ELEZERSSCHR M Uw kennissen noemen u evenwichtig. U steekt er graag een pijp bij op. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaett rookt? Coopvaetf r HOE IS HET ONTSTAAN? mmm Een bouwende belegging ipg pp|jp ZATERDAG 18 JUNI 1966 7 Lages 1 Lages 2 Lages 3 Lages 4 Publiek en PTT Intermenselijk contact Frans Hals Defaitistisch Parkeergarages en financiën Het borstelt en zuigt Carillonwanklank Kennedy in Zuid-Afrika m Het Zilveren Kruis Vietnam Vakantieperikelen Terreur Dit woord: SPLIJTZWAM Dit woord: JACHT Dit woord: ISOLEREN Dit woord: POP Het Nederlands Auschwitz Comit' heeft het voornemen op maandag 20 juni 's avonds om half acht een tocht door Am sterdam te organiseren tegen de invrij heidstelling van Lages en voor het on verkort handhaven van de staf van de an dere oorlogsmisdadigers. De toch zal be ginnen voor Lages voormalig hoofdkwar tier in de Euterpestraat, de M.M.S. in de Gerrit van der Veenstraat en zal eindi gen bij de dokwerker op het J. D. Meyer- plein. NEDERLANDS Auschwitz Comité J. SLAGTER (voorzitter) Met grote verontwaardiging protesteer ik met klem tegen de vrijlating van de SD-er en sadist Willy Lages. Zijn naam was in die donkere oorlogstijd al voldoen de om de zachtzinnigen onder ons tot brakens toe van walging en haat te ver vullen! Ik herinner me nog dat jonge joodse moedertje met haar kindertjes. Eén aan de rokken, één op de arm. Voort gedreven door de „Grüne polizei" schreeuwde ze haar angst en smart uit tegen de gevels van de „schoongeveeg de" straten. Om de dribbelvoetjes van haar kleine jongen te ontzien wachtte ze soms even. „Genoeg" vond de mof en sloeg met de kolf van zijn geweer in haar knieholte. Ze kwakte tegen de grond en het hoofdje van de baby sloeg tegen de stoeprand. Lang, heel lang is haar nood kreet me bijgebleven. De opdrachtgever van deze mensont erende pogroms was Lages. In onze verzetsgroep was een jonge stu dent, Henk de Ronde. Zijn ideaal was: als de oorlog over zou zijn, z'n vader, die als kapitein op een koopvaardijschip in geal lieerd konvooi voer, te bewijzen dat hij een gelijkwaardige moed had getoond. Samen hadden ze gestaan in de strijd te gen de nazihorden. Zonder vorm van pro ces is Henk de Ronde in opdracht van Lages gefusilleerd. Henk as 19 jaar oud. Alleen, slechts omringd door haar beu len betrad Hannie Schaft (studente in de rechten, 23 jaar oud) het duinterrein van Bloemendaal op 17 april 1945. Voor het laatst zag ze de zon, vóór deze uiteen spatte in vuur en pijn toen ze doorzeefd met de moordende kogels neerviel. Lages was er zelf bij. Ik protesteer tegen dit onrechtmatige regeringsbesluit dat een aanfluiting is voor alle rechtsgevoel. Geen bloed van deze misdadiger was voldoende geweest om het leed wat hij veroorzaakte uit te wissen. Een prachtige aanleiding tot de monstratie voor zijn rotgenoten en exna- zi's zal zijn dood in Duitsland zijn. Dit had niet moeten gebeuren. Wij oud-verzetsmensen, oud-kampmen sen en nabestaanden, voelen ons diep, diep gekwetst! T. MENGER-OVERSTEEGEN, IJmuiden. Toen ik via de radionieuwsdienst ver nam dat Willy Lages zich weer vrij be weegt in het land dat grenst aan onze Oostgrens was het alsof ze met een scheermes door mijn lichaam gingen. Als oud zeeman die op bijna alle wereldzeeën kennis heeft gemaakt met dat nazituig gaat er dan wat in je om. Wat een vre selijk leed ondergaan die mensen weer die aan de hel van Willy Lages ontkomen zijn. Onze regering wist precies wat er aan de hand was in 1939, ze wisten don ders goed dat Hitler met zijn handlangers ons land zouden leegroven en de voor uitstrevende mensen zoveel mogelijk zou den „opruimen". Wat nu is gebeurd door het vrijlaten van Willy Lages is precies hetzelfde: toegeven aan de druk van Bonn. Julius Fucik heeft in de Gestapo-gevan- genis van Pankrac onder de vreselijkste omstandigheden opgeschreven wat hij van dat „Herrenvolk" allemaal ondervonden had. Hij is door de Gestapo vermoord, maar de laatste woorden in dat boek wat na die vreselijke slachtpartij