Aardgas maakt een oversteek dwars door het IJsselmeer Noord-Holland rechtstreeks verbonden met „gasbel" in Slochteren SCHR ZERSSC NIEUW! u kunt niet mooier wensen waarom naar beverwijk 'tis ANDERS bij BON Coördineer actie voor vrede in Vietnam Met of zonder... Met of zonder filter... een goede gastheer serveert altijd beide... en natuurlijk de beste: Golden Fiction, gemaakt van kostelijke USA tabakken. De sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet en laat genieten van )JL VRIJDAG 24 JUNI 1966 Vliegen? Eén kilometer kost 1 miljoen Motten? Oproep hoogleraren Voor rokers met een eigen stijl! Lages 5 Lages 6 Ondeskundig V erdachtmaking Belachelijk Verkeerscontrole Na het ongelooflijke succes van de Singer 237 (slechts 345.- en de Singer 338 (...495.-1) nu weer een Singer voordeel voorbeeld Singer 612, de hartewens van iedere vrouw I Een droom van 'n schuine-naald zigzag-machine met een ge- tukkigeprijs... s|echts 645_ HAARLEM IJMUIDEN - ZIJLSTRAAT 53 - GROENEWEG 18 Wanneer U onderstaande bon Invult en opstuurt krijgt U onze kleurige folder, die U een prachtige Indruk geeft van onze zaak. Wanneer U dit boekje heeft doorgekeken weet U waarom ook U naar Beverwijk zult komen als het om woninginrichting gaat. Kerkelijk nieuws Op het IJsselmeer wordt momen teel aan een gigantisch karwei ge werkt: het leggen van een dertig kilometer lange pijpleiding van Hin delopen naar Medemblik die een onderdeel vormt van de aardgas- hoofdtransportleiding, die vanuit Gro ningen door Friesland en Noord-Hol land zal lopen. Wanneer deze verbin ding gereed is, zal Noord-Holland rechtstreeks verbonden zijn met de aardgasvelden in Slochteren. De ruimte die de Gasunie nodig heeft om een dergelijke leiding te leggen is zo groot, dat Rijkswaterstaat er bezwaar tegen gemaakt heeft, de buis in de Afsluitdijk te leggen. Voor de uitvoering van het werk is een speciaal vaartuig gebouwd door een Ame rikaanse en een Nederlandse firma. Het vaartuig, 127 meter lang en 18 meter breed, bestaat uit 65 pontons van verschil lende afmetingen, die tot drie secties zijn samengevoegd. De secties zijn scharnie rend aan elkaar bevestigd, waardoor de golfbeweging kan worden opgevangen, zo dat de aan elkaar te lassen pijpstukken zo min mogelijk ten opzichte van elkaar bewegen. Aan dit werk, dat onder auspiciën van de Nederlandse Gasunie wordt uitge voerd, werken tweehonderdennegen mensen. Er zijn totaal 2405 stuks pijpen nodig. Iedere pijp heeft een lengte van twaalf meter, een doorsnee van 90 cm. en weegt ruim vijftien ton. Op 21 mei is men met de aanleg van de leiding begonnen. Thans wordt gemid deld per dag 400 meter pijp gelegd. Met het lassen van de pijpen, een zeer speci aal werk, zijn vooral Franse technici be- Advertentie f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT last. Het zijn mensen die een buitenge woon vaste hand moeten hebben. Het sa laris is er dan ook wel naar: ongeveer achtduizend gulden per maand. Deze las sers mogen geen fouten maken. Een fout betekent voor de aannemer verlies van kostbare tijd en voor de lasser degrada tie. Bij sommige aannemers wordt hij na de tweede fout ontslagen. De pijpleiding wordt met een laag be ton van 10 cm dikte bekleed, dat als ver zwaring dient. De aanvoer van de zware pijpstukken geschiedt met aken, die er zes tot negen in het ruim kunnen bergen. Met een rijdende kraan worden de pijpstuk ken aan boord van het speciale vaartuig, de pijpenlegger, gehesen. Nadat het pijp- stuk aan het buislichaam is gelast, wor den er röntgenfoto's van de las gemaakt. Blijken er fouten in de las te zijn, dan worden deze met snijbranders uit de pijp gesneden en overgemaakt. Voordat de pijp gereed is om in de sleuf te zakken worden de uiteinden van de pijpstukken en