Strand van IJmuiden is gereed voor stormloop der duizenden camera's Gans Carillonspel in Velsen irriteert veel bewoners Verkoop verpakte bloemen in supermarket in geding Zonnende moeders voorbodes van komende vakantiedrukte icLiik"c ""Hstsjs&r#spïüsis; Concert Kennemer Vrouwenkoor en Santpoorts Hervormd Koor Vandaag actie rond Plein 1945 Aanrijding op oversteekplaats Bromfietser sloeg onverwacht linksaf In de vishal en op zee m van f 16.— tol f 600.— filrrii foto DONDERDAG 9 JUNI 1966 (Van een onzer verslaggevers) Nog maar weinige dagen terug keek ieder die in het IJmuidense strand brood ziet met sombere blik naar de schaarse lieden die zich min oi meer verkleumend op de strook zand tussen zee en duinen ophielden. De ter rasjes bleven ongezellig leeg en de nering van de strandwinkels en pavil joens was daarmee in overeenstemming. „Het wordt deze voorzomer niels meer. Het weer laat ons in de steek", was de uniforme klacht van de exploi tanten. Gisteren keek ieder met het stijgen van de temperatuur en het lengen van de zonnige perioden een stuk opgeruimder. De dagjesmensen streken bij tientallen op het strand neer en hier en daar waagden enkelen zich zelfs tot kniehoogte in de trage golven. Langzaam maar zeker begint het ook op doordeweekse dagen aan de IJmuidense zeekant drukker te worden. De moeders met kinderen, al of niet in gezelschap van vader, in stalleren zich met het bekende air van „hier zijn we, hier blijven we in liet al warmer wordende zand en geven zich vervolgens over aan de geneugten van zon en zee. Wat het IJmuidense strand betreft kan de stormloop der duizenden beginnen. Rode Kruis als opium H ar tv er scheur eyid Trouwe waker Oppassen Moeders ffeDÜJN tN ZWthV&ST DE OVERLEDEN DIRIGENTE Annie Schoen van het Kennemer Vrou wenkoor en de dirigent J. Th. Westendaal, die het Santpoorts Hervormd Koor door de dood ontviel, werden bij de aanvang van het gecombineerde concert, dat de twee koren woensdagavond in de gereformeerde kerk te Santpoort-Noord gegeven hebben, herdacht met het gezamenlijk gezongen „Ecce quomodo moritur" van Jacob Gallus. De zangeressen en zangers van de koren zullen bij het brengen van deze treffende muzikale hulde aan de beide overledenen, ongetwijfeld met dankbaarheid aan hen hebben gedacht. Thans hebben zij zich toevertrouwd aan een andere dirigente en een andere dirigent, die kunnen voortbouwen op de grondslag, die weid gelegd. P. Zwaanswijk (waar ze de tijd voor U nemen) Kennemeriaan 5 (bij de brug) Elk half uur mmmmi Wachtsman Johan Zijl heeft het op een warme stranddag druk met het regelen van het voetgangersverkeer op de zuidpier. Hier loodst hij een groepje kinderen veilig over van het kleine naar het grote strand. Hoewel topvakantiemaanden als juli en augustus uiteraard doorgaans het mees te geld in het laatje brengen wordt ook „Vooral het bezoek van buitenlanders valt tegen. Het lijkt wel of ze IJmuiden niet meer weten te vinden," zei ons een strandpaviljoenhouder. Enige weken geleden klaagde men nog steen en been over de grote hoeveelheid rommel waar mee het strand bij de pieren was be zaaid. „Wij hebben het smerigste strand van Europa", klaagde een van de exploitan ten. Maar nadat de gemeente de oprui ming van de gewraakte ongerechtighe den ter hand had genomen nam ook de kritiek af. Dezelfde exploitant zegt nu: „Ik geloof wel dat de gemeente doet wat ze kan. Het is tenminste niet zo'n bende meer op het strand als een paar maan den geleden". Tijd over om van het zonnetje te genie ten heeft ook mejuffrouw A. Demmers (59), die zolang de e.h.b.o.