The Beatles: degelijke en huiselijke jongens Populariteit stijgt nog steeds 9 Jeroen Krabbé (Fanclub) speelde toneel tussen de schuifdeuren Nieuwe rol Een man in TV-spel zet doo ZATERDAG 18 JUNI 1966 Fans van Elvis en Johnson PAUL GEORGE Goede vrienden JOHN Geen terugval RINGO Droevig Degelijk (Van een medewerker) ARTIESTEN die de hoogste sport van de ladder hebben bereikt en ontelbare bewonderaars aan hun voeten hebben gebracht, zyn, ondanks het geschitter van gouden platen, de roem en de honoraria, niet in alle opzichten benijdenswaardige lieden. Met hun persoon lijke vrijheid is het droevig gesteld, want behalve de impresario's zijn ook de fans zeer veeleisend. Bij alles wat de artiest in het open baar doet moet met hen rekening worden gehouden. De Beatles, de vier langharige jongens, die uit de grauwste buurten van Liverpool hun zegetocht begonnen, zijn zich terdege hun verantwoordelijkheid bewust. „Het grote probleem van een Beatle is, dat je leven niet meer van jezelf is", zegt Paul MacCartney. „Je wordt een soort symbool van de teenagers, die je in alles nadoen. Het is een af schuwelijke verantwoordelijkheid". Een onderneming die voor deze idolen een groot risico met zich brengt, is het huwelijk. In één slag zullen de dromen van ontelbare vrouwelijke bewonderaars in rook vervliegen. Hoe staat het nu met de populariteit van de Beatles, van wie er al drie de gang naar het stadhuis hebben gemaakt? OOK DE DRIE gehuwde Beatles hebben met angst en beven de gevol gen van hun stap afgewacht, bevreesd voor de grilligheid van de fans, wier reactie zij zo lang mogelijk trachtten op te schorten. Toen John Lennon vijf jaar geleden in Liverpool trouwde met Cynthia Po well, moesten de Beatles de grote sprong naar het succes nog maken. John en Cynthia hielden hun huwelijk geheim, evenals de geboorte van hun zoontje Julian. De gedachte aan wat de fans allemaal zouden kunnen doen, dreef hen tot deze geheimzinnigheid, die beiden heel wat moeilijke ogenblikken heeft bezorgd. Drummer Ringo Star kreeg sinds hij ruim drie jaar geleden verliefd werd op May Cox, eenzelfde periode vol twijfels en spanningen te verwerken. Zij maakten de vreemdste capriolen om uit het zoeklicht van de publiciteit te blijven en ontkenden tot het laatste moment alle geruchten. NOG MOEILIJKER was het allemaal voor George Harrison en Patti Boyd, omdat Patti, in tegenstelling tot Cyn- de minste invloed op hun populariteit gehad. Er is geen enkele reden waar om dit anders zal worden als Paul MacCartney in het huwelijk treedt". Dat er ondanks alle trouwerijen inder daad geen terugval is gekomen, wordt wel geïllustreerd door het bod dat een bekend promotor onlangs op een aan deel in de Beatles deed: 10 miljoen dol lar durfde hij er nog aan te wagen Hun populariteit is eerder gestegen, want de rest van dit jaar zal een van de drukste periodes worden die het viertal ooit heeft gekend. Behalve de voorbereidingen voor een nieuwe film en het maken van plaatopnamen, staat er een hele reeks tournees in het bui tenland op het programma. Na shows in München, Essen en Hamburg gaat de reis naar Tokio en Manilla. Maar pas daarna volgt het avontuur, waar de Beatles het meest van verwachten: op 12 augustus begint hun tournee door de Verenigde Staten, waarbij Chicago, Washington, St. Louis, Louisville, Phi ladelphia, Boston, Memphis, Seattle, Los Angeles, San Francisco en New York worden aangedaan. Het ver blijf aan de andere zijde van de oceaan wordt besloten met uitvoeringen in To ronto en Ontario in Canada. 