Jurist P. Zonderland stelt: Geluidshinder door vliegtuigen „moet worden aangepakt" Huiswaarts na confrontatie ft PUISTJES aags Wat maakt de Right Guard spuitbus-deodorant van Gillette zo ideaal voor het hele gezin? Oil Befte Betaling abonnementsgeld per giro PUKKELTJES HUIDUITSLAG DDD RECEPT Neem nu een kwartaalabonnement! RIGHT GUARD Lawaai aanslag op rechtsorde Vliegtuigbotsing in VS eist vier levens Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli gratis Perma-Aluminium I Jaloezieën DINSDAG 2 1 JUNI 1966 Tolerantie Beperkingen U olijke klanken op de Dam Kerkelijk nieuws minderen direct komen niet terug -wèg met die straf het meest moderne aluminium jaloezie door toepassing ragfijne trevira ladder koorden ongehinderde doorkijk §mm Li A Geen directe aanraking - dat is het grote gemak van de Right Guard spuitbus-deodo rant. Is dat niet hygiënisch? Nu kunnen alle gezinsleden dezelfde bus gebruiken. En verder? 24 uur frisheid en bescherming is de beloning voor elke morgen 2 seconden spuiten. Weg nare transpiratielucht! Boven dien is Right Guard medisch verantwoord. Bevat bacteriëndodend hexachlorofeen, dat de natuurlijke transpiratie niet stopt. En wat ook belangrijk is: Right Guard is veilig. Het beschadigt uw kleren niet U kunt het best met ons eens zijn: Right Guard is de ideale deodorant voor het héle gezin! ■l'H (Van onze correspondent) DEN HAAG. Degenen, die zich bedienen van machines die voor andere mensen geluidshinder veroor zaken, verdedigen zich met argumen ten, die over het algemeen zijn te her leiden tot de stelling, dat die anderen dit lawaai maar moeten aanvaarden, omdat zij (de aanschaffers) anders geen gebruik kunnen maken van wat ze hebben aangeschaft. Zij vinden het onredelijk, dat een ander hun niet toestaat het er door hen ingestoken geld terug te verdienen. Dit zegt de jurist mr. P. Zonderland in een artikel „Geluidshinder" als uitda ging van het recht in het Nederlands ju ristenblad van 14 mei. Hij stelt dat al lengs meer belanghebbenden zo'n machi ne kopen. Dan wordt het voor de gedu peerden moeilijker zich ertegen te ver zetten. Geregeld komen er nieuwe typen uit die en klein beetje meer lawaai ma ken dan de vorige en aangezien het min dere lawaai getolereerd werd verlangen de gebruikers dat ook dit toegenomen la waai wordt geduld. Hoe duurder en nieu wer de machines zijn, des te moeilijker wordt het voor de overheid om in te grij pen, zeker in een klein land dat met ge paste bewondering opziet tegen produk- ten die alleen in grote landen kunnen worden gemaakt. Mr. Zonderland schetst in het begin van zijn betoog de aanslag op de rechtsorde die lawaai in het algemeen betekent, in het vervolg spitst hij zijn betoog toe op de geluidsoverlast die de luchtvaart de mensheid dreigt aan te doen. „De vraag die ik aan de orde stel is deze, of de tijd niet gekomen is om de lawaaifactor bij de vliegtuigontwikkeling centraal te stel len, ook als dat veel geld gaat kosten". De heer Zonderland is van mening, dat „de luchtvaart er enigszins aan gewend is geraakt onzorgvuldiger in het maat schappelijk verkeer tegenover anderen op te treden dan welke andere sector van het maatschappelijk leven ook zich durft te veroorloven. Om dit goed te doen be seffen moge ik er de nadruk op leggen dat de zorgvuldigheid waaraan wij in ver gaande mate het rechtsleven hebben opge hangen, voor een groot deel wordt bepaald door de mate van passiviteit van dege nen die onder de onzorgvuldigheid gebukt gaan." De tolerantie van het publiek een gebroken ruit als gevolg van een geluids knal wekt meer mededogen dan de veel grotere immateriële schade is volgens mr. Zonderland goeddeels te verklaren uit een nog altijd bij de bevolking levend ge voelsmatig respect, dat voortspruit uit een achterblijven van het geestesleven en denkvermogen van de mens bij de tech nische ontwikkeling. Het grote publiek is er nog steeds niet aan gewend dat een vliegtuig een even normaal vervoermiddel is als een boot of trein, het is nog evenmin losgekomen uit een romantische bewondering voor al les wat met het vliegbedrijf te maken heeft en ten derde hebben verborgen ver leiders de indruk gewekt dat mensen die in vliegtuigen zitten uit dien hoofde „be langrijk" zijn, een gedachte waarvan de onwaarheid slechts goed duidelijk kan worden voor degenen die geregeld van dit vervoermiddel gebruik maken. Hoe het bestrijden van geluidshinder in rechtsregels te vangen zou zijn is ook de heer Zonderland niet zonder meer duide- I lijk. Het burgerlijk wetboek biedt een duide- I lijk rechtsbescherming voor iemand die een stukje tuin bezit, maar wanneer een hele tuin door geluidshinder onbruikbaar wordt zou juridische acrobatiek vereist zijn om zich tegen deze bezitsstoornis te