Veteraan Abe Segal maakte het Emerson zeer moeilijk Het Oosten en VHS niet in zelfde afdeling ingedeeld de Gimondi en Adorni niet in de Tour Ondanks zege imponeerde weiter Aad Jansen niet Mexico kon best eens voor een flinke verrassing zorgen Schutz bleef leider in Luxemburg neef vader een fiets! LAATSTE GROTE TOERNOOI VOOR WIMBLEDON Tom Okker door eerste ronde van Queens HWP en Het Oosten nog gegadigden voor NHSB-leeuw Janssen raakte door val achterop in Midi Libre WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL Coach Ignacio Trelles heeft veel meer vertrouwen in team dan fans Braziliaan Wilson op transferlijst m Record aan prijzen 50.000,-) in Grote Prijs der Lage Landen Directe reportages van de Tour voor Nederlandse t.v. DINSDAG 14 JUNI 1966 17 Twee tennisploegen voor Centropa-cup Schepers eindigde als de beste Nederlander Zit vader veel in zijn auto? Groeit zijn "buikje" onrustbarend? Help hem er af! Tom Okker is maandag met succes door de eerste ronde van het Londen- ie grasbaankampioenschap gekomen. Dit toernooi, beter bekend als Queens, Is het laatste grote toernooi voor Wimbledon. Er wordt aan deelge nomen door uitsluitend spelers en speelsters, die direct voor Wimbledon zijn geplaatst. Tom Okker won in de eerste ronde met 62, 3li, 61 van 01 vera (Bolivia). Betty Stöve zegevierde in het damesen kel in de eerste ronde over een oude be kende, namelijk de Britse Shirley Brasher. Trudy Groenman versloeg de Amerikaan se Mary Habicht met 6-4, 6-1 en Els Spruyt de Amerikaanse Mimi Arnold. Op hetzelfde Queens was Wimbledon- kampioen Roy Emerson in de openings ronde slechts één game van een neder laag verwijderd tegen de Zuidafrikaanse veteraan Abe Segal. Bij de stand 7-6 in de tweede set, toen hij de partij nog slechts uit behoefde te serveren, raakte Emerson's tegenstander echter buiten adem. zodat de Australiër zich met 1-6, 16-14 6-1 uiteindelijk nog kon redden. Lidy Jansen Venneboer en Astrid Suur- beek, de twee Nederlandse meisjes, die niet direct tot het hoofdtoernooi van Wim bledon werden toegelaten, hebben maan dag in Roehampton beiden hun eerste partij voor het zuidelijke kwalificatietoer nooi gewonnen. Lidy Jansen Venneboer won met 6-2 11-9 van de Britse Morris en Astrid Suurbeek zegevierde met 6-2 6-2 over de Britse Poole. Bij het tennistoernooi om de Centropa- cup, dat van 15 t.m. 17 juli in Beekhuizen (Velp) wordt gehouden, komt Nederland els gastland uit met twee ploegen. In de eerste ploeg speelt onder meer Tom Ok ker, die twee jaar geleden deel uitmaak te van de winnende Nederlandse ploeg. De teams bestaan uit: eerste ploeg: Trudy Groenman, Tom Okker, Niek Fleu- ry en Bert van Slooten, captain I. Rinkel. Tweede ploeg: Betty Stöve, Peter Ehrlich, Richard Kasten en Nanno Kranenborg, captain J. Arends. (Van onze schaakmedewerker) De halve finalisten in de afvalwed- ■trijden van de Noordhollandse Schaak bond hebben zich aangemeld. Titelhouder Het Witte Paard (Koog a.d. Zaan); Castricum en de beide Haarlemse ploe gen HWP en Het Oosten zijn de gegadig den voor de „NHSB-leeuw", de trofee welke de uiteindelijke winnaar wacht. Overigens had het maar heel weinig ge scheeld of de tweevoudige titelhouder Het Witte Paard had de kwartfinales niet overleefd. Op bezoek bij VHS had de ploeg bij de stand IV2-IV2 een slecht staande partij maar het voordeel van iets meer tijdruimte. Dank zij