Autokoning Henry Ford II kon na afloop champagne heffen op daverende zege Machtige Fords joegen de rode Ferrari's van de baan in 24-uurs race van Le Mans Wagtmans verraste Dolman in sprint van Zeeuwse ronde m V Den Hartog gaat vol goede moed naar Tour de France Groenendaal en Heemstede promoveren rS Winnend duo McLaren - Amon samen over streep met Miles-Hulme Henk Peters derde in Nijmegen Reeks van valpartijen in barre omloop Van der Winden liep fracturen op Anquetil toch winnaar Luik- Bastenaken-Luik Aurora-toernooi groot succes Geldermans: meer vrijheid Sterke dammers naar Leeuwarden MAANDAG 20 JUNI 1966 9 Portalupi winnaar ronde van Zwitserland Snelle Amerikaanse draver naar ons land g 1 I I 1 - Steunebrink-T etenburg winnaars SLS-rit Russische tafeltennissers komen naar Utrecht Golfspeler De Wit Nederlands kampioen /WWWWWIWWWWIItWAiWWMWIWWAWIWWMWWIIWWyVWWMWMWWIIWWWWWWWSAIWWWWWWWWWWWWWMWIAWA tM*WWWww**WMMWWt*WWWWWWWWWWWWIIWWWWWIIM|IMWW>IWWWIIWWI»WIIWIW<IIWWIAII<l>WWIIWWIII#WI»WW IWM^MMWWWWWWMWMMMWMWIlWIIWWWWyWWMWIIMIIIIMWWWIIIIWWMWWWWWMMWWWWWWWMWWMMWWMIIIIWIIWMIIt/MW g« Vierentwintig uur nadat de Ameri kaanse autokoning Henry Ford II de blauw-wit-rode startvlag voor de 24ste editie van de beroemde 24-uurs- sportwagenrace van Le Mans had laten vallen en daarmee 55 wagens de lange reis had doen beginnen, kon de Amerikaanse autosport zijn tot nu toe grootste triomf uit de geschiedenis gaan vieren. Zij aan zij gingen de 7-liter-Fords van McLaren/Amon en Miles/Hulme onbedreigd als de grote winnaars door de finish. Zij namen daarmee de hegemonie over van Ferrari, die sinds 1960 ononderbroken op het circuit van Le Mans had ge heerst. Het werd ditmaal een bittere neder laag voor de Italianen, over wie zich na het middernachtelijk uur het noodlot vol trok. Tot dat moment hadden de vuurro de Ferrari's de Fords prachtige tegen stand geboden, maar als eerste reed Scarfiotti zijn wagen de pits binnen en hij zou er niet uit weerkeren. Daarna moes ten Gregory-Bondurant en Rodriguez-Gin- ther de strijd staken en ten slotte ver dween ook Bandini-Guichet van de baan. Het scheen, dat de Italianen moeilijkhe den hadden met de transmissie. Bij zonsopgang intussen waren de toeschouwers door verscheidene onweers buien, die gepaard gingen met stortre gens, tot de huid toe nat lagen niet minder dan vijf Fords vooraan, gevolgd door de Porsches, die met hun zwakkere motor tegen het Amerikaanse geweld niet waren opgewassen. Weliswaar ver dwenen hierna ook de Fords van Scott- Revson en van de tot dat moment lei dende Gurney-Grant uit de strijd, maar van grote invloed was dit niet. De over macht van Ford was te groot. De be stuurders van de twee leidende Fords kon den geheel naar eigen inzicht hun koers bepalen en zij konden zich de luxe ver oorloven met verminderde snelheid naast elkaar door de finish te gaan. Men was van mening, dat de winnende Fordequipes ex aequo zouden worden geklasseerd. De jury besliste echter anders en ken de de overwinning toe aan de Nieuwzee- landers Bruce McLaren en Chris Amon, die tevens de nieuwe snelheidsrecordhou ders van Le Mans werden. Voor het eerst in de geschiedenis van Le Mans lag het algemeen gemiddelde boven de 200 km. per uur. Henry Ford, de 48-jarige klein zoon van de stichter van het machtige automobielconcern, dronk met de win- Gisteren is in Nijmegen een internatio nale wielerwegwedstrijd gehouden. Aan de start kwamen 58 professionals uit Ne derland, België en Duitsland. De Hage naar Paul won de eindspurt van een kop