verweren. De juridische werktuigen, no- dig om de geluidshinder binnen de per ken van het recht te krijgen en te hou- I den, zijn niet in gelijke mate ontwikkeld als die voor de meeste andere delen van het recht. Maar dit betekent niet dat de geluidshinder zich aan het recht zou kun nen onttrekken. Volgens schrijver zal het recht de uitdaging van de geluidshinder weten te beantwoorden. Omdat hij van mening is dat vliegtuig fabrikanten en exploitanten van lucht vaartmaatschappijen zonder dwang toch niets aan de geluidsoverlast zullen doen, gepleit hij stringente beperkingen in de aanleg en het gebruik van vliegvelden. In dichtbebouwde gebieden zouden alleen kleine vliegvelden voor lichte vliegtuigen mogen liggen. Van deze af zou men de korte routes kunnen laten bevliegen met toestellen die door hun aard en grootte weinig lawaai maken. „Niemand verlangt dat een passagiersschip naar Amerika di rect van Delfzijl, Harlingen, Den Helder en Vlissingen vertrekt. Iedereen getroost zich de moeite om daarvoor naar Rotter- dam te komen. Ook een luchtreiziger moet aanvaarden dat hij zich de moeite zal moeten getroosten af en toe over te stap pen." Mr. Zonderland is ervan overtuigd, dat wanneer de vliegvelden door de voorschrif ten van overheidswege gedwongen worden om slechts die toestellen toe te laten die binnen de gestelde lawaaigrenzen vallen, de luchtvaartmaatschappijen vanzelf de zwaardere machines niet meer zullen ge bruiken voor de kortere routes. Vervol gens zullen de luchtvaartmaatschappijen tegenover hun aandeelhouders verant woord zijn als zij op hun beurt de vlieg tuigfabrieken nopen met de lawaaifactor rekening te houden. „Technisch is im mers alles mogelijk, geluidloze naai- en schrijfmachines zijn er ook gekomen," al dus de heer Zonderland. Vanavond wordt op Nederland 1 de opname uitgezonden van een cello sonate van L. von Beethoven, ge speeld door de Russische pianist Swjatoslav Richter (foto) en diens landgenoot de cellist Mstislav Kos- tropovitsj. U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 11,05, postabonnees 12,30. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Een vrolijke „happening" op de Dam in Amsterdam, waar de „Cardinal Dougherty High School Band" uit Philadelphia (V.S.) de hoofdstede lingen vergastte op vlotte mars muziek. De band is naar Nederland gekomen om deel te nemen aan het wereldmuziekconcours in Kerkrade. HAMPTON (VIRGINIA) (AP) Twee bommenwerpers van het Amerikaanse marinierskorps, die op een oefenvlucht met een snelheid van 645 kilometer op geringe hoogte vlogen, zijn maandag avond boven een winkelcentrum van Hampton met elkaar in botsing gekomen. Een toestel stortte brandend in een woon wijk. Acht huizen werden verwoest of zwaar beschadigd. Twee huizen liepen lichte schade op. Minstens vier mensen kwamen om het leven. De doden zijn vermoedelijk alleen bewoners van de des betreffende huizen. Het tweede vliegtuig stortte neer in de Chesapeake Bay bij Norfolk. De vier inzittenden van de vlieg tuigen konden zich per parachute redden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Poortvlieet C. Treure te Hasselt. Geref. Kerken Beroepen te Winschoten (vak. Wiersin- ga) I. Meijer te Oegstgeest; te Stedum J. Rutgers, kand. te Bedum, die dit beroep ook heeft aangenomen. Beroepbaar: ds. L. Bech, voorheen te Paramaribo. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Drachten (als missio naire predikant voor Zuid-Afrika) K. Ver- lind, kand. te Spakenburg, die bedankte voor Assen (zendingsarbeid in Brazilië), Enschede-Noord (zendingsarbeid op West- Irian) en voor Bedum en de met haar sa menwerkende kerken (zendingsarbeid op West-Irian). Helder vloeibaar, heerlijk zuiverend DDD Recept doodt de bacteriën en maakt uw huid weer glad en gaaf, van binnenuit, door-en-door gezond. Vanaf f 1.30 per flacon. De confrontatiepolitiek van Indone- teruggebracht Maandenlang voer- sië tegen Maleisië is beëindigd. De den zij een niet-verklaarde oorlog. Indonesische soldaten uit Noord- Zij gaan nu deel uitmaken van het west-Borneo worden naar Djakarta garnizoen van Djakarta. D« ondergetekende naam i straat plaats wenst met ingang van 1 juli a.s. een abonnement op IJmuider Courant T*r per kwartaal 11.05 Handtekening: -- U kunt deze aanmelding per post opzenden of metgeven aan de bezorger in uw wijk. onverslijtbaar ZWEEDS materiaal Regel zelf de zonneschijn, met een „PERMA" vlot van lijn Snel leverbaar. Demonstratie op aanvraag. Alle gewenste inlichtingen Kon. Wilhelminakada 52 Telefoon 8189 - IJmuidan t A, Bevat bacteriëndodend hexachlorofeen. En is géén stick-die-kliedert. Géén roller-die-plakt. Maar... een hygiënische spuitbus. Eén bus voor het hele gezin: f3,75.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6