Werknemers betrokken in moeten worden de besparingen „Bepaalde gevallen" 25 Autohandel tegen hogere percent het geweer omzetbelasting in Welvaartsstijging in EEG dreigt tot staan te komen Bovag wil een actie tegen de benzinemaatschappijen NKV wil reorganisatie van Stichting van de Arbeid De Beurs Situatie ligt momenteel precies andersom als in de jaren 30 Nieuwe fabriek voor gevelpanelen Actie-comité Teixeira de Mattos vraagt om duplicaten Mutaties bij Verbond van \ederlandsche werkgevers Nieuwe impulsen zijn nodig Lagere winst bij Marijnen General Aniline koopt Hall Harding Ltd Kiene heeft herrie met Elliot over installaties Gunstig jaar voor Verto Kort economisch nieuws Aanbieding aandelen Zeppelin uiterlijk op 1 augustus SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 2 0 JUNI 196 6 Gewenst Nodig Bovag MINISTER DEN UYL IN NOORD WIJK: Buitenlands bankpapier Conclusies WEEKABONNEMENTEN „Wii betalen niet (Door prof. dr. W. Hessel) De narigheid die aan de wortel van vele problemen van de Nederlandse economie ligt is dat we te weinig spa ren. De andere landen die bij de EEG rijn aangesloten hebben er ook mee te kampen. Een comité van deskun digen uit de EEG dat zich bezigge houden heeft met de economische vooruitzichten voor de deelnemende landen tot het jaar 1970. heeft het pro bleem nog eens duidelijk gesteld. De situatie ligt precies tegengesteld aan die in de dertiger jaren, de jaren van werkloosheid en leegstaande huizen. Toen werd er te veel gespaard. Nu spaart men te weinig. Wanneer de regering, voorgelicht door het Centraal Planbureau in Den Haag, voor dit jaar een tekort op de betalings balans verwacht van 800 miljoen, dan stelt dat eigenlijk niets anders voor dan dat wij tenminste 800 miljoen meer nadden moeten sparen. Dat gebeurt niet, met het gevolg dat de prijs van het geld vermo gen, de rentestand, verder stijgt. Dat be tekent ook hogere rentekosten voor het bedrijfsleven en van de weeromstuit da len de koersen. Nu de besparingen geen uitkomst meer bieden moet de oplossing in een beperking van verschillende soor ten investeringen worden gezocht. Uiter aard is dat een noodoplossing. Waarom moeten we meer sparen? Om meer te kunnen investeren in de mens, in wegen, in fabrieken, vooral om de tech nische ontwikkeling te kunnen bijblijven enz. Voor de onderweg zijnde modernise ring van bijvoorbeeld de Twentse textiel industrie is het bijzonder belangrijk dat veel en niet te duur vermogen beschik baar komt. Belangrijk is ook dat meer be sparingen beschikbaar komen voor de wo ningbouw. Sparen is nodig voor wonen en werken in de toekomst. Van de zijde van de EEG is dan ook bepleit de besparin gen zo sterk mogelijk te bevorderen en niet te vergeten daar ook de werknemers bij te betrekken. Over de wenselijkheid meer te sparen is nauwelijks verschil van mening mogelijk. Het spaartekort leidt echter wel tot poli tieke tegenstellingen. Zo kan men stel len dat volgens sommigen de veel bespro ken belastingverlaging daarom zo uiterst bezwaarlijk is omdat er te weinig ge spaard wordt. Anderen brengen daar te gen in dat door belastingverlaging de mensen meer zullen sparen. Zij draaien de zaak echter om, want belastingverla ging leidt ook tot meer consumptie met als gevolg dat onze economie als geheel minder spaart. En ook dat moet juist niet. En er is ook gedacht aan belas- tingspaarbrieven om de kool en de geit te sparen. Geen gelukkige gedachte. Een andere redenering is dat er te wei nig gespaard wordt omdat de lonen