Amerikaans „globalisme" eist omvangrijke transportcapaciteit SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ Langere termijn voor leden van het Amerikaanse Huis klassiek iwonen Met het oog op toekomstige Vietnams Vereenvoudiging bij telefoon-afrekening Geschenk voor de president Johnson wenst grondwetswijziging exclusieve vitrages VRIJDAG 10 JUNI 1966 9 Gevechtsklaar Reuzenschepen Geen adat-rechtspraak meer in West-Irian Muggen? vliegen? Wachtmeesters pleegden 49 diefstallen „De aarde draait niet" LEXINGTON FROM AMERICA'S flfJ/'TOBACCOS Aardappelprijzen V oordelen RGH-EDO Ons lieve vrije Nederland Motten? Emigranten onder elkaar Overtredingen duurder (1) Overtredingen duurder (2) Weg met het openbaar vervoer (Van onze correspondent) WASHINGTON. In Zuid-Vietnam staan nu ruim 225.000 Amerikaanse militairen en het einde van de militaire opbouw lijkt nog niet in zicht. Voorts zyn 100.000 Amerikaanse soldaten betrokken by de strijd, die niet in Zuid-Vietnam gestationeerd zyn, maar op Amerikaanse luchtmachtbases te vinden zyn of op de oorlogsbodems van de zevende vloot. Per dag kost de hele militaire inspanning de schatkist van de Yankees 110 miljoen gulden. Het is duidelyk dat dit geen kleine operatie meer is en dat hefc uiterste gevergd wordt aan bijvoorbeeld het organisatievermogen van het ministerie van Defensie in Washington om deze grootscheepse militaire inspanning soepel te laten verlopen. Tot nu toe lykt het minister Robert McNamara en zijn mannen in het Pentagon gelukt te zyn de zaak goed in de hand te houden. Natuurlijk hoort men nu en dan klachten dat zekere artikelen schaars zyn in Vietnam en dat de Amerikaanse troepen zich moeten behelpen. Maar het betreft dan meestal een speciaal soort kleding of toiletartikelen. Meer essentiële zaken, zoals munitie en militair materiaal, blijken steeds op tyd in Vietnam aanwezig te zyn. Het grootste probleem wordt misschien nog gevormd door schaarste aan reserve-onderdelen van zwaar materiaal, maar van drama tische tekorten is geen sprake. DESONDANKS is minister vanDefensie, McNamara, die door alle drukte en spanningen nu en dan hoogst geïrriteerd reageert op critiek, niet het object van al gemene lof in de Verenigde Staten. Sinds enige tijd ligt hij zelfs overhoop met de invloedrijke senator Stennis uit Mississip pi, die voorzitter is van een subcommis sie van senatoren, die zich bezighoudt met de militaire paraatheid van de Ameri kaanse strijdkrachten in het algemeen. Stennis is boos omdat volgens hem de mi nister in augustus vorig jaar niet eerlijk rapporteerde aan zijn commissie dat vier divisies, die in de Verenigde Staten ge stationeerd zijn en die geboekt staan als „gevechtsklaar", voor de strijd in Viet nam, nog slechts in een staat van gedeel telijke paraatheid waren. Dat dit laatste zo is staat vast. McNamara gaf zelf dezer dagen toe dat twee van deze vier divisies negentig da gen nodig zouden hebben om paraat te zijn en militaire experts zijn over die ter mijn zelfs in twijfel. HET PROBLEEM dat de achtergrond vormt van deze kwestie van paraatheid faat diep. De vraag is namenlijk of de 'erenigde Staten militair wel in staat zijn vergaande inmenging zoals in Zuid-Viet nam te bedrijven zonder tegelijkertijd de Amerikaanse capaciteit om in andere de len van de wereld paraat te zijn te ver minderen. Een aantal critici van de Vietnampoli- tiek, zoals Walter Lippmann en de gepen- sionneerde generaals Ridgway en Gavin, beantwoorden die vraag ontkennend, en het feit van de verminderde gevechts klaarheid van de bovengenoemde in Ame rika gestationneerde divisies is koren op hun