Noodweer maakt einde aan de hittegolfperiode in ons land V eel ver drinkings gev in afgelopen weekeinde Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! en bondig V Blikseminslagen - wateroverlast - treinstoringen Man in Baarn door bliksem getroffen Rij-instructeur gewond bij explosie auto Man steekt uit jaloezie zijn huis in brand Brandweer gaf er de brui aan Kersen-vakanties gaan niet door Man gedood door explosie op booreiland Kind overleefde val van drie hoog Utrechtse politie als kinderoppas Meisje bij brand omgekomen Iets warmer MAANDAG 13 JUNI 1966 Grote drukte Slachtoffers Prinses Irene op Schiphol Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk C 2 i n Het noodweer, dat in het afgelopen weekeinde ons land teisterde, heeft ernstige gevolgen gehad. Het treinverkeer werd hier en daar gestagneerd, In Tilburg liepen huizen onder water, en tal van verkeersongelukken waren het gevolg. In Baarn werd de 36-jarige heer G. W. Veldhuizen uit Soest door de bliksem getroffen. De man had staan schuilen onder een boom. Voorbijgangers vonden hem met ernstige brandwonden op de grond liggen. Tijdens de behandeling in het ziekenhuis te Baarn overleed hij. In het zuidwesten van het land sloeg de bliksem zaterdag op verschillende tra jecten in de bovenleiding, waardoor het treinverkeer ernstig werd getroffen. Om streeks kwart over negen sloeg de blik sem in een onderstation tussen Vlissingen en Roosendaal en daarna werden de bo venleidingen getroffen bij Roosendaal, Vught en 's-Hertogenbosch. Later kwam het baanvak Schiedam-Hoek van Holland stroomloos te staan. Tussen Schiedam en Delft sloeg de blik sem in een bovenleiding en om kwart over tien was er ook geen treinverkeer meer mogelijk tussen Schiedam, Rotter dam en Lage Zwaluwe. Om kwart over tien werd de bovenleiding getroffen tussen Den Haag SS en Gouda. Om half elf was de situatie overal weer normaal. Ook zondag hadden de Spoorwegen last van bliseminslagen. Wateroverlast werd niet alleen in Til burg ondervonden. In Rotterdam kwamen bijna vijfentwintig straten onder water te Een 28-jarige Amsterdamse rij-instruc- teur heeft zondagochtend tweedegraads brandwonden opgelopen bij een explosie die zich voordeed toen hij vlak voor hij de wagen wilde starten een sigaret opstak. De man is in het Weesperpleinziekenhuis opgenomen. Uit het onderzoek bleek dat de ont- luchtingskraan van de gastank, gevuld met LPG-gas, gedeeltelijk openstond waardoor gas in de auto kwam en daar bleef han gen. De auto brandde geheel uit. staan. In deze plaats sloeg de bliksem in op de bovenleiding van een elektrische tram op de Maasbruggen. Twee uur lang was deze vitale verbinding tussen noord en zuid voor het tramverkeer uitgescha keld. In de Rijnhaven werden zondag door het overvloedige water vaten chloor aan getast, waardoor witte dampvorming ont stond die overigens geen gevaar oplever de. In Twente werd ook veel regenoverlast ondervonden. De rijkswegen naar het wes ten en naar Enschede waren een tijd lang afgesloten doordat de tunnels in Hen gelo waren volgelopen. Tussen Zwolle en Leeuwarden ontstond treinvertraging door blikseminslagen op beveiligingsinstalla ties. In Dalfsen sloeg de bliksem in twee hooibergen. In Ruinen werden vijftien koeien en een veulen door de bliksem getroffen. De drukte is dit weekeinde overstel pend geweest. Op de toevoerwegen naar het verkeersplein Oudenrijn in Utrecht vormden zich zondagavond files auto's van twee tot negen kilometer. Er deden zich enkele kettingbotsingen voor, die ta melijk goed afliepen. De spoorwegen hebben het weer druk gehad met het vervoer van badgasten naar Hoek van Holland en Zandvoort. Naar Hoek van Holland werden vierdui zend badgasten met normale treinen ver voerd. Omstreeks drie uur ondernamen zij een run op de treinen omdat de stort bui hun strandrust had verstoord. Vanuit Amsterdam brachten de spoorwegen 15000 badgasten naar Zandvoort. Er moesten enkele extratreinen worden