NIPPEN IVROUWj APPER! Dit is Eduard... met pruik LANC HAAR m jjgjj J Beter lang haar dan kortzichtig Tl J tekst henny schoute foto-compositie dick de boer vS s a Mijn naam is Edouard, ik ben twintig jaar en protestzanger van beroepMijn sex- appeal zit 'em in mijn haar. Het is 1,20 meter lang, erg lang. Nee, het is niet van mezelf. Ik heb een pruik op ja van echt mensenhaar. Na m'n optreden zet ik natuurlijk m'n pruik afHet is maar hoe je het op de planken brengtprotestzang is niets nieuws. Lang haar ook nietmaar wel érg lang haar. Voor mannen dan tenminste. En aan die pruik dank ik mijn populariteit. Er zijn al veel col lega's jaloers op meik heb groot succes. Allemaal te danken aan dat lange haar. Je moet maar op het idee komennou, ik kwam erop. Pardon? Nee, ik kan u niet zien. M'n ponnie ook lang. De directie van het Amsterdamse Miran- dabad besliste dat jongens met lang haar een badmuts zouden moeten dragen. Zon der blikken of blozen ging de badmuts op. Dat zijn de consequenties die je accepteert. m..; x - wT J - J-% ALS JAN ZIJN HAAR LAAT GROEIEN is dat plotseling een zaak geworden die de hele HHPff; familie aangaat, de hele straat en de hele gemeenschap. Hij is een publiek bekijk geworden. Be commentarieerd en nog meer bekritiseerd. Lang haar? 't zal je zoon maar wezen. krankzinnig dag zussie goeie grutten ik zou het er met een tuinschaar afknippen als hij sliep nozem provo Lange haren, het is voor de dragers bijna een principe kwestie geworden. Uit protest blijven ze lang. Een uiting om anders-dan- anderen te zijn. Een groep op zichzelf, openhartig-uitdagend: „wij durven tenminste". Discriminatie is er (nog steeds), al sinds het begin van de lang haarmode. Vraag niet waarom het lang wordt gedragen: ze zijn de baas over zichzelf. Het is lang omdat het mode is, omdat ze individueel willen zijn en dit exposeren of omdat ze in een beat-band spelen. MET HANS (16) uit Heemstede was het andere. Hij liet zijn haar „staan" als gevolg van een weddenschap. Het heeft veertien maanden geduurd voor de kapper er een schaar inzette. De weddenschap was al afgelopen maar uit gemak bleef het lang. Hij was er zo aan gewend ge raakt, en bij de op- en aanmerkingen haalde hij zijn schouders waarop het haar rustte maar op. Dan hangt het woord sollicitatie in de lucht. „Niemand neemt je aan met dit haar", zei Hans. Zijn vader maakte een afspraak met een kapper om thuis in familieverband zoonlief te laten kortwieken. Een dag voor de voltrekking van het vonnis haalden wij Hans over zijn vader te verrassen met een kort(er) geknipt hoofd. Vrijdagmiddag om kwart over één zat Hans in de stoel bij kapper Geijsberts in de Haarlemse War moesstraat. „Mag ik het knippen zoals ik het wil?" vroeg de vakman. Hij haalde een borstel door het halflange, golvende haar. Tegen half twee werd de schaar erin gezet. ..Nee, niet helemaal kort anders is de overgang te groot", protesteerde Hans. Kapper Geijsberts: „Ik heb geen bezwaar tegen lang haar bij jongens als het maar goed verzorgd wordt. Maar meestal zijn het vetkuiven. Vies, slecht onderhouden". De plukken haar vielen op de grond veertien maanden sparen. Om twee uur was Hans' haar aanmerkelijk korter. „Voor het knippen van lang haar moet je de feeling van een dameskapper hebben", aldus kapper Geijsberts. Voor het gewassen werd. geföhnd en opgemaakt, zei Hans: „Zo is 't ook goed". Hij heeft terwille van een sollicitatie aan een maatschappelijke verplichting