Crisis in de NAVO op het laatste nippertje voorkomen Minister Luns: „Geen reden voor optimisme na akkoord Orkaan Alma treft Cuba HET WEER Cholera el tor bedreigt India morris Jodenjager Lages in vrijheid gesteld Directeur Teixeira bekent belening van effecten van klanten Beverwijk kreeg een nieuwe hoogwerker UST n ster matras Voor de openbare verlichting KLM bestelt tien DC-9 toestellen Opgenomen in Westduits ziekenhuis Ontploffing in steenwolfabriek te IJmuiden Voor modieuze dames- en feenerkleding „'I BINNENHUIS" 51e JAARGANG NUMMER 183 Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJniuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré DONDERDAG 9 JUNI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye BRUSSEL (AP). De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen hebben, na op het nippertje een crisis over de Franse troepen in West-Duitsland te hebben voor komen, gisteravond hun voorjaarsvergadering in Brussel beëin digd met een hernieuwde betuiging van trouw aan de grond slagen van het bondgenootschap. Secretaris-generaal Manlio Brosio las delen van het slotcommuniqué voor waarin de mi nisters verklaren dat de NAVO nu nog even noodzakelijk is als op welk ander tijdstip in het verleden ook voor de beveiliging van het Westen. De conferentie is tot de slotsom gekomen dat het voor het Westen dringend nodig is voldoende troepen op de been te houden voor de verdediging en als afschrikwekken de macht. Motorrijtuigenbelasting nieuwe stijl pagina 13 Broodprijs kan lager pagina 19 Bliksemsnel W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 13 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Topsy 3 Radio en tv 15 Kunst15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Ferdinand13 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Aanhoudend warm Aan het strand him SU EDE - NAPPAJASJES Het woord is aan In verband met zijn ernstige ziektetoestand is de tot voor kort in Breda gedetineerde Duitse oorlogsmisdadiger W. P. F. Lages in vrijheid gesteld. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in de Bondsrepubliek. HAARLEM Pas gerepareerd LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant 99 President De Gaulle zal binnenkort met ongebonden handen naar Moskou kunnen reizen. West-Duitsland en Frankrijk zullen besprekingen kunnen voeren over de sta tus van het Franse leger in West-Duits- land en alle andere nog hangende vraag stukken die het gevolg zijn van Frank- rijks wens zijn strijdkrachten terug te trekken uit de NAVO, zullen op een of andere manier bilateraal, maar onder de „paraplu" van de NAVO worden bespro ken, aldus meldt onze correspondent in Brussel. In oktober zal de NAVO-raad, die naar alle waarschijnlijkheid weer in Brussel zal bijeenkomen opnieuw alle vraagstukken behandelen. Alleen optimisten hadden enige dagen geleden gedacht dat men meer kon ver wachten van het Brusselse overleg. Zij hebben dan de stijfhoofdigheid van Frank rijk onderschat: minister Couve de Mur- ville heeft twee dagen lang het Franse been stijf gehouden en hij heeft tenslot te zijn zin gekregen. Het is duidelijk dat Frankrijk er op het laatste moment voor terugdeinsde het op een volledige breuk te laten aankomen. Die breuk leek te zullen ontstaan, om dat minister Couve de Murville in de och tendzitting had verklaard dat er in de NAVO-raad zijns inziens geen woorden meer behoefden te worden vuilgemaakt aan het vraagstuk van de Franse troepen in West-Duitsland, de samenwerking tus sen de Franse strijdkrachten en die van de veertien in vredes- zowel als in oor logstijd, enzovoort. Politiek gezien waren er volgens hem geen problemen. Detail kwesties konden door de militairen