deze om standigheid keerden de kansen. Enkele minder geslaagde voortzettingen van de VHS'er hielpen de bezoekers door deze critieke fase, Het Oosten 2 had bij Castricum niet veel te vertellen, 4-0. Het zou ons niet verba zen als Castricum de nieuwe titeldra- ger zal worden. Dan moet weliswaar in de halve finale Het Oosten worden over wonnen maar in de sterkste samenstel ling lijkt dit niet uitgesloten. Het Oosten bereikte de halve eindstrijd middels een 3-1 zege op Kijk Uit 2. Ook het derde Kijk Uit-team werd gewipt. Overtuigend won HWP met 4-0. Overigens lijkt HWP, dat als enige tweede klasser nog in de strijd is, kansloos tegen Het Witte Paard. Gimondi (foto boven) en Adorni zullen niet starten in de Tour de France van dit 'jaar. Bitossi (foto onder) is nu de enige van de Ita liaanse top, die in de Ronde van Frankrijk start. De jeugdelftallen van Feijenoord en DWS, die in beide eerste klassen van het betaalde jeugdvoetbal kampioen zijn ge worden, zullen in een tweetal wedstrijden om het Nederlands kampioenschap spe len. De eerste ontmoeting vindt zaterdag 18 juni in Rotterdam plaats, de tweede op 25 juni in Amsterdam. (Van onze schaakmedewerker) De wedstrijdleider van de KNSB heeft de indeling bekend gemaakt voor de ko mende competitie in de landelijke schaakbond. Opmerkelijk bij deze indeling is dat de beide Haarlemse clubs Het Oos ten en VHS niet in de zelfde afdeling zijn ondergebracht. De tweede klassen B en C zijn beslist niet meer regionaal ingèdeeld waardoor de verenigingen met min of meer onbekende tegenstanders te ma ken krijgen. Het Oosten en Kijk Uit (IJmuiden) krijgen zo in 2 B o.a. HSG (Hilversum); Utrecht 2 en DD 2 (Den Haag). Voor VHS in 2 C zijn Het Westen Regina (R'dam); Westerkwartier (Den Haag) en Stukken en Schijven (Utrecht) onbekende ploegen. De groepen zijn als volgt samengesteld: HOOFDKLASSE: Rotterdam, ASC (A'dam), VAS (A'dam Philidor (Leeuwarden) Unitas (Gron.) ASV (Arnhem) Utrecht en Philidor (Lei den). 1 A: Amersfoort, Staunton (Gron.) LSG (Leiden) Watergraafsmeer (A'dam) VAS 2. VVGA (A'dam) DD (Den Haag) en BSG (Bussum). 1 B: Dordrecht, Eindhoven, DSC (Delft) Charlois (R'dam), Rotterdam 2, Spangen, (R'dam), Moerwijk (Den Haag) en HCSV (Den Haag). 2 A: Gron. Studenten, Pallas (Deven ter) Zutphen, Philidor 2 en 3 (Leeuwar den) ESC (Emmen) Esgoo (Enschede) en Groningen. 2 B: VVV (Alkmaar) Utrecht 2, HSG (Hilversum) DD 2, RLAC (Den Haag), Het Oosten (Haarlem), Kijk Uit (IJmui den) en ASC 2. 2 C: De Dom (Utrecht) Max Euwe Morphy (A'dam) RSC (Den Haag), Het Westen Regina (R'dam) VHS (Haarlem) Westerkwartier (Den Haag) De Pion (A' dam) Stukken Schijven (Utrecht). 2 D: Vlissingen, SMB (Nijmegen) Wil helm Steinitz (R'dam) Venlo, Brunssum, HSV ('s-Hertogenbosch), De Pion (Eind hoven) en Charlois 2. Het Oosten begint met een uitwedstrijd in Hilversum tegen HSG, Kijk Uit moet gelijkertijd op bezoek bij Utrecht 2 terwij VHS het seizoen ook al met een uitwed strijd begint. In Rotterdam zal Het Westen Regina de tegenstander zijn. Felice Gimondi (Tourwinnaar van vorig jaar) en Vittorio Adorni (win naar Ronde van Italië 1965) zullen niet deelnemen aan de Ronde van Frankrjjk van dit jaar, die op 21 juni in Nancy van start gaat. Een medisch onderzoek, waarvan de resultaten maandag in Parma aan de leiding van de extrasportieve wie- Iergroepering Salvarani werden be kendgemaakt, wees