Akkoord over eerste CAO Hoogovens verkorten volgend jaar juli de werktijden Twee Liberiaanse schepen in aanvaring Prins Claus bezoekt Hoogovens 11 Duitse televisie op de vlucht voor Amsterdamse politie morris UST Onweer kon de zomer niet verjagen HET WEER Onderscheid tussen beambte en arbeider vervallen I* Accu's goedkoper Politie vraagt inlichtingen over gestolen auto Papier-lawine in verkiezingsactie Twee automobilisten onder invloed Hoeveel aanklachten tegen politie sinds maart? Weer provorellen in de hoofdstad Klacht van redacteur Achter het nieuws" Z0MERJAP0NNEN Twintig doden in weekeinde pagina z W eerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 Films 5 In de vishal en op zee 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport13-18 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Opklaringen Aan het strand Eén systeem House of Ireland 5.00, 7.50, 9.95 14.95, 19.95, 29.75 TIJDENS MIST OP NOORDZEE Kapitein ernstig gewond, bemanning gered Het woord is aan Vragen van PSP-er: REGENKLEDING LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN 51e JAARGANG NUMMER 186 MAANDAG 13 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389. na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, pei kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mqe Woensdag zullen de bruto-adviesprijzen van accu's van de gangbaarste merken sterk worden verlaagd. Deze prijsverla ging heeft betrekking op de accu's voor personenauto's, vrachtwagens, autobus sen, motorrijwielen, scooters, landbouw trekkers, landbouwwerktuigen en wegen- bouwmachines. Tevens zal de netto-toe- slag op de prijzen komen te vervallen. Als gevolg hiervan zullen de handelsmar ges op de accu's van deze merken wor den verlaagd. Een en ander is het resul taat van besprekingen met de BOVAG, die het zijn taak acht de voor sommige artikelen bestaande hoge handelsmarges tot een redelijk peil terug te brengen. DE BILT. Al steeg zondag de tem peratuur in Noord- en Oost-Nederland nog tot 28 graden, toch werd het zomer weer tijdelijk verstoord door enkele ac tieve warmteonweders. De eerste zware buien trokken zaterdag avond en zondagnacht van Brabant via West-Nederland naar Friesland en de Wadden, vergezeld van zwaar onweer. Langs de grens met de belangrijk war mere lucht in het oosten en noorden van ons land, ontwikkelden zich zondagmid dag tussen drie en zes uur zware buien, die van zuid-oost naar noord-west over een ongeveer dertig kilometer brede baan van Twente naar de Noordoostpolder en Zuid-Friesland trokken. Daarbij viel veel regen, werden plaatselijk windhozen waargenomen en een groot aantal blik- semontladingen. In Almelo viel in een uur zestig millimeter regen, in Meppel 52 en in de Noordoostpolder ruim vijftig milli meter. De meteorologische dienst op het vlieg veld Schiphol nam met buienradar wol- kentoppen in dit gebied waar tot een uit zonderlijke hoogte van dertien kilometer. Daaraan is ook de grote regen- en on weersintensiteit toe te schrijven. Ondanks deze warmteonweders houdt het weer een rustig en zomers, zij het wat onstabiel karakter, met tijdens op klaringen weer middagtemperaturen bo ven de twintig graden. Depressies van enige betekenis, die een omslag kunnen brengen, zijn niet in aantocht. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Over wegend zwakke wind. Iets koudere nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag warmer dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Geleidelijk meer zonnige perioden met een kleine buienkans. Een zwakke meest zuidelijke wind. In de middag ruim 20°, zeewater 15°. VOORUITZICHTEN: Weer iets icar- mer met in het midden van de week een wat grotere kans op onweer, maar overigens vrij zomers. De directie van de Hoogovens in IJmuiden en de vakbonden hebben overeenstemming bereikt over de eer ste CAO voor Hoogovens, die zal lopen van 1 juli dit jaar tot eind de cember 1968. Het voornaamste en be langrijkste aspect van het bereikte akkoord vormt de invoering van een nieuw stelsel arbeidsvoorwaarden, waarin het onderscheid tussen hand arbeiders en beambten geheel is ver vallen. Er wordt voortaan alleen nog maar gesproken over werknemers. In de nieuwe CAO zullen de arbeids voorwaarden verder worden verbeterd: De loonruimte is voor 1967 gesteld op zes percent, voor 1968 op vijf percent; Daarnaast zal per 1 juli 1968 nog een aanpassing van de salarissen van maxi maal 2 percent kunnen plaats vinden op grond van een zogenoemde „bijsturings clausule" voor de kosten van levensonder houd; Per 1 juli 1967 wordt de werktijd ver der verkort en gesteld op maximaal wekelijks 43 34 uur; Voor vakbondswerk binnen het be drijf zal 12.50 per werknemer beschik baar worden gesteld. Blijkens een vandaag verschenen com muniqué wordt voor het personeel één be loningssysteem ingevoerd, waarbij wordt uitgegaan van functiegroepen met salaris schalen, gebaseerd op functiejaren. Het ge hele personeel ontvangt in de toekomst een salaris, dat per jaar wordt vastge steld. Ook met betrekking tot de secon daire arbeidsvoorwaarden worden de be staande afzonderlijke regelingen door één nieuwe regeling vervangen. Begin 1967 zal voor alle personeelsleden een systeem van de maandelijkse salarisbetaling wor den ingevoerd. De nieuwe CAO houdt geen verandering in voor de salarissen van dit jaar. Daar over was in december 1965 al een akkoord bereikt, dat aansloot aan de in de metaal industrie overeengekomen wijzigingen. Het ging hier als bekend om een loons verbetering van 4)4 percent, die inmiddels is verhoogd met twee percent in verband met de sterk gestegen kosten van het le vensonderhoud. Verder was afgesproken dat de invoering van een CAO voor uit- Advertentie ook grote maten. GEN. CRONJÉSTRAAT 139a, hoek Dr. Leydsstraat - Telef. 57234 sluitend het Hoogovens personeel een mi nimum verbetering van een half pereent zou betekenen. De CAO gaat nu naar de beleidsinstanties, die het contract nog moeten goedkeuren. Overval AMRQ-bank (Van onze correspondent) UTRECHT. De officier van Justitie in Utrecht heeft om inlichtingen gevraagd omtrent een grijze Citroën, kenteken ZK- 02-45, die in de nacht van donderdag op vrijdag werd geparkeerd precies tegen over de plaats waar de Citroën (geel met zwart dak) van de Griek S. Dimitropou- los, Kanaalstraat 50 bis in Utrecht stond. De grijze Citroën is in Amsterdam ge stolen. Men vermoedt dat de overvallers van de Amrobank met deze gestolen wa gen naar Utrecht zijn gekomen. Omdat ze onderweg bemerkten dat de wagen tech nisch niet geheel in orde was, hebben zij in de Kanaalstraat de Citroën van de Griek gestolen, vermoedt de politie. Op de Noordzee ongeveer 60 mijl ten noorden van Den Helder en in de omgeving van boei ET 3 zijn vannacht twee Liberiaanse schepen met elkaar in aanvaring gekomen. De aanvaring vond plaats tijdens een dichte mist. Het 5.172 bruto ton metende schip „Kvrios Stelios", dat veel averij kreeg maakte direct zware slagzij (ongeveer 35 graden). De gezagvoerder van de „Kyrios Stelios" werd zeer ernstig gewond. Dit slachtoffer werd vanmorgen met o.a. een schedelbasisfractuur per „Belos" een Zweeds hulpvaartuig van de marine in Den Helder aan wal gezet. De kapitein werd in een ziekenhuis van de marinestad opgenomen. De Helderse reddingboot „Prins