en prijzen te sterk gestegen zijn. Waar is, dat daardoor de ondememingsbesparingen onvoldoende zijn om de investeringscapa citeiten te kunnen financieren. Wat men echter vergeet is dat bij een belangrijke prijsverhoging van onze gulden in het bui tenland, een sterke revaluatie het alterna tief had moeten zijn. Het is de vraag of het bedrijfsleven daar veel beter van was geworden. Revaluatie vermindert ook de De n.v. nieuwe handelmaatschappij Waalsteen te Nijmegen hee'ft tezamen met de S.S.N. bouwmaatschappij Smits en Noordzij, Schiedam n.v. en het aanne mersbedrijf J. A. Weghorst en Zonen n.v. opgericht de naamloze vennootschap Waalsteenmuur n.v. Deze vennootschap zal in Gendt (O.B.) op het industrieter rein Gendt-Bemmel een fabriek ter ver vaardiging en levering van o.a. gevelpa nelen en gevelsandwichpanelen exploite ren. De fabriek is voorlopig beperkt in omvang opgezet. Op 29 juni om 15 uur zal de fabriek officieel in bedrijf worden gesteld door ir. J. Klap, directeur van de dienst van volkshuisvesting te Rotterdam. concurrentiepositie tegenover het buiten land. De EEG meent dat ook de werknemers in het sparen betrokken moeten worden. Dat is geen nieuwe geluid. Er bestaan hier en daar al spaarregelingen voor werknemers. Men kan echter gevoeglijk stellen dat er op dat gebied naar bredere wegen gezocht moet worden. In ons land zijn in de discussie geworpen de vermo- gensaanwasdeling, het investeringsloon het spaarloon en het gecontracteerde spa ren. Waar dat alles op neer komt is niets anders dan dat een deel van het loon of van het winstaandeel van de werknemers wordt vastgelegd ten behoeve van de on dernemingsinvesteringen. Merkwaardig is, dat de werknemers er soms tegen zijn, omdat zij dan de vrije be schikking over de geblokkeerde bedragen verliezen en de werkgevers er tegen zijn omdat zij er een aanslag op hun onder neming in proeven. Maar sparen is no dig om de toekomst veilig te stellen. Steeds duidelijker zal het blijken hoe drin gend het is de werknemers in de bespa ringen te betrekken. In wezen vallen hier de belangen van werkgevers en werkne mers volledig samen. De kunst is nu een zodanige oplossing te vinden dat ook in die vorm de belangen blijven samenvallen. In de Sociaal-Economische Raad (SER) zoekt men naar die vorm. Zo'n vorm moet mogelijk zijn en mag zeker niet afstuiten op een te beperkte visie, hetzij van werk gevers, hetzij van werknemers. Een andere zaak is dat niet elke be drijfstak even dicht bij het te lage vuur van de besparingen zit. Het zou zaak zijn nog eens na te gaan hoe via de belastin gen hier wat meer billijkheid kan worden bereikt. Als voorbeeld kan hier weer de Twentse industrie genoemd worden. Het zou constructief zijn indien zij op dit ge bied eventueel samen met andere bedrij ven in den lande concrete voorstellen uit werkte. Ook dit probleem is dringender dan men wel eens denkt. In principe lijkt het gewenst de belas tingdruk voor die bedrijfstakken te ver minderen, waar de arbeidsproduktiviteit door meer investeringen aanzienlijk ver hoogd zou kunnen worden, doch dit door beperkte winsten onvoldoende kan. Het actiecomité van gedupeerden in de surséance van betaling van het bankiers huis Teixeira de Mattos deelt mede dat bij het Rotterdams beleggingsconsortium en bij de Curagaose Handelmaatschappij duplicaten zijn aangevraagd voor aan deelhouders van deze instellingen, van wie de nummers van hun stukken bekend zijn. Het comité heeft deze instellingen er van in kennis gesteld