„Gevangenen mogen zich geen uitgestotenen gaan voelen Nederland heeft de wind tegen als toeristenland haar journaal Verkopen A.H. stegen 23 pet Van 575.- nu slechts 495r Scheidende directeur-generaal gevangeniswezen: Er is al veel ten goede veranderd Rotterdamse zeeman verdacht van moord op Belg Verzending van zeepost reinigt niet alleen snel maar ook veilig al uw wol nijlon, periondraion en alles wat de uiterste zorg eist! !f"CENTRALE verwarming II OPLEIDING VOOR CENTRALE VERWARMINGSMONÏEUR „Madame Anna" viel van de trap De koffievogeltjes Suiker maakt biefstuk bruin l'f Mali Zwolsman verlaagt huizenprijs Zweeds disconto tot 6 omhoog VIJFHUIZEN - TEL. 02508-456 WÈÊÊm VRIJDAG 10 JUNI 1966 11 Weinig licht en lucht Kort nieuws Ruime liquiditeit P.v.d.A. Amstelveen wil verplaatsing van kruitfabriek Examens Tevens gevraagd ERVAREN VERWARMINGSMONTEUR TEKENAAR/AANK. TECHNICUS Kerkelijk nieuws •- Na het geweldige succes van de SINGER 237 (slechts 345.-!) nil de SINGER 338 volautomatische lichtgew icht naaimachine met ingebouwde motor. In ultramoderne uitvoering. Haarlem - Zijlstraat 53 IJmulden - Groeneweg 18 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Mr. E. A. M. Ea rners (63 jaar), onder wiens leiding zich in de Nederlandse gevangenissen een revolutionaire ontwikkeling heeft voltrokken, neemt volgende week af scheid als directeur-generaal van het gevangeniswezen. Na ongeveer twin tig jaar gewerkt te hebben op het mi nisterie van Justitie (vlak na de oor log om mee te werken aan de zuive ring van de rechterlijke macht, sinds 1948 als de man die het gevangenis wezen in nieuwe banen leidde) keert deze voormalige Amsterdamse rech ter terug naar de rechterlijke macht. Hij wordt president van het Hoog Militair Gerechtshof. Hij is vorige week beëdigd en zal op 17 juni wor den geïnstalleerd. In zijn sombere Haagse werkkamer kijkt mr. Lamers terug op de achttien jaar dat hij zich met de gevangenissen heeft bezig gehouden. Hij vertelt hoe vele Nederlanders die in de oorlog door de Duit sers in de gevangenissen waren gezet, daaraan na de oorlog afgrijselijke herinneringen bewaarden. Hun onbeha gen over de toestanden in de gevangenis sen leidde tot instelling van de commis- sie-Flick, die ideeën aandroeg voor verbe teringen. Overigens moesten noodgedwongen maatregelen worden genomen omdat er geen cellen genoeg waren voor de duizen den politieke delinquenten. Er moesten cellen worden weggebroken om de gevan genen in groepen te kunnen onderbrengen Zo was er al heel wat van de nieuwe gedachten in praktijk gebracht toen in 1953 de nieuwe beginselenwet gevangenis wezen in werking trad. Volgens die wet moet het gevangeniswezen niet alleen zor gen dat de strafffen worden uitgevoerd, maar ook dat de straftijd wordt gebruikt om terugkeer van de gedetineerde in de maatschappij voor te bereiden. Dat betekende een geweldige omme keer. „Het hele regime in de gevangenis," zegt mr. Lamers, „was afgestemd op uit stoting, op afkering van de gevangene van de maatschappij. Ook de gebouwen, die merendeels stammen uit de tweede helft van de vorige eeuw, toen men de cel, de eenzame opsluiting, als het enig ware zag, waren daar helemaal op berekend." Hij vervolgt: „de gevangenissen uit de vorige eeuw hebben metersdikke muren, de cellen hadden zware deuren, kleine raampjes met ondoorzichtig glas. Er kwam weinig licht en weinig lucht. Sani tair was er niet. Alles was geschilderd in sombere kleuren. De gevangenen leefden in absolute afzondering. Ze werden ge lucht in eenpersoons luchtkooien. Er wa ren zogenoemde hokjeskerken. Elke gede tineerde zat in een hokje dat alleen van voren en van boven open was. Van de preekstoel af was dat een afschuwelijk ge zicht. Veel gevangenen weigerden dan ook de godsdienstoefeningen