is versche nen onder de naam „Met de strop om de nek" waren: „Weest waakzaam". J. VAN DEN BERG, IJmuiden. Met afschuw lees ik dat Lages wordt vrijgelaten. Dit sujet dat direct verant woordelijk is voor de deportatie van 70.000 joden uit Amsterdam, onder wiens leiding de beruchte razzia's op de joodse bevol king zijn gehouden, wordt weer op de ge meenschap losgelaten. Hier protesteer ik tegen! Maar ja, in een wereld waarin het anti semitisme weer welig tiert (Bamberg!) waarin negers achtergesteld, verontrecht en vernederd worden (Noord-Amerika. Zuid-Afrika!) waarin het Vietnamese volk door de Amerikaanse koloniale troepen uitgemoord dreigt te worden, kan men de vrijlating van dergelijke boeven verwach ten! B. KERKHOVEN, Haarlem In de pers in een pleidooi verschenen van de christelijke bond van P.T.T.-ers voor invoering van vrije zaterdagen. Als dat gebeurt dan komt 't publiek nog meer te kort daar men op weekavonden ook sl niet op de postkantoren terecht kan. Het publiek (vooral de werkenden )moe- ten al te veel vrij vragen of verzuimen om bij de P.T.T. hun zaken af te handelen. Ook bij andere instanties, zoals bijvoor beeld bij gemeentelijke diensten, is een andere regeling gewenst. Waarom kunnen de loketten van de Nederlandse Spoorwe gen wel twintig uur per dag open zijn? Waarom stelt P.T.T. niet een tweeploe- genstelsel in. Bijvoorbeeld zes ochtenden van 7 tot kwart over één en vijf middagen van één uur tot half negen. Dan is de dagtaak goed verdeeld en de werkweek 87^4 uur. W. ROLA, Haarlem. Mogen wij even uw aandacht vragen voor IMC? Intermenselijk Contact betoogt een werkelijk band tot stand te brengen tussen mensen die door omstandigheden vrijwel alleen zijn komen te staan in het leven. Wat dit betekent in deze tijd zal iedere alleenstaande ongetwijfeld maar al te goed begrijpen. Wij leven immers in een maatschappij waarin de mens door gaans geheel opgaat in de massa. Vooral de ouderen kunnen dit slecht verwerken. Op een dag komt de mens die niet of niet meer in een gezinsverband woont tot de ontdekking dat hij zijn vroegere vrienden en kennissen nog maar zo weinig ziet. Vaak wordt dit aanvaard als behorende bij de status van de alleenstaande. Ook dit is moeilijk te verwerken en er ontstaat soms een verongelijkt gevoel. Kerke lijk aangeslotenen zullen niet zo snel „al leen" komen te staan omdat in de kerk veel aan verenigingsleven wordt gedaan. IMC streeft er naar alleen-staande men sen te binden, met inachtneming van hun persoonlijkheid, terwijl daarbij naar ver mogen getracht wordt elkaar ook te kun nen bijstaan en wel met de bedoeling het gevoel van eenzaamheid zoveel mogelijk te ondervangen. Wie kunnen als lid toetreden? Zij, die het voorrecht hebben te mogen beschik ken over gezonde, normale geestelijke vermogens, die belangstelling kunnen op brengen voor die zaken, welke ertoe bij dragen de geest te verrijken en die daar mede de eenzaamheid al ten dele door breken. Dit doel proberen wij te verwe zenlijken door het houden van bijeen komsten, het gezamenlijk bezoeken van concerten, lezingen en voordrachten op het terrein van de kunst, litteratuur en historie, het organiseren van instructieve excursies op cultureel peil zonder daarbij naar een bepaalde religieuze of maat schappelijke levenshouding te vragen. Een ieder is welkom, die door opvoeding en vorming naar een vrij, doch beschaafd levenspeil streeft. In verschillende plaatsen in het Gooi, in Eindhoven, Den Haag en Utrecht zijn goe de resultaten bereikt, in eerstgenoemde gemeenten worden ook door jongere men sen sporten en diverse spelen beoefend. Wij zouden gaarne in Haarlem en omge ving de alleenstaanden willen verenigen, die met ons het hierboven vermeld doel zouden willen nastreven. Inlichtingen worden u gaarne telefonisch verstrekt door: MEVROUW C. M. POT-HARDEBOL. P. C. Boutensstraat 134 hs, Haarlem. telefoon (02500) 52892. In uw blad las ik dat er plannen be staan voor het verplaatsen van het stand beeld van onze grote Haarlemmer Frans