dat de Kas-Associa- tie het bezit van de gedupeerden heeft geveild en dat de kopers op de veiling er volledig van op de hoogte waren dat zij op deze veiling bewust verduisterde stuk ken hebben gekocht. Daar de bewind voerders de nummers van de verkochte stukken, die in open bewaargeving bij de deviezenbank Teixeira de Mattos waren gedeponeerd, nog niet aan het comité ter beschikking hebben gesteld, heeft het comité voorlopig slechts bij de bovenge noemde instellingen om duplicaten ver zocht, vertrouwende dat deze vennoot schappen niet lijdelijk zullen toezien dat hun aandeelhouders, van wie er één reeds dertig jaar aandeelhouder is, van hun aandelenbezit worden onteigend. Verschillende cliënten hebben hun com missionairs in effecten opdracht gegeven om bij het aankopen van fondsen er nauwlettend op te willen toezien dat geen besmette stukken van de veiling aan hen worden afgeleverd. Een groep Rotterdamse handelaren in tweedehands auto's is in het geweer gekomen tegen een aan die handela ren gerichte brief van de inspectie omzetbelasting, waarin wordt meege deeld, dat de ondernemers, die zich bezighouden met het opknappen en weer verkopen van auto's, er reke ning mee moeten houden dat zij „in bepaalde gevallen" als „fabrikant" kunnen worden beschouwd, en de voor deze categorie geldende omzet belasting wan 25 procent zullen moeten betalen. Normaal bedraagt de omzet belasting bij de verkoop van zowel nieuwe als gebruikte automobielen 0,65 procent, terwijl voor aan auto's verrichte herstelwerkzaamheden „als verleende dienst" 4 procent omzet belasting in rekening wordt gebracht. De Rotterdamse belastingdienst is reeds lang van mening, dat er sprake is van fabricage, wanneer een uit het buitenland geïmporteerde kapotte auto, die eigenlijk bestemd zou moeten worden voor de sloop, zodanig wordt opgeknapt en van nieuwe onderdelen wordt voorzien, dat hij als het ware als nieuw op de markt wordt gebracht. In deze gevallen moeten de ondernemers, die dergelijke grondige revisies toepassen, als fabrikant worden beschouwd, zo meent de belastingdienst. In de aan de handelaren gerichte brief wordt meegedeeld, dat de vordering van 25 percent omzetbelasting voor deze be- de functionarissen. paalde gevallen na 30 juni van kracht worden. De handelaren in kwestie, die met deze maatregel hun zaak bedreigd zien, hebben het er niet bij laten zitten en de hulp in geroepen van een advocaat. Ook de Bovag zal op verzoek van de leden, die deze maatregel treft, de nodige stappen onder nemen om na te gaan hoever de nieuwe maatregel rechtsgeldig is. Van de zijde van de inspectie omzetbelasting verna men we, dat het moeilijk is te constateren In verband met zijn leeftijd zal drs. A. Rom Colthoff per 1 juli zijn functie van algemeen secretaris van het verbond van Nederlandsche Werkgevers neerleg gen. De heer Rom Colthoff, die 44 jaar aan het VNW verbonden is geweest, zal als adviseur van het verbond een aantal werkzaamheden blijven verrichten. Met ingang van dezelfde datum zijn tot algemeen secretaris benoemd mr. Ph. H Noordwal en mr. C. H. A. van Vulpen. Beiden bekleedden tot nu toe de functie van plaatsvervangend algemeen secreta ris. De leiding van het verbondssecretariaat berust thans bij drs. P. Delfos, sinds 1960 algemeen secretaris, en de beide genoem- De minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft zaterdag ver klaard dat het niet mogelijk zal zijn de economische groei van de EEG te hand haven zonder stimulering van de econo mische