de las bekleed met bitumen en fiber glas. Wanneer een pijpstuk is afgewerkt en te water kan worden gelaten, worden de poten van de pijpenlegger, die hem helpen stabiliseren, hydraulisch opgetild. Een soort rupsbanden, die op een aantal plaatsen op het vaartuig onder de pijp zijn aangebracht, komen dan in beweging en zorgen ervoor dat de pijpenlegger zichzelf langs de pijp naar voren trekt. De pijpenlegger verplaatst zich dan over 12 meter, de lengte van een pijpstuk. De poten worden daarna weer neergelaten, tot zij op de zeebodem rusten. Wanneer de gehele leiding in het IJssel meer in oktober klaar is wordt zij met water gevuld en onder een druk van 86,4 atmosfeer gezet. Na dit onderzoek zal een rubber bal door middel van luchtdruk door de buis worden geperst, zodat het water wordt verdreven. Hoeveel het project kost, willen de mensen van de Gasunie niet zeggen. Ze willen wel vertellen, dat een pijpleiding in Nederland gemiddeld ongeveer 1 mil joen gulden per kilometer kost. Typisch Nederlandse problemen zijn het grondwater, de vaak slappe bodem ende boeren, die voor het leggen van de leiding door hun stukje grond vaak moeilijk aanvaardbare voorwaarden stel len. Een van de mensen, die alles afweet van de pijpleiding, is ingenieur Enriques Gonzales, een 44-jarige Argentijn. Zijn kantoortje is een fraaie caravan, die bij de haven van Medemblik staat. Aan de kade liggen ruime woonschuiten, waarin de mannen van de pijpenlegger gehuisvest zijn. De heer Gonzales heeft ondermeer mee gewerkt aan de aanleg van pijpleidingen van Noord-Argentinië naar Buenos Aires (1700 km). Advertentie OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Een aantal hoogleraren uit België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland heeft in een oproep tot de universitaire gemeenschappen in West- Europa gepleit voor coördinatie van de actie tegen de oorlog in Vietnam. Zij wil len een beweging voorbereiden ten gunste van de vrede, op grondslag van de ak koorden van Genève en hun fundamen tele overeenkomsten: het beginsel van het vertrek der buitenlandse soldaten en van het oorlogsmaterieel, het beginsel der niet-deelneming van Vietnam aan militai re coalities en het beginsel der Vietname se eenheid op lange termijn. Door een ge bundelde actie zouden, zo menen deze hoogleraren, tevens de banden met het universitaire verzet in de V.S. kunnen worden versterkt. In Parijs is een inter nationaal secretariaat gesticht. De Nederlandse ondertekenaars van de oproep zijn de hoogleraren J. Presser, J. Verkuyl en W. F. Wertheim uit Amster dam, W. T. Koiter, Delft, B. Delfgaauw en H. J. Groenewold, Groningen, J. de Haas, A. J. Rasker en D. Wiersma, Lei den, J. de Graaf, C. de Jager, M. Min- naert en B. A. Nijboer, Utrecht. Advertentie Golden Fiction i Ik wil gaarne de schrijvers over Lages 1-2-3 en 4 iets antwoorden, wat tevens mijn overtuiging is. Ik vind dat de minister toch menselijk gevoel heeft om iemand die nog slechts een paar maanden te leven heeft, bij zijn familie te laten sterven. In de oorog heb ik mijn steentje bijgedragen in het verzet op mijn manier. De georganiseerde ver zetslieden brachten mij de onderduikers, omdat ze dezen zelf niet durfden huisves ten. Ik had vijf radio's van hen en ze kwamen bij mij luisteren. Doch dit alles ls meer dan twintig jaar geleden. Als in ons hart niets anders leeft dan haat en wraak is het niet best. Misschien gaan jul lie ook nog wel naar de kerk, evenals de broeders van Jozef. Dat waren Vrome lieden, maar ze verkochten Jozef als slaaf. Doch Jozef vreesde God. Van alles wat wij hier doen, zullen wij rekenschap moeten afleggen voor een rechtvaardige rechter. Ook Lages. Zijn straf is hier met deze aardse straf niet afgelopen. Doe niet zoals de joden