Ambassadeur Cleveland in NAVO-raad: Amerikanen waarschuwen voor onderschatting van de Russen Foto's van nazi's in „Paris Match" waren falsificaties Vuile lucht kost Britten miljarden klassiek wonen Duits nationaal ideaal Alphenaar Sultan Hamid wil Nederland bezoeken Scherpe afkeuring van Bonn vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep balletjes, varkensvlees, rundvlees, ballen gehakt, vacuum verpakte Homburgers en de... beroemde rookworst Feisal in Amerika Kosygin in juli niet naar Zweden exclusief voor geheel uw interieur Dr. A. LConstandse tel egrammen VRIJDAG 24 JUNI 1966 TUINGEREEDSCHAP ASBEST BLOEMBAKKEN ALLES VOOR UW TUIN GEBR. VEENINGA maar daden' PLATENSPELERS HIFI STEREO INSTALLATIES BANDRECORDERS KRUISWEG 47-49 HAARLEM (Van onze correspondent) De Amerikaanse vertegenwoordi ger in de permanente NAVO-raad in Parijs ambassadeur Cleveland heeft tijdens de wekelijkse zitting gisteren gewaarschuwd voor onderschatting van de gevaren waarmee de Sovjet- Unie West-Europa in zijn ogen nog altijd kan bedreigen. Het begrijpe lijke verlangen, de ontspanning in Europa te stimuleren mag, volgens de Amerikaanse woordvoerder, toch niemand verleiden uit het oog te verliezen dat het werkelijke pro bleem nog altijd is, een einde te maken aan de verdeling van het oude continent en van Duitsland op een duurzame, rechtvaardige en gezonde basis. Hij wekte de Atlantische bond genoten, waaronder Frankrijk, op, alle middelen in het werk te stellen om een werkelijke vrede te bespoe digen. Advertentie NATURALISTEN Ged. Oude Gracht 62, Haarlem. Tel. 11269 In verband hiermee is een soort inven taris opgemaakt van alle politieke, tech nische, economische en culturele con tacten die de NAVO-landen met Oost- Europa de laatste jaren hebben gelegd. De Britse woordvoerder bepleitte op nieuw een akkoord tussen de NAVO en het Warschau-pact. een denkbeeld dat zijn Amerikaanse collega zonder over dreven geestdrift leek te begroeten. De Amerikanen schatten dat nog minstens twintig Russische divisies in Oost-Duits- land zijn gelegerd, terwijl de Verenigde Staten met slechts een half dozijn in de Bondsrepubliek vertegenwoordigd zijn. DE ZITTING van gisteren en de publi citeit die aan deze bijeenkomst gegeven is mag men vooral wel beschouwen als een Atlantisch of Amerikaans antwoord op de Russische reis van De Gaulle, die men in deze kringen kennelijk ervan ver denkt nu wat al te hard van stapel te wil len lopen. De 53-jarige voormalige sultan van Pontianak, Hamid, die minister van staat is geweest en adjudant van de Nederland se koningin, wil naar Nederland komen. Hij is na achttien jaren gevangenschap enkele weken geleden op last van gene raal Soeharto vrijgelaten. Hij heeft ge zegd een reis te willen gaan maken naar Hongkong, de Verenigde Staten en Neder land waar een zoon en een dochter van hem wonen. (Van onze correspondent) BONN Het Franse geïllustreerde weekblad „Paris Match" dat in Duitsland als hoogst serieus wordt beschouwd, heeft in Bonn bijna een diplomatiek schandaal veroorzaakt. In het nummer van 18 juni was een reportage opgenomen met het opschrift: „Dat zijn de nazi's van 1966. Hun succes maakt Duitsland onrustig. Zij hebben niets vergeten, zij hebben niets begrepen." De reportage was geïllustreerd met veertien foto's, waaronder een aantal in kleur. Enige van de foto's tonen jonge Duitsers, in nazi-uniform, de arm schuin omhoog gericht en met een minuscuul borstbeeldje van Adolf Hitler in de hand. Maar hoe men ook over de koppen bo ven het artikel van „Paris Match" mag oordelen, de foto's waren in ieder geval een falsificatie: de redacteuren van Pa ris Match hadden de uniformen gehuurd van de uiterst bizarre dr. Peter Breuer in München, die specialist is in nazi-unifor men en deze uit zijn verzameling ook ver koopt en verhuurt. De