op stafchefniveau worden geregeld. Voor de veertien was dit onaanvaard baar. Zij achtten deze problemen wel de gelijk gebonden aan een politieke achter grond. Op dat moment reikte minister Rusk in een apartje met minister Luns het idee aan, dat deze bliksemsnel doorspeelde naar minister Couve de Murville, om in Parijs deze zomer verder te praten. De Franse minister ging hierop in. Hij gaf toe dat er nog wel mogelijkheden voor overleg aanwezig waren. Met een duidelijke verwijzing echter naar alle vroegere Franse uitspraken op dit punt, namelijk dat er geen sprake meer kan zijn van integratie van de Franse strijd krachten in de geallieerde vredesverbon- den, maar dat er voor tijden van oorlog onder volledig Frans voorbehoud nadere afspraken mogelijk zijn. De consequentie van dit alles is, dat de partners voor wat het oplossen van de problemen betreft in feite geen stap ver der zijn gekomen, maar dat een definitie ve breuk voorlopig nog is afgewend. Niemand maakt er overigens een ge heim van dat de crisis in de NAVO nog steeds zeer ernstig is. Minister Luns vat te zijn indrukken na afloop als volgt sa men: „Er mag voldoening bestaan over het bereikte akkoord inzake de procedure kwestie, maar er is geen reden voor op timisme". HAVANA (AFP) Een orkaan, de „Alma", heeft woensdag een breed spoor van vernielingen getrokken over het wes telijke deel van Cuba. Hij eiste tot nu toe 74 mensenlevens. Eer.st trof de „Alma" met windstoten van tweehonderd kilometer per uur een eiland, ten zuidwesten van Cuba. Hier vielen doden en werd zware schade aan gericht. Daarna trok het noodweer over een Vijfhonderd kilometer brede baan tussen Pinar del Rio in het westen en Las Villas in het oosten van Cuba. De kern passeerde op slechts 25 kilometer af stand de hoofdstad Havana. Lager gele gen delen van deze stad kwamen onder water te staan. Op vele punten viel de elektriciteit uit. Tienduizenden mensen trokken naar hoger gelegen gebieden. In de straten van Havana, waar met het oog op het noodweer de scholen en kantoren waren gesloten, lag een dikke laag glas scherven. Buiten de stad weid grote scha de aangericht aan tabaks- en fruitplan- tages. De orkaan ging gepaard met hevi ge stortregens. i/ Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend warm weer met zon nige perioden maar ook kans op onweer, voornamelijk in het zuiden en westen van het land. Overwe gend matige wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een onweersstoring boven Noord- Frankrijk kan een bui veroorzaken, maar overigens ook morgen zomers strandweer. Een matige meest noord oostenwind. In de middag 22-24°, zee water bijna 14°. VOORUITZICHTEN; Buienkans, maar overigens zomers. y NEW DELHI (Reuter) —Het Indische ministerie van Volksgezondheid vreest dat India volgend jaar getroffen zal worden door een ernstige cholera-epidemie. Die zal tienduizenden mensen het leven kun nen kosten, als niet tijdig maatregelen worden getroffen. In gebieden waar de ziekte vroeger slechts in geringe mate mate voorkwam, is kortgeleden een stij ging van het aantal cholera-gevallen ge constateerd. Het ministerie wijt dit aan het overslaan uit andere delen van Azië naar India van cholera el tor ,een zeer besmettelijke vorm van de ziekte die moeilijk te bestrijden valt. De Aziatische afdeling van de Wereldgezondheidsorgam satie heeft kortgeleden voor het gevaar van het uitbreken van cholera el tor op grote schaal gewaarschuwd. De minirokjes die deze week in het nieuws zijn gekomen hebben de aan dacht gevestigd op een onversierd bovenbeen. Daarop is meteen al iets gevonden: een bovenmaats bandje voor een dijhorloge. Advertentie Barteljorisstraat - Haarlem - Iel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Samuel Johnson: Ieder mens is van groot belang voor zichzelf. De KLM heeft bij de Douglas-fabrieken een bestelling geplaatst voor tien DC9-30 straalvliegtuigen voor de korte en middel lange afstand. Deze vliegtuigen, waarvan er vijf in de tweede helft van 1967 en vjjf in de eerste helft van 1968 zullen worden afgeleverd, komen in de plaats van de elf Lockheed Electra's en de vier DC7-F vrachtvliegtuigen, die de KLM op het ogen blik in Europa gebruikt. Met deze aanschaf is een bedrag van 47.5 miljoen dollar gemoeid. Willy Lages, die in 1940 naar Nederland kwam en achtereenvolgens in Den Haag en Amsterdam de functie had van „Leiter der Aussendienststelle der Sicherheits- polizei und S.D.", is verantwoordelijk voor de deportatie van ongeveer zeventigdui zend Amsterdamse joden. Onder zijn leiding (hij had de super visie van de Zentralstelle für jüdische Auswanderung) werden de beruchte raz- zia's op joden gehouden en werd een premiestelsel ingevoerd op het aanbrengen van joden. Voorts is hij verantwoordelijk voor oe executie van honderden Nederlanders, die door de Duitsers waren opgepakt als represaille voor verzetsdaden. Het bijzondere gerechtshof in Amster dam veroordeelde hem op 20 september 1949 ter dood. Een beroep in cassatie werd verworpen, maar in 1952 werd hem gratie verleend en werd het doodvonnis omgezet in levenslange gevangenisstraf. Lages, dia op het ogenblik 65 jaar is, werd de laat ste weken verpleegd in het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen in Vught. In het vonnis van de bijzondere raad van cassatie (11 juli 1950) sprak de raad van de „geweldige omvang" van de „gro te misdadigheid", waaraan Lages zich heeft schuldig gemaakt. Voorts werd ge sproken van „uiterste laaghartigheid", van het „op grote schaal zonder vorm van proces uit de weg ruimen van talrij ke personen." Na een kort verhoor in het Binnen gasthuis heeft de Amsterdamse offi cier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, gisteren een vordering ingesteld tot gerechtelijk vooronderzoek en in be- waringstelling van de op verdenking van verduistering aangehouden en wegens maagklachten in het zieken huis opgenomen directeur van het bankiershuis Teixeira de Mattos. Mej. mr. J. H. Kroesen, die door de presi dent van de rechtbank in deze zaak tot rechter-commissaris te benoemd, heeft deze vordering ingewilligd en hem voorlopig voor zes dagen in be waring gesteld. De bankier heeft tijdens het verhoor door mr. Hartsuiker bekend, effecten van klanten van Teixeira de Mattos te heb ben beleend bij anderen,i.e. de Kas-As- sociatie. Hij is van mening hiertoe ge rechtigd geweest te zijn, omdat hij van de veronderstelling uit mocht gaan dat Teixeira de Mathos nog steeds solvabel was. Mr. Hartsuiker die later liet weten dat het gesprek met de bankier redelijk verliep, zag hierin geen aanleiding van zijn vordering af te zien. De directeur van het Binnengasthuis, dokter E. Godfried, heeft mr. Hartsuiker meegedeeld, dat de bankier waarschijn lijk nog geruime tijd in het ziekenhuis zal moeten blijven. Zijn maagklachten zijn van gecompliceerder aard dan alleen nerveuze aandoeningen. Het verhoor van de bankier vond plaats Advertentie Hedenavond Concertgebouw Zomerconcert door het N.Ph.O. m.m.v. DE BUSSUMSE KOORVERENIGING „PRO MUSICA" Programma Bekende koorwerken uit Oratoria en Musicals. Entrée ƒ2.00. Aanvang 8.15 uur. Het gemeentelijk gasbedrijf te Bever wijk heeft vanmorgen een bijzonder nut tig stuk gereedschap in gebruik genomen. Het is een zogenaamde hoogwerker, die zal worden gebruikt bij de afdeling open bare verlichting. De hoogwerker komt in de plaats