Critiek van staatssecretaris op Beverwijk en Heemskerk Evenwichtige ontwikkeling van IJmond hoofdzaak Wetsontwerp voor Groot-Amsterdam HET WEER Boetes voor T res-leden Paus begrenst bevoegdheid bisschoppen "ó- ,v r, Woonkunst Moby Dick is weer in zee Kabinet stelt onderzoek in naar beleidsfouten bij de onlusten UST V ELZER's Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! SLIJTERIJ SWIER Vad Ontwerp van G.S. over opheffing IJmond-gemeenten - ./A 5 i Forse critiek in Tweede Kamer op politiebeleid in hoofds tad Motie-T oxopeus werd verworpen Sle JAARGANG NUMMER 190 VRIJDAG 17 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMVIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje De raden van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velen hebben gis teren reeds van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een ontwerp regeling met kaart en toelichting ontvangen, die de opheffing van de drie IJmondgemeenten en de vorming van de nieuwe gemeente IJmuiden tot onderwerp heeft. Gisteren schreven wij al, dat staatssecretaris drs. Th. J. Westerhout Gedeputeerde Staten daartoe opdracht had gegeven. In zijn memorie van toelichting, die het ontwerp van wet begeleidt, uit de heer Westerhout o.a. zijn misnoegen over de houding van de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Medische verzorging6 In de vishal en op zee6 Ferdinand6 Films 7 Topsy10 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Uitgaan in Haarlem 13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Weeromslag Aan het strand „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF Het woord is aan I P t m'"r iilpiiliiif WM Hill - I t S $0 PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE (Van onze parlementaire redactie) Na ongezouten critiek uit de Tweede Kamer op het politiebeleid bij het Amsterdamse bouwvakoproer en de andere hoofdstedelijke onlusten van de laatste tijd, hebben de ministers Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) en Samkalden (Justitie) gisteravond in een roerig debat een reeks maat regelen en onderzoekingen aangekondigd die de rust moeten herstellen en bewaren. Behalve de instelling van het centrale commando voor de mo biele brigades van de politie (dat onder leiding zal komen van de hoofd inspecteurs K. Heyink, A. M. Koppejan en J. Valken) kondigden de mi nisters onder meer aan: Fout Mobiele eenheid Oosterse tapijten Aziatische kunstnijverheid Zijlstraat 59 Haarlem. Tel. 21376 BOTERLETTER V 6.25 p. stuk PATISSERIE DEKKERS LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 o o r Vaderdag e r 6.50 HAZENBERG mmm heerlijk SWEATERS IJmuider Courant Letterlijk schrijft de bewindsman: „Niet kan worden gezegd, dat bij de gemeen tebesturen van Beverwijk en Heemskerk steeds in voldoende mate bereidheid tot samenwerking, wederzijds begrip en on derling vertrouwen aanwezig is (geweest) Met name de instelling ten opzichte van de komende ontwikkeling vormt een voortdurende bron van moeilijkheden. Ter wijl aanvankelijk Beverwijk weinig be reidheid toonde, zich achter de conceptie van het streekplan te stellen doch dit in de laatste jaren wel heeft gedaan heeft Heemskerk tot nu toe onvoldoende bereidheid tot samenwerking aan de dag gelegd met betrekking tot de bebouwing in het grensgebied tussen de beide ge meenten. Hoewel het streekplan in de vorming van één woongebied voorziet, streeft Heemskerk de stichting na van twee zelfstandige steden." Overigens richt de heer Westerhout rich ook met een pluim tot het adres Binnenkort zal het wetsontwerp tot in stelling van een gemeenschappelijk be stuur voor Groot Amsterdam worden ver- sonden naar de gemeentebesturen van Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam liiemen, Haarlemmermeer, Haarlemmer- liede, en Spaarnwoude, Landsmeer, Oost- laan, Ouder-Amstel