tot de equipe van „Paris Match" behorende studenten hadden de uniformen van Breuer voor 200 DM gehuurd en waren ermee naar hun hotel gegaan. Daar werden de foto's, die later zoveel opzien zouden baren, ge maakt. De woordvoerder van de Bondsregering staatssecretaris Von Hase, heeft zijn „scherpste afkeuring" over de reportage in „Paris Match" uitgesproken en hij stelde vast dat minstens twee van de ge publiceerde foto's falsificaties waren. Bo vendien riep Von Hase de persattaché van de Franse ambassade in Bonn in zijn kan toor bij zich, om nog eens officieel het misnoegen van de Bondsregering uit te spreken. Als antwoord op een artikel in „Die Welt" houdt de redactie van „Paris Advertentie STOCKHOM (AFP) Premier Kosygin ▼an de Sovjet-Unie reist volgende maand niet naar Zweden. Hij heeft zijn Zweed se ambtgenoot laten weten, dat hij „we gens onverwachte omstandigheden" tot zijn spijt niet het officiële bezoek kan brengen, dat achttien juli zou beginnen. In kringen die in nauw contact staan met de Zweedse regering wordt aan het hernieuwde uitstel van Kosygin's bezoek geen politieke betekenis toegeschreven. Men meent dat de besprekingen die vol gende maand tussen de landen van het Warschau-pact, de tegenhanger van de NAVO, worden gevoerd de Russische pre mier tot wijziging van zijn plannen hebben gebracht. Match" bij hoog en laag vol dat „alle foto's echt zijn. Op de foto staan geen Franse studenten, maar uitsluitend jonge Duitsers, waarvan ons de namen bekend zijn..." Tegenover de betuigingen van weder zijds begrip en Europese verbondenheid die door generaal De Gaulle en de Rus sische leiders in Moskou de laatste dagen zijn uitgewisseld, heeft de Amerikaanse ambassadeur Cleveland nu openlijk wil len waarschuwen dat met woorden alleen het vraagstuk van de militaire en politie ke machtsverhoudingen in Europa niet met een handomdraai kan worden opge lost. (Van onze correspondent) Luchtverontreiniging kost Groot-Brit- tannië jaarlijks 314 miljard gulden. De schade wordt veroorzaakt door bederf van materialen en de aantasting van on roerend goed en de vermindering van de efficiency. Tot deze conclusie komt een studie over luchtverontreiniging van de Britse Vereniging voor de Chemische Industrie. De uitgebreidste verontreiniging van de lucht boven de Britse eilanden wordt ver oorzaakt door de stookgewoonten van de gezinnen. De rook en smook en het roet die de schoorstenen van de woningen over het land verspreiden blijft laag han gen en overdekt het met een soort isole rende laag. Het rapport stelt dat het zaak is te trachten aan deze „huishpudelijke rook" een einde te maken. Er moeten aan zeker zes miljoen huizen voorzieningen worden getroffen om de rookverspreiding tegen te gaan. Dat kost zeker 1,2 miljard gulden. In de studie wordt geconstateerd dat de zware industrie in Groot-Brittannië er het hare toe heeft bijgedragen om het vraagstuk van de luchtverontreiniging niet nog ingewikkelder te maken. Met name de ijzer- en staalindustrie heeft in vijf jaar zeker één miljard gulden besteed aan installaties die de te lozen gassen reinigen. Ook de auto komt er in het rapport goed af. Vergeleken met de omvang van de luchtverontreiniging veroorzaakt door de open haarden en de industrie, is de benzinemotor van de auto een kleine zon daar. Maar, zijn luchtbedervende invloed neemt wel snel toe, aldus het rapport Advertentie HAARLEM Raamsingel 42 (bij Houtpleinbrug) Tel. 15549 Advertentie ?§PP#§t Koning Feisal van Saoedi-Arabië is in de Verenigde Staten. Hij kwam donderdag aan op La Guardia, het vliegveld van New York. Maar bur gemeester Lindsay en gouverneur Rockefeller waren er niet om hem te verwelkomen. Feisal had zich namelijk in Washington schuldig ge maakt aan anti-joodse uitlatingen. De stad New York heeft twee mil joen joodse inwoners. Die voelen zich beledigd. Lindsay en Rockefel ler hebben alle officiële ontvangsten afgelast. Officieel New York negeert de aanwezigheid van Feisal. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door vertegenwoordigers van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken en van de Verenigde Naties. (Tëlefoto). IIMAMWIMIAAAAAAfWMMWIMUWWWIAAAAA/WWWy\IWWWWWIMIMIIMIIWUUIIIAAAMAAAAAAAAAAAAAAAfWVAfWWWW\A/UMAAMWIA/IMWWWMAA<M\AAAlWW\fWÏAAAAfm Het is een gewoonte gewor den te veronderstellen dat de Westduitse politici ter onderscheiding van de Franse staatslieden allereerst „goe de Europeanen" en geen na tionalisten zijn. Toch is dit vreemd, want de gehele bui tenlandse politiek van de Bondsrepubliek berust op een zuiver nationaal ideaal: de hereniging der twee republie ken. Hoezeer deze drijfveer doorslaggevend is werd op 16 juni bewezen door de merkwaardige voorstellen van Rainer Barzel, waarbij de vraag rees of de Duitsers zich niet eens, terwille van de her eniging, tot de Russen zullen wenden en alle verdragen met het Westen problematisch zul len maken. Rainer Barzel is niet de eer ste de beste: vice - voorzitter van de sterkste Westduitse regeringspartij, de Christen- Democratische Unie, leider van haar fractie in het parle ment, en (omdat hij pas 41 jaar oud is) waarschijnlijk een toekomstige kanselier (eerste minister) van de Bondsrepubliek. Een man dus met de hoogste verantwoorde lijkheid. Men kent de voor stellen die hij in de Verenigde Staten heeft verdedigd: her eniging van de Duitsers, schepping van een nieuw Reich ter vervanging van de twee nu bestaande republie ken, herziening van de inter nationale verdragen, die moe ten plaatsmaken voor een al gemeen-Europees veiligheids systeem. Dit betekent eigen lijk, dat tegenstanders (Oost en West) bondgenoten moeten worden, en dat de vier vroe gere bezetters van het Reich (Russen, Amerikanen, Fran sen en Britten) troepen op Duitse bodem houden. De communistische partij zal dan in West-Duitsland niet langer verboden zijn en in het nieuwe Reich een rol van betekenis spelen, want nu is zij in Oost- Duits! and de regeringspartij bij uitnemendheid. Ds han delsbetrekkingen met de Sov jet-Unie zullen Voor twintig jaar gegarandeerd blijven en jaarlijks met tenminste vijf percent moeten toenemen. Hoewel men zegt dat Barzel uit eigen naam heeft gespro ken is dit, gezien zijn positie, nauwelijks mogelijk. Maar welke motieven heeft hij voor zijn opzienbarend initiatief? Nu in West-Duitsland socia listen en liberalen zoeken naar een oplossing van het Duitse vraagstuk door de Duitsers zelf, zo zegt men. kon de CDU niet achter blijven. Zij kwam dus met een niet-offi- cieel, vrijblijvend concur rerend plan, om redenen van binnenlandse politiek. Maar hoewel dit waar is, kan men niet ontkennen dat alle Duit sers, die zich met politiek be moeien, bezig zijn afscheid te nemen van een illusie. Zij hebben twintig jaar gedaan, of zijn geloofden dat het Weslen door machtsvorming en be wapening de Russen kon dwingen in te stemmen met de Duitse hereniging en dus Oost-Duitsland af te staan. Het Westen (de Amerikanen inbegrepen) heeft echter wel andere zorgen. En niemand aanvaardt oorlogsrisico met de Sovjet-Unie terwille van herleving van een Reich, dat in 1945 met enorme offers is stukgeslagen. Nu de Duitsers zich dit rea liseren en Adenauer in maarf het bankroet heeft erkend van zijn eigen beleid (dat alles verwachtte van het Westen) is er een zeer snelle wijziging gekomen in hun houding. De Duitsers moeten onder elkaar tot overeenstemming komen, zo heet het nu, en de gehate communisten, toch ook Duit sers, moeten als partners wor den aanvaard. Men vergete niet, dat zij in Oost-Duitsland niet minder nationalistisch zijn dan in het Westen. Hun stelling is deze, dat Duitsland altijd