Minister Smallenbroek in Tweede Kamer: Regering zal met alle middelen optreden tegen demonstraties en ordeverstoringen HET WEER Amsterdamse politie weet van niets m Ged. Staten zetten vaart achter herindeling IJmond Bouwvakkers in Den Haag staken VELSEN n.v. morris UST Fouten van politie onvermijdelijk zegt minister I. Samkalden Centraal commando in Amsterdam „Moby Dick" weer in Nederland Autobanden 20 pet goedkoper Afweerwapen... Staatssecretaris reeds geadviseerd Graafmachine sneed hoogspanningkabel doormidden II Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij Voor modieuze dames- en teenerkleding zaanse klokken Herman Mulder 51e JAARGANG NUMMER 189 HONDERD AG 16 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 1 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mge Verkiezingstendens zet door pagina 2 Opmerkelijke uitlating van CDU-Sractieleider pagina 3 Warenar in Holland-Festival pagina 9 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3 Topsy4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 In de vishal en op zee7 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17, 19 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Kans op onweer Aan het strand Niet politie maar rechter Fouten Disciplinair afdoen Gesprek Bovag met handel Het woord is aan X1 In IJmuiden A rbeider geschroeid door felle steekvlam Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 aparte stijl lage prijzen pianist JAN WIJN SU EDE - NAPPA JASJES LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Umuider Courant Een bijzonder weinigzeggende verkla ring van de minister van Binnenlandse Zaken Smallenbroek die zelfs in deze subtiele situatie nog ongenuanceerd sprak over „maatregelen tegen demonstraties" werd in de Kamerzitting van heden morgen gevolgd door een diepgaande, van veel realiteitszin getuigende uiteen zetting van de minister van Justitie Sam- kalden. Deze laatste bleek niet terug te schrik ken voor het toegeven van fouten aan de zijde van de overheid, waardoor zijn drin gend beroep op medewerking en begrip voor de taak van de overheidsorganen en hun functionarissen een aanvaardbare achtergrond kreeg. De krachtige toon van de heer Smallen broek kon de vaagheid en retoriek in zijn verklaring niet verdoezelen, maar het spreekt vanzelf dat de minister van Jus titie in deze aangelegenheid een belang rijker en beslissender rol speelt. Als deze Kamerzitting tot resultaat heeft dat het vertrouwen in de regering wordt her steld of tenminste niet verder afneemt, zal dat naar het zich laat aanzien dan ook voor een groot deel te danken zijn aan de openhartige, eenvoudige en van wer kelijkheidszin getuigende woorden, die de heer Samkalden heeft laten horen. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, maar ook plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Veranderlijke wind. Warm weer met plaatselijk afkoeling bij buien of wind van zee. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij een temperatuur, die vandaag tot 28-30° stijgt kunnen zich in de middag, avond of nacht gemakkelijk onweers buien ontwikkelen. Morgen weer zon nige perioden met wellicht een iets koelere zeewind. In de middag 23-25°. Zeewater 16°. VOORUITZICHTEN: Tijdelijk onsta bieler, maar een aanhoudend zomerse tendens. Minister J. Smallenbroek van Binnenlandse Zaken heeft vanmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld dat het bevoegde gezag niet zal schromen gebruik te maken van alle wettelijke bevoegdheden om de orde te hand haven. „Als dit niet voldoende is zullen nog meer versterkingen worden ingezet", aldus de minister, die aankondigde dat met alle beschikbare mid delen zal worden opgetreden tegen demonstraties en ordeverstoringen. De minister zei de houding te betreuren van een bepaald gedeelte van de be volking dat zijn nihilistische opvattingen op de democratie botviert. De voortdurende agitatie tegen het ge zag is zo frequent dat het Amsterdamse politiekorps (vijfhonderd vacatures) het moeilijk meer aankon, ook al omdat men moeilijk vat kon krijgen op de demon stranten. De heer Smallenbroek wees er op dat de taktiek van „snel herkennen, oppakken en snel afvoeren" nog meer van de politie vergt dan het „er maar op slaan". De minister van Justitie, prof. I. Sam kalden, ging in zijn verklaring allereerst in op de critiek, die tegenwoordig wordt gehoord op rechterlijke uitspraken in Am sterdam. „Het past de regering niet over rechters te oordelen" verklaarde hij. „Het is onjuist en gevaarlijk om alleen uit komsten te vergelijken en conclusies te trekken. Er zijn tal van overwegingen, die voor de rechter een rol spelen." Het beleid in Amsterdam wordt zoveel mogelijk met justitiële middelen gevoerd, verklaarde de minister. De berechting berust bij politierechter en kantonrechter. Veelvuldig wordt gebruik gemaakt van artikel 540 van het wetboek van straf vordering al siemand op heterdaad wordt betrapt bij het plegen van een straf- Na overleg tussen de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie, waarbij ook de commissaris van de ko ningin betrokken was, is gisteren be sloten een wijziging aan te brengen in de Amsterdamse politie-organisatie. Een centraal commando voor de mo biele eenheden is ingesteld. Drie be kwame mannen zijn vrijgemaakt en verantwoordelijk gesteld voor de opera ties, indien deze moeten plaatsvinden voor het herstel en de handhaving van de openbare orde. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smallenbroek, vanochtend meegedeeld in een verklaring in de Tweede Kamer. De bijstand van rijkspolitie en mare chaussee is opgevoerd tot ruim veer tienhonderd man. De wachtdiensten, ook bij de consulaten, zijn verzekerd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Wij hebben met stomme verbazing minister Smallenbroek aangehoord", aldus reageerde heet van de naald hoofdinspecteur Vos van de Am sterdamse politie, die belast is met de voor lichting aan de pers op de mededeling dat een driemanschap de leiding van de mo biele eenheden van de politie in Amster dam zou hebben overgenomen. Op het hoofdbureau van politie wist men van niets en verwijst men voor na dere informatie naar Den Haag: „Wij zul len het wel weer uit de kranten moeten vernemen". Men gelooft bij de Amsterdamse politie dat het centrale commando in ieder geval zal werken onder de omstreden hoofd commissaris Van der Molen. Deze was overigens vanochtend niet bereikbaar voor het geven van commentaar. Op het ministerie van Binnenlandse Za ken in Den Haag wilde men zich niet over de ministeriële bekendmaking uitlaten: daar zei men slechts dat de Amsterdamse politie van alles afwist. Ook op het Amsterdamse stadhuis ver keerde men in onzekerheid over de ver klaring van minister Smallenbroek. Het is niet onmogelijk dat de minister het oog heeft gehad op de drie commissarissen die bij toerbeurt de leiding van de actieve dienst in handen hebben. „Moby Dick", de witte walvis, is weer in ons land. Omstreeks drie uur gister middag kwam hij bij Lobith binnenzwem men. Af en toe dook hij op. Omstreeks het middaguur was Moby Dick reeds in het niet zo heel ver van de Nederlandse grens liggende Duitse plaatsje Rees gesignaleerd, waar hij, zo als men het in West-Duitsland uitdrukte, na „een geforceerde mars van meer dan tweehonderd kilometer" uit Bonn was aan gekomen. baar feit dat de openbare orde in ge vaar brengt kan de officier van justitie hem in verzekering stellen. De aangehou dene wordt dan overgedragen aan de rechter-commissaris, die hem voor de keus kan stellen of beloven zich voortaan van verstoring van de orde te onthouden of dit te weigeren met het gevolg dat hij ingesloten blijft. „Na 10 maart hebben zich zo 57 ge vallen voorgedaan", zei de minister, „en allen hebben een bereidverklaring gege ven. Twee van hen hebben hun belofte la ter geschonden en zijn aangehouden. Het is niet juist dat de betrokkenen lang wor den vastgehouden. De beslissing valt na gebeurtenissen in de nacht van za terdag op zondag altijd voor één uur zondagmiddag", aldus de minister, die er op wees, dat dus niet de politie een bereidverklaring vraagt, maar de rech ter commissaris. Minister Samkalden verklaarde dat in de huidige situatie het maken van fouten door de politie niet altijd valt te voor komen. Zo noemde hij het geval van de T.V.-medewerker, die ten onrechte is vastgehouden. „De rechter-commissaris ontdekte de fout, maar het zou beter zijn geweest als de officier van justitie hem meteen had losgelaten". De minister vond dat men in zijn al gemeenheid toch waardering moest heb ben voor de wijze waarop de politie zich van haar taak heeft gekweten. De minister gaf een opsomming van de klachten, die zijn ingediend naar aanlei ding van het optreden van de politie bij ordeverstoringen. Hij noemde 20 klach ten, waarvan er nog negen in onderzoek zijn bij de rijksrecherche. Bij vier wa ren geen termen van vervolging aanwezig geacht door het openbaar ministerie, bij één was geen bewijs geleverd. Van zes andere gevallen is het rapport pas binnen gekomen. De minister wees er op dat het gezien de aard van de moeilijkheden kan gebeu ren dat politiemannen fouten maken. „Al leen als de politie het er op heeft aange legd ten onrechte geweld te gebruiken is er reden tot vervolging. In de andere ge vallen wordt de zaak disciplinair afge daan", aldus minister Samkalden, die hiermee het „geen termen van vervol ging" toelichtte. „U ziet dat ik er niet voor terugschrik fouten toe te geven. Maar het is welhaast onvermijdelijk dat deze gebeuren bij de ongeregeldheden die met grote regelmaat terugkeren". Op een vraag van de heer Bakker (CPN) wanneer hij fouten had erkend, zei de minister dat de heer Bakker voor inci dentele gevallen zou moeten wachten op de beantwoording van de vragen, die door Kamerleden over deze gevallen zijn ge steld. Minister Samkalden zei tenslotte dat men snel het