Hen drik" bracht 17 leden van de beman ning van wie een deel geringe verwon dingen opliep naar de wal. Deze schip breukelingen werden ondergebracht in ho tel „Het Wapen van Den Helder". Twaalf andere bemanningsleden van de „Kyrios Stelios" bevonden zich aan boord van de sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen uit Terschelling, die als eerste van de toegesnelde slepers vastmaakte. Momen teel ligt de „Holland" met het getroffen schip op de rede van Den Helder voor anker. Er is nog niet beslist waar de „Kyrios Stelios", die op weg was naar Amsterdam, naar toe zal worden gesleept. Het andere Liberiaanse schip, de 3000 brt metende „Arabeh", kon met een aan gevaren neus zijn reis naar Duitsland op eigen kracht voortzetten. Het noodver- keer op de Noordzee werd vanmorgen om 7 uur opgeheven. Na de aanvaring nam de „Arabeh" in eerste instantie de gehele bemanning van de „Kyrios Stelios" aan boord. Daarvoor had reeds de IJmuider „Neeltje" zeven schipbreukelingen uit een reddingboot opgepikt. Vanuit IJmui den spoedde zich ook de sleper „Simson" van Bureau Wijsmuller naar de plek des onheils. Dit schip keerde echter terug, na dat de „Holland" er in slaagde de zwaarst getroffen Liberiaan vast te maken. In het kader van zijn nadere oriën tatie omtrent het Nederlandse be drijfsleven brengt prins Claus van daag een werkbezoek aan Hoog ovens te IJmuiden. Vanmorgen om elf uur is de hoge gast bij Hoog ovens gearriveerd. Het bezoek zou duren tot in de middag. Op de foto prins Claus, die werd verwelkomd door de heer P. R. Bentz van den Berg, coördinator van de raad van bestuur van Hoogovens (midden) en mr. J. C. Bührmann, burgemeester van Veisen (rechts). De kiesgerechtigde Romeinen moe ten, evenals de inwoners van zo'n 150 andere Italiaanse gemeenten, een nieuw stadsbestuur kiezen. Zon dag en vandaag moet dat gebeuren. De verkiezingsactie is afgesloten. Daarna begon het omvangrijke werk voor de straatvegers. Het centrum van de Italiaanse hoofdstad was be dekt met een dikke laag verkiezings pamfletten. Vooral de neo-fascisten hebben de stad dag in dag uit van uit de lucht met hun geschriften „gebombardeerd". (Telefoto). Nicolas Chamfort: Bij sommigen is liefde het gevolg van een goed etentje. In Velsen werd tijdens het afgelopen weekeind proces-verbaal opgemaakt tegen twee automobilisten, omdat zij hun wa gen bestuurden, terwijl zij onder invloed van sterkedrank zouden zijn geweest. De eerste was een 46-jarige caféhouder uit Velsen, die zaterdagavond omstreeks half twaalf de Planetenlaan opreed aan de voor hem linkerzijde. Bij zijn aanhouding gedroeg hij zich tamelijk agressief, zodat hij door de politie naar het hoofdbureau werd overgebracht. Later in de nacht was een 19-jarige in woner uit IJmuiden, die om twee uur met grote snelheid over de Stationsweg reed, met zijn auto geslipt en van de rijbaan gegleden. Na een lantaarnpaal te hebben beschadigd en een boom omver te hebben gereden, kantelde de auto, waarbij de be stuurder beklemd geraakte. Nadat de auto met vereende krachten weer over eind was gezet kon de bestuurder worden bevrijd en werd hij door de ongevallen- dienst voor nader onderzoek naar het An- toniusziekenhuis overgebracht. Hij bleek niet ernstig te zijn gewond, maar wel constateerde de politie gebruik van sterke drank. Het Tweede-Kamerlid Bruggeman (P.S.P.) is van oordeel dat het begrip openbare or de en de toepassing van de handhaving van die orde enger worden geïnterpreteerd of toegepast dan wenselijk is voor de vrije meningsuiting. Hij heeft de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd te bevorderen dat een zo ruim mogelijke