NEDERLANDSE DAG IN DE TOUR I I Gerben kaas nit het vuistje Alleen pech kan Honda van triomfen in Assen beroven blijf jong... blijf fit... fiets! Gerben Karstens bleef meute nauwelijks één seconde voor in een zeer spannend slot Ook ploegprijzen voor „de Pel" Israel naar Feijenoord „Stalgevecht" tussen Redman en Hailwood Donderspeech van Pellenaars werkte door Boksteam gelijk met Oostenrijkers Tour in cijfers DENIS LAW IS TE KOOP 12.000 op één dag Troostprijs 2,93) in sporttoto 40 Ook Bonavena versloeg Chuvalo Nationale jeugdploeg voor Beverwijk VRIJDAG 24 JUNI 1966 17 Het was al te gek Strijdlustigste Janssen kwaad Softbalprogramma i A tletiekinterland Beugels op tweede plaats in Rijnland Vakantieplannen klaar? Uw fiets gaat toch zeker óók mee? \VS'*f Het Nederlandse amateurboksteam heeft gisteravond in Dombirn in de laatste in terland van dit seizoen onbeslist gebokst met Oostenrijk: 10-10. Vlieggewicht: Huppen (N.) w.o.p. van Golomiec, bantam: Te Paske (N) w.o.p. van Gaudenzi, licht: Spittaler (O) w.o.p. van Bok, lichtwelter: Guitjens (N) on beslist met Hartsleben, weiter: Jöchtl (O) wint door medische interventie van Kool mees, zwaarwelter: Verbon (N) w.o.p. van Kohier, Salzburger (O) w.o.p. van Kruis, halfzwaar: Lubbers (N) onbeslist met Frauenlob, zwaar: Heijne (N) w.o.p. van Kogelbauer. (Van een speciale verslaggever) Anstig keek Gerben Karstens bij het oprijden van de Boulevard Sainte Barbe in het vroegere zeerovershol Duinkerken achterom. In een flits zag hij enkele tientallen meters achter zich de aanstormende meute komen. Met een wilde schreeuw vuurde hij zijn vluchtmakker uit de slotfase, de Belg Jos Boons, tot een laatste krachtsinspanning aan. Het lukte. Met een voorsprong van een seconde op de hoofdmacht ging het tweetal over de finish met Gerben Karstens als triomfator in deze tweede helft van de derde etappe. „Tjonge, tjonge, dat was op het nippertje verzuchtte de Leidenaar toen hij zich op ging maken voor de huldiging, de tweede op deze dag voor de Televizieren, die eerder de ploegentijdrit met groot vertoon van macht op hun conto hadden bijgeschreven. Omringd door verslaggevers uit vele landen begaf de overgelukkige Karstens zich naar het erepodium waar twee prille meiskes gereed stonden om hem ten behoeve van de fotografen met kussen te overladen, een geste, waaraan de guitige Karstens zich gaarne overgaf. Hij vond dit, ook al behoren de hele mooie meisjes in de Tour blijkbaar tot het verleden, heel wat aan trekkelijker dan de spontane omhelzing van de bezwete Keest Haast vlak na de finish. Wat was er in Karstens omgegaan toen hij zich op zestien kilometer van de meet samen met Boons in de vrije ruimte wierp? „Natuurlijk heb ik gedacht aan die gele trui. Ik stond immers toch slechts 47 seconden op Rudi Al tig achter'. Kar stens heeft onderweg niet geweten, hoe dicht hij wel bij het erekleed is geweest. „Zij zijn een keer bij ons geweest met een bord, dat een voorsprong van 20 se conden aangaf. Dat was in de laatste vijf kilometer". De Leidenaar verschoot van kleur toen wij hem vertelden dat zijn winst eerder om precies te zijn acht kilometer voor Duinkerken 45 secon den had bedragen. „Als ik dat had ge weten, had ik er nog wel een