uit dat beide Ita liaanse vedetten zowel lichamelijk als geestelijk niet voor de volle honderd percent fit zijn, waarna werd besloten de inschrijving van Salvarani in ta trekken. Eerder had de winnaar van de Ronde van Italië van dit jaar, Gianni Motta, al laten weten dat hij niet als kopman van Molteni zou vertrekken. Zijn motief: „Ik kan in zo'n korte tijd niet twee evene menten van een dergelijk zwaar kaliber rijden". Filotex is de enige van de drie inge schreven Italiaanse ploegen voor de Ron de van Frankrijk, die met een volledige „bezetting" naar Nancy komt. Kopman van de extrasportieve groepering is de 25-jarige Franco Bitossi, die in de Giro twee ritten won en op de achtste plaats eindigde. Bitossi zal worden bijgestaan door zijn landgenoten Guido Carlesi, Mar cello Mugnaini, Vittorio Chiarini, Ugo Co lombo, Pasquale Fabbri, Guerrando Len- zi, Paolo Mannucci, Mario Zanchi en de Zwitser Rolf Maurer. De ploeg staat on der leiding van Waldemaro Bartolozzi. De directie van de Tour de France heeft besloten alsnog het aantal Belgische ploe gen in de „grande bouclé" op drie te bren gen. Aanvankelijk zouden alleen de forma ties van Solo-Superia en Mann-Grundig worden toegelaten. Nu zal ook de ploeg van Smiths onder leiding van Lomme Driessens op 21 jum in Nancy aan de start komen. Kees Pellenaars zal voor Televizier de volgende tien renners aan de start van de Ronde van Frankrijk brengen: Haast, Van Dongen, Harings, Karstens, Zilver berg, Nijdam, Maliepaard, Van der Vleu ten, Wouters en De Roo. Eerste reserve is Bart Zoet. De eerste etappe van de Midi Libre is voor de Ossendrechter Jan Janssen wei nig prettig verlopen. Samen met de Belg Eddy Merckx was Janssen favoriet voor de eindzege. Beiden kwamen met een achterstand van zeventien minuten evenals Kees Lute op de winnaar Walter Godefroot over de eindstreep. Na 80 km, tijdens de afdaling van de Col de Trelis op de top was Janssen als vierde doorgekomen kwam hij in aanraking met de Fransman Delisle waardoor hij de macht over het stuur ver loor en tegen de weg smakte. Hij liep verwondingen op aan zijn linker elleboog, zijn hand en aan zijn borstkas waardoor hem het ademhalen bemoeilijkt werd. Aan de finish drukte Janssen er zijn twijfel over uit of hij vandaag wel voor de tweede etappe zou kunnen starten. Uitslag (198 km van Nimes naar Mont- pellier): 1. Godefroot (Belg.) 5.15.0 (met bon. 5.14.55), 2. Verbeek (Belg.) z.t. (met bon. 5.14.57), 3. Daems (Belg.) z.t., (met bon 5.14.59), 4. Theillière (Fr.), 5. Wuille- min (Fr.), 6. Thielin (Fr.). 49. Janssen (Ned.) 5.32.04, 52. Lute (Ned.) z.t. Jan Hugens (Ned.) arriveerde na de sluiting van de tijdcontrole en werd uit de strijd genomen. De Nederlander Huub Harings heeft maandag de profwedstrijd in België van Drongen naar Baar (150 km) gewonnen. Aad Jansen mag dan maandagavond in zijn zevende partij als professional boksen ongeslagen zijn gebleven, impone ren kon hij tegen de Zwitser Werner He- beisen beslist niet. De jonge Rotterdam se welter, die in het verleden toch her haaldelijk bewezen heeft over voldoende technische capaciteiten te beschikken, kon ook in dit gevecht in de Haagse Die rentuin zijn klasse niet waarmaken. Jansen, die vanaf de eerste ronde het gevecht volkomen beheerste, zag geen kans de strijd voortijdig te beëindigen, hoewel hij daartoe legio kansen kreeg. De Rotterdammer zocht het