DE VILDER „Kinheim" gebrek aan heeft groot jeugdleiders IN DE VISHAL EN OP ZEE Neem nu een kwartaalabonnement! J. C. Beliën in Beverwijk kocht zijn derde ambulance-auto lintermeubeli de ruyter zwemmers in zee Bestuur met twe leden uitgebreid Zomeravondconcert te Beverwijk Prinses Beatrixschool wacht nog op bouw van vierde lokaal Vrouwen rijden veiliger dan mannen Speedboten mogen niet meer tussen Prof. dr. A. Stolk weer naar het Amazonegebied Doden in het verkeer Duits vliegtuigwrak uit 1940 gevonden Bromfietsen taboe in Wijk aan Zee Vandalisme op begraafplaats Voorzien van de modernste snufjes Nieuwe spanning op Cyprus ELEGTRISGH KOKEN Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli gratis VRIJDAG 2 4 JUNI 196 6 7 Voorlichting en installatie Koning Freddie in Londen Bij Zandvoort Derde expeditie Conflict kerk-staat in Griekenland bijgelegd Intermenbel garandeert exclusiviteit MARKTPLEIN Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Het bestuur van het Strandschap Zand- voort heeft besloten snelvarende motor boten en vaartuigen waarmee de water- skisport wordt beoefend te weren van het onmiddellijk langs het strand gelegen ge deelte van de zee. Dit besluit komt voort uit de rapporten van de Zandvoortse gemeentepolitie en de Zandvoortse reddingsbrigade waaruit blijkt dat baders en zwemmers in toene mende mate hinder van de snelvarende motorboten ondervonden. In enkele geval len werd er lichamelijk letsel opgelopen. Het Strandschap Zandvoort heeft de ver ordening ordemaatregelen aangevuld. Het is nu verboden in het onmiddellijk langs 't strand gelegen zeegedeelte zo te varen of zich door een vaartuig te laten voorttrek ken dat daardoor gevaar voor baders en zwemmers ontstaat. De verbodsbepaling is al van kracht geworden. In de Grote Kerk te Beverwijk wordt volgende week dinsdagavond het tweede zomeravondconcert gegeven, ditmaal door de Beverwij kse organist W. Sevings, die in het bezit is van het einddiploma Op de r.k. begraafplaats in Breust in Zuid-Limburg zijn ongeveer dertig graf stenen omvergerukt en zwaar bescha digd. Op tal van andere grafstenen wa ren met rood vetkrijt hakenkruisen gete kend en was de kreet-„Satan Heil" ge schreven. De rijkspolitie vermoedt dat deze graf schennis gepleegd is door een nogal luid ruchtig groepje Nederlandse jongelui, dat zich woensdagavond bij de begraaf plaats ophield en dat twee voorbijfietsen- de dames lastig viel. Op de afscheidsavond van de 6e klas- sers van de Prinses Beatrixschool te Drie huis is ook gesproken door de heer Tijl, namens het bestuur van de Vere.iging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmui- den-Oost. Hij stond onder meer stil bij de onbevredigende huisvesting van de eerste klas. Deze klas is thans ondergebracht in één van de lokalen van de Marie Boreel-kleu- terschool. Sinds 1 januari 1964 heeft de Prinses Beatrixschool recht op een vier de lokaal. Toen trok een onderwijzeres met een klas in het personeelskamertje en ontstond er een onhoudbare toestand vanwege de te kleine ruimte waarin de kindere nmoesten worden ondergebracht. Samen met het hoofd der school, de heer J. J. Huizinga, heeft het bestuur sinds december 1963 herhaaldelijk contact opgenomen met de officiële instanties als B. en W., inspectie, de minister en staats secretaris van Onderwijs en Wetenschap pen. Hoewel inspecteur Hol bij zijn af scheid te Velsen mededeelde dat een ur gentieverklaring van het ministerie onder weg is, is deze nog steds niet ontvangen. De afgezette en gevluchte Kabaka van Boeganda, Sir Edward Frede rick Mutesa Freddie voor zijn vrienden is donderdag in Londen aangekomen. Hij zal er overleg ple gen met zijn broer. Toen de kabaka op de Londense luchthaven arriveer de. was een detachement politie aan wezig om hem te beschermen. (Telefoto). Het wagenpark van de heer J. C. Be- liën's ziekenvervoeronderneming in Be verwijk heeft een prachtige uitbreiding ondergaan. Sinds