Melk en melkprodukten bleken in Noord-Holland te duur Nieuwe prijsmaatregelen van minister Den Uyl Korting..? IJmuider kotter vergaan bij Duitse waddeneilanden UST morris HET WEER Kamer wil snel antwoord van minister KI AM kon niet op tijd met anderen in zee gaan Installatie van burgemeester op vrijdag 1 juli Ontslagen ADM- werkers mogen solliciteren Merel-echtpaar op school Urkers pikten drie opvarenden op WOENSDAG 22 JUNI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 51e JAARGANG NUMMER 194 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening Umuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijka Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje .„meubelen Onderzoek naar Hoogovenfusie pagina 11 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Syrië 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Sport5, 13 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Topsy10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand12 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Warmer Aan het strand Werkgevers en de middenstand In Zandvoort Dert Haag - Amsterdam Het woord is aan iV:A-V ifitÈilli Raadsdebat uit Amsterdam vanavond voor radio Met een stevige handdruk en met een kort, maar niet minder hartelijk „welbedankt hoor" hebben de drie opvarenden van de kotter IJM 41 „Guurt- je" gisteravond in de haven van Delfzijl afscheid genomen van de vijf mannen van de UK 71 „Ester Jacoba", die hen enkele uren tevoren ten noorden van de Duitse waddeneilanden met hun vlot uit de Noordzee had den opgepikt. De IJmuidense vissers hebben daar gisteren hun kotter zien kapseizen en toen snel zien zinken, nadat het net aan stuurboord aan een wrak was blijven haken. Net bleef haken AAN ALLE SELECTA- VERZEKERDEN LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Hondje verdronken PANTALONS IJmuider Courant Minister Den Uyl van Economische Zaken gaat strenger toezien op de prijs van melk en melkprodukten en op het tarief, dat moet worden be taald aan uitzendbureaus van typistes en ander kantoorpersoneel. Uit een tweetal gisteren afgekondigde maat regelen blijkt: Dat in de provincies Groningen, Overijssel, Gelderland, Noord-Holland en Zeeland met ingang van vandaag de prijs van melk en melkprodukten moet worden verlaagd. Voor melk en karnemelk komt dit neer op een prijs verlaging van één cent per liter en voor melkprodukten van twee cent. Verder is gebleken, dat vele uit zendbureaus van typekrachten e.d. Advertentie Wij geven géén korting, die u toch zelf betaalt, omdat deze in de prijs berekend is. Wat wij wél geven is de LAAGSTE PRIJS en de grootste sortering. Sedert 1A49 boot i mFU ^^F Bi HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Warmer met zonnige perioden, maar later kans op een plaatselijke regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind krimpend naar zuid tot zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen meer zomers strandweer met een zwakke zuidoostelijke wind en een middagtemperatuur van 22 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Warmer, maar na morgen een kleine kans op onweer. vóór de afkondiging van de prijzenbe- schikking goederen en diensten 1966 hun tarieven méér hebben verhoogd dan in overeenstemming met de prijs- gedragsregels was te achten. Te hoge prijzen heeft de minister ook geconstateerd in de textiel- en de meubelbranche. Besprekingen hier over zijn gaande. Minister Den Uyl zegt over de melk, dat in een aantal plaatsen de literprijs was verhoogd boven de per 4 april j.l. toegestane. Het ging hier in de meeste ge vallen om één cent per liter. Mede ter voorkoming van verdere eigenmachtige prijsverhogingen is reeds gedurende en kele weken overleg gepleegd met de be trokkenen om deze extra prijsverhogingen te laten vervallen. Dit had echter slechts in sommige gevallen resultaat. Volgens de beschikking mogen de prij zen van melk en karnemelk per liter niet meer dan één cent liggen boven het niveau van 23 augustus '65 en die van melkproducten niet meer dan twee cent per liter. Inmiddels hebben de werkgeversbonden zich in een brief aan minister Den Uyl nogmaals tot de regering gewend om haar standpunt tot het thans gevoerde prijsbe leid te verduidelijken. De werkgevers stel len vast, dat meit betrekking tot de prijs- beschikkingen geen contracten hebben plaatsgevonden, die de naam overleg ver dienen. Uit deze gang van zaken menen zij te moeten Concluderen, dat door de mi nister geen prijs wordt gesteld op hun medewerking ean het prijsbeleid. Ook de vier middenstandsorganisaties