-post van het Rode Kruis op het IJmuidense strand bestaat daarvan deel heeft uitgemaakt. Zelfs niet bij benadering is het aantal keren te schatten waarbij zij vriendelijk rustig en bekwaam de eerste hulp bij strandongevalien verleende. „Vorig jaar hebben we hier ruim twaalf honderd gevallen behandeld", zegt me juffrouw Demmers. „Soms staan ze ge woon in de rij en dan weet je bijna niet waar je het zoeken moet. Toch doe ik dit werk dolgraag. Het klinkt misschien gek, maar ik vergelijk het werk dat je voor het Rode Kruis en daarmee voor de lijdende mens doet met opium. Zoals de een verslaafd is aan opium ben ik het aan het Rode Kruis." Veel tijd voor een babbeltje is er ech ter niet. Er komt voor mejuffrouw Demmers werk aan de winkel. Hartverscheurend snikkend wordt een jongetje binnenge bracht dat met zijn voet in een roestige spijker is gestapt. Spijkers, houtsplinters en glasscherven veroorzaken verreweg de meeste verwondingen die de e.h.b.o.-post te behandelen krijgt. „Soms moeten we de houtsplinters gewoon met een nijptang er uit trekken, zo groot zijn ze," ver telt mejuffrouw Demmers, met duim en wijsvinger de grootte van zulke splinters aangevend. Een trouwe waker over de veiligheid van de basgasten is ook de 70-jarige wachtman Johan Zijl. Bij het begin van de zuidpier ziet hij nauwlettend toe dat op dagen dat er aan het nieuwe haven hoofd wordt gewerkt deze niet als een wandelpier wordt gebruikt. „Er zijn nog altijd mensen die er geen flauw benul van hebben hoe ge vaarlijk het hier kan zijn door het zware verkeer, dat hier langs komt," zegt de heer Zijl. Op de e.h.b.o.-post van het Rode Kruis is mejuffrouw A. Demm.ers (rechts) al ontelbare malen als barmhartige Samaritaanse opgetre den. Ze doet dat al sinds 1950 met hart en ziel. Het behandelen van een kindervoet, die door een glasscherf of spijker is gewond, is voor haar dagelijks routinewerk. een mooi voorseizoen door de nering doenden op het strand niet versmaad. Tot dusver hebben ze echter weinig reden gehad zich vergenoegd in de handen te wrijven; ons wispelturige klimaat gaf daar immers geen aanleiding toe. Hij wijst naar een auto die op de pier nadert. Er willen kinderen van het kleine strand naar het zuiderstrand over steken. „Oppassen daar, roept hij, „eerst wachten tot die auto voorbij is". En tot ons: „Zo gaat het hier wel hon derd maal per dag. Nu die voetbrug weggehaald is moeten de mensen wel hier op de pier oversteken. Je moet hier van voor en achter ogen hebben. Vooral met kinderen hou je om de haverklap je hart vast. En dan te denken dat de grootste stranddrukte nog moet komen. Ik hoop maar dat alles goed afloopt". Het lege kastje van de reddingslijn getuigt van de betrekkelijke stilte die nog op het IJmuidense strand heerst. Het zal niet lang meer duren of de reddingsbrigade zal dagelijks op haar qui vive zijn om in nood verkerende baders te hulp te snellen. HET KENNEMER" VROUWENKOOR I Solistische medewerking werd verleend geleid door de dirigente Olga Ongena, door de alt Kitty Mulder een zangeres vertolkte op deze avond een a-capella- met een fraaie stem van een reeds aaIj" werkje van Hendrik Altink, bewerkingen merkelijke stabiliteit, de sopraan Annie van negro-spirituals, een elegant koor- van Sint-Annaland, wier goede stem een werkje Rondo du Crépuscule" van de beheerster ademtechmek behoeft om een Franse componiste Cécile Chaminade en rustige melodie-vorming mogelijk te ma- Gezien de heterogeen gee.rd. .temmen- Vh"m\Tfef mge"te- combinatie van het Kennemer Vrouwen- geleidingen en mel een stuWende solo-ver- I 11- 1 -11 ve TaIiIIS ,n_ tolking vai gena met het koor gaf op de hoogtepun-1 ^as^nH koor, ver k?rTn TrntlVnkrdieenoreTrOn!