Kloos: „Vóór 1967 moet er een nieuw loonsysteem komen" Overheid moet met de begroting voorbeeld geven Kt „Te snel afremmen van de bestedingen gaat ten koste van de groei Supermarkteigenaars Broodprijs in grote steden kan lager" blijf jong... blijf fit... fiets! Winst en omzet van Boeke verder omhoog Bovag wil uniforme prijsverlaging van benzine Ford vermindert in juli produktie Aardappelen deze maand nog niet goedkoper J. Leenheer genoemd als voorzitter Landbouwschap Drs. Den Uyl antwoordt Zijlstra: Scheepvaartberichten Winst Brocades 7.28 miljoen Uitgifte Bank voor Middellang Krediet ALS UW ZOON DONDERDAG 9 JUNI 1966 19 In eerste 7 maanden Investeringen Huizenhoog •D In 't weekend erop uit? "t Meeste geniet u op de fiets! 4» 31' Gisteren op het Damrak Ford WALL STREET: Licht in herstel Contractueel vastgelegd sparen, enige matiging van de verlangens van minister Bogaers met betrekking tot zijn bouwprogramma, een bijdrage van minister Veldkamp door uitstel van de veranderingen in de sociale verzekeringen en uitstel van de twee de fase van de belastingverlaging zijn volgens de voorzitter van het NVV, de lieer A. H. Kloos, mogelijkheden voor een evenwichtiger aanpak van de problemen in 1967. Tijdens een gis teren op het congres van de Alge mene Bond van Ambtenaren (ABVA) In Amsterdam uitgesproken rede zei de heer Kloos, dat vóór 1967 orde op zaken in onze overspannen economi sche wereld moet worden gesteld. Ook moet er een ander loonpolitiek sys teem worden bedacht, omdat anders de loonpolitieke chaos wel eens voor de deur kan staan. De heer Kloos zei dat de overheid zelf met het opstellen van haar budget voor '67 en met haar plannen een voorbeeld zal moeten geven. Hij beschouwt het niet als zijn taak om aan te geven hoe dat moet gebeuren, omdat hem het totale overzicht ontbreekt, maar toch wilde hij wel de aan dacht vestigen op bepaalde mogelijkheden. Zo is hij van oordeel, dat het particuliere investeringsvolume door maatregelen van de overheid moet worden teruggedrukt.Het is zijn vaste overtuiging, dat het bedrijfs leven ondanks de schaarste op de kapi taalmarkt, meer nieuwe arbeidsplaatsen scherpt dan nodig is. Bij 65.000 buiten landse arbeidskrachten is er nog altijd een aantal onbezette plaatsen van 120.000. Diepte-investeringen, die de productie per werknemer vergroten, acht de heer Kloos acceptabel, maar breedte-investeringen die nieuwe arbeiders vragen moeten naar zijn oordeel worden afgeremd. Advertentie de Hogere zeevaartschool voor scheepswerktuigkundigen in Amster dam gaat bezoeken, kunnen wij zijn uitrusting, volgens de voorschriften van de school, uit voorraad leveren. Wij hebben echter één verzoek. Bestel tijdig. Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem De heer Kloos kan zich niet voorstellen, dat het zo moeilijk is een onderscheid te maken tussen diepte en breedte-investerin gen en evenmin dat het moeilijker zou zijn dan ingrijpen in de lonen, want alleen door ingrijpen in de investeringen kan de spanning op de arbeidsmarkt worden weg genomen en bovendien de spanning op de kapitaalmarkt. Hij vindt dit de belang rijkste voorwaarde om te komen tot loon- (Van één onzer verslaggevers) In de woensdag in Haarlem gehou den vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Handelmaatschap p(j voorheen Boeke en Huidekoper n.v. heeft de directeur, de heer H. Lenis, meegedeeld, dat de in de afge lopen zeven maanden van het huidige boekjaar de resultaten met vertrou wen beoordeeld kunnen worden. Evenals in het vorig jaar kan men nog spreken van een stijgende omzet en van stijging van de