Hals. In het Florapark, waar het nu staat, hoort het niet thuis; evenmin op het Frans Halsplein. Er zijn over het leven van Frans Hals veel minder bijzonderheden bekend dan bijvoorbeeld van Rembrandt. Een ding is echter zeker. Frans Hals heeft gewoond in de toen bestaande stads kern van Haarlem. Noch het Florapark noch het Frans Halsplein bestond toen. Volgens oude geschriften is Frans Hals dertien keer verhuisd. Het schijnt vast te staan dat hij ondermeer gewoond heeft op de Voldersgracht en in de Peuzelaarsteeg. Zijn standbeeld hoort dus in de binnen stad thuis, dan kunnen de toeristen het ook zien. Is het niet mogelijk een plaats te vinden op het te ontwerpen Raaks- plein? Er schijnen bezwaren te zijn ten op zichte van het vervoer van het stand beeld. In deze tijd, waarin men huizen verrolt alsof het lucifersdoosjes zijn, kun nen de heren van Openbare Werken mij niet wijsmaken dat het beeld met mo dern materieel niet te vervoeren is. Stop het standbeeld van Frans Hals in elk geval niet weg zoals de prachtige schepping van Bronner in de Hout. Dat had toch voor het Paviljoen moeten staan. In de Hout komen geen toeristen. Laat het moois van Haarlem zien. HERM. BAKKENHOVEN, Haarlem Al enige keren heb ik me flink geër gerd aan de defaitistische ingehouden stukken (onder andere van de heer Sue- rink) over de slechte voorlichting aan en de vele mislukkingen van emi-immigran- ten. Naar mijn mening komen deze stuk ken alleen van de mislukkingen en per centsgewijze zijn dat er niet zo heel veel. Ik heb de indruk dat dezen hebben gedacht, een paradijs te zullen vinden. Maar dat is toch wel heel erg naïef. Zelf ben ik ruim een jaar in Australië ge weest, heb daar ruim 14.000 km. afgelegd en ben zeer onder de indruk gekomen van dat prachtige land. Wij mijn vrouw en ik hebben vele immigranten gesproken en de indruk gekregen dat de enkele, die daar nog niet is geslaagd, het voor negentig percent van de gevallen aan zichzelf te wijten heeft. Wij hebben een opvangcentrum bezocht en immi granten, die daar hebben verbleven en die nog niet geslaagd waren gesproken en deze hadden over de verblijven en de verzorging niets dan lof. Wij hebben een buurman, die, wegens familieomstandigheden niet terug kan maar die liever vandaag dan morgen terug zou willen gaan. Hoe kan iemand in de randstad Holland, waar je bijna bij elkaar op schoot zit de ruimte en wat voor een prachtige ruimte in Aus tralië vergeten terwijl de bouw van de huizen en de grond daar aanmerkelijk goedkoper is. Tracht u eens een ingezonden stuk te krijgen van een geslaagd immigrant, die hier met vakantie is. Als niet nog twee van onze drie kinde ren in Nederland woonden, waren we vrij zeker niet teruggekeerd. Advies aan Suerink, Veelbehr en anderen. Lees eens Prisma no 898. Daar staan ook een paar mislukkingen in. De titel is „Australië het nieuwe vaderland". Het behandelt de lotgevallen van een paar Nederlandse emigranten-gezinnen. W. HERDER, Haarlem. Onlangs is de Haarlemse bevolking ver rast met de nadrukkelijke aankondiging van een ondernemend verkeersproject; de tunnel onder het Verwulft met de bouw van twee ondergrondse parkeergarages. Een persconferentie met twee verant woordelijke wethouders, discussie in de Ondernemerscentrale en grote stukken in de krant. Maar er is nog een wethouder bij dit plan betrokken, wiens stem niet werd gehoord; de wethouder van finan ciën. Bij dit plan rijzen nog tal van onopgeloste vragen, bijvoorbeeld de totale kosten van de uitvoering, schadevergoe ding aan de winkeliers, die tijdens de bouwperiode schade lijden, de mate, waar in de gemeente bijdraagt in de uitvoe ring en vooral de mogelijkheid dit plan financieel in te schakelen in het gemeen telijk werkplan voor de komende jaren van openbare werken. Daarover geen woord. Wanneer wij bedenken dat tal van uit gewerkte plannen van de gemeente (on der meer zwembad Planetenlaan en ver nieuwing schouwburg) van jaar tot jaar worden verschoven, riekt dan de publika- tie van dit plan niet