G. INIA BEVERWIJK: Nog steeds belangrijk centrum van de aardbeiencultuur Sloffen maken plaats voor kistjes Burgerlijke Stand Velsen Duitsers te ver in zee Verenigingsnieuws uit de IJmond Neem mi een kwartaalabonnement! Lezing over pelagische visserij in Zierikzee Havenberichten Toelatingsexamen gymnasium Felisenum Ds" m/N 1*Sccqïï A.s. Bruidspaar! BEATRIX Bloemsierkunst Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli gratis ZO W jféz&LL. f~'w?VÖ y> g Drukkerij P. W. Nijssen Vraag proefrit bij: Kort nieuws Van betekenis Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten Afgedreven door wind Velsen-IJ muiden HM8 iüSKiiOTKiE GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKS KA ARTEN VOORHEEN FIRMANT ORUKKERIJ „NUKO" OOSTERDUINWEG 31, UMUIDEN - TEL 2029 Da drukker dia ar tevana .woont, ook 'aavonda geopand v/h „Kennemer Garage" N.V. Kennemerlaan 224-226 IJMUIDEN Tel. 0 2550 - 4324/6238 Ontsporing. Gistermiddag omstreeks half vijf is in Hengelo een rangeerdeel, be staande uit enkele lege rijtuigen, gedeel telijk uit de rails gelopen. Hierdoor was er tussen Hengelo en Delden geen trein verkeer mogelijk. Om half zeven was de toestand weer normaal. Advertentie zet de zon spelenderwijs naar uw hand met LUXAFLEX aluminium jaloezieën Beverwijk zal zijn naam als cen trum van de aardbeiencultuur maan dag weer alle eer aandoen. Om drie uur die dag wordt namelijk de eerste speciale aardbeienveiling bij „Kenne- merland" gehouden. Indien het weer niet als spelbreker optreedt kan een grote aanvoer worden verwacht. Dankzij het prachtig zomerse weer staat de oogst er heel goed voor. De aardbeiencultuur in Kennemerland is de laatste jaren weer iets toegenomen. De tuinders ruimden hun oude per celen op, zodat het gehele areaal uit jonge planten - ten hoogste twee jaar oud - bestaat. De meest voorkomende variëteit is de Red Gauntlet. Daar naast treft men ook nog de soorten Climax en Senga aan. De planten heb ben een goede bloeiperiode achter de rug, terwijl ze in het geheel niet van nachtvorsten hebben geleden. Het kostelijke zachtfruit is voor het grootste deel bestemd voor directe con sumptie, voornamelijk in de Randstad Hol land. Daarnaast vinden de aarbeien een goed afzetgebied in het buitenland. Bo vendien kopen fabrikanten een deel van de aanvoer op. Tientallen jaren achter- schoonmaken. een werden de aardbeien in Beverwijk in sloffen aangevoerd. Daarin komt nu ver andering, aangezien de veiling „Kenne merland" een grote partij kistjes kocht. In een kistje gaan vier pond aarbeien, in een slof vijf pond. Dit jaar zullen de aard beien echter nog in sloffen èn in kistjes worden geveild. De grootste zorg van de tuinders nu is het enorme tekort aan plukkers. Het oog sten van aardbeien is een apart vak, dat lang niet iedereen kan doen. Het is bo vendien zwaar werk, dat op één knie moet worden verricht. Vóór dag en dauw zijn plukkers en pluksters reeds op het land aanwezig. Het tekort aan personeel is zo groot, dat het hele tuindersgezin wel ge noodzaakt is tijdens de oogst de handen uit de mouvfen te steken. Kan dit niet, dan rest de teler maar één mogelijkheid: de percelen voorgoed opruimen. Vroeger speelde dit probleem geen toI, aangezien de gehele streek toen op de aard- beienpluk leefde. Het totale economisch leven rond Beverwijk draaide in de der tiger jaren rond één jaarlijks gebeuren: het aardbeienseizoen. Zelfs de midden stand leverde in die tijd het gehele jaar op krediet, in afwachting van de