groei in de rest van Europa en de wereld. HILVERSUM De Bovag en haar dui zenden leden (voornamelijk garagehou ders) krijgen schoon genoeg van steeds maar dalende benzineprijzen, de toevloed van witte pompen en de chaotische si tuatie die is ontstaan doordat de benzine maatschappijen plaatselijk de prijzen la ten variëren. Men accepteert dit alles niet langer: op 30 juni wordt in de Expo- hal te Hilversum een protestbijeen komst gehouden, waarop enige duizenden leden worden verwacht. Men hoopt dan spijkers met koppen te kunnen slaan. Leden van de Bovag hebben al vele suggesties aan het hoofdbestuur doen toe komen om de strijd hardgrondig uit te vechten. Zo kwam het voorstel binnen om de benzinepompen uit protest een of meer dagen per week te sluiten. Deze suggestie wordt uiteraard van de hand ge wezen omdat dan het middel erger is dan de kwaal: de publieke opinie zou zich tegen de benzinepomphouders keren en het publiek zou gaan sympathiseren met de witte pompen, zoals ook in het buitenland is gebleken. Op staande voet de contractuele rela tie met benzinemaatschappijen verbreken was een ander voorstel. De Bovag wil hierin niet adviseren, aangezien deze raad een uitnodiging tot contractbreuk zou kunnen inhouden. Daar tegenover wordt gesteld dat de maatschappijen on mogelijk achthonderd leden in rechten kunnen aanspreken. Anderen willen zeer kleine hoeveelheden benzine gaan bestellen hetgeen met het oog op de nog komende prijsdalingen gunstig kan zijn, meent de Bovag. Een volgend voorstel is een kort ge ding aan te spannen tegen die maat schappijen die benzine leveren aan de witte pompen. Een ander voorstel is ge meenschappelijk olie van goede kwaliteit tegen lage prijs en lage verkoopprijs im porteren, wat een oplossing zou bieden voor de steeds dalende winsten van de leden. Eén voorstel maakt goede kans op sla gen, namelijk de collectieve beëindiging van benzinecontracten met ingang van de datum van afloop van die contrac ten. Leden die op een bepaald moment dus contractvrij worden zouden tot een gemeenschappelijk afnamecontract moeten komen met een der maatschappijen en op die prijzen een lage inkoopprijs kun nen bedingen. Deze actie is juridisch vol komen verantwoord, zo heeft de Bovag haar leden medegedeeld en kan een dui delijke protestdemonstratie zijn. De Europese gemeenschap zal daarom ook uit zuiver economische overwegingen bijzondere aandacht moeten hebben voor problemen van Groot-Brittannië en de Scandinavische landen, die als nabij ge legen landen ingrijpender dan anderen de nadelige invloed van de tariefbarrière der EEG zullen ondervinden en een wezen lijke bijdrage moeten leveren aan het welslagen van de Kennedyronde, zo ver klaard de bewindsman in een redevoe ring op het jaarcongres van de Europese beweging in Noordwijk. Minister Den Uyl betoogde, dat de EEG een impuls aan de economie heeft gegeven, die tot een grote welvaartsstij ging binnen de gemeenschap heeft geleid. Met de naderende voltooiing van de ge meenschappelijke markt zal deze im puls, ontstaan door opheffing van de on derlinge economische grenzen en door specialisatie in het Europese bedrijfsle ven, echter een einde nemen. Daarna zal men nieuwe impulsen moeten scheppen door een doelbewust beleid, gericht op versterking van de bedrijfstakken, die een bijzondere bijdrage aan de welvaart kunnen leveren. Daarmee wordt echter nog pas in enkele sectoren geëxperimen teerd, aldus minister Den Uyl. De grote moeilijkheid is, zo betoogde hij, dat met