Pillen en poeders gaan shockkuren en hersenoperaties vervangen Fr au Rotermunds sex^ winkels 2 omzet 10.5 miljoen per jaar Ex-nazipilote bouwde zich op de puinhopen van het Derde Rijk een erotisch imperium ZATERDAG 18 JUNI 1966 Erbij 17 De laatste jaren zijn verschillende geneesmidde len ontwikkeld, die tot be langrijke verbeteringen in de be handeling van geesteszieken heb ben geleid. Dank zij de nieuwe mid delen worden de mensen kalmer en rustiger. Ze worden toegankelijk voor het woord van de dokter, en openbaren hem zo hun zorgen en angsten. Op deze manier wordt een gesprek mogelijk met patiënten die voorheen in vele gevallen weiger den te spreken. In vele gevallen is zelfs reeds gebleken, dat shock behandeling en operatie niet meer nodig zijn. Misschien is de tijd niet meer veraf, dat alle geesteszieken met medicamenten behandeld kun nen worden. Vreemd gedrag Shockterapie Moderne farmacie Hersenoperaties FRANKFURT (AP) Een Duitse vrouw, die in de tweede wereldoor log jagers voor Hitiers „Lujtwaffe" naar het front bracht, drijjt thans met veel succes een zelfbedieningszaak voor Westduitsers, die sexuele proble men hebben. Van welvoorziene planken kunnen de klanten zichzelf hel pen aan allerlei artikelen, van stimulantia tot een ongelooflijke sortering anticonceptionele middelen en patentgeneesmiddelen. Als zij verlegen zijn, kunnen zij nemen wat zij willen hebben, het laten inpakken en weg gaan zonder een woord te zeggen. Maar als zij willen kunnen zij hun pro blemen ook bespreken met de winkeldames, die heel precies weten, waar de 1001 artikelen voor dienen. Prikkelparadijs Lichamelijke oefening voor ern stige geesteszieken in een psy chiatrische inrichting. Bij derge lijke diep-gestoorden kunnen de moderne psycho-farmacawel licht ook verbetering, in enkele gevallen misschien algehele ge nezing bewerkstelligen. Lijden door waanideeën Persoonlijkheidsverlies NIEUWE HOOP VOOR GEESTESZIEKEN (Van onze medische medewerker) In tal van inrichtingen voor geestes zieken brengen vele patiënten een groot deel van hun leven door. Jonge mensen, wier ziekte hen ongeschikt maakt voor de samenleving, verdwij nen soms voor hun gehele leven uit de maatschappij en beëindigen hun be staan in zo'n inrichting. Zeer vaak voelen zij zich daar volkomen thuis. Zij volbrengen een opgedragen taak in de huishouding of werkplaats van het gesticht en de liefderijke zorg van dok ters en verpleegsters maakt veel goed aan het feit, dat zij zich niet vrij in de maatschappij kunnen bewegen. Goede behandeling, dikwijls met be hulp van regelmatig arbeid en lang durige en diepgaande beïnvloeding door een psychiater (b.v. door psycho analyse) brengt echter vaak geestes zieken genezing. Voortdurend wordt gestreefd naar methoden die een ac tiever behandeling van geesteszieken mogelijk maken, met andere woorden: die het ziekelijk proces in het denken en dientengevolge ook in het handelen en optreden van de patiënt in de kern aantasten en weer een gezonde geest, een normaal handelend en normaal reagerend persoon doen ontstaan. Een der hardnekkigste geestesziek ten is de krankzinnigheid die zich vaak omstreeks het twintigste jaar open baart door een vreemd gedrag van de jeugdige patiënt. De jongeman of het jonge meisje hoort stemmen, ziet vreemde gedaanten en merkwaardige personen, heeft soms het gevoel dat hij of zij met elektrische stromen bewerkt wordt of „in brand staat", en blijft soms uren- of dagenlang in een vreem de houding liggen of staan. De pa tiënt vertoont een ziektebeeld, dat zo wel voor hem of haar zelf als de omge ving verwijdering uit de maatschappij en opneming in een inrichting noodza kelijk maakt. Zulke patiënten bevolkten jarenlang de inrichtingen voor geesteszieken. In 1936 gelukte het, door middel van in- duline, bij deze lijders krampen op te wekken