de nederlaag heeft ge leden, als het de Russen tegen zich had. Voorbeelden genoeg. In de achttiende eeuw kon Frederik de Grote zich pas uit een oorlog met vier tegen standers redden, nadat hij met één van hen (Rusland) vrede had gesloten. In de Napoleon tische tijd waren de Duitse vorsten vazallen van Frank rijk, totdat zij in 1813 over liepen en zich verbonden met Rusland tegen Napoleon. Dat was hun redding en bevrij ding, want bij de slag van Leipzig in 1813 versloegen de Russisch-Duitse legers samen het Napoleontische Frankrijk. Ai eerder hadden Russen en Pruisen (met de Oostenrij kers) Polen onder elkaar ver deeld. Dus: Pruisen en het Duitse Rijk werden groot in vrede met Rusland. Maar toen het Reich in twee wereldoor logen tegen de Russen ging vechten (in strijd met het ad vies, dat eens door Bismarck was gegeven) is het tweemaal verslagen en de laatste keer vernietigd. In Oost-Duitsland nu zijn miljoenen niet-communisten overtuigd van de noodzaak de Russen tot bondgenoten of vrienden te hebben. uit een nationaal oogpunt, in West-Duitsland schijnen zij school te maken. Kort na de oorlog heeft trouwens de anti-nazistische conservatief Hermann Rauschning, in zijn in het Engels uitgegeven „Time of Delirium" van 1943, geschreven: „Het Duitse volk zal door deze nederlaag wor den gedwongen eens en voor altijd te beslissen ten gunste van Rusland, daar het slechts door medewerking van de Sovjet-Unie een kans zal heb ben, een soort nationale een heid terug te krijgen, al zal die zich voorlopig wel tot het culturele leven beperken". Daar kwam nog iets bij. Enige tijd nadat Adenauer kanselier was geworden kwam hij onder de indruk van twee boeken van Wilhelm Star- linger, getiteld „Grenzen der Sovjet-macht" en „Hinter Russland China". Naar aan leiding van deze geschriften werd toenmaals de vraag ge steld, of China niet eens een gevaar zou worden voor de (toch Europese) Russen. En mocht dit eens zo zijn, zal de Sovjet-Unie dan niet worden gedwongen, om te zien naar bondgenoten in West-Europa? Zou zij dan niet de vriend schap willen kopen der Duit sers? Welnu, thans verkeert de Sovjet-Unie in ernstige onmin met de Chinezen. Is wellicht de tijd gekomen, dat zij de Duitsers wil bevredigen, om in het Westen niet te worden verontrust, als zij wordt ge confronteerd met een „Chi nees gevaar". Nu komt Barzel uit de school van Adenauer en hij kent de problematiek. Maar hij weet ook, dat de Russen bang zijn van een sterk her enigd Duitsland. Vandaar dat hij hun aanbiedt, hun troepen in Oost-Duitsland te houden. Bovendien komt zijn voorstel op het ogenblik, dat generaal De Gaulle in de Sovjet-Unie vertoeft. Barzel wil de mo gelijkheid doorkruisen van een Frans-Russisch verbond, waardoor de Duitsers zouden worden geïsoleerd. Hij zin speelt op een Frans-Russisch- Duitse alliantie, want daar komt zijn „Europees veilig heidssysteem" op neer. De Duitsers zouden in zo'n unie belangrijker zijn dan de Fran sen. De vraag is nu of wij van Nederlands standpunt zulk een ontwikkeling moeten toe juichen. Zou er inderdaad een Duits-Russisch blok ontstaan, dan zouden de kleine landen in Oost- en West-Europa af dalen tot de rang van vazal len. Maar zulk een mogelijk einddoel valt thans nauwe lijks te vrezen. De Russen hebben immers met moeite een machtsevenwicht bereikt op basis van de Duitse deling. Bovendien wil Barzel ook Amerikaanse troepen op Duitse bodem houden, en van daar dat de Oostduitse leiders zijn voorstel al onmiddellijk hebben verworpen. In dit sta dium is het plan niettemin nuttig, omdat het op grond slag van het bereikte machts evenwicht een einde kan hel pen maken aan de koude oor log en de Sovjet-Unie als ge lijkwaardige partner kan be trekken bij een vreedzame re geling van Europese proble men. Als de Duitsers niet al leen meer met Washington, maar ook met Moskou in zee willen gaan, is dat winst voor de vrede in ons werelddeel. De twee Duitse republieken zouden dan als deelgenoten aan één veiligheidssysteem vruchtbaar kunnen samen werken. Mocht Barzel bedoelen, dat de koude oorlog in alle hevig heid moet worden hervat, als de Duitse hereniging niet tot stand komt, dan is er niets ge wonnen. Even weinig aan trekkelijk is een hereend Reich als bondgenoot van de Sovjet-Unie. Een tussenweg tussen die twee uitersten zou echter een aanvaardbaar com promis opleveren. 