de vordering van de econo mische integratie in de afgelopen jaren een politieke desintegratie in de Zes ge paard is gegaan, terwijl juist voor de voortgang van de welvaartsgroei binnen de gemeenschap en voor het leveren van een zo groot mogelijke bijdrage aan de welvaartsgroei elders in de wereld, een politieke ontwikkeling nodig zou zijn die parallel loopt aan de economische inte gratie. De goud- en zilvernoteringen zijn, blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edel- metaalbedrijven N.V. te Amsterdam, deze week ongewijzigd gebleven, te weten veredelingsgoud 4.1054.155, binnenlands goud 4,280 en zilver 150,50156,De informatiekoersen gouden munten luiden: tientjes 35,0036,00 34,75—/ 35,75). ponden 36,50—38,50 (onv.), 20 fr. Napoléons i 35,0037,00 (onv.). 20 fr. Vrénelis 38,0040.00 (onv.) en 20 Belgische franken 35,00—/ 36,50 (onv.). in welke gevallen een voormalig auto- wrak bij verkoop voor 25 percent omzet belasting in aanmerking dient te komen. De dienst verwacht evenwel, dat de on dernemers er een boekhouding op na hou den, waaruit is af te leiden welke werk zaamheden aan de auto zijn verricht, welke er zijn uitbesteed en welke nieuwe onderdelen zijn gebruikt. Uit deze gegevens denkt de belasting dienst bepaalde conclusies te kunnen trek ken. Een ondernemer, die zich bezig houdt met het herstellen en de verkoop van aangekochte, kapotte auto's, rekende ons voor, dat met de omzetbelasting van 1250 gulden op een auto, die bij voorbeeld voor 5000 verkocht wordt, de handel in deze categorie auto's ern stig geschaad wordt. Zowel de handela ren als de belastingdienst zelf zien met belangstelling uit naar de uitspraak van de Hoge Raad in deze, voorlopig nog Rot terdamse, aangelegenheid. Hoewel het bedrijfsresultaat over 1965 van n.v. technisch bureau Marynen (huis houdelijke apparaten) aanzienlijk bij dat van 1964 is achtergebleven, wordt een onveranderd dividend voorgesteld van twaalf percent. Door de uitzonderlijk slechte zomer van 1965 is de afzet in de afdeling koeling ge daald met drie percent. Door versterkte druk op de marges en voorzichtige waar dering van de voorraden, die groter wa ren dan normaal, was de goederenwinst ongeveer 750.000 lager. De kosten inclu sief afschrijvingen waren 200.000 hoger, hetgeen resulteerde in een vermindering van het bedrijfsresultaat met ongeveer 950.000. In de beide dochterondernemingen werd opnieuw een - nu groter - positief re sultaat behaald. De produktie nam aan zienlijk toe en stelt tot exporteren in staat. Maatregelen hiertoe zijn in voorberei ding. De krapte op de kapitaalmarkt leidde tot opschorting van de bouwplannen. On voorziene omstandigheden voorbehouden wordt verwacht dat de resultaten over 1966 niet zullen achterblijven bij die van 1965. Het eerste kwartaal van het lopen de jaar gaf een verbetering te zien ten opzichte van dezelfde periode van 1965. Volgens de verlies- en winstrekening daalde de goederen winst over 1965 tot ƒ2,65 min (v.j. ƒ3,47 min). De algemene kosten namen toe tot ƒ2,24 min (ƒ2,08 min) en de afschrijvingen tot 199.600 146.700). Voor vennootschapsbelasting wordt 193.400 586.200) uitgetrokken. De winst komt uit op 186.200 (ƒ212.600, na een toevoeging aan de extra reserve van ƒ500.000). General Aniline and Film Corporation heeft zondag bekendgemaakt, dat zij een bod doet op de aandelen van Hall Har ding Ltd., een van de grootste Britse fa brieken van materialen voor het reprodu ceren van documenten. General Aniline wil het gehele aande