(Mogelijk toch deelneming van Britten aan ELDO Eisenho zvers in het goud Zeeliedenbond verwerpt compromis aan U, die sigaret zonder filter kiest De maniak c J Van dag tot dag Bij gelijkmatiger kostenverdeling WarschaiT-landen| wensen meer zeggenschap Kennedy bezocht Albert Loethoeti ramm DONDERDAG 9 JUNI 1966 Europees belang JOHANNESBURG (Reuter). Del Amerikaanse senator Robert Kenne dy, die een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, is gisteravond stormachtig toegejuicht toen hij in een rede aan de universiteit van Witwatersrand in Johannesburg ervoor waarschuwde, dat daar waar mensen van hun rech ten beroofd kunnen worden omdat hun huid donker is, anderen op de jongste dag beroofd zullen worden omdat hun huid blank is. Schaduwkabinet van de Spaanse troonpretendent In 1936 bracht Rothmans of Pall Mall Ltd., als eerste ter wereld, de 'King Size' sigaret uit De kwaliteit eisende roker van vandaag verwerpt de „ouderwetse korte sigaret" en kiest meer en meer de echte wereldmerken in King Size. Ook in Nederland is de 'King Size* Pall Mall Export het snelst stijgende merk. De reden ligt voor de hand: Pall Mall Export is 'King Size' èn boordevol met de allerbeste, zongerijpte amerikaanse tabak. Geniet ook U van het wereldbekende aroma van Pall Mali Exoort. rook met Plezier! Zij, die het wereld bekende aroma in een filtersigaret prefereren - dit zijn er óók velen - kennen reeds lang Pail Mali Export Filter als de amerikaanse 'King Size Filter' van excellente klasse. Pali Mali Export - Wereldbekend aroma Kort nieuws 5erT\ Ben fascistisch fanaticus (die twee woorden horen altijd bij elkaar!) heef! LONDEN (Reuier en AP). Britse ruimtevaartdeskundigen hebben ee* de Haagse Courant een document doen beroep gedaan op de Labour-regering om het besluit zich terug te (rek ten toekomen waarin het streven van een uit het Europese ruimteprogramma nader te overwegen. Vorige week heelt fascistische groepering of kliek in Neder- Groot-Brittannië aan de Europese deelgenoten in de Europese Organisatie land wordt onthuld om de provo-activiteil voor de Ontwikkeling van een Lanceerraket (ELDO) meegedeeld dat hei anoniem te steunen, zodat de linkse par- zich terugtrok omdat de scherpe stijging van de kosten twijfel deed rijzen tiien in ons land hun goede naam kwijt- aan de uitvoerbaarheid van het programma en omdat Groot-Bnltannie een raken en de opinie des volks zich tegen te groot deel van de kosten draagt. In Parijs werd gisteren uit welingelichte hen keert, om zodoende de situatie rijp bron vernomen, dat de regering-Wilson terug zou kunnen komen op ie te maken voor een fascistische staats- besluit, zich terug te trekken uit de ELDO, als de deelgenoten akkoord greep zouden gaan met een gelijkmatiger omslag van de kosten. Groot-Brittanme Het hele geval lijkt vooralsnog meer op draagt nu veertig percent van de kosten, een ultra-rechtse provocatiepoging dan op een ongewild „lek". Waarschijnlijk is I De Britse minister van Luchtvaart, het de bedoeling dat de provo's de naam Frederick Mulley, zal de andere landen - van de ELDO op de Parijse ministerraad krijgen dat zij op fascistische geldschie- die vandaag }n parjjs begint hun me ters steunen. Misschien ook is het slechts vragen. een lugubere aanstellerij van een waan- Het Britse besluit, zich uit de ELDO le- denker. De provo-beweging is allesbehal-1 rug te trekken, zou pas vandaag worden De Westduitse regering heeft de hoop uitgesproken, dat Groot-Brittannië zijn uittreden uit de ELDO nogmaals in over weging neemt. bekendgemaakt. Maar doordat het eer- ve rechts en haar tamelijk vage ideeen der was uitgelekti geschiedde de bekend- hebben in geen enkel opzicht een fascis- making ook eerder, dat wil zeggen vóór tische inslag, integendeel. Dat fascisti- de Parijse bijeenkomst. Van Britse zijde sche elementen ook in ons land op de js ontkend, dat de voortijdige b^endma- king een manoeuvre zou zijn geweest om loer liggen om in bestaande of ontstaande de andere zea deelgenoten in de ELDO te actiegroepen te infiltreren, is niet denk- dwingen zich opnieuw te beraden over de beeldig. De zwaai naar rechts die bij de kostenverdeling. Aan de