"öJEÏP zag Produkten uit eigen kwekerij verfraaien gemeente Velsen Wat Verenigingsnieuws uit de IJmond zaanlandsche Oud-„Beijnesman" jubileerde bij Hoogovens Ongeval bij Hoogovens Zinken van Neutron: kapitein 10 maanden geschorst Bomen en duizenden planten naar parken, plantsoenen en tuinen llll Havenverkeer van Amsterdam Kort nieuws GESCHENKEN VOOR VADERDAG schoenhandel IJMUIDEN Beverwijk Ongunstig klimaat 60.000 zaaibloemen KENNEMERLAAN 63 l elsen-IJmuiden l*J lange NIEUWSTRAAT 491 Woensdag overkwam de 32-jarige heer G. de Boer uit Beverwijk een ongeval bij Hoogovens. De heer De Boer, reserve wal ser bij de blikafwerking van de koud- bandwalserijen, wilde het begin van een nieuwe rol staal via de richtrollen in de hardingswals voeren. Hierbij raakte zijn linkerarm bekneld tussen de richtrollen. Hij liep een ernstige kneuzing aan de onder arm op. De heer De Boer is na eerste hulp per ambulance naar het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk vervoerd en aldaar op genomen. Bedrijfsongeval. Op een terrein van de Montan n.v. ijzer en staal in Dordrecht is de 34-jarige heer J. de Bruyn ver ongelukt. Hij werd vermorzeld onder een aantal ijzeren balken van vijftien me ter lang, die per stuk een gewicht van vier ton hebben. Advertentie VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN TEXTIEL EN WONINGINRICHTING Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 Advertentie DONDERDAG 16 JUNI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20.15-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. VRIJDAG 17 JUNI Sportfondsenbad, geopend van 7-17.30 u. en van 20.15-21.30 uur, Kuikensweg 84. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 uur en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur, 15-18 uur en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen, Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 uur; Oosterwijk, Astelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2. geopend van 15-17 uur. De Raad voor de Scheepvaart heeft een 44-jarige kapitein uit Groningen gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van tien maanden te ontnemen. De raad acht hem schuldig aan net stoten en tengevol ge daarvan lek worden en zinken van het m.s. „Neutron" op de Noordzee bij de mond van de Westerschelde op 3 augus tus vorig jaar. Op nog geen steenworp afstand van de rijksweg 9, waarover het verkeer van en naar de Velsertunnel voortraast, staat de eerste flink uit de kluiten gewassen elzenhaag, die de gemeentelijke kwekerij van Velsen beschutting moet geven tegen al te nadelige invloeden van het weer. Deze haag is één van de talrijke, die een 2,5 ha groot terrein omzomen en doorsnijden en de kwekerij voor een niet opmerkzame voorbijganger aan het oog ont trekken. De gemeentelijke kwekerij is de plaats van waar bomen, struiken, heesters en vele soorten bloemen en planten hun weg vinden naar diverse plekken in de gemeente. Daar worden ze uitgeplant in parken, plantsoenen en gemeenschappelijke tuinen ter verfraaiing van de totale aanblik van Velsen. De gemeente Velsen beschikte eerst over een tijdelijk kwekerijtje nabij Schoonenberg. Later kon de nu zeer in tensief in gebruik zijnde kwekerij worden aangekocht op de rand van de Hofgeest, waar tot aan dat moment hoofdzakelijk dahlia's waren gekweekt. Men heeft het terrein ingedeeld in een bloemisterij (on der leiding van de heer Twellaar) en een aparte boomkwekerij, waarvan de heer Moraal, die ook op de kwekerij woont, de chef is. Aansluitend op een dienstge bouw beschikt men ook over een grote verwarmde kas en dicht daarbij over een aantal platte bakken, die eveneens ver warmd kunnen worden. En vorige week is de speciale schoolinstructietuin ge opend, een gedeelte met een oppervlakte van zeven are. Het is vooral in deze tijd van het jaar een lust op zijn gemakje in de gemeen telijke kwekerij rond te kuieren en alles aan kleur en fleur in ogenschouw te ne men. Maar toch en dat is een factor om terdege rekening mee te houden zijn de klimatologische omstandigheden voor dit alles in de gemeente Velsen niet gunstig. Het is een dagelijkse zorg van het plantsoenbedrijf om ondanks de handicap van een vaak harde wind, zoutafzetting, een snel uitdrogende grond en wegstui vend zand er toch iets goeds van te ma ken op het gebied van de beplantingen. Een taak, die steeds moeilijker wordt naarmate men dichter bij zee komt. De enorme toeneming na de oorlog van het totale plantsoenareaal en het feit, dat plantmateriaal van elders (uit klimatolo gisch gunstiger delen van ons land) altijd een zeker percentage uitval opleverde, hebben indertijd geleid tot het definitief stichten van een eigen gemeentelijke kwekerij. Veel van wat er nu in parken, plantsoenen en tuinen wordt uitgeplant is ook onder de hier heersende ongunstiger omstandigheden gekweekt en daardoor beter bestand tegen de diverse negatieve kimatologische factoren, die de beplan tingen bedreigen. Het klimaat dicht aan zee maakt het nodig dat aan de keuze van bomen en bloemen beperkingen worden opgelegd. Ook dat de onderlinge plantaf- stand dikwijls kleiner moet zijn en dich ter planten gaat weer'ten koste van de habitus van de plant. Bijzonder moeilijk is het verzorgen van de straatbeplanting, inzonderheid te IJmuiden. Vaak worden pas na een zeer zorgvuldige keuze van het materiaal, een zo goed mogelijke ver zorging na het planten en veel geduld re sultaten geboekt. Veelal worden daar aan