molen. McNamara aan de andere kant be strijdt dat de interventie in Vietnam Amerika's globale militaire positie ver zwakt of uit haar evenwicht brengt. En hij kan als verdediging aanvoeren dat de enige reden waarom de gewraakte divi sies niet zo paraat zijn als zij zouden moe ten zijn, is dat president Johnson om po litieke redenen vorig jaar zomer weiger de toe te staan reservisten op te roepen. DAT HET McNAMARA en zijn mannen ernst is met hun opinie dat de Verenigde Staten in staat zijn een wereldwijde mili taire rol te spelen, blijkt ook uit een nieuw scheepsbouwprogramma dat is op gesteld. Voor de oorlog in Vietnam heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie nog zijn toevlucht moeten nemen tot al lerlei lapmiddelen om aan de nodige scheepsruimte te komen voor vervoer van troepen en materiaal, zoals het charteren van ruim honderd vrachtschepen (waar onder 87 oude libertyschepen uit de twee de wereldoorlog), bijna de helft van het totale aantal schepen dat nu voor mili taire doeleinden van en naar Vietnam vaart en dat 230 bedraagt. Maar in de toekomst hoopt men beter voorbereid te zijn op het blussen van po litieke en militaire branden aan de ande re kant van de wereld door het in ge bruik nemen van reusachtige vrachtsche pen, die volgestouwd met militair mate riaal verankerd zullen worden in verschil lende delen van de wereld, zodat men steeds een drijvende voorraadschuur klaar zal hebben liggen wanneer op welk deel van de aardbol ook maar troebelen uitbreken. Manschappen wil men in de toekomst voornamelijk per vliegtuig blij ven vervoeren en wel met de kort gele den gebouwde monstertoestellen C-5 A, die trouwens ook tanks kunnen transporteren. Die reuzenschepen zullen dus vooral Amerika's militaire beweeglijkheid moe ten vergroten, die in het afgelopen jaar zowel in Vietnam als in de Dominicaanse republiek van essentieel belang is geble ken voor het efficiënt uitvoeren van het politieke oogmerk: bliksemsnel reageren op communistische dreiging waar dan ook. De enorme vrachtschepen zullen voor de strijd in Vietnam, als deze tenminste niet nog vele jaren gaat duren, geen rol meer kunnen spelen, want zij hebben het stadium van de tekentafel nog niet ach ter zich gelaten. Maar de bedoeling is het om een twintigtal van deze vaartuigen (kosten: rond 3,5 miljard gulden) te laten bouwen met het oog op toekomstige Vietnams". Deze schepen en de genoemde C-5 A transportvliegtuigen kan men dan ook zien als de resultaten van de omstreden, maar door McNamara voor militair al leszins mogelijk gehouden theorie van Amerika's wereldwijde politieke rol, kort weg genoemd Amerik's „globalisme". (Van onze correspondent) DJAKARTA De Indonesische rege ring heeft een eind gemaakt aan de in heemse adat- of zelfbestuursrechtspraak in West-Irian, het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea. Na de overdracht van het gebied aan Indonesië op 1 mei 1963 wer den in Soekarnopoera (Hollandia) een rechtbank voor appel-zaken en in diezelf de stad, in Manokwari en in Merauke ge wone rechtbanken ingesteld. Maar naast deze zogenaamde „gouvernementsrecht spraak" bleef de zelïbestuurs- en inheem se rechtspraak bestaan. Het gevolg was dat de autochtone bevol king door haar eigen rechtbanken werd berecht, nieuwkomers echter door andere rechtbanken. Hieraan is nu een eind ge maakt. De nieuwe verordening van Dja karta voorziet tevens in de vestiging van gewone rechtbanken in Biak, Sorong, Fak- Fak en Wamena. De rechtbank in Merau ke beschikt nog niet over een eigen ge bouw en de lopende zaken worden voor lopig door de rechtbank van Soekarnopoe ra