schepje op gedaan". Dat was gepraat achteraf. Wij gingen terug naar de enerverende ogenblikken in de straten van Duinkerken toen de voor sprong van het tweetal als sneeuw voor de zon wegsmolt. Van de 45 seconden wa ren er op 5 km voor de finish nog slechts 25 overgebleven. Met de regelmaat van een klok liep de voorsprong daarna terug: twintig seconden, vijftien seconden, tien seconden, honderd meter en tenslotte nog maar vijftig meter bij de „flamme rouge" de rode vlag, die de laatste duizend me ter aangeeft. „Ik zat vlak na de bocht op 53-14 en wilde schakelen naar de der tien. Maar door de zenuwen lukte dat niet Tweede gedeelte derde etappe (131,5 km): 1 Karstens (Ned.-Pellenaars) 3.26.46, 2. Boons Belg.-Coo Is) z.t„ 3. Planckaert (Belg.-Driessens) 3.26.47, 4. Van Looy (Belg. -Marien). 5. Seis (Belg.-Marien), 6. Vanden- berghe (Belg.-Driessens), 7. De Roo (Ned - Pellenaars), 8. Huysmans I Belg.-Cools). 9. Nijdam (Ned.-Pellenaars), 10. Van Conings- loo (Belg.-Plaud), 11. Denson (G.-B.-Gemi- niani), 12. Depauw (Belg-Marien), 13. Mon- teyne (Belg.-Marien), 14. Wouters (Ned.- Pellenaars), 15. Bitossi (It.-Bertolazzo), 16. Brands (Belg.-Driessens), 17. Vraneken (Belg.-Cools). 18. Dupont (Fr.-Caput), 19. Revbroeck (Belg.-Driessens), 20. Derhoven (Belg-Marien), 29 Den Hartog (Ned.-Gemi- niani), 37. Van Dongen (Ned.-Pellenaars), 45. Harings (idem), 51. Haast (idem). 64. Zilverberg (idem), 67 Van der Vleuten (idem), 73. Janssen (Ned.-De Muer), 79. Geldermans, allen in 3.26.47. Algemeen klassement: 1. Altig (Dld-Alba- ni) 13.06.15, 2. ex aequo: Reybroeck (Belg.- Driessens). Janssen (Ned.-De Muer), Seis (Belg.-Marien). Den Hartog (Ned.-Geminia- ni), Harings (Ned.-Pellenaars), De Pra (It.- Albani), allen op 36 sec.. 8. Boucquet (Belg.- Cools) op 43, 9. Brands (Belg.-Driessens) op 44, 10. Karstens (Ned.-Pellenaars) op 46, 11. ex aequo o.a. Planckaart (Belg.-Dries sens) op 47 sec., De Rosso (It.-Albani), Sta- blinski (Fr.-Geminiani), Groussard (Fr.-De Muer), Anquetil (Fr.-Geminiani), Van Looy (Belg.-Marien), Simpson (G.-B.-Plaud), Ga- bica (Sp-Langarica). Poulidor (Fr.-Magnei. 35. ex aequo Zilverberg op 1.32, 46 ex aequo De Roos, Haast en Van der Vleuten op 1.54, 95. Nijdam op 3.05, 98. Geldermans op 5.09. Ill ex aequo Wouters en Van Don gen op 12.09. Algemeen ploegenklassement1. Dries sens 41.41.07, 2. Pellenaars 41.41.09, 3. De Muer 41.41.36, 4. Cools 41.42.16, 5. Marien 41.43.52. Puntenklassement (groene trui:1. Plan ckaert 43 punten. 2 Karstens 39. 3. Rey broeck 35, 4. Seis 33, 5. Van Looy 28, 6. Janssen 27, 9. De Roo 21. en dus ben ik maar op die veertien gaan spurten". Kees Pellenaars, die plotseling geen last meer had van zijn keelontsteking, was er intussen bijgekomen. Met een knipoogje zei hij: „ik heb ze gisteravond duidelijk gezegd, hoe ik over ze dacht. Het was toch al te gek, dat die Haast zat te slapen, toen Anquetil er tussen uit ging en dat hij meer dan een minuut verloor". Wij kennen Pellenaars nu zo langza merhand wel en wij weten dat het een donderspeech moet zijn geweest, gelar deerd met veel kernachtige uitdrukkingen Maar nu was de Pel in een bijzondere goede bui. Zijn jongens hadden het hem toch maar weer gelapt en dat moest be loond worden: „voor