuwigheid en de wereld van de geest" en „Wat er moet worden gedaan". „Vogels, binnendijks en buitengaans" is een boekje van M. de Jong, uitgegeven door C.A.J. VAN DISHOECK in Bussum. Deze uitgave is een vervolg van de serie vogels in het open veld, in bos, park en stad, van wad en slik en van moeras en plas. De bekende Zwitserse psycholoog, CARL G. JUNG, heeft in ,.De mens en zijn sym bolen" een boek samengesteld dat bij een groter publiek ingang zal vinden. Een Nederlandse uitgave in de vertaling van de dames dr. E. Camerling en mr. drs. A. J. Blitz zag het licht bij de Uitgeverij LEMNÏSCAAT in Rotterdan. John Free man schreef een inleiding.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9