behandeld. Advertentie OMYL f3.85- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara. DEN HAAG De PTT gaat aparte briefjes, die zij als afrekening van inter nationale telefoongesprekken voegt bij de normale door de computer samengestelde telefoonrekening, afschaffen. Men denkt deze nieuwe maatregel te doen ingaan op 1 november of 1 januari. De computer zal voor de afrekening van de internationale gesprekken een aparte staat invullen, waarbij elk gesprek één re gel druks krijgt. De klant ontvangt dan twee rekeningen, één voor abonnement, binnenlandse en buitenlandse automati sche gesprekken en één voor de met de hand tot stand gekomen gesprekken. Advertentie f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT De leiders van het Boeddhistische Instituut in Saigon hebben de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, uitgenodigd naar het Instituut te komen om een pakje in ontvangst te nemen voor president Johnson. In het pakje zitten drie niet ontplofte traangasgranaten „made in U.S.A." en een paar wapenstokken van Amerikaanse makelij die de Zuidviet- namese politie gebruikte tegen beto gers. De krijgsraad te Arnhem heeft twee wachtmeesters van de artillerie uit de le gerplaats 't Harde conform de eis veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het plegen van een zeer groot aantal in braken en diefstallen van februari 1965 tot januari 1966 hoofdzakelijk op de noord- Veluwe. Een totaal van 49 gevallen is ge registreerd, hiervan werden er 22 ten las te gelegd. BEIROET (DPA). Iedere moham medaan die gelooft dat de aarde om de zon draait, zou met de dood bestraft moe ten worden." Dat is de mening van de vooraanstaande Zuidarabische geleerde in het godsdienstrecht, sjeik Abdelasis Ben Baz. Hij is in zijn hoedanigheid van plaatsvervangend-rector aan de islami tische universiteit van Medina ruim 400 jaar na Copernicus en zo'n 300 jaar na Galilei ten strijde getrokken tegen het „bijgeloof" waarvan de gehele mens heid, met inbegrip van de ruimtevaarders, het slachtoffer is. De geleerde zet zijn theorieën uiteen in de kranten van Mekka, het grootste hei ligdom van de islam. Hij vraagt o.a. „kan men zich iets voorstellen dat misda diger is dan mensen die beweren dat de aarde om de zon draait, ofschoon zij kun nen zien dat de zon op- en ondergaat, ter wijl de aarde vaststaat en elke stad en elke berg op hun plaats blijven? Hoe kun nen de zeeën op hun plaats blijven, als de aarde draait?" Ook het idee dat de aarde rond is noemt hij'misdadig. Wie die mening huldigt, moet met de dood worden bestraft. Op al zijn bezit tingen moet beslag worden gelegd", aldus Abdelasis Ben Baz. Advertentie In uw blad heb ik al twee keer op ver schillende data gelezen dat minister Bies heuvel en zijn ambtgenoot Den Uyl rege lingen zouden treffen om de aardappel prijzen voor de consument op een nor maal peil te houden. Doch ik vermoed dat ze meer het oog hadden op de produ cent, want ze hebben net zo lang geregeld tot wij als consument 55 a 60 cent voor een kilo aardappelen moeten betalen en dit kan men toch geen normale prijs noemen. J. v. HAM, IJmuiden. (Van onze correspondent) WASHINGTON. President John son heeft het parlement voorgesteld een amendement op de Amerikaanse grondwet aan te nemen, waardoor de zittingstermijnen van de 435 leden van het Huis van Afgevaardigden van twee op vier jaar gebracht zouden worden. Na 1972 zou het Huis dan steeds tegelijk met de president en de vice-president voor eenzelfde periode van vier jaar gekozen worden. Het amendement is nodig, aldus minister van Justitie Katzenbach, omdat in de huidige situatie