en Uithoorn. Vóór september zullen deze gemeenten hun standpunt ten aanzien van dit wetsont werp bekend moeten maken. De taak van dit bestuurslichaam zal veelomvattend zijn en betreft onder meer het geven van richtlijnen met betrekking- tot woningbouw, industrievestiging, volks gezondheid en het interlokaal verkeer. Ook op het terrein van de ruimtelijke ontwikkeling zal de 65 personen tellende raad zich begeven. In 1969 zullen de eer ste verkiezingen voor Groot Amsterdam plaats hebben. Zie verder pagina 9. van het Heemskerkse gemeentebestuur. Hij complimenteert het college namelijk voor de voorbeeldige wijze waarop het er in is geslaagd de enorme groei van Heemskerk op te vangen. Zijn voorstel tot samenvoeging van de drie IJmondgemeenten verdedigt drs Wes terhout als volgt: „Wanneer in de toekomst aan de mon ding van het Noordzeekanaal een aantal personen woonachtig zal zijn, ongeveer vergelijkbaar met het huidige aantal in woners van een gemeente als Haarlem, zal daarom een rijk geschakeerd stedelijk voorzieningspatroon nodig zijn, dat alleen binnen het kader van èen het gehele ge bied omvattende gemeenten kan worden tot stand gebracht. Om die reden moeten naar de mening van de staatssecretaris en van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland de drie gemeenten worden sa mengevoegd. Het is minder het heden dan het toekomstbeeld dat tot die samenvoe ging noopt!" De staatssecretaris zegt voorts dat het tijdstip tot creatie van één stedelijk ge heel weldra voor eens en altijd onmoge lijk zal zijn. Hij besluit met de opmer king dat de drie gemeenten, indien ze zelfstandig zouden blijven, er naar op bouw, geleding en inhoud niet in slagen een op de toekomst afgestemd stedelijk geheel van allure tot stand te brengen. De bewindsman stelt voorts, dat een wetsontwerp tot samenvoeging van Bever wijk en Heemskerk onderwerp van ernsti ge studie en beraad heeft gevormd. Hij wijst deze samensmelting echter van de hand, omdat het IJmondprobleem als ge heel daarmee niet wordt opgelost. Met name zou niet een evenwichtige ontwik keling aan de IJmond verzekerd zijn. Een grens door het Noordzeekanaal waarvoor door Beverwijk is gepleit acht de heer Westerhout niet doelmatig. Verwachting tot morgenavond: Koeler weer met veranderlijke be wolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwe gend matige wind tussen west en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. De hoge druk houdt depressies op een afstand waardoor het aanhoudend zomers is. In de middag een zwakke zeewind. Temperatuur 25-27°, bij in vallende zeewind wat lager. Zee water 16°. VOORUITZICHTEN: Ook het weekein de blijft zomers met nog steeds een onweerskans in de middag en avond. Hij kent aan het kanaal in het geheel geen scheidende werking toe. „Een grens in het kanaal, welke eenderde deel van het grondgebied van Velsen van die ge meente zou afscheiden, zou de problemen in het IJmondgebied nog doen toenemen. Zo zou Velsen, dat ten zuiden van het kanaal nog slechts zeer bescheiden expan siemogelijkheden heeft, bovendien nog verstoken worden van de gebieden, met name ook (potentiële) industrieterreinen, waarover het thans aan de noordoever kan beschikken. Voorts zou aan de (voor namelijk woon-)stad op de noordoever een industrieel centrum worden toege voegd, dat in de loop van de jaren sa men met de zuidoever in één gemeente lijk verband is ontwikkeld. Bedacht moet worden, dat Velsen door zijn industrie is groot geworden en dat zware industrie aan de noordoever van het kanaal ook thans nog voor de gemeen te van dominerend belang is. Zou Velsen- Noord van de gemeente worden afgesplitst dan zou aan de zuidoever niet veel van de krachtige gemeente Velsen overblij ven." Ook de instelling bij de wet van een agglomeratiebestuur zoals