groep van 16 renners. Luijten (B) werd tweede en Peters (Heemstede), die aan vankelijk als tweede was geklasseerd, maar 'de jury op haar fout wees Luyten was tweede eindigde als derde. Van Espen was vierde, Schuuring vijfde. Cees Lute plaatste zich negende, Steen voorden veertiende. Van de Nederlanders, die zaterdag uit kwamen in een honderd ronden tellend criterium voor professionals te Wangen in Beieren, dat werd gewonnen door de Duitser Rudi Altig met een tijd van 2 uur 16 min. 10 sec. over de 100 km. reikte Joop Captein naar de tweede plaats. Na zeventig ronden nam Altig een ronde voorsprong op zijn concurrenten, van wie Captein tweede werd en de Nederlanders Marinus, Van der Lans en De Jager zich respectievelijk vierde, zes en achtste klasseerden. Jo de Roo is als tweede geëindigd in de wegwedstrijd om de Grand Prix van Bodegem (België). Winnaar was de Belg Hugo de Thaye, derde werd de Belg De- pauw, vierde de Nederlander Dies Kosten. De Italiaan Ambrogio Portalupi heeft de zaterdag in Zürich geëindigde ronde van Zwitserland gewonnen. De kleine voor sprong, die hij op zijn landgenoot Chiap- pano had, wist hij in de zevende en laat ste etappe, die leidda van Rorschach naar Zürich over een afstand van 232 km., vast te houden. Winnaar van de laatste etappe werd de Zwitser Weber, die in Zürich fi nishte met een voorsprong van ruim acht minuten op nummer twee, zijn landge noot Pfenninger. Eindklassement: 1. Portalupi (It.) 42 uur 27 min. 11 sec., 2. Chiappao (It.) 42.27.23. 3. Zollinger (Zwits.) 42.29.06. 4. Balmamion (It.) 42.29.36, 5. Brand (Zw.) 42.29.57. naars champagne uit de zegebokaal. Wat de voorgaande twee jaar, ondanks een ho gere snelheid, niet gelukt was, doordat op de lange duur mechanische gebreken aan het licht traden, daarin slaagde Ford dit maal, terwijl nu Ferrari stil van het to neel verdween. Bij het vieren van de overwinning in een wat gespannen sfeer door de onver wachte beslissing van de jury zei Miles: „Ik ben natuurlijk teleurgesteld, maar wat kun je eraan doen?" McLaren zei: „Dat zijn van die nare dingen. Ik ben er misselijk van." Miles dronk een glas champagne in één teug leeg en gooide het daarna op de grond te pletter. Twee Franse coureurs ontsnapten op wonderbaarlijke wijze aan de dood toen op een van de snelste gedeelten van het parcours hun wagens met een snelheid van ruim 300 km. perritur van de weg raakten. Het waren Jean Claude Ogier met een Peugeot CD en Francois Pas- quier. Een van de wagens vloog in brand en de vlammen laaiden zo hoog op dat die van uit de pits op ruim vier kilome ter afstand duidelijk te zien waren. Beide coureurs, die er met vrij onbe tekenende verwondingen afkwamen wer den met een helikopter naar een zieken huis vervoerd. De uitslag: 1. Ford (McLaren-Amon), 359 ronden, 4843, 100 km. in 24 uur (gem. snelheid 201.896 km. per uur), 2. Ford (Miles-Hulme), 359, 4843.070 km. (gem. 201,795 km. per uur), 3. Ford (Bucknum- Hutcherson), 347, 4681,570 km. (196.065 km. p.u.4. Porsche (Davis-Siffert) 338, 4562,130 km. (190.089 km. p.u.), 5. Porsche (Hermann-Linge), 337, 4548,380 km (189.516 km.p.u.), 6. Porsche (Deklerk- Schutz), 336, 4534,940 km. (188,596 km.p. uur), 7. Porsche (Klass-Stommelen) 329, 4440,740 km. (185.031 km.p.u.), 8. Ferrari (Pike-Courage (312, 4212,500 km. (175.521 km.p.u.). -ma i. Amon in wagen nr 2 wordt af ge vlagd in de 24 uurs race van Le Mans. Amon won met Bruce Mac- laren als teamgenoot. Het klassement volgens de prestatiein dex: 1. Davis-Siffert met Porsche