morris HET WEER Wetsontwerp ingediend Staatsloten voortaan naar behoefte Vraag nu vaak groter dan maximale uitgifte Provo's maakten deel uit van dievenbende De Gaulle gaat naar Cambodja Pellenaarsploeg won tijdrit „Veel minder politie ver sterking dan wij gevraagd hadden" „Na 10 maart hadden wij een vermoeid en belasterd politie-apparaaf' UST DRIJVEND HOTEL EN KANTOOR »Il Zilveren Anjers uitgereikt door prins Bernhard Japanner huurt vier pagina's in Londense Times Minister Samkalden op t.v. Zestig man rijks politie weg uit Amsterdam Bejaarde bromfietser in IJmuiden ernstig gewond Kantonrechter reed onder invloed MR. VAN HALL VERWIJT DEN HAAG: Geen emotie Burgemeester Van Hall verbood demonstratie Voor modieuze dames- en teenerkleding f reiswekkers Herman Mulder 51e JAARGANG NUMMER 195 DONDERDAG 23 JUNI 1966 Kartcor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje SU EDE - NAPPAJASJES aparte stijl lage prijzen modehuis STANLEY WEINER W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 14 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19, 21 Ferdinand20 Topsy22 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Wisselvallig Aan het strand In Haarlem werden enkele automaten geplunderd Blauwdruk voor Paradijs Het woord is aan 1 AUTOVERHUUR J. v. d. LUBBE LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant Bij de N.D.S.M. in Amsterdam zijn twee drijvende „gebouwen" vervaar digd. Het ene (links op de fotois een hotel voor de K.L.M., dat 130 gasten kan herbergen. Het an dere is een kantoor voor 250 em ployés van de K.N.S.M. Advertentie Barteljorisstraat Haarlem Tel. T5352 Leidsestraat (bi) Koningsplein) Telefoon (020) 2235 96 - Amsterdam Gen. Cronjestraat 48 HAARLEM Hedenavond speelt in het Concertgebouw met het N.Ph.O. het Vioolconcert van Bruch Entrée 2,Aanvang 8.15 uur Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op enkele plaatsen een bui. Vrij krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Vrij koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Depressie-activiteit maakt een verblijf aan het strand niet zo aanlokkelijk. Er waait een krachtige tot harde zuid westelijke wind, die morgen wat af neemt. Buien wisselen enkele opkla ringen af. Temperatuur 16 tot 18 gra den. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Vrij koel en on stabiel. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat het mogelijk moet ma ken het aantal door de staatsloterij uit te geven loten op te voeren naarmate de be hoefte daaraan aanwezig blijkt te zijn. Zoals gemeld is in 1965 bij de wet be paald dat de staatsloterij ten hoogste zes loterijen per jaar houdt en dat elke lote rij bestaat uit ten hoogste 5 series van elk 100.000 loten. De aantallen der loterij en en series worden met inachtneming van de hiervoor genoemde maxima door de minister van Financiën vastgesteld. In de memorie van toelichting wijzen de minister en de staatssecretaris van Finan ciën er op dat al dadelijk na de inwer kingtreding van de nieuwe wet bleek dat de vraag naar loten aanmerkelijk groter was dan ten tijde van de behandeling van de wet was voorzien. Geleidelijk is toen de uitgifte vergroot en reeds in de vier de loterij van 1965 bleek dat zelfs met een uitgifte van het maximaal bij de wet toegestane aantal series niet aan de vraag van het publiek kon worden voldaan. Om daaraan binnen de bij de wet gestelde grenzen toch nog zoveel mogelijk tegemoet te komen is toen het aantal loterijen van 5 op 6 per jaar gebracht. Desondanks blijkt de vraag naar staats loten ook nu nog aanmerkelijk groter te zijn dan de maximale uitgifte. Het gevolg hiervan is niet alleen dat het loten