kaas uit het vuistje t.v.- ramm Een zomeravond bij het N.Ph.O. en Karsemeijers „Pro Musica" „Spel Amsterdam" op 2 juli, 24 uur „happenen" met kunst Biennale van Venetië internationaler dan ooit De vrije zee Natalia Makarova mogelijk in „De stervende zwaan" Expositie „Duizend jaar bloemenillustratie" Congrescentrum in Den Haag moet zaal afbreken Rotterdamse happeners naar Kralingse Bos verwezen ELISABETH BAS 34 ets. neem er de tijd voor VRIJDAG 10 JUNI 1966 13 ,JSigma", enthousiaste feestbereider Beeldende kunst Hermitage leent werken van Metsu aan Leiden Chansonprogramma met Jaqueline Danno xamens Enny Mols-de Leeuwe een maand naar Amerika Holland Festival Kort nieuws De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Russische auteurs niet naar PEN-Club congres Donovan in arrest AMSTERDAM. Onder het motto „Spel Amsterdam" zullen vijftien kunste naars en kunstbevorderaars, onder wie Simon Vinkenoog, dr. Louis Gans en Jan Kassies, in het weekeinde van 2 juli een feest organiseren, dat vierentwintig uur gaat duren en waaraan vijfhonderd personen (tegen betaling van 15 p.p.) kunnen deelnemen. Het programma, dat van zaterdagochtend tien uur tot zondag tien uur wordt afgewerkt, ontwikkelt zich van uur tot uur door geheel Amsterdam en ein digt met een ontbijt in de binnenstad. Alvorens de feestgangers, die met bussen worden vervoerd hieraan toe zijn hebben zij echter al een hele reeks van min of meer opwindende evenementen achter de rug. HET HOOGTEPUNT is ongetwijfeld het nachtfeest in het Amsterdamse Bos met muziek (van beatgroepen), dans, theater, poëzie en barbecue, dat vroeg in de mor gen wordt besloten met een vrije val- demonstratie door parachutisten van „The flying Dutchman". Andere hoogtepunten zijn carillonconcerten, optreden door Theater Terzijde op straat en in het bos, een grachtenschïldering, een collectieve beschildering van voor afbraak bestemde panden op Kattenburg, een bezoek aan Artis en aan de nieuwe Thomaskerk in Buitenveldert. Voorts komen de deel nemers op hun tocht op Schiphol, waar een balletvoorstelling zal worden gegeven. VOLGENS DE ORGANISATOREN moet het getal van vijfhonderd deelnemers symbolisch worden gezien, omdat een deel van de gebeurtenissen zich in het open baar afspeelt en ook door anderen kan worden gadegeslagen. Zo verwacht men, dat het nachtfeest en de grachtenschilde ring waarbij het grachtwater met di verse onschadelijke verfstoffen, waaron der een lichtgevende, wordt gekleurd, veel belangstelling zal krijgen. De bedoe ling is, dat de verf als een palet door de grachten trekt. Naar de initiatiefnemers verklaarden, «taan B. en W. van de hoofdstad positief Advertentie Een platenbon is altijd raak (Van onze correspondent) VENETIë Aan de Biennale voor Beeldende Kunst, die van 18 juni tot 16 oktober in Venetië zal worden ge houden, nemen ditmaal behalve Italië 37 landen deel, waarvan er 27 over een eigen, permanent paviljoen op het expositieterrein beschikken. De lan den Ecuador en Pakistan zullen deze keer voor het eerst vertegenwoordigd zijn. Nederland zal, zoals bekend is, in het door Rietveld ontworpen pavil joen een overzicht tonen van Constant (Nieuwenhuys) als schilder, beeld houwer en ontwerper van „Nieuw Babyion": de toekomstige, wereld omspannende leefgemeenschap voor de van slafelijke arbeid bevrijde mens. TER GELEGENHEID van de Biennale is in de reeks monografieën over Kunst en Bouwkunst in de Nederlanden, welke in opdracht van het ministerie van Cultuur door de uitgeverij Meulenhoff wordt ver zorgd, de Engelstalige editie verschenen