'r V „WIJ VERHEUGEN ons erop de ken nismaking met Elvis Presley te ver nieuwen", zegt drummer Ringo Star. „Wij waarderen hem zeer en vinden hem bovendien een leuke jongen". John Lennon voegt daaraan toe: „Wij hoorden dat hij gauw gaat trouwen. Het is te hopen dat dat gebeurt in de tijd dat wij in Amerika zijn. We zul len graag een show afzeggen om er bij te kunnen zijn. Het zal vast een ge weldige trouwpartij worden, als Elvis tenminste niet ergens in het geheim in het huwelijk treedt". Er zijn nog een paar mensen die de Beatles in de Verenigde Staten hopen te ontmoeten: president Johnson en diens vrouw en dochters. Ringo Star vertelt: „Wij hebben een nieuwe versie van „The yellow rose of Texas" die speciaal voor de „Johnson-girls" is ge schreven. Maar we willen het nummer alleen maar ten gehore brengen als zij er zelf bij zijn. Hopelijk kan de ont moeting met de president voor ons worden geregeld als we in Washington zijn". W//////////////// DE BEATLES zijn eveneens opgeto gen over het optreden in een paar nieuwe films, die weer geregisseerd zullen worden door Dick Lester, de man die „A hard day's night" tot één van de grootste kassuccessen van na de oorlog heeft gemaakt. Maar zij be zien de activiteiten in de filmwereld over het algemeen met grote reserve. „Wij zijn er niet alleen op uit veel geld te verdienen en willen het publiek niet verleiden te komen kijken naar een verzameling oude kolder, op het doek bijeengebracht door een o'f andere maatschappij die ons wil exploiteren. Ieder aangeboden filmverhaal wordt daarom door ons en onze adviseurs zorgvuldig bestudeerd. Als er geen be hoorlijke plot is en er geen goed amu sement wordt geboden, wijzen wij het plan af. Eén slechte film kan je hele carrière vernielen". De reeds aange kondigde rolprent „Talent for loving", zal niet worden gemaakt omdat de Beatles de script niet geschikt vonden. DE BEATLES kunnen het onderling goed met elkaar vinden, hoewel de ar tiestenwereld niet bepaald een omge ving is waarin hechte vriendschappen een vruchtbare bodem vinden. Hoe groter de roem en het inkomen, hoe sneller de onderlinge naijver de ver standhouding gaat aantasten. Hoewel John Lennon en Paul Mac Cartney als songwriters en eigenaars van een muziekuitgeverij, financieel grotere successen oogsten dan de bei de anderen, zijn zij goede vrienden ge bleven. Tijdens de weekeinden zijn zij dik wijls in elkanders gezelschap te vinden. Bij toerbeurt stellen de echtparen hun huis open voor „familiebezoeken", waarbij zo weinig mogelijk over za ken wordt gesproken. Aan deze hech te vriendschapsband dragen ook de vrouwen hun steentje bij. Toen Ringo's zoon op 13 september van het vorig jaar ter wereld kwam, vond John Len- nons echtgenote Cynthia, die toen al twee jaar ervaring als moeder had op gedaan, het vanzelfsprekend te gaan helpen. In de huizen van de drie getrouw de Beatles, die op korte afstand van elkaar in de omgeving van Esher in Surrey staan, heerst luxe, maar geen snobisme. „Wij houden niet van over dreven poespas", zeggen Ringo, John en George en de met trouwplannen rondlopende Paul MacCartney heeft al diverse aanbiedingen van de hand ge wezen, omdat hij geen woning wil die gedachten oproept aan „duizend en één nacht". DE GEHUWDEN van het kwartet zijn, mede als gevolg van het vele reizen, bijzonder huiselijk. Zij brengen zoveel mogelijk de tijd door bij vrouw en kind, lezen wat of kijken naar de televisie. Ringo Star gaat van tijd tot tijd met Maureen dansen, hetgeen be halve het lezen van detectiveromans Typische Beatle-fan thia en May, zelf ook grote bekendheid geniet bij het publiek. De ontmoetingen tijdens hun verkeringstijd waren vluch tig. „Ja, ik ken George. Maar het is nieuws voor mij dat ik met hem ga trouwen. Wie heeft u in vredesnaam op dit idee gebracht?", zei de blonde, 21- jarige Patti kribbig tegen de verslag gever die haar een dag voor hun trou wen, in januari van dit jaar, interview de. De kranten meldden later, dat het huwelijk van George een miljoen meis jesharten had gebroken. TWEE VAN DE DRIE gehuwde Beatles zijn intussen al vader, de der de hoopt dat later in dit jaar te wor den. Eén lid van het befaamde kwar tet blijft er dus vrijgezel: Paul Mac Cartney. Hoewel hij alle trouwplannen ontkent, ziet het ernaar uit, dat aan zijn vrijgezellenbestaan spoedig een ein de komt. Het is namelijk niet onopge merkt gebleven dat hij met zijn vrien din Jane Asher, die de dochter is van een bekend chirurg, in maart bezig was een huis te zoeken in de omgeving van Weybridge, waar ook de andere Beatles wonen. IN SEPTEMBER gaat de NCRV een nieuwe t.v.