andere kant verkiezing» i. fco»,taW h.e.t wellicht nieuwe hoop gegeven. Het ver- geven dat zij bereid zouden kunnen zijn dachtmaken van andersgerichte stromin- de ELDO op een andere financiële basis gen is een van de beginselen die ultra- te plaatsen, rechts met voorliefde pleegt te beoefenen. Voorshands echter lijkt het gevaar van indoctrinatie in ons land moeilijk aan wijsbaar. Handige exploitatie van een ge bleken ontvankelijkheid voor extremisme zou dat gevaar echter dichterbij kunnen brengen. Een gewaarschuwd volk telt voor twee. Onze vaderlandse geschiede nisles bevat enkele zeer duidelijke hoofd stukken, die gedetailleerd leren dat fas cisme in geen enkele situatie aanvaard baar kan zijn. Wie beseft dat fascisme geen politiek stelsel doch een besmette lijke ziekte is, die voornamelijk het her sencentrum aantast en waarvan het signalement zich kenmerkt door kadaver- discipline, ziek nationalisme, knokploe gen, persoonsverheerlijking, lijfwachten en strijdliederen, heeft voorlopig waar schuwingen genoeg. Misschien komt de tijd dat een nationale concentratie van tegen extremisme gerichte krachten nodig zal blijken. Voordien echter is veel te redden, indien de overheid een open oog blijft hebben voor de zeer belangrijke de tails van democratisch beginselvast heid: Een vrije nieuwsgaring, een vrije meningsuiting, een gegarandeerde on schendbaarheid van de waarheidsinfor- matie, een handhaving van de persoonlij ke vrijheid en het recht en de eerbiedi ging van de democratische, parlementaire controle zonder omwegen of ontduikingen. Zolang zij op die manier de teugels van het gezag stevig in handen houdt, zonder misbruik van haar gezag te maken of rechts extremisme in haar eigen kring toe te staan, is zij zelf de beste garantie tegen datgene, wat de burger in deze on gewisse tijd moet duchten. De Eisenhowers waren woensdag vijftig jaar getrouwd. Dat gouden feest is op bescheiden wijze gevierd op de boerderij van het echtpaar in Gettysburg. Maar zelfs „bescheiden" heeft altijd nogal omvang voor een oud-president van de Verenigde Staten. Dwight en „Mama" Eisen hower hébben dan ook een drukke dag gehad. Maar ze hebben zich kostelijk geamuseerd en poseerden bereidwillig voor de persfotografen die het gouden paar wilden ver eeuwigen. (Telefoto). De Westduitse regeringswoordvoerder Karl Günther von Hase zei dat zijn land er grote waarde aan hecht, dat dit voor Europa belangrijke gemeenschappelijke project verder uitgevoerd wordt. In 1961 besloten Australië, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Ne derland en West-Duitsland tot de oprich ting van ELDO. Groot-Brittannië zou 38,79 percent van de kosten dragen en de eerste trap van de drietraps Europese raket leveren. De Europa-1 is de vorige maand met succes in Australië gelan ceerd. De kosten van het ELDO-programma worden nu geraamd op 1.5 miljard gul den, meer dan het dubbele van de aan vankelijke raming. LONDEN (AFP) De Britse Bond van Zeevarenden heeft het compromis voorstel vervat in het interim-rapport van een onpartijdige commissie van onder zoek van de hand gewezen. Het voorstel behelsde o.m. een loonsverhoging van 9% percent over een periode van twee jaar en uitbreiding van het aantal vakantiedagen van 36 op 39. De algemeen secretaris van het ver bond William Hogarth, heeft de pers mee gedeeld, dat de verwerping van de com promis-voorstellen betekent, dat de orga nisatie vastbesloten is tot een „strijd tot het einde". De Noorse bond van Transportarbeiders heeft besloten alle Britse schepen in Noor se havens te boycotten. Het besluit werd genomen op verzoek van de Britse bond. Willy Lages, een van de grootste en grofste misdadigers die de oorlog heeft voortgebracht, is in vrijheid gesteld. Hij is nu 65 jaar en blijkbaar lijdend aan een kwaal, die verpleging noodzakelijk maakt. Verpleging van een zieke gevangene die oorspronkelijk tot de doodstraf is ver oordeeld, maar later in de termen viel voor de omzetting van de doodstraf in levenslang kan in een gevangeniszie kenhuis geschieden of in een gewoon zie kenhuis onder bewaking. In het geval La- ges echter is de ziekte aangegrepen als voorwendsel om de