alg.gem. van 1.263, 2. Hermann-Linge met Porsche, 1.259, 3. De la Geneste-Cella met Alpine, 1.258, 4. Delerk-Schutz met Porsche, 1.256, 5. Vierrier-Bouharde met Alpine, 1.240, 6. Chenisse-Hanrioud met Alpine, 1.239, 7. Bianchi-Vinatier met Alpine 1.235, 8. Kiass-Stomelen met Porsche, 1.230, 9. Miles-Hulmes en McLaren-Amon, beiden met Ford, 1.204. Voor rekening van stal Hollandia te Naarden is in Duitsland aangekocht de ne genjarige bruine Amerikaanse hengst Star Performer, een zoon van de ver maarde Stars Pride. De hengst heeft een Amerikaans record van 1 minuut 15,8 se conde, gemaakt in een speciale recordpo ging. In Italië liep hij 1.17,3 en in Duits land 1.18,7. Woensdagmiddag 22 juni maakt Star Performer, die in training is bij W. Geersen, op de renbaan Duindigt zijn de buut in ons land. "OU. (Van onze correspondent) Eindelijk dan kon Rinie Wagtmans zich overgeven aan de vreugde van een klas- sieker-overwinning. De vinnige, kleine Brabander had er steeds zo dicht tegen aan gezeten, dit seizoen. Hij was tot nu toe ongetwijfeld de strijdlustigste coureur geweest van het Nederlandse amateur korps, maar een zege was hem steeds net aan de neus voorbijgegaan. Maar nu had hij dan zaterdag de tweedaagse ron de van Zeeland gewonnen, de zwaarste en barste Zeeuwse ronde uit de geschie denis. In de spurt bleef Wagtmans Eef Dolman, de nationale kampioen, met driekwartlengte voor. Wagtmans' ploegge noot Tesselaar, die bij de twee rivalen in het kop-trio zat, zag met genoegen hoe zijn zwart-getruide makker Dolman, die te laat schakelde, versloeg. Het is een barre en boze ronde ge weest. Vanaf de start tot aan de finish gedurende 190 km. viel de regen met bakken uit de lucht. Bovendien wa ren er enkele slechte stukken weg in het parcours, zoals na 35 km. Een man of 25 kregen een lekke band, zodat de situa tie onoverzichtelijk werd. In Middelburg bij de ravitaillering kwam er wel een her groepering, maar de meesten waren „aan geslagen". Er ontstond een kopgroep van 20 man Boode had zich in een solo uitgeput en verdween van het toneel waarin renners als Geraeds, Brouwer, Ha- rings, Zoontjes, Van Middelkoop, Pelle- naars. Dolman, Wagtmans en Tesse laar. Steevens, Schouten en Kloosterman, die de slag gemist hadden, trachtten bij te komen. Dat ging niet vlot, want voor in werd hard gereden. Zo moest daar jacht gemaakt worden op de ontsnapte In de stromende regen verslaat Rinie Wagtmans Eef Dolman in de spurt; de zege in de Tonde van Midden- Zeeland is aan hem. $k-m Tesselaar. De Noordhollander had de pech, dat hij verkeerd gestuurd werd. Hij kwam ineens achter de kopgroep terecht. Vervolgens sprong Dolman weg. De Wil de en De Groot waren vlak bij hem, maar vlogen in volle (premie-) spurt op een auto, die plotseling een straat uitkwam. De Groot moest de strijd staken. De Wil de reed op een andere 'fiets door, maar later bleek, dat hij een handbeentje ge broken had en er een arm uit de kom ge schoten was. Dolman ging alleen door, maar hij kreeg gezelschap van Wagtmans en Tesselaar. Dit drietal liep steeds verder weg van de gedunde hoofdmacht. Bij de eindsprint schakelde Dolman te laat over. Wagtmans nam honderd meter voor de streep een voorsprong van driekwartlengte en stond die niet meer af. Er zijn nogal wat ongelukken gebeurd tijdens deze ronde van Zeeland. Behalve de al genoemde De Wilde raakten ook de Beverwijker Gé v. d. Winden en de Rot terdammer Peter Heijnig in het zieken huis. Van der Winden was na een lekke band in de achtervolging gegaan. In