Meer Amerikanen wensen een steviger aanpak in Vietnam r T axi-oorlog in Londen Parijs zal deel van luchtmacht uit Duitsland terugtrekken Frankrijk blijft tegen Hallstein M Nieuwe wending in Johnsons politiek t De Gaulle naar Verre Oosten Russen kozen hun parlement Warschaupact-landen pogen de eenheid te herstellen Van dag tot dag Europese en Jack Ruby is niet geestelijk gestoord Brits voorstel voor ontspanning tussen Oost en West Met of zonder... Met of zonder mosterd... uiteindelijk maakt de verfijnde smaak van be roemde kaas van uw „hartig hapje11 iets speciaals! Zo ook maken de kos telijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw Tanden poetsen in massaal gelid amm DINSDAG 14 JUNI 1966 Pressiemiddel Voor rokers met een eigen stijl! China aanvallen Vuist en vredespalm Volgens opvattingen in het grote Duit je vakverbond DGB heeft de beruchte Hitlerpartij NSDAP, bakermat van alle nazi-ellende en -schande, een opvolgster gekregen in de nationaal-demo- cratische partij, die eind van deze week een landelijk congres zal houden in Karls ruhe. Uit Duitse bron wordt aldus na drukkelijk de wederopstanding van het na zidom toegegeven en gesignaleerd als een gevaar. De DGB heeft alles in het werk gesteld om dit landelijke nazicongres te verhin deren, maar dat is niet gelukt. Men kan daaruit niet meteen concluderen dat de neo-nazi's de hand boven het hoofd wordt gehouden, want de argumentatie in Bonn is gegrond op de principiële toepassing van democratische regels, die ook rechtse partijen recht tot meningsuiting en vor ming geeft. Slechts rechts extremisme is verboden, evenals links. Maar de vraag die thans velen bezighoudt is toch, of Bonn ook zo rechtlijnig democratisch zou han delen als het bijvoorbeeld communistische partijvorming zou betreffen. Dit laatste vraagstuk is misschien op te lossen met de constatering, dat niet Bonn-officieel maar Bonn-officieus veel lankmoediger tegenover rechts is dan te genover links, omdat in regeringskringen vele oud-nazi's een onderdak hebben ge vonden naast velen die niet nazistisch, maar wel sterk nationalistisch denken. Dat is overigens ongeveer hetzelfde. De Duitse actie tegen het congres van de nazi-partij bewijst echter, dat in Duit se kringen het gevaar van rechtse concen tratie duidelijk wordt onderkend. Dat is weer eens een nadrukkelijke streep on der de theorie, dat men er als buitenlan der niet mee klaar is op de nazi-activiteit van bepaalde Duitse groeperingen te rea geren met een generaliserend anti-Duits- zijn, maar dat men zijn best zou moeten doen de Duitse elementen van afweer te gen het herrijzende nazidom zoveel moge lijk te steunen. Het denkbeeld van een intereuropese frontvorming tegen het nazi-spook is daar om verre te verkiezen boven een veroor deling van de „nieuwe Duitse tendensen". Onze eigen politieke partijen, voor zover zij zuiver democratisch en anti-nazistisch zijn gericht (en wij nemen aan dat dit bij al onze politieke partijen het geval zal zijn) hebben daarom de dure plicht zich over de Europese grenzen heen nadruk kelijk te verstaan met gelijkgezinden, op dat Europa een sterke dam zal kunnen op richten tegen de ultra-rechtse stromingen speciaal in Duitsland en Italië. Binnenkort wordt in Noordwijk het jaar congres van de Europese federalisten ge houden. Zaterdag 18 juni zal dat in „Huis ter Duin" beginnen met huishoudelijke aangelegenheden en in de middag vervol gen met een forumdiscussie. De titel: „Europa vandaag en morgen." Het js mogelijk dat deze discussie zich voornamelijk zal beperken tot bestaande Europese doorbraken, die voor een groot deel op het economische terrein liggen. Het is ook mogelijk dat brandende poli tieke kwestie, Europa betreffende, aan de orde zullen komen. Men kan dat bij een forumdiscussie niet tevoren bepalen. Wel is het uiteraard de vurige hoop van iedere oprechte strever