Telegraaf-gebouw gerammeidauto s in brand gestoken morris UST Vragen van raadslid aan B. en W. van Amsterdam De Zaanstreek I I In Haarlem wordt ook gestaakt Waar het om gaat HET WEER Dood van Jan W eggelaar het begin Kamerlid Jager eist schorsing hoofdcommissaris Voor modieuze dames- en teenerkleding Het woord is aan A N'l IC A-JASJES Warm weer Aan het strand Vuurtje Verklaring V erslaggeving Rondjes Nieuwe grofsmederij in Amsterdam pagina 15 Wz:m&Él! LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN 51e JAARGANG NUMMER 187 DINSDAG 14 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9 12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 5437, chef bezorging tot 7 u 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Woedende bouwvakkers scheppen chaos in de binnenstad van Amsterdam G. B. S h a w De ideale liefdesaffaire is die, welke zich voltrekt via de PTT. De Algemene Nederlandse Bedrjjfsbond voor de Bouwnijverheid, de vakbond die de verzilvering van de vakantiebonnen regelt zou vanmiddag een spoedvergadering be leggen om de situatie met de vakantie bonnen te bespreken. Het gaat hierom. Voor het eerst dit jaar dragen de werkers bij in de kosten van de vakantiebonnen. De vakbonden, die de administratie en verzilvering van de bonnen in handen heb ben brengen hun leden de kosten echter niet in rekening. Zij laten de ongeorgani seerden echter wèl betalen. Van de 300.000 bouwvakkers is ongeveer 70 pet. bij de erkende bonden aangesloten. In Amster dam liggen de verhoudingen echter moei lijker. Velen zijn aangesloten bij de niet- erkende Algemene Bond Werkers in het Bouwbedrijf. De invloed hiervan op de werkers is zeer groot. Woedende bouwvakarbeiders hebben vanmorgen het gebouw van De Telegraaf in Amsterdam belegerd. Zij waren kwaad over de wijze waarop dit blad geschreven heeft over de botsing, die zich gisteravond in de Marnixstraat heeft voorgedaan tussen demonstrerende bouwvakarbeiders en politie. Bij deze botsing kwam de 51-jarige metselaar Jan Weggelaar om het leven. De demonstranten trokken naar hef Telegraafgebouw na een bijeenkomst op het Waterlooplein waar duizend bouwvakkers, niet alleen uit de hoofdstad, maar ook uit de Zaanstreek en zelfs uit Brabant, zich hadden verzameld en waar de secretaris van het bouwvakcomité, de heer K. Staphorst, meedeelde dat Jan Weggelaar geen natuurlijke dood zou zijn gestorven. Een groep demonstranten op het Waterlooplein in gevecht met een politieagent. Slechts de pet van de agent is nog zichtbaar. Advertentie Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bii Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5, 7 In de vishal en op zee 7 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Ferdinand14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsy16 Sport 27 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Warm weer met zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zomers en vrij warm strandweer met vooral morgenmiddag en -avond een toenemende onweerskans. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Overdag 23- 25°, zeewater 15°. VOORUITZICHTEN: Nog zomers, maar meer kans op onweersstoring uit Frankrijk. Drie agenten, die zich op het Water looplein lieten zien, werden gemolesteerd en moesten zich in veiligheid stellen door een haastige vlucht. Twee sprongen over een muur, de derde vluchtte een huis binnen. Een fotograaf van De Telegraaf werd aangevallen, maar door minder heetgebakerde bouwvakkers ontzet. Voor het gebouw van De Telegraaf staken de betogers drie vrachtauto's in brand. De ruiten werden ingegooid, en er werden pogingen gedaan de luiken, die snel naar beneden waren gelaten, stuk te rammeien, len. Tegen twaalf uur nam de bereden po litie de macht in de binnenstad weer over. Tot dat moment had geen agent zich op de Nieuwezijds Voorburgwal laten zien. De demonstratie op het Waterlooplein van vanmorgen bleek slechts de inleiding tot tonelen, die aan een revolutie deden denken: Elf uur: Vierhonderd bouwvak arbeiders bewogen zich, „Moordenaars" schreeuwend, naar de Dam en het gebouw van de Telegraaf. Daar werd een ter plaatse staande grote vrachtauto met pa- pierrollen belaagd. De rollen werden van de auto gesmeten. Men trachtte een tram te laten stoppen. Toen dat niet lukte werd een ruit ingegooid. Kwart over elf: de woedende menigte begon grote keien door de ruiten van het Telegraafgebouw te gooien. De terugval lende stenen beschadigden auto's van re dactieleden. Tien voor half twaalf: een grote groep demonstranten drong het gebouw binnen en legde beslag op een hoeveelheid kran ten. Met de papierrollen en de kranten werd een vuurtje gestookt. De vrachtauto werd gekanteld. Agenten waren nergens te zien, brandweerauto's