die veel op toevallen leken. Merkwaardigerwijs onderging de sto ring in de geest van de patiënten een gunstige invloed van de kunstmatig opgewekte toevallen. Patiënten die ja renlang in een inrichting waren ge weest, konden weer in de maatschappij terugkeren. De verklaring voor deze genezingen is nog niet geheel rond. Het was bekend, dat krankzinnigheid soms verbeterde nadat de patiënt een ernstige schok of schrik had doorge maakt, terwijl het aan de andere kant was opgevallen dat ernstige krankzin nigheid slechts voorkwam bij mensen die aan toevallen leden. Zo kwam men ertoe, met kunstmatige opgewekte toe vallen te experimenteren. Tegenwoordig worden dergelijke toevallen opgewekt met elektrische stromen. Op de slapen van de patiënt worden twee polen gelegd, waardoor de zwakke elektrische stroom het hoofd en de hersenen binnentreedt. De stroom kan sterker of zwakker ge maakt worden. Na korte tijd ziet men, dat de patiënt krampen krijgt, die sterk gelijken op de aanvallen die lij ders aan epilepsie (toevallijders) van tijd tot tijd doormaken. De krampen vermoeien de patiënt sterk en putten hem volledig uit. Meestal valt hij na de krampaanvallen in een diepe slaap. Na de slaap is de patiënt soms nog wat verward. Hij kent zijn omgeving niet meer en weet niet meer wat er met hem, kort voor hij de behandeling kreeg, gebeurd is. Aanvankelijk werd deze „shock- kuur", slechts bij ernstige vormen van krankzinnigheid toegepast. In de loop van de tijd werden ook andere geestes ziekten door middel 1 van een aantal kunstmatige opgewekte shocks (kramp aanvallen) behandeld. Lijders aan ern stige vormen van depressies, levens angst en geremdheid op elk gebied, konden door enkele shocks genezen worden. Maar ook hun tegenstanders, de patiënten die elke rem op hun doen en laten verloren hadden, die te opge wekt waren en zichzelf mateloos over schatten, en alles aandurfden met ge vaar voor leven (mensen, die wat men noemt „manisch" waren) konden door een serie shocks genezing vinden. Tal rijke patiënten, die vroeger gedoemd zouden zijn jarenlang of zelfs hun ge hele leven in een inrichting te blijven, kunnen nu na een of meer shockkuren in korte tijd het ziekenhuis of de in richting verlaten. Vanzelfsprekend kan een dergelijke ingrijpende behan deling slechts gebeuren in een inrich ting, waar speciaal geschoold personeel aanwezig is. Ook zal slechts een erva ren arts kunnen uitmaken of bij een geesteszieke patiënt verbetering te verwachten valt van een elektrische shockbehandeling. Tel bij de vele men sen die „nerveus" zijn nog de duizenden mensen op, die verslaafd zijn aan al cohol, morfine e.d. en men heeft een mdruk van de grote groepen mensen met geestelijke of emotionele stoornis sen, die de moderne samenleving kent. Er is een grote verscheidenheid in ernst en omvang van nerveuze stoor nissen. De echte geesteszieken, die in een inrichting tijdelijk of permanent verpleging nodig hebben, vormen slechts een deel van een veel grotere groep, die eigenlijk allen psychiatri sche hulp nodig hebben. Maar lang niet allen krijgen deze hulp ook werkelijk. In de eerste plaats is de mens, die geestelijk of emotioneel steun nodig heeft, vaak te angstig of verlegen om dat te bekennen. Hij geneert zich er voor, dat hij hulp van een psychiater nodig heeft. De psychiaters betreuren dat, maar aan de andere kant weten zij maar al te best, dat als mensen met lichte stoornissen zich tot hen om dreigt. De mensen kunnen al deze kal merende middelen zonder recepten kopen, ze raken er aan verslaafd, zoals ze ook verslaafd kunnen geraken aan opwekkende middelen. Goede kalmerende middelen zijn er gelukkig ook. Zij maken de nerveuze mens kalm, herstellen zijn verstoord evenwicht en majten het hem mogelijk, zelf de oorzaken van zijn onrust op te sporen en tot verdwijnen te