stérk naar verkie zingsreclame? H. J. BINDELS, Haarlem. Naschrift: Desgevraagd heeft de Haarlemse wethouder van financiën, de heer D. A. J. Spek ons als reactie op deze brief meegedeeld dat de grote pro blemen rondom het toenemende verkeer en de daarmede gepaard gaande behoefte aan parkeerruimte van het college van burgemeester en wethouders aanhoudende attentie vragen, alsmede het nemen van beslissingenom tot oplossing van die problemen te komen. Het plan dat door de firma Nelissen aan B. en W. werd voorgelegd en toe gelicht is naar de mening van het colle ge acceptabel. Definitief kan pas worden beslist als het plan is uitgewerkt en de kosten nader bekend zijn. Daarbij komen ook de vragen die de heer Bindels stelt aan de orde. De gemeenteraad zal zich dan over een en ander hebben uit te spre ken. Teneinde echter de Haarlemse bevolking en met name de ondernemers in de bin nenstad op de hoogte te houden van de plannen, waarmede B. en W. serieus be zig zijn, is dit plan van parkeergarages en een tunnel onder het Verwulft ter kennis van het publiek gebracht. Bij de presentatie was de aanwezigheid van de wethouder van financiën niet nood zakelijk, omdat over de financiering, waarover alleen nog maar globaal zou kunnen worden gesproken, geen concrete mededelingen konden worden gedaan, al dus de heer Spek. Met veel belangstelling zagen wij de fo to op pagina 3 in uw blad van 3 juni jL Wij zouden willen opmerken dat de man die met het paard bezig is niet elek trisch borstelt, doch normaal borstelt en tegelijkertijd afzuigt. Overigens is deze methode niet nieuw. Wij leveren deze ap paratuur in Nederland al sinds 1937 voor het onderhoud van paarden, stamboekvee e.d. NILFISK MAATSCHAPPIJ, Diemen Als men zich zou ergeren aan de klan ken van ons stadhuiscarillon, dan zou ik willen vragen: Kunt u bij het lawaai van de vele knetterende bromfietsen op Plein en Lange Nieuwstraat, u wel verstaan baar maken? Of klinkt dit als muziek in de oren? Verzamel eens handtekeningen, om de ze ergenis, waardoor het onmogelijk is een gesprek te voeren ongedaan te ma ken. En bovendien geachte winkeliers: Houdt uw straatje voor uw mooie win kels alstublieft „schoon". Want bij het lawaai van de bromno- zems, vooral op zaterdagen, komt dan nog het spitsroedelopen om de „honden- uitwerpselen, de kleverige ijs- en vette patatpapiertjes" te ontwijken. De tegels voor uw zaken zijn vies en stinken. Wij willen graag rustig en schoon winkelen. C. GRAVEMAKER, IJmuiden. Dat het rassenprobleem in Zuid-Afrika hetzelfde zou zij-n als in Amerika „Van Dag Tot Dag" 6 juni, lijkt me niet ge heel juist. Het grote verschil tussen Amerika en Zuid-Afrika is volgens het redactionele artikel, dat Amerika wettelijk de rassen discriminatie verwerpt en in Zuid-Afrika de apartheidspolitiek de basis van het re geringsbeleid vormt. Akkoord. Maar er zijn wel degelijk ver schillen. Ie. De nummerieke verhoudingen tussen zwart en blank zijn in beide landen el- kaars tegengestelden. Amerika heeft een klein deel negers tegen een overgrote meerderheid blanken. In Zuid-Afrika is het juist andersom. 2e. In Zuid-Afrika leven de Bantoes in stamverband. Voor zover mij bekend de negers in Amerika niet. De naam Bantoe is een verzamelnaam van een groot aan tal inheemse stammen, die hun eigen cul tuur en levenswijze hebben en tegenover elkaar vaak een strenge wijze van discri minatie, ja zelfs van minachting toepas sen. Bij mijn recent bezoek aan Zuid-Afri ka, na veertien jaar is mij dit weer dui delijk gebleken. Ik kan me heel goed voorstellen, dat de mensen in Zuid-Afrika er niets voor voe len van dit land een tweede Kongo, Gha na of Nigeria te maken. In hoofdzaak gaat het er om; le als de Bantoe in eigen gebied zover ontwikkeld is, dat hij zijn gebied zelf kan besturen is het dan de oprechte bedoeling van dr. Ver woerd om voor zulk gebied de „blanke baasskap" op te heffen, (vol gens zijn politieke tegenstander, beter de leider van de oppositiepartij, „ja"); 2e krijgt de regering van