één van de volgwagens deed men plotseling een deur open. Van der Winden ving de klap hoofdzakelijk met de arm op: ge volg gebrr>«:n sleutelbeen en drie gebro ken midt" handsbeentjes. De Beverweker die dit i zoen voortreffelijk reed, werd behandeld in het ziekenhuis in Middel burg. Daar had men kort tevoren Heijnig zien binnenkomen met een gebroken sleu telbeen en enkele gebroken ribben. De uitslag van de tweede rit: 1. Wagt mans (St. Willebrord) 4.27.49; 2. Dolman (Rotterdam) z.t.; 3. Tesselaar (Kalver- dijk) z.t.: 4. Minneboo (Heenvliet) 4.29.34 5. V. d. Klooster (Rotterdam); 6. Harings (Sibbe); 7. Hesse (Arnhem); 8. Van Hest (Tilburg); 9. Scenar (Oostenrijk); 10. Brouwer (Rotterdam) allen dezelfde tijd 4.29.34; (v. d. Horst moest de strijd sta ken). De totaaluitslag luidt: 1. Wagtmans 7.03.21, 2. Dolman z.t., 3. Tesselaar z.t., 4. Scenar 7.03.54, 5. Zoontjes (Tilburg) z.t., 6. Minneboo 7.05.06, 7. v. d. Klooster, 8. Ha rings, 9. Hesse, 10. Van Hest allen 7.05.06. Jacques Anquetil zal zich alsnog win naar mogen noemen van de Belgische klassieker Luik-Bastenaken-Luik. Anque til, die op 2 mei deze wedstrijd met gro te overmacht won. weigerde na afloop zich aan het in België verplichte urine- onderzoek op het gebruik van stimuleren de middelen te onderwerpen. De Frans man werd toen door de organisatoren ge- deklasseerd. Tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de internationale bond voor professionals zaterdag in Brussel werd o.a. ook de dopingskwestie bespro ken. Het bestuur bracht hulde aan de Belgische wielerbond omdat dit lichaam de enige organisatie in de wereld is die op dit gebied een duidelijk reglement heeft. Omdat internationaal voor wat de be strijding van doping betreft nog geen bin dende afspraken zijn gemaakt, besloot het bestuur de deklasseringen van Aimar, Al tig, Anquetil. Dancelli en Durante onge daan te maken. De renners moeten wel een boete betalen van 10.000 Belgische frank. Met ingang van het seizoen 1967 wil men een reglement ter bestrijding van doping internationaal van toepassing verklaren. (Van onze korfbalmedewerker) De korfbalvereniging „Aurora" kan met grote voldoening terugzien op zijn korf- baltoernooi, waaraan 50 ploegen deelna men. Dank zij een perfecte organisatie van de wedstrijdcommissie H. de Vries en W. v. Maren, verliep alles zeer vlot, zodat een tevreden voorzitter, de heer J. Sibrandi, aan het einde van de dag de volgende win naars de prijzen met enkele goed gekozen woorden kon uitreiken. De resultaten zijn, afd. 1 en 2: 1. Fortuna, 2. Pams, 3. Aurora, 4 RWB, 5. Racing A'dam, 6. Watervliet. Afd. 3: 1. Waterland, 2. A'dam-Zuid, 3. Haarlem. Afd. 4: 1. Hout snippen, 2. O'kwartier, 3. WWSV. Afd. 5: 1. Parkwijk, 2. Houtsnippen. Afd. 6: 1. Nep- tunus, 2. Rijswijk. Afd. 7: 1. Aurora, 2. RWB. Afd. 8: 1. Neptunus, 2. Fortuna, 3. Animo Ready. Afd. 9: 1. Pams, 2. Hilligers- berg, 3. Fortuna. Afd. 10: 1. Haarlem. 2. Aurora, 3. Hoger Op. Afd. 11: 1. Neptunus, 2. O'kwartier, 3. Waterland. MOTORSPORT. Vijf en dertig motor renners uit elf landen namen gisteren te Prerov deel aan de achtste race voor het wereldkampioenschap motocross in de 500 cc-klasse. Winnaar werd de Oostduitser Paul Friedrichs, die in beide manches al* eerste finishte. irwfwvTiMwinnwlnlMMininnmivwnnn— (Van een speciale verslaggever) De voorhoede van het Tour-legioen bestond ditmaal vrijwel uitsluitend uit Nederlandse coureurs. Zondagmiddag arriveerden kort na elkaar de leden van de Televizierploeg. Ab Gelder mans, die onderdak