van een cahier over Constant, geschreven door drs. H. van Haaren. Voor het eerst zal aldus een dergelijke monografie in Ve netië als toelichting op de Nederlandse in zending verstrekt kunnen worden. Boven dien zal tijdens de openingsdagen van de biennale een speciale editie worden ver strekt van de periodiek „Nieuw Babyion informatief", met onder meer een nieu we tekst van Simon Vinkenoog. DE BRITTEN, van wie vooral de beeld houwkunst thans internationaal sterk de aandacht trekt, zullen een tiental wer ken tonen van elk van de volgende schil ders: Richard Smith, Bernhard Cohen, Harold Cohen en Denny Robyn, alsmede drie constructies van Anthony Caro, de voorman van een nieuwe generatie van beeldhouwers, die thans ook op Sonsbeek vertegenwoordigd is. De Fransen, die hun reputatie in de kunstwereld ten gunste van Amerika en Engeland zien tanen, bieden een over zicht van het oeuvre van Victor Brau- ner, een schilder van wie onlangs het Stedelijk Museum in Amsterdam een gro te expositie heeft gehad. Een favoriet voor de grote prijs voor de beeldhouw kunst is de Franse exposant Etienne Martin. Voorts zal er iets zijn van Ge rard Schneider en Martial Raysse. De Denen komen met een veelomvat tend overzicht van het werk van hun beeldhouwer Robert Jacobsen; de Ja panners hebben de schilders Toshinobu Onosato en Ay-O aangekondigd, de beeld houwer Morio Shinoda en de etser Masuo Ikeda. De Oostenrijkse inzending om vat vier exposities: prenten van Paul Flora, werken van de schilder-beeldhou wer Curt Stenvert en beelden van Ber- toni en Rudolf Kedl; Hongarije en Roe menië komen evenals Nederland met werk van één kunstenaar. De op 20 juni te openen Gabriel Met- su-ten toon stelling in de Leidse Lakenhal zal ook vijf werken uit Russisch bezit omvatten. Ditmaal in het kader van het onlangs tussen de Sovjet-Unie en ons land gesloten culturele akkoord heeft de Leningraadse Hermitage voor de tentoon stelling afgestaan: de Oestermaaltijd, De verloren Zoon, Kantklossend Vrouwtje, Bij het raam en Duet. De tentoonstelling in Leiden duurt tot 5 september. tegenover hun plannen en kunnen zij op de volle medewerking van de overheid rekenen. „SPEL AMSTERDAM" is een van de projecten van de stichting Sigma, die ook de landelijke poëzie-manifestatie in Carré op 28 februari heeft georganiseerd en de Haarlemse Boekenweekavond. Een ander project dat binnenkort wordt uitgevoerd is de „Poëtische Lichtkrant", waarbij een dertigtal dichters uit zes landen de licht krant op het voormalige Carltonhotel een gehele avond zal bewoorden. Voorts hoopt Sigma begin juli het New Yorkse „Living Theatre" te kunnen laten optreden ter gelegenheid van de opening van haar eer ste provisorisch centrum in een voor malig bioscooptheater. Advertentie Een platenbon is altijd raak Advertentie Een platenbon is altijd raak Van 11 juni tot en met 14 augustus wordt in het Haags gemeentemuseum een expositie gehouden onder de titel „De vrije zee", die een beeld geeft van de betekenis van de koopvaart voor Neder land en van de strijd van de marine ter bescherming van die koopvaart van de zeventiende eeuw tot heden. Het accent ligt op de vierdaagse zee slag, die 300 jaar geleden werd geleverd. Ter herdenking van deze slag wordt in Den Haag van 10 tot en met 14 juni de manifestatie „1666 Nederland ter zee 1966" gehouden. Koningin Juliana zal het nationale marinemonument onthullen in Scheveningen, waar eveneens een parade en een vlootschouw worden gehouden. De expositie „De vrije zee" wordt op 10 juni geopend door dr. Ernst Crone, de voorzitter