vanmorgen krijgen zij duizend gulden extra, voor deze over winning van Karstens drieduizend. En mis schien is er vanavond wel een glas cham pagne. Het was met recht een gou den dag voor de Televizieren, die na de pech door het uitvallen van Bas Malie paard een dergelijk opkikkertje wel no dig hadden. Jo de Roo was de woord voerder van zijn kameraden toen hij Kar stens en „de baas", kwam feliciteren „formidabel, hè". Er werd intussen zwaar gerekend, want de mogelijkheid was niet uitgesloten dat Karstens zij het dan niet in het geel, vrij dag in de rit naar Dieppe in de groene trui zou kunnen vertrekken. De uitslag van de etappe bracht uitsluitsel: Rey broeck, die het in het gedrang van de hoofdmacht niet verder dan de negen tiende plaats had kunnen brengen, was zijn maillot wel kwijt geraakt, maar aan zijn jonge landgenoot Willy Planckaert, die door een sportzege op het peloton net zoveel punten had verzameld, dat hij in dit klassement vier punten op Karstens voorstaat. Karstens werd tot de strijdlustigste renner van de dag uitgeroepen. En te recht. Want het was ook Karstens geweest die in de 131,5 km lange rit van Door nik naar Duinkerken het offensief had ge opend. Na 28 km namelijk had hij ge tracht in zijn eentje aan de attentie van de meute te ontsnappen. Dat mislukte want de Molteni's van Altig hadden weer Tomasso de Pra in het geweer ge bracht en met dit blok aan zijn been staakte Karstens spoedig zijn avontuur. De woorden van de Pel hadden blijk baar grote indruk gemaakt want ook bij de volgende vluchtpoging was een van zijn mannen betrokken, Henk Nijdam, die in het gezelschap van onder meer Denson Boons, Neri en Guimbard aan de haal ging. Ook deze poging was nog te vroeg en in gesloten gelederen kwam de meu te door Armentières waar in een fabriek langs de route een zware brand woedde zodat de karavaan een omweg moest ma ken. Maar het was onvermijdelijk de hon Denis Law, de 25-jarige Schotse stervoetballer van Manchester United, staat bij de Mancunians op de transfer- lijst. Dit op verzoek van Law zelf, die het niet eens is met het antwoord, dat hij van manager Matt Busby heeft gekregen op een brief, waarin hij een aantal verzoeken had neergelegd. Bus by heeft verklaard, dat Manchester United niet bereid is aan de door Law gestelde condities te voldoen. Law, die geldt als een van de beste (maar ook lastigste) binnenspelers van Europa, kwam in 1960 voor 550.000 gulden van Huddersfield Town naar Manchester City, waarna hij voor 100.000 pond (1 miljoen gulden) in 1961 naar Italië vertrok, waar hij speelde voor Torino. In juli 1962 kwam hij weer terug in Manchester, nu echter bij de United, die voor hem het record-trans ferbedrag van 120.000 pond (1,2 mil joen gulden) op tafel zou hebben ge legd. Hij verdiende bij Manchester United 1.000 per week. Karstens (links) en Boons tijdens de verdediging van hun voorsprong. derden meters ver uitgelegde slangen van de brandweer te omzeilen. Stapvoets trok ken de renners door een gordijn van ijs koud water, dat uit vele gaten in het slechte materieel spoot en hier dreigde een scheiding te ontstaan. Maar opnieuw volgde een hergroepering. Na 98 km naderde de ontknoping. Uit het peloton, dat in een tempo van nauwe