naar een beter en meer- belovende Europese samenwerking en verstandhouding, dat het acute gevaar van de nazi-herrijzenis onvervaard onder ogen wordt gezien en dat speciaal deze Europese Beweging zich verplicht zal gaan voelen, avant-garde te zijn voor een nazi-vrij en politiek-veilig Europa. In het licht van de doorbrekende ontspanning tus sen Oost en West is dit onderwerp nu voor de Europese burger van de toekomst wel licht veel belangrijker dan de vraag, of de economische krachten van dit wereld deel kunnen worden gecoördineerd. Helaas is in het verleden onder druk van de koude oorlog het oude nazi-zeer teveel verdoezeld. Uit Duitse mond kan men he den ten dage vernemen hoe het tot nieuw zeer dreigt te worden. Waakzaamheid en tegenactie zijn dingen waarop de betrouw bare en nog zeer sterke Duitse krachten der democratie recht hebben, wanneer het vraagstuk van intereuropese verstand houding aan de orde komt. LONDEN (AP) De 11.000 taxichauf feurs van Londen hebben de oorlog ver klaard aan de mini-taxi's, de normale personenauto's die de chauffeurs die nog in echte, ouderwetse taxi's rondrijden steeds meer concurrentie aandoen. De chauffeurs van de mini-taxi's hoeven geen vergunning te hebben. Maandag is het Hilton-hotel geboycot. Taxi's leverden gasten af, maar reden daarna weg zonder zich om wachtende gas ten te storen. De chauffeurs willen een garantie van de directie dat deze geen mi ni-taxi's voor gasten zal bestellen en een portier, die dat doet, zal ontslaan. Tot dusverre zijn al vijf hoteldirecties door de knieën gegaan. PARIJS (AP) Officiële Franse zegs lieden hebben gisteren de berichten uit Bonn tegengesproken dat Frankrijk zijn luchtstrijdkrachten uit West-Duitsland wil terugtrekken. Zij zeiden dat de berichten waarschijn lijk hun oorsprong vinden in het Franse voornemen om ongeveer vijftien van de zeventig moderne straaljagers van West- duitse naar Franse bases over te bren gen. Een Duitse krant kondigde gisteren aan, zo meldt onze correspondent in Pa rijs, dat de Franse luchtstrijdkrachten al thans voor een belangrijk deel uit West- Duitsland zullen worden teruggetrokken. Deze luchtstrijdkrachten bestaan uit een honderdtal jagers en bommenwerpers van Amerikaans en van Frans fabrikaat. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, moet van dit voornemen vorige week al op de hoogte zijn geweest, want in Brussel heeft hij toen reeds zijn Franse ambtgenoot Cou- ve de Murville om nadere opheldering over deze nieuwe initiatieven tegen de of ficiële Westelijke defensie-politiek ge vraagd. Die opheldering lijkt men in twee rich tingen te mogen zoeken. De officiële ver klaring luidt, dat president De Gaulle vooral bevreesd is, dat Frankrijk door de aanwezigheid van een deel van zijn lucht macht in de Bondsrepubliek zal kunnen worden meegesleept in een conflict, waar in het geen partij zou willen kiezen. Maar een andere en nog plausibeler verklaring schijnt ons toch wel te zijn, dat de Franse president nu nogmaals wil onderstrepen, dat hij niet als vragende partij wenst te worden beschouwd in de algeméne onder handelingen met Bonn over de toekomst BRUSSEL Frankrijk is niet bereid zijn verzet op te geven tegen de benoe ming van professor W. Hallstein tot voor zitter van de nieuwe Europese Commissie die na de samensmelting van de drie Europese uitvoerende organen moet wor den gevormd. In deze, vooral Frans-Duitse, tegenstel ling staat Nederland aan de zijde van de Duitse Bondsrepubliek, die professor Hallstein kandidaat heeft gesteld. Deze commissie moet in de plaats komen van de Europese Commissie van de EEG, de hoge autoriteit van de Gemeenschap voor kolen en staal en de commissie van de gemeenschap voor atoomenergie. In Europese kringen in Brussel vreest men dat het uitblijven van een akkoord over het presidentschap van de nieuwe Europese Commissie de fusie van de