onder dergelijk onwaardige omstandigheden bij te wonen. Dat kon, want de kerk was niet verplicht. „Dat moest allemaal veranderen," gaat hij verder, „de gevangene mocht zich geen uitgestotene meer voelen. Hij moest een deel van de gemeenschap blijven. Contact met de buitenwereld, bezoek, cor respondentie, allemaal gunsten die konden worden afgenomen, werden sterk bevor derd. Kortom, de gevangenissen werden van binnen praktisch gesloopt. Het werden ge- «tichten waarin de gevangenen in groepen werden ondergebracht. De zware beveili gingen (metersdikke muren, zware sloten) verdwenen. Er werd sanitair aangelegd, de cellen, de luchtkooien, de hokjeskerken (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een zeventienjarige Rotterdamse zeeman, die in Rotterdam in arrest zat op beschuldiging van diefstal, wordt ervan verdacht op 9 april vorig jaar in Antwerpen de 45-jarige Belgische ste ward Albert de Zutter te hebben vermoord en beroofd. Hij heeft bekend. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Nicolas" (13-6); Australië: ms „Trianon" (13-6), ms „Mun sterland" (15-6); Brazilië: ms „Sauzon" (14- 6), ms „Gaasterland" (15-6); Canada: ms „Canadia" (15-6), ms „Aristoteles" (15-6); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Pierre Loti" (12-6), ms „Indus" (15-6); Ned. An tillen: ms „Prins der Nederlanden" (15-6); Nieuw-Zeeland: ms „Schelde Lloyd" (13-6); Suriname: ms „Diogenes" (15-6); Verenigde Staten van Amerika: ss „Rotterdam" (12-6) ms „Kerkedijk" (15-6); Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Bovenkerk" (15-6). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Hoogleraren. Drs. J. L. Bouma en dr. A. Wattel zijn benoemd tot gewoon hoog leraar in de economische wetenschap pen aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, om onderwijs te geven in de be- drijfshuishoudkunde. verdwenen. Het kostte vele miljoenen, maar het bleef lapwerk. Een commissie, door minister Donker ingesteld, kwam tot de slotsom dat behalve de jeugdgevange nis geen van de gebouwen deugde. Dat alles wil niet zeggen dat de cel ver dween. Maar in tegenstelling tot vroeger werden ze alleen voor die gevangenen ge reserveerd voor wie ze nodig waren, de meest agressieve. Zo kon er later ook veel doelmatiger worden gebouwd. Zowel het detailbedrijf als de restau rantssector van Albert Heijn N.V. heeft over 1965 hogere resultaten bereikt, terwijl ook het melkbedrijf aan de winst kon blijven bijdragen. Door hogere kwan titatieve omzetten en een verbetering van efficiëntie en produktiviteit wist het be drijf de kostenstijging op te vangen. De resultaten vertonen dan ook een aanzien lijke verbetering. Met name de belang rijke hogere omzetten naar hoeveelheid in het detailbedrijf, gepaard gaande met minder sterk stijgende kosten, hebben daartoe meegewerkt. De netto winst is toegenomen van ƒ4,16 min tot 7,21 min. De totale ver kopen aan derden stegen met 23°/o tot 476 (v.j. 386) min. De netto winst in procenten van de omzet nam toe van 1,08 tot 1,51. Als dividend wordt voorge steld, zoals gemeld, 16 percent in con tanten of naar keuze tien percent in aan delen en zes percent in contanten (v.j. 14 percent in contanten. De netto resultaten van het detailbe drijf waren in '65 aanzienlijk hoger. Het verslag noemt hiervoor verschillende oor zaken. Eind 1965 beschikte Albert Heijn over 51 supermarkts, 292 zelfbedienings- zaken, 64 bedienings- en brood- en ban ketzaken, te zamen 407 zaken. Samenvat tend stelt het verslag dat, terwijl de om zet met ongeveer 29 percent steeg, het re sultaat vóór belastingen en rente met on geveer 50 percent omhoog ging. De liqui diteitspositie blijft zeer ruim. De directie meent dat de beschikbare middelen, sa men met afschrijvingen en winstinhoudin gen, voldoende