ko pende publiek ontevreden is, maar ook dat velen, die teleurgesteld moeten wor den, loten gaan kopen van buitenlandse loterijen. De agenten van deze loterijen hebben het tekort aan loten kennelijk aan gegrepen om hun reclame in versterkte mate op ons land te richten. Omdat de ze gevolgen van het tekort aan staatslo ten ongewenst zijn, dient naar het oor deel van de bewindslieden door wijzigin gen van de wet op de kansspelen de mo gelijkheid te worden geopend tot vergro ting van het per loterij uit te geven aan tal loten. De Amsterdamse recherche heeft een uitgebreide bende van dieven en helers gearresteerd, die zich bezighield met het stelen uit automaten en niet-afgesloten auto's. Bij de 13 aangehoudenen zijn enkele in Amsterdam bekende provo's. Hun activiteit beperkte zich niet tot Am sterdam. Zij pleegden ook diefstallen in Haarlem, Amstelveen, Leiden, Alphen aan de Rijn en Bentveld. Het ging om bedragen van verscheide ne duizenden guldens. Tot de bende be hoorden ook twee zusjes van 21 jaar. Wat de automaten betreft, ging 't voor al om een bepaald merk. Toen de fabri kant, gealarmeerd door de vele diefstal len, zijn systeem veranderde, gingen de dieven naar andere steden, waar de oude automaten nog in gebruik waren. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat ook in Antwerpen door deze bende mis drijven zijn gepleegd. In Haarlem werden sigarettenautoma ten geplunderd in de Jansstraat, in de Schalkwijkerstraat en op de Zijlweg. Prins Bernhard heeft vanmorgen in het gebouw van de Algemene Bank Nederland n.v. aan de Vijzelstraat in Amsterdam aan drie Nederlanders een zilveren anjer uitgereikt voor hun bijzondere verdiensten op cultureel gebied. De prins reikte de onderscheidingen achtereenvolgens uit aan mevrouw I. M Hennema-Zboray voor „haar vele jaren met grote volharding en enthousiasme ge voerde strijd voor een verantwoorde kin derlectuur van eigen bodem", aan broe der Erich (J. A. F. de Rijk) o.m. voor zijn oprichting van de volkssterrenwacht „Simon Stevin" in Oudenbosch, en aan mr. Romke de Waard voor „zijn indruk wekkende arbeid voor het behoud van het klokkenspel, het draaiorgel en de speel doos." In zijn rede, voorafgaande aan de uit reiking van de Zilveren Anjers, sprak de prins over „de macht van het kleine in het grote wereldgebeuren". Hij zei, dat velen doordrongen zijn van een besef van nutteloosheid: „bij de geweldige activitei ten die overal in de wereld worden ont plooid zien zij zichzelf, als in praktische inactiviteit, uitgeschakeld." Prins Bern hard wees erop, dat de drie nieuwe Zil veren Anjerdragers juist hebben geloofd in het kleine als waardevol voor het gro te. Bij hen is dienstbaarheid tot een twee de natuur geworden. In het Londense blad The Times en in de New York Times verscheen donder-1 dag de langste en vreemdste advertentie die deze krant ooit opnam. Over vier pa gina's zet daarin een Japanse zakenman, Morihiro Matsoeda, zijn wereldbeschou wing uiteen. Dit omvat onder andere een plan voor beëindiging van de oorlog in Vietnam en de vestiging van een „aards paradijs" daar. Dit zou de Verenigde Sta ten ruw geschat drie miljard dollar kos ten, zo meent de Japanner, eigenaar van een postorderbedrijf in body-buildingarti kelen. Zuid-Vietnam moet volgens hem ver deeld worden tussen de Vietcong en zijn tegenstanders. De oorlogsmoede bevolking zou gratis onderdak, kleding en voedsel moeten worden gegeven. Belasting zou niet meer hoeven te worden betaald. Als tegenprestatie moesten de Vietnamezen dertig dagen per jaar vasten en slapen in een doodkist. Matsoeda verklaart zich bereid zelf met het plan een begin te maken, mits hij zwart op