voldaan. En niet veel kunnen dat zeggen. Zij zijn van hun lange haar gaan houden, omdat het iets persoonlijks is. Ten koste van veel commentaar. Vanwege hun eigen op vattingen. Of het van harte is gegaan? Voor wat het geval Hans betreft: hij haalt er zijn schouders over op. De (moderne) maatschappij wil een aangepast uiterlijk. Het laatste woord over lang haar és nog niet gevallen. De dragers hebben er vrede mee omdat ze zich op die manier gedis tantieerd hebben van het conformisme. Hun haren wapperen trots in de wind. Ze zijn op hun manier provocerend. Eens zal de schaar die haren kortwieken. Aan iedere modegril komt een eind. En een overtuiging verandert wel eens. Bo vendien zoekt ook een jong mens naar comfort. ALLEEN de existentialist zal dan nog lang haar blijven dragen als hij het tenminste heeft „Hij is toch kunstenaar", zegt het publiek dan, dat hem met alle liefde die lange haren gunt. Hij is anders.Op Jan, Piet of Hans uit de straat wordt geen kritiek meer geleverd. Of er moet inmid dels weer een andere opvallende mode zijn... Maar misschien denkt men dan wat soepe ler. Misschien wordt er meer geaccepteerd. Ook de jeugd heeft rechten, die zij prefereert bo ven de ver plichtingen. iltsp «mf ti ■v V' Vat«r J. Muller, voorzitter van „Pro Lang Haar", Gezongen: Wees niet bang als ze zeggen: je haar is te lang Wees niet bang voor de mensen, die dagelijks verwensen Kijk toch eens naar Haydn, Mozart of Bach Oude tijden keren terug, wie zegt dat dat niet mag K o o r t j e Beter langharig dan kortzichtig (3 maal) Gedongen: Noem de mensen die kwaad worden, door de lengte van het haar Is er geen andere reden dan de druk van het verleden Dit is een generatie vol vaart en vol vuur Nu ben ik nog jong, maar 'k word wel kaal op den duur Koortje: Beter langharig dan kortzichtig Gezongen: Alle mensen met beschaving zijn eens toch jong geweest Laat uw gedachten nog eens varen om dat hele fijne feest Weet je nog dat swingmuziek uit den boze was Laat die jongen met lang haar toch zitten in de klas. Koortje: Beter langharig dan kortzichtig Gesproken ophuiltoon: Ik moet naar de kapper van m'n moeder, maar ik wil niet, daarom ga ik ook niet. Ik weet niet eens wat het is, het is zeker een nieuw woord ofzo iets moderns. En dan volgt onder luid geschreeuw („neeee") het knippen van een schaar. .aldus gezongen door Peter J. Muller Peter J. Muller, voorzitter van de Stichting Pro Lang Haar, 19 jaar, uit Amsterdam aan het woord: „De twiener (tiener-twen) heeft een heel eigen ideologie gekregen. Hij accepteert alleen de dingen die goed zijn. Hij krijgt steeds meer invloed, ook op de volwassenen. Om hun autoriteit te bewaren moeten die het in kleinigheden gaan zoeken, zoals het verbieden van lang haar. Er is een duidelijke discriminatie van jongemannen met lang haar in bedrijven, horeca-instellingen, reisbureaus en scholen. Op een school in Amsterdam werden jongens naar het gymlokaal ge stuurd waar een kapper klaar stond om hen te knippen. Zo niet, dan zouden ze van school worden gestuurd. Er zijn echter ook technische scholen waar de leerlingen haarnetjes krijgen". De Stichting in februari opgericht heeft tot doel de dis criminatie van lang haar tegen te gaan. Een van de activiteiten is onder meer het oprichten („We zoeken nog naar een geschikte ruimte") van een dancing, waar alleen jongemannen met lang haar en hun gezelschap toegang hebben.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17