zullen zijn voor de komen de jaren. Een emissie is daaróm op korte termijn niet te verwachten. Het geplaat- ster gewone aandelenkapitaal bleef on veranderd 12.1 min. De directie vertrouwt dat de omzet zich gunstig zal blijven ontwikkelen, maar met een daling van de percentuele bruto winst marge moet rekening worden gehouden. De resultaten worden met vertrouwen te gemoet gezien. De recente ontploffing in de kruitfabriek in Muiden heeft de raadsfractie van de P.v.d.A. in Amstelveen opnieuw aanleiding P.v.d.A. in Amstelveen opnieuw aanieidi gegeven aandacht te vragen voor het reeds op 26 februari 1964 door deze frac tie tot het college van B. en W. gerichte aan te dringen van het in deze gemeen- verzoek om bij het rijk op verplaatsing te liggende filiaalbedrijf van genoemde fabriek in Ouderkerk. Het blijkt thans in de praktijk hoe on verantwoord het is een dergelijke kruitfa briek aan de rand van een zeer dicht bevolkte woongebied te laten voortbestaan, aldus de fractie in een brief. Daarin wordt de raad voorgesteld B. en W. uit te nodigen nu wellicht de verplaatsing van de fabriek in Muiden onderwerp van bespreking is in het kabinet de betrök- ken ministers te vragen bij eventuele ver plaatsingsplannen zowel de fabriek in Muiden onderwerp van bespreking is in het kabinet de betrokken ministers te vragen bij eventuele verplaatsingsplan nen zowel de fabriek in Ouderkerk als die in Muiden te betrekken. Tevens vraagt de fractie zich af in hoeverre de belan gen van de omwonende bevolking reeds nu worden geschaad onder andere door het betalen van een hogere verzekerings premie vanwege het ontploffingsgevaar. Verzocht wordt de brief op de agenda van de gemeenteraadsvergadering op 15 juni te willen plaatsen. In Gouda is de eerste gevangenis in aan bouw waarin de nieuwe gedachten volle dig worden toegepast. De gevangenen worden er ondergebracht in paviljoens, eenheden voor ongeveer twintig man. Zo komen er op een stuk grond van zeventig hectare drie gestichten van zes pavil joens. Er komen bedrijven bij, waar de gevangenen kunnen werken, ontspannings lokalen en ruimten, waar cursussen zul len worden gegeven. De vrije tijdsbeste ding vindt mr. Lamers belangrijk. „We hopen dat ze er later profijt van zullen hebben, dat ze voortaan met hun vrije tijd raad zullen weten, want velen zijn in hun vrije tijd ontspoord." Tot hoever kan de humanisering gaan? „Er is geen eindpunt," zegt mr. Lamers, „er zal steeds een antwoord nodig zijn o pnieuwe situaties. Het strafrechtelijk be leid is geen statische zaak. De vormen van strafvoltrekking moeten worden aan gepast aan de ontwikkelingen." Hij noemt als voorbeeld de speciale gevangenis voor verkeersdelinquenten en het optreden van de provo's waarop de justitie nog geen doeltreffend antwoord heeft. „Ik geloof niet dat gevangenissen ooit zullen verdwijnen," zegt hij ten slotte. „De inbreuk op de rechtsorde is van al le tijden, de sanctie is altijd het antwoord geweest. We zullen niet zonder die sanc tie kunnen, al kan de inhoud ervan ver anderen." m Advertentie MULO. Bij de in Haarlem gehouden MULO examens slaagden voor het diplo ma B: de dames Chr. W. Ganzevoort en L. J. Vlugt, Alkmade. De heren: A. Biesheuvel, J. D. Bruinen berg, J. v. d. Weide, Hillegom; P. M. Evers Bennebroek; A. Imthorn, L. D. C. van Werkhoven en J. v. Nieuwkoop, Lisse; J. van Beek, Warmond; J. W. Pronk, Sas- senheim. Voor het A-diploma slaagden de dames: N. Nagtegaal, M. L. Kwekkeboom, K. van Liere, C. Abspoel, Chr. Bakker, H. A. Spaargaren*, M. Pecht, E. C. Clement, P. J. W. Daan, Th. Herker, M. Met, W. J. Oosterbaan, J. A. Rogaar, M. J. A. Slot- houder, M. J. Loos* te Haarlem: Th. Herfst, Zwanenburg: A. M. Janse Kok, Bloemendaal: K. A. Mohr, H. F. Timmer man* Zandvoort: M. E. Keyzer* Sant