donderdag prijkt er in volle trots en omvang een hyper-moder ne ambulancewagen in de garage, welke in het zieken- en gewondenvervoer in de gemeente Beverwijk zal worden ingezet. Het is de modernste Opel-ambulance- auto, waarop de heer Beliën de hand kon leggen. Het chassis ervoor is speciaal ont worpen en in Duitsland werd de ambu lanceauto in een speciaal bedrijf opge bouwd en ingericht. Deze Opel-Kapitan ambulance biedt plaats aan twee brancards, die volgens de nieuwste methode uit de wagen ge haald en er weer in kunnen worden ge plaatst. Zij kunnen namelijk in horizonta le stand scharnierend opzij worden ge draaid, zodat de tweede man of vrouw der ambulanceauto veel doeltreffender en feillozer de brancard kan aanpakken en neerzetten. De vergrendeling geschiedt gelijktijdig met het sluiten van het por tier aan de achterzijde. Voorts zijn erin aanwezig een aanslui ting voor een couveuse, een infuus, een afzuigsysteem voor speeksel en/of bloed, een verbandtrommel alsmede twee zuur- stofflessen. De tweede brancard is een opvouwbare en wordt in een bergruimte onder de bo dem van de auto opgeborgen. Deze doet dus uitsluitend in noodgevallen dienst- De heer Beliën, die op een 33-jarige er varing in de ambulancedienst kan bogen is thans in het privébezit van drie ambulan ceauto's, waarvan deze laatste aanwinst door hem dezer dagen werd bezichtigd en terstond gekocht. Hij ging daarbij niet al leen uit van de inventaris en de inrich ting der ambulance, doch juist en vooral Advertentie van de wegligging en de wijze waarop de patiënt het vervoer meemaakt. Deze laatste factoren waren voor hem zo deelde hij ons mede doorslaggevend. Statistieken wijzen uit dat vrouwen vei liger rijden dan mannen, ook als men re kening houdt met hun geringer aandeel in het gemotoriseerd wegverkeer. Dit laat ste is mede een gevolg van hun behoefte, gevaren te mijden. Dit verklaarde drs. A. van der Burgh, directeur van de Stichting Psychologisch Verkeerslaboratorium te Utrecht, in een lezing tijdens de jaarvergadering van de K.N.A.C. in Amsterdam. Door haar aard is een vrouw zorgzamer met levensbelangen en evenwichtiger aangepast aan de situatie dan de man, aldus drs. Van der Burgh. Zij kan, als zij wil, uitstekend autorijden, maar moet daartoe eerst haar geringere ambitie, haar vrees voor gevaar en haar neiging tot zelfonderschatting in nieuwe situaties overwinnen. Zij waagt zich niet graag aan moei lijke situaties, zoals rijden in het donker, bij slecht weer en lang achter elkaar. De man overschat zich in dit opzicht, het geen oorzaak van ongevallen kan zijn. Andere tegenstellingen tussen man en vrouw in het verkeer zijn: Mannen ver trouwen op hun reactiesnelheid, vrouwen niet. Gehuwde mannen rijden beter dan ongehuwde, gehuwde vrouwen niet. Man nen maken meer fouten dan vrouwen, maar vrouwen zijn minder vlot dan man nen omdat zij overal risico's zien. Vrou wen zakken vaker voor het rij-examen omdat zij niet genoeg zelfvertrouwen heb ben. Mannen moeten leren zich te beheer sen, vrouwen moeten leren meer door te zetten. Vrouwen stellen zich beter in op de verkeersregels. Zij is ook veel minder bij misdrijven op de weg betrokken. Als zij zich hieraan schuldig maakt, is het meestal doorrijden na een ongeval. Man nen, die een verkeersmisdrij'f begaan, zijn merendeels dronken aldus drs. Van der Burgh. Reünie 7 december-divise. Op 3 septem ber zal in Schaarsbergen een reünie gehouden worden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de 7 december- divisie. Oud-militairen die in Indonesië bij de divisie dienden en de reünie wil len bewonen, kunnen dt opgeven aan de heer P. Hoek, Eeshofstraat 2 te Arn hem, tel. 08300-51218. Donderdag. Te IJmuiden zijn donder dag 2700 kisten vis aangevoerd, te weten 982 kisten tong en tarbot, 685 schol, 14 schar. 