bruto- en van de nettowinst. Toch zijn er moeilijk heden en wel door de werkzaamheden In de landbouw. Dat geldt met name de hooibouw. Men wacht op regen na de droge maand mei en de eerste dagen van juni. Ook had de voorjaars bewerking een mipder vlot verloop en dat kwam door de vele regenbuien Eén der aandeelhouders herinnerde aan de mededeling in het jaarverslag dat de nog vrij jonge industrie-afdeling gehandi capt werd door het uitblijven van aanbe stedingen bij de wegenbouw en utiliteits werken. Naar aanleiding van vragen deelde de directie mee, dat de verwach tingen voor de toekomst minder gunstig rijn na de mededelingen van het kabinet over een bestedingsbeperking. Afgewacht moet worden wat zal geschieden, maar het is niet te verwachten dat tot versnel ling van de wegenbouw zal worden over gegaan. De heer Lems merkte nog op dat aan het einde van het vorig verslagjaar de voorraden gestegen zijn door de aankoop van nieuwe zware tractoren, maar de tractoren zijn inmiddels verkocht. Op verzoek van een aandeelhouder gaf het lid van de raad van commissarissen ir. C. Staf, een inzicht over de toekom stige ontwikkeling van de IJsselmeerpol- ders ten aanzien van de landbouw. De re gering moet de besluiten nog nemen en dat komt door de snelle revolutie in de landbouw. Het is bijvoorbeeld moeilijk te voorspellen hoe groot de bedrijven moe ten worden, aldus ir. Staf. Over de nieuwbouw in de Waarder- polder in Haarlem zei de heer Lems dat verwacht wordt dat in de loop van 1967 de rijksgoedkeuririg zal afkomen Aan het einde van het jaar zal begonnen kunnen worden met de bouw van een nieuwe afdeling in Zwolle. Het oude pand aldaar zal verkocht worden aan een stich ting voor een bejaardencentrum die reeds in het bezit is van het belendend perceel De vergadering bepaalde het dividend op 13 percent (vorig jaar 12'/2 percent) en koos C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, die wegens verblijf in een zie kenhuis van de president-commissaris, a ir. J. P. Dudok van Heel, de vergadering leidde, opnieuw tot commissaris. stijgingen die wat dichter in de buurt van de produktiestijgingen liggen dan in afge lopen jaren het geval is geweest. Maar ook langs andere weg kan door de loon- De heer Kloos is van oordeel dat er geen zonder een eigenlijk offer te vormen ons toch nader tot het economisch evenwicht brengt. Hij doelde daarbij op het contrac tueel vastgelegde sparen. Hij selde tvoorts voor de huurverhoging te halveren of uit te stellen en van minister Bogaers vroeg hij enige matiging in zijn verlangen. De heer Kloos is van oordeel dat er gee centraal loonbeleid is te voeren, maar dat wil niet zeggen dat met de vakbeweging niet kan worden gepraat over een zekere centrale beïnvloeding. Voorwaarde daarbij is evenwel een vrije wilsovereenstemming tussen werkgevers en werknemers en zij dient niet te berusten op het dwangsy steem, waarmee wij de laatste jaren zo veel moeilijkheden hebben ervaren. Hij ge looft dat de conflictstof zich in de komen de maanden huizenhoog zal gaan opstape len en de vraag is of er een oplossing denkbaar is die aan de belangen van allen rechten doet wedervaren. Dat is volgens de heer Kloos alleen mo gelijk bij een grote gelijkgerichtheid in op vatting ten aanzien van de doelstellingen, waaraan het op dit moment ten enen male ontbreekt. Als de oplossing echter niet wordt gevonden, dan zal die volgens de heer Kloos door de economische feiten wor den afgedwongen. Een overbesteding en 'n daarmee gepaard gaand betalingsbalanste kort kunnen wij ons nog wel even, maar niet al te lang, veroorloven. Het