ADM ONTSLAAT 150 MAN Wegens herhaalde oproepen tot wilde stakingsacties HET WEER Uniform Russisch welkom voor president De Gaulle morris UST Veilingloodsen in lichterlaaie Haarlems centrum afgesloten voor doorgaand verkeer Galante president „Vrij Heemskerk" op de bres voor de burgerij Spoedige devaluatie van het pond te verwachten Vanavond speech in het Kremlin Bekend inbreker in Abbenes gearresteerd Jan Timmer derde in Warmenhuizen Z0MERJAP0NNEN 4 -jé*. 51e JAARGANG NUMMER 192 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 20 JUNI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 11 In de vishal en op zee5 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs 6 Sport 7-11 Topsy12 Radio en tv 13 Kunst13 Ferdinand14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Onvast weer Aan het strand Het woord is aan Het comité „Vrij Heemskerk" is ver ontrust over het tijdstip waarop de drie IJmondgemeenten het ontwerp van wet hebben ontvangen inzake de opheffing van de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en Velsen. Het co mité is van mening dat de tervisie- legging van het wetsontwerp voor wat de opheffing van de gemeente Heemskerk betreft niet tijdens de vakantiemaanden mag plaatsvinden. De meningsuiting van de burgerij wordt hierdoor ontoelaatbaar belem merd, aldus het comité. In telegrammen aan de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan de Vaste Comissie Binnenlandse Zaken en aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft het comité zijn ongerustheid kenbaar gemaakt. In het telegram aan de Tweede Ka mer wordt o.a. verzocht er voor te waken dat de procedure tot opheffing van de bloeiende gemeente Heems kerk tijdens de vakantiemaanden niet tot een aanfluiting wordt gemaakt. Pakistaanse minister: Hons® of Ireland 7.50, 9.95, ƒ12.95 ƒ14.95, ƒ19.95, ƒ29.75 Reisschema REGENKLEDING LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Terug van een zonnige vakantie SCHOUDERKARBONADE 1 GO BLANKE HAMLAPPEN 9 QQ SUPERMALSE PAARDEBIEFSTUK 1 QQ SUPERSLAGERIJ „DE IJMOND" IJmuider Courant (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) heeft met ingang van vandaag ongeveer honderdvijftig werknemers ontslagen, merendeels communisten, omdat zij verscheidene malen hebben deelge nomen aan wilde stakingsacties. Zij hebben in de afgelopen tien dagen meermalen getracht het personeel aan te zetten tot voortijdige beëindi ging van het werk en werkweigering. Vanochtend werd er op de werven van de ADM normaal gewerkt door de overgebleven arbeiders. De ontslagen werknemers hebben het volgende telegram ontvangen: „Wegens het ondanks herhaalde waarschuwing niet verrichten van aan u opgedragen werk zaamheden ontslaan wij u om deze drin gende reden op staande voet. Derhalve zal u met onmiddellijke ingang geen toe gang tot ons terrein meer worden ver leend, behalve voor het inleveren van ge reedschap en het ophalen van eigendom men op vrijdag 24 juni a.s. Brief volgt." Ongeveer vijftig mannen, die een ont slagtelegram hebben ontvangen, stonden vanmorgen buiten de poort in afwachting van de gebeurtenissen, die zouden komen. Ongeregeldheden deden zich echter niet voor. De politie van het bureau Mosplein in Amsterdam-Noord is versterkt met een detachement rijkspolitie, maar tot nu toe heeft zij niet behoeven op te treden. Blijkens een woordvoerder van de di rectie van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij zijn er al enkele weken moeilijkheden geweest op de werf wegens wat de werknemers noemen de „schan daalbelasting" op overwerk en vakantie toeslag. Reeds op 10 juni was een aantal werk nemers vroegtijdig vertrokken en was een deel niet verschenen op zaterdag 11 juni (eens in de vier weken moeten de werk nemers ook op zaterdag werken). Ook af gelopen vrijdag is een aantal werkne mers om vier uur vertrokken. Zij hebben daarop hun ontslagtelegram gekregen. Het gaat hier om ongeveer tien percent van de werknemers. Onder hen bevinden zich geen buitenlanders. Mocht blijken dat door de gegeven ontslagen de werkzaam heden op de werf in gedrang komen dan overweegt de directie opnieuw buiten landse arbeidskrachten aan te trekken, waarvan er nu 150 in functie zijn. De kans dat de nu ontslagen arbeiders later weer in dienst zullen worden geno men acht de directie onwaarschijnlijk. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en plaatse lijk enkele buien. Overwegend ma tige wind tussen west en zuid. In het noordoosten van het land iets lagere, elders ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen een verspreid buitje, maar wat meer opklaringen dan vandaag. Matige zuidwestelijke wind en iets te koel: 's middags 17-18°, zeewater 17°. VOORUITZICHTEN: Wisselvallig, maar toch perioden met vrij goed strandweer. In Rotterdam zijn enige loodsen met veilingkisten van de Coöperatieve Tuinbouwveiling in vlammen opge gaan. Ook enige tractoren en vork heftrucks gingen verloren. De schade loopt in de miljoenen guldens. Het ontslag moet als definitief worden be schouwd. Woordvoerder Klaas Smits van de ont slagenen, lid van de ondernemingsraad en fractie-voorzitter van de „Vrije Lijst", zei tegen een verslaggever van het ANP, dat al enige tijd geleden aan de directie was verzocht een deel van de als onbil lijk gevoelde belasting voor haar reke ning te nemen. Deze kwestie is bij her haling in de ondernemingsraad besproken, maar de directie weigerde op dit verzoek in te gaan. Op 11 juni, na de eerste moeilijkheden, was de ondernemingsraad in spoedverga dering bijeen gekomen en toen heeft een van de leden van de directie een „donder- speech" gehouden aldus de heer Smits waarin nij fel inging op het feit dat werknemers te vroeg naar huis wa ren gegaan. „Een kans om de zaak be hoorlijk te bespreken is ons toen niet ge geven", zo zei Smits. Hij vertelde verder rond elf uur van morgen een telegram te hebben verzon den aan burgemeester mr. G. van Hall, met het verzoek de- patrouillerende poli tie opdracht te geven zich te verwijderen, opdat het niet tot een botsing zal ko men tussen de voor de poort verzamelde ontslagenen en de politie. Haarlem heeft vandaag zijn binnenstad afgesloten voor het doorgaande verkeer. Zowel aan de zuid- als aan de noordzijde wordt het gemotoriseerde verkeer om het centrum heengeleid. Er is een uitzonde ring gemaakt voor stadsbussen, fietsers en brommers. Deze groepen weggebrui kers mogen de meeste verkeersstoppen wel passeren. Haarlem is de eerste stad in ons land die op deze manier het open- baan vervoer in een bevoorrechte positie plaatst. In de afgelopen nacht zijn in en om de Haarlemse binnenstad 250 verkeersbor den geplaatst, die het. nieuwe patroon aangeven. Vanmorgen was de nieuwe re geling van kracht. Het verkeer paste zich aardig aan de verandering aan, alhoewel er toch herhaaldelijk automobilisten wa ren die door een verkeersstop heen pro beerden te glippen. Bij alle „moeilijke" punten stonden echter agenten van de verkeerspolitie, die deze fouten corrigeer den. Nog niet alle werkzaamheden die ver band houden met het weren van het door gaande verkeer, zijn gereed. Er zal nog enkele maanden duchtig gebroken worden in de Haarlemse binnenstad. Met name de Grote Markt zal nog een totale gedaan teverandering ondergaan. Dit plein zal het karakter van voetgangersplein krijgen. Tevens zal er de weekmarkt in de nabije toekomst worden gehouden. Het zal ech ter wel tot het einde van het jaar duren aleer deze voorzieningen geheel gereed zijn. De belangrijkste weg door Haarlems binnenstad, de Gedempte Oude Gracht, stond vandaag nog vol marktkramen. Het verkeer dat bij de Parklaan naar deze kernverkeers ader werd gestuurd kon zich slechts moeizaam een weg banen langs de kramen en de geparkeerde auto's van de marktkooplieden. Een ver wijzingsbord bij het postkantoor gaf niet veel soelaas. Het gebeurde in een voorstad van Parijs: geestdriftig begroet door de bevolking, sloeg president De Gaulle per ongeluk het hoedje van een be wonderaarster op de grond. Hij ver ontschuldigde zich, bukte en zette het hoedje weer op haar hoofd. Otto Weiss: Belangrijke gebeurtenissen geven de meeste mensen meer stof tot napro.ten dan tot nadenken. De Pakistaanse minister van Handel. Ghulam Faruque, heeft verklaard dat hij er vrijwel zeker van is dat het pond ster ling spoedig zal worden gedevalueerd. Faruque, die juist een conferentie van ministers van Handel van gemenebest- landen in Londen heeft bijgewoond, zei dat het laatste besluit van de bankiers club van twaalf landpn in Zwitserland hem tot deze overtuiging heeft gebracht. Advertentie ook grote maten. GEN. CRONJÉSTRAAT 139a, hoek Dr. Leydsstraat - Telef. 