„Gesprek Rusk-Tsjen Ji over Vietnam gewenst" OMEGA Soekarno nodigt paus uit Proef in Sneek werd opvallend succes „In herenigd Duitsland is plaats voor Sovjet-troepen' Wat anders r Fa. B. ENGELENBERG éééèI Van dag tot dag Amerikaanse senator Mike Mansfield: Duitse politiebond tegen neo-nazi's VS trekt volgende maand vliegtuigen uit Frankrijk terug Nederlands schip op zwarte lijst „Uitwisseling van sprekers in gevaar" Weer VS-hulp voor India en Pakistan Kennedy in Nairobi Doodstraf op Cuba voor vluchtpoging Pleidooi voor LSD CDU'fractievoorzitter Barzel: Vredige vrijdag help 7 tel eg rammen DONDERDAG 16 JUNI 1 966 OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Verklaring van Brandt: Scheldende treinrover op gevangenisdak „Komt u maandag maar", had mevrouw J. de Vries, Troelstra- kade 6 in Sneek, gezegd. En daar waren zij dan, de dames van het Sunil team, om te laten zien hoe stralend wit Sunil wast. De be wijzen kwamen snel... uit de was machine van mevrouw De Vries, uit het sop van Sunil: witter katoen, linnen, nylon. Alles was zo opvallend veel witter dat mevrouw De Vries op slag beloofde een trouwe Sunilgebruïkster te worden. Probeert u het ook maar eens! Eigen mening V*. De Amsterdamse bouwvakkers hebben een verstandig en beschaafd besluit geno men: zij zullen er voor zorgen dat van hun kant in de hoofdstad voorlopig geen verdere acties worden gevoerd die tot rel letjes aanleiding kunnen geven en zij zul len in ieder geval zorgen, dat de begra fenis van Jan Weggelaar niet door onge regeldheden wordt verstoord. De onbehoorlijke exploitatie van een be grafenisplechtigheid, die men in het bui tenland wel eens ziet gebeuren wanneer slachtoffers van ongeregeldheden ter aar de worden besteld, is eigenlijk een volko men gebrek aan medeleven en eerbied ten opzichte van de dode en zijn familie. Het is goed dat men in Amsterdam deze ges te van beschaving weet op te brengen. Mochten er van bepaalde zijde toch nog pogingen worden gedaan om vrijdag te „rellen", dan weet men nog eens temeer met wat voor slag lieden men te doen heeft. Een nieuw element van zeer bedenke lijke aard heeft zich gisteren in de Am sterdamse situatie gemengd. Het is na melijk voorgekomen dat groepjes burgers, gewapend met stokken en stoelpoten, aan de charges op de oproerkraaiers deelna men. Wie mocht menen dat dit uit edele motieven van burgerzin gebeurt, wordt uit de droom geholpen bij de mededeling dat deze hulpvaardigen tot de Amster damse onderwereld behoorden, die blijk baar de onrust als een streep door eigen rekening beschouwt. Daarbij bleken de souteneurs van de walletjes ook de zijde van de politie te hebben gekozen, aange zien de narigheden uiteraard de „busi ness" belemmerden. De Amsterdamse politie heeft uit twee ernstige overwegingen op deze hulp geen prijs te stellen. In de eerste plaats bete kenen gewapende en slaande burgers in een situatie als deze een nog veel ge vaarlijker verschijnsel dan joelende en vernielzuchtige jongelui. In de tweede plaats heeft de politie ruim voldoende manschappen ter beschikking, zodat hulp niet nodig is. Dergelijke hand- en span diensten zijn trouwens nooit aanvaard baar. De politie kan geen gemene zaak maken met de onderwereld, in welk op zicht ook, en kan onder geen voorwaarde toestaan dat burgers zich het recht aan meten anderen van de straat te knuppe len. Er is maar één drastisch ding te doen in dit geval: iedere burger die gewapend rondloopt en geweld pleegt, onmiddellijk te arresteren, onder welk voorwendsel hij ook beweert te handelen. Er is geen te ken van deze drastische ingreep geweest, maar er is ook niet gebleken dat de politie deze burgerknokploegen