brengen. Maar ook zijn zij hulpmiddelen gewor den voor de psychiaters als zij toegang willen krijgen tot de ernstig gestoorde menselijke geest, tot de werkelijke geesteszieken. Immers, bij vele geeste- zieken is het gevoels- en denkleven voor een gezond mens niet aanvoel- baar. We begrijpen de geesteszieke niet, omdat hij gevoelens en gedachten op een andere wijze uit of verwerkt dan wij. Geesteszieken menen vaak stern- middel van „shocks" niet meer tot ge nezing te brengen zijn. De leukotomie, ook wel frontaal- lobotomie genoemd, is een operatie die tot doel heeft het gestoorde geestelijk leven bij geesteszieken te herstellen. Proefnemingen bij dieren, maar ook ongevallen en verwondingen aan de schedel en hersenen bij mensen, heb ben psychiaters en neurologen in staat gesteld, de hersenen „in kaart te bren gen". Zo heeft men bepaalde functies, zoals smaak, bewegingen, gevoel, reuk, gezichtsvermogen, maar ook het denk en gevoelens, kunnen lokaliseren in bepaalde, scherp omschreven gedeelten van de emoties kan dan pas tot stand van de moties kan dan pas tot stand komen als er een ongestoorde verbin ding bestaat van uit dieper gelegen kernen in de hersenen naar de hersen- schorsgebieden, die vlak onder het raad zouden wenden, zij overladen zou den zijn met werk. Er is geen medische arbeid die tijdrovender is dan juist dat van de psychiater. Dat werk bestaat immers goeddeels uit het luisteren naar levensgeschiedenissen en gebeurtenis sen uit het leven van anderen mensen. Uit die verhalen moet de psychiater in de eerste plaats de objectieve werke lijkheid zien te distilleren. De patiënten vertellen ri.l. hun levensgeschiedenis sen allen op hun eigen wijze, zij zien hun leven door een gekleurde bril. Dit maakt voor hen de aanpassing aan de maatschappelijke werkelijkheid vaak zo moeilijk. Vaak kan de patiënt zich niet schikken in zijn gezin, zijn familie of omgeving. Ook dan is soms het in zicht van de psychiater nodig, om aan passing tot stand te doen komen. De psychiater moet invloed uitoefenen op de gedachten van de mens, op zijn gevoel en op zijn gedrag. Dit kan op velerlei wijzen geschieden, b.v. door te appelleren aan de diverse diepe gevoe lens van de patiënt, door levensom-' standigheden te veranderen, door de patiënt opnieuw op te voeden, door beloning of straf in het vooruitzicht te stellen, maar ook door een zekere over dracht te doen plaats vinden van zijn eigen gedachten- en gevoelswereld en die van de patiënt. De moderne maatschappij met zijn spanningen, met zijn vaak harde strijd om het bestaan, met zijn nerveus en gejaagd leven, bevordert zeker niet een tot rust komen van een menselijke geest. Vaak zijn de oorzaken in gezin en omgeving duidelijk aanwijsbaar. Een verkeerde levensgezel (lin) kan de mens geestelijk uit zijn evenwicht brengen. Financiële zorgen kunnen iemand voortdurend bezig houden, zo zeer dat zijn gevoelsleven verzwakt en zijn aandacht voor persoonlijke pro blemen, die niet in het financiële vlak liggen, verdwijnt. Hoewel mensen ver waarlozen niet zichzelf, hun gezin en hun gezinsleven, terwille van het na jagen van meer geld, en luxe? Het ge zonde evenwicht tussen werk en de zorg voor en door het werk, en tussen aandacht en zorg voor het gezin, is in Nvele families verdwenen. De huisvader „heeft geen tijd", hij moet naar kan toor of de zaak, naar conferenties en besprekingen. Een innerlijk conflict ontstaat vaak bij deze mensen, als ze zich bewust worden, dat zij hun gezin verwaarloosd hebben ten voordele van hun „zaak" of bedrijf. Voor deze men sen is gelukkig lang niet altijd psychi atrische hulp nodig. Zij zijn ontevre den met zich zelf, geprikkeld en ner veus geworden door makkelijk aan toonbare uitwendige omstandigheden. Ze slapen slecht door zorgen over werk en gezin. De farmaceutische industrie heeft