KONINGIN LUISTERT FEEST OP Zaanstreek door de Coentunnel dichter bij Randstad-Holland Aansluitende wegen pas over enige jaren klaar HET WEER Vandaag eerste officiële Frans-Russische gesprek Uitstel betalingen voor KIAM in Haarlem morris UST Canadees graan naar Rusland Generaal Schaper staatssecretaris Chemicaliën bedreigen VS Presidentengroet CAO administratief personeel in het grafische bedrijf Oud-schoolhoofd H. Remiëns bij aanrijding ernstig gewond Assuradeurs in moeilijkheden Nasleep van affaire Teixeira de Mattos Arrestant slikte vork in Voor modieuze dames- en feenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 193 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJxnuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 21 JUNI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjki Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mqe Opgescheept De Wit volgt De Visser bij DFC als trainer op Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de vishal en op zee5 Radio en tv Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Topsy10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Ferdinand14 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Wisselvallig Aan het strand Het Franse volk groet het grote Sovjet-volk Het woord is aan In Haarlem AN1 IC A-JASJES LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant ura v y vy.wjjj/.v - Het noorden van Noord-Holland heeft er sinds vandaag een gloed nieuwe verbinding met de Randstad- Holland bij: de Coentunnel. Vanmid dag heeft de koningin deze jongste aanwinst van Rijkswaterstaat voor het verkeer opengesteld. De tunnel is de tweede onder het Noordzeekanaal en verbindt de steden Amsterdam en Zaandam nagenoeg rechtstreeks. On der de allergunstigste omstandig heden is het mogelijk in nog geen tien minuten van Dam tot Dam te rijden: wellicht een niet zo tot de verbeelding sprekend „avontuur" als destijds de manmoedige wandeling van de Zaan- se burgemeester over de bodem van het Noordzeekanaal. Het spreekt van zelf, dat vooral Zaandam in zijn nop jes is. Aan het isolement van dit be langrijke industriegebied is thans im mers een einde gekomen. De tunnel is het zoveelste staal van Ne derlands vakmanschap. Daarom is het jammer, dat van de Coentunnel (nog) geen optimaal gebruik kan worden ge maakt, omdat zowel aan de noord- als aan de zuidkant de toe- en afvoerende we gen ontbreken. De weggebruiker is ge dwongen zijn weg te zoeken door het reeds lang bestaande wegenpatroon van Amster dam en Zaandam. De Coentunnel zal pas volledig aan zijn doel beantwoorden, wan neer aan de Amsterdamse kant de zo ge noemde Ringweg gereed is. Deze weg ver bindt niet alleen alle delen van de hoofd stad, maar geeft ook aansluiting op alle in Amsterdam samenkomende rijkswegen Maar voor dat is gerealiseerd zijn er acht, wellicht tien jaar verstreken. Het is een miljoenen kostend project, waar voor in Amsterdam veertienhonderd hui zen moeten worden gesloopt. Dat bete kent, dat voor honderden gezinnen el- Canada zal de Sovjet-Unie voor acht honderd miljoen dollar graan leveren, de grootste graanovereenkomst die ooit is afgesloten. In een periode van drie jaar zullen 336 miljoen schepels tarwe en meel worden geleverd tegen contante betaling. Sinds 1963 toen in Rusland de oogsten be gonnen te mislukken heeft dit land 848 miljoen schepels graan ingevoerd. ders in de stad nieuwe woonruimte ge zocht moet worden. Het toekomstige tun neltracé ligt tussen de Prins Hendrikkade en het nog te realiseren knooppunt van wegen ten westen van Sloterdijk. Op dit kruispunt zal onder meer de vernieuwde rijksweg tussen Amsterdam en Haarlem uitkomen. Veel hangt echter af van de beslissingen van het Amsterdamse ge meentebestuur, het rijk en de Nederland se Spoorwegen. Op hun beurt worden de ze beslissingen geïnspireerd door de bouw van de Hemspoortunnel, het verleggen van het spoortracé en de bouw van het nieuwe station Sloterdijk. Voorlopig zal de automobilist om vanaf de Coentunnelroute op de weg Amster dam-Haarlem te komen moeten kiezen tussen de aftakking Nieuwe Hemweg en die bij het Bos