de leden van het Huis geen tyd hebben zich behoorlijk in te werken en op de hoogte te komen van de gang van zaken in dit deel van het parlement. Doordat elke twee jaren weer verkie zingen worden gehouden zit elk lid van het Huis te vergelijken met de Tweede Kamer, dat niet uit een „honderd per cent zeker" district komt, min of meer permanent op de wip en een groot deel van de tijd die een parlementariër zou moeten besteden aan werk voor zijn kie zers in Washington gaat nu zitten in po Advertentie HAARLEM Raamsingel 42 (bij Houtpleinbrug) Tel. 15549 litieke campagnes, geld inzamelen voor verkiezingsdoeleinden, enz. Ala de ter mijn echter vier jaar zou zijn, aldus nog steeds de argumentatie van Katzenbach, zouden de leden van het Huis veel effec tiever kunnen werken, hetgeen het rege ringsprogramma van de tegelijk met het Huis gekozen president ten goede zou ko men. Met stomm e verwondering las ik het relaas van de heer J. Peters. Hij schrijft: Van een supporter had ik dat genomen, maar niet van een bestuurslid", Verder schrijft hij dat EDO het veld is ingestuurd om kost wat het kost van RCH te win nen. Ik kan de heer Peters meedelen dat EDO het veld is ingestuurd met de op dracht zijn sportieve plicht te vervullen en daarin is EDO ook zeker geslaagd. Maar RCH kon dat niet hebben en ver schillende RCH-spelers gingen hun boekje te buiten. Ik zal geen namen noemen, daarvoor ben ik nog te sportief wat de heer Peters niet is. Die geeft namelijk Koek de schuld van alles. Ik geef toe: Koek is terecht het veld uitgestuurd, maar als ik de leiding had gehad was er ook een speler van de zijde van RCH uit gegaan. Voor mij heeft EDO meer dan zijn sportieve plicht gedaan. En daarmee basta. Ik maak me maar kwaad, hoe meer ik erover schrijf. Maar houd dit voor ogen: EDO is EDO en wat EDO doet is nooit goed, maar wat Haar lem en RCH doen is: wat je noemt. Nogmaals, meer dan zijn plicht deed EDO. En daarop ben ik trots. Want zo hoort het te zijn en niet anders. B. J. v.d. LINDEN, Haarlem. (Discussie gesloten, re- In deze redenering zit een heleboel waars, en leden van het huis zouden ze ker een gat in de lucht springen als zij zich rustig vier jaar aan wetgevende za ken zouden kunnen overgeven zonder steeds het pistool van de tweejaarlijkse verkiezingen op de borst te voelen. En er kan ook geen twijfel aan zijn dat het amendement voor presidenten een voordeel is. Het betekent toch dat de 435 leden van het Huis, die vaak het Congres binnenrijden op de zegekar van een winnende president, vier jaar lang eraan zouden kunnen werken het presi dentiële programma in wetten om te zet ten, zonder daarbij gehinderd te worden door de nu gebruikelijke tussentijdse ver kiezingen, die maar al te vaak, (in 1910, 1946, 1954) de meerderheid in het Huis toespeelden aan de partij, die niet het Witte Huis bezet hield. Het belangrijkste argument tegen het amendement is wellicht da de presiden tiële macht, die sinds 1933 toch al zo is toegenomen door dè grotere rol die de federale regering is gaan spelen in de economie, het onderwijs, de volksgezond heid, de sociale voorzieningen en de rechtspraak nog meer toe zou nemen door een met de presidentiële ambtster mijn samenvallende termijn van leden van het Huis van Afgevaardigden. Ook in de buitenlandse politiek gaat dit op. De president van de Verenigde Sta ten beschikt op dit terrein toch al over enorme macht en de parlementaire con trole op het buitenlandse beleid kwes ties zoals Vietnam en de interventie in de Dominicaanse republiek bewijzen het maar al te goed is eerder te gering dan te strikt Naschrift: dactie) Wat zijn