de laatste jaren op het gebied van de hulp aan licht gestoorden mensen gro te vorderingen gemaakt. Er zijn alle mogelijke pillen en tabletten in de handel gekomen, welke werking naar twee richtingen gaat: het kalmeren van een onrustige geest, of het juist weer opwekken van een te rustige, wat gedeprimeerde persoonlijkheid. Rust naast opwekking, dat is de wer king van de vele geneesmiddelen, die nu de artsen ter beschikking staan voor patiënten met nerveuze klachten. Slaapmiddelen en kalmerende mid delen worden in geweldige hoeveel heden geproduceerd en bijna dagelijks verschijnen nieuwe middelen op de markt. Erkend moet worden, dat diverse middelen inderdaad bij zenuwachtige mensen rust en kalmte kunnen bren gen. Het gestoorde emotionele even wicht kan met behulp van tabletten of pillen weer hersteld worden. De over gevoeligheid voor indrukken van bui ten af kan worden teruggebracht tot een normale gevoeligheid. Er zijn ook middelen, die sterker werken in de richting van het afzwakken van het gevoel en de prikkelbaarheid voor ge beurtenissen en emoties van buiten af. Deze laatste medicijnen stompen het gevoel bijna geheel af. Mensen die on der invloed staan van deze middelen blijven bijna geheel onverschillig voor de ergste rampen, welke hen persoon lijk of zakelijk kunnen treffen. De dood van een familielid raakt hen nau welijks, ïij vernemen glimlachend dat zij aan de rand staan van een faillisse ment, storen zich aan niets of niemand en trekken zich van geen sterveling iets aan. Artsen en sociale werkers in Ame rika hebben het grote gevaar van deze onverschillig-makende geneesmiddelen ingezien. Maar ze zijn vooralsnog machteloos tegen het gevaar dat hier men te horen, die hen bedreigen. Hun verzet komt vaak voort uit angst voor een mogelijke aanval van „vermeende" belagers. Hun reacties zijn daarom vol gens hèn wel logisch en consequent, maar komen voort uit een gestoorde of onjuiste waarneming en zijn voor ons moeilijk te doorgronden. De moderne geneesmiddelen bren gen hen voldoende tot rust om te kun nen en willen luisteren/naar de psy chiater. Begrijpt en kent deze hun hallucinaties en droomwaarnemingen, dan leert hij de stoornis verstaan en kan hij de zieke zijn kwaal duidelijk maken. Zo bereiden de geneesmiddelen de weg voor het woord van de psy chiater, dat zonder geneesmiddel geen gehoor vindt bij de patiënt. Bij zeer ernstige vormen van geestes ziekte gaat men tegenwoordig ook wel tot een operatie aan de hersenen over. Dit betreft dan patiënten die ook door voorhoofd gelegen zijn. Snijdt men de vezels, die de diepe kernen verbinden met de schorsgebieden van de voor- hoofdhersenen door, dan ontstaat een verlies van combinatievermogen, een beperking van het geheugen en ver nietiging van het associatievermogen. Bij mensen die in de eerste wereld oorlog verwondingen kregen van de voorhoofdshersenen, had men ook ver anderingen in de spraak en het uit drukkingsvermogen van het gelaat, de mimiek, opgemerkt terwijl men ook bij gezwellen van de hersenen in deze ge bieden vaak veranderingen in de geestelijke structuur bij de patiënten ontstaan zag. Voorts was gebleken, dat verwijde ring van de voorhoofdshersenen zon der nadelige gevolgen voor de geeste lijke vermogens kan geschieden. Deze operaties vinden bij hersengezwellen wel eens plaats en het is verwonderlijk te constateren, dat ook grote delen van de hersenen kunnen worden weggeno men, zonder schade voor de patiënt. Lichte stoornissen in het oriënterings vermogen van tijd en plaats na een dergelijke hersenoperatie verdwijnen meestal zeer spoedig. Prof. Egas Moniz uit Lissabon kwam tot de conclusie dat het mogelijk moest zijn door het wijzigen van de banen, langs welke de prikkels in de herse nen zich bewegen, ook de betrokken gedachtengangen en daarmede het ge hele denken, in