en Lommerplein. Bij de eerste keuze moet hij rekening houden met een veelvuldig gesloten spoorwegover gang bij Sloterdijk. Hij doet er dan ook beter aan om door te rijden naar het Bos en Lommerplein. Via Slotermeer is het dan nog een kleine moeite om op de weg naar Haarlem te komen. De situatie aan de Zaanse kant is zo mogelijk nog slechter. De eerste jaren zitten de Zaankanters opgescheept met liet Coentunnelverkeer in hun binnenstad. De eigenlijke Coentunnelweg aan de noordoostkant van Zaandam als ringweg Luitenant-generaal H. Schaper is be noemd tot staatssecretaris van Defensie, speciaal belast met aangelegenheden van de Koninklijke Luchtmacht. Hij is eervol ontheven van zijn functie als adjudant-generaal, tevens chef van het Militaire Huis van de koningin en be noemd tot adjudant-generaal in buitenge wone dienst van de koningin. De nieuwbenoemde staatssecretaris heeft een lange staat van dienst in de militaire luchtvaart, enkele tientallen ja ren bij de Koninklijke Marine, later bi; de Koninklijke Luchtmacht. geprojecteerd is waarschijnlijk pas vol gend najaar klaar. De problemen zullen voorgoed verdwenen zijn, wanneer de brug over de Zaan tussen Zaandam en Koog aan de Zaan is gebouwd. Men ver wacht, dat dat over twee jaar een feit zal zijn. Verder is het de bedoeling, dat de Coentunnelweg na Zaandam wordt door getrokken in de richting van rijksweg 9, zodat ook Alkmaar min of meer recht streeks op de tunnel wordt aangesloten. Maar dat is nog verre toekomstmuziek. Inmiddels hebben de Kamers van Koop handel voor Amsterdam en Zaanland er bij de minister van Verkeer en Water staat op aangedrongen, dat tenminste twee ponten over het Noordzeekanaal in de vaart worden gehouden. Beide Kamers verwachten anders grote verkeersmoei lijkheden, vooral in de binnenstad van Zaandam. De belangrijkste wetenschappelijke adviseurs van president Johnson ach ten het mogelijk dat de rijke en mach tige Verenigde Staten hetzelfde lot zul len ondergaan als het Romeinse rijk en ten onder zullen gaan. In een rapport dat maandag aan de president werd overhandigd, verklaar den de geleerden dat er iets moet wor den gedaan om een einde te maken aan het gevaar van vergiftiging door chemicaliën van de bevolking. In dit verband werd opgemerkt dat, volgens een nieuwe theorie, het verval van het Romeinse Rijk mede een gevolg kan zijn geweest van een loodvergiftiging die optrad bij de leidende klasse. Die veroorzaakt onvruchtbaarheid en gees telijke degeneratie. President Johnson heeft het ministe rie van Volksgezondheid opdracht gege ven een elektronisch brein te laten ontwerpen dat alle gegevens over ver giftigingsverschijnselen als gevolg van chemicaliën moet ordenen. (Van onze sportredactie) De opvolger van Piet de Visser, die bij Telstar oe'fenmeester is geworden, bij de Dordtse voetbalclub DFC is Jacques de Wit. Deze 33-jarige voetbaltrainer, oud speler van PSV, is drie jaar in dienst geweest van Eindhoven. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan enkele buien afgewis seld door opklaringen. Matige zuid westelijke wind en weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vandaag, de langste dag, is het slecht strandweer, maar morgen is er kans op wat meer opklaringen, al kan er ook nog een buitje vallen. Er zal een matige wind zijn uit het zuidwesten. De tem peratuur komt niet boven de 18 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Wisselvallig en koel weer. MOSKOU, (AFP). „Eerste voorwaarde voor een ontwikkeling van de internationale betrekkingen in de goede richting is het vormen van een werkelijke Europese gemeen schap, in plaats van de steriele ver deling, waardoor het wordt verlamd. Frankrijk zou graag zien dat nieuwe betrekkingen met de Oosteuropese landen worden aangeknoopt, gericht op ontspanning, overeenstemming en samenwerking. Frankrijk wil aller eerst met de Sovjet-Unie tot nieuwe betrekkingen komen, want hoewel de Verenigde Staten een belangrijke rol moeten spelen in de wereldzaken zul len de Europese problemen voor namelijk door de Europeanen zelf moeten worden geregeld". Dit zei president