die door de raad van Heemskerk wordt voorgestaan ziet de bewindsman niet als een op lossing. Naar het oordeel van drs. Wes terhout is het aantal gemeenten voor een dergelijk bestuur te gering. Boven dien zou de restfunctie van de gemeen ten niet meer voldoende zijn. De voornaamste inhoud van het wets ontwerp tot samenvoeging plaatsten wij reeds in onze krant van 16 februari van dit jaar. Ook toen al konden wij gedeel telijk uit de memorie van toelichting be richten. De bevolking van de drie ge meenten krijgt nu binnen veertien dagen de gelegenheid het wetsontwerp ter secre tarie in te zien. De burgerij krijgt dan een maand de gelegenheid eventuele be zwaren tegen de herindeling kenbaar te maken. De rechtbank in Utrecht heeft vanoch tend zes van de zeven leden van het ge zelschap „Tres", die vorig jaar betrokken zijn geweest hij het inwijdingsritueel dat aan de twintigjarige student David Louis Leonard Rutgers van Rozenburg uit Zeist het leven heeft gekost en waarbij twee andere nieuwelingen, de studenten A. R. Baron van Heemstra en jhr. Dirk Jan de Brauw, zijn mishandeld, veroordeeld tot geldboetes. Een van de verdachten, een 25-jarige Utrechtenaar werd vrijgesproken, omdat de rechtbank de hem ten laste gelegde mishandeling niet bewezen achtte. Vijf Tres-leden werden wegens medeplichtig zijn aan mishandeling al dan niet de dood ten gevolge hebbend veroordeeld tot boe tes van elk 2.000 of honderd dagen hech tenis. De zesde werd veroordeeld tot een boe te van 1.000 of vijftig dagen hechtenis wegens het mishandelen van jhr. De Brauw. Zoals bekend is had de officier van Jus titie tegen drie van de verdachten voor waardelijke gevangenisstraffen van twee maanden geëist naast boetes. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft vandaag de macht van de r.k. bisschoppen om uitzonderingen te maken op kerkelijke voorschriften inzake het celibaat, het huwelijk en het leven van priesters en kloosterzusters in vaste vorm omschreven. De details van deze be voegdheid zijn nog niet bekend. Advertentie Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstij'd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem Logan P. Smith: Er is iets betoverends in de stemmen van jonge mensen, als we niet kunnen verstaan wat ze zeggen. wm 11Ë WmÊrn. 'i WÈWi Wwfó I y//,. I V A LV- g - x Het Liberiaanse vrachtschip K'jrios Stellos", dat zondagnacht met een ander Liberiaans schip in aanvaring was gekomen, is hedenmorgen met slagzij in IJmuiden aangekomen op doorreis naar Amsterdam. Nadere bijzonderheden op pagina 5. Advertentie 9 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Om tien over half zeven gisteravond was Moby Dick weer terug waar hij hoort: in zee. Na woensdag bij Lobith ons land te zijn binnengezwommen en gister morgen Dordrecht te zijn gepasseerd, vond hij 's middags zijn weg verder via de Oude Maas, de westgeul en de Nieuwe Waterweg. Op het laatste deel van zijn tocht werd hij geëscorteerd door een vaartuigje van de rijkshavendienst, dat averij, zowel voor de scheepvaart als voor de witte walvis, wilde voorkomen. Het vaartuigje heeft hem begeleid tot buiten de pieren van Hoek van Holland. Maatregelen ter voorkoming van on lusten bij de begrafenis van de metselaar Weggelaar, die tijdens de demonstratie van maandagavond is overleden. Intensievere personeelswerving voor het Amsterdamse politiekorps (tekort vijfhonderd man). Onderzoek naar beleidsfouten in de top van de Amsterdamse politie. Mogelijke reorganisatie van de Amster damse politie (het centrale commando is daarvan een begin). Aanstelling bij wijze van proef van een adviseur die in plaats van de rijks recherche (volgens een deel van de Ka mer niet onpartijdig genoeg) belast zal worden met het onderzoek naar klachten over de politie. Onderzoek naar de schuldigen aan