zijn het niet eens met het beleid van mi De nieuwe burgemeester van Zandvoort de heer A. Nawijn thans burgemeester van de gemeente Olst zal I juli in de badplaats worden geïnstalleerd en dus tevens officieel in functie treden. Na de installatie volgt de kennismaking met de raadsleden. Een probleem vormt nog de huisvesting van de familie Nawijn. Per 1 september kan de burgemeester met zijn gezin tij delijk de woning betrekken van de heer Huisman aan de Thorbeckestraat. Medio september komt de woning vrij, waarin de oud-burgemeester van Zandvoort mr H. M. van Fenema woonachtig is. Doch voor de periode van 1 juli tot 1 september dient nog een oplossing gevonden te wor den. nister Den Uyl. In een brief hebben zij hun ontstemming geuit over de verkla ring van de bewindsman, dat de afgekon digde prijzenbeschikkingen identiek zijn met de tot nu toe geldende prijsgedrags- regels. De organisaties zien op essen tiële punten afwijkingen. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gistermiddag van minister Smallenbroek van Binnenlandse Za ken verlangd dat hij nog vóór de hedenmiddag te houden Amsterdamse gemeenteraadsvergadering antwoord zal geven op de vragen van het Kamerlid Bruggeman (P.S.P.) over de „communiquéoorlog" tussen de ge meente Amsterdam en het ministerie van Binnenlandse Zaken en over de controverse burgemeester Van Hall- hoofdcoinmissaris Van der Molen. De kwestie werd aangesneden door mr. Toxopeus (V.V.D.), die het uiterst onbe vredigend vond dat de vragen nog niet beantwoord zouden zijn als de Amster damse gemeenteraadsvergadering zou be ginnen. Hij noemde het onaanvaardbaar als de Kamervragen pas beantwoord zouden wor den als de zaak in de Amsterdamse raad al besproken is. Ook drs. Schmelzer vond dat de minister de vragen van de heer Bruggeman zo spoedig mogelijk moest be antwoorden, in elk geval nog deze week. Ook mr. Beemink (C.H.U.) pleitte voor duidelijkheid cp zo kort mogelijke termijn. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) verkleinde de termijn aanzienlijk door te eisen, dat de vragen nog vóór hedenmiddag twee uur, het tijdstip waarop de Amsterdamse raadsvergadering begint, beantwoord* zul len moeten zijn. „En als de minister ant woordt moet hij goede antwoorden ge ven," voegde hij er aan toe. Kamer voorzitter Van Thiel beloofde de wensen van de Kamer zo snel mogelijk aan mi nister Smallenbroek door te geven. De zondag bij de Amsterdamse Droog dokmaatschappij (ADM) ontslagen arbei ders van wie een groot aantal al twee dagen probeert toestemming te krijgen het werk te hervatten, hebben vanoch tend van de directie de mededeling ge kregen, dat zij in de gelegenheid worden gesteld te solliciteren. Het gerucht doet de ronde, dat al weer mensen in dienst zijn genomen, maar de directie ontkent dit ten stelligste. Op de vraag waarom de ontslagenen vanochtend plotseling mochten sollicite ren werd geantwoord, dat de A.D-M. een beleid voert waarin het past ze hiervoor thans de gelegenheid te geven. Op ande re vragen wenst de directie geen com mentaar te geven. Volgens geruchten zouden tot dusver ongeveer vijftig ont slagenen door koppelbazen in dienst zijn genomen. t »***- G. C. Lichtenberg: Wie zich vroeg voor een genie houdt, is verloren. In de vijfde klas van de christelijke lagere school in Zierikzee is dit jaar voor de tweede keer een merelecht paar neergestreken. De merels heb ben hun nest bovenop één der schoolborden gebouwd, dat daardoor tijdelijk buiten bedrijf is gesteld. De vogels laten zich door rumoer in de klas niet storen en voorzien hun vier jongen ook tijdens de lessen van voedsel. Ook de leerlingen laten zich door het paar niet afleiden, hoewel soms een wat boze blik naar het nest wordt geworpen na een „sanitaire stop" van de vogels boven een schoolbank. Schipper Arie Duin van de strand- reddingboot ^Abraham Fock" te Wijk aan Zee riep gistermiddag zijn bemanning bijeen voor een oefening. De schipper had maandag reeds radioapparatuur en materiaal willen beproeven, doch de zee was toen te kalm. Gisteravond tegen zeven uur trok de „Zeebeer" het schip dwars door het dorp naar het strand. Uiteraard onder veel publieke be langstelling. De pas gereviseerde Abraham Fock", die ongeveer drie mijl uit de kust een lichtkogel af schoot en een fictieve drenkeling redde, had een speciale gast aan boord. Het was de directeur van de KNZHRM, de heer C. H. v. d. Zweep. Op zee werd radio-telefo nisch contact gemaakt met het botenhuis op het strand, de kust wacht van IJmuiden en de strand- wacht. De oefening is volkomen geslaagd. i\5.