Nieuwe wet beschermt het natuurschoon in ons land Steeds meer deelnemers LOKETTISTE Hulp aan voldoet ontwikkelingslanden niet aan behoeften Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. PREMIE SPAARPLAN Tweede Kamer beslist vandaag Geneesheer-directeur verontwaardigd over optreden fotograaf Tekort Amsterdam 80 a 90 miljoen reinigt niet alleen snel maar ook veilig al uw wol mjlonperiondraion7 en alles wat de uiterste zorg eist Weer gevangenen in Indonesië vrijgelaten Kamer aanvaardt wet op motorrijtuigenbelasting 3 BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT DONDERDAG 9 JUNI 1966 13 vers in blik verpakt! zwfer bruint SNÉL Examens Mississippi-mars NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOERMAATSCHAPPIJ N.V. Kort nieuws Wie 'n feestelijke avond wacht, vertrouwt op Norit Conferentie Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste f 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel? Over maximaal f 500,jaarlijks aan sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie afios- is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe? Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le- vensverzekeringmaatschappijen.Spaarbanken. Vraag de gratis brochure! Politieman wegens heling van bier aangehouden j"vn ^^etLjn helpt altijd xiï&vz (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer zal vandaag beslissen over een nieuwe wet telijke regeling ter bescherming van het natuurschoon in ons land. De nieuwe wet, die in 1962 werd ingediend, geft de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk een aantal grote be voegdheden, zoals de aanwijzing van be paalde particuliere natuurgebieden tot wettelijk beschermde natuurmonumenten. Verder opent deze wet de mogelijkheid om bepaalde plant- lijk te beschermen. Advertentie IN TOMATENSAUS MAKREEL NATUREL Teixeira-vennoot gefotografeerd De geneesheer-directeur van het Bin nengasthuis te Amsterdam, dr. E. G. God fried, heeft in een verklaring aan de pers er zijn diepe verontwaardiging over uit gesproken dat een persfotograaf woensdag in de namiddag is binnengedrongen in het Binnengasthuis, nabij de ziekenkamer, waarin de door de Amsterdamse politie gearresteerde, thans zieke beherend ven noot van het bankierskantoor Teixeira de Mattos wordt verpleegd. De fotograaf heeft kans gezien in de buurt te komen van de ziekenkamer, waar hij bovendien de als bewaker bij die ka mer verblijvende agent van politie verras te, toen hij op het ogenblik dat de deur van de kamer werd geopend ee of meer foto's maakte. Het incident deed zich voor vlak na een bezoek aan de patiënt van de officier van Justitie mr. J. Hartsuiker. De geneesheer-directeur meent dat hier sprake is van ver buiten alle perken gaan de inbreuk op de privacy van een aan hem toevertrouwde patiënt. Hij acht de handel wijze van een fotograaf, die zonder toe stemming foto's maakt in een ziekenhuis, in strijd met alle menselijke rechten, in het bijzonder die van de zieke mens, die volstrekt weerloos is. De minister zal in zijn beleid geadvi seerd worden door een natuurbescher- mingsraad onder meer bestaande uit ver tegenwoordigers van organisaties op het gebied van de natuurbescherming. Over de aanwijzing van beschermde gebieden moet overeenstemming bestaan met de minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Minister Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) kreeg gisteren veel lof te horen over de voorgestelde regeling. Mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) wees erop dat er „na de grote lol-periode in de recreatieve sfeer een sterke drang is naar het ongerepte. Geen enkel recreatiegebied dat aangelegd is met hulp van draglines en bulldozers haalt bij voorbeeld bij de Veluwe", zei hij- Zijn fractiegenoot Wilmans bepleite bij de aanwijzing van beschermde gebieden een grotere rol van de gemeentebesturen. De enige woordvoerder met duidelijke critiek op het voorstel was de C.H.-afge- vaardigde Mellema. Hij vond de voorge stelde regelingen volkomen overbodig om dat er geen belangstelling bestaat voor ongerepte gebieden. De mensen zijn bang van de stilte, ze blijven liever op over volle stranden en nemen zelfs daar niet de moeite om door te lopen naar een rustig stukje strand, zei hij. Critiek had ook de V.V.D.