naderden met te zien, brandweerauto's naderden met gillende sirenes. Vijf voor half twaalf: terwijl duizenden mensen toekeken, rammeiden enkele tien tallen bouwvakkers de toegangsdeur van De Telegraaf. Ondertussen baande de brandweer zich een weg naar het parkeer terrein van het blad, waar twintig auto's door brand werden bedreigd. Zo nü en dan klonk al de knal van een benzine tank. De trams konden niet verder en re den terug naar het station. Er was nog steeds geen politie te zien. De vrachtwa gen brandde nu als een fakkel. Burgemeester Van Hall deelde in een verklaring mee, dat er een diepgaand on derzoek naar de gebeurtenissen van maandagavond zal worden ingesteld. Half twaalf: de brandweerwagens be gonnen met de blussing. Inmiddels tracht te de menigte brandende kranten in het Telegraafgebouw te gooien. De Telegraaf bracht een nieuw wapen in de strijd door voor het gebouw met schuimblussers een nevelgordijn te leg gen. Inmiddels werd bekend dat uit de Zaanstreek groepen bouwvakarbeiders ter versterking onderweg waren. Kwart voor twaalf: In een spoedberaad tussen burgemeester Van Hall, de hoofd commissaris, het hoofd van de recherche en het hoofd van de geüniformeerde po litie werd besloten in allerijl een speciale brigade samen te stellen uit personeel van alle Amsterdamse politiebureaus. Tndien noodzakelijk zou ook hulp van buiten de hoofdstad worden aangetrokken. Voor het Telegraafgebouw brandden nu drie vrachtauto's. Met een Fiat 600 tracht ten demonstranten de luiken voor de bene denverdieping te rammeien. De wagen is eigendom van een sportverslaggever van De Telegraaf. Twaalf uur: het korps politie te paard van de Amsterdamse politie (20 man), ar riveerde op de Nieuwezpds Voorburgwal en veegde de straat schoon. Autobezitters moesten hun wagens meenemen, de trot toirs werden afgezet. Enkele luidspreker wagens patrouilleerden langs de straat en maanden de voorbijgangers door tp lopen. Er werd omgeroepen: „Sluit de ramen, straks wordt er geweld gebruikt". Het verkeer kwam slechts heel lang zaam op gang doordat de doorgang naar de Dam versperd was door de betogen de bouwvakkers. Over de oorzaak van de woede kon men nu vernemen dat zij het niet eens waren met de verslaggeving van De Telegraaf over het politie-optreden van gisteravond. Vijf over twaalf: rondom het paleis op de Dam reden twaalf motoragenten rond jes. Inmiddels verwijderden de demon stranten zich in de richting van het sta tion. De schade aan het Telegraafgebouw bleek aanzienlijk te zijn. Voorzover kon worden vastgesteld was er geen ruit meei heel, waren twee deuren geheel vernield en verscheidene andere zwaar bescha digd. De kranten-transporteur was on bruikbaar geworden. Kwart over twaalf: de rust in het cen trum leek weergekeerd. Drie pelotons van de karabijnbrigade van de rijkspolitie re den rustig in busjes langs de Nieuwe zijds Voorburgwal. Half één: motoragenten voerden char ges uit op het Damrak. De politie had ter hoogte van de Bijenkorf de straat in de breedte afgegrendeld om te voorko men dat de betogers konden oprukken naar het centraal station. De verkeers chaos was compleet. Kwart voor één: in het radioprogram ma „Echo" werd namens de Telegraaf- redactie meegedeeld dat de toestand nor maal was en de stemming heel goed. Al leen de fotograaf Anton Veldkamp had een hersenschudding opgelopen. Verder zou de minister Samkalden al hebben opgebeld om te informeren. Bestelauto's van De Telegraaf in brand voor het krantengebouw aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam-Centrum. (T elefoto). Duizend bouwvakarbeiders hadden zich vanmorgen op 't Waterlooplein verzameld om te protesteren tegen de dood van de 51-jarige metselaar Jan Weggelaar, die gisteravond de dood vond bij een botsing tussen bouwvakkers en politie in de Mar nixstraat. Een sectie van dr. Zeldenrust heeft inmiddels uitgewezen, dat Wegge laar een natuurlijke dood is gestorven. Hij had ernstige afwijkingen aan het hart. De incidenten waren begonnen bij het gebouw van de Christelijke Bouwvakar- beidersbond aan de Marnixstraat. Dui zend bouwvakkers demonstreerden daar tegen de inhouding van twee percent óp het vakantiegeld. Deze twee percent is reeds lang een doorn in het oog van de ongeorganiseerde bouwvakarbeiders, voor wie het actiecomité optreedt, omdat hun wel georganiseerde collega's de twee per cent terugkrijgen van de vakbonden. Er ontstond een vechtpartij met de mo biele brigade, toen de demonstranten op de grond gingen zitten en de politie de weg wilde schoonvegen. De politiemannen werden bekogeld met fietsbellen, straat stenen, en vuilnisbakken. Toen zij terug trokken werd Jan Weggelaar levenloos op straat aangetroffen. De bouwvakkers zeiden dat hij door slagen met gummi knuppels de dood had gevonden. (Zie verder pagina 9) AMSTERDAM In een spoedonder- houd met de minister van Binnenlandse Zaken, Smallenbroek, heeft het commu nistische Tweede Kamerlid Tjalle Jager vanmorgen geëist dat er direct maatrege len zullen worden genomen tegen het ge welddadige politieoptreden in Amsterdam. Hij drong aan op onmiddellijke schorsing van de hoofdcommissaris van politie in Amsterdam, de heer Van der Molen. Advertentie Telef. 