|t*olking van een koraalvoorspel van Johan rdienstelijke indrukken, die Ol a On^ Sebasfian Bach. Vermelding verdient ten van de uitvoeringen en in het bbz°n- "Jjf ^e^begehiïdmgen belangrijk8 werk der denk ik nu aan de ^r^ol^8e:va^ 6 deed en dat het concert werd besloten met STSSS*S^gtiSr^de de gecombineerde uitvoering van „Domi- koorklank en doeltreffende nuanceringen ne Salvam fac' verkregen, waarnaar voor de overige I voordrachten of een eventuele herhaling op een volgende concert nog gestreefd moet worden. Met de gebleken toewijding van de zangeressen zal deze verbetering stellig met succes ondernomen kunnen worden HET SANTPOORTS HERVORMD I KOOR stond met de uitvoering van Psalm 42 van Felix Mendelssohn niet voor een eenvoudige taak. Krachtige steun kre gen het koor en zijn dirigent Jan Huls bos van de organist Jene Meilof, die op het orgel van de kerk de begeleiding speelde. Het bleek niet gemakkelijk om naast de zuiver „technische" intonaties I in dezelfde mate aandacht te schenken aan de toonkwaliteit, met name in het slotkoor. Een naar verhouding tot de vele zangeressen zeer klein aantal zangers heeft zich bewonderenswaardig geweerd en dat bij de uitvoering vaak ook een goede koorklank werd geproduceerd was niet alleen aan de zangeressen, maar ook aan de zangers te danken. Ik ben er van overtuigd, dat het koor voor Mendelssohns werk integraal genomen, eenzelfde prijzenswaardige klankvorming zal kun- nen bereiken als van de werkjes van Wa genaar en Schicht, die later op de avond j vertolkt werden. (van Giessen). Advertentie 82 (tweeëntachtig) verschillende foto- en film- Gratis voorlichting; vrijblijvende de monstratie; vriendelijke sfeer. In de strandwinkelstraat komt langza merhand meer leven in de brouwerij. De zonnebrillen, souvenirs, de emmertjes en de schepjes, de hartige hapjes, de prent briefkaarten met de groeten uit IJmui den en liters zonnebrandolie wachten op de klandizie. Een kelner laveert met een dienblad vol koele dronken tussen de in vrolijke kleuren geschilderde tafels en stoelen op zijn terras door en zegt met een waarderend knikje naar het al aardig stekende zonnetje: „Het gaat de goeie kant op. Best weertje. Waar blij ven die moeders nou toch?" De bewoners van Plein 1945 en directe omgeving te IJmuiden blfjken niet zo heel erg ingenomen te zijn met het beiaardspel van het carillon in de stadhuistoren. Hun algemene klacht is namelijk dat het carillon te vaak en dan ook te lang speelt. Vandaar dat vandaag onder leiding van de heer G. F. Dietus (Plein 1945 nummer 7) een handtekeningenactie onder de bewoners wordt gehouden. Het resultaat van die actie zal aan de burgemeester van Velsen, rnr. J. C. Bührmann, worden aan geboden. Volgens de heer Dictus begint het veel vuldig spel van de beiaard irriterend te werken. Elk kwartier van 's morgens 7.15 uur af tot aan 's avonds 22.00 uur strooit het carillon zijn zware klanken over de stad uit. Volgens onze zegsman kan men zich in de middenstandszaken nauwelijks verstaanbaar maken wanneer de speel tafel in werking