Charles De Gaulle gister avond in het Kremlin tegen de Rus sische leiders. Vanochtend zijn in de Russische hoofd stad Frans-Russische besprekingen begon nen, waaraan van Franse zijde deelne men: president De Gaulle, minister van Buitelandse Zaken, Couve de Murville, en ambassadeur Baudet. De Russische deel nemers zijn onder andere: president Pod- gorny, premier Kosygin, partijsecretaris Brezjnef en minister van Buitenlandse Za ken Gromyko. In stralend zomerweer, aldus onze cor- repondent in Moskou, hebben president Podgorny en premier Kosygin van de Sovjet-Unie gistermiddag, op het vliegveld Wnoekowo bij Moskou president De Gaulle ontvangen. De Franse president, die in generaalsuniform verscheen, maakt zijn tiendaagse bezoek aan de Sovjet-Unie in gezelschap van, onder andere, zijn echtgenote en zijn zoon, kapitein ter zee Philippe De Gaulle. „In mijn persoon groet het Franse volk het grote Sovjet volk. Lang leve de Sovjet-Unie", riep de president pathetisch in het Russisch uit na zijn korte begroetingstoespraak. Coventry Patmore: Het grensgebied tussen verstand en gevoel is het jachtterrein van de dui vel. 's Avonds werd gedineerd in het Krem lin, waar ook partijleider Brezjnev op het vliegveld afwezig aanzat. In totaal zijn er maar drie dagen voor officiële ge sprekken uitgetrokken. Gelegenheid tot in formele gedachtenwisselingen echter zal er volop zijn, omdat premier Kosygin zijn Franse gast voortdurend zal begeleiden op zijn rondreis. (Zie ook pagina 3) President Charles de Gaulle bij zijn aankomst op het vliegveld in Mos kou, waar hij begroet werd door de voorzitter van de Opperste Sovjet, Nikolaj Podgorny. (Telefoto). V De nieuwe Coentunnel, die vanmid dag door de koningin is geopend, heeft twee kokers, elk met een tweebaans wegdek. Op een centrale post Kan men het verkeer in de tun nel met een televisie- en radar systeem volledig overzien. Akkoord gisteren bereikt Werkgevers en werknemers-organisa ties in het grafisch bedrijf hebben over eenstemming bereikt over de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor het administratief personeel in het grafische bedrijf. Deze krijgt een looptijd van 1 februari van dit jaar tot 1 februari 1967. Het akkoord is vrijwel gelijk aan de on langs bereikte overeenstemming met be trekking tot de CAO voor het technisch personeel in het grafische bedrijf, dat wil zeggen een loonsverhoging van zeven per cent inclusief de huurcompensatie en ver hoging van de vakantietoeslag tot 3,15 maal het weekloon. De heer H. Remiëns, oud-hoofd van de Bethlehemschool in IJmuiden, is maan dagavond ten gevolge van een aanrijding met ernstig hoofdletsel in het Sophia-zie- kenhuis in Zwolle opgenomen. De heer Remiëns en zijn echtgenote be vonden zich des middags om half vijf in hun personenauto op een secundaire weg bij de snelweg Harderwijk-Zwolle, waarbij de heer Remiëns bij de inrit even stopte, om vervolgens de snelweg op te rijden. Daarna schoot hij vlak voor een naderen de vrachtauto met aanhangwagen de snel weg op, waardoor de bestuurder van de vrachtauto een aanrijding niet meer kon voorkomen. De heer en mevrouw Re miëns werden uit hun auto geslingerd, waarna zij naar het ziekenhuis in Har derwijk werden overgebracht. De toe stand van mevrouw Remiëns was minder ernstig dan die van haar echtgenoot, die nog dezelfde avond door zijn ernstig hoofdletsel naar het Sophia-ziekenhuis in Zwolle moest worden overgebracht. WM De Haarlemse rechtbank heeft voor lopige surséance van betaling ver leend aan de Kennemer Internatio nale Assurantiemaatschappij n.v. te Haarlem. Deze zal van 18 juli af niet meer optreden als verzekeraar wette lijke aansprakelijkheid bij schade door motorrijtuigen. Tot bewindvoerders zijn benoemd inr. H. Luijken te Haarlem en mr. J. E. van Lith te Haarlem, managing-director van de Insurance Company of North America te 's-Gravenhage. De schuldeisers, waar van het aantal 2500 bedraagt, zullen op dinsdagmiddag 22 november bijeenkomen om te stemmen over de al of niet defi nitieve verlening van surséance van be taling. De n.v. had haar gelden toevertrouwd aaan het te