610 haring, 30 makreel, 100 schel vis, 125 wijting, 82 kabeljauw en gul, 12 haai en 39 diversen. De prijzen. Per kg: heilbot 5.70, gr. tong 6.00-5.82, grm. tong 5.96-5.78, kim. tong 5.47-5.28, kl. tong I 2.47-2.24. kl. tong II 1.82-1.51, tarbot I 4,90-4,20, zalm 6.80. Per 50 kg: gr. en grm. schol 46-39, kim. en kl. schol I 48-45, kl. schol II 47-31, schar 35-21, verse haring 42-14, makreel 45-26, kl. schelvis II 40-16, wijting 43-14, gr. gul 75-72, mid. gul 68-63, kl. gul 50-31, kl. haai 16, kl. rode poon II 40-16.50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 172-140. Besommingen. Te IJmuiden zijn don derdag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: KW. 69-1600, 70-780, 110-2450. 109-775, 105-1500, IJM. 81-805, WR. 51-2120, KW. 14-1640, 216-1065, 71- 930, 179-1150, 210-1150. In IJmuiden werden vanmorgen door 50 vaartuigen 5670 kisten vis aangevoerd, 45.000 kg tong en 360 stuks stijve kabel jauw. Dé partij kisten was als volgt samengesteld: 1950 kisten schelvis, 420 wijting, 100 gul en kabeljauw, 620 kleine gul, 180 koolvis, 260 haring, 1125 kl. kis ten haring, 80 makreel, 104 kl. kisten ma- In Hoogwoud (N.-H.) is vanmorgen omstreeks half vijf een totaal vernielde personenauto met daarnaast het levenlo ze lichaam van de bestuurder aangetrof fen. Het slachtoffer bleek te zijn de 37- jarige luitenant ter zee der tweede klas se L. C. A. Westenenk uit Den Helder. De auto had verscheidene rechts van de weg staande bomen geraakt. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. In Borne is de 37-jarige J. Jacobs uit Emmen om het leven gekomen toen hij tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn auto tegen een tegenligger botste. In Apeldoorn is de 63-jarige leraar aan de hbs M. L. Eybergen met zijn brom fiets tegen een militaire auto gebotst. In een ziekenhuis in Zwolle is hij later over leden. In Rotterdam werd de 14-jarige Arie Bont, die op de fiets op weg was naa- school, opzijgedrukt door een vrachtauto die uitweek voor een autobus. De jongen viel en werd overreden. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleed hij. In Amersfoort is de 9-jarige Pim Zwart uit Soest, die op de fiets een autoweg overstak, door een auto aangereden. De jongen was op slag dood. In Uden is de 69-jarige wielrijder G. Wijdeveen op een kruispunt door een auto aangereden en om het leven geko men. In Spaubeek is een auto van de autoweg afgereden en op een vijf meter lager gelegen parallelweg gevallen. Eén van de vijf inzittenden, de 49-jarige mej. J. Ge- rards uit Heerlen, werd uit de wagen ge slingerd. Zij was op slag dood. In Zuidlaren wilde het 3-jarige meisje Henny Blaauw op een driewielertje een drukke weg oversteken. Het werd aange reden door een auto en zo ernstig gewond dat het korte tijd later overleed. kreel, 850 schol, 20 tarbot en 210 varia. Per kilogram werd (in guldens) betaald voor: heibot 5,10; tarbot 4,70-4,20; gr. tong 6,06-5,73, idem gr. middel 5,88-7,72, idem II 47-23, idem III 37-15, koolvis I 2,11, idem II 1,65-1,48. Per 125 kg: gr. kabeljauw 150-92; idem middel 146-86; gr. koolvis 66, idem mid del 67-63, gr. koolvis wit 70; gr. leng 76. Per 10 stuks: gr. kabeljauw 96-92, idem middel 67-48. Per 50 kg: gr. schelvis 45-31, idem mid del 40-30, idem kl. middel 32-21; schelvis I 28-15, idem II 23-15, kabeljauw I 56-37, IDEM II 47-23, idem III 37-15. koolvis I 25-27, idem II 19-17; gr. en middel schol 54-43, kl. middel en schol I 53-43; schol II 46-28, idem III 34-28, schar 31-2 poontjes 16; haai 22; wijting gestript 28-15, idem dicht 26-13; haring 28-12,50, makreel 46- 28, tarbot 190-70; griet 90-84; kl. wolf 6. In Scheveningen werden vanmorgen aan gevoerd 50 kisten schelvis. 