andere banen te ge leiden. Twee jaar lang nam Moniz proeven bij dieren, van de diverse fa cetten van het probleem van doorsnij- 'ding der hersenbanen. Hij was er van overtuigd, dat juist de schors van de W///////f////////////U////////////////ff////f//f///////////////////////////////////f///////////////////f/////////////////////j DE DIRECTRICE van dit „sex- imperium" is de 47-jarige Beate Roter- mund, moeder van vier kinderen. Zij schrijft haar succes toe aan ver scheidene factoren, die zich vlak na de oorlog hebben doen gelden, hoofd zakelijk het gebrek aan voorlichting over geboorteregeling. Haar zaken in Hamburg, Flensburg en Frankfurt worden gedreven onder haar eerste huwelijksnaam. Beate Uhse. Herr Uhse, piloot bij de Luftwaffe, is neer geschoten en om het leven gekomen. Frau Rotermund leeft bescheiden in een landhuisje nabij haar hoofdkwar tier te Flensburg en steekt haar win sten in uitbreiding van haar onderne ming. VORIG JAAR bedroeg de omzet van die onderneming 10,5 miljoen gul dens. Zij vertelde aan de A.P. ver slaggever dat zij altijd een groot vliegenthousiaste is geweest en dat haar vliegkunst haar goed te stade is gekomen, toen de Russen in Oost- Duitsland opmarcheerden. Ze stapte met haar gezin in een geroofd vlieg tuig en ontkwam, laag vliegend, naar het westen, waar zij krijgsgevangen werd gemaakt. Later vestigde zij zich met haar vier kinderen in een dorp in Sleeswijk-Holstein in een noodwoning. ZIJ WILDE er zeker van zijn, dat zij geen kinderen meer zou krijgen, maar litteratuur over geboorterege ling was evenmin te krijgen als an dere dingen. Tenslottekwam zij in het bezit van een manuscript over de methode der periodieke onthouding, dat zij publiceerde. „De nazi's hadden voorlichting over kinderbeperking ver boden en ik kon me de nood van de Duitse vrouwen in die hongerjaren heel goed indenken. Niemand wilde kinderen en niemand kon ze zich ver oorloven". De publikatie werd niet al leen gretig gekocht, maar de vrou wen stroomden ook naar Beate Uhse om advies. Dat was het begin. TEGENWOORDIG heeft de onderne ming behalve aphrodisiaca een hele reeks boeken over het geslachtsleven te bieden, van dr. Kinsey's bekende „re ports" tot de beroemde Japanse Sjoen- ga-deeltjes, en dikke, dure werken over de geschiedenis van de sex in films en kunst- „Realistische" romans, werken over huwelijk en jeugd, naaktfoto's, studies over het liefdeleven van pri mitieve volken dit alles is bij haar te krijgen en in een catalogus met dis crete verspreiding vindt men voorts het nieuwste in pikant ondergoed. Maar het meest befaamde van alle sex-artikelen, de pil, is niet te krijgen. Daarvoor moet men in Duitsland, even als in de meeste andere landen, een doktersrecept hebben. In het reclamemateriaal van de fir ma wordt meegedeeld, dat de beste klanten komen uit academische krin gen en dat zij 20 percent van de omzet afnemen. Na hen komen de hoofdarbei ders met 6.7 pet., overheidsdienaren en soldaten met 3.4 pet., de arbeiders met 3.3. pet., beoefenaars van vrije beroe pen en zelfstandigen met 2.3 pet. en landarbeiders met 0.9 pet. Uit een rangschikking van de klanten naar leeftijdsgroepen blijkt, dat jong gehuwden, die slechts 1.9 percent van de omzet afnamen, de minste moeilijk heden met hun geslachtsleven hebben. Mannen tussen 31 en 40 jaar nemen 38.9 percent van de omzet voor hun re kening. De directeur van het filiaal Frank furt schrijft dit toe aan het gejaagde tempo van het moderne leven. Na hen komen de vrouwen van 21 tot 30 jaar met 28 percent van de omzet en verder in afdalende reeks de mannen tussen 41 en 50 met 17.2 percent, die van 51 tot 60 met 3.8 percent en die van boven de 60 met 3.8 percent. DE ONDERNEMING van mevrouw Rotermund heeft een zodanige omvang aangenomen, dat zij computers heeft moeten aanschaffen om de vloed