misdadiger in vrijheid te stellen en naar zijn vaderland terug te sturen. Deze man heeft zijn straf niet uitge boet. Zijn misdaden waren trouwens niet voor uitboeten vatbaar, omdat zij de waarde van zijn leven te boven gingen. Niettemin hebben de Nederlandse autori teiten gemeend, tot zijn invrijheidstelling te moeten besluiten. Een nieuwe klap in het gezicht van de nog overlevenden van de oorlogsgeneratie, toegebracht door het gezag dat om eerbied en gehoorzaamheid vraagt, in naam van orde en recht. Welke orde en welk recht hier worden gediend, zal dat gezag zelf moeten ver klaren. De verantwoordelijkheid voor de ze stap moet, in deze tijd van wankele ver houdingen, wel bijzonder groot worden geacht. WASHINGTON (Reuter) In een rap-1 port dat is opgesteld voor de subcommis sie voor nationale veiligheid van de Ame rikaanse Senaat, staat dat onder de leden I van het pact van Warschau moeilijkheden bestaan en dat de Oosteuropese leden van het bondgenootschap bij de Sovjet-Unie aandringen op meer zeggenschap. Vol-1 gens het rapport zou het vrij zeker zijn, dat pogingen om de druk op de Sovjet- Unie te verminderen zullen leiden tot een of andere reorganisatie van het Warschau pact. Het Warschau-pact kwam in 1955 totl stand en vormde een antwoord op de toe-1 lating van West-Duitsland tot de NAVO. I De leden ervan zijn Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, Tsje- cho-Slowakije en de Sovjet-Unie. Een van de redenen voor de vastbeslo- I tenheid van Oosteuropese leden van he-tl pact om meer zeggenschap te krijgen bij beslissingen zou zijn, dat zij er niet veel I voor voelen in een kernoorlog betrokken te raken. I In het Amerikaanse rapport wordt in dit I verband onder meer gewezen op het een-1 zijdig Roemeense besluit de dienstplicht- I termijn te verlagen van 24 tot zestien maanden. „De blanke draagt een groot deel van de verantwoordelijkheid voor de tragi sche gebeurtenissen in de pas onafhanke lijk geworden Afrikaanse landen", aldus de Amerikaanse senator. „Wanneer we spreken over de walge lijke gebeurtenissen in Kongo en elders in Afrika, moeten we teruggaan in de ge schiedenis om te zien wat de blanke heeft gedaan toen hij in deze landen de macht had. De vraag is of de blanke de Afrikaan goed heeft opgeleid en voorbereid op on afhankelijkheid. Wanneer men nagaat hoe veel geweld er in de geschiedenis van de Verenigde Staten voorkomt, waarom zou men dan van Afrikanen iets beters ver wachten. Er luisterden ongeveer 8.000 studenten naar de senator. Studenten die in de grote aula geen plaats hadden kunnen vinden luisterden buiten naar luidsprekers. Tevoren had Kennedy een bezoek ge bracht aan de gedetineerde Afrikaanse leider Albert Loethoeli. (Van onze correspondent) BARCELONA. De Spaanse troonpre tendent, don Juan de Bourbon Battem- berg zoon van de laatste Spaanse ko ning Alfons XIII heeft een schaduw kabinet gevormd, vooruitlopend op de be slissingen die het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, over zijn opvolging zal nemen. Dit schaduwkabinet wordt, geleid door de oud-ambassadeur in Parijs, de graaf van Motrico. De redacteur van het monarchistische blad „A B C", Luis An son, staat aan het hoofd van de voorlich ting. De graaf de Los Andes is belast met Buitenlandse Zaken. De hoogleraar Luis Agesta leidt het secretariaat voor „con stitutionele wetten". Florentino Perez Embid houdt zich met Binnenlandse Za ken bezig en Jose Gonzalez is ge noemd als minister voor Kerkelijke Za ken. Advertentie fiothman» of Pali Mali «atabliahed 1890 6IImi *20 King SUa sFgentten f J.50 World Copyright PME->i Gepakt. De Londense politie heeft twee van de vier gevangenen die dinsdag uit de gevangenis van Wormwood waren ontsnapt gepakt. Bij de ontsnappingspo ging waren zes gedetineerden betrok ken. Twee van hen werden echter ge vat, voordat zij over de zes meter hoge muur waren geklommen. Overwinning. De hervormingspartij, die verleden week bij de algemene verkie zingen in de Dominicaanse republiek met de overwinning is gaan strijken, heeft overweldigende meerderheden ge kregen in Senaat en Kamer van Afge vaardigden. Ze kreeg 22 van de 27 se naatszetels. De resterende