-woordvoer- der dr. Van Dijk. Hij stelde voor de wer king van de nieuwe wet te beperken tot gebieden die van belang zijn om hun na tuurwetenschappelijke betekenis. De be scherming van het natuurschoon kon zijns inziens beter overgelaten worden aan de wet op de ruimtelijke ordening. De K.V.P.'er mr. Baeten bepleitte een ver betering van de schadevergoeding voor eigenaren van gebieden die tot beschermd natuurmonument worden aangewezen. Advertentie BESCHERMT Rijkskweekschool, Haarlem. Voor het eindexamen tweede leerkring zijn geslaagd de dames: A. van Leeuwen (Aalsmeer), M. A. Lörzing (Heemstede), A. C. Monté, A. C, Pruissen (Haarlem), J. Rieniersce (Bever wijk), S. F. de Scheemaker (Haarlem), H. F. Spoor (Santpoort), C. F. Verburgt (Haar lem), N. Bij 't Vuur (Santpoort), F. Wiese (Hoofddorp), W. G. Wijnhoff (Haarlem). De heren: W. Bitter, H. J. Bertram, P. v. d. Boogaard (Haarlem), J. Dijkhuizen (IJmuiden), J. J. C. Heyne, F. J. Los (Haar lem). Stedelijk Gymnasium, Haarlem. Geslaagd voor diploma A: Hetty van Borselen, Job Cohen, Gert Floor, Bob de Jong, Mariëtte de Jongh, Marijke Kreps, Gert Kreyen- broek, Hans van Pagée, Marja Steur, Sjoerd van Valkenburg, Friggo Visser. Voor diploma B: Jop v. d. Berg, Frank Jaap Buys, Wim Demmenie, Anneke Floors. Gideon Groen, Bram Hartevelt, Milly Hulscher, Jos Kwakkestijn, Mariëtte Oldenhave, Ronald Punt, Bob Reinalda, Coje Schmidt, Margriet van Wijk. en diersoorten wette- Ook dit jaar is in Ede het folkloris tische schaapscheerdersfeest gehou den. Met ouderwetse handscharen werd de schaapskudde op de Gin- kelse heide van haar broeierige last ontdaan. Als altijd was er veel be langstelling. MEMPHIS (Reuter) James Mere dith, de Amerikaanse negerleider die maandag bij een mars voor de burger rechten bij een aanslag werd gewond, heeft gisteren het ziekenhuis in Mem phis, waar hij was opgenomen, verlaten. Hij zat in een rolstoel. Een advocaat heeft de ziekenhuislei ding ervan beschuldigd, dat zij Meredith te vlug wilde ontslaan. De autoriteiten antwoordden hierop dat de artsen hadden gezegd, dat de negerleider kon weggaan, maar dat hij ook mocht blijven, als hij dat zou willen. Meredith zal verder worden behandeld in een ziekenhuis, waar voornamelijk ne gers zijn opgenomen. Andere negerleiders, onder wie dr. Mar tin Luther King, zetten de mars naar Jackson voort die Meredith was begonnen om de negers in Mississippi te bewegen zich op de kiezerslijsten te laten in schrijven. „Deze mars wordt een massale aan klacht, een massaal protest tegen het fa len van de Amerikaanse maatschappij, de regering en de staat Mississippi", zei dominee King gisteren. „Wij weten allen dat Mississippi een symbool is van al het kwaad dat de Amerikaanse negers zo lang te verduren hebben gekregen Wij zijn vastbesloten James Merediths bedevaart en wonden niet tevergeefs te laten zijn", aldus King. Vrijwilligers uit New York en Califor- nië stromen toe naar Mississippi. De mars zal, volgens dominee King, die van Selma nog gaan overtreffen. Advertentie Op ons haltekantoor te Haarlem is plaats voor een Leeftijd: 20-25 jaar, in het bezit van ULO-diploma. Geboden wordt: Een prettige, afwisselende werkkring Vijfdaagse werkweek Waarderingspremie Vrij vervoer op alle N.Z.H.-lijnen Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Sollicitaties te richten, zowel schriftelijk als mondeling aan: Hoofdkantoor N.Z.H., Afdeling Personeelszaken Leidsevaart 396 - Haarlem Telefoon 18460. Amsterdam zal de gemeenterekening dit jaar waarschijnlijk afsluiten met een tekort van tachtig a negentig miljoen gul den. Deze verwachting heeft de burge meester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, uitgesproken in een begroetingstoe spraak op het congres van de Algemene Bond van Ambtenaren in Amsterdam. Brand op Chinees schip. Vierhonderd ton maniokroopschilfers, een soort tapioca, is verloren gegaan door een brand aan boord van het schip „Li Ming" uit de Chinese volksrepubliek, dat in de Rot terdamse Waalhaven ligt. Advertentie Advertentie Samen uit... Ja, gezellig. Maar soms kunnen maag- en darm stoornissen Uw plezier vergallen. Neemgeenrisico. Neem wèl Norit! Norit geeft U het veilige gevoel dat U ongestoord kunt genieten. Norit (de bekende git-zwarte tablet jes) waarmee maag- en darm stoornissen snel worden bestre den. Vraag Norit aan Uw apothe ker of drogist DJAKARTA Een tweede groep Indo nesische politieke gevangenen is woens dag vrijgelaten. De groep telt 25 mensen, die eind 1963 werden gearresteerd. Onder hen bevinden zich dr, Hanka, een vooraanstaand mo hammedaans schrijver en journalist, Go- zali Sjahlan, vooraanstaand lid van de Masjoemi-partij en voormalig wethouder van Djakarta, en Joesoef Wibisono, gewe zen minister van Financiën. Hun werd destijds ten laste gelegd dat zij bijeenkomsten in West-Java hadden bij gewoond met het doel de regering-Soekar- no „in samenwerking