Jan Weggelaar niet door de politie gedood verklaart hoofdinspecteur Ui J I' 't is weer ujd voor |40 Noord-Vietnam klaagt VS aan 8 9 Provo's kozen vannacht partij voor de bouwvakarbeiders mss WmmÊM Bouwvakkers hebben waardig geprotesteerd'1 Winst in Italië voor communisten Hittegolf eist in India veel levens Prof. Buikhuisen bij koningin Europese beweging vergadert in Noordwijk steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken lekker lopen 'jt* t i lekker lopen lij DINSDAG 14 JUNI 1966 ■rmm Steen 'M .1 mt m I n Raadsverkiezingen Verras vader op vaderdag met 3 pakjes North State in speciale feestverpakking. Voor f. 4.20 een welkom geschenk. (Vervolg van pagina 1) Toen de politie verdween trokken de demonstranten naar het stadhuis. Daar omringden zij de bemanning van een surveillancewagen. Pas toen de agenten die in deze wagen zaten hun pistool trokken werd vrij baan voor hen gemaakt. De fractievoorzitter van de C.P.N. in de gemeenteraad, Harry Verheij, wist door rustig optreden de gemoederen van de betogers te kal meren. „Wij zijn geen provo's, maar arbeiders", zei lift. Toen hij meedeelde dat in het Wilhel minagasthuis officieel de dood van Jan Weggelaar was vastgesteld verstomde de menigte. Men nam een minuut stilte in acht. Een delegatie van de demonstran ten werd hierna ontvangen door wethou der De Wit (Publieke Werken). Burgefneester Van Hall, die vandaag naar Parijs vertrekt om daar een verga dering van burgemeesters van grote Euro pese steden bij te wonen, liet verstek gaan. Ook loco-burgemeester Van Wijck was afwezig. Hij had eerder op de avond desgevraagd aan een politiefunctionaris laten weten geen enkele verantwoorde lijkheid voor het politie-optreden te willen nemen. Bij de demonstratie in de Mar nixstraat raakten twee burgers en vier politiemannen licht gewond. Vannacht om kwart voor twee legde de chef van de algemene dienst van de Am sterdamse politie, hoofdinspecteur Hei jink op een door hoofdcommissaris Van der Molen bijgewoonde persconferentie een verklaring af, waarin hij zei dat de poli tie bij de demonstratie gebruik van de wapenstok had moeten maken om de rij baan vrij te krijgen. Verder luidde zijn verklaring: „Een ongeveer 35-jarige man, Hille- brand genaamd, is daarbij door een uit de demonstrerende menigte geworpen steen aan het achterhoofd getroffen, boven het linkeroor. Hij is ter observatie in het Wil- helminagasthuis opgenomen. Hij verklaar de terwijl hij normaal met politieambte naren in gesprek was door een steen te gen het hoofd te zijn getroffen. Zitdemonstratie in de Marnixstraat. Van de Marnixstraat af is ook de 51- jarige Weggelaar naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, alwaar zijn dood is geconstateerd. Vastgesteld werd dat hij geen uitwendige verwondingen had opge lopen. Voor zover uit het tot dusver in sa menwerking met de rijksrecherche in ge steld onderzoek is komen vast te staan niet het gevolg van het gewapend optre den van de politie. Verder is bij het Wilhelminagasthuis een man genaamd Koekoek binnenge bracht, die verklaarde dat hij, toen hij een buitenspiegel van een politieauto afsloeg, daarbij aan de hand is gewond geraakt. In het Wilhelminagasthuis zijn verder geen slachtoffers binnengebracht". Tenslotte zei de heer Heijink dat een hoofdinspecteur en drie andere politie ambtenaren licht gewond waren geraakt. Deze hoofdinspecteur was de bevelvoe rend officier over de karabijnbrigade, De Wit. Hij verklaarde toen zijn collega Brouwer alarm Sloeg met 24 man en drie chauffeurs in drie overvalwagens de Mar nixstraat in te zijn gegaan. Toen een groot aantal van de demonstranten op straat ging zitten en hij via een geluids installatie de demonstranten drie keer het bevel had gegeven zich te verwijderen, kreeg hij, terwijl hij met enkele van de bouwvakkers probeerde te praten, van een van hen een stomp in het gelaat. Hierop gaf hij zijn mannen bevel geweld te gebruiken. Voordat hij dit bevel gaf zegt hij echter achter de zittende bouw vakkers een man op straat te hebben zien liggen, die later als Weggelaar werd ge ïdentificeerd. De situatie in de Marnixstraat werd zo ernstig dat hoofdinspecteur De Wit, na te ruggetrokken te zijn, zijn manschappen Advertentie Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem B13I1IK83 Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura y r Uy, i A Een slachtoffer wordt in de zieken auto gedragen. op het hoofdbureau voor eventueel hernieuwd optreden met sabel en traan gas liet bewapenen. Zij hoefden echter niet weer uit te rukken. Dit zou de eerste keer geweest zijn dat de Amsterdamse politie tegen demonstranten traangas ge bruikte. Toen de hoofdinspecteurs Heyink en De Wet hun verklaringen aflegden, waren be halve de twee gewonden nog geen burgers gehoord. Omstreeks half drie demonstreer de een groep provo's bij het hoofdbureau van politie. Zij werden met enkele charges uiteen gedreven. In de Leidsestraat vielen hierbij zeer harde klappen. De 23-jarige havenarbeider