- V, V"'"' SSS9* mmmmmmmmuj u l. .mmmm Het bankiershuis Teixeira de Mattos beschikt over zestig percent van de aan delen in de Kennemer Internationale Assurantiemaatschappij (KI AM), die onlangs surséance van betaling heeft moeten aanvragen en haar bedrijf zal staken. De KLAM heeft een uitstaand aan delenkapitaal van een miljoen gulden, dus Teixeira bezat 600 aandelen van 1.000 elk. Deze aandelen waren voor het grootste deel volgestort. Dit betekent dat Teixeira jegens de KIAM nog een obligo heeft van ƒ65.000, naast de vorde ring van ongeveer 800.000 van KIAM, die door de surséance van Teixeira is ge blokkeerd. De enige beherende vennoot van Teixeira, bezat privé nog 50 aande len in de Kennemer Assurantie. Vorige week heeft het bestuur van de KIAM besloten de nog niet volgestorte aandelen te laten volstorten. Het totale obligo op de uitstaande aandelen be draagt 302.250. Hiervan is 65.000 van zelfsprekend bij Teixeira bevroren. Op verschillende tijdstippen zal van daag via de radio aandacht worden be steed aan de beraadslagingen in de Am sterdamse gemeenteraad over de onlus ten tijdens de bouwstaking van vorige week dinsdag. Opi kwart voor zes geeft de VARA een samenvatting van de debatten. De actuali teitenrubriek „Vandaag" van de NCRV zendt een reportage uit, die om tien over zeven begint. Om het vege lijf te redden hadden zij in het water moeten springen; hun vlot kregen zij pas daarna te pakken. „Zij hebben geweldig geluk gehad" zeiden de Urkers ons gisteravond nadat hun IJmui der collega's afscheid hadden genomen. De UK 71 keerde later naar de visgron den terug. Van de 24-jarige schipper G. Vogel, die plm. een jaar op de „Guurtje" voer, ver namen wij onder welke omstandigheden de kotter verloren ging. „Wij waren on geveer 15 mijl bezuiden de P 9 met onze eerste trek bezig. Het was tussen elf en twaalf uur toen het net vastliep. Op dat moment waren wij ongeveer drie kwar tier aan het vissen", vertelde de schip per ons zonder omhaal van woorden. De kotter klapte vrijwel onmiddellijk op zijn zij, in welke stand hij ongeveer vijf mi nuten bleef drijven. Stuurman ,H. Euling (22 jaar) deed nog koortsachtige pogingen de winch los te krijgen, maar het was tevergeefs. In tussen gelukte het de schipper om samen met de 36-jarige kok T. de Rode vanuit het water tegen het hekwerk van het schip op te klimmen om het vlot los te maken. Advertentie KIEST NU een goede verzekering met een polis, waarop u kunt vertrouwen. Bij ons bent u aan het juiste adres voor adviezen. Met RAAD en DAAD staan wij u terzijde, ook bij uw scha den. Uw NO-CLAIM wordt door ons volledig overgenomen. Assurantie- en Financierings kantoor H. J. OOLDERS CERAMSTR. 10 - HAARLEM Telefoon 53735 - 56985 - 21042 Het vertrouwde adres sinds 1939. Telefoon 8166 Ï/T DAMESKAPSALON Aan het redden van eigen bezittingen viel niet meer te denken. „Wij hadden een kleine hond aan boord en die is verdronken," zei schipper Vogel ons midden in het gesprek over het kap seizen van de kotter. „Rakker" heette het dier en het had zich in de vier weken dat het aan boord was bij de bemanning geliefd gemaakt." Het hondje was even als de drie bemanningsleden aan dek toen het met een ruk vastliep, maar het kon niet tijdig van de kapseizende boot wegko- Aan boord van de UK-71 zag schipper K. Post, die op dat moment de wacht had, de IJmuider kotter verdwijnen. Hij liet onmiddellijk de netten ophalen en snelde te hulp. Daardoor hebben de IJmui der vissers slechts ongeveer een kwartier in hun natte plunje op het vlot doorge bracht. De Urkers toonden zich goede gasthe ren en voorzagen de drenkelingen ook van droge kleren. „Toen wij het vlot zagen met de drie mannen erop, dachten wij eerst dat er een paar waren omgekomen. Op de Urker schepen is het namelijk de ge woonte met vijf man te varen. Maar al gauw bleek dat de IJmuidenaren maar met hun drieën waren," vertelde de Ur ker J. Foppen ons. Dit gebeuren herinnerde hem pijnlijk aan het in januari spoorloos verdwijnen van de Urker kotter UK-58. Zijn vader en broer waren daar aan boord en mogelijk is van hun schip ook een net vastgelopen. Een kleine groep familieleden en be kenden heeft gisteravond in Delfzijl de drie geredde mannen opgewacht. „Ik ben blij dat je er bent," zei reder B. van der Ree uit IJmuiden toen hij zijn mannen een voor een de hand gaf. Hij was gis teren juist naar het noorden van het land gereisd om een nieuwe motor te kopen voor zijn (enige) schip. De heer Van der Ree is verzekerd. Advertentie Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1