gevolg zal n.l. zijn, dat de krapte op de kapitaalmarkt in versneld tempo tot faillissementen zal gaan leiden. De Bovag, deelt mee, dat op de giste ren te Hilversum gehouden algemene ver gadering van deze organisatie de aanwe zige leden de huidige situatie op de ben- zinemarkt chaotisch en onaanvaardbaar hebben genoemd. De Bovag wil streven naar een uniforme prijsverlaging van ben zine over het hele land, en zal nog deze maand een protestbijeenkomst beleggen. Er zullen dan maatregelen waaronder op zegging van contracten met de benzine maatschappijen, worden vastgesteld. DETROIT. (Reuter) De Ford Motor Company zal de produktie in juni vermin deren door de werkweek van verscheide ne fabrieken te bekorten, zo werd dins dag van vakbondszijde in Detroit verno men. De assemblagebedrij ven in Chicago en St. Louis zouden maandag 'gesloten zijn geweest. Het hoofdkantoor van de maatschappij in Detroit wilde niet beves tigen dat bij sommige fabrieken een werk week van vier dagen zal worden inge voerd en zelfs niet dat de twee assem blagebedrij ven maandag gesloten waren. Ford heeft zestien assemblagebedrij - ven. Bij één ervan wordt gestaakt. Vak bondsfunctionarissen bij vijf van de ove rige bedrijven hebben meegedeeld dat de maatschappij hun heeft laten weten deze maand een kortere werkweek te zullen invoeren. Een functionaris van de plaatselijke af deling van de Amerikaanse bond van ar beiders in de automobielindustrie in Los Angeles heeft gezegd te verwachten dat een vierdaagse werkweek zal worden in gevoerd tot de produktie van de modellen van dit jaar afgelopen is. De aardappelen zijn duur en zullen de ze maand ook wel niet goedkoop worden, zo voorspelt men bij het produktschap voor aardappelen. Een geleidelijke prijs daling behoort echter wel tot de moge lijkheden. Italiaanse aardappelen zouden, op basis van de groothandelaarsprijzen van de laatste dagen, in de winkel voor 50 cent per kilo kunnen worden aangebo den. Daarbij tekent het produktschap wel aan dat er een paar dagen overheen kun nen gaan voor een prijsverlaging in de groothandel werkelijk in de winkels door werkt. Veel vrees dat er straks niet ge noeg nieuwe aardappelen zullen zijn, als de oude op zijn, heeft men bij het pro duktschap niet. De oogsten in verschil lende Europese landen zijn wel laat maar goed, van een royale overlapping tussen oud en nieuw is echter evenmin cprake. Vandaar de grote vraag naar en de hoge prijzen voor nieuwe aardappelen. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft contact opgenomen met de heer J. Leenheer te Rhoon over een eventuele benoeming tot voorzitter van dit P.B.O.-orgaan. De heer Leenheer is voorzitter van het Nederlands Rundvee stamboek. Zoals bekend heeft het Christelijk-His- torische Tweede-Kamerlid de heer J. T. Mellema, die eerst was aangezocht, een benoeming tot voorzitter van het Land bouwschap geweigerd. DIVIDENDEN Vooruitlopend op het jaarverslag 1965/ 66 delen commissarissen en directie van de N.V. Nederlandse Vlasspinnerij mee, dat aan de op 6 juli te houden vergade ring van aandeelhouders zal worden voorgesteld een dividend uit te keren van twaalf (v.j. vijftien) percent. In een langdurig, bewogen betoog heeft minister Den Uyl gisteren in de Eerste Kamer stelling genomen tegen de critiek op het economische beleid. Hij waarschuwde voor te snelle maat regelen. „Een te snel afremmen van de bestedingen kost groei", zei hij, „dat kost toch al schaarse middelen. Maatregelen kunnen te snel worden genomen. Daarom is een exacte ana lyse, de juiste diagnose van de toe stand van het grootste belang". De