57234 - x. W A - 7 V Ao A :•••:•'- '7 u- *t (Van onze correspondent) MOSKOU President De Gaulle, van Frankrijk wiens officiële bezoek aan de Sovjet-Unie vandaag om twee uur begint, wordt door de gehele Russische pers eensgezind verwelkomd. Alle bladen pu- Dankzij de oplettendheid van twee man nen heeft de Haarlemmermeerse politie in het dorpje Abbenes de hand kunnen leggen op een bekende inbreker, die door de politiekorpsen in verscheidene ge meenten in het land wordt gezocht. Het is een 37-jarige inwoner van Den Haag. Dit weekeinde werd de politie van Haar lemmermeer 's avonds gewaarschuwd door twee mannen, die in Abbenes een man zich verdacht nabij een auto zagen ophouden. Direct reden enige politieauto's uit en werd de omgeving waar de man was gesignaleerd afgezet. In het donker werd toen een onderzoek ingesteld en dankzij scherp speuren slaag den de politiemannen erin de man te vin den. Hij lag plat op zijn buik in het land. Van gewillig meegaan was geen sprake. Onder hevig verzet werd de Hagenaar meegenomen naar de politieauto en naar binnen gewerkt. Ook in de auto bleef hij zo hevig verzet plegen, dat de zijruiten van de auto sneuvelden. Een nader onderzoek wees uit, dat de man voornemens was een auto te stelen. Voorts had hij, met name in het westen van het land in de afgelopen drie weken tal van inbraken gepleegd, waarbij zijn in teresse uitging zowel naar juwelierszaken en levenmiddelenbedrijven als naar personenauto's. Hij is voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. (Van onze wielermedewerker) De jeugdige Joop Zoetemelk uit Rijp- wetering heeft zondagmiddag in de ronde van Warmenhuizen voor amateurs een dik verdiende overwinning behaald. Eerst ontsnapte hij met de streekrijder Adrie Kooyman uit het peloton en tenslotte ging Zoetemelk alleen door en „dubbelde" daarbij de hoofdmacht. De sprint van een dertien man sterke groep om de derde prijs werd gewonnen door Jan Timmer. De uitslag was: l.J. Zoetemelk, Rijp- wetering, de 90 km. in 2.06.39; 2. A. Kooyman, 't Zand; 3.Jan Timmer, Vel- sen-Noord; 4.Th. v.d. Valk, Voorschoten; 5.A. Stet, Heerhugowaard; 6.D. Warnaar, Medemblik; 7.P. van Straaten, Heerhu gowaard; 8.Chris Duyker, Beverwijk; 9.B. van Duin, Alkmaar; 10.N. Bakker, Wieringermeer. De plaatselijke favoriet Piet Tesselaar, aangewezen voor de Ron de van de Toekomst, kwam er voor eigen publiek vrijwel niet aan te pas en bleef met een negentiende plaats ver onder de verwachtingen. Bij de nieuwelingen ein digden de Heemskerkers Henk Welp en Cees Durge als negende en vijftiende. bliceerden dezelfde begroetingstekst, waarin werd herinnerd aan de anti-fas cistische Frans-Russische wapenbroeder schap van de tweede wereldoorlog en werd gerept over versterking van Fran- krijks onafhankelijke rol in de internatio nale arena. Een rol, die ook is gericht op de vreedzame samenwerking van de Oost- en Westeuropse landen. De bladen illustreerden hun uniforme groet met de zelfde foto, die de met onderscheidingen gesierde generaal toont, zoals hij er jaren geleden heeft uitgezien. De hoop wordt uitgesproken, dat het be zoek zal leiden tot versterking van de tra ditionele vriendschap tussen de volken van Frankrijk en de Sovjet-Unie, tot ver groting van de overeenstemming en uit breiding van de samenwerking, in het be lang van de wereldvrede en van de Eu ropese en internationale veiligheid. De mensen in de Sovjet-Unie zullen generaal De Gaulle, zijn echtgenote en zijn gevolg zeer hartelijk ontvangen, aldus het be groetingswoord Om zes uur vanavond begint een diner in het Kremlin. Verwacht wordt, dat de Franse president tijdens het diner de eerste van zijn grote redevoeringen in de Sovjet-Unie zal uitspreken. De Gaulle zal drie dagen in Moskou blijven en dan een grote reis door het land maken. Tot de steden die hij zal be zoeken behoren Novosibirsk (op donder dag) Leningrad (zaterdag) en Wolgagrad (ex-Stalingrad) volgende week maandag. De generaal keert op 29 juni naar Moskou terug voor een tweede ronde van besprekingen met de leiders van het Kremlin. Op 1 juli gaat hij weer terug naar Frankrijk. Het bezoek van De Gaulle aan Moskou is het eerste in de na-oorlogse periode, dat een staatshoofd van de westelijke gro te drie aan de stad brengt. Advertentie Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bi] Kortingsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam 1 Telef. 8166 DAMESKAPSALON 500 gram 500 gram t"öü 250 gram 1 PLEIN 1945 no. 53 N. RES

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1