heeft geaccep teerd. De leiding van de Amsterdamse politie zou door dit laatste haar prestige echter vele malen ernstiger beschadigen dan door welke fout of nalatigheid der laatste maanden ook. De fractievoorzitter van de C.D.U. in West-Duitsland, Barzel, heeft tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten blijk ge geven van verbeeldingskracht en initiatief. Hij heeft in een nogal opzienbarende ver klaring een nieuw denkbeeld ontvouwd voor de eenmaking van Duitsland, dat een inleiding zou kunnen zijn tot doorbreking van de Europese impasse. De regering in Bonn blijft er echter voorlopig buiten. „Een verenigd Duitsland met een geheel nieuwe militaire status" zweeft Barzel voor de geest, waarbij die nieuwe status geenszins een uitsluitende en nauwe ver bondenheid met de Atlantische staten be tekent, doch een „vergrendelde" garan tie van veiligheid biedt aan de omrin gende landen. Dat wil zeggen, dat een verenigd Duitsland politiek en militair een eigen en „bekeerd" leven zou leiden, waarvan de garantie zou gelegen zijn in de aanwezigheid van Russische troepen op Duits grondgebied. Uit het voorstel blijkt een grote teleur stelling over de tot dusver gevolgde po litiek, ook over die van de Westelijke bondgenoten, en een erkenning van de Russische eis die tot dusver een slot op alle mogelijkheden is geweest, namelijk dat Duitsland nooit meer een gevaar voor Europa zou mogen worden. Die eis leeft trouwens niet alleen bij Rusland. Als de Duitsers de rechtmatig heid van die eis erkennen, is de Duitse kwestie weer geheel open. Dan zijn er wellicht ook in het Westen betere zaken te doen in het vraagstuk der Duitse hereni ging. Advertentie Doelslraat J9 Haarlem - Tel. 15232 „LUCHTBLAAS PISTOLEN' NEW YORK (Reuter; AFP en AP) Mike Mansfield, leider van de democra tische fractie in de Amerikaanse senaat, heeft vandaag een rechtstreekse bespre king van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en diens Chinese ambtgenoot Tsjen Ji voorgesteld om te komen tot een vrede in Vietnam. In een redevoering zei Mansfield, dat Vietnam evenals tevoren Korea dreigt te ontaarden in een conflict tussen de Ver enigde Staten en China. Het probleem- Vietnam is van een zo groot belang, al dus Mansfield, dat het een passende kwes tie is om door China en de Verenigde Staten op het hoogst mogelijke niveau be sproken te worden. DüSSELDORF (AP) Werner Kuhl- mann, de voorzitter van de Westduitse bond van politiepersoneel, heeft gewaar schuwd dat politiebeambten voor een ern stig gewetensconflict zouden komen te staan, als op hen een beroep gedaan wordt leden van de uiterst rechtse Natio nale Democratische Partij te beschermen. De politie heeft meegedeeld dat strenge maatregelen genomen zullen worden als zich dit weekeinde botsingen zouden voor doen bij de demonstraties die de vakbon den van plan zijn te houden tijdens het landelijke congres van de NPD in Karls ruhe. Kuhlmann meent dat het ongerijmd zou zijn politiemannen op te dragen een bijeenkomst van radicale rechtse elemen ten tegen democratische staatsburgers te beschermen. Hij eiste dat de veranwoor- delijke autoriteiten zowel de politie als het publiek „een vertoning van dien aard" zouden besparen. Kuhlmann zei dat zijn bond er geen geheim van maakt dat zij sterk sympathiseert met allen die zich tegen neo-nazi's verzetten. Advertentie O Omega-Classic. In goud f 275,-, in doublé f 170,-, in edelstaal f 165,-, JUWELIERS AMSTERDAM KALVERSTRAAT 123 ROTTERDAM STADHUISPLEIN 24-26 COOLSINGEL 50 DEN HAAG LANGE POTEN 11 Een bataljon Zuidvietnamese parachu tisten is vandaag van de nabijgelegen ba sis Phoe Bai in de noordelijke Zuidviet namese stad Hoeé