Zuid-Afrika nog de tijd dit plan uit te voeren. Voor de goede orde zijn er veel dingen, onder meer de zogeheten kleine apartheid die beslist gewijzigd dienen te worden. Ook voor mij geldt, dat voor God ieder mens, ongeacht huidskleur gelijk is. Dit geldt ook voor de naasten. Nog een verschil. In Zuid-Afrika be steedt de regering enorme bedragen aan de opvoeding van de Bantoe, opleiding van doktoren en verplegenden, stichten van hospitalen enzovoort. De Amerikanen in Zuid-Vietnam besteden geld en levens aan vernietiging. A. VAN LUIN, Heemstede. Advertentie A DOl.'WE F.GBF.RTS f.1,2.1 hte geurige pijptabak f*||' i(Wun^'n.^urVH>il>|<l iavr - 'iimit In 4«z« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. L>e Inzender moet de brief met zijn volle naam en adree ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatie te bekorten op niet easentléle punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Onlangs op een vergadering van de Bond van Gepensioneerden in Haarlem is mij gebleken dat vele Haarlemmers van het bestaan van „Het Zilveren Kruis" aan de Jansstraat 27 in Haarlem niets wisten. Vroeger was ik in het gewone ziekenfonds in de Jansstraat. Doordat mijn pensioen omhoog ging, mocht ik daar niet langer in blijven. Ik heb mij toen bij verschillende fondsen aangemeld, maar kreeg steeds nul op het request, omdat ik de zeventig was gepasseerd. Bij mijn vroegere ziekenfonds raadde men mij Het Zilveren Kruis aan. Ik ben lid ge worden en heb daar nooit spijt van ge had. Het is niet de bedoeling van het fonds winst te maken. De maandpremie is zeer billijk. Van de gewone dokters-, apothekers- en specialistenrekeningen ver goedt het fonds 80 percent. Wordt men in het ziekenhuis opgenomen, zoals dat met mij het geval was, dan worden al le kosten vergoed. Vele fondsen keren uit, maar doordat de kosten steeds stij gen, moet de verzekerde voortdurend bij passen. Dat is echter niet het geval bij het Zilveren Kruis. Ik ben eerst veertien dagen onder behandeling van een specia list geweest en toen in het ziekenhuis op genomen, waar ik een maagzweer- en een breukoperatie onderging. Voor het consult van de specialist heb ik 21 percent der kosten zelf moeten betalen: de rest werd betaald door het Zilveren Kruis. De rekeningen van de chirurg en van het ziekenfonds waren verbazend hoog. De totale kosten waren ongeveer 3.000; daarvan heb Ik slechts 60 betaald. Ik wil geen propaganda maken voor Het Zilveren Kruis, maar ik zou wel de genen die, zoals ik door salaris- of pen sioenverhoging,niet in het gewone zie kenfonds kunnen blijven wat hun leef tijd ook mag zijn willen aanraden bij dit fonds de voorwaarden op te vragen. A. HOFSTRA, Zandvoort. Gij verbrandde niet uw geest het schrift toch was met bloed geschreven gij verbrandde niet uw geest uw lichaam slechts ging in vlammen op. Uw woorden waaiden naar alle streken de taal verstond de mens in het land uw bloed verdampte in die weken in harten der verlorenen. De vlammen die u verteerden wakkerden de geesten aan dergenen die leerden dat menig bloem verloren staat.. Nu is er hoop geboren het as bracht licht de vrijheid is niet verloren omdat uw geest niet te verteren is. W. C. KUITER, IJmuiden Vele mensen hebben moeite met het vinden van een geschikt logeeraders voor hun dieren in de vakantie en dat heeft voor honden zowel als katten en gevogel te soms de rampzaligste gevolgen. Er zijn nog te weinig écht goede pensionadressen. Zou hier een uitwisselingssysteem niet de oplossing zijn? Ik heb mij dit zo voor gesteld: familie A, die eerst met vakantie gaat, mag zijn dieren zolang bij familie B in huis geven en later mogen de die ren van familie B weer bij familie A lo geren. Als dit over en weer goed gaat kan men misschien jaren plezier hebben van deze samenwerking. Het is dus zaak één dierenvriend(in) te vinden, die bereid is de adressen van gegadigden telefonisch te verzamelen en ze twee aan twee te combineren, zonder verdere verantwoor delijkheid natuurlijk: de mensen moeten zelf