lijks 34 km voortsukkelde, sprong de Brit Vic Denson met Jos van der Vleuten aan zijn wiel. Toen zij twintig seconden voorlagen, zette Rudi Altig zich aan de kop van het peloton en trok zo hard, dgt hij met de Belg Van Schil los kon ko men. Hij haalde de koplopers na 108 km in maar dit werd de groten in de hoofd macht te erg en terwijl het tempo om hoog vloog, werd ook deze vlucht te niet gedaan. Nauwelijks was de rust weerge keerd of Karstens en Boons begonnen aan de beslissende ontsnapping. Aan de finish in Duinkerken was slecht êèn ontevreden Nederlander, namelijk Jan Janssen. Hij had vlak voor de boule vard St. Barbe nog in goede positie ge legen. („Ik zat bij de eerste vijf in de groep") maar werd door een onvoorzich tigheid van Michel Grain die hem in de bocht in het voorwiel reed. verhinderd om punten te halen voor het puntenklasse ment. (Van een verslaggever) Voor de Televizierploeg was de derde dag van deze Tour een bijzonder lucratieve. De eerste plaats in de ploegentijdrit, de overwinning van Karstens en die in het ploegenklasse ment van het tweede gedeelte van de rit, de zevende plaats van De Roo, de negende van Nijdam en de veertiende van Wouters te Duinkerken brachten de totale oogst op 4660 Franse franks, ongeveer 3500 gulden. Aangezien door het bedrijfsleven in Nederland tegen over elke gewonnen frank nog eens een Nederlandse gulden wordt gesteld en zij bovendien van de stichting Sport fonds Televizier extra-premies kregen van 1.000 en 3.000 gulden, verdienden de mannen van Pellenaars dinsdag alleen al het lieve sommetje van ruim 12.000 gulden. Geen wonder dat de buitenlanders, voor wie zulke bedragen zelfs bij de grootste successen op één dag niet haalbaar zijn, niet weinig jaloers waren op onze landgenoten. Zaterdag: HCKDSS (18.30 Bloemen- daal). Zondag: Vodo SCEDO (11.00); Onze Gezellen—Storks (11.30); Bloemendaal— HHC (14.00). Maandag SC HaarlemHHC 2; Terras vogelsO VVO; THBWatergraafsmeer De Pinguins 2EDO 2; TYBB 2De Me teoor; HCK 3—Odiz; TIW 2—VVGA 2 HCK—DSS (jun.); Onze Gezellen—EDO (jun.). Dinsdag: TIW—TYBB: De Geuzen—De Pinguins; DSS 2—OVVO 2; Bloemendaal 2Rooswijk; HHC 4Onze Gezellen 3; Terrasvogels 2Johez; HHC 3Onze Ge zellen 4; RivalenWatergraafsmeer 2. Woensdag: Onze Gezellen 2De Pin guins 3; AMVJSC Haarlem 2; Bloemen daal 4—Lijnden, HCK 4—TYBB 3; EDO 3— Schoten; Terrasvogels 3HBC 2; THB HHC (jun.). Donderdag: OVVOTYBB; EHS Shell; Bloemendaal 3Terrasvogels HBC—Schoten 2. Vrijdag: VVGASC Haarlem; Water graafsmeerHCK 2; De Geuzen 2 TYBB 2; Odiz 2—De Meteoor 2; EDO— HCK (jun.); Onze Gezellen BTHB. I— Feijenoord heeft donderdagavond zijn eerste spectaculaire aankoop gedaan. De club bereikte overeenstemming met DWS inzake de overgang van internationaal Ri- nus Israel naar de Maasstedelijke for matie. Zoals bekend nam DWS woensdag Piet Kruiver van Feijenoord over. Theo Hoogeve^n, de internationale jeugdkeeper van Gooiland, is gecontrac teerd door de Utrechtse eredivisieclub DOS. De Utrechtse club heeft de 18-jari- ge Hilversummer als „eerste keus" voor het eerste alftal aangetrokken. Van sporttoto 40 waarvoor 308.567 deel nemers voor een bruto inleg zorgden van 410.240 gulden, is 74.459,- beschikbaar voor de eerste prijs. In