lenkapitaal overnemen,, een transactie waarmede ruim dertien miljoen dollar gemoeid zal zijn. Dr. Jesse Werner, president-commissa ris van General Aniline and Film, heeft verklaard dat voor elk van de uitstaande ■3.232.000 gewone aandelen Hall Harding 3,78 dollar zal worden geboden. Voor de preferente aandelen van Hall Harding biedt General Aniline 2,87 dollar per stuk. De 500.000 prefs hebben een nominale waarde van één pond sterling. De regering heeft reeds haar fiat aan de transactie gehecht. Het bod wordt uitge bracht via J. Henry Schroder Wagg and Company, de Londense handelsbank. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DK ADMINISTRATIE Tussen Klenes Suikerwerkfabrieken N.V. en de leverancier van electronische apparatuur voor de automatisering van haar snoepgoedproduktie (het Britse con cern Elliott Automation) zijn moeilijkhe den gerezen. Zoals hekend heeft het in lopen van de nieuwe installatie langer geduurd dan de directie aanvankelijk ver wachtte en ook thans zijn nog lang niet alle problemen van de automatisering opgelost. „Wij betalen niet voordat de boel in or de is," zd verklaarde directeur H. van Dalen gisteren in de jaarvergadering. In middels heeft de leverancier een minnelij ke schikking voorgesteld. Volgende week zal hij met een concrete suggestie komen. De automatisering bij Kiene maakt een geleidelijke daling van de personeelsbezet ting waarschijnlijk. Voorlopig wil de di rectie zich dar. ook niet over de perso neelssterkte uitlaten. Intussen is de liqui diteitspositie van de vennootschap in 1965 verslechterd, terwijl de schuldpositie door de grote investeringen toenam. Wanneer de bankschuld nog verder zou oplopen o'f een permanent karakter krijgt, dan wil het bestuur gaan denken aan een conso lidatie van althans een deel van de schuld. Op het ogenblik is er echter geen sprake van een aandelenemissie. De direc tie is wel attent op andere consolidatie- mogelijkheden. Voor de n.v. Vereenigde Touwfabrieken is 1965, blijkens het verslag, een gunstig jaar geweest. Door een rationelere verde ling van de produktie over de verschil lende fabrieken kon de stijging van de produktiekosten worden beperkt. De om zet in geld bleef ongeveer gelijk, maar die in volume steeg niet onaanzienlijk. De geconsolideerde winst nam toe tot 3,2 min (v.j. ƒ2,1 min). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot achttien (v.j. vijftien) percent over een tot 9,8 min (7,8 min) verhoogd kapitaal. In het eerste kwartaal 1966 bewogen de omzetten zich op een bevredigend peil. Er zal nog moeten worden afgewacht of Verto in staat zal zijn de extra druk van de voortgaande loonkostenstijging op de bru to winstmarge op te vangen. De N.V. voorheen Van Dorp en Co. (groot handel in kantoorbehoeften) heeft het jaar 1968 goed ingezet. De omzetten over de eerste vijf maanden zijn in vergelijking met dezelfde periode van 1965 belangrijk hoger geweest. Dit is op de jaarvergadering meegedeeld. Op de Alkmaarse kaasmarkt werden aange voerd 15.000 kg fabrieksedammer en 15.600 kg Goudse volvette. Commissienotering: fabrieks edammer t 2,75, middelbare j 2,80, Goudse vol vette 2,93. Handei goed. Vrijdag is in de Vlaamse gemeente Puurs (provincie Antwerpen) de nieuwe fabriek ge opend van de Belgische dochteronderneming van N.V. Fabriek van metaalwaren Tornado. De voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mer- tens, heeft vanmorgen tijdens de ver bondsraad van het K.K.V. gepleit voor een reorganisatie van de Stichting