ingelegd. In het verkeer vielen veel slachtoffers. In Vessem vond de zestienjarige Favier de dood, in Rotterdam de 73-jarige me vrouw H. H. Visser-Smit, in Haamstede de 24-jarige mejuffrouw A. Slager uit Haam stede. De 65-jarige J. den Turk uit Tilburg Bij het baden en zwemmen zijn dit weekeinde in ons land tal van personen door verdrinking om het leven gekomen. Drie personen verdronken bij het baden In het Veluwemeer, dat naar de rijkspo Iitie te water te Kampen ons meedeelde gevaarlijk voor baders is. Het ondiepe water bij het stand gaat namelijk zeer plotseling over in een vaargeul en deze omstandigheid is twee dames en een jon gen van negen jaar noodlottig geworden. De slachtoffers waren de zeventienja rige G. W. uit Deventer en de 27-jarige mevrouw M. N en de 23-jarige mejuf frouw G. H. uit Heteren. De ongehuwde 28-jarige chauffeur Boo- nen uit Stramproy verdronk in het kanaal Wessem-Nederweert. De 15-jarige J. Wil- lemsen uit Duiven bij het zwemmen in het Natuurbad te Zevenaar. In de Westerwoldse A bij Wedderveer is zaterdagmiddag de twintigjarige leer- lingdrukker Hajo Lich uit Winschoten ver dronken, uit de Pettelaarse Plas in 's-Hertogenbosch is zondagmorgen het lijk opgehaald van het achttienjarige meisje C. Glaudemans uit deze gemeente. In het natuurbad te Tynaarlo is zater dagmiddag de vijftienjarige Jacob Snip uit Groningen verdronken, de 22-jarige ongehuwde G. Kusters uit Limbricht ver- De politie heeft na een brand in een kleine arbeiderswoning aan de Dellestraat te Blerick de 44-jarige bewoner als ver dacht van brandstichting gearresteerd. De man bekende dat hij, terwijl hij alleen thuis was, het interieur met petroleum had overgoten en daarna de brand had gesticht. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij tot zijn daad was gekomen, omdat zijn vrouw het met hun kostganger hield. De vrouw was die avond met hem op stap. Enige dagen eerder had ze van de kost ganger een nieuwe trouwjurk cadeau ge kregen. De echtgenoot had deze woedend verscheurd. „Nu mijn man veilig in de cel zit ga ik scheiden en met mijn kostganger trouwen", heeft de vrouw verklaard. WASPIK Een onbetekenende brand in een varkensfokkerij in het Brabantse Waspik heeft vervelende gevolgen gehad, want toen vijf brandweerlieden bezig wa ren met de nablussing verscheen burge meester Welling ten tonele om de spuit gasten te vertellen dat zij hun werk niet goed deden en dat het nablussen water verknoeien was. De mannen staakten onmiddellijk de de strijd en weigerden enkele uren later naar het terrein van de brand te gaan toen het vuur weer oplaaide. Enkele andere brandweerlieden werden na enig praten bereid gevonden het werk van hun collega's af te maken. De vijl' „onwilligen" onder wie beide chauf feurs van het vrijwillige brandweer korps hebben hun ontslag ingediend, zodat dit brandje nog wel eens lang zou kunnen nasmeulen. dronk bij het zwemmen in een grintgat te Born. De zeventienjarige verkenner J. P. M. Roefs uit Breukelen bij het zwemmen in de Vinkeveense plassen. Op de bodem van het diepe bassin van het Brediusbad, een openluchtbad te Am sterdam, is zaterdagmiddag het lichaam aangetroffen van de tienjarige R. de Vries. Mond-op-mondbeademing, en later behandeling met een zuurstofapparaat, mochten niet meer baten. De veertigjarige Sartunio Mercera uit Amsterdam, afkomstig uit de Nederland se Antillen, die op de „Daphnis" van de K.N.S.M. voer, is in de nacht van zater dag op zondag in de Buitenwezer bij Bre- mershaven over boord gevallen. (Van onze correspondent) SOEST Het door de heer J. F. Ok- kerman opgezette plan voor „kersen-va kanties" heeft schipbreuk geleden op het geringe aantal twaalf reacties. De heer Okkerman, wilde aan toeristen kersebomen in de Betuwe verhuren. Met de opbrengst van de boom mochten de huurders doen wat ze wilden: zelf opeten of verkopen. De twaalf huurders die zich reeds hadden aangemeld, hebben bericht gekregen dat hun „kersen-vakantie" niet doorgaat. Het geringe aantal deelnemer maakt de aanschaf van onder meer een sanitair-installatie te kostbaar, zo vertel de ons de heer Okkerman. stak vlak voor een auto over in zijn woonplaats met dodelijk gevolg, in Mar- ken-Binnen botste de 59-jarige veehou der J. J. de Koning met zijn bromfiets tegen een personenauto, die uit de rich ting Wormerveer kwam. Hij was op slag dood. In Dubbeldam werd de 45-jarige V. F. A. J. Jansen uit Tilburg door een auto aangereden. Ook hij was op slag dood. De achttienjarige monteur G. Dub beldam uit Streefkerk kwam in Groot- Ammrers met zijn bromfiets te vallen. Hij overleed in het ziekenhuis. Omstreeks twaalf uur in de afgelopen nacht is op de weg Goch-Kelef in Duits land de zestienjarige G. M. J. Toonen uit het Noordlimburgse dorp Siebengewald met zijn bromfiets van de weg geraakt en tegen een bermpaal gebotst. De jongen was op slag dood. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een explosie op het booreiland „Cetco" op het terrein van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij heeft zaterdagmiddag het leven gekost aan de 36-jarige verfspuiter C. M. Terlouw uit Rotterdam. Het slachtoffer was in dienst bij de firma Schalekamp uit Pernis. Hij was op 20 meter hoogte aan het werk met het spuiten van verf onder hoge druk, en waarschijnlijk is door de grote hitte van het metaal de ontploffing bewerkstelligd Zonder haar echtgenoot is gisteren on verwachts prinses Irene uit Madrid op Schiphol aangekomen. Zij werd daar af gehaald door koningin Juliana. De prinses zal enige dagen, mogelijk een week, in ons land verblijven. De reden van haar bezoek is volgens RVD dat „zij een tijdje bij haar moeder wil zijn". Advertentie Een jongetje van anderhalf jaar is zon dag van de derde etage van een huis aan de Hoofdweg van Amsterdam gevallen. De val van het jongetje werd gebroken door waslijnen. Het kind belande in de tuin van de benedenwoning, en is met onbekend letsel in het ziekenhuis opge nomen. De Utrechtse politie heeft zaterdagavond als kinderoppas en mensenredder gefun geerd. Tegen half negen meldden bewo ners van de Blois van Treslongstraat in Utrecht de politie dat zij twee kinderen in een geopend venster op twaalf meter hoogte hadden zien spelen. Met loeiende sirent reed een politiewagen naar de op gegeven plaats. De politiemannen leenden een trap van de buren en haalden de ge vaarlijk boven de afgrond balancerende kinderen, peuters van vier en vijf jaar, uit het venster van een derde etage. Hun ouders bleken elders op visite te zijn. De politiemannen stopten de kinde ren weer in bed en inmiddels gingen, an dere politiemannen de ouders opzoeken. Dat lukte waardoor de politie korte tijd later een einde kon maken aan dit bij zondere oppas- en reddingswerk. (Van onze correspondent) Bij een brand in een bovenwoning te Venlo is zondagmorgen een vijfjarig meis je in de vlammen om het leven geko men. Het echtpaar F. van der Perre- Van de Brandt werd pas wakker toen een buurvrouw een ruit had stukgesla gen. Mevrouw Van der Perre holde in nachtgewaad met haar bijna tweejarig dochtertje Jolanda de straat op. Het oudste kind, de zevenjarige zoon Gerrie slaagde er ook nog in via de brandende trap naar buiten te rennen. De heer Van der Perre zocht in de brandende woning naar zijn vijfjarig doch tertje Sylvia. Buren zagen het kind ang stig staan schreeuwen voor een raam op drie hoog doch konden niets doen. Later vond men de heer Van der Perre met gebroken benen in de tuin liggen. Hij was van circa acht meter hoog uit het raam gesprongen. Het kind werd dood aangetroffen op de drempel van de slaapkamer van haar ouders. De woning brandde geheel uit. Waar schijnlijk is een achtergelaten brandend peukje sigaret de oorzaak van de brand. Stadsschouwburg, van dindag af 20 u.: Theater Terzijde met „Een zaak Lorca is ons niet bekend" van Frederico Carcia Lorca. Regie: Annemarie Prins en Niels Hamel. Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelcon cert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Strip-poker", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „De wereld zonder sluier", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „She", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De lokvogels" 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Irma la Douce", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Bed- verhalen", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De groene hel", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Lady L", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van Finse wandtapij ten, ceramiek, glaswerk etc. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondagen en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 4 juli. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Expositie „Bijbel Zwart/wit": Houtsneden van Flip van der Burgt. Tot 13 juni. Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag; dan van 13 tot 16 uur. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: ,,100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Dinsdag gesloten. Zomerexpo- sitie van werken uit eigen bezit. Tot 3 juli. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werk van Loes Gorlee. Dagelijks van 9.30-18 u Tot 1 juli. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Chavalit Soem- prungsuk. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot 1 juli. Galerie 3 (Jansstraat): Expositie van schilderijen en tekeningen van Joost Schmidt en Coen Oostrom. Dagelijks van 12-18 u. Tot 18 juni. De Waag (Spaarne/Damstraat): Expo sitie van werk van Janneke Ducro en Hans Ducro. Dagelijks van 13-17 u. Tot 19 juni. Museum Het huis van Looy (Kamper laan): Expositie van cultuurhistorische diorama's en tekeningen van Herman Moerkerk. Dagelijks van 10-17 u., zondags van 13-17 u. Tot 1 juli. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is ge opend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. De Kastanjeloot (Wüstelaan 32, Sant poort): Expositie van gouaches en etsen van Chris Tonn Breker. Dagelijks van 10- 18 u. en 19-21 u. Zondags van 13-17 u. Tot 27 juni. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek): Tol oktober van 9 tot 18 u. geopend. Hervormde Kerk (Bloemc-.. daag 19.30 u.: Orgelconcert doo. _ial- sema (zomeravondconcert). MAANDAG 13 JUNI Geen bioscoopvoorstellingen Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Ruïne van Brederode, Santpoort, geïllu mineerd, 21.30 uur: Klankspel „Zingende stenen". DINSDAG 14 JUNI City, 20 uur: „Even afrekenen, heren!" Ruïne van Brederode, zie onder maan dag. MAANDAG 13 JUNI Luxor, 19 en 21.30 u.: „De man van Is- tanboel". Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Waar liefde schande wordt". W.B.-theater, 20 uur: „7000 gevaren". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ten toonstelling Van der Nehmer (plastieken). Aart v. d. Eyssel (plastieken) en Ru van Rossum (grafiek), geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Stumphius- straat/Romerkerkweg, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4. tel. 26020 of Groe- nelaan 21. DINSDAG 14 JUNI Luxor en Kennemer Theater, als maan dag. Galerie Boumans, dinsdagmiddag geslo ten. Kijkers en luisteraars. Op 1 juni waren bij de dienst luister- en kijkgelden 2.245.187 T.V.toestellen aangegeven te gen 2.222.648 op 1 mei j.l. Het aantal geregistreerde radiotoestellen bedroeg op 1 juni 2.708.619 tegen 2.706.640 op 1 mei. Drie vaarskalveren van één koe. Een achtjarige koe van de veehouder J. We ver te Ruinerveld heeft drie levende vaarskalveren ter wereld gebracht. Dit is een grote zeldzaamheid. Burgemeester. Met ingang van 1 juli 1966 is benoemd tot burgemeester der gemeenten Ameide en Tienhoven de heer D. Wessels, secretaris van Drie- bergen-Rijsenburg. De heer Wessels, die 48 jaar is, is Nederlands hervormd en lid van de anti-Revolutionaire Partij. Baby