totaal werden er 660 kolommen foutloos ingevuld. Per ko lom wordt 128,72 uitbetaald. De tweede prijs moet verdeeld worden over 8060 ko lommen. Elke kolom zal 5,75 opbrengen. De derde prijs was terecht een troostprijs daar de hiervoor in aanmerking komende 3633 kolommen slechts f 2,93 opbrengen. Aan de winnaars van de derde prijs met één kolom wordt de 2,93 niet uit gekeerd uit de prijzenpot conform artikel 7. Het niet uitgekeerde bedrag is toege voegd aan dat van de eerste en tweede prijs. De sporttoto zal uit eigen middelen een onverplicht 2,93 betalen aan de deel nemers met één kolom voor de derde prijs. De Canadeze bokser George Chuvalo die in maart in een gevecht om de we reldtitel in het zwaargewicht door Cas sius Clay werd verslagen, maar vijftien ronden lang op de baan bleef, heeft don derdagavond in het Newyorkse Madison Square Garden zijn meerdere moeten er kennen in de Argentijn Oscar Bonavena Advertentie De Nederlandse jeugdploeg, die zondag in het sportpark Adrichem te Beverwijk zal uitkomen tegen België en Niederrhein, is als volgt samengesteld: Jongens: 100 m.: De Jong (Diomedon) en Lamie (Haarlem), 200 m.: Berkhout (V en L) en Mooy (AAC), 400 m.: Ma- hieu (V en L) en Roozen (Holland-Haar lem), 800 m.: Bladt (V en L) en De Graaf (Phoenix), 1500 m.: Fairley (Quick N) en Hensgens (TOP), 3000 m.: Hopman (Trias) en Fermont (Hulst), 110 m. hor den: Van Enkhuyzen (Metr.) en Jutte (V en L), 400 m. horden: Van Beek (Haarlem) en Messie (GAC), versprin gen: Pappers (Kimbria) en De Jong (Diome don); hoogspringen: v. 't Hart (Minerva) en Lodema (Leonidas), hink-stap-sprong: v. d. Sluis (Hellas) en Krediet (SOS), polsstok- hoog: De Winter en Dellensen (beiden (AAC), speerwerpen: Bakermans (ACE) en Vierkant (AVK), discuswerpen: Kuyk (De Keien) en Bakermans (ACE), kogel stoten: Dierick (RKHAV) en Meyer (AV '34), 4x100 m. estafette: Lamie, Berkhout, Mahieu en De Jong, 4x400 m. estafette: Aay (Haarlem), V. d. Dries (Zeeland Sport), Seldentuis (Nurmi) en Roozen. Meisjes: 100 m.: M. Klaassen Bos (Sa- gitta) en W. v. d. Berg (De Keien), 200 m.: M. Klaassen Bos en H. Jansen (Olympia '48), 400 m.: I. Scholte (AVG 1926) en W. Wokke (ADA), 800 m: A. Bos man (Numaga) en A. Lenferink (Tubber- gen), 80 m. horden: P. van Santen (Olympia '48) en .J Stoutjesdijk (Delta Sport), verspringen: C. Nolten (Olympia '48) en C. Koekoek (ADA), hoogspringen C. v. d. Kruk (HBS-Flevo) en H. Zwart (DEM), speerwerpen: M. Miltenburg (Union) en F. Abercrombie (Sperwers), discuswerpen: H. Oorthuis (DEM) en M. ter Meulen (Marathon), kogelstoten: H. Postma (Nogton) en .J Rangelrooy (Meeuwen), 4x100 m. estafette: M. Klaassen Bos, W. v. d. Berg, W. Wokke en H. Jansen. In de voorlaatste rit van de vijf etap- penwedstrijd door het Rijnland heeft Ed dy Beugels zich gisteren verzekerd van de tweede plaats in het algemeen klasse ment met slechts 8 seconden achterstand. In de vierde, 205 km lange rit tussen Kusel en Oppenheim, werd de Limburger 'vijfde. De etappe werd in 5.44.00 gewon nen door de Duitser Derlick. Czarnovski, die donderdag als zesde finishte, behield de leiding in het algemeen klassement. Van Middelkoop staakte de strijd. Kloos terman is derde. „Wij hebben eigenlijk maar een tegen