150 wijting, 150 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 1100 kl. kisten haring, 50 kl. kisten makreel, 450 schol, 100 varia en 20.00 kg. tong. Advertentie Maak uw geld rentegevend I otichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Bij Ossendrecht is het wrak opgegraven van een Duitse Heinkel-bommenwerper, die daar op 12 mei 1940 werd neergescho ten. Er zijn stoffelijke resten van een der bemanningsleden gevonden, voorts vier op scherp gestelde bommen, een her kenningsplaatje van een der bemannings leden, een portefeuille met papieren en een foto, een pistool en een houder met patronen. Op een diepte van zes meter werden de motoren van het vliegtuig aangetroffen. Prof. dr. A. Stolk uit Amsterdam, die reeds meermalen in het nieuws kwam door zijn ontdekking van ruïnes en tem- pelresten in de Amazonas-jungle, gaat 28 juni weer naar Zuid-Amerika voor zijn derde expeditie. Behalve de gewone werk zaamheden, het onderzoek van muren, fundamenten en graven, waarbij hij ver wacht ook nu weer een hoeveelheid heel den, kruiken, potten, schalen, vaatwerk en sieraden te vinden, heeft professor Stolk zich tot taak gesteld het grote materiaal, dat gedurende de tweede expeditie in 1965 werd opgegraven, te bergen. Het kleinere materiaal, tientallen beeldjes, vaatwerk, sieraden en dergelijke, konden reeds wor den getransporteerd. Met de grotere beel den was dit echter niet zo eenvoudig. Die zijn voorlopig ter plaatse bestudeerd en gefotografeerd. Tijdens zijn derde expedi tie wil professor Stolk trachten om dit transport te bewerkstelligen met behulp van balsavlotten. Balsa is de lichtste houtsoort. Voorts wil professor Stolk een neder zetting bezoeken, waar hij tijdens zijn eer ste en tweede expeditie in een primitieve tempel muurschilderingen heeft gezien, die een rituele betekenis hebben. Zij zijn pre-Columbiaans en kunnen tot op zettere hoogte vergeleken worden met de pre- Columbiaanse schilderingen, die indertijd door John. L. Stephens bekend zijn ge worden, en met de bekende fresco's van Bonampak, die momenteel met hulp van de UNESCO worden geconserveerd. Be halve voorstellingen uit het dagelijks le ven (jacht, visvangst en verering van de godheid), hebben ze ook betrekking op het verkrijgen van een bovenaardse macht, waarmee men de boze geesten kan bestrijden, alsmede op bepaalde bezwe ringsformules. Het kostte tijdens de tweede expeditie grote moeite om van de muurschilderingen opnamen te maken. De tempel is een hei ligdom, waarin onder meer niet van flits licht gebruik mag worden gemaakt. De primitieven zouden dit als een ernstige inbreuk op hun taboe hebben beschouwd en de meest onaangename zaken zouden daarvan het gevolg zijn geweest. Evenals vorig jaar hoopt professor Stolk gebruik te maken van een speciale platte camera, die onder de kleding kan worden verbor gen, en van zeer gevoelig filmmateriaal. Het is de bedoeling van professor Stolk om behalve een verslag van de expeditie ook een meer zakelijk en wetenschappelijk werk over de door hem gedane vondsten te doen verschijnen, alsmede een beek over de muurschilderingen met reproduk- ties van de door hem vervaardigde foto's. De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 juli a.s. een abonnement op IJmuider Courant ■fr per kwartaal 11.05 Handtekening: - U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. De voetbalvereniging Kinheim heeft in haar donderdagavond in het ge meentelijk vergaderlokaal aan de Smidt van Gelderstraat gehouden jaar vergadering naar aanleiding van een bestuursvoorstel haar bestuur uitge breid van zeven naar negen leden. Wegens het aftreden van de heer J. Vla ming, die veel lof kreeg, konden de kandidaten van het bestuur allen een plaats vinden om het uit te breiden bestuur te completeren. Gekozen werden de heren J. Bredeveld, H. Schotman en R. de la Clerq. In zijn korte openingstoespraak be treurde de heer E. Sanders, voorzitter, de matige belangstelling voor deze 47 ste jaarvergadering. Direct volgde het uitge breide jaarverslag van de heer A. Geer- lofs, waarin speciaal de goede verstand houding met het gemeentebestuur en de nieuwe dienst voor de lichamelijke op voeding werden genoemd. De familiedag was evenzeer als de viswedstrijd een ge slaagd evenement. De eigen