voor 1933. Die zeiden tot Pilatus, Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen. En het is geschied. Ik raad u aan de per soon van Jezus eens te bestuderen, dan ziet u enkel liefde en geen haat. Als de fa rizeeërs de overspelige vrouw tot Hem brengen opdat Hij haar zou veroordelen, schrijft hij met de vinger in de aarde en opziende zegt hij: wie van u lieden zon der zonde is, werpe de eerste steen op haar. En van hun geweten overtuigd zijn de gingen ze allen weg. Als de Schepper zo spreekt, wie zijn wij dan om daar te genop te komen? Wij moeten niet steeds terugblikken want dan komen wij niet verder. Wij moeten weten waarvoor en waarom wij hier op deze aarde zijn. Eens zullen wij weten waarom deze din gen alle moesten geschieden. Doch dit weet ik, dat het aan de mensen ligt die elkander niet kunnen verdragen. Elke or ganisatie, op welke grondslag zij ook is ge baseerd, brengt oorlog. Wij moeten een le vend organisme zijn, waar de Geest door stroomt. Niemand wil gaarne in eigen boe zem tasten, want daar woont niet veel goeds. Ik wil de schrijvers en allen die het daarmede eens zijn, eens aanraden Ro meinen 1 eens te lezen, want daar staan wij allen zelf opgetekend, een prachtige foto. G. BIJL, Santpoort. Advertentie f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Onze regering komt met steeds pijn lijker verrassingen. Vele schrijnende won den werden volledig opengereten, toen zij zich veroorloofde de bloedhond Willy La ges, die tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd, wegens ernstige ziekte naar de Heimat terug te zenden. Deze su per-sadist kon zich niet beroepen op „Be- fehl ist Befehl" en zich nog minder ver schansen achter de trivale opmerking „Ich hab" es nicht gewusst". Laten we niet met getallen schermen. Laten we ook niet de graven tellen op de Ere begraafplaats in Bloemendaal. Het is al lemaal te afschuwelijk te bedenken dat één man in staat is geweest op derge lijke wijze met mensenlevens te spelen. In plaats van hem met een kogel uit de samenleving te laten verdwijnen zoals de Belgen dat terecht met hun oorlogs misdadigers hebben gedaan werd hem levenslang kost en inwoning geschonken van ons belastinggeld. En nu krijgt hij, met de knuppelaar van Kamer 30 in de voormalige Euterpe- straat te Amsterdam Viebahn, nog een rustige „ouwe dag". Dat wordt nog een gezellig potje poker straks op de Reper- bahn in Hamburg met de andere lots- verbonden elite. Is de overheid ook zo sentimenteel als de Nederlandse jeugd uit de band springt? Wij worden allemaal ziek van het rege ringsbeleid, dat allesbehalve democrati sche opvattingen hanteert. We moeten de jeugd het goede voorhouden en wijzen op het verleden met de slogan „Dat nooit weer". De jeugd heeft het volste recht om ons uit te lachen en om een protest houding aan te nemen. E. W. BOSDIJK, Haarlem- Meneer Baidenmann u bent een grap penmaker als u zegt, en denkt, dat pro vo's dictatortjes zijn.of meent u het werkelijk? Wel als u het meent, geeft u blijk van een zeer grote ondeskundigheid en het is gevaarlijk in deze toestand van onkennis over andersdenkenden te oordelen. Ik zou u dan ook willen aanraden u ziet we dwingen u nergens toe leest u eens objectief artikelen over provo's. In dit verband zou ik u gaarne willen wijzen op het verhelderende artikel in „Erbij" van dit blad van 4-6-'66. En wilt u zich opwerken tot deskundige abonneert u dan op het maandblad „PRO VO", dat kost u slechts één tientje per jaar. Wat het oproer in Amsterdam betreft het zou inderdaad mogelijk zijn geweest dat er in het middenstadium een „echte" provo tussenliep en misschien heeft hij een keer gezondigd tegen zijn principe van geweldloosheid. Maar ja, meneer Baidenmann, net als een politieagent is een provo ook