van de Vereeniging Neder- landsch Historisch Scheepvaartmuseum en vice-voorzitter van de Vereniging Na tionaal instituut voor scheepvaart en luchtvaart. Maandag 13 juni zendt de VARA-tele- visie van 20.30 tot 20.55 uur op Nederland 2 opnieuw een programma rond de Franse zangeres Jacqueline Danno uit. Haar litteraire chansons oogstten destijds zoveel bewondering, dat de VARA heeft besloten deze uitzending te herhalen. Advertentie Een platenbon is altijd raak DONDERDAGAVOND opende het N.Ph.O. in de Haarlemse Concertzaal de reeks van zijn zomerconcerten met een populaire uitvoering. Henri Arends deelde de directie met Lex Karsemeijer, de chef van de afdeling lichte muziek bij de NCRV. Deze laatste trad op met zijn Bussumse koor vereniging Pro Musica, die in oorlogstijd ontstond met het doel om naast een klein percentage serieuze muziek de lichte muziek te beoefenen, te weten 90 percent. Naar vermelding in het programma, was Lex Karse meijer van mening, dat Nederland genoeg koren bezat die zich op het serieuze vlak bewogen en dat zo'n koor enig in zijn soort zou zijn, een be rekening die uitgekomen is en, naar zijn zeggen, nu na drieëntwintig jaar nog klopt. „PRO MUSICA" is een goed bezet fris klinkend koor met een bijzonder flink aantal mannenstemmen. Het per centage serieuze muziek werd deze avond gekozen uit fragmenten van Bach, Han del en Haydn, de populaire klassieken par excellence. Maar toen na de pauze een paar viertallen nummers uit de amusementssector met begeleiding van een combo aan de beurt kwamen, kon men ervaren dat zowel het koor als de dirigent nu volop in hun element waren; de sentimenten kregen hierbij de vrije loop in de heldere klank in de melodie van Lennon-McCartney's „Yesterday" Advertentie deed tussen veel aandoenlijkheden aan genaam aan. Een pittig stukje uit „My fair Lady" van Loewe en vooral de be werking van de dirigent van ,,'k Heb mijn wagen volgeladen" wekten het be oogde effect. Geen wonder dat het laat ste stukje moest gebisseerd worden. HET PROBLEEM om deze voor een N. Ph. O.-concert tamelijk vreemdsoorti ge lading met een niet te zwaartillend orkestprogramma te dekken, loste Henri Arends handig op met de graag gehoor de „Trumpet volontary" van Clark; met de bevattelijke „Sinfonia" van Johann Christian Bach, waarin de solo-hoboïst met fijne toonvorming en smaakvolle voordracht excelleerde; verder met Schu berts „Rosamunde" balletmuziek; met de suite uit Bizet's „Carmen" ,die, hoe populair ook, haar oppermacht stralend handhaaft tegenover de overzeese musi- cal-produkten; en ten slotte met het oer- geestige „Divertissement" van Jacques Ibert, die hiermee in parodie-stijl op meesterlijke wijze de dwaasheden die hem hinderen karikaturaal wegtoetert. Jos de Klerk NIJMEGEN. Doctoraalexamen in de rechtsgeleerdheid: N. H. Moeniralam (Nij megen). LEIDEN. Doctoraalexamen godgeleerd heid: G. Dijkhuis (Leiden). Doctoraal psy chologie: mej. H. Sevenster (Voorburg), G. P. Hazelzet (Schiedam), H. J. Noe (Lei den). Doctoraal pedagogiek: mej. Van Duin (Rijswijk) cum laude. Doctoraal Nederlands recht: N. J. Veira (Leidschen- dam), C. J. A. van Lede (Wassenaar), J. O. L. van Boetselaer (Den Haag). Groningen. Doctoraal Frans: mej. E J. ten Cate (Breda). Doctoraal economische wetenschappen: W. P. A. M. Hoefnagels (Doorwerth), J. Kuipers (Groningen). AMSTERDAM. (G.U.) Bevorderd tot arts: mej. H. J. A. de Waard, mevr. M. Lappere-Rengelink, mej. A. C. M. Tack en H. Rengelink, G. F. van Beurden, F. E. Roessel, E. Starreveld en B. H. Ong (Amsterdam). Nederland I: In