van een verouderde ladderwa gen. die slechts tot 9 meter reikte. Het nieuw voertuig waarvoor de raad op 9 december een krediet van 40.785 be schikbaar stelde heeft een reikwijdte van twaalf meter. De officiële ingebruikneming ging van morgen gepaard met een demonstratie op het Kennedyplein, die werd gadegeslagen door het college van B. en W. en de di recteur van de dienst openbare werken, de heer R. J. Vos. Eerste monteur H. J. Kurvers dirigeer de de hoogwerker vakkundig vanuit zijn gondel naar het balkon van het stadskan toor. Daar bood hij burgemeester J. G. S, Bruinsma een fraai bloemstuk aan. daar na volgde nog een demonstratie voor het carillon op het plein. De hoogwerker, die volgens ideeën van openbare werken bij de fa. Custers in Venray werd vervaardigd, beschikt ook over een hijskraan, waarmee lichtmasten uit de grond kunnen worden getrokken Vooral wanneer lichtmasten omver wor den gereden kan deze kraan zijn nut be wijzen. De vakman in de gondel kan zich via een telefoon in verbinding stellen met de chauffeur, de heer J. ten Smitte. De hoogwerker kan een slag maken van 360 graden. Tijdens het gebruik worden vier hydraulische steunen uitgezet om het voertuig de nodige stabiliteit te geven. tussen half vijf en vijf uur en moet ge zien worden als een voorgeleiding aan de officier van Justitie. Het was noodzakelijk omdat gisteravond de in verzekeringstel ling van twee keer 48 uur afliep. De voor lopige bewaring van de bankier kan nu door de rechter-commissaris nog eens met 6 dagen verlengd worden. Daarna kan de rechtbank gevraagd worden gevangen neming voor de tijd van 30 dagen te ge- lasten. Mej. mr. Kroesen is door de president van de rechtbank in de zaak Teixeira de Mattos tot rechter-commissaris benoemd, omdat andere rechter-commissarissen de ze ingewikkelde zaak er niet bij kunnen nemen. Zij is reeds eerder rechter-com missaris geweest in zaken waarbij banken betrokken waren, zoals die van „het goe- f de heertje." Drie mensen gewond Bij een ontploffing van een smeltoven in de Ned. Steenwolfabriek op het terrein van Hoogovens te IJmuiden zijn gister morgen drie mensen gewond geraakt. I Twee van hen, een inwoner van Velsen-1 noord en een ingezetene van Beverwijk, konden na medische behandeling in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk naar huis worden gebracht. De derde gewon de, iemand uit IJmuiden-Oost is opgeno men in het Antonius-ziekenhuis te IJmui den. Zijn toestand is niet zorgwekkend, maar de aard van de opgelopen verwon dingen maakt behandeling in het zie-1 kenhuis noodzakelijk. De ontploffing deed zich voor tegen ze- 1 ven uur gisterochtend. Enkele ogenblik- j ken tevoren was de claxon van het wa terkoelingssysteem van de smeltoven in werking getreden. Zeer kort daarop volg- de de explosie. Daarbij ontstond ook een begin van brand, die door de bedrijfs- brandweer van de K.N.H.S. is geblust. Willy Lages in de beklaagdenbank tijdens de zitting van het bijzonder gerechtshof in Amsterdam in sep tember 1949. Advertentie Horloger - Juwelier Tel. 21101 De bewuste smeltoven was pas gerepa reerd. Zij was voorzien van een nieuwe bodem en werd gistermorgen weer in gebruik genomen. Daartoe was eerst een kooksbed in de oven gelegd, dat werd ver hit tot ongeveer 1600 graden. Het wordt niet uitgesloten geacht dat toen een stag natie is opgetreden in de aanvoer van koelwater of in de afvoer van verhit wa ter, waardoor de druk in de smeltoven te hoog is opgelopen. De arbeidsinspec tie stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van da explosie. VERKRIJGBAAR BIJ Julianapark 58-62, Haarlem - Tel. 58391 Telef. 8166 r DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1