heeft in de Ita liaanse Molteni-formatie en Arie den Hartog (Ford). Alleen Jan Janssen, de kopman van Pelforth, ontbrak op het appel zoals men van hem gewoon is. De oud-wereldkampioen had toege zegd om vijf uur in zijn hotel te zijn, maar toen hij uren later nog niet was verschenen, maakten de Pelforth- mensen zich niet druk, want men wist dat Janssen de zondag had doorge bracht bij een van zijn grote bazen van zijn stal in Melun. „Hij zal heus wel komen „opdagen" zei een van de soigneurs, die Janssen het hele seizoen onder handen heeft en dié van mening is, dat de Nederlander in betere vorm is dan het vorige jaar. Nog later op de avond kwam er een telefoontje van Janssen: „ik kom morgen..." Dat kan alleen een vedette als de oud-wereld- kampioen zich permitteren. „Zo veel vrijheid als nu had ik vier jaar geleden moeten hebben", verzucht te Ab Geldermans, die een paar stra ten verder in het hoofdkwartier van de Molteni's met zijn charmante echtge note een kopje koffie zat te drinken. De 31-jarige Beverwijker denkt nog al tijd met weemoed terug aan de Tour van 1962, toen hij als knecht van An quetil in het eindklassement op de vijf de plaats eindigde. „Wat had ik toen ver kunnen komen als ik voor eigen kans had mogen rijden" en weer her innerde Geldermans zich zijn fatale lekke banden in de laatste Al penrit waar ploegleider Geminiani die alleen maar oog had voor kopman An quetil, Geldermans niet eens had zien staan. „Die vier minuten verlies heb ben mij zeker de derde en misschien wel de tweede plaats gekost." Zi \i>ü - J"" Ab Geldermans: „dit vier jaar eerder". De „eeuwige dienaar" Geldermans is bij Molteni weliswaar de steun en toeverlaat van Rudi Altig, maar nu Motta het heeft laten afweten, liggen de zaken voor onze landgenoot bijzon der gunstig. „Uitgesproken kansheb bers op de eindzege hebben wij niet. Misschien kan De Rosso bij de eerste tien rijden maar het is toch niet de moeite waard om daarvoor de rest van de ploeg op te offeren." In een geheel andere rol dan vorig jaar begint Arie den Hartog aan deze Tour. Toen werd hij door het ontbre ken van Anquetil in de \yat men kwa lificeerde als een „open strijd" be schouwd als een mogelijke kanshebber voor de eindzege. De Zuidhollander kon die belofte echter niet waarmaken. Toch is Den Hartog optimistisch. „Mijn verrichtingen mogen dan dit sei zoen niet daverend zijn geweest als een jaar geleden toen ik Milaan-San Remo won, maar ik geloof dat ik toch beter in vorm ben". Ter staving hiervan ver telde Den Hartog, dat hij het vorige jaar tussen Parijs-Nice en de Tour ze ker twintig criteria had moeten rijden, waarvoor hij 35.000 km per auto had moeten afleggen. „Er waren dagen bij dat ik ternauwernood een bed zag." Dit seizoen heb ik veel kalmer aan gedaan". De equipe H. L. Steunebrink-R. J. Te- t en burg (Wassenaar-Voorburg) is win naar geworden in de superklasse van de veertiende Scheveningen-Luxemburg- Scheveningen-rit met een totaal van 226.33 punten. De winnaars reden in een Lancia Fulvia. Algemeen winnaar in de sportklasse werd de équipe A. G. Koe- mans-G. Karman (Voorschoten) die met haar Saab 96 in totaal 256.97 punten be haalde. In groep 10 van de sportklasse werd de Haarlems-Utrechtse équipe H. Ph. Kaag-A. G. A. Jasper eerste met 418.03 punten. Aan de rally, die over een par cours van ongeveer 1025 kilometers ging, werd ook deelgenomen door mr. P. van Vollenhoven, de verloofde van prinses Margriet. Van Vollenhoven reed samen met Wamsteker in een Daffodil S. De équipe eindigde op de vijfde plaats in de gecombineerde groep 2 en 3 van de su perklasse. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse tafeltennis zullen er Rus sen deelnemen aan de internationale kam pioenschappen, die op 15 en 16 oktober in de Beatrixhal te Utrecht worden gehou den. Het zijn een speler en een speelster, namelijk Anatoly Amelin en Svetlana Grinberg, die bij de laatste Europese kampioenschappen te Londen tweede was in het dames enkelspel. Van 9 t.m. 16 juli wordt in Leeuwarden een internationaal damtoernooi gehouden. In de hoofdgroep spelen zes Nederlandse en vier buitenlandse dammers. De buiten landse deelnemers zijn de Franse kam pioen Hisard, de Zwitserse kampioen Kuy- ken met zijn landgenoot en ex-kampioen Cazemir en de Haitiaan Germain. Voor Nederland komen achter de borden: Ton- ny Sybrands, die achter Piet Roozenburg op de tweede plaats eindigde in het toer nooi om het kampioenschap van Neder land, Kees Varkevisser, Freek Gordijn, de Nederlandse jeugdkampioen Harm Wiersma, M. Bandstra, A. F. Schotanus. De professional Gerard de Wit heeft gis teren op de banen van de Haagsche Golf Club voor de tweede achtereenvolgende maal en voor de veertiende keer in totaal het open golfkampioenschap van Neder land over 72 holes stroke play gewonnen. Er waren 26 deelnemers, t.w. Nederland se professionals, in Nederland werkende Engelse professionals en amateurs. Uitslag: 1. G. de Wit (Noordwijk) 287 (69-72-76-70), 2. Martin Roesink. 299 (73-77-71-78); 3-4. Cramer (Twente) 300 (76-75-69-80) en B. van Mook (Toxandia) eveneens 300 (72- 75-76-77); 5. A. van Pinxten (Wittem) 312 (74-82-77-79). De eerste amateur J. J. van Neck (Toxandria) met 321 kwam op de ne gende plaats. (Van onze tennismedewerker) Groenendaal en Heemstede zijn zondag beide gepromoveerd van de tweede klas se naar de overgangsklasse B. Op „Ein- denhout" was er sprake van een bijna ondragelijke spanning bij een sensatio nele eindfase van de wedstrijd. Heemste de speelde tegen Bakkum, keek na de singles tegen een 3-1 achterstand op en na het heren- en damesdubbel leidde Bakkum met 4-2. Men ging toen al sets en games tellen om na te gaan of ver der spelen nog zin had. Bakkum stond be ter in sets en games en er bleef voor Heemstede slechts een strohalm over. Om nog voor promotie in aanmerking te komen moest Heemstede de beide reste rende gemengddubbels in twee sets win nen. Het lukte mej. Scherpenzeel en Bor- gerding in twee sets de partij af te ma ken en mevr. Klint en Verploegh Chassé stevenden zelfs op een grote overwinning af. Het Heemstede-dubbel won de eerste set met 6-1 en leidde in de tweede set met 5-1 en 40-0 toen men zich permitteer de om vijf matchpoints te verspelen. De Heemstede-aanhang moest nog erger on- gaan, het werd zelfs 5-5 en mevr. Klint en Verploegh Chassé hielden allen in de grootste onzekerheid tot 10-8. „Groenen daal" stevende vrij regelmatig op een overwinning af. Via 3-1 en 4-2 wonnen de Groenendalers van Rhijnauwen 2 met 5- 3. Verloren ging de single van Goossens, het herendubbel en het gemengddubbel van Yvonne Koenders en Goossens. Groenendaal 2 verloor van Roomburg 2 met 6-2 en degradeert, Groenendaal 6 dat tegen de Meent 6 een 4-1 achterstand in liep, bleef in de vierde klasse met 74 games voor en 63 tegen. Voor Heemste de was het zondag een „zonnige dag", naast de promotie op Hilverheide in de tweede klasse bleef Heemstede 4 door een 5-3 zege op Zoetermeer behouden voor de vierde klasse.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9