AVRO's tienerpro gramma „Studio Stalles" ontvangt gast vrouw Mireille Bosch verschillende gas ten. Uit Engeland komt de beatgroep The Mindbenders. Nederlandse gasten zijn Ria Valk, Mary Michon, Marcus Veen en Bob Smits met het Duke City Sextet. Het programma vermeldt verder een afleve ring van „Zoo Zoo", waarin men een filmpje ziet van het aapje Lex dat inder tijd door zijn moeder verstoten werd. Voor de laatste maal in het seizoen ziet men Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer in „Een paar apart". Zij wor- Dit is het aapje Lex. Toen hij nau welijks een uur oud was, werd hij door de Utrechtse familie Van Ilooff geadopteerd. Zijn ervaringen zijn vanavond op Nederland I te zien in het AVRO-programma „Zoo Zoo". den geassisteerd door de zangeres Gonnie Baars en The Fouryo's. Nederland II: Het programma bestaat uit een documentaire van Hans Bik over Amerikaanse investeringen in Europa, vijf minuten voor de actie „Harten Vijf" voor langdurig zieken en de operette „Madi", een produktie van de Oosten rijkse televisie. De operette werd gecom poneerd door Robert Stolz en handelt over Madi (Johanna Matz) en Bobby Waterman (Wilfired Steiner), die ver loofd zijn. Hun huwelijk kan echter pas voltrokken worden als aan een voorwaar de uit het testament van Madi's moeder is voldaan. Madi zal pas een aanzienlij ke erfenis van haar ontvangen als ze als gescheiden vrouw hertrouwt. Zij gaat een schijnhuwelijk aan met de voorzitter van een vrijgezellenclub om na enige weken weer te scheiden om zodoende met Bob by te kunnen trouwen en in het bezit te komen van de erfenis. Maar de schijn- liefdesverhouding wordt echt en Bobby raakt op de achtergrond De actrice Enny Mols-de Leeuwe, die dezer dagen met de „Prinses Margriet" naar Amerika is vertrokken, gaat voor al in het Newyorkse Imperial Theatre (bijna 1500 plaatsen) zien hoe de Ameri kaanse Golde de vrouwelijke hoofd rol in „Fiddler on the roof" zich van haar lang niet eenvoudige taak kwijt. Enny Mols zal in de Nederlandse ver sie van deze musical die de produ cers Paul Kijzer en Hans Boskamp de titel „Anatevka" hebben gegeven de rol van Golde, echtgenote van Tevje, vertolken. Enny Mols heeft van de toneelgroep „Theater" voor studie en uitvoering van de musical veel medewerking ondervon den. Men is in Amerika nog lang niet uitgekeken op „Fiddler". De musical gaat daar zijn 87ste week in en geen enkel teken wijst erop, dat de belang stelling vermindert. Men rekent nog op minstens vier jaar. „Anatevka" gaat op 21 december in Amsterdam in „Carré" in première en wordt geregisseerd door Ko van Dijk. De algehele muzikale leiding is in han den van Hugo de Groot. Het verhaal speelt omstreeks 1900 in een Pools-Rus- sisch dorpje. De rol van Tevje wordt vertolkt door Lex Goudsmit. Joegoslavisch danstheater „Frula". Het Joegoslavisch danstheater „Frula" zal 24 juni in de Kurzaal in Scheveningen voor het eerst in ons land optreden; een reprise heeft 25 juni, eveneens in de Kurzaal, plaats. Het staatsdansthea- ter „Frula" dat nog niet zo heel lang geleden werd opgericht heeft succes rijke tournees gemaakt door Scandina vië en Mexico. Het ensemble bestaat uit 40 dansers, danseressen en musici onder leiding van Dragoslav Dzadzevic. Per lijnvliegtuig van Aeroflot is de ten gere Russische dansster Natalia Makaro va gisteren met haar danspartner Anato li Nisnevitsj op Schiphol aangekomen. De twee solisten van het Kirov Ballet in Le ningrad werden op de luchthaven ver welkomd door mevrouw Sonia Gaskell. Natalia en Anatoli de hoofdrollen dan sen in het