marge voor uitingen, ook in het openbaar, mogelijk blijft en eventueel daartoe op drachten te geven aan justitiële en politi ële organen. Is het de ministers bekend dat een niet onaanzienlijk aantal aan klachten tegen politieambtenaren bij de justitie in den lande is ingediend sinds 9 maart 1966? Voorts informeert hij bij de bewinds lieden hoeveel aanklachten sinds 9 maart bij de justitie zijn ingediend tegen politie ambtenaren en welk aantal daarvan in Amsterdam is ingediend. Hoeveel daar van hebben geleid tot vervolging en hoe veel tot veroordeling, hoeveel zaken zijn nog in behandeling en hoeveel zijn er in middels geseponeerd? zo vraagt het Ka merlid. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De 26-jarige redacteur van het VARA-televisie actuali teitenprogramma „Achter het nieuws", de heer B. Eikerbout, zal zich van daag tot de officier van Justitie te Amsterdam wenden met een klacht over het politieoptreden tijdens de provorelletjes, die traditie getrouw zaterdagavond in Amsterdam plaats hadden. De heer Eikerbout was door de VARA aangewezen om een televisieploeg van de Westduitse actuali teitenrubriek „Report" te assisteren bij het maken van journaalopnamen. „Zonder enige aanleiding werd ik door een volkomen buiten zichzelf zijnde agent tegen mijn benen getrapt, nadat hij eerst zijn woede had gekoeld door tegen de auto van de televisieploeg te trappen", aldus Eikerbout. De Duitse televisiemensen, onder wie een cameraman en een geluidstechnicus, namen ijlings de henen. Samen met „Ach ter het nieuws"-co!lega Bas Roodnat wen de Eikerbout zich tot twee in burger ge klede politieofficieren met de vraag wie bij deze charge de leiding had. „Het eni ge antwoord was een seintje aan agenten te paard en met honden. We werden als misdadigers weggejaagd en moesten ren nen voor ons leven." De ongeregeldheden in Amsterdam be gonnen zaterdagavond om elf uur op het Leidseplein, dat sinds enkele weken de happeningsplaats is geworden. Op dat tijd stip werd het plein voor alle verkeer af gesloten en moest het terras van hotel „Américain" worden ontruimd. Deze maatregelen lokten in tijd van een half uur enige honderden jongelui naar het plein, die er spreekkoren als „Hi-ha-hap- pening". „Tuynman moet vrij" en „'40- '45" aanhieven. Dt politie trad hier aan vankelijk met zachte hand op. De Duitse televisieploeg mocht opnamen maken, op voorwaarde dat het vormen van groepen werd voorkomen. Tegen middernacht trok de menigte onder aanvoering van provo's naar het Amerikaanse consulaat op liet Museum plein en naar het huis van bewaring aan de Amstelveenseweg. De eerste groep werd in de J. J. Viottastraat uit elkaar geslagen. De anderen bereikten de Amstel veenseweg waar spreekkoren werden aan geheven, bedoeld om provo-gevangene Hans Tuynman morele steun te geven. Onder de betogers bevond zich schaak grootmeester Donner. De uit circa vijftig man bestaande poli tiemacht, versterkt met leden van de rijkspolitie, voerde met behulp van paar den en honden hardhandige charges uit. Toen Donner in het nauw zat vluchtte hij in een taxi. De Duitse T.V.-ploeg, die op het Leid seplein ongestoord mocht werken, zou zon der waarschuwing met paarden uiteen ge dreven zijn. Toen de mannen hun auto hadden bereikt werden zij er door agen ten ingetrapt. Er werden deze maal geen arrestatie* verricht. De ongeregeldheden eindigden 's nacht tegen half drie, nadat de politie hulp had gekregen van een fikse onweers bui. Advertentie Barteljorisstraat Haarlem Tel 15352 leidsestraat (bii Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Telef 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1