stadium van terreur na dert. „Er is vastberaden actie nodig" zei hij. „Voor het justitiële beleid is de lijn duidelijk: „Doorgaan met snel vervolgen en snel berechten". De zitting zou om half twee worden voortgezet. Er is overleg gaande tussen de BOVAG en de fabrikanten van autobanden om te komen tot een verlaging van de banden- prijzen. Aan dit overleg ligt dezelfde ge dachte ten grondslag als aan de prijsver laging van merkaccu's (circa 20 percent) die gisteren is ingegaan. De winstmarges op autobanden zijn namelijk zó groot dat tal van personen zich op de verkoop daar van werpen. Zij nemen genoegen met klei nere marges en kunnen de banden goed koper aanbieden. Weliswaar kunnen deze nieuwe handels kanalen, die als paddestoelen uit de grond rijzen, niet altijd die sevice bieden als bij voorbeeld garages, maar deze laatste zien hun omzet dalen en hun afzetgebied verdwijnen naar de anderen. Vandaar dat de BOVAG tracht door het voorstellen van een prijsverlaging de bandenafzet van de autobranche weer op peil te brengen. De Koninklijke Marechaussee heeft zich in Amsterdam voorzien van ge vlochten schilden, een probaat af weermiddel tegen stenen. Elbert Hubbart: Een man is slecht omdat hij niet beter kan zijn, een vrouw is slecht omdat ze niet slechter durft zijn. f - Gedeputeerde Staten van NoordHo Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben van staatssecretaris drs. Th. J. Westerhout opdracht gekregen aan de raden van Beverwijk, Heemskerk en Vel- sen een ontwerpregeling met kaart en toelichting te zenden inzake de vorming- van een nieuwe gemeente IJmuiden. Dit in verband met het voorgenomen plan van de staatssecretaris de drie IJmond- gemeenten tot één nieuwe gemeente sa men te smelten. Enkele dagen eerder ontvingen de raden van deze drie gemeenten bericht van het provinciaal bestuur, waarin wordt mede gedeeld dat het provinciaal bestuur op 7 juni aan de staatssecretaris haar advies kenbaar heeft gemaakt omtrent het voor nemen tot het indienen van een wetsont- Vanmorgen omstreeks elf uur is door nog onbekende oorzaak een zware transportwagen, een zogenoemde dumper, op de Umuidense noordpier uit de koers geraakt en over de rand geschoten. Het gevaarte bleef geluk kig met de achterwielen op het havenhoofd hangen. De chauffeur, een 23-jarige IJmuidenaar, liep slechts lichte schaafwonden op. De dumper is later door een kraan weer in horizontale positie gebracht. mXMt werp strekkende tot samenvoeging van de drie IJmondgemeenten. Binnen 2 weken na ontvangst van de GS-regeling op de respectieve gemeente huizen, worden de stukken voor de bur gers ter inzage gelegd. De bev.olking krijgt dan een maand de tijd eventuele bezwaren tegen de vorming van een nieu we gemeente IJmuiden in de dienen. De raden moeten twee maanden na ontvangst van de regeling hun standpunt bekendmaken aan GS. Bovendien worden de raden in de gelegenheid gesteld in een openbare vergadering van GS de menin gen nader toe te lichten. Binnen twee maanden nadat dit is gebeurd brengen GS de meningen van de raden en hun advies ter kennis van de minister. Het college van GS legt een grote acti viteit aan de dag voor wat de herinde ling van de IJmond betreft. Hoewel de gemeente Heemskerk als laatste van de drie IJmondgemeenten pas op 25 mei jl. over het pre-advies van het college van GS vergaderde, hebben GS niettemin kans gezien de staatssecretaris begin de ze maand reeds van advies te dienen. Van de meeste bouwwerken in Den Haag heeft naar schatting meer dan de helft van het aantal bouwvakarbeiders vandaag gevolg gegeven aan de oproep het werk neer te leggen. Vanmiddag zal bij het bijkantoor van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid een demonstra tie worden gehouden als protest tegen het inhouden van de twee percent van de vakantiegelden. De aanmaning om te staken ging uit van bouwvakkers op een project in het uit breidingsplan „Waldeck". Tijdens graafwerkzaamheden op de Ha venkade in IJmuiden voor de aanleg van aardgasleidingen, waarbij gebruik werd gemaakt van een kraan met grijper, ont stond woensdag omstreeks half twaalf een enorme steekvlam gepaard gaande aan een hevige rookontwikkeling. Het bleek dat de grijper een voedingskabel van het P.E.N. waarop een spanning van 10.000 volt stond, doormidden had gesneden. De 23-jarige kraanmachinist, afkomstig uit Zaandam, kwam met de schrik vrij. Van een 64-jarige betonaf werker uit Koedijk, in dienst van de n.v. Vloeigas te IJmui den, werden hoofdhaar en wenkbrauwen geschroeid. Ook kreeg hij brandblaren aan een hand. Het graafwerk werd on middellijk stopgezet. Advertentie Gen. Cronjestraat 48 HAARLEM Hedenavond speelt in het Concertge bouw, de met het N.Ph.O. het 5e PIANO CONCERT van Beethoven. Entree 2.Aanvang 8.15 uur. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Horloger - Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem Telef. 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1