1 Wegenbouw. Volgens Thupten Ningee, vertegenwoordiger van de Dalai Lama in Nieuw Delhi, sturen de Chinezen vrijwel alle volwassenen mannen uit Lhasa de hoofdstad van Tibet naar arbeidskampen in het zuidoosten van het land om aan de bouw van we gen te werken. Radar. Ingenieurs van het laboratorium van de Radio Corporation of America in Moorestown hebben een radarinstal latie ontwikkeld, die zo gevoelig is dat ermee in het donker geconstateerd kan worden of een wandelaar man of vrouw is. Balon. Van de luchtbasis Vandenberg in Califomië is donderdag een satelliet ge lanceerd die zich in de ruimte heeft ont vouwd tot een zilverkleurige plastic ballon met een doorsnee van dertig me ter. De ballon zit in een baan over de polen en zal van de aarde af als een ster zichtbaar zijn. Het doel is een punt in de ruimte te krijgen als basis van opmetingen van de aarde. Samenzwering. Het militaire bewind van Bolivia heeft bekend gemaakt dat een samenzwering om de regering omver te werpen is opgerold. De samenzweer ders zouden hebben behoord tot de na tionale revolutionaire beweging. Verdronken. Twee Belgische zeelieden zijn dinsdag verdronken toen zij voor de westkust van IJsland aan het vis sen waren. Gevangenisstraf. Een rechtbank in Salo nika heeft een voetgangster veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voor het veroorzaken van de dood van een motorrijder. Ze stak over toen het voet gangerslicht op rood stond. De motor rijder week uit om haar niet te raken, slipte en bezweek aan zijn verwondin gen. Moord. Het hoofd van de vluchtelingen- dienst in Argentinië van de Wereldraad van Kerken, Jose Carlos Vittone, is donderdag op zijn kantoor doodgescho ten door een van Formosa afkomstige onderwijzer die vier jaar geleden in Ar gentinië kwam. Hij nam het Vittone kwalijk dat deze hem geen werk had kunnen bezorgen. Pionier. Femand Liore, een van de pio niers van de Franse burgerluchtvaart, is op 91-jarige leeftijd in Parijs over leden. Hij begon zijn loopbaan met het maken van reserve-onderdelen voor au to's en kreeg belangstelling voor de luchtvaart nadat hij een demonstratie had gezien van Louis BI man die als eerste het Kanaal over vloog. Geboorteregeling. Paus Paulus heeft don derdag een tussentijds rapport van de commissie geboorteregeling ontvangen. De commissie, die bestaat uit vijftien kardinalen en bisschoppen, bestudeert al bijna drie jaar een rapport van des kundigen over dit omstreden probleem. Grensincident. In de nacht van woensdag op donderdag heeft zich aan de grens tussen Israel en Libanon een grensinci dent voorgedaan, waarbij een persoon werd gedood en een gewond. Het Liba nese nationale persbureau zegt dat bij de wapenstilstandslijn een detachement van het Libanese leger met een groep gewapende personen een vuurgevecht heeft geleverd. Kwekelingen. De bijna 3000 leerlingen aan de kweekschool voor onderwijzers in de stad Maxico hebben donderdag hun klasselokalen gebarricadeerd uit protest tegen het Mexicaanse ministerie van Onderwijs. Zij eisen meer studie geld, een regeringsgarantie dat zij na het verwerven van hun diploma niet de provincie in gestuurd zullen worden en willen automatisch een beroepsstatus, wanneer zij zijn geslaagd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3