ook nu weer uitsluitend in zijn linkse hoek op de le ver. De slecht bewegende Zwitser had weinig meer te bieden dan moed en en kele zwaaistoten. Jansen won ruim op punten. In de eerste profpartij kwam de Neder landse bantamkampioen Gerard Berk hout evenmin tot een grootse prestatie. De Amsterdammer, stond tegen de klei ne Italiaan Antonio Spano nog geen twee ronden in de ring. Al direct in de eerste ronde ging Berk hout op een rechtse hoek op de kaak voor acht tellen neer en toen hij halver wege de tweede drie minuten opnieuw door een rechtse hoek op de kaak werd getroffen, moest hij staande weer acht tellen rust nemen. Verzorger Huizenaar gooide toen de handdoek ten teken van opgeven. Harko Kokmeyer, die ruim twee jaar niet in de ring is geweest, maakte daar entegen een schitterende rentree. De Am sterdammer nog steeds titelhouder in het middengewicht demonstreerde te gen de Marokkaan Ben Lachemi, nog steeds over een schitterende techniek te beschikken terwijl bovendien bleek dat de Amsterdammer ondanks de wat zwa re indruk die hij maakte, uitstekend in conditie was. Het werd een snel en hard gevecht waarin Kokmeyer vanaf de eer ste ronde het initiatief had. In de vijfde ronde werd de partij ge stopt. De dokter achtte het niet verant woord Lachemi met een gezwollen lin keroog te laten doorboksen. Rudi Lubbers en Berti Nikkelen Kuyper leverden een aantrekkelijk gevecht in het halfzwaarge- wicht amateurs. Uiteraard was Lubbers te sterk voor de Rotterdammer, die ech ter de verdienste had dat hij zich niet zoals gewoonlijk aan „vechten" te bui ten ging. Pierre Doorenbosch werd de nieuwe Nederlandse amateurkampioen in het lichtgewicht. De Brabander won de enige maanden geleden tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Groningen afgebro ken partij tegen de Rotterdammer Ge rard Bok op punten. De laatste was iets in de meerderheid, maar moest de slotronde aan de langzaam gestarte Doo renbosch laten. Voor de jury gaf het klei ne technische surplus van de Bossche naar kennelijk de doorslag. Voor Bok was het de eerste nederlaag in negentien partijen. Mexico, schouwplaats van de Olympi sche Spelen 1968, heeft nog steeds voetbal als eerste staan op het lijstje van de meest geliefde vrijetijdsbestedingen. Het nationale elftal heeft zich als vertegen woordiger van Midden Amerika geplaatst voor de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal in Engeland. Maar veel vertrouwen hebben de fans niet in de daar te leveren prestaties. Ingedeeld in een groep met Engeland, Uruguay en Frankrijk houdt men rekening met een snelle eliminatie van het Mexicaanse elftal. Coach Ingnacio Trelles is echter meer optimistisch gestemd. Hij zegt: „Wij behoren weliswaar niet tot de grootmach ten op voetbalgebied, maar we kunnen best voor een verrassing zorgen". Daar voor zou het niveau van het Mexicaan se voetbal niet eens veel behoeven te stijgen. Dat ligt vrij dicht tegen het in ternationale peil, hetgeen onder meer in 1962 bewezen werd, toen Mexico in de eerste de beste wedstrijd van het we reldkampioenschap in Chili met 3-1 ze gevierde over de uiteindelijke finalist Tsjechoslowakije. Die overwinning werd daar echter niet gevolgd door andere successen. Voor de groepszege in Groot Brittannië is het organiserende land Engeland favoriet, maar Mexico moet beslist een kans heb ben tegen Uruguay en Frankrijk. Hoe