8166 DAMESKAPSALON De heer J. Bovenkerk, lid van de Am sterdamse raad voor de PSP, heeft van daag onderstaande vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam: 1. Hebben B en W er kennis van geno men dat bij een demonstratie van bouw vakarbeiders op maandagavond 13 juni een dode is gevallen volgens vele ge tuigen door het optreden van de politie? 2. Zijn B en W niet van mening dat deze afschuwelijke situatie een konsekwentie is van een politiebeleid waarbij een steeds ongenuanceerder en hardhandiger optre den van de politie bij demonstratieve uitingen van groepen van de Amsterdam se bevolking, werd gedekt c.q. gestimu leerd door de leiding van het Amster damse politiekorps? 3. Zijn B en W niet van oordeel dat dit politiebeleid ten opzichte van demonstra ties en demonstranten een uiting is van een geest die in flagrante strijd is met de demokratische rechten van de burgerij? 4. Zijn B en W bereid de noodzakelijke maatregelen te treffen om alle verant woordelijke personen voor dit beleid met In Zaandam hebben zich vanmorgen en kele honderden ongeorganiseerden verza meld bij de Burcht. Zij trokken vervol gens door de binnenstad met spandoeken en borden. De stoet groeide voortdurend aan, maar de optocht had een ordelijk verloop. Even leek het te spannen voor het gebouw van het dagblad De Typhoon, dat op het ogen blik wordt vernieuwd. Van de bouwvakar beiders op de steigers sloten zich er een aantal bij de stoet aan. Van een drastisch optreden was hier echter geen sprake. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de protesterende arbeiders om 's och tends vroeg al naar Amsterdam te gaan. Vanwege transportmoeilijkheden bleek dit niet mogelijk. Daarom besloten zij tot de protestmars door Zaandam. Later op de ochtend schenen de demonstraten toch weer voornemens naar de hoofdstad te gaan om zich daar bij hun collega's te voegen. In de Zaanstreek lag overigens lang niet op alle bouwprojecten het werk stil. Dat was wel het geval in Koog aan de Zaan, waar alle arbeiders het werk hadden neergelegd. Bouwvakarbeiders versperren, zit tend op de rijbaan, het verkeer over de Dam. onmiddellijke ingang te schorsen respec tievelijk te ontslaan? 5. Zijn burgemeester en wethouders be reid een onafhankelijke commissie op dracht te geven een diepgaand onderzoek in te stellen naar de totaliteit van het gedrag van de Amsterdamse politie gedu rende de demonstraties van de laatst» maanden en dat rapport over te leggen aan de raad? (Van een onzer verslaggevers) Bouwvakkers in Haarlem hebben hun sympathie betuigd met de stakers in Am sterdam. Rond het middaguur lag in na genoeg heel Haarlem het werk stil. Een groep van ongeveer tachtig bouwvakkers trok door Schalkwijk om collega's van de verschillende bouwwerken te bewegen zich bij hen aan te sluiten op weg naar het stadhuis. Men wilde met spandoeken de monstreren op de Grote Markt en het on genoegen van de bouwvakkers uiten over het inhouden van een deel van het va kantiegeld. Ook wilde men sympathie be tuigen met de stakers in Amsterdam en zijn ongenoegen tonen over het optreden van de politie in de hoofdstad maandag avond. Vanmorgen zijn op tal van bouwwerken in Haarlem al meteen kleine stakingen uitgebroken. Een groot aantal bouwvak kers uit Haarlem is vrijwel onmiddel lijk naar de hoofdstad getogen om daar de demonstraties bij te wonen. Nu eens werd in Haarlem gewerkt, dan weer schoolden grote groepen werkers in ont bloot bovenlijf samen. Tegen het middag uur werd nog slechts incidenteel gewerkt. Enkele timmerlieden en grondwerkers zet ten hun arbeid onverminderd voort. De anderen groepten samen en probeerde een optocht naar het centrum te forceren. De plaatsvervangend directeur van de gemeentelijke dienst voor de volkshuis vesting, de heer H. van Mierlo, deelde ons desgevraagd omstreeks half een mee, dat hij op de hoogte was van de stakin gen in Amsterdam, maar dat er in Haar lem geen problemen waren. Volgens hem werd overal normaal gewerkt. Ook bij de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond aan de Kruisweg wist men niets van sta kingen in Haarlem. Advertentie Ook met uw vakantie Varopa bakkerijen Tilburg - tel. 04250-22712 Cronjé straat HAARLEM

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1