bomen alleen maar iepen gebruikt. Gelukkig zijn de huidige soorten tamelijk resistent tegen de iepziekte. De gemeente Velsen beschikt momen teel over het kostbare bezit van 73 ha. openbaar groen, 101 ha. aan parken en ongeveer 10 ha. aan gemeenschappelijke tuinen bij woningcomplexen. Aan zaai bloemen levert de gemeentelijke kwekerij De verzorging van de vele planten in de grote verwarmde kas is toe vertrouwd aan mej. Vermeulen. Het geen hier wordt gekweekt dient o.a. als versieringsmateriaal (b.v. in het stadhuis) en wordt gebruikt 'bij bij zondere gelegenheden. jaarlijks zo'n 60.000 stuks. Daarmee kan de behoefte worden gedekt. Ze worden ge zaaid, verspeend en verder opgekweekt tot het moment waarop ze op tal van plaatsen in de gemeente kunnen worden uitgeplant. De produkten uit de boomkwekerij die nen voor nieuwe aanplant en voor ver vanging van bestaande verouderde be plantingen. Men kan er niet alles kweken wat nodig is, zodat er nog aangekocht moet "worden. Maar er is b.v. toch ook al weer een perceel in de kwekerij waar thans de jonge stekken opgroeien, die straks zullen worden gebruikt voor de realisering van het bosplan te Velsen- noord. Negen mensen, onder wie zes in GSW- verband (de kwekerij is voor hen een ideaal object), zijn dagelijks bezig met het kweken en verzorgen van bomen, planten en bloemen, die bestemd zijn om de gemeente Velsen te verfraaien. Velsen doet er veel voor, jaarlijks wordt aan onderhoud van plantsoenen, parken en beplantingen een bedrag van één mil joen uitgegeven! Daarvan is evenwel naar schatting veertig mille weggegooid geld. Dit dank zij vernielingen, die be wust of door nonchalance en ondoor dacht gebruik van groenstroken e.d. wor den aangericht. Jammer, want er is toch alle reden om het groen te sparen, zeker daar waar de bomen en planten het toch al zo moeilijk hebben! Het kweken is een zorgvuldig werk, dat veel toewijding vraagt. Deze mensen zijn bezig met het opbinden van meidoorns, die straks elders in de gemeente Velsen tot grote bom,en zullen moeten uitgroeien. In de week van 5 t/m 11 juni zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 203 zeeschepen (453.914 brt) en vertrokken 190 zeeschepen (507.836 brt). t ,-8 <r Hier worden bloemen, in dit geval begonia's, uit een platte bak in kist jes gezet voor het transport naar een plek in de gemeente waar ze zullen worden uitgeplant. Advertentie Woensdag had de technische dienst walserijen van Hoogovens een veertig jarige jubilaris in zijn midden, die hier precies drie, jaar en 45 dagen in dienst is. De 62-jarige heer C. Jacobs uit Haarlem vierde dit jubileum samen met zijn vrouw, in de gezel lige beslotenheid van een intiem groepje vrienden en bekenden. DONDERDAG 16 JUNI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal „Spaarnberg", Wüstelaan 79, Sant poort: 19-12.15 uur; uitleenpost Santpoort- Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, cursus naaien van 19.30-22 u. in gebouw Smidt van Gelderstraat 3, Velsen- Noord. VRIJDAG 17 JUNI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945. IJmuiden-Oost, geopend van 14.30 tot 17.30 u. en van 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-N., Wijkerstraatweg 77: van 14.30 tot 17.30 u. en van 19 tot 21.15 uur; filiaal „Spaarnberg", Wüstelaan 79, Sant poort (ook voor r.-k. bibliotheek) van 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibilotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, ge opend van 14.30 tot 17 30 u. en van 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-N., Banjaertstraat 13, van 14 tot 17 u. en van 19 tot 21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. De heer D. H. Soeters, chef technische dienst walserijen, die de jubilaris namens de raad van bestuur toesprak, onthulde hierbij de juiste gang van zaken. De heer Jacobs heeft bijna 37 jaar als werkmees ter bij Beijnes in Beverwijk gewerkt. Bij de overname van het bedrijf is de heer Jacobs in dienst van Hoogovens getreden als baas bij de technische dienst walse rijen. Hij heeft kans gezien de omschakeling naar een ander bedrijf, naar ander werk, goed door te maken, hoewel dit soms ge paard ging met persoonlijke moeilijk heden. „Met volle inzet van krachten en op zeer positieve wijze heeft U zich aan dit nieuwe werk gezet en van U kan men zeggen: dat heeft hij goed gedaan". Na deze woorden speldde de heer Soeters hem het gouden Hoogovenembleem de zee ster met briljant op, gespte hem een gouden polshorloge om en overhandigde een enveloppe met inhoud, een prachtig fotoalbum en een oorkonde. „Bovendien heeft de jubilaris in zijn nieuwe werkkring nog pioniersarbeid ver richt", aldus de heer G. B. Hopman, ad junct bedrijfschef werktuigkundig onder houd plaatwalserijen. Hij ging namelijk in een geheel nieuwe afdeling werken. Deze afdeling functioneert inmiddels uitstekend en werpt zijn vruchten al af. De heer Hopman verraste de jubilaris, die een verwoed knutselaar is, namens de afdeling met een zeer welkome uitbrei ding van diens hobbyset. De heer Jacobs toonde zich aangenaam verrast met de grote belangstelling. Hij dankte de spre kers en memoreerde op welke prettige wijze de Hoogovens de Beijnes-mensen heeft opgevangen. De heer Soeters onderscheidt de jubilaris met de gouden zeester met briljant. maar ook voor moeder en kinderen brengen wij' een zeldzame collectie zomerschoenen Koop alvast een paar dan hebt u ze maar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5