drie uitvoerende Europese organen in gevaar zal brengen. van de Franse divisies aan gene zijde van de Rijn, die gisteren begonnen zijn. Het eerste argument van de vrees om onvrijwillig in een oorlog te worden ge wikkeld kan men uiteraard ook gebruiken om de rest der Franse strijdkrachten van ongeveer 70.000 man eveneens uit West- Duitsland te evacueren. Men vraagt zich ook af wat de militaire waarde van die rest nog zal zijn, als bij een conflict de corresponderende luchtmacht zou ontbre ken. En daarom is men geneigd deze haastige evacuatie van zijn luchtmacht vooral te beschouwen als een diplomatiek pressiemiddel in de handen van De Gaul le om zo de Frans-Duitse onderhandelin gen te leiden in de richting die hem wel gevallig is. DALLAS (Reuter/AFP) Jack Ruby is volledig toerekeningsvatbaar. Tot deze uitspraak kwam maandag een jury in Dallas in het proces tegen de man die Lee Harvey Oswald de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy van het leven beroofde. Het onderzoek naar de geestesgesteld heid van de 55-jarige nachtclubeigenaar werd ingesteld op last van het Hof van Appel in Texas, dat Ruby's hoger be roep tegen de hem opgelegde doodstraf niet wil behandelen, voordat zijn toebe- rekeningsvatbaarheid wettelijk is vastge steld. Ruby voerde op de zitting korte tijd het woord. Hij verklaarde nooit te heb ben beweerd dat hij geestelijk gestoord was. De jury had tien minuten nodig om tot haar conclusie te komen. De rechtbank had voordien vijf getuigen gehoord: vier bewakers van de gevangenis waar Ruby is gedetineerd en de gevangenisarts. Allen verklaarden dat zij de indruk hebben ge kregen dat Ruby bij zijn volle verstand is. De getuigen waren opgeroepen door het Openbaar Ministerie. De verdediging had geen getuigen gedagvaard. PARIJS De Britse regering zal bin nenkort in de NAVO-raad voorstellen doen voor een „code voor samenwerking" tus sen Oost en West. Dat heeft de Britse mi nister van Europese Zaken, Thomson, maandag verklaard in het parlement van de Westeuropese Unie in Parijs. Zo'n code, die van Britse zijde reeds op de NAVO-conferentie van vorige week in Brussel ter sprake is gebracht, zou vol gens de Britse regering de basis moeten leggen voor collectieve actie van de wes telijke landen, waarop men van Oosteuro- pese zijde zou kunnen antwoorden. Advertentie Golden Fiction In Tokio is een grootscheepse actie begonnen om het tandbederf tegen te gaan. Elke dag komen zo'n 10.000 kinderen bij elkaar in een grote sporthal. Ze hebben allemaal hun tandenborstel bij zich en oefe nen dan in de juiste techniek van het tanden-reinigingsceremonieel. (Telefoto). (Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle zal in het komende najaar waarschijnlijk naar Cambodja en Afghanistan gaan. Hij zal dan de bezoeken beantwoorden, die de staatshoofden van die landen hem in Par- rijs hebben gebracht. Mogelijk is eveneens, dat de diploma tieke reiskoorts het Franse staatshoofd nog zal verleiden Nieuw-Caledonië en Po- lynesië te bezoeken, waar de Fransen se dert twee jaar hun kostbare installaties voor proefexplosies met kernbommen heb ben gevestigd. MOSKOU (TASS/AFP) Bij de zondag gehouden parlementsverkiezingen in de Sovjet-Unie hebben 142.440.862 kiezers hun stem uitgebracht, 99,94 percent van het kiezerskorps. De officiële kandidaten voor de Raad van de Unie behaalden 99,75 percent, die voor de Raad van Nationa liteiten 99,67 percent van het aantal gel dig uitgebrachte stemmen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De opiniepeiling van Gallup, volgens welke de steun voor president Johnsons Vietnam-politiek tot 41 percent is teruggelopen (tegen 37 percent tegenstanders en 22 zonder mening) heeft een onver wachte achtergrond gekregen door het bekend worden van resultaten van een andere peiling, die van Louis Harris. Harris ontdekte dat de critiek op president