aangekomen ter ver sterking van de politie die daar veel te stellen heeft met boeddhistische betogers die het aftreden van de regering-Ky eisen. De parachutisten begonnen onmiddellijk huisaltaren die de boeddhisten bij wijze van protest tegen het bewind in Saigon, overal op straat hadden gezet te verwijde ren. De ordebewaarders maakten gebruik van traangasgranaten om groepen boed dhisten uiteen te drijven. Tanks en pant serwagens reden door de straten. In Saigon waren soortgelijke tonelen te zien nadat een jonge man was gedood en acht personen waren gewond bij botsingen tussen betogers en militairen. Voor het eerst werd in de strijd tegen de betogers gebruik van vuurwapens gemaakt. De po litie nam de huisaltaren, die op straat stonden, in beslag. Zuidvietnamese troepen vernietigden gisteren een Vietcong-kamp in de „riet vlakte" nabij de Cambodjaanse grens, ongeveer honderd kilometer ten westen van Saigon. Talrijke zware wapens wer den buitgemaakt. Verscheidene tonnen mi litair materiaal en een ziekenhuis wer den vernietigd. De Brites raad van kerken heeft voor het eerst, officieel zijn afkeuring uit gesproken over de oorlog in Vietnam. WASHINGTON (Reuter en AP) De Verenigde Staten zullen volgende maand ongeveer dertig transportvliegtuigen uit Frankrijk terugtrekken. De toestellen zul len worden gestationeerd in Groot-Brit- tannië. Het is de eerste verplaatsing van Amerikaanse strijdkrachten sinds presi dent De Gaulle de troepen van de NAVO en de V.S. opdracht gaf Frankrijk te ver laten. Binnen niet al te lange tijd worden ook ongeveer negentig Amerikaanse verken ningsvliegtuigen van Frankrijk naar el ders overgebracht. Met ingang van 1 augustus zullen geen gezinsleden van Amerikaanse militairen en van ambtenaren van het departement van Defensie meer uit de V.S. naar Frankrijk reizen. LONDEN (AFP) Het 1324 ton meten de Nederlandse schip „Marijke Irene" van de rederij Van der Laan is woens dag door de vakbond van Britse zeelieden op de zwarte lijst geplaatst. Het had een week geleden ondanks een door de vak bond afgekondigd embargo materiaal voor de kerncentrale die in Wylfa in aanbouw is, aan boord genomen. Dit materiaal zou door een Brits schip zijn vervoerd, als er geen staking was geweest. WEST-BERLIJN (Reuter) De bur gemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft woensdag op een bijeenkomst van de so ciaal-democratische partij, waarvan hij voorzitter is, gezegd pessimistich te zijn over de kansen van een uitwisseling van sprekers tussen zijn partij en de Oost- duitse communistische eenheidspartij. Brandt zei dat een groep belangrijke Oostduitsers van de uitwisseling af wil. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft besloten de econo mische hulp aan India en Pakistan te her vatten nu de vrede in Kasjmir is her steld. De Amerikaanse hulp aan beide lan den was vorig jaar herfst stopgezet, toen de oorlog over Kasjmir uitbrak. ROME (AFP) Paus Paulus VI is uit genodigd voor een bezoek aan Indonesië. Dat heeft de Indonesische ambassade in Rome bekendgemaakt. De uitnodiging werd, namens president Soekarno, gedaan door de Indonesische minister van Landbouw, Frans Seda, die maandag door de paus werd ontvangen. Het is nog niet bekend, of de paus de invitatie zal aanvaarden. Op de audiëntie verklaarde hij, dat Indonesië nu een „stabiliserende factor in Zuidwest-Azië is en daardoor een belangrijke missie heeft bij het handhaven van de vrede in de wereld". LEICESTER (Reuter) Een van de mannen die in 1963 deelnam aan de gro te treinroof in Groot-Brittannië, Thomas Wisbey, is gisteren met twee medegevan genen op het dak van een ketelhuis van de zwaarbewaakte gevangenis