gestikt. Zondagmiddag is het zes maanden oude zoontje van het echtpaar ExDonders te Venlo tijdens het eten van pap gestikt. Indonesische afgestudeerden naar Neder land. Tot nu toe zijn 65 Indonesische afgestudeerden naar Nederland vertrok ken met een beurs van de Nederlandss overheid, zo deelt de Nederlandse am bassade in Djakarta mee. 35 anderen zullen volgen. Intussen jieeft de Neder landse regering opnieuw honderd beur zen voor deze categorie ter beschikking gesteld. Kruitfabriek Ouderkerk. Het college van B en W van Amsterdam heeft de afge lopen week de aandacht van de minis ters van Binnenlandse Zaken, Defen sie en Sociale Zaken en Volksgezond heid gevraagd voor de gevaren verbon den aan de aanwezigheid van de kruit fabriek te Ouderkerk aan de Amstel voor Amstelveen. Dr. T. A. Eekman. Dr. T. A. Eekman, lector in de Zuidslavische taal- en let terkunde aan de universiteit van Am- terdam, heeft een benoeming aanvaard tot gewoon hoogleraar in de Slavische taal- en letterkunde aan de universiteit van Los Angeles in Californië. Ontspoorde locomotief weer in rails. De herstelploeg van de Nederlandse Spoor wegen is in de nacht van zaterdag op zondag ondanks het zware onweer in geslaagd de 108 ton zware locomotief, die twee weken geleden met zeven rij tuigen bij Hedel ontspoorde, weer in de rails te brengen. De locomotief is voor herstèl naar Tilburg gebracht. De scha de valt mee. Promotie. UTRECHT De heer A. den Hartog uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op het proefschrift: „Respon sies van dwarsgestreepte spiervezels in vivo, het effect van succinylcholine". Het KNMI deel mee: Gedurende het weekeinde is minder warme lucht, welke rond een depressie boven de golf van Biscaje over Frankrijk en België naar het noorden stroomde, ge leidelijk ook tot over het noordoosten van ons land doorgedrongen. Zondag werd het daar nog omstreeks 27 graden maar daarna ontstonden opnieuw zware on weersbuien waarbij plaatselijk in een paar uur tijds evenveel regen viel als normaal in de hele maand juni. In de rest van het land kwam echter bij veel bewolking en plaatselijk ook enkele buien de temperatuur niet hoger dan 20 a 22 graden. De depressie boven de Golf van Biscaje is inmiddels al opvullende naar de Ierse Zee getrokken, maar boven Scandinavië bleef de luchtdruk hoog. Van de oceaan is een zwak nieuw storingssys teem op weg naar West-Europa, vooraf gegaan door een vlakke rug van hoge luchtdruk. Onder invloed hiervan zullen boven West-Europa de temperaturen mor gen weer enkele graden hoger worden, waarbij zich later mogelijk enkele regen- of onweersbuien zullen ontwikkelen. Aan vankelijk zullen ook flinke opklaringen voorkomen. WEERRAPPORTEN Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mal lorca Lissabon -temperaturen 00 w n buitenland. "V d laatste 24 uur. u S S E cS geh bew. O 20 12 zw. bew. z 20 3 half bew. wzw 20 12 regen w 28 8 mist z 22 2 mist zw 27 42 mist zzo 21 2 onbewolkt zzw 22 2 half bew. zzo 27 0 onbewolkt no 28 0 onbewolkt windst. 30 0. i zw. bew. O 19 3 mist windst. 0.1 zw. bew. z 22 0 geh. bew. zzw 22 1 licht bew. zzw 23 0 onbewolkt z 20 0.3 licht bew. zw 25 0 geh bew. windst. 24 1 half bew. no 28 0 zw. bew. nnw 23 0 zw. bew. z 28 2 onbewolkt zw 23 3 onbewoikt z 25 0.5 onbewolkt nnw 25 1 licht bew. windst. 27 0 licht bew. windst. 28 0.6 zw. bew. ozo 28 0 half bew. windst. 28 0 half bew. O 28 0 hall bew. on o 23 0.1 onbewolkt windst. 26 0 licht bew. no 27 0.1 zw. bew. windst. 24 0 Dinsdag 14 juni Zon op 4.19 uur; onder 21.01 uur. Maan op 2.11 uur; onder 16.02 uur. Maanstanden Nieuwe maan 18 juni 21.09 uuy Eerste kwartier25 juni 14.23 uur Hoog en laag water in IJniuiden Maandag 13 juni Hoog water 11.27 uur en 23.57 uur. Laag water 6.47 uur en 19.29 uur. Dinsdag 14 juni Hoog water 12.30 uur en uur. Laag water 7.50 uur en 20.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i( 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2