vijf zetels zijn voor de Dominicaanse Revolutio naire Partij. Van de 74 zetels in de Kamer van Afgevaardigden kregen de Hervormingspartij er 48 en de Revolu tionaire Partij 26. Een maniak is iemand die zijn doel uit het oog verliest en zijn middel gaat aanbidden. Deze uitspraak moet zijn van een persoonlijkheid die bittere ervaringen met maniakken heeft opgedaan en er een bij zondere hekel aan heeft ge kregen. Als men zijn definitie nauwkeurig analiseert en aan de praktijk gaat toetsen, komt men tot de benauwende con clusie dat er veel meer ma niakken zijn dan men tot dus ver heeft gedacht. Véél meerEn ze zien er vaak heel anders uit dan op het portret, dat door het woord „maniak" in de verbeelding wordt opgeroepen. Er is een raam aan oe straatkant, dat gezeefd licht doorlaat in een knusse kamer, en gezeefde geluiden van bui ten waar de betamelijke druk te van volop levende mensen heerst. In de knusse kamer, aan weerskanten van het raam met de helderwitte vitrage, brengen twee oude mensen hun lege dagen door. De man is zeventig, de vrouw negen enzestig. Zij hebben beiden de vriendelijke, wijze rust van de oude dag men zou van hen kunnen zeggen dat zij van' jongsaf tot de rol van opa en oma zijn uitverkoren. Hun be wegingen zijn langzaam en doordacht, omdat iedere be weging een ontspanning en ~jy^een bezigheid is. Zij kijken niet met schokjes van hun dunne nekken naar buiten en terug, maar draaien hun grijze hoofden langzaam nu en dan naar het gordijn, alsof zij een zuinige keuze willen maken uit datgene wat zij nog van het leven kunnen zien. Er zijn nooit twee mensen geweest die elkander beter behandelden dan deze. Zij richten zich tot elkaar met veelzeggende glimlachjes en blikken vol genegenheid. Zij koesteren elkaar alsof zij plantjes kweken. De man rust in zijn ge makkelijke stoel tegen een geborduurd kussen. De vrouw legt haar afgesloofde benen op een eikenhouten bankje, dat liefderijk aangeschoven is. Zij drinken op gezette tijden hun koffie en hun thee, ma ken traditionele ommetjes en gaan vroeg tegelijk naar bed. Op straat lopen zij stijfjes gearmd elkander te bescher men tegen alles wat deren kan. Zijn wollen sjaal wordt door haar geknoopt, haar zwarte mantel wordt door hem zorgvuldig opgehouden bij het aantrekken. Zij inspec teren elkanders veiligheid, voordat zij de deur achter zich dichttrekken. Zij voelen bei den nog eens of de deur wel echt dicht is. En thuis richten zij hun, doen en laten zorgvuldig naar elkanders belangetjes. Op die manier kunnen zij eeuwig leven. De man rookt dagelijks drie sigaren. Over de wijze waar op hij die rookt, zou een hand leiding te schrijven zijn. De sigaren worden genoten als juweeltjes van geur en wel daad. Als de as drie centi meter lang is, wordt ze zorg- vuldig afgetipt in de asbak naast de stoel. Die asbak staat op een laag tafeltje binnen het bereik van de stramme arm. Er is geen enkel probleem in dit huis. Het omvat een rustig, geduldig wachten op de Grote Verandering, die met weder zijdse liefde buiten de drem pel wordt gehouden. Maar op een dag zei de vrouw, bezorgd en met zacht verwijt: „Je rookt teveel". De man glimlachte veront schuldigend, haalde zijn schouders op en zweeg. Hij las ook kranten, maar in kranten staan soms dingen die niet meer bedoeld zijn voor ouden van dagen. Hij had geen last van zijn drie sigaren, al leen maar plezier. Het plezier dat een man van die leeftijd kan putten uit drie sigaren, is niet te schatten. Het zou méér dan alleen plezier, zelfs levenskracht kunnen zijn. Toen de volgende dag het tijdstip van de eerste sigaar genaderd was, lag zijn si garendoos niet op de oude plek. Hij vroeg niets, maar zocht en vond. Ze lag in de la van het dressoir. Hij stak een sigaar op en genoot, maar minder dan an ders. Want hij zag tersluiks een bedroefde glimp in de ogen van zijn vrouw. Hij rook te tot de as drie centimeter lang was, strekte zijn arm uit maar de asbak was weg. De as viel op de grond en de vrouw slofte naar de keuken om veger en blik. De man zocht in de kamer naar de as bak, maar die was nergens. Hij vond een andere en nam die mee naar zijn stoel. Er waren asbakken genoeg in huis, want