ballet „Giselle" (Adam, Per- rot, Corelli), dat op 15 juni door Het Na tionale Ballet als onderdeel van het Hol land-Festival ir. première wordt gebracht. Er zullen vier voorstellingen worden ge geven in het Congres-centrum van de RAI te Amsterdam en één (op 18 juni) in Rotterdam. Sonia Gaskell sprak op Schiphol de hoop uit, dat zij Natalia er toe zou kunnen overhalen op 24 juni in Amsterdam bij het Nationale Bal let als toegift „de stervende zwaan" te dansen. De 26-jarige Natalia Makarova is een van de grootste danseressen in Rus land. Zij verwierf vorig jaar de eerste prijs in het internationale concours voor solisten in Varna (Bulgarije). Anatoli Nis- nevitch, die 29 jaar oud is, is eveneens een in Rusland als uiterst begaafd be kend staande balletdanser; hij verwierf in Varna een tweede prijs. Verdronken. Het veertienjarige meisje A. C. de Boden uit Rotterdam is ter hoogte van de Lingehaven in het wa ter van de Delfshavense Schie gevallen en verdronken. De 25-jarige Duitse ma troos G. J. Eugster uit Jübich is ver dronken in de Waalhaven te Rotter dam. Advertentie l HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws., ochtendgymnastiek en socialis tisch strijdlied. 7.23 Gram.muziek. 8.00 Nws. en postduivenberichten. 8.10 Gram.muziek. 8.20 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 8.30 Gram.muziek. 9.20 Mondharmonica Fes tival 1965. 9.35 Waterstanden. 9.40 Het Babel der wetenschap, lezing. 10.00 Z.O. 135: geva rieerd programma (11.00 Nws.). 12.15 Oost- europese kroniek: feiten en achtergronden uit de communistische wereld. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansl.: post duivenberichten. 12.30 Aktueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Spelen derwijs met de lichte muze. 13.40 Uitlaat: programma voor twintigers. 14.15 Radio Jazz club. 14.55 Voor nu en later. 15.10 Promena de-orkest. 16.00 Nws. 16.02 Instrumentaal en semble. 16.25 Gram.muziek. 17.00 Medische kroniek. 17.10 Licht instrumentaal combo. 17.30 Radioweekjournaal. 18.00 Nws. en com mentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Boekbespreking. 19.40 Instrumentaal kwintet: jazzmuziek. 20.00 Nws. 20.05 Ned. amuse mentsmuziek. 20.30 Moord onder vaklui, hoorspel. 21.45 Pianorecital. 22.15 Grammu- ziek. 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten en sport- mededelingen. 22.50 Klassieke en moderne orkestwerken. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klassieke gram.muziek. 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke lie deren. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn, gevarieerd programma (8.30 Nws.). 12.00 An gelus. 12.03 Country and Western Express. 12.24 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t. b.v. land- en tuinb.. 12.30 Nws.'12.40 Over heidsvoorlichting. 12.50 Licht orkestmuziek. 13.15 Carionca: voor tieners. 14.10 Musiceren de dilettanten. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Muziek uit de West. 15.00 Onnodig zwijgzaam 15.20 Henry Wood Promenadeconcerten. 16.20 Gram.muziek. 16.30 Visages de la chanson: Frans-Ned. programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Amusementsmuziek. 17.25 Gram.mu ziek. 17.55 Licht ensemble. 18.20 Sportperi- scoop. 18.30 Jazzmuziek met commentaar. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.30 Koffie met Kees. 20.25 Reis- oogst: zwerftochten d. gedroomde en wer kelijke werelden. 20.45 Klassieke orkestwer ken. 21.45 Er was eens.22.25 Boekbespre king. 22.30 Nws. 22.40 Kerk en recreatie. 22.55 Gram.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Orkestenparade. 