de beschadigingen van het gebouw van het dagblad De Telegraaf en het vakbonds gebouw aan de Marnixstraat. Een motie van de heer Toxopeus (VVD) om de „toestand van verhoogde waak zaamheid" voor Amsterdam af te kondi gen, werd door de Kamer verworpen. Alleen de Boerenpartij, de S.G.P. en de V.V.D. stemden voor. De andere fracties onderschreven het standpunt van minister Smallenbroek, dat niet de Kamer maar de regering moet beslissen wanneer het tijd is deze toestand af te kondigen. De ernstigste fout, die deze week in Am sterdam is gemaakt, is volgens minister Smallenbroek dat de hoofdstad niet tijdig om bijstand heeft gevraagd. Na de ge beurtenissen in de Marnixstraat (de ver nielingen in het vakbondsgebouw, de dood van de demonstrant) had men om bij stand moeten vragen, zei de minister na een reeks interrupties van de liberaal Berkhouwer. Volgens minister Smallenbroek was de politie volkomen verrast door de bestor ming van het Telegraafgebouw. Dat de politie pas na anderhalf uur verscheen kwam omdat er geen agenten genoeg wa ren. „Ik neig ertoe", zei de minister ech ter, „te zeggen dat men toch had moeten gaanal wil ik over die moeilijke be slissing niet oordelen". Op de vraag waarom er geen waterka non was gebruikt antwoordde de minister dat er praktische bezwaren waren. „Het kan alleen op brede straten en pleinen worden gebruikt, zoals op de Dam". „Of De Amsterdamse burgemeester Van Hall komt aan op het Binnenhof (links). Nd de verklaringen van de ministers Smallenbroek en Sam kalden de beide bewindslieden in gesprek met Tweede-Kamervoorzit ter mr. Van Thiel en minister-presi dent Cals (foto middenRechts mi nister van Justitie Samkalden tijdens zijn verklaring aan het begin van het debat. bij de Telegraaf", riep mr. Berkhouwer er doorheen. De minister werd herhaaldelijk geïnterrumpeerd, hetgeen hem bracht tot de verwijtende opmerking: „Wat zijn de heren onrustig". De minister heeft gisteravond de Ka mer nog uitvoerig moeten uitleggen hoe de nieuwe driehoofdige leiding over de mobiele eenheid van de Amsterdamse po litie zal werken en wie de verantwoorde lijkheden zal dragen. Na lang heen en weer gepraat bleek tenslotte dat er niet zo erg veel gaat veranderen. De drie commandanten, die elkaar zul len afwisselen, blijven ondergeschikt aan de hoofdcommissaris en aan de burge meester. De commandanten, door de heer Bakker (C.P.N.) meteen al betiteld als „de drie musketiers", zullen zelf tot op treden kunnen beslissen. Minister Smallenbroek beloofde de nog niet helemaal gerustgestelde Kamer dat de bevoegdheden duidelijk zullen worden omschreven. In de positie van hoofdcom missaris Van der Molen is gezien 's mi nisters uiteenzetting nog geen verandering te verwachten, maar dat de' forse critiek die de Kamer gistermiddag en gister avond op deze functionaris richtte toch nog gevolgen zal hebben is niet onmogelijk. Dat de hoofdcommissaris niet bij het top- overleg tussen de minister en de burge meester was betrokken was volgens mi nister Smallenbroek niets ongewoons. „Er werden vraagstukken van bestuurlijk niveau besproken", zei hij. „Als ik er gens over politiezaken ga praten doe ik dat met de burgemeester. Bovendien kon de hoofdcommissaris vanwege de toestand in de stad niet weg van zijn bureau". (Zie verder pagina 2). Advertentie Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een niet meer zo jeugdige huid Kies dan do nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon, is mild, be schermt! Royale flacon 5,40 Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes 3,- en f3,85. Gezichts- melk C.V. voorheen MOEDERS EN KINDEREN: verras vader eens op een heerlijke 100»/» roomboter lOOVo amandelspijs l Telef. 8166 32T DAMESKAPSALON Vv HEREN MODEHUIS KENNEMERLAAN 108

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1