Johnson voor een groot deel uit de hoek kwam van mensen die vinden dat de oorlog in Vietnam niet drastisch genoeg wordt aangepakt. Terwijl onder politici die principieel de Amerikaanse interventie in Viet nam steunen steeds meer de mening wordt gehoord dat als Zuidvietna- mezen onderling blijven bekvechten, terugtrekking van de Amerikaanse steun de beste oplossing zou zijn, blijkt uit Harris' opiniepeiling dat terug trekken thans bepaald impopulair is. Op de vraag wat de beste koers in Vietnam zou zijn: doorgaan met de be perkte oorlog zoals nu, terugtrekken van steun of troepenuitbreiding van de oorlog te land tot Noord-Vietnam, antwoordde 47 percent der ondervraagden positief op de eerste suggestie, 15 op de tweede en maar liefst 38 positief op de derde (een jaar ge leden waren de percentages respectieve lijk 49, 38 en 13). (Van onze correspondent) MOSKOU. De ministers van Buiten landse Zaken uit de landen van het Warschaupact zijn na hun vergadering van acht dagen, tot iders verrassing, het afgelopen weekeinde opnieuw voor be sprekingen waarover geen woord uit lekt bijeengekomen. Algemeen was aangenomen dat het officiële deel van de vergadering de voorbereiding van de topconferentie van de Warsehau-pact- landen, die volgende maand in Roeme nië wordt gehouden donderdag afgelo pen was. Men wist dat de ministers nnog een paar dagen in Moskou zouden blijven voor het voeren van informele gesprek ken. in Boekarest vrijwel achter de rug moe ten zijn. De officiële publikatie van het gesprek tussen Brezjnev en Manescu wordt in po litieke kringen in Moskou uitgelegd als een aanwijzing dat de grootste politieke tegenstellingen tussen Roemenië ener zijds en de Sovjet-Unie en andere leden van het Warschaupact anderzijds prak tisch bijgelegd zijn. Aangenomen wordt dat Manescu Brezj nev onder andere op de hoogte heeft ge bracht van de jongste rede van de Roe meense partijleider Ceausescu. Men is in de Russische hoofdstad zeer te spreken over een paar duidelijk veranderde accen ten in die rede. De onverwachte vergadering werd be geleid door een andere gebeurtenis. Hoe wel de Russische pers tot dusver met geen regel melding heeft gemaakt van de aanwezigheid van de ministers, schreven verschillende bladen dat partijleider Brezj nev elf juni de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Manescu, op diens verzoek had ontvangen. Het gesprek over de inhoud werd met geen woord ge rept had in een vriendschappelijke sfeer plaatsgevonden. Deze gebeurtenissen veranderen niet de opvattingen over de onderwerpen die tij dens de besprekingen in Moskou het be langrijkst moeten zijn geweest. Integen deel: de mening, dat de ministers heb ben gewerkt aan een nieuw plan voor een Europese veiligheidsconferentie, is ver sterkt. Tegelijkertijd is meegedeeld dat de raad van de Comecon, de organisatie voor de economische samenwerking tussen de Oosteuropese landen, die van zeven tot elf juni in Moskou is bijeen geweest, zijn werk beëindigd heeft. Daarmee zouden de voorbereidingen voor de topconferentie Daartoe behoren: de getoonde bereidheid de verdedi gingsmogelijkheden van Roemenië in het kader van het Warschaupact te ver sterken, zolang „de agressieve NAVO" bestaat; de scherpe aanval op de Vietnam-po litiek van Washington en de wens dat de Amerikaanse troepen en voorposten uit West-Europa verdwijnen; de aanval op het naar voren komen van met de Verenigde Staten verbonden „reactionaire krachten" in West-Duits land. Bovendien is in Ceausescu's rede, naar het schijnt, het Roemeense verlangen naar onafhankelijkheid, soevereiniteit en niet-inmenging wat naar de achtergrond gedrongen. Wanneer deze indrukken uit Moskou juist zijn, staat vrijwel niets een eensgezind optreden van het Warschau pact tegenover de NAVO, zoals dat op de topconferentie in Boekarest tot uiting moet tomen, meer in de weg. STEEDS