wij toch gelukkig, dat wij in Nederland zijn geboren en hier mogen wonen, leven en werken. In dit lieve land waar wij ons van de wieg tot het graf geborgen weten, waar de politie goed over ons waakt waar de justitie de schuldigen die gestraft moeten worden eerlijk en rechtvaardig behandelt. Lees maar eens deze twee kranteberichtjes er op na. Vrijdag 3 juni: „Officier vraagt boetes tegen de verdachte in de Tres-zaak. We gens mishandeling de dood ten gevolge hebbende eist de officier tegen drie ver dachten een boete van tweeduizend gul den". Zaterdag 4 juni: „De provo, een jongen van negentien jaar, wordt veroordeeld tot een week gevangenisstraf onvoorwaarde lijk. Zijn vergrijp: niet doorlopen nadat de politie hem dit bevolen had". Twee kranteberichtjes. Spelen met het leven van een medemens de dood tenge volge hebbende kan worden afgekocht met geld, niet doorlopen wordt veroor deeld met gevangenisstraf. Resultaat? De adellijke Tres-heren zullen er niets van geleerd hebben. En de provo, zal hij na die week in de maatschappij terugkeren als een rustig burgermannetje? J. F. JOLLIE, IJmuiden. Advertentie OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Van een.Australisch^ relatie ontving ik een uitknipsel uit het dagblad „The Sun" van 4 mei 1966, waaruit opnieuw blijkt welke ongelooflijke toestanden er heersen in de zogenoemde opvangcentra, de mise rabele woongelegenheden waarin alle emi granten dadelijk na hun aankomst worden gehuisvest. Het zijn juist deze opvang centra, die op de emigranten waarin zij na een lange en vaak moeilijke zeereis worden ondergebracht zulk een naargees tige indruk maken en waaraan van al les mankeert; het beschimmelde brood ontbreekt niet! Alle landen, ook Nederland, die zich zo druk maken om zoveel mogelijk men sen naar Australië weg te werken, maken hier dezelfde fout; elk land behoort voor een eigen opvangcentrum te zorgen en on der deskundige, liefst géén ambtelij ke leiding er voor te zorgen, dat deze emigranten die nu immigranten gewor den zijn, zich zo snel mogelijk aanpassen aan alleszins aanvaardbare Australische normen die er nog niet al te veel zijn en desnoods moet de leiding zoveel in vloed hebben bij de Australische immi gratie-autoriteiten dat deze een volledige garantie geven voor de toekomstige werkgelegenheid van de emigrant die dan immigrant is. Wanneer Australië inder daad zo dringend verlegen is om een snelle toeneming van de blanke bevol king zal de Australische minister van im migratie, ex-Nederlander-ex-wereldkam- pioen wielrennen Opperman, de Austra lische werkgevers zeer zwaar onder druk moeten zetten, zodat zij zich volledig hou den aan de afspraken en dus ook de vak bekwame immigrant die zijn vak ver staat en over erkende Nederlandse di ploma's beschikt het geldige loon uitbe taalt. Vele regeringen schijnen de opvat ting te zijn toegedaan dat, wanneer men met kunst en vliegwerk eindelijk de men sen in een ander land heeft gebracht, zij zichzelf maar moeten redden, maar dat standpunt gaat zich hoelanger hoe meer wreken. Pas wanneer de emigrant immigrant volkomen geslaagd is en zijn gezin datgene kan geven wat het rede lijkerwijze nodig heeft, houdt mijnes in ziens deze verantwoordelijkheid op die echter onmiddellijk weer tot gelding komt wanneer buitengewone omstandigheden het bestaan van dit gezin extra moeilijk maken. Op dit moment schieten ten aan zien van deze verantwoordelijkheid voor hun landgenoten in een vreemd landen alle regeringen tekort. JAC. J. SUERINK, Heemstede. De regeling van de transactie in handen van de verbaliserende agent bij een over treding strijdt met