van de Arbeid. Hij vindt dat de samenstelling van de vertegenwoordigingen aan werkgevers- en werknemerszijde aanmerkelijk verschil lend is. Terwijl aan werknemerskant de drie vakcentrales het gehele bedrijfsleven bestrijken, bestaan er aan werkgeverskant naast de industriële werkgeverscentrales nog aparte centrale organisaties voor landbouw en middenstand. Tot dusver kennen we bovendien nog een apart C.S.W.V. voor de sociale en een verbond van Nederlandse werkgevers voor de eco nomische werkgeversbelangen. Dit betekent, aldus de heer Mertens, dat tegenover de drie vakcentrales negen of tien werkgeversorganisaties staan. Als men het evenwicht in de vertegenwoor digingen wil handhaven wat naar zijn oordeel overleg-technisch gewenst is en men aan werkgeverszijde met een meer Uiterlijk op maandag 1 augustus kun nen aandelen Apeldoornse nettenfabriek Von Zeppelin en co n.v. worden aange boden ter verwisseling in aandelen of certificaten n.v. Vereenigde Touwfabrie ken in Rotterdam. Uiterlijk op maandag 8 augustus zal dan worden bekendge maakt of voldoende aandelen zijn aange meld en of het aanbod van Verto gestand wordt gedaan. Zoals bekend is zijn de Vereenigde Touw en de Apeldoornse Netten een sa menwerking overeengekomen. Vereenigde Touw heeft een aanbod gedaan, waarbij voor nominaal 1.000 resp. 100 aande len Apeldoornse Netten eenzelfde nomi naal bedrag aan aandelen of certificaten Vereenigde Touw kan worden verkregen. De op 28 juni te houden jaarlijkse aan deelhoudersvergadering van Verto moet nog haar goedkeuring aan het aanbod hechten. De nog uitstaande vijf percent conver teerbare obligaties ten laste van de Apel doornse Netten zijn per 1 augustus ver vroegd aflosbaar gesteld. De uit conver sie voortkomende aandelen kunnen even eens ter omwisseling worden aangeboden. Van de prioriteitsaandelen Apeldoornse Netten is de meerderheid al in het be zit van Verto. De omzetten zijn bij beide vennoot schappen tot dusver in 1966 bevredigend geweest. Er mag echter niet uit het oog worden verloren dal de steeds stijgende kosten, met name de loonkosten, het op peil houden van de bedrijfsresultaten zeer zullen bemoeilijken. voudige bezetting wil werken, volgt daar uit, dat een voltallige stichtingsvergade ring een omvangrijk college is. Dit alleen al komt de werkwijze niet ten goede. In het bijzonder zal een meer ver trouwelijk en vooralsnog vrijblijvend beraad moeten worden gehanteerd bij het aftasten van mogelijkheden voor belang rijke en op de wat verder liggende toe komst gerichte vraagstukken, aldus de heer Mertens. Volgens hem zou overwogen kunnen worden om uit de plenaire vergadering een numeriek kleiner college te forme ren, waarin natuurlijk niet alle werkge versorganisaties kunnen zijn vertegen woordigd, maar waar bij voorbeeld een rouleersysteem (zoals het bij de S.E.R. gehanteerd wordt) zou kunnen worden toegepast. Een vereenvoudigde recon structie van de stichting zou wellicht te gelijkertijd een bijdrage kunnen leveren om „het leven met de huidige communi catie-media" wat gemakkelijker te ma ken, aldus de N.K.V.