10.00 Nws. 10.02 Gram.muziek voor tieners. 11.00 Nws. 11.02 Werken van grote meesters in de mu ziek. 11.30 Muziek van het leger des Heils. 11.50 Orkestmuziek. 12.30 Gevarieerd muziek programma. (13.00 Nws). 14.00 Nws. 14.02 Platenshow voor tieners. 15.00 Nws. 15.02 Hoogtepunten uit operettes, musicals en film 16.00 Nws. 16.02 Programma voor vrolijke vakantiegangers met weerberichten en we geninformaties. 17.00 Nws. 17.02 Sportshow, met gram.muziek. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht, mededelingen, programmaoverzicht en SOS-berichten voor de schippers. 12.45 Gram.muziek. 12.55 Buitenlands persover zicht. 13.00 Nws. 13.20 Orkestmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Amusementsmuziek. 15.00 Nws. 15.03 Gevarieerde muziek. 17.00 Nws. 17.15 Programma over Frank Sinatra. 17.35 Dans muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Folklore. 18.45 Sport. 18.52 Gram.muziek.' 19.00 Nws. 19.30 Lichte muziek. 20.30 Orkestmuziek. 20.50 Lichte muziek. 22.00 Nws. 22.10 Dans muziek. 23.00 Muziek voor fijnproevers. 23.30 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 11.10 Schooltelevisie. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Studio Stalles. 19.30 AVRO's Te- levizier. 20.00 Journaal. 20.20 Zoo Zoo: film reportage over een aapje, 20.45 Johnny en Rijk 'n Paar apart. 21.20 Voor de vuist weg. 22.40 Toeristische tips. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. KRO: Zet-Baas in eigen zaak?: economische documentaire. 20.30 Harten 5, liefdadigheidsomroep. 20.35 „Madi", ope rette van Robert Stolz. Vooraf: vraaggesprek met de componist. 22.15 Journaal. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I 10.30 Teleac: Logia - herh. les 11. 11.00 Teleac: wij maken muziek - herh. les 7. 11.30 Teleac: De Attische tragedie - herh. les 12. 16.00 De wonderen van het waterland, docu mentaire. 16.50 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Portret van een sportman. 19.30 Beat Bal, tienerprogramma. 20.00 Journaal. 20.20 Aaaah-dèle: Amuse mentsprogramma. 21.00 Rozegeur en aarde- schijn. gevarieerd muziekprogramma. 21.35 The Untouchables: The Big Squeeze, poli tiefilm. 22.25 Portret van een sportvrouw. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Let's sing out: liedjespro gramma. 20.30 Geknechte stad, TV-spel uit de serie Desily Playhouse. 21.20 Mannen in het gevecht, documentair programma. 21.45 Attentie. 22.05 Morgen is het zondag. 22.15 Journaal. De Bond van Russische Schrijvers heeft het vertrek naar New York geannuleerd van een groep schrijvers die daar het congres van de internationale PEN-Club zou bijwonen. De Russen waren eerder dit jaar door de PEN-Club gewaarschuwd dat ze zich, wanneer ze aan het congres deelnamen, zouden blootstellen aan een storm van critiek over de veroordeling van de schrijvers Daniel en Sinjavsky in februa ri, maar verklaarden dat ze niettemin welkom bleven. De Russische Schrijvers bond werd ook te kennen gegeven dat de PEN-Club de Russen waarschijnlijk het lidmaatschap zou weigeren. Daniel en Sinjavsky werden in een proces te Mos kou veroordeeld tot respectievelijk vijf en zeven jaar gevangenisstraf. Een golf van protesten van westelijke schrijvers, onder wie ook communisten, was het ge volg. Toch is de annulering van de reis voor waarnemers als een verrassing ge komen, daar zaterdag nog de namen van de zes Russische waarnemers waren bekendgemaakt. Advertentie Een platenbon is altijd raak De 20-jarige Britse „popzanger" Do novan is gearresteerd. Hij zou verdoven