in Leices- ter geklommen. De mannen weigerden naar beneden te komen. De 36-jarige Wis bey, die een gevangenisstraf van dertig jaar moet uitzitten, ging in hongersta king toen hij in de gevangenis van Leeds alleen was opgesloten. In Leicester zitten nog twee posttreinberovers, Welch en Hussey. Het drietal kwam ten slotte toch bene den, nadat zij vier uur lang de bewakers scheldwoorden naar het hoofd hadden ge slingerd en een betere behandeling had den geëist. Senator Robert Kennedy is op zijn reis door een aantal Afrikaanse lan den in Kenya aangekomen. Hij werd in Nairobi hartelijk ontvangen door president Jomo Kenjatta. Die bood de broer van de vermoorde Ameri kaanse president enkele geschenken aan, waarmee deze in zijn nopjes was. (Telefoto). Advertentie HAVANA (Reuter) Een Cubaanse boordwerktuigkundige, Angel Betancourt, die in maart trachtte zich meester te ma ken van een vliegtuig, is woensdag door een revolutionair tribunaal in Havana ter dood veroordeeld en twee uur later te rechtgesteld. Betancourt had de piloot van het vliegtuig en nog een persoon gedood bij zijn mislukte poging om naar Miami uit te wijken. Een Franciscaner monnik werd tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld voor het verbergen van Betancourt in een klooster in Havana. De abt van het kloos ter werd vrijgesproken. Twee militairen die dienden in het leger van de voorma lige dictator Batista, werden tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld voor medeplichtigheid aan het komplot. Vier mensen kregen lichte straffen. Advertentie HANDWERK SCHAAKSPELLEN DE ORIËNT - PAARLAARSTEEG Een sub-commissie van de Ameri kaanse Senaat bestudeert op het ogenblik de gevaren van het gebruik van LSD. Zij hoortdaartoe vele ge tuigen. Een hunner, de gebaarde Amerikaanse provo en dichter Allen Ginsberg, stak de loftrompet voor het opwekkingsmiddel. Hij vertelde de commissie dat in de Verenigde Staten LSD wordt gebruikt door vele tienduizenden. (Telefoto). BONN (DPA). „Als Duitsland eenmaal herenigd is, kan in het raam van een Europees veiligheidssysteep ook plaats blijven voor Russische strijdkrachten". Dit zei de voorzitter van de christen-democratische fractie Aan de islamietische uni versiteit van Medina wordt uitstekend les gegeven, of schoon in gedecideerder vorm dan wij hier in het westen ge wend zijn. De plaatsvervan gend rector aldaar is dezer dagen in het nieuws versche nen, doordat hij in enkele kranten van Mekka een op zienbarend artikel heeft doen verschijnen, waarin hij een wijdverbreid misverstand aan de kaak stelt. Het misverstand namelijk, als zou de aarde rond zijn en om de zon draaien. Als men de theorie van de adjunct-rector nauwkeurig bestudeert, moet men toege ven dat er wat in zit. Wij ne men maar al te snel aan wat geleerde betweters ons wijs maken en wij laten vaak te weinig ons eigen nuchtere verstand spreken. Dat laatste heeft de conrector in Medina wél gedaan. „De aarde", zegt hij, „kan niet rond zijn en niet om de zon draaien. Iedereen kan met eigen ogen zien dat de aarde stil staat, en dat de zon in het oosten opkomt en in het wes ten ondergaat. Het is mij een raadsel hoe iemand kan ge loven dat de aarde draait. El ke stad en elke berg blijven immers stevig en roerloos op hun plaats? En hoe zouden de zeeën vol kunnen blijven, als de aarde zou draaien en op gezette tijden dus onderste boven zou hangen?" Dit alles is moeilijk tegen te spreken. Het is misschien in ^spr de dagelijkse sleur der dingen niet bij u opgekomen, dat men op een draaiende bol al heel moeilijk overeind zou kunnen blijven. Ik herinner mij nog levendig de uitbundige ker- misattraktie van vroeger, die „het