-serie op het scherm brengen. De serie bestaat uit vier afleveringen van elk een kwartier en is gemaakt naar een boek van Jan Gerhard Toonder, getiteld: „Een man zet door". Het belooft een grote produktie te worden, want er zullen ongeveer veertig man aan meewerken. Eén van die veertig is de jonge toneelspeler Jeroen Krabbé, die veel kijkers zullen kennen van VARA's tienerprogramma „Fanclub" en van zyn rol als Master Dudley in het t.v.-spel „Geen zweem van twijfel", dat enkele maanden geleden werd uitgezonden. Regisseur Peter Hol land vroeg de 21-jarige Jeroen voor de rol van de hoofdfiguur Joris van Olden en dat is een enorme kans voor deze speler, die pas vorig jaar van de Amsterdamse Toneelschool kwam. BRIAN EPSTEIN, de ontdekker van de Beatles, een 30-jarige jongeman die in een periode van vier jaar een der meest vooraanstaande managers ter wereld werd, zegt: „Drie leden van het kwartet zijn getrouwd en het heeft niet OP HET OGENBLIK speelt Jeroen Krabbé avond aan avond in het stuk „Liefde's Loze Lessen" met de toneel groep „Centrum". „Ik blijf het volgend seizoen ook bij „Centrum". Ik vind het een fijne groep en Guus Hermus is voor mij dé man. Voor hem heb ik de grootste bewondering. Voor de televisie werken is leuk maar wel moeilijk, omdat je de cameraregie moet kennen. We zijn bezig aan „Een man zet door". hele al Het is een bloed-serieus verhaal uit de cri sistijd van voor de oorlog. Wel interes sant voor ons, omdat we daar niets van hebben meegemaakt". Jeroen, die samen met zijn vrouw Hermien aan de Amsterdamse Van Len- nepkade woont, vertelt zelf het ver haal van zijn jeugd. „MIJN VADER was kunstschilder en tekenleraar. Ik ben inderdaad naar de schilder Jeroen Bosch genoemd. De naam Krabbé komt van mijn over grootvader. Die heette gewoon Krab be, maar zijn vrouw pestte hem er mee en zei de hele dag: „Ja Krabbe, nee Krabbe, goed Krabbe!" Toen heeft hij er maar een accent op gekocht! Ik schilder en teken zelf ook graag, maar dan voor ontspanning. Ik had er wel mijn beroep van kunnen maken, maar ik wilde óók toneelspelen en dat is voor een amateur niet zo gemakke lijk in praktijk te brengen. Vandaar. TONEELSPELEN deed ik al als kind; ik gaf voorstellingen tussen de schuifdeuren. Mijn broer vond er niks aan, dus moest ik het alleen doen. Ik herinner me nog, dat ik achtergrond muziek maakte met de dure kristallen glazen van mijn moeder en daarbij sprookjes vertelde. Ik hield circussen met mijn vriendjes en ik heb eens een hele kermis gemaakt. Op school kreeg ik in de derde klas een eigen uur in de week. Dan droeg ik zomaar een direkt verzonnen verhaal voor. In die tijd kon ik het woord „moeilijk" niet uitspreken en ik herinner me nog hoe moeilijk het was „moeilijk" te vermijden. Jeroen Krabbé IK BEN op de ULO geweest en daar na een jaar op de Kunstnijverheids school. Daar heb ik geschilderd, gete kend en gebeeldhouwd, maar toen ik mijn keuze moest maken wilde ik de. toneelschool! Voor de toelating was ik een jaar te jong maar directeur Pos wilde me toch hebben. Nu wil ik altijd blijven toneelspe len en tekenen. Het allerliefste zou ik in het buitenland als filmregisseur wil len werken. Maar of dat ooit zal ge beuren? Op het ogenblik regisseer ik het Utrechts Studenten Toneel en dat gaat heel leuk". JEROEN interesseert zich in hoge mate voor de tieners. „Ik lees alle tienerbladen en volg de muziek van nabij. Die nieuwe plaat van de Rolling Stones bijvoorbeeld is geweldig. Het presenteren van Fanclub doe ik met veel plezier, maar je wordt wel voor de haaien gegooid met zo'n zaal vol tieners. Maar dat is niet erg. Dat in terview met Ferre Grignard (in „Fan club" van vrijdag 3 juni) was het mooi ste van