de middelen in zijn bezit hebben gehad. De zanger zal vandaag terechtstaan. Handschriften en boeken met botanische illustraties, zullen van 11 juni tot 1 oktober de kleurrijke zomertentoonstélling vormen in het Rijksmuseum Meermanno-West- reenianum, museum van het boek in Den Haag. De hernieuwde aanleg van de mu- seumtuin in achttiende-eeuwse stijl is de aanleiding de lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan om de bloem en plant als illustratie bij de botanische tekst onder de aandacht te brengen. Behalve handschriften en boeken zijn er ook or- ginelen te zien. DE OUDSTE HANDSCHRIFTEN in „Duizend Jaar Bloemenillustratie" zijn twee herbaria uit de tiende en veertiende eeuw. De vroegste gedrukte herbaria stam men uit 1484, waarin middels houtsneden de planten nog steeds naar de klassieke voorbeelden zijn afgedrukt. In het tweede kwart van de 16e eeuw wendden de bota- ci en tekenaars zicK weer tot de levende plant. De belangstelling voor botanie en voor het fraaie geïllustreerde werk groei de mede door de nieuwe planten, die uit Amerika, Azië en Afrika werden geïmpor teerd. De gravure en soms de ets ver vingen de houtsnede. Vele van deze af beeldingen werden met grote zorg met de hand gekleurd. DE ACHTTIENDE EN het begin van de negentiende eeuw vormen de tijd van de botanische prachtwerken, waaronder vele schitterend verluchte flora's. Litho- en kleurendruk namen langzamerhand de plaats van de kopergravure in. Het mo derne botanische boek bevat meestal zwart- witplaten of afbeeldingen in kleurendruk naar tekeningen, aquarellen of foto's. Originelen zijn te zien van botanische schilders als Clusius, Maria Sibylle Me- rian, Ehret en Redoute. Een deel van dit werk werd afgedrukt, een ander deel bleef in portefeuille. Van enige andere kunste naars zijn ook werken aan de expositie toegevoegd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het congrescentrum „Op Gouden Wieken" aan de Scheveningseweg in Den Haag zal binnen een maand moe ten beginnen met de afbraak van een zaal, enkele kamers en toiletgelegenhe den. Dit is het gevolg van het geschil tus sen het kerkbestuur van de r.k. kerk St.- Anthonius Abt en de n.v. „Op Gouden Wieken", eigendom van de maatschappil „Verzicht", dat voor het Haagse gerechts hof heeft gediend. Het kerkbestuur had van de n.v. geëist, dat een gedeelte van de nieuwbouw zou worden afgebroken, omdat het licht en lucht zou benemen aan de kerk en omdat de kerk ook regelmatig min of meer ern stige geluidsoverlast ondervindt. Het kerkbestuur baseerde haar eis daar op dat het betreffende stukje grond we gens contractueel vastgelegde erfdienst baarheid nooit had mogen worden be bouwd. Het stuk grond bevindt zich tus sen de voormalige kloosterkapel (in 1960 verkocht aan „Op Gouden Wieken" en sindsdien herbouwd tot concertzaal annex schouwburgzaal) en het priesterkoor van de kerk. De Rotterdamse officier van justitie mr. Van der Hoeven heeft de Rotterdamse „happeners", die iedere zaterdagavond bij het hondje Fikkie bij elkaar komen, verwezen naar het Kralingsebos. Hij zei tegen een achttienjarige jongeman: „Gaat u toch met de politie praten, dan is er vast wel een lokaal te vinden en anders gaat u maar naar het Kralingse Bos". De jongeman werd door de kanton rechter conform de eis van mr. Van der Hoeven veroordeeld tot twaalf dagen hechtenis, waarvan zes voorwaardelijk. Hij was aangehouden omdat hij zaterdag na een politie-opdracht zich te verwijderen weer naar het relcentrum was terugge keerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13