minister sloot zich daarmee aan bif de anti-revolutionaire senator Zijlstra die gisteren op een objectieve analyse had aangedrongen. Minister Den Uyl gaf toe dat de beta lingsbalans er ongunstiger uitziet dan was verwacht, door omslaan van een saldo van plus 400 miljoen naar minus 400 miljoen. „Een deel van die terugslag is incidenteel, zei de minister, wijzend op de kosten van de mond- en klauwzeer-epidemie en de in cidentele vermindering van een aantal ex- portprodukten. „Daaraan mogen wij niet zo maar voorbijgaan. Het is niet zeker dat dat zal doorwerken in 1967. Een te som bere prognose is een even groot risico als een te optimistische, aldus drs. Den Uyl, die zei te verwachten dat zich een automa tische correctie op de betalingsbalans zal voordoen. „Bij alle zorgelijkheid van de heer Zijlstra is er een kleine verbetering op de betalingsbalans ten opzichte van 1965 waarneembaar, betoogde hij. Over het peil van de particuliere inves teringen zei de minister, dat er op grond van een gebrek aan geld en de hoge ren tevoet eerder bezorgdheid is, als het peil Advertentie De Amsterdamse supermarktonderne mers Dirk van den Broek en Jac. Her mans hebben de minister van economi sche Zaken in een request verzocht te bevorderen, dat de broodprijs in de gro te bevolkingscentra mag worden ver laagd. Bovendien vragen zij de minis ter in te grijpen tegen de broodfabrie ken. Volgens de heren Van den Broek en Hermans willen de broodfabrieken niet aan supermarkten leveren, tenzij deze zich bereid verklaren zich te zullen hou den aan de door de broodfabrieken bij de regering afgedwongen maximumprijzen, die zij als minimumprijzen hanteren. Zij stellen, dat de prijs voor het meest verkochte brood, het gesneden verpakte witbrood, 70 tot 72 cent is. De distribuan- ten van brood berekenen als verkoopkos ten 30 tot 38 percent van de verkoopprijs. Naar gelang de inrichting en werkme thoden van bakkerij of broodfabrieken zijn er verschillen in de kostprijs. „De produktie zou echter aanzienlijk ra tioneler kunnen gebeuren, als de brood fabrieken hun assortiment beperken en niet langer twintig tot dertig broodsoor ten aanhouden. Aangezien negentig per cent van de omzet minder dan tien soor ten bevat, werkt assortimentsuitbreiding sterk kostenverhogend". „De hoge verkoopkosten en het gro te assortiment maken het brood te duur. Toch is deze te hoge prijs te door breken", aldus de heren Hermans en Van den Broek. Volgens hen zou een goed geoutilleerde broodfabriek een ge sneden verpakt witbrood kunnen leve ren voor 45 cent. „Wanneer een super markt dit brood aanbiedt tegen een con sumentenprijs van 59 cent, is de winst marge veertien cent". „In Nederland mag men met brood niet concurreren. Het is een monopolie artikel geworden", aldus de supermarkt ondernemers. De twee concerns, die in Nederland het te zeggen hebben, zijn Meneba (ruim 65 percent van de brood- omzet) en Wessanen (ongeveer 20 per cent). „Het is echter onjuist, dat in de grote bevolkingscentra, waar rationele methoden worden of kunnen worden toegepast, de bevolking gedwongen wordt om onmatig hoge prijzen te aanvaarden." De heren Hermans en Van den Broek hebben pas geleden ook al enige opschudding ver wekt in middenstandskringen door hun brochure „Pas op de Grootjes", waarin zij voor een doorbreking van de vertica le prijsbinding pleiten. 