poort; I. Menke* Heemstede; C. M. Vis ser, Hoofddorp. De heren J. J. de Leeuw van Weenen, J. J. Munnikhuis, A. L. Kroon, J. N. M. Kluit, H. A. Rekman, Ch. C. Tielman, R. Venekamp*, G. Holsbergen*, G. de Lange* R. J. Luyer*, Haarlem; W. L. Hoogerwerf, Bloemendaal; Booman, P. Goosens, G. W. de Leur, P. M. E. de Man*, R. Peetoom, H. E. van Rooijen*, B. Weijers*, Heem stede; P. van Leeuwen, R. Weiiers, L. D. A. Moll, G. Schraa', Th. M. Th. Houtsma, Zandvoort; P. W. Doolaard, Haarlemmer meer; K. J. Guldemond,* P. H. Storm, Lisse; J. Plomp*, J. Ch. van Beinum, Vijf huizen; J. P. Smit, Hoofddorp; R. C. van het Kaar, Badhoevedorp. Advertentie geeft aan jongelui met LTS-opleiding gelegenheid tot Het centrale verwarmingsbedrijf biedtt Ruime kansen op een goede toekomst Grote zelfstandigheid bij het werk Arbeid op steeds wisselende plaatsen Volledige mogelijkheid voor een doeltreffende vakopleiding 4 1 (Van een onzer verslaggevers) De aanzienlijke prijsstijgingen in ons land, het nijpende tekort aan hotelruimte en de toenemende internationale concur rentie zijn de drie omstandigheden, waar door Nederland als toeristenland op dit moment de wind tegen heeft. In het van daag op de algemene ledenvergadering van de ANVV in Utrecht besproken jaar verslag over 1965, waaraan dit en het volgende is ontleend, wordt gesteld, dat met name het gebrek aan hotelaccommoda tie een ernstige belemmering vormt voor de verdere groei van het internationale toerisme in Nederland. Via de buitenlandse vestigingen krijgt de ANVV steeds meer klachten over de on mogelijkheid voor toeristen of groepen van toeristen gedurende een groot deel van het jaar in bepaalde delen van het land accommodatie te vinden. De bestaande plannen om de hotel capaciteit in het westen van het land in de komende jaren met enkele duizenden bedden te verhogen zijn aldus de ANVV een druppel op de gloeiende plaat. Ondanks de moeilijkheden in de ho telsector, ondanks het feit, dat de strijd op de internationale toeristische markt steeds heviger wordt, is de ANVV niet pessimistisch over de toekomst van Ne derland als toeristisch land. Integendeel, zij meent dat ons land de vreemdeling een uniek toeristisch assortiment van beziens waardigheden en mogelijkheden kan bie den. Over de toekomstplannen zegt het jaar verslag: verhoging van de krachtsinspan ning op het gebied van voorlichting en propaganda in het buitenland, aanpassen aan het hogere prijsniveau en verbetering van de toeristische infrastructuur. Een jaarverslag zonder cijfers is on denkbaar. Daarom: blijkens gegevens van de Nederlandsche Bank stegen de ontvang sten in buitenlandse deviezen met onge veer 14"/o en benaderden zij zeer dicht het miljard. Het aantal hotelgasten steeg met 3,3% tegen in 1964 met 7,3%, het aantal overnachtingen met 4,2 tegen in 1964 met 8,9%. Het aantal Amerikaanse en Britse toeristen steeg met bijna 9%, de Canadese met 7,1%, de Zwitserse met 13,6%, de Zweedse met 5,8% en de Itali aanse met 6,4°/o. Tussen 1 april en 1 oktober vond een recordaantal van 270.000 logieszoekenden via de logiesinformatiedienst onderdak. De voorzitter, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, zei op de algemene vergadering te hopen dat budgettaire redenen de overT heid niet zullen nopen de ANVV in het kader van de begroting 1967 de meerdere subsidie te onthouden die de vereniging nodig heeft om met het vijfjarenplan op 1 januari 1967 een behoorlijk begin te maken. Zoals bekend is, is het vijfjarenplan het ANVV-antwoord op de vraag wat moet gebeuren, opdat Nederland zijn aandeel in het internationale toerisme blijft be houden. Bedankt voor Uithuizen E. A. van Es te Dubbeldam; voor Tzum H. Feddes te Raard. „Madame Anna" is op haar honderd ste verjaardag tijdens een feestje dat te