maar een mens. Is het u ook opgevallen dat er bij alle „happenings" geen enkele politieagent ge wond is geraakt en dat bij het laatste op roer, (waar geen „echte" provo's voor zover geconstateerd is aan hebben deel genomen), er een dertigtal politiemensen zijn gewond geraakt? P.S. Jammer dat het geen kleurenfoto's waren. In dat geval had ik die „rode ter reur" kunnen zien. J. LUSTER, IJmuiden Een stupide groep uit de P.v.d.A. en de P.S.P. heeft volgens H. J. Baidenmann dapper geholpen bij de straatterreur in Amsterdam. Naar aanleiding van deze bewering zou ik genoemde heer graag enige vragen willen stellen. 1. Zou hij mij enige namen kunnen noe men van mensen, die tot de stupide groep in de P.S.P. behoren? Mij is het bestaan van zo'n groep niet bekend. 2. Is hij er wel van op de hoogte, dat de P.S.P. geweldloosheid voorstaat en dus moeilijk zomaar met de relletjes in de hoofdstad in verband gebracht kan wor den? 3. Kan hij aantonen, dat er een groep P.S.P.-ers bij de gewelddadigheden be trokken was en is hij bereid zijn verdacht making te herroepen als hij dat niet kan? W. A. HARMS, Voorzitter afdeling Velsen van de Pacifistisch Socialistische Partij, Velsen-Noord. Is het eigenlijk niet belachelijk (en het paard achter de wagen spannen) dat 3500 militairen onder wie vele vaders, ver loofdes, zonen enzovoort, die altijd met veel genoegen naar hun vrije week-end uitkijken, de dupe moeten worden omdat onbeheerste opgeschoten elementen (die zelf meestal afgekeurd zijn voor de dienst wegens geestelijke ongeschiktheid) de brutaliteit hebben om de boel kort en klein te slaan. Er is volgens mij maar één oplossing: Pak ze zo gauw mogelijk op en laat ze nog eens iets doen voor 't Wegpiraten die het leven van hun weg gebruikers in gevaar willen brengen kun nen dit naar hartelust doen op de Delft laan in Haarlem. Ondanks inhaalverboden wordt op deze weg ingehaald en met snel heden gereden die ver boven de toege stane liggen. Er zijn automobilisten die al meer dan een jaar lang elke dag onge straft dit soort overtredingen begaan. Vooral 's morgens tussen half acht en acht uur bestaat hier alle mogelijkheid toe. Wie te laat is opgestaan, rijdt maar wat harder, want de politie is dan nog niet aanwezig. Later op de dag is de po litiewagen van ver al te herkennen en zijn ook de draden van de gatsometer zo duidelijk herkenbaar dat men tijdig vaart kan verminderen. Alleen de suffers die niet op deze draden letten, worden gegre pen. De wegpiraten glippen erdoor. Er zal op de Delftlaan een betere controle moe ten worden opgelegd, waarbij men rijbe wijzen zal moeten intrekken. Er behoeven niet eerst nog meer slachtoffers te vallen- J. M. DE WIT, HAARLEM. lieve vaderland. Hard werken onder goe de leiding. Er zijn in ons leger vast nog wel lui die dit héél goed zou afgaan. Een moeder van een zoon in militaire dienst die altijd heel blij is als zij haar zoon weer in levende lijve thuis ziet ko men. J. BLOMv. d. BERG, Santpoort-N. Advertentie SINGER Advertentie stoutenbeek WONINGINRICHTING BEVERWIJK Wilt u mij veelkleurige foto-folder „Waarom naar Beverwijk" toezenden? gratis uw foi NAAM STRAAT PLAATS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenzande (3e pred.pl., toez.) H. C. van Itterzon te Rhoon te Middelburg (vak. A. P. Nauta, toez.) G. J. van Embden te Steenderen te Wouden berg (toez.) L. Doppenberg te Wilsum (O.) door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (secre taris van de oecumenische jeugdraad) H. Scheper, kand. te Utrecht te Lekkerkerk D. J. Miedema te Dokkum. Bedankt voor Strijen B. Baks te Capelle aan den IJssel voor Utrecht (wijkge- meente Abstede, vak. dr. E. v. d. Schoot) mr. J. A. Vaandrager te Sneek.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9