26 INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER Na een zeer kalme opening voor de internationale waarden waarbij de stem ming gemakkelijker was vergeleken met het slotniveau van dinsdag, stroomde de beurszaal vrijwel leeg naar de executie- beurs. Voor de vierde achtereenvolgende beursdag vond de openbare veiling plaats van effecten op de executiebeurs in ver band met surséance van Teixeira de Mattos. Het betrof hier nog steeds alleen de verkopen van de crediteur de Kas- Associatie. De vordering van de Kas-Associatie op Teixeira bedraagt zoals bekend, 11 mil joen. Volgens de beurs worden er ook verkopen verwacht van de Ned. Crediet- bank. Deze bank heeft effecten van Teixeira in onderpand. De vordering van de Ned. Credietbank op Teixeira bedraagt 3 miljoen. Na de verkoop op vrijdag van certificaten van Amerikaanse en Ca nadese aandelen, alsmede de verkoop op de volgende dagen van aandelen der Nederlandse internationals, handel en in dustrie, volgde gisteren de verkoop van obligaties, converteerbare obligaties en pandbrieven. De veiling verliep zeer vlot. Vele ka vels werden teruggenomen. De stemming viel hier zeker niet tegen. De stukken werden vlot uit de markt genomen en vaak tegen prijzen die boven die van dinsdag op de officiële beurs uitkwamen. De belangstelling was, zoals gezegd, we derom zeer groot. De Holl. Belegging en Beheer Maatschappij kocht, via de Am sterdam-Rotterdam Bank voor nominaal 93.000 6 percent obligaties Van der Grinten. Een post van nominaal 505.000 niet royeerbare certificaten Nyma ging in gedeelten voor zeer redelijke prijzen van de hand. Vandaag zullen nog worden ge veild nominaal 60.000 aandelen Kon. Olie, f 125.000 Philips, 60.000 Unilever en 40.000 AKU. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 132.80-133.20 104.30-104.70 88.60-88.80 2de tijdv. 132.90 104.20 88.70 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 133.20-133.50 Philips 104.40gb-104.90 Unilever 88.70-89 K.L.M. VERHANDELDE FONDSEN 7 juni Totaal 374 Hoger 75 (20.1®/o) Lager 213 (56.9»/„) Gelijk 86 (23»/o) 8 juni 369 96 (26»/.) 176 (47.7'/'») 97 (26.3'/,) in stand kan worden gehouden, dan dat er maatregelen nodig zouden zijn om die in vesteringen af te remmen. Men moet zijn voorbereid op enige daling van de parti culiere investeringen in 1967 zei de be windsman. Drs. Den Uyl beklaagde zich er over dat de betekenis van het prijsbeleid in politie ke kringen wordt onderschat. Bij het prijs beleid wilde hij vasthouden aan de bepa ling dat alleen wanneer de rentabiliteit van een onderneming gevaar loopt de prij zen kunnen worden verhoogd. Vergunning om loonsverhogingen in de prijzen door te berekenen, waarover prof. Zijlstra had ge sproken, zou zijn inziens de inflatie te zeer bevorderen. De minister deelde mee, dat de economi sche controledienst in staat is effectief con trole uit te oefenen op het prijsverloop, zij het slechts door middel van steek proeven. Aagtekerk 9 te Amsterdam. Acila 8 te Djakarta verw. Adrastus 8 v. Singapore n. Djakarta Alcor 9 v Amsterdam n. Antwerpen. Aldabi 8 te Las Paimas. Algol 7 v. Barcelona n. Rotterdam. Aludra 8 te Las Paimas. Amstelkrootl 8 v. Vancouver n. China. Amstelland 8 v. Salvador Bahia n. Hamburg. Artemis 9 v. Paramaribo n. Ponta Delgada. Asterope 8 t.h.v. Algiers n. Montreal. Atys 8 te Santander. Averdijk 10 te Bushire verw. Batjan 8 v. Tripoli n. Port Said. Batu 9 te Penang verw. Bovenkerk 8 v. Hamburg n. Bremen. Calamares 8 te Rotterdam. Caltex Delfzijl 8 v. Kielerkanaal. Caltex The Hague 8 v. Dumai n. Pladju. Camerounkust 8 te Dakar. Cartago 8 t.h.v. Haiti n. Genua. Ceres 8 te Amsterdam. Congokust 7 v. Rouaan n. Bordeaux. Daphnis 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Diogenes 8 te Hamburg. Doelwijk 9 te Port Said. Dorestad 8 v. Aalborg n. Rouaan. Eemhaven 8 te Huil. Forest