treedt. Vooral des zomers, wanneer de zaken lieden hun deuren de gehele dag open hebben, is dat het geval. Ook 's avonds blijkt het voor velen niet mogelijk onge stoord hun radio te beluisteren. Een grote Op een van de voetgangersoversteek plaatsen bij Plein 1945 te IJmuiden is een 16-jarige scholiere uit IJmuiden aangere den door een wielrijder. Het meisje liep op een draf de oversteekplaats op en wei felde toen even. De wielrijder reed daar op door omdat hij dacht dat hem meisje hem eerst zou laten passeren. Bij de aan rijding viel de scholiere op het wegdek en liep een buil op aan het achterhoofd. Zij is door de ongevallendienst naar huis ge bracht. Dinsdagmiddag heeft het Produktschap voor Siergewassen in I.isse een uitspraak moeten doen over de afzet van siergewas sen in Nederland. Deze is tot nu toe in handen van bloemenwinkels, straat- en markthandelaren. De Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur heeft het bestuur verzocht te bevor deren dat verpakte tulpe— en narcisse- bloemen in supermarkets mogen worden verkocht. Deze vereniging kreeg steun van de afdeling Bloemisterij van het Landbouwschap, die verklaarde, dat het aantal verkooppunten ondanks de stijgen de bevolking afneemt. De vereniging De Nederlandse Bloemis terij had zich bij voorbaat verweerd in een brief, waarin werd gesteld dat iede re supermarket bloemen mag verkopen, als er een vakkundig verkoopleider wordt aangetrokken, die het publiek voldoende voorlichting kan geven. De conflictstof ligt voor de hand. De gevestigde handel beroept zich op de vak kundigheid van de aan alle eisen voldoen de kleinhandelaren en de produktiekant is van meqing, dat de stijgende produktie niet voldoende via de oude kanalen kan worden weggewerkt. De detailhandel verklaarde bij monde van de heer Baljet, nu reeds een miljoe nenplan klaar te hebben om in te grijpen als het bestuur van het produktschap en zelfs de minister hun goedkeuring zouden verlenen aan dit de vestigingswet uithol lende verzoek. De voorzitter van het Pro duktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, wees de heer Baljet terecht door erop te wijzen, dat het produktschap niet gewend is te discussiëren met perso nen die dreigementen uiten, die niet na der worden verklaard. Hij stelde tevens, dat de gehele erkennings- en vestigings wet niet alleen betrekking heeft op de kleinhandel maar ook op de groothandel. Voorzichtige pogingen van de heer Prins om de situatie in het buitenland waar wel bloemen in de supermarkets mogen worden verkocht, in de discussie te betrekken, werden weggevaagd met het argument dat in Nederland kwaliteit en goede voorlichting in het belang van de consument dienen te worden gewaar borgd. Een commissie zal het gehele pro bleem van vestiging en erkenning nader moeten onderzoeken. De Nederlandse exporteurs van bloe men, die zelf tulpe- en narsissebloe- men trekken voor hun afzet zullen niet meer publiekrechtelijk worden verplicht de zelf geteelde produkten eerst te veilen voor zij deze verkopen. Op het kruispunt Pontweg-Grote Hout of Koningsweg en Stratingplantsoen te Vel- sen-Noord sloeg een 30-jarige inwoonster van Haarlem op de bromfiets onverwacht linksaf en reed toen tegen een vrachtauto. De Haarlemse en haar 6-jarig dochtertje, dat achter op de bromfiets meereed, kwa- grief is voorts, dat het carillon ook op zondagmorgen reeds om 7.15 uur begint men ten val. Het meisje kreeg kneuzin- te spelen. Vooral