stander: alleen de pech kan ons van triomfen afhouden", stelde Jim Redman, renner-teamleider van Honda gisteren in Assen zelfbewust vast. Gemakshalve ging de andere rijder er maar aan voorbij dat op de eerste twee trainingsdagen de blauwe Yahama's in de 125 cc klasse voor de snelste tijden zorgden. Als men de Rhodesiër dit schoonheidsfoutje vergeeft, moet tevens worden toegegeven dat de cijfers van de trainingsronden de topman van Honda wel reden voor die optimisti sche kijk op de zeer nabije toekomst ge ven. In de overige vier klassen van so lomotoren toonden de produkten van Soi- chiro Honda zich immers de allersnelsten. Als de startopstelling aan de hand van de gegevens van de eerste twee trainings dagen zou worden gemaakt ook van daag kunnen de acteurs die morgen voor ruim 100.000 bezoekers het jaarlijkse spel van de „Asser TT" opvoeren nog oefe nen zouden inderdaad in vier klassen de Honda's slechts een tegenstander op de eerste rij naast zich krijgen. In de 50, 250, 350 en 500 cc-klasse bezet Honda namelijk de beide hoogste plaatsen op de ranglijsten van de training. Het duo Mike Hailwood-Jim Redman is daarvoor voor namelijk verantwoordelijk. Hailwood, on middellijk gevolgd door zijn teamleider, voert de kwartliters en de 350 cc klas se aan. Redman, die dit jaar dat mo gelijk zijn laatste jaar als actieve renner wordt per se wereldkampioen bij de halve liters moet worden, toonde zich in de zwaarste klasse de snelste. Hailwood, titelhouder sinds 1962 voelt er echter maar weinig voor om gedwongen door stalorders zijn „eigen" klasse aan de toprenner van Honda af te staan. Vol gens officieuze berichten zou de Britse millionairs zoon op het circuit van Dren te met een trainingsmachine tot een nog betere tijd dan Redman zijn gekomen. Deze zware klasse zou, ondanks het theoretische overwicht dat de nieuwe vier cilinder Honda schijnt te hebben, ech ter wel eens interessanter kunnen worden dan velen aannemen. Ir. Magni, chef-con structeur van Agusta, heeft namelijk kort voor de TT van Assen zijn al geruime tijd geleden aangekondigde „geheime wa pen" afgeleverd aan de Italiaanse ren stal. De drie cilinder moest donderdag de Honda per ronde seconden toestaan, maar behield een plaats op de eerste rij van de startopstelling ruim binnen bereik. En graaf Agusta zou graaf Agusta niet zijn als hij in de koude-oorlog-van-de halve liters meer proeven uitspeelde dan hoogst noodzakelijk was. De strijd om de wereldtitel is een kou de oorlog op vele fronten. Vandaar dat aan de - voorlopige trainingstijden geen al te ver strekkende conclusies mo gen worden verbonden. Vast staat echter wel dat de „Dutch TT 1966" zeker in het teken komt te staan van een offensief van Honda. Even zeker is het dat die Grote Prijs van Nederland der KNMV - zoals de officiële doch nauwelijks gebruikte bena ming van Neerlands grootste motorevene ment luidt de TT-van-de-records zal worden. In de 350 cc klasse zorgde Mike Hailwood met een tijd van 3.10.0 (gem. 145.495 km-u.) voor een snelste ronde ooit op Assen gedraaid. Is het wonder dat voor dat de strijd van 1966 is gestreden al vele honderden kaarten zijn aangevraagd voor de editie van 1967. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17