-voorzitter. Hij is voorts van oordeel dat het over- legprogramma van de stichting niet lou ter beperkt hoeft te blijven tot sterk con- INCASSO WEEKABONNEMENTEN D« incaiso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Unilever troversiele punten, zoals de loonpolitiek. k.L.M. 130.30 104.90 87.50 455 130.10 104.80 86.90 Aagtekerk 18 te Antwerpen. Ablda 20 te Hamble. Achilles 20 te Antofagasta. Alchiba 19 te Aden. Almkerk 18 te Aden. Alnati 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Aludra 18 v. Rio de Janeiro n. San Francisco. Amerskerk 19 v. Colombo n. Karachi. Amstelhoek 19 v. Durban n. Singapore Amstelmeer-16 v. Vancouver n. Nahodka. Anco Spray 18 te New Orleans. Annenkerk 18 te Nacala. Ares 20 te Matarani. Atys 18 v. Rotterdam n. Thameshaven. Bali 19 te Colombo. Batu 18 te Bangkok. Bintang 18 v. Suez n. Bahrein. Borneo 19 te Djibouti.. Calamares 18 v. Rotterdam n. Cortez. Caltex Pernis 18 te Visagapatnam. Camerounkust 18 v. Lagos n. Pointe Noire. Congokust 20 te Freetown. Dahomeykust 18 v. Dakar n. Freetown. Delft 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Deltadrecht 19 v. Orinoco n. Palua. Diadema 17 terug te Rotterdam v. proefvaart. Doelwijk 18 v. Mena al Ahmadi n. Milazzo. Dorestad 18 v. Rotterdam n. Thameshaven. Eemland 18 v. Hamburg n. Bremen Esso Rotterdam 18 ten anker Ras Tanura. Gaasterdijk 18 te Bremen. Ganymedes 18 rede Supe. Geestland 20 te Barry. Giessenkerk 18 te Beira. Hercules 19 te Rotterdam. Hollands Diep 18 v. Sacramento n. Sakaide. Ivoorkust 19 te Rotterdam. Japara 18 v. Lattakia n. Genua. Johannes Frans 19 te Callao. Kamperdijk 18 v. New York n. Antwerpen. Karimun 18 v. Singapore n. Port Swettenham. Katsedi.jk 17 v. Rotterdam n. New York. Katwijk 19 te Duluth. Kerkedijk 18 v. Rotterdam n. New York. Kinderdijk 19 te Bermuda. Kopionella 19 v. Rotterdam n. Fredericla. Korenia 18 v. Faslane n. Pauillac. Kosicia 19 te Rotterdam. Koudekerk 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Kryptos 18 te Ardrossan. Lelykerk 18 in Suezkanaal n. Aqaba. Leto 18 v. Montreal n. Denemarken. Loppersum 18 te Antwerpen. Lycaon 20 v. Port Said n. Bremen. Maas Lloyd 19 te Dar es Salaam. Marne Lloyd 17 v. Jacksonville n. Cristobal. Meerdrecht 17 rede Bahia Blanca. Memnon 20 te Miami. Minos 18 v. Rotterdam n. Piraeus. Moordrecht 17 v. Necochea n. Bahia Blanca. Mijdrecht 18 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Neder Eems 18 v. Rotterdam n. Port Said. Neder Elbe 19 te Damman. Neder Rhone 20 v. Antwerpen n. Amsterdam. Neder Rijn 19 te Yokohama. Neder Waal 19 te Genua. Neder Weser 18 v. Damman n. Kuwait. Nieuw Amsterdam 18 te Rotterdam. Ommenkerk 18 v. Beira n.a Durban. Ondina 20 te Mena al Ahmadi. Oranjefontein 18 v. Kaapstad n. Tenerife. Ossendrecht 19 v. Chaguaramas n. Port Alfred. Parthenon 18 te La Guaira. Peperkust 20 v. Rotterdam. P. G. Thulin 18 v. Baltimore n. Seven Islands. Philine 18 te Ras Tanura. Poeldijk 18 te Rotterdam. Polydorus 18 te Djeddah. Pres. William V. S. Tubman 20 te Beaumont. Prins Casimir 19 te Montreal. Prinses Margriet 17 v. New York n. Rotterdam. Rempang 18 te Marseille. Riouw 17 v. Calcutta n. Madras. Ruys 20 te Durban. Rijndam 20 te Southampton. Schiekerk 20 te Hamburg. Silindoeng 20 te Port Swettenham. Simonskerk 18 v. Rotterdam n. Bremen. Sinoutskerk 18 te Port Said. Slamat 19 te Rotterdam. Socrates 18 te Antwerpen. Stad Maastricht 19 te Lipari. Stad Vlaardingen 19 te Emden. Stentor 19 te Rotterdam. Steven 20 te Setubal. Straat Cumberland 20 te Auckland. Straat Frazer 18 v. Hongkong n. Yokkaichi. Straat Madura 23 te Melbourne verw. Straat Magelhaen 20 v. Durban n. Kaapstad. Straat Mozambique 18 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Tamara 18 v. Mena al Ahmadi n. Montevideo. Tero 20 te Hamburg. Tjipanas 19 te Lagos. Tjipondok 18 te Port Swettenham. Towa 18 v. New York n. Kaapstad.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6