hij had ontelbare verjaardagen gevierd en zijn getrouwde kinderen hadden weinig fantasie. „Je rookt werkelijk teveel", zei de vrouw op een van de volgende dagen. De man had naar zijn sigarendoos moeten zoeken en toen hij haar vond, was ze leeg. Hij was knorrig de deur uit.gesloft om nieuwe te halen. Toen hij terug kwam, vond hij nergens meer een as bak. Hij gebruikte een leeg koffiekopje, maar halverwege de sigaar nam zijn vrouw het kopje mee naar de keuken om het af te wassen en weg te zetten. Toen gooide de man de as met opzet op de vloer. De vrouw veegde het grijze stof zwijgend op. De man liet zijn sigaar uitgaan en legde de peuk op het glanzend hout van het tafeltje. De vrouw nam het stuk sigaar tussen duim en wijsvinger en liet het in de kolenemmer vallen. Er ontstond een stille strijd, die zonder woorden of ver wijten werd gevoerd. De man rookte door, de vrouw veegde en zuchtte. Alle asbakken waren uit het huis verdwenen. Blik en veger kregen hun vaste plaats bij het raam. Ieder flentertje as werd met een opgeveegd. Ook de si garen verdwenen voortdurend op een geheimzinnige manier. Toen de man nieuwe wilde kopen, bleek zijn portemon nee verdwenen. Hij kocht op krediet en zocht het huis van nok tot kelder door. Zijn beurs kwam uit een lege inmaak- fles in de kelder. Daar lagen ook tien sigaren. De volgende dag was de kelder op slot en de sleutel verdwenen. De man zocht twee dagen in stilte naar de sleutel, toen gaf hij het op. Hij rookte niet meer. De liefde van de vrouw leek verjongd en verhevigd. Kop jes chocolademelk wisselden af met koffie en thee, er kwa men snoepjes en hapjes. Veger en blik verhuisden weer naar de keuken. Het huis was glanzend schoon en fris als een lentetuin. De man had echter een schichtige blik in zijn ogen gekregen. Het was alsof hij voortdurend iets zocht. Zijn handen beefden en zijn onder lip zakte wat uit. 's Nachts droomde hij hardop van as bakken en sleutels. Hij werd kinds en ziek en stierf. En op de dag van de be grafenis was het huis schoner, glanzender dan ooit. De vrouw zat die middag in haar stoel bij het raam en herdacht haar man met bedroefde lief de. Haar gordijnen waren helderwit en nergens viel een stofje te bespeuren. Kinderen en buren hadden haar over stelpt met bewijzen van mede leven en genegenheid. Want niemand wist dat zij een ma niak was. Uitgeniesd. June Clark, die sinds januari vrijwel onafgebroken niesde, is van haar kwaal verlost. In het ziekenhuis in Miami, niesde zij woensdagmorgen vroeg voor de laatste maal. Vliegtuigongeluk. Twaalf mensen, on der wie hoge Indonesische luchtmacht officieren, zijn woensdag om het leven gekomen, toen het hefschroefvliegtuig waarin zij zaten, bij Tasikmalaja in West-Java neerstortte. Schorsing. Twee popen van de Russisch- orthodoxe kerk uit Moskou, die in de cember 1965 een brief aan president Podgorny hadden gezonden, waarin zij protest aantekenden tegen de kerkver volging, zijn de vorige maand ge schorst. Dit is woensdag in Moskou meegedeeld door aartsbisschop Alexis, die belast is met het bestuur van het patriarchaat van Moskou. Ongeluk. Bij een spoorwegongeluk in Hes sen hebben woensdag 43 mensen ver wondingen opgelopen. Door het ver schuiven van een bouwkraan die op een goederenwagon werd vervoerd, werden de zijkanten van vijf wagons van een- passerende passagierstrein zwaar be schadigd. Vals. Interpol heeft alle banken in Euro pa gewaarschuwd naar aanleiding van een mislukte poging valse biljetten van vijf pond van de bank van Schotland in Zürich te verzilveren. Protest. Meer dan honderd professoren, docenten en studenten liepen woensdag weg van eèn diploma-uitreikingsplech tigheid aan de universitaat van New York, toen de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, een eredoc toraat kreeg. Het demonstratieve optre den protest tegen McNamara's rol „als een van de mede-verantwoordelij ken" voor de oorlog in Vietnam. Kosmos. In de Sovjet-Unie is dinsdag de 120ste kunstmaan in de Kosmos- serie gelanceerd. Deze satellieten zijn onbemand en hebben instrumenten voor wetenschappelijke waarnemingen aan boord.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3