verder contact leggen en het andere gezin beoordelen. Daar de tijd dringt wil ik wel even een begin maken met het verzamelen en door geven van adressen. U kunt mij 's avonds tussen 8 en 9.30 uur opbellen op 02500- 51413. Katten kunt u béter in hun eigen huis laten en ze daar door vrienden, familie of buren van eten, drinken (vooral ook vers water) en liefst twee schone bakken laten voorzien. Er wordt dan meteen voor de planten gezorgd. J. C. STREBE-LANGENDONK, Overveen. In uw blad las ik het eerste geschreven bericht over de schanddaden in Amster dam. Zoals was te verwachten komt de rode terreur dan duidelijk tot uiting, de acties van de communisten en hun klei ne vriendjes, de provo's, spreken de taal van de dictatuur. Naar voorbeeld van nazi's en communisten in voorbije jaren heeft men nu de martelaar om de ter reur aan op te hangen. De veelbeproefde politie van Amster dam wordt door de gechanteerde burge meester van de straat gehouden en men kan naar hartelust het spel spelen. Het is uitermate tragisch, dat dit alles in ons goede land mogelijk is. De com munisten spelen hun spel bekwaam, dap per geholpen door een stupide groep in de P.v.d.A. en P.S.P. H. J. BAIDENMANN, Zandvoort. Advertentie Als term uit de biologie betekent splijtzwam: bacterie die zich ver menigvuldigt door splijting. Maar men gebruikt het woord in deze zin eigen lijk niet meer. Wie nu in Nederland van splijtzwam spreekt bedoelt daarmee in politieke zin: de neiging tot splitsing in groepen en partijen, het element dat verdeeldheid brengt tus sen verschillende richtingen in onze maatschappij. In die zin is het voor het eerst gebruikt in de debatten der Tweede Kamer. Misschien is Abraham Kuyper de man die de nieuwe beteke nis heeft bedacht. Zeker is dat Goe man Borgesius in 1904 in de Kamer heeft gesproken over „de splijt zwam die de volksschool uiteen scheurt door nog meer kleine school tjes te stichten voor allerlei secten." Het woord jacht betekent zowel: het jagen als: snelzeilend zeeschip. In het laatste geval is de betekenis zoals men dat noemt „verdicht", dat wil zeggen dat het woord oorspronkelijk luidde: jachtschip, waarvan het twee de deel is weggelaten, terwijl het eerste de betekenis van het geheel kreeg. Zo spreekt men van een buiten voor een buitenplaats, van port voor portwiin, van vloei voor vloeipapier enz. Een jacht of jachtschip is dus eigenlijk een schip waarmee men jaagt. Het Engelse vacht, uitgesproken: jot, is aan het Nederlands ontleend. Van jacht Is weer een werkwoord jachten afge leid dat betekent: zich haasten, maar ook: tot haast aansporen. Men zegt: je moet me niet zo jachten. Onder isoleren verstaat men: af zonderen, buiten verband met de om geving brengen. Men gebruikt het woord zowel in verband met besmette lijke zieken die voor hun omgeving ge vaar opleveren als in de natuurkunde voor het afscheiden door niet-geleiden- de middelen. Zo spreekt men van een isolerende plaat of van geïsoleerde metalen voorwerpen. De oorsprong van het woord ligt in het Latijnse i n- s u 1 a dat in de betekenis: eiland, voortleeft in het Italiaanse i s o 1 a het Duitse I n s e 1 en het Franse ile (uit isle). De eigenlijke betekenis van i s o- leren is dus: iets tot een eiland ma ken. iets van iets anders scheiden, zoals een eiland van het vasteland ge scheiden is. Het schijnt dat het woord p o p in de betekenis: geldstuk ter waarde van een gulden aan de studententaal is ont leend. Zii waren het die de Nederland se Maagd die op de gulden stond af gebeeld, oneerbiedig „pop" hebben ge noemd en het woord is in de algemene taal opgenomen en in gebruik geble ven. al is de Nederlandse Maagd ver dwenen. Dat de naam van een munt wordt afgeleid van de voorstelling er op, komt meer voor: de kroon ver toonde vroeger een kroon, de kreuzer een kruis, een gouden riider een cava lerist. Vroeger kende men in Neder land ook het gouden Willempie, het gouden tientje met de beeldenaar des Konings er op.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7