Amsterdam gevestigde ban- kiersbedrijf Teixeira de Mattos c.v., bij welk bedrijf zij een saldo-tegoed heeft van 800.000. Dit saldo diende ter vol doening van de lopende verplichtingen van de n.v., waaronder met name voor betaling van schuldclaims op bij de de n.v. gesloten verzekeringen. De c.v. Tei xeira de Mattos heeft zoals bekend is surséance van betaling aangevraagd en als gevolg daarvan kan het Haarlem se bedrijf niet over haar tegoed beschik ken. Volgens het verzoekschrift kan ver wacht worden dat de c.v. Teixeira de Mattos haar schuldeisers een niet onbe duidende uitkering zal kunnen doen en dat de n.v. alsdan al haar verplichtingen zal kunnen nakomen. De staat van baten bevat onder meer 16.225 van de giro, 302 250 door aan deelhouders nog te storten, 38.370 aan leningen, 10.000 als waarborg voor internationale verzekeringsbewijzen, 115.000 als vordering op agenten, 52.800 als vorderingen op gevolmachtig den en kantoorinventaris 15.000. De vor deringen op Teixeira de Mattos zijn 569.315 als rekening courant-saldo, 10.000 aan rente, 200.000 als depot verzekeringskamer en 1.713 voor voor geschoten betaling. De lijst van schulden vermeldt onder meer schade-reserve 325.000, premie-re serve 425.000 en diversen 64.115. Er zijn ongeveer 2500 schuldeisers, on der meer de ontvanger der directe belas tingen voor 6.277, de Insurance Compa ny of North America voor verzekerings- premieën 38.000, een accountantskan toor en een bedrijf in Amsterdam respec tievelijk voor 7.150 en 44.000 voor ver richte werkzaamheden. De KIAM is lid van de Nederlands» unie van schadeverzekeraars, dit in te genstelling tot de verzekeringsmaatschap pij Selecta in Rotterdam, waarvan eind vorige week bekend werd dat zij haar toelating als WA-verzekeraar voor motor rijtuigen zal kwijtraken. De maatschappij ging vorig jaar in an dere handen over. Het bedrijf sloot in beginsel alle verzekeringen, met uitzon dering van levensverzekeringen. De directie verklaarde teleurgesteld te zijn over het gebrek aan soepelheid dat de verzekeringskamer aan de dag heeft gelegd en over de houding van het Ne derlandse schadeverzekeringswezen, dat niet thuis heeft gegeven op herhaalde ver zoeken om steun voor het buiten zijn schuld in moeilijkheden geraakte bedrijf. In verzekeringskringen doen geruchten de ronde dat de KI.4M reeds jaren ver liesgevend is. Van bestuurszijde wordt hierop thans verklaard dat er inderdaad verliezen zijn geweest, maar dat men on der leiding van de huidige directie bin nen afzienbare tijd een sluitende bedrijfs voering zou hebben bereikt. Een 24-jarige los werkman uit Heem stede is gisteren in de Mariastichting in Haarlem opgenomen, toen zijn bewering in de cel van het politiebureau in zijn woonplaats een vork te hebben ingeslikt waar bleek te zijn. De man was samen met een 23-jarige elekctricien, eveneens uit Heemstede, in de nacht van zondag op maandag aange houden op verdenking van diefstal van benzine uit ettelijke auto's met behulp van een jerrycan en een slangetje. Uit een andere auto zouden zij een plaid en een sleepkabel hebben ontvreemd. Kort na deze diefstal werden zij aangehouden, Het tweetal werd ingesloten in het po litiebureau van Heemstede. Gisteravond na de maaltijd beweerde de los werkman een vork te hebben ingeslikt. De politie dacht eerst aan een voorwendsel van de man om meer bewegingsvrijheid te krij gen. Zij nam echter het zekere voor het onzekere en liet de man naar de dokter gaan. Deze achtte onderzoek in het zieken huis gewenst In de Mariastichting bleek bij röntgenologisch onderzoek de bewe ring van de man waar te zijn. De vork werd in de maag waargenomen. Wel had de man vóór hij het vreemde voorwerp inslikte, de tanden ervan afgebroken Drie tanden aan één stuk werden in de cel aangetroffen. De arrestant werd in het ziekenhuis op genomen. Ter bewaking kreeg hij een agent aan zijn bed. Vandaag zou de vork chirurgisch worden verwijderd. Advertentie Barteljorisstraat Haarlem - Tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Cronjestraat HAARLEM Telefoon 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1