vrolijke rad" heette. Dat was een draaiende schijf, ge vormd uit spiegelglad hout, waarop men zich uitsluitend kon handhaven wanneer men in het absolute midden zat, zodat het lichaamsgewicht loodrecht op het draaiende middelpunt stond. Bij de minste onevenwichti ge beweging werd men met een afschuwelijke vaart van de schijf geslingerd en men kwam dan al buitelend tegen een zachte wand tot stilstand. Het spreekt vanzelf dat het goedlachse publiek vooral ge noot van op die manier weg geslingerde jongedames. De ze attraktie is volkomen uit de mode geraakt, naarmate de mode het zicht op de wel gevormde benen der jongeda mes verruimde en men daar van in normale situaties al méér te zien kreeg dan een vrolijk rad ooit zou kunnen bewerkstelligen. Maar dit fijnzinnige ker misvermaak bewees uitdruk kelijk, dat het onzin is een aantal mensen op een draai ende bol te plaatsen en dan ook nog van hen te verwach ten, dat zij huizen bouwen, sloten graven en op twee wielen rijden. De aarde draait dus niet. Zij is bovendien niet rond, omdat een ronde vorm de belachelijke toestand zou veroorzaken dat miljoe nen mensen bij nacht en ontij ondersteboven zouden leven. Geen enkele ontdekkingsrei ziger heeft het ooit zo ver ge bracht dat hij met een onder steboven levende nederzet ting in contact kwam. De conrector in Medina heeft groot gelijk als hij bij derge lijke veronderstellingen in lachen uitbarst. Het is alleen zo onbegrijpelijk dat de gehe le mensheid vier eeuwen lang in dit misverstand heeft ge leefd. Wij moeten de kranten van Mekka dankbaar zijn dat zij het betreffende artikel hebben durven opnemen. Die krantenmensen daar wisten het natuurlijk al veel eerder, maar zij konden niets doen. Krantenmensen weten altijd alles eerder, maar zij kunnen nooit iets doen. Want zij wor den niet geloofd, omdat zij geen universitaire titel heb ben. In Nederland komt daar trouwens binnenkort veran dering in, want de journalis ten-universiteit start dit jaar in Utrecht. Maar in Arabië sukkelt men nog steeds met een gebrekkige opleiding, die het prestige vermindert. De moedige onthullingen van de conrector uit Medina werpen ook een bijzonder interessant licht op de wijze, waarop aldaar het universitai re onderwijs geregeld is. Het is namelijk in datzelfde kran tenartikel duidelijk uitgespro ken, op welke wijze de schrij ver zich de verbreiding van zijn nieuwe ontdekking heeft gedacht. „Iedere mohammedaan die gelooft dat de aarde rond is en om de zon draait, moet met de dood worden gestraft en op zijn bezittingen moet be slag worden gelegd", ver klaart de hooggeleerde ad junct-rector. Het lijdt geen twijfel dat deze krachtige stellingname velen zal over tuigen. Wanneer men iets ze ker weet, moet men niet kin derachtig wezen. Wij hier in het westen zit ten altijd aarzelend en altru ïstisch te bazelen over bewijs voeringen en vrije menings uiting. Wij weten een heleboel dingen absoluut zeker, maar wij laten na die zekerheid met krachtige hand aan ande ren uit te delen. Wij organi seren een forum, een stuif-in of een happening, al naarge lang onze leeftijd en de lengte onzer haren, waar de zeker heid onzer overtuiging ver loren gaat in de storm der discussie. Wij zijn zelfs zó slap, dat wij anderen toestaan een geheel tegenovergestelde mening te hebben en te ver kondigen, en drijven de hu maniteit dan in het absurde door anderen het recht op die mening toe te kennen. Dat is een afkeurenswaardige lafheid, die al heel wat scha de aan onze samenleving heeft toegebracht. Het zal voortaan zó moeten gaan en als de voorteke nen niet bedriegen voelen sommigen daar wel wat voor dat het hebben, kweken en uiten van meningen met