met Maleisische agenten" omver te werpen. De vrijgelatenen zullen worden gereha biliteerd omdat het onderzoek „heeft aan getoond dat de tegen hen uitgebrachte be schuldigingen door de staatsveiligheids dienst waren verzonnen." (Van onze correspondent) De Amerikaanse deskundige professor H. B. Chenerij, verbonden aan de Harvard universiteit, heeft vanmorgen ernstig ge waarschuwd dat de hulp aan de ontwik kelingslanden stagneert. Omdat het nomi nale bedrag van deze steun in de mees te gevallen gelijk blijft, is zelfs van een terugval sprake. Het resultaat is dat op het ogenblik slechts een handvol ontwik kelingslanden voldoende steun krijgt. In de andere gebieden verloopt de stijging van het nationaal inkomen bijzonder traag. Dat leidt tot een situatie die zelfs alleen al uit eigen belang politieke consequenties voor de westerse landen onaanvaardbaar zou moeten zijn. Een radicale verbetering zou kunnen optreden, indien deze landen hun hulp zouden vergroten tot een percentage dat niet hoger hoeft te liggen dan één per cent van hun nationale inkomen. Gevolg zou zijn dat de ontwikkelingslanden het in een periode, die zal variëren van vijftien tot veertig jaar, zonder buitenlandse hulp zullen kunnen stellen. De Amerikaanse hoogleraar voerde als eerste inleider het woord op een confe rentie over Aziatische ontwikkeling, die vanmorgen begon in hotel Central in Den Haag en tot en met vrijdag zal duren. De conferentie werd geopend door profes sor J. Tinbergen van het Nederlandse Economisch Instituut in Rotterdam dat de bijeenkomst georganiseerd heeft. Professor Chenery bestreed met veel materiaal de in westerse kringen wel aangehangen opvatting dat de ontwikke lingshulp een verloren post is. Het school voorbeeld Pakistan levert een duidelijk voorbeeld van het tegendeel. Dank zij buitenlandse hulp heeft het nationale in- Advertentie ijVnTÖ'nN Per deelnemer maximaal f 250,—. Per deelnemer spaarpremie maximaal f 50,—. komen er sinds 1960 een spectaculair# vooruitgang geboekt van vijf percent per jaar. De hoogleraar waarschuwde ervoor dat men zich in het buitenland veelal een te ongunstig beeld vormt van het effect van de ontwikkelingshulp door zich te con centreren op de directe resultaten van de speciale ontwikkelingsprojecten, terwijl andere factoren zoals bij voorbeeld de aanvoer van grondstoffen van veel gro tere invloed zijn voor het nationale inko men. Doel van de conferentie is de westerse publieke opinie wakker te schudden voor de enorme noden in Azië, die weinig ge baat zijn met halve maatregelen. De Duit se specialist professor F. Baade ge bruikte vanmorgen het volgende beeld in de discussie: „een patiënt die een bloed transfusie nodig heeft b 1 ij f t ziek, wan neer men hem slechts de helft geeft van de vereiste hoeveelheid bloed". De eerste zitting werd bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur W. Tyler, de ambassadeurs R. Raghunath Sinha van India, L. Dikhakar Bhakdi van Thailand en V. Halefoglu van Turkije. Wegens diefstal respectievelijk heling van enkele kratten bier heeft de Amster damse centrale recherche twee personeels leden van de Amstelbrouwerij en een 29- jarige politie-agent aangehouden. De agent zou de afgelopen zondag in sa menwerking met de andere verdachten de kratten hebben weggehaald uit de ex peditie van de brouwerij. De politieman betaalde een gering bedrag voor het bier. Advertentie K2r Imp. Brocades, Amsterdam (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de nieuwe wet op de motorrijtuigenbelasting zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. De motie van de heer Joekes (V.V.D.) waarin werd aangedrongen op verandering van de in gangsdata van de belastingtermijnen wekelijks in plaats van twee-wekelijks) werd niet in stemming gebracht. Staats secretaris Hoefnagels zette uiteen dat deze verandering de schatkist een bedrag van vier a vijf miljoen gulden zou kos ten, waarop de heer Joekes zijn motie introk. Het amendement-Van Urk waarin werd voorgesteld de maximale looptijd van parkeermeters van twee op vier uur te brengen werd eveneens ingetrokken, om dat het volgens indiener meer bij het on derwerp Verkeer en Waterstaat thuis hoorde. Het voorstel van de anti-revolutionair Kieft om bibliotheekbussen vrij te stellen van motorrijtuigenbelasting werd aange nomen met steun van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., de P.S.P. en de C.P.N. Het voorstel van de K.V.P.'er Horsman om restitutie van belasting over halve maanden in plaats van hele maanden mogelijk te maken, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13