het allemaal ook mag aflopen: Mexico is als enige land op dit moment reeds verzekerd van een plaats in het eindtoer- De Luxemburger Edy Schutz heeft de Ronde van Luxemburg gewonnen. Ook in de vierde en laatste etappe behield hij zijn voorsprong van 27 seconden op zijn grootste concurrent, de Belg Armand Desmet. Schutz werd tevens eerste in het bergklassement. Wim Schepers eindigde als de best geplaatste Nederlander met ruim drieëneenhalve minuut achterstand op Schutz als vierde in de eindrangschik king. Winnaar van de laatste etappe van Die- kireh naar Esch-sur-Alzette (190 km) werd de Belg Joseph Mathy. De uitslag van de vierde etappe luidde: 1. Joseph Mathy (Belg.) 5.28.30, 2. Stevens (Belg.) z.t., 3. Planckaert (Belg.) 5.28.38, 4. Darri- gade (Fr.) z.t., 5. Seis (Belg.) z.t., 6. Van- nitsen (Belg.) z.t., 7. Dave (Belg.) z.t., 8. e.a. een groep renners met de Ne derlanders: Boog, Peters, Pieterse. Sche pers, Schuuring en Braspennincx. In de zelfde tijd als Planckaert, 30. Den Har- tog (Ned.) 5.36.00. Eindklassement: 1. Schutz (Lux.) 21.40.34, 2. Desmet (Belg.) 21.43.50, 3. Planckaert (Belg.) 21.43.50, 4. Schepers Ned.) 21.44.05, 5. Van Looy (Belg.) 21.44.15, 6. Puschel (Did) 21.44.34, 7. Dar- rigade (Fr.) 21.45.54, 8. Dewolf (Belg.) 21.45.59, 9. Mathy (Belg.) 21.47.09, 10. La- croix (Fr.) 21.47.50, 15. Peters (Ned.) 21.51.21, 20. Schuuring (Ned.) 21.55.02, 22. Braspenninckx (Ned.) 22.01.38, 25. Pieter se (Ned.) 22.05.14, 27. Boog (Ned.) 22.09.08 29. Den Hartog (Ned.) 22.17,02. Advertentie nooi over vier jaar. Mexico organiseert namelijk de wereldkampioenschappen van 1970 zelf. Eén van de Mexicaanse spelers, de 30- jarige doelman Antonio Carbajal heeft uitzicht op een record, dat waarschijnlijk nooit meer zal worden overtroffen in de geschiedenis van het wereldbekervoetbal: het vijfmaal uitkomen in het eindtoernooi. De heldhaftig besnorde Carbajal is de meest populaire sportman van heel Mexi co. Hij speelde meer dan veertig inter lands en hoewel hij enige concurrentie ondervindt van de veel jongere Ignacio Calderon, lijkt het vrijwel zeker dat Car bajal zijn vijfde optreden zal kunnen ma ken in de finales. Het Mexicaanse team heeft verschillen de andere spelers in de gelederen, die ge meten naar internationale maatstaven vrij oud zijn. Maar daar tegenover staan een groot aantal zeer jonge spelers met weinig internationale ervaring. De be doeling is deze onder ervaren leiding op te kweken tot betrouwbare spelers voor het toernooi van 1970. De meest erva ren spelers zijn geconcentreerd in de ver dediging: de backs Jaurequi en Chaires en halfspeler Sepulveda. Diaz en Revul- caba hebben een grote internationale er varing en geven samen met Carbajal het elftal een enorme inbreng aan ervaring. De geschoolde technicus Reyes is de sleutelfiguur in de aanvalslinie. Padilla scoorde vijf doelpunten in de kwalifica tiewedstrijden van Mexico en Cismeros vier. Back Chaires heeft de reputatie verrassend snel uit de verdediging in de aanval te kunnen gaan en scoorde bij de kwalificatiewedstrijden op deze wijze niet minder dan viermaal. Verder heeft coach Trelles een aantal jongere spe lers achter de hand, die bij trainingswed strijden zeer goed voldeden. In Groot Brit tannië zal Trelles evenals de meeste andere deelnemers het spel van zijn team ba seren op de 4-2-4 formatie. De geselecteerde spelers zijn: Doel: Carbajal, Calderon en Vargas, achter: Chaires, Antonio, Jesus Del Mu- ro. Hernandez, Sepulveda, Nunez, Jaure qui. Midden: Diaz, Requeiro, Revulcaba en Mercado. Voor: Munoz, Bustos, Reyes, Ragoso, Guerrero, Borja, Navarro, Padilla en Pe- na. (Van onze sportredactie) Telstar heeft de Braziliaan Wilson op de transferlijst geplaatst. Wilson kwam nadat hij vorig jaar was gecontracteerd, slechts in het tweede van de Velser club uit. Ook op de lijst staan de doel verdedi gers Nieuwenhuis en Egner, alsmede De Vries, Hendriksen en André. Brom, Van Wooning en Dikstaal zijn, zoals bekend eveneens op de transferlijst geplaatst op verzoek van de vereniging. Piet van der Kuil heeft voorts te ken nen gegeven te willen stoppen met d« betaalde voetbalsport. Telstar moet ook nog beslissen over de toekomst van vijf jeugdspelers, die vol gend seizoen niet meer voor de jeugd mo gen uitkomen. Het zijn Evenblij, Althoff, Van der Gevel, Glas en Cleeren. Wilson: op de transferlijst. Voor de Grote Prijs der Lage Landen, die op zondag 26 juni op de renbaan Duindigt wordt gehouden, zijn 27 inschrij vingen uit binnen- en buitenland geac cepteerd. Het oorspronkelijke aantal was veel groter doch in verband met de in Frankrijk onder paarden geconstateerde Van dinsdag 21 juni tot en met donder dag 14 juli wordt voor de 53ste maal de Tour de France verreden. Van dit wieier- evenement verzorgt de Franse televisie elke dag van plm. 16.00 tot plm. 16.35 uur een directe reportage van het laatste ge deelte van de etappe en de aankomst van de renners. De NTS neemt al deze re portages rechtstreeks over en zendt bo vendien elke dag na afloop van het avond programma op Nederland I een eveneens door de Franse televisie te vervaardigen filmverslag van de hele etappe uit. Ba rend Barendse voorziet zowel de recht streekse reportages als de filmoverzich ten van commentaar. De reportages wor den op Nederland I uitgezonden, met uit zondering van die op zaterdag 25 en zon dag 26 juni, waarvan uitzending op Ne derland 2 plaats vindt. acute infectueuze anemie zijn alle uit Frankrijk afkomstige inschrijvingen gean nuleerd. Dit betrof ook de wereldver maarde stal Levesque, die zijn beide cracks Oscar RL en Roquepine win naar van de Prix d'Amérique had in geschreven. Aanvankelijk bestond nog de hoop dat Roquépine, die sinds de ver bodsbepalingen in Europa voor in- en uitvoer van Franse paarden in Zweden verblijft, toch zou kunnen starten, doch daar op hun beurt de Duitsers de Grote Prijs der Lage Landen dan als „besmet" zouden verklaren, is besloten het gehele Franse cohort niet aan de start toe te laten. De trainer van de Duitse Derby-win naar Vinci, die begin juli in Amerika met dit paard aan het met 100.000 dollar ge doteerde wereldkampioenschap zou deel nemen is door de bevoegde Duitse instan tie geadviseerd de reis niet te onderne men, dit om alle contact te vermijden met de Franse paarden die in dit kam pioenschap zullen starten. Het is dan ook zo goed als zeker, dat deze Duitse crack aan de start komt in de Grote Prijs der Lage Landen. Hij zou dan gereden worden door de wereldkam pioen Joh. Frömming die in 1964 op Duindigt met Torrid Sorn won. Voor deze 12e Grote Prijs der Lage Lan den is het record-bedrag van 50.000,- aan prijzen uitgeloofd, waarvan er ƒ30.000 zijn bestemd voor de winnaar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17