het rechtvaardigheids gevoel. Als bijvoorbeeld een arbeider met een inkomen van 150 wordt bekeurd en tien gulden moet betalen, dan is dat zeven percent van zijn inkomen en dat komt ge voelig aan. Als ministers of directeuren met een inkomen van duizend gulden per week met tien gulden worden beboet lachen zij erom, want het is maar één per cent van hun inkomen. Als de partijen niet begrijpen waar hun stemmen blijven moe ten zij ook zorgdragen voor een eerlijke verdeling van straf en boete. P. VAN DER WESTEN, Haarlem. Dat de boetes met honderd percent om hoog gaan is een ramp voor de voortkrui- pende AOW-ers. Breng die arme oudjes hun AOW liever thuis, als de politie al be keuringen geeft aan oudjes, die wat suffig zijn in het verkeer. Ze mochten de AOW eigenlijk ook wel met honderd percent verhogen! Het is geen zegen om oud te worden met zoveel loerende politie-ogen. Help ons oudjes! E. CH. LE COMTE, Haarlem. „Wie gokt op openbaar vervoer om uit zijn verkeersproblemen te komen gaat de mist in." Aldus de in helderheid uitmun tende visie van de Amerikaanse verkeers- deskundige Hartung in het artikel: „Ver- keersverkenningen in de V.S." Volgens hem moet, uitgaande van de voorkeur van het publiek voor de auto, wegenbouw voorrang hebben boven open baar vervoer. Nu is het een gelukkige om standigheid dat deze frisse gedachte con creet is verwezenlijkt in Los Angeles; men doorsneed de stad met een rechthoe kig, dichtmazig net brede verkeersaders, met op regelmatige afstanden enorme parkeerterreinen. Bereikt is nu dat de stadsbebouwing minder oppervlakte be slaat dan autowegen plus parkeerterrei nen! Dat het verkeersplan Los Angeles geslaagd genoemd mag worden bewijst vooral de laaghangende nevel van uitlaat gassen, die zich dikwijls tegen de avond in al zijn pracht manifesteert. De heer Hartung maakte een ernstige, overigens typisch Amerikaanse denkfout hij stelt bij verkeersproblemen individu eel belang boven algemeen belang. Zelfs het individuele belang is er uiteindelijk niet mee gebaat; niemand is gediend van autofiles, opstoppingen en uitlaatgassen, en dat zou juist het resultaat zijn als iedereen een auto in de stad zou gebrui ken. Willen we een zo groot mogelijke leefbaarheid van de city bereiken, dan is het ruimtebesparende, ordelijke en reine openbaar vervoer de primaire oplossing. Welke vorm van openbaar vervoer dit moet zijn, ook daarover heeft onze inge wijde al een ongenuanceerde mening; hij zegt:„Jullie in Nederland zijn veel te laat met je metroplan." Een andere op lossing doet hij ons niet aan de hand, maar hij zal niet geweten hebben dat er in Europa ook nog trams rijden. Het leu ke van zo'n tram is dat hij ondergronds kan rijden net als een echte metro. Trapsgewijs kan dan een geheel lijnennet opgebouwd worden, zonder meteen in de enorme investeringen te vervallen die bij de opbouw van een volslagen metro nood zakelijk zouden zijn. Zorgt men er nu voor dat de tram op straat over zoveel moge lijk eigen baan beschikt, dan is het resul taat een betrouwbaar, snel en autonoom vervoermiddel. Dit wordt in Brussel, Keu len, Essen, Frankfort. Stuttgart, Neuren berg, Hannover en Bielefeld verwezen lijkt. Ook de drie Nederlandse steden die trams exploiteren zouden niet moeten aar zelen met de aanleg van zo'n „U-Strassen- bahn." Mocht er op de lange duur een echte metro nodig blijken dan kunnen de (eventueel aangepaste) tramtunnels een voudig worden ingelast. Zo blijkt dat er altijd nog wel een middenweg is; de ge scheiden middenweg van het openbaar vervoer. L. S. AARDEMA. Haarlem.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9