wit steun daarvoor krijgt van president Johnson, premier Wilson en de Japanse eerste-minister Eisakoe Sato. Faalt hij dan zou hij zich, op de wijze van de boeddhisten, verbranden. De Japanner raamt de kosten van zijn advertenties op ongeveer honderdduizend gulden. Hij zegt tien jaar te zullen moe ten sparen om dit geld weer bijeen te krijgen. „Mijn vrouw verklaart mij voor gek," zo schrijft hij. Hoe dit alles bij hem opkwam? „Ik kreeg dit idee, terwijl ik aan het vissen was," aldus Matsoeda. (Van onze radio- en tv-redactie) In de actualiteiten-rubriek van de VAR Achter het Nieuws, die vanavond van 20.20 tot 20.45 uur op Nederland 1 wordt uitgezonden, zal minister Samkalden (ju stitie) spreken over het Nederlandse rechtsbestel. Twee van de 23 detachementen rijkspo litie, die als versterking naar Amsterdam zijn gestuurd, zullen dit weekeinde wor den teruggetrokken. Het zijn twee pelo tons van dertig man uit Assen en uit Maastricht. Zij kunnen vanwege de mo torraces in Assen en het vliegfeest in Beek niet meer in hun standplaats wor den gemist bij de verkeersregeling bij de Asser TT en het Limburgse vliegfeest. Aldous Huxley: Tot ons tiende jaar zijn wij allemaal genieën. MOSKOU (AFP) President De Gaul le heeft woensdag in Moskou tegen de Cambodjaanse ambassadeur gezegd, dat hij begin september een officieel bezoek aan Cambodja zal brengen. Daarna reist hij naar de Stille Oceaan, waar hij de laatste fase van de Franse kernproeven wil bijwonen. Bij een verkeersongeval op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is woensdag middag een 67-jarige bromfietser ernstig gewond. Met zwaar hoofdletsel en een hersenschudding is hij in het Antonius- ziekenhuis opgenomen. De bromfietser raakte bij het passeren van een fietser het achterspatscherm van de fiets als gevolg waarvan beiden ten val kwamen. De be jaarde man viel bovendien tegen een juist voorbijrijdende bestelauto. Een Amsterdamse kantonrechter heeft zijn ontslag aangeboden na door de politie aangehouden te zijn op verdenking een auto bestuurd te hebben onder invloed van sterkedrank. Bij Koninklijk Besluit is hem dat ontslag per 1 juni verleend. De ploeg van Kees Pellenaars heeft vanochtend het eerste gedeelte van de derde etappe, een tijdrit over 21 km m de omgeving van Doornik (B.) gewonnen. De Televizier-equipe maakte met 27 mi nuten en 54 seconden de snelste tijd. De uitslag was verder: 2. Romeo (Reybroeek) 28.03, 3. Pelforth (Jan Janssen) 28.08, 4. Mann (Huysman) 28.15, 5. Solo (Van Looy) 28.27. De ploeg van Anquetil (Ford) werd zevende met 28.41, van Altig (Mol- teni) 28.46 achtste, het team van Poulidor (Mercier) 29.15, tiende. De rit telde met voor het persoonlijk klassement. Burgemeester Van Hall tijdens het uitspreken van zijn verklaring over de ongeregeldheden in Amsterdam. Hoofdcommissaris Van der Molen die gistermiddag de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad bij woonde, toonde geen spoor van emo tie toen de linkse fracties zijn heen gaan bepleitten. (Van onze correspondent) In een raadszaal waar de spanning te snijden was, heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall, gister middag zijn lang verwachte ver klaring over de ernstige ongeregeld heden in de hoofdstad afgelegd. „Zel den in de geschiedenis van onze stad is het voorgekomen, dat uw raad zich moest bezighouden met een zo'n be schamende. treurige zaak als nu aan de orde is", zei de burgemeester. Na een overzicht van de gebeurtenissen kwam mr. Van Hall tot de conclusie dat de gebeurtenissen van 13 en 14 juni niet als op zichzelf staand be schouwd kunnen worden. Hij weet de schuld van de gebeurtenissen die heb ben