alles. Het ging hard tegen hard, maar dat mag ik wel". zijn enige werkelijke hobby is. Wél heeft de kleine drummer zijn blik aï op de toekomst gericht. Wanneei straks het moment aanbreekt waarop de Beatles hun carrière zullen moeten beëindigen, is hij van plan een aantal kapsalons te openen. DE WAARDERING die zij voor el kaar koesteren spreekt het duidelijkst wanneer de naam Ringo Star ter spra ke komt. John, Paul en George draaien er geen moment omheen, dat het hun drummer is, die voor een zeer groot deel van de verworven populariteit verantwoordelijk is. Richard Starkey, wiens exotische ar- tienstennaam Ringo Star alleen al vol doende lijkt om golven van extase te veroorzaken, begrijpt niet goed wat men in hem ziet. Klein en allerminst fraai van uiterlijk, is hij geenszins het type van de veroveraar. Zijn gezicht, waarin een paar opvallend diepblauwe ogen staan, vertoont echter zo'n intens droevige uitdrukking, dat blijkbaar ieder meisje gegrepen wordt door de drang hem te bemoederen. Maar ook vele volwassenen voelen zich aangetrok ken tot deze jongeman, die alle moei lijkheden ter wereld met zich schijnt te torsen. Ontelbare ouderen, die de Beatles verschrikkelijk vinden, lopen met Ringo weg. Zelf zegt hij: „Ik heb helemaal niet die zorgen die mij wor den toegedacht. Maar een goede drum mer kent zijn plaats en ik ken de mijne." Dat de Beatles ook talrijke aanhan gers vinden onder mensen die de tie ner-leeftijd al ruimschoots te boven zijn, komt volgens henzelf doordat zij ervoor zorgen zich niet als „angry young men" te gedragen. „Wij zijn niet geassocieerd met de high society, maar evenmin met een andere bevol kingsgroep. Het laat ons koud of een bewonderaar in weelde zwemt en een titel heeft, of dat hij melkboer is en weinig of niets bezit. Alles wat wij in de mensen zoeken, is dat zij eerlijk zijn en niet iets willen lijken dat ze in werkelijkheid niet zijn." Paul MacCartney voegt aan deze woorden van George Harrison toe: „Dat is ook de reden waarom wij al lemaal zeer op prinses Margaret ge steld zijn. Er is niets onechts in haar gedrag. Maar er zijn nu eenmaal fi guren die zich er druk om maken, dat zij ons een hand gaf zonder handschoe nen te dragen". WELKE INVLOED hebben de popula riteit en de enorme inkomsten nu ge had op deze vier jongens, die het voor hun sprong naar de top nooit erg breed hadden? „Natuurlijk hoop ten wij op succes", zegt George Harri son, „maar op beroemdheid zijn wij niet zo erg gesteld. Roem kan aan een mens veel veranderen. De Beatles laten, als typische ver tegenwoordigers van een nieuwe gene ratie geluiden horen, die eerder van een ouderwetse degelijkheid getuigen. „Een van de grootste geheimen van een goed huwelijk", zegt George Har rison, „is dat een jongen en een meis je alles van elkaar weten voordat zij naar het stadhuis toegaan. Dat voor komt dat zij later voor onplezierige ontdekkingen komen te staan. Ook vind ik en sommigen zullen dat mis schien een conservatieve redering vin den dat te veel meisjes trouwen zonder zich te realiseren wat er alle maal aan vastzit. Er zijn erbij die nauwelijks een ketel water aan de kook kunnen brengen zonder dat er brand ontstaat. Een goed huwelijk mag dan gebaseerd zijn op liefde, maar men moet ook kijken naar de prakti sche kant van de zaak. Een bruid die geen ei kan bakken is voor een gezin nutteloos." De Beatle-vrouwen hebben dat inge zien. Zij hebben voor de belangrijke stap te wagen, alle drie huishoudcur- sussen gevolgd. „Wij hebben niet ge zegd dat ze dat moesten doen", vertelt Ringo met voldoening, „ze hebben het uit zichzelf gedaan". Sieraden van huisvrouwen zijn zij er weliswaar niet van geworden, maar in ieder ge val zijn zij thans in staat het gezins leven naar behoren te leiden. En er is één ding waar hun echtgenoten en alle gasten het broederlijk over eens zijn: dat zij stuk voor stuk voortreffe lijk kunnen kokenI

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 18