J. Moyen, getrouwd en va der van twee kinderen, werd door drie agenten met de bullepees geslagen. Hij kondigde vannacht aan een klacht wegens mishandeling in te zullen dienen. Omstreeks middernacht waren een aan tal provo's, die de zijde van de bouwvak kers kozen, reeds op de Dam in conflict gekomen met de politie. Een zeventien jarige assistent-fotograaf werd aangehou den in verband met het bekladden van het nationaal monument. De overvalwagen met de politie gaat er vandoor. Openluchtvergadering op het Water- looplein. Op de achtergrond, op de geluidswagen, een woordvoerder van de demonstranten. a; y y --iSy- Verklaring CPN: Het dagelijks bestuur van de communis tische partij Nederland heeft, zo deelt het in een communiqué mee, ken nis genomen van de verschrikkelijke ge beurtenissen tijdens een vreedzame de monstratie van bouwvakkers in Amster dam, waarbij een der demonstranten het leven liet. Deze gebeurtenissen onderstrepen de eis van de C.P.N. dat dringend ingegrepen moet worden in het politiebeleid in Am sterdam en dat de verantwoordelijke hoofdcommissaris van zijn post ontheven dient te worden. De Amsterdamse bouw vakkers, en ook die uit de Zaanstreek en andere gemeenten, hebben dinsdagmorgen op waardige wijze geprotesteerd en ge demonstreerd tegen het gebeurde, daartoe opgeroepen door de strijdcomité's van de Amsterdamse bouwvakarbeiders. De op de demonstratieve bijeenkomst in gezette inzameling voor de nabestaanden van het slachtoffer ondervindt grote sym pathie bij de bevolking." ROME (AP) Ongeveer vijf miljoen kiezers zeven percent van het totale electoraat in Italië heeft zijn stem uit gebracht voor drie provinciale parlemen ten en 168 gemeenteraden. De uitslagen geven verliezen voor rechtse partijen en enige winst voor de communisten en de centraal-linkse regeringspartijen te zien. In Rome hebben de communisten ver liezen geleden. Vier jaar geleden hadden zij 18.000 stemmen minder dan de chris ten-democraten. Ditmaal bleven zij 78.000 stemmen bij deze regeringspartij achter. De communisten kregen meer stemmen in grote steden als Florence en Genua, waardoor zij de op één na grootste partij van Italië zijn geworden. Uiterst rechts, een kleine politieke groe pering in Italië, verloor vrijwel overal terrein. Het stemmenpercentage van de fascistische partij ging in alle grote ste den achteruit. HONGKONG (Reuter) Volgens het Noordvietnamese persbureau hebben de Amerikanen de laatste tijd duizenden ton nen aan bommen geworpen op dijken, sluizen en irrigatiewerken in Noord-Viet nam „met het doel de voedselproduktie te ontwrichten". „Eeuwenlang", aldus het persbureau, „is er aan deze waterwerken gebouwd." (Zie ook pagina 3). NEW DELHI (AFP) - De hittegolf in Noord-India heeft tot dusver meer dan vijfhonderd mensenlevens geëist. Alleen in de staat Bihar overleden 313 mensen aan een zonnesteek. Men vreest dat dit cijfer nog zal stijgen, omdat op het platte land de registratie van slachtoffers trager geschiedt. In de staten Bihar en Oettar Pradesj bedroeg de gemiddelde tempera tuur de afgelopen weken 45 graden. (Van onze correspondent) GRONINGEN Prof. dr. W. Buikhui sen, hoogleraar in de criminologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, heeft zon dag een bezoek gebracht aan koningin Ju liana op paleis Soestdijk. De hoogleraar heeft de koningin zijn visie gegeven op het verschijnsel van de provo's in Neder land en de problemen die zich daarbij hebben voorgedaan, met name sinds hun opstand bij het huwelijk van prinses Bea trix en Claus van Amsberg in Amster dam op 10 maart van dit jaar. Prof. Buikhuisen, die het woord „pro vo" in Nederland heeft gelanceerd, is in januari 1965 aan de rijksuniversiteit td Utrecht gepromoveerd in de sociale we tenschappen op een proefschrift getiteld „achtergronden van nozemgedrag". Advertentie Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura Het Congres 1966 van de Europese Be weging in Nederland zal plaatsvinden op zaterdag 18 juni 1966 in Hotel „Huis ter Duin". De middag-vergadering van het Congres zal gewijd zijn aan het thema: „Europa: Vandaag en morgen". Onder leiding van mr. G. B. J. Hilter- mann zal een forum-discussie plaatsvin den. Leden van het forum zijn: mevrouw mr. M. Rood-de Boer, voorzitster van de afdeling Amsterdam; mr. C. A. Bos, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U.; mej. mr. J. C. Rutgers, lid van de Twee de Kamer voor de A.R.P.; dr. J. D. Kui pers, Bestuurslid van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers; drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer; mr. E. H. Toxo- peus, fractievoorzitter van de V.V.D. in de Tweede Kamer, ir. H. Vredeling, lid van de Tweede Kamer en het Europese Parlement, M. Zondervan, voozitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Electroni- sche Industrie A.N.M.B. Het Congres zal besloten worden met een rede door drs. J. M. Den Uyl, minis ter van Economische Zaken. Advertentie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9