harer ere in de Londense flat van haar dochter werd gegeven, van de trap ge vallen. Zij ligt nu met een gebroken djj- been in een kliniek. „Madame Anna" is stellig geen alle daagse vrouw. Als meisje verliet zij Amsterdam om in Napels het vak van modiste uit te oefenen. Al spoedig trok zij de aandacht van prinses Margherita van Napels, de gemalin van de toenma lige kroonprins Humbert. Na de dood van Victor Emanuel II werd Humbert koning van Italië. De jonge koningin gaf „madame Anna" de raad zich in Rome te vestigen. Zij deed dat en mocht koningin Margherita tot haar beste klanten blijven rekenen. Ook de gema lin van de jonge Victor Emanuel, kroon prinses Helena van Montenegro liet zich door madame Anna kleden. Behalve leden van de koninklijke fa milie frequenteerde ook een groot deel van de Romeinse adel het atelier van „madame Olandese" op de Piazza d'Es- pagna. Haar mode was toonaangevend voor die tijd. Toen zij de negentig al ver gepasseerd was, organiseerde zij nog mode-shows, die opzien baarden. Enkele jaren geleden verliet zij Rome om bij haar dochter in Londen te gaan wonen. Modt-ontwerper Jacques Esterel werd geïnspireerd door de kloosterkle- dij uit de in sommige landen ver boden Franse film „La Religieu- se". Hij ontwierp deze drie bad-shifts, die tijdens het filmfestival geshowd werden op het strand van Cannes. De namen (v.l.n.r.): „Diderot 20-20", „Fa ce to Face" en „Yes, Soeur". Automatisering is niet iets van de laatste jaren. Ook vroeger waren er mensen met een intelligente blik op mogelijkheden om dure arbeidskrach ten uit te sparen. Zo iemand was de Arabier Omar, eigenaar van een kof- fie-plantage en hofleverancier van de Sheik, die op „tjilpende" manier de beste koffiebonen aan het paleis lever de. Hadji Omar hield er een groot aantal arbeiders op na, die dag in dag uit de mooiste koffiebesjes uit de mas sa haalden. Die besjes hadden ook de fraaiste kernen: de bonen. Op een dag zag Omar een vogeltje dat zich tegoed deed aan de rijpe bes jes. Het diertje pikte niet zomaar bes jes, maar alleen de allermooiste en daardoor kreeg Omar het idee. Hij liet in het hele land deze vogeltjes vangen, zette ze in zijn plantage en stuurde het merendeel van zijn arbeiders naar huis. Het werk dat toen nog overbleef, was het verzamelen van de bonen die niet verteerden in het vogellijfje en volkomen gaaf te voorschijn kwamen. Een biefstuk of runderlap zal beter smaken en er mooier uitzien als men suiker op het vlees strooit voor het te braden. Ook bij het bereiden van gar nalen kan suiker van dienst zijn. Voeg evenveel suiker als zout toe aan het water, waarin u de garnalen gaat ko ken. Een snuifje suiker in het vet, waarmee men bij het braden kip of ander gevogelte overgiet heeft tot. ge volg dat uw vlees fraai bruin op ta fel komt. v r& '•SU Advertentie nu f 80r in prijs verlaagd! "f" TT— T" SINGER if:************************* Het snelle tempo van de woningbouw in Nijmegen, waardoor de achterstand op de woningmarkt geleidelijk wordt inge haald, met daarbij gevoegd de geld- schaarste en de hoge rente van hypothe ken, zijn er oorzaak van dat niet meer wordt voldaan aan hoge vraagprijzen voor speciaal herenhuizen. Als gevolg hiervan zijn van een serie van 88 zogenaamde Zwolsmanhuizen die vorig jaar werden gebouwd in de wijk Neerbosch Oost te Nijmegen, de prijzen met ongeveer een 6.000 verlaagd. Vorig jaar werden huizen van dit type (moeizaam) verkocht voor prijzen vanaf 42.700, vrij op naam. Thans worden huizen uit de zelfde serie door de bouwer aangeboden tegen ƒ33.950 gulden, kosten koper. Dit komt neer op een prijsver schil van ongeveer 6000 of 15 percent. STOCKHOLM (AP) Het Zweedse bankdisconto is verhoogd van 5,5 tot 8 percent.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7