toumooien zullen pas voor het nieuwe seizoen wor den gehouden. Het ledental is wat terug gelopen, maar telt naast de 261 actieve leden ook nog 61 niet-actieve voetballers. Zonder enig commentaar werden de fi nanciële overzichten goedgekeurd, waar bij penningmeester D. Dubbis dit jaar voor het eerst na lange tijd opnieuw een duidelijk gunstig saldo kon vermelden, dank zij de bedragen aan contributie en de totogelden, die dit jaar bijna 7000,- bedragen tegen 4650,- in 1965. De fami lie Paap kwam voor haar werkzaamheid veel lof toe. Uiteraard kreeg de penning meester veel dank. Op het bestuursbe leid waren geen op- of aanmerkingen. De heer J. H. van de Wateren is opnieuw als trainer gecontracteerd. Namens de leden bracht de heer A. Prinssen dank voor de uitstekende begeleiding van de jeugd, doch een dringend beroep op jeugdleiders bleek noodzakelijk. In de elftalcommissie voor de zondag afdeling werd de heer W. v. d. Star ge kozen naast de heren K. Tuinenbreijer en J. H. v. d. Wateren, trainer. Kinheim tel de dit jaar drie kampioenen van wie zon dag II promoveerde naar de Ie klase HVB en beide aspiranten A en B de hoogste plaats behaalden. Een geanimeerde rond vraag vormde het slot. conservatorium voor muziek alsmede van het solistendiploma voor orgel. Medewer king verleent ook de heer G. van Slooten (bazuin) die eerste trombonist is van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en instrumentalist van het radio-trombone kwartet. Een groot deel van het centrum in de badplaats Wijk aan Zee zal tot en met de maand'-augustus gesloten zijn voor het bromfietsverkeer. Van 7 uur 's avonfls tot 3 uur 's nachts is de Voorstraat voor dit verkeer in beide richtingen gesloten, even als gedeelten van de Zwaanstraat, Ogtrop- weg, Rijckert Aertszweg en de Juliana- weg. Deze maatregelen zijn door B. en W. van Beverwijk genomen om het hin derlijk gebruik van de openbare weg door jeugdige bromfietsberijders tegen te gaan. NICOSIA (AFP) De leider van de Turkse bevolkingsgroep op Cyprus dr. Kutchuk, heeft in een boodschap aan se cretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties melding gemaakt van een nieuwe blokkade van de Turkse wijk van Nicosia door de Grieks-Cyprische autori teiten. Hij verzoekt Oe Thant tussenbei de te komen en te zorgen, dat de Tur ken in de Cyprische hoofdstad weer kun nen worden bevoorraad. Dr. Kutchuk schreef dat de aanhouding van zes Turken in het gebied van het dorp Lora de toestand slechts kan ver ergeren. Hij gaf toe, dat de Turken daar later twee Griekse Cyprioten hebben ge vangen genomen. ATHENE, (REUTER) - De Griekse regering en het Grieks-orthodoxe episco paat hebben een oplossing gevonden voor het conflict over de verkiezing of over plaatsing van zeventien bisschoppen. Men is het eens geworden over een wetsvoorstel, op grond waarvan vijftien in november 1965 gekozen bisschoppen opnieuw door het episcopaat zullen wor den aangewezen, waarna de regering hun status zal bekrachtigen. De kwestie van de overplaatsing van de twee andere bisschoppen zal worden geregeld in een later op te stellen handvest. De nieuwste aanwinst van de zieken vervoeronderneming van de 'neer J. C. Beliën in Beverwijk: een mo derne ambulance-auto voorzien van de nieuwste snufjes op dit gebied. Advertentie 5 jaar garantie op constructie en stof! Originele Amerikaanse Quaker-stof is lichtecht, motecht, vlekvrij en onverslijtbaar. Zelfs uw poes of hond kan het niet stuk krijgen. Bank is half rond. 1150.—. Ronde salontafel is van teakhout met massieve lijsten, 165.—s Want alle menbelen bij Intermenbel zijn zeer bijzonder. Een verantwoorde kenze uit alles wat meubelfabrikanten in binnen- en buitenland op de markt brengen. Verantwoord, want alle menbelen worden eerst getest op kwaliteit. Daarom levert Intermeubei exclusieve meubelen onder volle garantie. Elke zaterdag vrije meubelkijkdag

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7