oogstre- sultaten. Hoewel de aardbeiencultuur niet meer dat aanzien heeft die ze vroeger had, vast staat dat ze voor de streek Kennemer land nog van betekenis is. Ook het ge meentebestuur van Beverwijk schermt, als dat zo te pas komt, nog maar wat graag met het begrip „Beverwijk-aard- beienstad". Onlangs nog demonstreerde het college dit bij de komst van het eer- Deze kleuter doet zich tegoed aan een flinke hoeveelheid aardbeien. Het consumeren ervan eist al haar aandacht op. Mammie zal haar be smeurde gezicht straks wel weer Advertentie BEVALLEN: M. M. van Kerkhof-Pop ping, d., Schepersstraat 28 rd., Haarlem; G. W. M. J. Broek-Berbers, z„ Dolfijn straat 4, IJmuiden; C. Fanoy-ten Kate, z., Min. van Houtenlaan 11, Velsen-Zuid; C. Jansen-Calandt, z., Vinkenkrogtlaan 2, Velsen-Noord; F. S. W. de Jong-Bruin, z., Da Costalaan 36, Driehuis; P. M. van Excel-van Poecke, z., Pleiadenplant- soen 35, IJmuiden; R. Buscop-Halder- man, d., Schepersstraat 28 zw., Haarlem; M. A. Koster-de Jong. d., Planetenweg 179, IJmuiden; M. A. Mees-de Petit, d., Berglaan 8, Santpoort; C. M. Waasdorp- Schoorl, d., Bloemendaalsestraatweg 160, Santpoort; W. J. Koster-Jorritsma. z.. Steenbokstraat 70, IJmuiden; W. M. E. Weber-van Duijnen. d., P. J. Troelstra- weg 16, IJmuiden; M. C. J. van der Does- Feiten, z., Kastanjestraat 11, IJmuiden; J. M. Keur-Goldof, z„ Trompstraat 9 rd., IJmuiden; M. M. de Pagter-Moerland, z., Koningsplein 11, IJmuiden; T. Jonkman- v. d. Aart, d., Hagelingerweg 111, Sant poort; C. J. Moseman-Lucas, d., Schulp weg 354. Velsen-Noord; H. Scholder- Brandwijk, d., Willebrordstraat 53, IJmm- den-Oost; M. C. van Kaam-Harsveld. z., Acaciastraat 22, IJmuiden; B. D. van Al- tenburg-Nordsiek, d., Casembrootstraat 37, IJmuiden; E. den Heijer-de Groot, z., Orionweg 34, IJmuiden; M. J. Bakker- Verschoor, z., Grahamstraat 216, IJmuiden. ONDERTROUWD: T. Prophitius, Woon ark Tjeco, Jachthaven Zaadnoordijk, Uit geest en W. A. Schmale, Planetenweg 114, IJmuiden. t.a. Woonark Tjeco, Jachthav i Zaadnoordijk, Uitgeest; A. Osendarp, Vaartweg 16, Hilversum en C. Steenhcek, Stratingplantsoen 44 rd., Velsen-Noord, t.a. Vaartweg 16, Hilversum; C. Kwast, Planetenweg 22, IJmuiden en A. A. M. Meeuwissen, Bellatrixstraat 37, IJmuiden, t.a. Planetenweg 22, IJmuiden; C. Steen- dam, Piet Heinstraat 58, IJmuiden en M. T. Sas, Piet Heinstraat 58. IJmuiden; M. P. v. d. Wende, Kluijskenslaan 25, Sant poort-Zuid en C. M. Smit, Teding van Berkhoutstraat 9 rd., Haarlem; G. Wil- lemsen, Da Costalaan 12, Driehuis en A. M. C. Guijt, IJmuiderstraatweg 61, IJmui- den, t.a. Wijk aan Duinerweg 37, Bever wijk; R. Rutte, Wijk aan Zeeërweg 69, IJmuiden en T. M. Wijngaarden, Hoofd straat 173, Santpoort; A. Bakker, Bloem - straat 51, IJmuiden en L. J. Hoefnagel, Schoolstraat 5, IJmuiden, t.a. School straat 5, IJmuiden; E. Vlieland, Moerberg- plantsoen 49, IJmuiden en A. J. van Die pen, Zuurvenseweg 33, Bergen, t.aij Schoolstraat 19, IJmuiden; T. C. J. Welp, Wijkerstraatweg 246, Velsen-Noord en M. C. Stals, Doelmanstraat 13, Veisen- Noord, t.a. Doelmanstraat 13, Velsen- Noord; H. G. Jansen, de Savornin Loh- manlaan 15, Velsen-Zuid en B. J. J. van den Berg, Kennemerlaan 171, IJmuiden, t.a. de Savornin Lohmanlaan 15. Velsen- Zuid; H. de Wit, Meidoornstraat 17, IJmui den enJ. Jongejan, Schoonoortstraat 16, Velsen-Noord, t.a. Schoonoortstraat 16, Velsen-Noord; J. Windhorst, van Nieuw koopstraat 12, IJmuiden en W. F. J. Kers- semeijer, Lagersstraat 