op deze rustdag, wan neer een groot aantal mensen graag uitslaapt, wordt het spel van de 47 klok ken verwenst. Naar de mening van de heer Dictus zouden ook de ambtenaren op het stadhuis het kwartierspel van het carillon beu zijn. Bovendien had hij ge hoord, dat men er ook in het Antonius- ziekenhuis hinder van ondervindt. gen aan beide benen. Zij is naar d« ouderlijke woning vervoerd. Woensdag werden te Imuiden 2850 kis ten vis aangevoerd, te weten 913 kisten tong en tarbot, 12 heilbot, 175 schol, 210 haring, 35 makreel, 310 schelvis, 105 wij ting, 210 kabeljauw en gul, 25 leng, 10 Hij vertelde dat de handtekeningenac- haai, 15 ham, 20 wolf, 15 poon, 740 kool- tie door iedereen met veel instemming is vis, 55 diversen. begroet. Aan het gemeentebestuur zal Prijzen per kg: heilbot 4.70-4.50, gr. worden verzocht het carillon van 's mor- tong 5.81-5.64, grm. tong 5.77-5.63, kim. gens 10.00 uur. tot 's avonds 18.00 uur te tong I 2.99-2.56, kl. tong II 2.07-1.66. tar- laten spelen. Maar dan niet elk kwartier, bot I 4.70-4.00. maar om het half uur. In Beverwijk is Per 50 kg: kl. schol II 53-36. verse ha- dat ook het geval, aldus de heer Dictus. Burgemeester Bührmann, die wij van morgen om commentaar vroegen naar aanleiding van deze actie, zei dat hij zijn oordeel wilde opschorten tot op het mo ment waarop hij het bewuste request van zijn burgers had ontvangen. L°.*ïs; De toren van het Velsense stad huis waarin zich het „irriterende' carillon bevindt. ring 22-20.80, makreel 31-14, gr. schelvis 61, grm. schelvis 61-57, kim. schelvis 55- 46, kl. schelvis I 51-43, kl. schelvis II 41- 33, wijting 41-16, gr. gul 56-45, mid. gul 49-45, kl. gul 48-37, kl. haai 38-26, ham 126-124, kl. wolf 55-46, poontjes 38-36, kl koolvis zw. 28-16, kl. koolvis wit 50-46. Per 125 kg: gr. kabeljauw 320-120, gr. koolvis zw. 82-66, gr. koolvis wit 160-104, gr. leng 90-82, gr. wolf 98-92. Besommingen Woensdag zijn te IJmuiden de volgende I besommingen gemaakt: VL. 115-5540, KW. 109-590, 105-1120, 69-1200, 121-2760, SCH. 117-770, VL. 34-4640, 121-1630, IJM. 81- 1320, WR. 51-2030. I Donderdag. Te IJmuiden hebben vanoch tend 33 vaartuigen 2920 kisten vis aange voerd en bovendien 45.000 kg. tong. Bij de aanvoer waren 540 kisten haring. 136 klei ne kistjes haring, 110 wijting, 220 gul, 880 schol, 30 tarbot en 340 varia. De prijzen: Per kg.: heilbot 4.80-390, I tarbot 4,60-4, grote tong 5.75-5.59, groot- middel tong 5.68-5.53, kleinmiddel tong 5.45-5.27, tong I 2.90-2.75, tong II 1.75-1.51, zalm 5.80-3.80. Per 125 kg.: grote kabel jauw 140-136, middel kabeljauw 152-130. Per tien stuks: grote kabeljauw 120, mid del kabeljauw 80-56. Per hoop: rog 54. Per 50 kg.: schelvis I 58. schelvis II 43- 25. kabeljauw I 43-35, kabeljauw II 35-28, kabeljauw III 25-18, grote en middelschol 51-47, kleinmiddel en schol I 47-44, schol II 50-37, schol III 32-21, schar 24-8, bot 5, wijting gestript 31-16, wijting dicht 29-16, haring 25.40-12.50, makreel 34, tarbot 224- 98, griet 116-84, tongschar 76-65, kleine ro- de poon 33-25. Scheveningen. De aanvoer te Schevenin- I gen was hedenmorgen 100 kisten schelvis 200 wijting, 50 gul en kabeljauw, 100 to- ters, 1120 kleine kistjes haring, 350 schol en 10.000 kg. tong. Katwijk: Te Katwijk zijn vanmorgen I 521 kantjes aangevoerd. Prijzen: maatjes haring klein 150-205, maatjesharing groot 162-173 en zoute makreel 45.20-45.70.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7