krachtige middelen wordt uit geroeid. Eén mening is ruim voldoende en die moet dan maar door iedereen worden geaccepteerd. Wie niet goed schiks wil, moet de gevolgen maar ondervinden. Aangezien bij ons de doodstraf is afge schaft, zullen wij niet zo een voudig tewerk kunnen gaan als de Arabische conrector tan ïpr voorstelt. Maar ik neem aan dat de meeste zelfdenkertjes wel tot inkeer kunnen worden gebracht door een fikse af rammeling, levenslange bro deloosheid en confiscatie hunner bezittingen. Hoe langer men erover na denkt, hoe simpeler de samen leving zich aandient, wanneer zij ontdaan wordt van de in dividuen die hun tijd verdoen met het opkweken van een eigen mening. De krant heeft er, bijvoorbeeld, dagelijks tijdrovend werk mee. Als er zoveel tegengestelde meningen zijn, moeten zij alle worden weergegeven. De lezer neemt daar kennis van en vormt uit al die meningen dan boven dien nog eens zijn eigen, aparte opinie. Op die manier komt hij tot komische en be lachelijke overtuigingen, zo als de ronde, draaiende aarde, waarmee de wijze uit het oos ten nu gelukkig radikaal heeft afgerekend. Het zou nuttig wezen deze heer uit te nodi gen tot een werkbezoek aan ons land. Ik wil wedden dat hij er nog medewerkers vindt ook. De tijd dat bij ons iedereen vrijelijk wilde uitbazuinen wat hij dacht, lijkt tanende. Twintig jaar is een lange, ver velende periode, en hoe gaat dat? Och, men wil wel eens wat anders Of niet? in de Westduitse Bondsdag, Rainer Barzel, in New York. Volgens Barzel hebben de Russen noch militaire, noch economische gronden om de verdeling van Duitsland te laten voort duren. Hij bood aan dat de Bondsrepu bliek in de loop van twintig jaar gelei delijk het Oostduitse-Russische handelsak koord met vij'f percent per jaar over neemt. Een herenigd Duitsland zal gaar ne de veiligheid van alle buurstaten waar borgen, aldus Barzel. Hij achtte hiervoor een bijzondere militaire status denkbaar, vóór alles tezamen met andere landen. Barzel vroeg zich af, wat voor de Sov jet-Unie in militair opzicht belangrijker is: het bestaan van Oost-Duitsland of de aanwezigheid van Russische troepen in dat land. „De Sovjet-Unie krijgt geen vei ligheid door het bestaan van Oost-Duits land, maar door de Sovjet-troepen op Duitse bodem. En daarover moeten wij praten," aldus de fractieleider van de CDU. Barzel was van mening dat het militai re belang van de Sovjet-Unie in dit op zicht duidelijk is en „ook ergens gewet tigd." Hij pleitte voor instelling van gemengde Duitse commissies, die in op dracht van de „grote vier" Groot-Brit tannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. voor een vastgestelde periode be paalde kwesties zouden moeten oplossen. Daarnaast zouden de vier een werkgroep moeten vormen om alle herenigingsvoor- stellen te bestuderen en op grond daar van aanbevelingen te doen in Moskou. In Bonn heeft de opvatting van Barzel veel opzien gebaard. Bondskanselier Er- hard kreeg de tekst pas kort voor het vertrek van fractieleider naar de Verenig de Staten in handen. Van regeringszijde in Bonn is verklaard dat iedere politicus het recht heeft zijn eigen mening te verkon digen. 3 Bom. In San Sebastian is een bom ont ploft bij een kazerne van de politie. Er werd geen schade aangericht. Aange nomen wordt dat het het werk is ge weest van Baskische nationalisten. Index. Het Vaticaan heeft aangekondigd dat het van plan is een nieuwe publi- katie uit te geven ter vervanging van de oude index van verboden boeken. Rooms-katholieken blijven verplicht ge schriften te mijden die hun kerk be schouwt als gevaarlijk voor hun geloof of moraal.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3