36, IJmuiden; J. A. H. v. d. Ham, Romerkerkweg 67, Bever wijk en T. Zwemmer, Bloemstraat 24, IJmuiden, ta. Romerkerkweg 67, Bever wijk; T. J. M. Sintenie, van Dalenlaan 210, Advertentie ste zeeschip in Beverwijk. Gezagvoerder en bemanning van de „Bothniaborg" kre gen toen van wethouder F. R. W. Kae- bisch enkele kistjes aardbeien. Santpoort en M. J. Gorter, Velserduin- weg 178, IJmuiden, t.a. Kerkweg 48, Sant poort; M. G. Kroone, Hagelingerweg 195, Santpoort en J. A. Wind, van Ostade- straat 75, IJmuiden, t.a. Hagelinger weg 175, Santpoort. GETROUWD: J. Post en J. P. Schouten, van Diepenstraat 4, Velsen-Noord; B. A. v. d. Sijpt en J. R. van Dam, Watervliet- straat 18, Velsen-Noord; N. J. Klepper en S. B. Teske, Kruidbergerweg 6. Santpoort; J. J. Kruithof en J. M. C. de Graaf, Kruid bergerweg 26, Santpoort; J. H. van Nood en E. F. M. Steenhoff, Kwartelstraat 11, Utrecht; J. A. Tiems en A. Groot, Bos boom Toussaintplein 133, Delft; J. J. Snij ders en C. M. A. J. v. d. Zwet Slotenma ker, W. van Velzenstraat 5, Heemskerk; D. Uiterwijk Winkel en T. Blink, Velser- duinweg 284, IJmuiden; G. H. J. v. d. Heij den en H. A. Minneboo, Hooiplein 85. Cas- tricum; H. Helfrich en N. Sloot, Regge- straat 21, IJmuiden. OVERLEDEN: M. Barnhoorn, 87 j., wedn. van B. Kuijt, Kompasstraat 40, IJmuiden; W. Rem, 73 j., e. van H. J. Platte, Wijk aan Zeeërweg 10, IJmuiden; J. Beets, 85 j., wedn. van C. Bier, Rijn straat 4, IJmuiden; W. J. van de Griend, 58 j., e. van A. D. M. Portegies, Lange Nieuwstraat 269, IJmuiden: D. Wijtserna, 60 j., e. van G. A. V. Udo, Meidoorn straat 14, IJmuiden; M. J. Rodermond, 78 j., Duin en Kruidbergerweg 73, Sant poort; A. Kooge. 83 j., wed. van P. Ter voort, Kerkweg 34, Santpoort. Advertentie KENNEMERLAAN 56- 58 - TEL. 608J Tijdens de visserij tentoonstelling „Vis to 1966" in Zierikzee is een conferentie gehouden, waar dr. Hans Kietz uit Bre men een inleiding heeft gehouden over de pelagische visserij. Dit is de benaming voor diepzeevisserij, waarbij het thans in gebruik zijnde grondnet wordt vervangen door een drijfnet. Dit drijfnet maakt het mogelijk visscholen, die zich tussen de wa terlijn en de zeebodem bevinden, te van gen, hetgeen met het grondnet niet mo gelijk is. Voor het opsporen van de visscholen maakt men gebruik van de perifoon, een apparaat dat in de oorlog gebruikt werd voor het opsporen van onderzeeboten. Bij deze gerichte visserij is het ook mogelijk diepteverschillen-van de ene school naar de volgende te overbruggen door het net uit te rusten met een sonde, die, verbon den met op het schip opgestelde appara tuur, aangeeft of het net zich ter hoogte van de visschool bevindt. Na jarenlange proeven kan men thans van een succesvolle gerichte diepzeevis serij spreken, die de aanschaf van de kost bare apparatuur rechtvaardigt. Met behulp van de nêtsonde is het ook mogelijk het net heel dicht over de zeer oneffen zeebodem te slepen, waardoor een gevaarlijke aanraking met de zeebo dem kan worden voorkomen. Op verscheidene plaatsen in de ge meente Velsen is men begonnen a an de aanleg van de nodige leidingen ten behoeve van de omschakeling op aardgas. Het ligt in de bedoeling dat alle gastoestellen eind maart 1967 omgebouwd zullen zijn. Eerst zullen IJmuiden, Velsen-Zuid en Driehuis van aardgas worden voorzien, daar na volgen sectiegewijs de andere delen van de gemeente. De reddingsbrigade te Wijk aan Zee moest gistermiddag, toen het onweer op stak, in actie komen om hulp te verle nen aan twee Duitse badgasten. De Duit sers waren met een rubbervlot in zee en werden door de wind steeds verder van de kust gedreven. Twee motorboten zijn naar de in ge vaar verkerende badgasten uitgevaren. Zij konden behouden worden opgepikt en naar het strand worden teruggebracht. Het rubbervlot werd ook uit zee opge vist. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Kyrios Stelios, van Rostock; Yorksand, Jakobstad, Zaandam; Meteor, Rotterdam; Johanna Buite laar, Klaipeda; Luise Emilie, Skoghall; Honte- stroom, Sheerness; Pernille Maersk, Weastle; Rijnstroom. Shoreham; Bodil Schmidt, Rotter dam; Saarland, Antwerpen; Aristoteles, Ant werpen; Boekanier, Londen; Castor, Londen; Bruse, Porsgrunn; Maria Althof f, Swansea; Af ram River. Hamburg; Start, Huil. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Clio, naar Helsingborg, IJmuiden; Stortemelk II, Terschel ling; Majo, Londen. IJmuiden; Chateagay, Mon rovia; Lizzie Terkol, Immingham; Wiking, Da genham; Prins der Nederlanden, Southampton; Resolute. Noordzee; Mandourah, Marokko; Meteor, Montrose; Nebo. Rotterdam; Schiekerk, Bremerhaven: Nerlandia, Gothenburg; Jans, Londen; Navigare, Goole; Hejo, Hamburg; Herrö, Helsinki; Pandora: Londen; Jan Ute, Immingham; Beninkust, Bordeaux; Finlandia, Helsinki, IJmuiden; Emmy-S., Huil; Wolanda, Londen; Anne Bögelund, Londen. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Honds bosch, van Rotterdam, Zaandam; Brinio, Man- tyluoto, Beverwijk; Hathor, Antwerpen; Deo Duce, Teignemouth. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Reestborg, naar Delfzijl: Draco, Stavanger; Holland, Ter schelling; Marwa, Bremen; Victory, Ipswich; Peter Freze, Lundsholm; Wim 2, Rotterdam; Diogenes, Lissabon. MAANDAG 20 JUNI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort „Spaarn- berg", Wüstelaan (ook voor r.-k. biblio theek): 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Venusstraat 1, IJmuiden, 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen: Bert Bosch, Jan Willem Janzen, Tine ke Lunshof, Hans van Monsjou en Marion Scholten (allen Heemskerk); Yvonne v. de Brink, Frans Don, Anneke van Leyden, Carla Visser en Rendert Jan de Waard (allen Beverwijk); Bram Hijmans, Cor Kalkman, Gerard Kessler, Wilma Kesslen Lucie du Quesne van Bruchem, Sjoerd Veen en Frouke Wermenbol (allen IJmui den); Johan den Besten, Marja Bom, Stijn Broekman, Janine Burger, Frank van La moen, Lideke Nolst Trenité, Margriet Prins en Teun Schermerhom (allen Vel sen); Hilde Fromberg, Carla Hartman, Yolanda Hogendijk en Reinild Mees (al len Driehuis); Mia Bangma, Jet Benja mins, Dirk Jan Blikkendaal, Johan van Dorp, Cilia Gevers, Paul de Roo, Tom Rossmark, Wytske Schroder, Maarten van Tol, Peter van Veen, Henk Vermande en Rens Verstappen (allen Santpoort) De ondergetekende - naam --m straat - plaats wenst met ingang van 1 juli a.s. een abonnement op IJmuider Courant' per kwartaal 11.05 Handtekening: U kunt deze aanmelding per post epasfl^en of meegeven aan de bezorger in uw wijk. Momenteel nemen kistjes aardbeien een belangrijke en in het oog sprin gende plaats in bij de groenteman nen. Dit zachtfruit wordt in deze dagen gretig door de huismoeders gekocht. Wanneer bovendien de prijs niet aan de hoge kant is. smullen velen dagelijks van deze lekkernij. Vakkundige plaatsing. Pasklaar voor uw raam. Off. Luxaflex-dealer Marktplein 29 IJmuiden 02550-7541 IUROM Marktplein 29 - IJmuiden - Telef. 7541 (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5