van postbestellingen uit de gehele wereld te helpen verwerken. Over enkele weken opent zij haar grootste filiaal het vierde in West-Berlijn. Deze zaak zal gevestigd worden in twee verdiepingen van een groot gebouw. Zij is tegenwoordig ook eigenares van een fabriek, die dames ondergoed fabriceert, van twee uitgeverijen, die een groot deel van de in haar zaken voorhanden boeken uitgeven en van een industrieel laboratorium, waar een ge deelte van de door haar aangeooden 1400 produkten wordt vervaardigd. voorhoofdshersenen van de grootste betekenis was voor het geestesleven. Door alcoholinjecties vernietigde hij in 1955 bij een patiënt de vezels, die de verbinding vormden tussen voorhoofds hersenen en dieper gelegen hersen kernen. Later begon hij met een spe ciaal apparaatje deze vezels door te snijden. De witte stof van de hersenen, de hersenschors, bevat zeer weinig bloedvaten. De ingreep levert dus wei nig gevaar op voor een bloeding. Deze operatie heet de leukotomie, d.w.z. het doorsnijden van de witte vezelverbin ding, terwijl men vooral in Angelsak sische landen ook wel spreekt van de lobotomie, hetgeen het doorsnijden van de verbinding met de hersenkwab be tekent Hoewel de ingreep op zich zelf niet gevaarlijk is, kan de persoonlijkheid van de geopereerde patiënt toch dus danig veranderen, dat men in het alge meen slechts dan tot deze operatie overgaat, als andere geneesmethoden in de psychiatrie gefaald hebben. De beste resultaten bereikt men bij pa tiënten, die jarenlang geleden hebben aan angsten en wanen. De beleving van bepaalde emoties geschiedt bij deze pa tiënten op abnormale, veel te sterke wijze. In hun hallucinaties trekken zij verkeerde conclusies uit voor normale mensen gewone, dagelijkse verschijnse len. Zij lijden in vele gevallen ernstig door de waandenkbeelden, waarvan zij noch door gesprekken, noch door an dere middelen te bevrijden zijn. Zij interpreteren de werkelijkheid ver keerd en passen zich dus niet aan bij de realiteit van de hen omringende wereld. Dit brengt hem in conflict met de gemeenschap en maakt hem soms onmaatschappelijk en moeilijk te handhaven binnen de gewone mense lijke samenleving. Na een leukotomie wordt de ver werking van emoties en gewaarwor dingen bij zo'n patiënt in andere banen geleid. Hij verliest vaak zijn angsten en hallucinaties, vooral ook omdat, de emoties, angsten en dergelijke niet meer tot zijn volledige bewustwording doordringen. Omdat emoties dan niet volledig meer „beleefd" worden, is het bij een aantal geopereerde patiënten, of hun persoonlijkheid vervlakt, gevoelslozer is geworden. Het „fijne" van de per soonlijkheid is dan verloren gegaan, een minder genuanceerd mens is over gebleven. De intellectuele vermogens kunnen intact zijn gebleven, het die pere gevoelsleven kan afgestompt en verminderd zijn. Ondanks deze be zwaren tegen de hersenoperatie, wordt deze ook in ons land toch bij vele pa tiënten met chronische geestesziekten uitgevoerd. In vele gevallen lukt het hen na de operatie aan hun gezin en maatschappij terug te geven. Prof. Moniz, die de theoretische en praktische grondslagen heeft gelegd voor de leukotomie. kreeg in 1948, te zamen met W. R. Hess, de Nobelprijs voor geneeskunde en fysiologie. Wij kunnen dus al vele licht-gestoor- den en ook ernstige geesteszieken helpen, waar tot voor enkele tientallen jaren nog geen hulp mogelijk was. In middels worden er steeds nieuwe en krachtiger middelen vervaardigd om psychische stoornissen te kunnen bloot leggen, in de kern aangrijpen en of genezen. Het is te verwachten dat deze zogenaamde „psychofarmaca", nog veel verder verfijnd en gedifferentieerd, op den duur de tamelijk „ruwe" heelmid delen als shockbehandeling en hersen operaties geheel overbodig zuilen maken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17