geleid tot de relletjes van 13 en 14 juni aan het optreden van de pro vo's, „die in de voorafgaande maan den steeds weer met hun demonstra ties het Amsterdams politiekorps hebben getreiterd en mede daardoor de anti-politiestemming in de hand hebben gewerkt". Over het verlenen van bijstand zei de burgemeester dat men ook in Den Haag niet voorzien heeft welk een gevaar school in de grote onderbezetting van het politie korps. Er was bijstand gevraagd van 100 marechaussees, maar er is slechts bij stand van 60 man rijkspolitie verleend, wat het minimum was voor de bescher ming van bepaalde punten in de stad. Over de aanval op het Telegraafgebouw zei hij, dat de politie die ochtend niet over voldoende personeel beschikte. „Ik respecteer het besluit van de verantwoor delijke politieofficier, die besloot een bot sing te vermijden, waarbij onvermijdelijk van vuurwapens gebruik zou moeten wor den gemaakt. Er was hoogstwaarschijnlijk een ontstellend drama ontstaan wanneer hij een ander besluit had genomen." Mr. Van Hall noemde een aantal maat regelen die genomen moeten worden of die reeds genomen zijn. Het politiekorps moet hoe dan ook op een verantwoord peil worden ge bracht. Ingesteld is een centraal commando voor een mobiele eenheid ter voorko ming en beteugeling van orderver storingen. Het politieapparaat zal sterker gecen traliseerd worden. Binnen de wettelijke bepalingen zal de grootst mogelijke vrijheid van demon stratie gewaarborgd worden. Er zullen een „speakerscorner" en plaatsen worden aangewezen waar de jeugd kan worden beziggehouden. Ten slotte zei mr. Van Hall, dat het politiekorps op verschillende punten welis waar te kortschoot, maar overigens een heel goed korps is, dat met grote toewij ding en offers aan vrije tijd zijn uiterste moeilijke werk heeft gedaan, doet en zal blijven doen. „De mannen, die juist tij dens de onlusten van 13 en 14 juni met zo'n grote zelfbeheersing onder zeer zwa re omstandigheden en veel te lange diensttijden hebben gewerkt, verdienen on ze volle steun. Dat zij daarbij ook op de goodwill van het overgrote deel van de bevolking kunnen rekenen is mij gebleken uit vele reacties, die ik de laatste dagen mocht ontvangen. De politie moest met steeds minder mensen proberen de zaak binnen de per ken te houden." De beslissing, het huwelijk van prinses Beatrix in Amsterdam te houden, nad de situatie volgens mr. Van Hall aanmerke lijk verscherpt. Na 10 maart, zei hij, had Amsterdam een vermoeid en belasterd po litiekorps. De raad reageerde mild op de uitvoeri ge rede van mr. Van Hall. Bij het de bat verlangden de linkse raadsfracties het heengaan van hoofdcommissaris Van der Molen, die op de publieke tribune de vergadering bijwoonde. Bij de replieken stelde mr. Van Hall nadrukkelijk dat er geen sprake is van een conflict tussen hem en de heer Van der Molen. (Zie verder pagina 2) (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Burgemeester Van Hall heeft geweigerd zijn toestemming te verlenen voor het houden van een protest demonstratie tegen de politie. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van een aantal linkse studenten en jongerenor ganisaties, die in hun protestoptocht leu zen wilden meevoeren als „Sanering Po litie", „Van der Molen moet weg", „Te gen buitenlandse troepen in Amsterdam" en „Van Hall moet weg". Aan de organisatoren is meegedeeld dat opgetreden zal worden als zonder toe stemming toch gedemonstreerd zal wor den. Advertentie Horloger - Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem Nwe OPELS, KADETT en REKORD Sophiastraat 25 - Telefoon 10002 Telefoon 8166 DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1