Lake 9 te Wiscasset. Gaasterdijk 9 te Le Havre verw. Ganymedes 8 ten anker rede Eten. Goeree 8 te Port Elizabeth verw. Guineekust 9 te Lagos verw. Gulf Italian pass. 8 Ras Fartak n. Suez. Heemskerk 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Helicon 9 v. La Ceiba n. Hamburg. Hercules 8 op de Demerara rivier n. Rotterdam. Hermes 9 te Port au Prince. Hilversum 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Jacob Verolme 8 v. Quintero n. Cruz Grande. Jagersfontein 8 v. Teneriffe n. Kaapstad. Japara 9 v. Aden n. Port Sudan. Katsedijk 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Karimun 8 v. Hsinkang n. Singapore. Keerkring 8 v. Palembang n. Buleleng. Keizerswaard 8 v. Singapore n. Bangkok. Kloosterdijk 9 te Rotterdam. Kloosterkerk 8 v. Genua n. Port Said. Kopionella 8 te La Spezia. Korovina 9 te Curasao. Kosicia 9 v. Thameshaven n. Killingholme. Kreon 8 v. Santo Domingo n. Barrahona. Kryptos 9 v. Thameshaven n. Stanlow. Lelykerk pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Leto 9 v. Meer van Huron n. Duluth. Madison Lloyd 9 te Aden verw. Mataram 8 v. Singapore n. Manilla. Mersey Lloyd 8 te Djibouti. Mississippi Lloyd 9 te New York Mohamed Reza Shah pass. 8 Socotra n. Das Eiland. Naess Commander 8 v. Suez n. Perzische Golf. Naess Lion 7 v. Innoshima n. Das Island. Neder Ebro 9 te Vancouver. Neder Eents 8 te Bremerhaven. Onoba 9 te Suez. Osiris 9 te Antwerpen. Overijsel 8 v. Suez n. Penang. Parthenon 9 te New Orleans Philidora 9 te Portland (Maine). Philippia pass. 8 Nasira Eiland n. Mena al Ah- madi. Poeldijk 8 v. Savannah n. Rotterdam. Prins Philips Willem 8 te Rotterdam. Radja 9 te Hongkong verw. Rotti 9 te Basrah. Rijndam 8 Cape Race gepass. n. Montreal. Schelde Llo.vd 8 v. Bremen n. Antwerpen. Schouten 8 t.h.v. Quemoy n. Shanghai. Seine Lloyd 9 te Bremerhaven. Skadi pass. 9 Algiers n. Tripoli Slamat 8 v. Marseille n. Barcelona. Sliedrecht 7 v. Ceuta n. Montreal. Socrates 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Utrecht 8 ten anker rede Madras Statendam 8 te Southampton. Steenkerk 9 v. Fremantle n. Aden Straat Colombo 8 v. Bombay n. Cochir Straat Cumberland 9 v. Melbourne n 1 Straat Franklin 8 v. Durban n. Kaai Straat Frazer 10 te Singapore verw. Straat Futami 9 te Hongkong verw. Straat Malakka 8 te Kaapstad. Straat Torres 9 te East London verw. Sumatra 8 v. Rotterdam n. Marseille. Tahama pass. 8 Dungeness n. Mena al Ahmadi. Tegelberg 10 te Singapore verw. Tero 9 te Antwerpen. koersen Slot- 8 juni koersen Slot- 8 juni A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Kon. Paketvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5»/o Ned. 1964 5V»°/o Ned. 1964-11 5V4»/» Ned. 1965 6»/o B.N.G. 1965 5V4°/o Ned. G. U. 47,'/o A.K.U. 574'/0 Hoogovens Alk. Bank Nederl. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast Amsterd. Droogd. Bensdorp Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Bredero Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curag. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker 350 Vj 346", 104.70 89.30 134.60 78 12774 100.70 106 gl 358 91 gl 17774 1847, gb 13274 85 8611 901,6 937» 96 10674 97 240 50 1857, 474 85.50 398 203 167 80 103.50 421 gl 724 180.20 gb 338 395 b 8074 426 194 395 349 3741 820 575 4467, 291 183 385 268 Van Gelder Zn. Gelderl. Tielens Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeijer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machinef. Holec Holl. Beton Indoheem Internatio Kempen-Begeer Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudijs Leidsche Wol Lindeteves-J aco b Meneba Muller Co Chem. F. Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij Van Nelle Nijverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott. Droogdok Sch. Explo Mij Scholten Foxhol Schuttersveld Smit Transform. Spaarnestad Stokvis Zn. Technische Unie Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt. Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 940 b 10974 402 142 820 97.20 198 207 gb 378 468 2157, 298 gb 40 gb 236 gb 379 192 567 133 3281 135 312 gb 298 gl 405 190 2997, 72 215 95 gb 280 83.60 172 80 124 21074 564 1337, 9574 74 1607, 132", 122 432 15574 4797, 171.00 7 juni 8 juni 7 juni 8 juni Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent. N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied Chem. A.C.F. Ind. Am. Can. Am. Smelting Am T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 32'/» 34 577, 6974 68^, 54 357» 377» 39 517, 49 61 537» 337» 83 327» 637» 417, 467» 3674 35 190 129% 1057, exd. 817» 327» 3374 577» 7074 687, 537» 357, 377» 387, 527» 507» 6074 527» 3374 8474 32 6374 417, 477» 367» 757» 18874 1327, 1057» 817» 50 Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont. Ward Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Mobil Oil Stand. Br. Stand. Oil N.J, Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.L.M 87. 457» 90% 706'» 10774 3474 507. 387. 377. 58 58£'g 897» 337» 707, 357. 707» 797» 87. 287. 38 43 557. 22". 477. 100 97. 46 907» 70»/. 108 35 5074 38 367» 57!% 587. 89V, 337» 697» 35j% 707» 807. 87. 287, 38'/» 43 567» 22"» 477» 103 Wall Street sloot gisteren de dag af met een bescheiden winst, waarbij het Dow Jones-gemiddelde voor industriefondsen ruim 2 punten aantrok tot 879.34. Vooral hooggeprijsde fondsen, kleuren-tv, lucht lijnen en ruimtevaartfondsen lagen ge vraagd in de markt. Du Pont gaf echter laatbeurs een verlies van 2 dollar te zien. Een flink herstel gaven te zien Polaroid, Eastern Airlines, Sperry Rand, Magnavox, Zenith en Motorola. Van de 1374 verhan delde fondsen waren er 622 hoger en 480 lager. De omzet beliep 4.59 miljoen share» tegen 5.05 miljoen dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 879.34 (+2.01), sporen 224.24 (+0.49) en openbare nutsbedrijven 135.54 0.06). In 1965 heeft N.V. Koninklijke Pharma- ceutische fabrieken v.h. Brocades-Sthee- man en Pharmacia de verhoogde kosten door een vergroting van de omzet kunnen opvagen. Het rentabiliteitsprobleem heeft de voortdurende aandacht van de raad van bestuur. De bruto winst op goederen steeg van 22,7 min tot 24,8 min. Het saldo winst komt uit op 7,28 (v.j. ƒ7,26) min. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, wederom 20 percent in contanten over het met 1,3 min verhoogde kapitaal. Voorts zal uit de agioreserve een belastingvrije uitkering worden gedaan van 2% percent (v.j. vijf percent) in certificaten van aandelen of desgewenst in aandelen, ten volle delende in de resultaten over 1966. De Nationale Bank voor Middellang Krediet N.V. (kapitaal nagenoeg geheel in handen van de AMRO-bank) gaat over tot de uitgifte van 6'/» percent 8-jarige obligaties 1966, voor hoofdsom en rente onvoorwaardelijk gegarandeerd door de AMRO-bank. De uitgifte geschiedt tot nader bericht tegen 110 percent. Vervroegde aflosbaar stelling is uitgesloten. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. Seda de Barcelona S A. en Perlofil S.A., de Spaanse ondernemingen waarin AKU voor 62 resp. 45 percent deelneemt, hebben besloten tot aanzienlijke uitbreidingen, die de jaaromzet van beide ondernemingen tot boven 200 miljoen moet brengen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19