MEER Amerikanen blijken thans ook het bombarderen van Hanoi en Haiphong te bepleiten, terwijl de bereid heid om een Zuidvietnamese regering met Vietcong-deelneming te accepteren daalt, evenals sympathie voor een eventueel neu traal Zuid-Vietnam (zelfs de percentages van mensen die China's vasteland zouden willen bombarderen of kernwapens zou den willen gebruiken stegen, respectie velijk tot twaalf en dertien percent). Deze cijfers zijn extra interessant om dat zij overeenkomen met opiniepeilingen die het Witte Huis zelf heeft ondernomen zodat niet alleen kan worden aangenomen dat de resultaten kloppen, maar ook dat president Johnson er conclusies uit zoy kunnen trekken. Dit laatste is vooral mogelijk in het licht van het feit dat 59 percent van 1597 re publikeinse plaatselijke politici gelooft dat oud-vicepresident Richard Nixon in 1968 in staat zou zijn Johnson te verslaan als ook in verband met de ontwikkeling dat Michigans gouverneur George Romney, die naast Nixon de grootste kanshebber lijkt op de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap, juist zondag heeft betoogd dat de bombardementen op Noord-Vietnam zouden moeten worden uitgebreid en dat Noord-Vietnam alleen naar de conferentietafel geleid kan wor den als het ervan overtuigd wordt dat het de oorlog gaat verliezen. WELISWAAR ZEI Romney ook dat de Verenigde Staten nimmer in een Aziati sche landoorlog verwikkeld hadden mogen raken en dat de Amerikanen zich uit Zuid-Vietnam zouden moeten terugtrekken als een door verkiezingen aan de macht gebrachte regering in Saigon dat zou vra gen, maar deze uitspraken namen niet weg dat de totale indruk die hij wekte was dat volgens hem harder geslagen moet worden om de strijd kort en goed te beslechten. Daar een soortgelijke stemming blijkt uit de resultaten van de opiniepeilingen, is het geenszins vergezocht om aan te ne men dat Johnson ernstig zal overwegen een klein stapje in een stoerdere richting te doen, zoals hij een klein stapje ter ver zoening van de Vietnam-critici van links deed ,toen hij poogde de Verenigde Staten te betrekken bij de aanstaande verkiezin gen in Zuid-Vietnam. Bekend is dat Washington's diplomatie ke positie, die sinds enige tijd was samen gevat in veertien niet altijd even bondige punten, thans opnieuw is geformuleerd door vice-president Humphrey en ambas sadeur bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg. Het is wellicht geen uit de lucht gegrepen speculatie om te vermoe den dat binnenkort een nieuwe vredesof fensief door Washington zal worden ingezet met een nieuwe positieformulering, die op zichzelf weinig nieuws bevat, maar hel derder en onvoorwaardelijker stelt dat de Amerikanen overleg en een wapenstil stand wensen, hand in hand met een klei ne uitbreiding van de oorlog zelf. Dit zou in elk geval geheel in overeen stemming zijn met president Johnsons Viet- nam-tactiek in de laatste jaren: het toe slaan van de gebalde vuist steeds verge zeld laten gaan van een uitgestrekte hand met een vredespalm. Honderdjarige. De Griekse boer Konstan- tij n Ziliacopoulos is zondag, op zijn hon derdste verjaardag, overleden. Massaal. Zestig Portugese paren zijn maandag, ter ere van de feestdag van st.Antonius, gelijjktijdig getrouwd in de Santé Fé kathedraal. Van de bruiden heten er 35 Maria. Monarchie. Twee monarchisten zijn in Milaan gearresteerd, omdat ze uit een vliegtuig pamfletten boven de stad heb ben uitgestrooid waarin om de terug keer van de koning wordt gevraagd. Bezoek. De premier van communistisch China, Tsjou En-Lai zal waarschijnlijk donderdag zestien juni in Roemenië aangekomen voor een staatsbezoek. Het is nog niet bekend hoe lang hij in Boe karest blijft. Verjaardag. De Zweedse premier Tage Erlander, is maandag 65 jaar gewor den. Hij is reeds twintig jaar eerste mi nister.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3